Open Brief van het Waterschap Noord-Beveland aan G.S. van Zeeland Gehadicapten hebben behoefte aan recreatie De verzorging van cactussen Bij de bespreking van de in voorbereiding zijnde samenvoeging van de waterschappen Noord-Beveland en De Brede Watering van Zuid-Beveland, in de vergadering van de Algemene Vergadering van het waterschap Noord-Beveland d.d. 27 april j.l., is door de hoofdingelanden uiting gegeven aan de bij hen levende verontrusting in verband met het feit dat naar hun inzicht een on voldoende en/of niet juiste argumentatie als basis voor bedoelde samenvoeging dient. De vergadering van hoofdingelanden be treurt het voorts dat op geen enkele wijze wordt getracht aan het verlies van iden titeit, dat een dergelijke ingreep met zich meebrengt, tegemoet te komen. In de onderhandelingen met het water schap waarmee zal worden samengevoegd in de bestuurlijke werkgroep ter uitwerking van de voorgenomen samenvoeging is na melijk zowel van de zijde van de voorzitter van die werkgroep als bij dat waterschap weinig aandacht voor de voorstellen dezer zijds, zulks omdat die voorstellen, aldus zojuist vermelde voorzitter en bedoeld wa terschap, politiek niet haalbaar zijn. De Algemene Vergadering staat op het standpunt dat basis voor samenvoeging moet zijn dat de belangen van de daarbij betrokken gebieden en hun inwoners opti maal gediend worden: politieke doelstel lingen dienen daaraan vreemd te zijn. Daarnaast werd in genoemde vergade ring de tot heden toe gevolgde procedure en de daarmee samenhangende aspecten veelal als niet juist bestempeld. Inspraak in een vroegtijdig stadium is wettelijk niet vereist; de hoofdingelanden achten de wens en de noodzaak tot een vroegtijdige inspraakmogelijkheid echter zeer zeker aanwezig. De hoofdingelanden hebben ons bestuur opgedragen een en ander in een open brief, welke ook aan de pers dient te worden verstrekt, onder uw aandacht te brengen. Daarbij is door hen de nadrukkelijke wens gesteld dat op korte termijn overleg daaromtrent plaatsvindt met de betrokken gedeputeerde, de heer A. L. van Geesbergen, in een bijeenkomst van de Algemene Ver gadering. De hoofdingelanden achten het gewenst dat daarbij tevens aanwezig is de gede puteerde voor milieuzaken, de heer W. Don, omdat in de onderhavige problematiek het waterkwaliteitsbeheer een belangrijke rol speelt. Wij zullen gaarne van u vernemen of uwerzijds de bereidheid bestaat om aan die wens te voldoen. Hoogachtend, Het dagelijks bestuur van het waterschap Noord-Beveland, S. J. van Langeraad, dijkgraaf. P. Visch, griffier wnd. Het aantal recreatiemogelijkheden dat de Nederlandse bevolking ter be schikking staat is onnoemelijk groot en vertoont een grote mate van variëteit. Ook voor de gehandicapten zijn er wat dat betreft nu meer mogelijkheden, maar helaas blijven met betrekking tot de recreatievoorzieningen voor deze bevolkingsgroep ook nog veel wensen onvervuld. Vooral de bereikbaarheid en toegankelijkheid van diverse recreatieprojecten vormt voor gehandicapten een groot probleem. Mede daardoor zijn ook de vakantiemogelijkheden voor hen vrij beperkt, hoewel juist zij een geweldige behoefte aan ontspanning en re creatie hebben. Gehandicapte vaak niet geaccepteerd door gezonden. Als we het over gehandicapten hebben, dan hebben we het bepaald niet over een homogene groep. Iemand met een zeer be perkt gezichtsvermogen of een beperkt hoor- vermogen, heeft andere problemen dan iemand met een functiestoornis, die tot ge volg heeft, dat hij niet meer in staat is om gewoon te lopen. Mensen die hun armen of handen niet kunnen gebruiken, worden geconfronteerd met andere beperkingen dan degenen, die, te kampen hebben met stoor nissen in hun uithoudingsvermogen ten ge volge van hart- of longaandoeningen. Maar in velerlei opzicht hebben deze lichamelijk gehandicapten toch dezelfde problemen. Zij zijn minder mobiel dan va lide mensen, hebben dikwijls moeite om openbare gebouwen te bezoeken of gebruik te maken van openbaar vervoer. En kunnen van vele recreatiemogelijkheden niet of on voldoende gebruik maken, omdat er niet of nagenoeg niet gezorgd is voor aangepaste voorzieningen. Wat de lichamelijk gehandicapten ook als een gemeenschappelijk probleem ervaren is hun betrekkelijke geïsoleerdheid. Vaak zou den zij meer mensen willen ontmoeten, dan gelet op hun handicap mogelijk blijkt. De behoefte aan recreatie onder deze mensen is ontzettend groot, ook al omdat velen van hen niet kunnen werken. Daarom is het van groot belang dat alles in het werk wordt gesteld om de recreatiemogelijkheden die er zijn, beter bereikbaar en toegankelijk te maken voor gehandicapten. Aangepaste voorzieningen in zwembaden, parken, bibliotheken, schouwburgen en con certzalen zijn noodzakelijk om dit soort recreatieve oorden ook bereikbaar en toe gankelijk te maken voor gehandicapten. In rijksgebouwen als stations en postkantoren is gelukkig al het nodige gedaan om allerlei belemmeringen voor gehandicapten op te heffen. Al blijven ook hier nog diverse wen sen onvervuld. Denk maar eens aan onze grote stations, waar de reizigers vaak enorme afstanden moeten afleggen om hun trein te bereiken. Voor gehandicapten, trouwens ook voor veel ouden van dagen een vrijwel onmogelijke opgave. Terwijl juist zij voor hun recreatie veelal afhankelijk zijn van het openbaar vervoer. Intolerantie. Overigens is het zeker niet zo, dat ver betering van het leefklimaat van de ge handicapten alleen afhankelijk is van het beleid van de overheid en de activiteiten van gehandicaptenorganisaties en sociale instellingen. Ook de houding van de ge middelde burger ten aanzien van gehan dicapten laat vaak zeer te wensen over. Het is toch eigenlijk een schande, dat sommige mensen groepsvakantiereizen meenden te moeten annuleren, omdat zij er bezwaar tegen hadden, dat enkele ge handicapten aan zo'n reis zouden deelne men. Zulke mensen vergeten, dat er maar een klein auto-ongelukje voor nodig is om henzelf tot de categorie gehandicapten te doen behoren. Ondanks de activiteiten van een aantal instellingen zoals de Stichting Recreatie Gehandicapten zijn de vakantiemogelijkhe den voor lichamelijk gehandicapten nog zeer beperkt. Individuele vakanties zijn veelal niet mogelijk door gebrekkige aanpassingen in hotels, pensions, bungalows en dergelijke. Groepsvakanties voor gehandicapten en niet- gehandicapten zijn er nagenoeg niet, waarbij helaas de vaak intolerante houding van valide vakantiegangers ten opzichte van hun minder gezonde medeburgers een grote rol speelt. Vorig jaar vestigde ir. J. F. van Leer in het blad „Recreatie" al de aandacht op het feit, dat de professionele reisorganisa ties 'zich ook niet veel inspanningen hebben getroost om vakanties voor gehandicapten mogelijk te maken. In deze sector gaan de ontwikkelingen die de integratiemogelijk heden voor gehandicapten moeten bevor deren uiterst langzaam. Wel beschikken sommige touringcarondernemingen over aangepaste bussen. Maar er moet oneindig veel meer gebeuren om de vakantiemoge lijkheden voor gehandicapten te vergroten. Aanbevelingen. Gehandicapten hebben evenals alle an dere mensen echter niet alleen behoefte aan vakantie, doch ook aan andere vormen van recreatie. Ook hier doet zich echter niet zelden het probleem voor, dat zowel talloze gebouwen als vele openluchtrecrea tieprojecten moeilijk toegankelijk zijn voor gehandicapten. Er zal dus geijverd dienen te worden voor een goed gespreid patroon van aangepaste voorzieningen om het voor gehandicapten mogelijk te maken meer van recreatiemogelijkheden te profiteren. In het blad „Recreatie" deed ir. J. F. van Leer enkele behartenswaardige aanbevelin gen om ook in de recreatieve sfeer het leefklimaat voor gehandicapten te verbete ren. Zo zal volgens hem bij de ontwikkeling van nieuwe plannen met gehandicapten re kening dienen te worden gehouden. De con trole op gereed gekomen projecten dient te worden verbeterd. Door de overheid zullen beslissingen moe ten worden genomen ten aanzien van nood zakelijke subsidiëring voor diverse doel einden, zoals de aanpassing van overnach tingsaccommodatie in diverse recreatie objecten, uitbreiding van vervoersmogelijk heden, etc. Ir. Van Leer pleit ook voor bevordering van contacten tussen gehandi capten en niet-gehandicapten. Onder andere zouden meer gehandicapten bestuursfuncties en dergelijke kunnen vervullen, met name in de sportwereld. Er valt voor de verbetering van het leef klimaat van gehandicapten nog veel te doen in onze welvaartsstaat. Dat het niet om een kleine, te verwarlozen groep gaat, moge blijken uit recente onderzoekingen, die aan geven dat ruim 8,5°/o van de bevolking één of meer functiestoornissen bezit. (Nadruk verboden). Mr. A. Bronsbergen. Geef in het groeiseizoen aan de cactussen een grote hoeveelheid en in de rustperiode bijna geen water. Het water mag rondom de wortels beslist niet blijven staan. Dit vocht hoopt zich dan op en de cactus gaat dood. Laat de aarde ook niet te droog worden, want dit beschadigt de wortels en dan is er een grote kans dat na het wa_ter geven de wortels gaan rotten. In de kamer moeten de potten op schotels of in bakjes staan, zodat het weglopende water opge vangen kan worden. Het rustseizoen is gewoonlijk in de win ter. Nu moeten ze zoveel water hébben dat ze niet gaan rimpelen, maar ook niet te veel, want ze mogen niet gaan groeien. En hoe lager de temperatuur is des te beter, maar niet onder 5° C. Als u in een kas kweekt, is het niet moeilijk de temperatuur laag te houden, maar wel in de huiskamer. U kunt ze dan het beste op de koelste plaats in het huis zetten, bijvoorbeeld op een slaapkamer. Potgrond. De cactussen zijn over het algemeen niet gewend aan veel organisch materiaal in de grond. Potgrond voor cactussen moet daarom bereid worden uit zand, leem, wei nig koemest of bladaarde. Om het water goed weg te kunnen laten lopen, is dak- pangruis of gravel hier geschikt, omdat het vocht vasthoudt, maar niet nat blijft. Met wat turfstrooisel is het een ideale combinatie, omdat turf vrij is van scha delijke organismen. Kalk wordt ook veel aan cactussen gegeven, maar het is niet noodzakelijk. Te zure grond moet vermeden worden. We zullen echter geen last hebben van te weinig kalk, omdat het kalkgehalte in het leidingwater erg hoog is. Verpotten. De meeste cactussen kunnen wel 2 of 3 jaar in dezelfde pot blijven, want ze groeien vrij langzaam. Gaan we verpotten, dan moet de grond helemaal vervangen worden. We geven een paar dagen van te voren wat water en schudden de grond van de wortels af. De wortels mogen niet be schadigd worden. Erg stekelige planten kun nen we met leren handschoenen aanpakken of een stukje krantepapier er omheen wik kelen. Plastic potten zijn geschikt, omdat ze geen water doorlaten door verdamping en de wortels en aarde gaan aan plastic potten niet vast zitten, wat wel het geval is bij stenen potten. Onder in de pot doen we wat kiezelsteen of ander materiaal. De grond moet goed vochtig zijn en zorgvuldig worden aan gedrukt rondom de wortels. Niet te veel grond in de pot om het begieten makkelijk te maken. De ideale tijd voor het verpotten is in de rusttijd. De vermeerdering vindt plaats door zaad en stekken. Verscheidene cactussen brengen aan hun broedbladeren kleine plantjes voort. (Nadruk verboden). Rita de Jong. WAAR KOMT DIE UITDRUKKING VANDAAN „Hij schermt met iets". Dit zeggen we, wanneer iemand op vage wijze argumenteert of een bepaald feit op de een of andere wijze tracht aan te voeren om een bepaald doel te bereiken. De uit drukking is ontleend aan de edele scherm- sport, waar men met de degen bijvoorbeeld tracht elkaar te raken en de overwinning te behalen. In feite doelt men op het soort gelijke schermen met woorden of feiten, door er mee aan te vallen, iets terug te nemen, het dan op een andere wijze te proberen, kortom een soort steekspel. „Veel in de melk te brokken hebben". Deze uitdrukking wordt gebruikt wanneer men op iemand doelt, die machtig is en veel te zeggen heeft. Vroeger waren derge lijke mensen lieden, die in goede doen waren en veel geld bezaten, want anderen die weinig bezaten hadden geen macht. Iemand die dus in goede doen was, had ook veel om in de melk te doen en er dus een stevige, lekker dikke pap van te maken. Bij minder bedeelden was de pap dun en waterig. „Iemands oogappel zijn". Op het oog lijkt dit een merkwaardige uitdrukking, maar we mogen niet vergeten dat een en ander hier uiteraard overdrach telijk is bedoeld. De oogappel (de oogbal dus) wordt beschouwd als het levenslicht, want men kan hierdoor zien, kennis nemen van de wereld om zich heen. Het is dus een uiterst kostbaar bezit. En in dit laatste schuilt de symbolische betekenis. Ook in de Bijbel in Spreuken 7.- lezen we: „Be waart mijn geboden en mijn wet als de appel uwer ogen". Dus als het dierbaarste bezit. Zo ook in de uitdrukking vinden we er die betekenis in terug. „De stoute schoenen aantrekken". Hiermee bedoelt men al zijn moed bijeen garen om iets te ondernemen. In het oud- Nederlands was het woordje „stout" gelijk aan „moed". Denk maar aan Karei de Stoute (moedige). „Op de proppen komen". Prop is oorspronkelijk steun, stut, been. Op de proppen komen betekent dus op de benen komen, overeind komen, voor den dag komen, opstaan, e.d. In dit geval tevoorschijn komen. „Te hooi en te gras". Wanneer iets slechts zelden, een enkele maal, voorkomt, dan zeggen we: „Het komt te hooi en te gras voor". Het woordje „te" in onze huidige uitdrukking vervangt het oorspronkelijke woordje „bij", want de ori ginele is „Bij hooi en bij gras". De uitdruk king dateert uit de Middeleeuwen en was een tijdsbepaling voor de „rechtsdagen". De rondreizende landrechter kwam twee maal per jaar om recht te spreken. Dat wil zeggen in het voorjaar, wanneer het grasmaand is en in de zomer, wanneer het hooimaand is. En aangezien men vroeger ook nog wel het een en ander te berechten had, was dat per jaar niet teveel. „Pekelzonden". Klein vergrijpen, vroeger begaan, die in de pekel zijn bewaard om later te worden bestraft. „Ergens bekaaid afkomen". Hieronder verstaan wij: minder krijgen, verdienen, resultaat behalen dan men had verwacht; kortom teleurgesteld zijn. Wat men zo op het oog niet zou verwachten is „bekaaien" van ouds een werkwoord met de betekenis van versuffen, verbijsteren, teleurstellen en in sterker vorm gaan ster ven of in zwijm vallen. In onze betekenis vinden we er nog in terug, het teleur gesteld zijn, het verbijsterd zijn over zoveel tegenslag, e.d. Bekaaid op zich is weer een verbastering van het Zaanse (be)keeuwd. Een vis is daar bekeeuwd wanneer het dier is versuft, rtadat het in slecht water on voldoende zuurstof heeft kunnen krijgen enkwam er dus bekaaid af.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1979 | | pagina 2