Raadsvergadering Kortgene Hennep en Hashish Tijdens de gemeenteraadsvergadering op donderdag 5 april te Kortgene, vroeg het raadslid Dobbelaar bij de behandeling van het agendapunt „Mededlingen", waarom er alleen van de brandweer van Colijnsplaat een verslag is verschenen. Hij zou graag zien, dat ook andere korpsen een dergblijk verslag gaven. Ook werd meegedeeld, dat het PTT-kantoor te Colijnsplaat gehand haafd zal worden en dat de winkel op het kampeerterrein „De Paardekreek" ook in 1979 beheerd zal worden door Maljers B.V. te Middelburg. De vaste huursom is 14.000,—. Voor de viering van het 10-jarig bestaan van het Ned. Herv. Kerkkoor had dit koor om een bijdrage van 700,— gevraagd. B. en w. stelden echter voor om 300,— te geven. Van Noort had wel begrip voor het verzoek van het kerkkoor, maar om alle kosten op de gemeente af te wentelen vond hij bezwaarlijk. Ook Boot was van mening, dat men zelf ook iets bij moet dragen. Het voorstel van 350,werd met algemene stemmen aangenomen. Bij een voorstel om een tweede logope diste aan te stellen voor de commissie van beheer van de Schoolartsendienst op Wal cheren, Noord- en Zuid-Beveland, wees mevr. Van Oeveren er op, dat er al een logopediste is bij de RPCZ. Boot informeerde naar het aantal gevallen in onze gemeente met spraakproblemen en Dobbelaar vroeg wanneer de verhoging van subsidie zal ingaan. Wethouder Filius zei over dit laatste, dat dit 1 januari 1980 zal ingaan, als de nieuwe kracht zal worden aangesteld en de gemeentelijke bijdrage in de kosten met ƒ0,50 per inwoner zal stijgen. Het voorstel werd aangenomen. Nadat Boot had gezegd het op prijs te stellen dat meer ruchtbaarheid gegeven zal worden over de doelstellingen van de Stich ting Zeeuws Biologisch Museum op de scho len, werd een voorstel om. ingaande 1979 tot wederopzegging een subsidie te ver strekken a 2 cent per inwoner aan de Stich ting, aangenomen. Bij een voorstel om aan de speeltuin te Kats een subsidie te geven van 3750,— voor aanschaf van materialen, was De Looff vol lof over de aktiviteiten op dit dorp. En vroeg of er op o.a. Kortgene controle is hoe de verstrekte subsidie wordt besteed. Wethouder Filius zei dat er nogal wat or ganisatorische strubbelingen op Kortgene zijn. Hij heeft twijfels over de wijze waarop de subsidie wordt besteed. Overigens is er voor de vergaderingen van de speeltuin niet de minste belangstelling. Wel is het in richten van een speelveldje in de Wilhel- minastraat een groot succes geworden. Een voorstel om het bestemmingsplan op het kampeerterrein „De Paardekreek" vast te stellen, werd aangenomen. Het bestem mingsplan opent de mogelijkheid tot het bouwen van een loods voor het onderbren gen van het machinepark. Van Damme was bang, dat er toestellen in komen- te staan, die ook elders gestald 'kunnen worden. Met algemene stemmen werd besloten tot het vaststellen bestemmingsplan „Be drijfsterrein Torendijk". Dhr. J. C. van Mal- degem had hiertegen bezwaar gemaakt. De raad was van mening, dat mogelijke pro blemen besproken kunnen worden en ging akkoord met het ongegrond verklaren van het bezwaarschrift. Een voorstel tot aankoop van grond voor nieuwbouw aan de noordzijde van het be- stemmingsplaln Kats „Al te klein 1", was voor mevr. De Looff - de Wild aanleiding er bij het gemeentebestuur op aan te dringen dat spoed wordt betracht met realisering van de plannen. Het is voor Kats van het grootste belang dat er nieuwe woningen komen. Als men de kleine kernen wil be houden, zal men jonge gezinnen aan moeten trekken. De Looff zei te hopen, dat voor de pachters van de volkstuintjes vervan gende grond beschikbaar zal zijn. Ook vroeg De Looff of er bij de transaktie koppel verkoop heeft plaatsgehad. De burgemeester zei, dat zulks niet het geval is. Met de eigenaar van de grond is op normale wijze onderhandeld en dat gewoon de taxatieprijs is betaald. Als het voorstel wordt aangenomen, kan men met de voorbereiding beginnen, al zal het uiter aard nog wel even duren eer met de bouw kan worden begonnen. Nadat is meegedeeld, dat kontakt met de volkstuinders is of zal worden opgenomen, wordt het voorstel met algemene stemmen aangenomen. Een voorstel om ƒ9.000,— beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een mobi lofoon/portofoon voor de camping, was voor Boot aanleiding te informeren naar levens duur van de apparatuur. Dobbelaar vroeg waarom communicatie met boten op het Veerse Meer nodig is. Ook voor Blankenstijn was dit niet duidelijk. De burgemeester was niet ongerust over de levensduur en het wordt nodig geacht dat er communi catie is met boten op het Veerse Meer. Van Damme vroeg wie voor de aanschaf heeft geadviseerd en waarom er geen ver beterde walkie-talkie kan komen. De burge meester zegt dat het brandweerwezen heeft geadviseerd. Met de kwaliteit is men op het goede spoor en het past in het vizier van het brandweerwezen. Zuiver om prak tische reden is men van dit systeem niet afgeweken. Hoewel er nogal wat twijfels waren over de noodzaak, werd het voorstel aangenomen. De last komt op rekening van de camping. Eer het voorstel om een voorbereidings krediet van 25.000,voor de bouw van een nieuwe vismijn werd aangenomen, wilde men weten wat er met het oude gebouw gaat gebeuren. Boot was van mening dat het gebouw en terrein uitgegeven kan wor den aan zich daar te vestigen bedrijven, wat summier is gesteld. Wel waren alle partijen het er over eens, dat een nieuwe vismijn noodzakelijk is, maar dat deze demontabel moet zijn. Men weet nooit wat er in de toekomst gaat gebeuren. Nödat wethouder Van der Weele had gezegd, dat eventuele tekorten worden omgeslagen op de liggelden in de jachthaven werd het voorstel aangenomen. Het volgende voorstel om een voorbe reidingskrediet van ƒ40.000,— te voteren voor het maken van een plan van een 6- lokalige openbare basisschool te Colijns plaat, was voor De Smit aanleiding om grote bezwaren hiertegen te uiten. Hij vond het voorstel voorbarig en opdringerig en noemde een investering van een miljoen in een nieuw gebouw voor de o.l.-school op dit moment overbodig. Verder is op de laatste vergadering in dec. 1978 besproken, dat iedere school 2 personen zou afvaar digen om samen het een en ander uit te bouwen. Dat na deze vergadering geen taal of teken meer is vernomen tot aan het krantebericht van maandag j.l., is een ge weldige misser. De totstandkoming van deze kortsluiting betreurt hij. Hier zijn of helpen geen opsommingen van tijdgebrek, ziekte of iets van dien aard aan te wijzen. Hier is op zijn zachts gezegd heel vreemd met mensen omgesprongen. Ook de prog nose van het leerlingenaantal is zeer wille keurig. De laatste jaren loopt Colijnsplaat terug in aantal bewoners. Verder is hij van mening, dat men de 3 a 4 jaar moet af tasten hoe nu werkelijk het nieuwe onder wijssysteem er uit gaat zien. We hebben nu Pais, voorheen Van Kemenade en mis schien straks Bas de Gaay Fortman en dan verandert het zonder twijfel weer. Al met al moet er een pauze van minstens 3 jaar blijven. Eerst moet de opdracht van de mi nister binnen zijn. Het heeft ook geen zin nu eerst een openbare kleuterschool te stichten en de bestaande kleuterschool vroegtijdig uit te hollen. Tenslotte is een miljoen investeren in een nieuwe o.l.-school op dit moment een overbodige luxe. Wat gelijktijdig inhoudt, het negeren van de moeilijke positie waarin ons land verkeert. Een positie die eerder somberder dan roos kleuriger wordt. Hij besloot met te zeggen, dat hij voor zichzelf spreekt en dat zijn opstelling niet in het minst de bedoeling heeft om een wig te drijven tussen openbaar en bijzonder onderwijs. Boot, sprekende namens de meerderheid van de CDA-fraktie miste in het voorstel een advies van de financiële commissie. Het is hem bekend, dat deze commissie adviseerde de stichting van een nieuwe o.l.-school te Colijnsplaat nog eens te be kijken, alvorens met voorstellen aan de raad te komen. Ook was hij van mening, dat bij verdere ontwikkeling van de plan nen het sinds enige tijd bestaande overleg tussen de bestaande drie scholen moet worden ingeschakeld. De meerderheid van zijn fraktie heeft zeer sterk de indruk dat dit overleg beter vooraf kan plaatsvinden. Tenslotte stelde hij voor om het huidige voorstel in een volgende raadsvergadering aan de orde te stellen. Dobbelaar is blij met het stijgend aantal leerlingen aan de o.l.-school en het advies van de inspecteur geeft de PvaA-fraktie aanleiding om voor het voorstel te stemmen. Ook mevr. Van Overeen, die voorstander is van een openbare gemeenschapsschool, steunt het voorstel van b. en w. Blankenstijn knippert wel met zijn ogen, dat er nu weer een miljoen besteed moet worden voor een nieuwe school. Hij ziet ook kapitaalsvernietiging v.w.b. de oude school. Ook is hij onzeker over de prognose dat het aantal leerlingen zal stijgen en heeft vraagtekens over de noodzaak. Het voorstel heeft hem dan ook verwonderd. Bij de beantwoording zei de voorzitter, dat alle partijen het er over eens zijn, dat de drempel tussen kleuter- en basisscholen moet worden weggenomen. Dat er een ba sisschool komt van 4- tot 12-jarigen is zeker. Het is de taak van een gemeente bestuur om plannen te maken hoe men de zaak moet opvangen. Als de wet er in 1983 komt, moet men klaar zijn. Er is veel dis cussie aan de gang, maar het is onze taak om nu al een voorbereidingskrediet te vragen. Als de wet in werking treedt, is de akkommodatie van de huidige school absoluut onvoldoende. Wat de prognoses betreffen, zekerheid heeft men nooit, maar het lijken verantwoorde cijfers die op tafel zijn gelegd. Kapitaalsvernietiging is niet nodig. De oude lokalen kunnen voor veel doeleinden worden gebruikt. Voor de volle 100% is het college er van overtuigd, dat het voorstel goed is. Uitstèl betekent op schuiven en daar voelt het college niets voor. Blankenstijn vraagt hierna: Als de wet er niet komt, zijn we dan toch verplicht een nieuwe o.l.-school te bouwen? Ja, zegt de voorzitter, wat er nu is, is een tijdelijke noodvoorziening. Mevr. Van Oeveren is te vreden over de uiteenzetting van de voor zitter. De Smit constateert,dat de zaak politiek rond is. Hij is er voor, maar vraagt zich af of het nu al moet gebeuren. Hij is ongerust dat men de bestaande kleuter school vroegtijdig uit zal hollen. Boot vindt het spijtig dat zijn voorstel om het naar een volgende vergadering op te schuiven, geen bijval ondervindt. Ook vraagt hij zich af of verbouw inplaats van nieuwbouw, niet goedkoper is. De Looff vindt de be nadering van De Smit onbegrijpelijk. Wel voor dorpsvernieuwing, maar de bestaande ontoereikende school handhaven, komt bij hem vreemd over. Wat het voortbestaan van de kleuter school betreft. Er is geen aanleiding om die op te heffen, voordat de gemeenschapsschool er is. Wel is het een probleem, dat men geen vergunning krijgt voor de bouw van een school voor leerlingen van 6—12 jaar. Tenslotte is het college niet bereid om langer te wachten. Het zal toch nog wel een langdurige zaak worden. Hoewel De Smit de nodige vraagtekens heeft, gaat hij toch met het voorstel mee. Dit werd dan ook met algemene stemmen aangenomen. De voorzitter was de raad hiervoor erg dankbaar. Een voorstel om een krediet beschikbaar te stellen voor dorpsverneuwing werd met algemene stemmen aangenomen. Het is de bedoeling dat dhr. J. Mijnsbergen van het stedebouwkundig bureau Rothuizen en 't Hooft uit Goes zich 2 dagen per week voor de gemeente Kortgene gaat inzetten en de funktie van projektleider bij de dorps vernieuwing zal gaan vervullen. Boot wil dat de raad volledig op de hoogte zal worden gehouden van de werkzaamheden van de projektleider. En Dobbelaar dringt aan op betere voorlichting over bestaande subsidieregelingen. Het krediet dat beschik baar wordt gesteld is 100.000,—. Met algemene stemmen wordt besloten om het pand Hoofdstraat 81 aan te kopen voor 257.000,Dit pand, dat naast het gemeentehuis staat, kan dienen voor sprei ding van administratie-ruimte, voor verga deringen met commissies en kleine groepen. Alle raadsleden waren bijzonder met deze transaktie ingenomen. Ook het maken van een dijkovergang bij het kuupjc te Colijnsplaat vond een gunstig onthaal. Hierdoor is de parkeergelegenheid in de omgeving jvan de voormalige vuilnis belt gemakkelijk te bereiken. De plaats is uitermate geschikt voor het aanleggen van een parkeerterrein. De daarliggende grond moet echter beschikbaar zijn. In gesprekken met het Waterschap is de bereidheid ge bleken om aan de grondverwerving door de gemeente, medewerking te verlenen. Het perceel is 1.4 ha groot; er moet 20.000,— betaald worden als pachtvergoeding; de erfpachtscanon is 0,50 per m2 en de erf- pachtsduur is 30 jaar. Bij realisering zal er plaats zijn voor 500 a 60Ó auto's. De kosten zullen in de havensfeer worden omgeslagen. Een volgend punt was een voorstel om mee te werken aan het aanleggen van een persleiding voor afvoer van het rioolwater van het N.C.C.-terrein naar de riolering in de Botterlaan en voor het maken van een pompput. De begroting is 108.600,—. De rijkssubsidie is ƒ84.000,—. Blijft onge subsidieerd een bedrag over van 24.600,—. Het bestuur van het N.C.C. heeft verklaard, dit bedrag voor rekening van de club te nemen. Het werk wordt via de gemeente uitgevoerd. Op een vraag van De Looff voor wie de eventuele nakomende kosten zijn, antwoordde wethouder Filius dat de N.C.C. aansprakelijk blijft. Per 1 november 1978 is de exploitatie van de kantine van de vismijn overgegaan in handen van dhr. \J. C. v. d. Plasse, horeca- exploitant te Kortgene. Er wordt besloten om een huurovereenkomst met de nieuwe exploitant te sluiten. Een volgend punt is de benoeming van een beheerscommissie Dorpshuis Kortgene. Hierin worden de volgende personen be noemd. Als vertegenwoordiger van b. en w. en de gemeenteraad: dhr. J. L. D. van der Linde en dhr. G. Boot. Voor de MAVO: dhr. W. P. v. d. Bogardt; voor de o.l.- school: dhr. N. W. Dingemanse; voor cul tuur: dhr. F. Smit; voor sport: mevr. E. P. Augustijn; voor bejaarden: mevr. P. Welle- man - Janse; voor jeugd en speeltuinen: mevr. I. Huibregtse; voor Dorpsgemeen schap: dhr. H. Roest; voor vrouwenorgani saties: mevr. Brinkman en Kortgeense be woners: mevr. Everwijn en dhr. M. Wisse. De raadsleden waren verbaasd dat van de middenstand en horecabedrijven niet was gereageerd. Zonder noemenswaardige discussie werd verder besloten een exploitatie-overeenkomst bebouwing terrein Julianastraat aan te gaan met dhr. N. W. D. de Regt, architect te Breda. Het is de bedoeling van dhr. De Regt dat op het terrein 12 woningen ver rijzen. Daarnaast zal een parkeergelegenheid worden aangelegd. Met algemene stemmen werd verder be sloten een beroepsschrift ongegrond te ver klaren, dat was ingediend door dhr. S. Lont uit Eindhoven. Hem is een bouwver gunning geweigerd voor de bouw van de berging aan zijn woning Trintellaan 8. Om bij de regeling meten luchtveront reiniging vlugger besluiten te kunnen nemen, wordt voorgesteld om dat te kunnen doen als de helft van het aantal aangesloten leden niet op een vergadering aanwezig is. Meestal is het vereiste quotum niet aan wezig en met de huidige regeling kunnen dan geen' besluiten worden genomen. Van Damme had erg veel moeite met dit voorstel, maar Dobbelaar was voorstan der, omdat zoals hij zei, men wel kan blijven vergaderen. Wethouder Filius was ook niet enthousiast, maar het is misschien een aanleiding om wat meer de vergade ringen te gaan bezoeken. Bij de rondvraag dringt Boot er op aan, dat de agenda's voor een raadsvergadering vroeger worden verzonden. De voorzitter zei, dat dit onmogelijk is. Bovendien weet ieder raadslid wanneer het vergadering is. Men kan dan de weekends voor deze ver gaderingen vrijhouden. De WD was bij monde van Van Damme geschrokken van een mededeling, dat Wisse B.V. installatiebedrijf naar Goes gaat. Heeft het college wel alle moeite gedaan om dit bedrijf in de gemeente te houden? De voorzitter zei, dat verschillende malen met de firma is onderhandeld en dat grond voor uitbreiding aan de Torendijk aanwezig is. Ook is geen enkele reactie vernomen van een mogelijke vestiging op de haven van Colijnsplaat. We weten niets als van horen zeggen. De vraag van Van Damme brengt ons in kennis van grondaankoop in Goes. We betreuren dat zeer, omdat uitbreiding op de huidige plaats geen enkel probleem oplevert. Er is zelfs in het ver leden vergunning gegeven om daar te bou wen zonder goedgekeurd bestemmingsplan. Dobbelaar vestigt de aandacht op de verkeersonveiligheid bij De Valle en bij de kleuterschool te Colijnsplaat. Nadat De Looff had geïnformeerd of er al iets bekend is, wanneer men met de renovatie van woningen op Kortgene gaat beginnen en nadat hij om beter onderhoud van de woningen in de W. Alexanderstraat had aangedrongen, zei wethouder Van der Weele, dat een en ander nog in voorbe reiding is en dat aandacht aan de woningen in die straat besteed zal worden. Mevr. De Looff - de Wild vroeg naar een betere bewegwijzering op enkele plaatsen te Kats en een ruimere accommodatie voor de sportvereniging. Tenslotte vroeg Van Damme of het college gewaarschuwd was toen er vorige week nafta in de Oosterschelde was terechtgeko men. De voorzitter deelde mede dat dit niet het geval is en sloot de vergadering. BIJZONDER NUTTIG GEWAS Wanneer u in de 16e eeuw protestant was en'u trof een r.k. stadsbestuurder (of omgekeerd, dat kwam óók voor, laten we eerlijk wezen) en u was niet van zins van mening te veranderen, dan liet ïnen u, na enige minder aangename kietelingen, ten slotte „door het hennepen venster kijken". Dat wil zeggen, dat u een strop van hennep touw om de hals kreeg en weldra voor de laatste maal de buitenlucht had binnen gehaald. Zelfs de heer' Seys-Inquart, ex- roverhoofdman in Nederland van 1940 tot 1945, verzuchtte, toen men hem ter dood had veroordeeld: mijn strop is van Neder landse hennep gedraaid. Dat zou best kun nen, want tot 1950 werd in Nederland nog hennep geteeld. De plant groeit in centraal-Azië in het wild. Al vele eeuwen vóór onze jaartelling sneed de mens de rijpe planten af om er (ongeveer op de wijze van vlas) vezels uit te halen. Die vezels zijn grof en hard, maar ook sterk. Men leerde er al spoedig touw van vlechten. Dat was voor velen een strop, zoals u reeds zag, maar laten wij aannemen dat touw ook een menselijker funktie heeft. Men zag dat de vogels het zaad graag uitpikten en vandaar dat hen nepzaad in vogelvoeders terecht kwam. Van de vezels zijn ook wel weefsels gemaakt. Reeds vele eeuwen. Nu is de hennepplant of een mannetje of een vrouwtje. De mannelijke bloemen leveren stuifmeel en verder niets; de vrou welijke leveren uiteraard het zaad. De schut blaadjes rond de vrouwelijke bloemen scheiden een soort hars af. Natuurlijk zocht de mens uit wat je met die hars kon doen. Je kunt het eten en roken. In beide gevallen volgt een soort roes die ein digt in een diepe slaap. Gezond is dat alles echter niet, want regelmatig gebruik voert tot aantasting van de hersenen en soms zelfs tot krankzinnigheid. Geen sterveling weet wanneer de hennep in cultuur genomen is. Reeds 900 jaar v. Chr. wordt de teelt in India vermeld en allerlei volkeren hebben haar verbreid: de Russen, de Turken; de Arabieren, de Grieken en de Romeinen. Het zaad bevat 30 tot 40% olie en dat is geen spijsolie, maar grondstof voor zepen en vernissen. Olie, voederzaad, hashish en touw, u ziet dat de plant bijzonder bruikbaar was. Zij groeit bijna overal ter wereld en zo'n 800 mil joen mensen zouden regelmatig wat hashish gebruiken. Dat is dan echter niet de hars, want daarvan krijgt men niet gauw een kilo bij elkaar. Men kan ook de schutbla deren van de vrouwelijke bloemen plukken en drogen en dan als tabak roken. Deze vorm van hashish is het meest verbreid, helaas ook in ons land. Bedwelmd in hennepveld. De ruwe vezels worden niet alleen voor het maken van touw gebruikt, maar ook voor zeildoek, bindgaren, brandspuitslangen en soms zelfs voor tapijten. In de volks geneeskunde spelen aftreksels van hennep zaad een rol. In de apotheek gebruikt men weinig of geen hennepextracten, daar ze niet altijd vrij van vergif zijn. Vermoedelijk is het roken van hashish ouder dan dat van tabak, althans in de Oude Wereld (Azië, Afrika en Europa). De bedwelmende werking merkte men al gauw. De vrouwelijke planten kunnen, als ze dicht opeen staan, zo'n sterke geur afgeven dat we bedwelmd kunnen raken, als we door een hennepveld lopen. Vermoedelijk heeft men overbodige plantendelen (met name de toppen) verbrand en gevonden dat de rook aangenaam was. Het was toen een kleine stap om pijpjes, enz. te maken, zodat men de rook kon inhaleren. Anderen zien in de oorsprong van rook inhaleren en uitblazen een godsdienstige rite. Hoe de hennep naar Nederland gekomen is weet niemand. De kwestie is, dat de Ro meinen wel vermelden hier hennep te heb ben ingevoerd, maar daar staat weer tegen over dat de Kelten de plant en haar volle dige gebruik al langer kenden dan de Ro meinen. Het woord hennep zelf biedt weinig aan knopingspunten. „Een cultuurwoord van onbekende herkomst", zeggen de deskundi gen. Wel komt het woord in allerlei va riaties in een menigte talen voor. Wij ken nen zelfs de geslachtsnaam Hennipman, die terug gaat op het ambacht van touwslager, de verwerker van de door boeren geteelde hennep. Dat de teelt in ons land verdween, komt omdat men elders goedkoper kon telen en verwerken. (Nadruk verboden). OUDERAVOND Openbare Basisschool „De Vliete" Wissenkerke Vrijdag 6 april hield de o.b.s. „De Vliete" haar jaarlijkse ouderavond, georganiseerd door de oudercommissie. In het huishoudelijk gedeelte vond de verkiezing voor de oudercommïssie plaats. Mevr. C. de Winter en dhr. C. Dierks waren aftredend en niet herkiesbaar. Mevr. Dees en mevr. Moreauw werden gekozen als lid van de oudercommissie. Na dit officiële gedeelte kwamen de kin deren aan de beurt. Zij brachten voor hun aanwezige ouders en genodigden een zeer attractief programma voor het voetlicht. De onderbouw begon met het toneel stukje „Hoe Gribalda toch nog gelukkig werd". Een ongelukkige heks, die niet meer goed kon toveren vond in het heksen- bejaardentehuis toch nog een beetje geluk. Na een korte pauze voerde de bovenbouw het toneelstukje „De verander-appeltjes op" De kinderen lieten zien, wat er gebeurde als je betoverde appeltjes at van twee fruitvrouwtjes. Na een pauze met verloting lieten de kinderen in een mimespel zien, wat er gebeurt als een uurwerk op hol slaat. De avond werd besloten met een diashow. Hierin speelden een aantal kinderen van „De Vliete" een hoofdrol. Al met al was het een zeer geslaagde avond. Dit dankzij de grote inzet van de kinderen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1979 | | pagina 2