Beroerte en bloeddruk Meerderjarigheid op 18 jaar Energie-besparing is energie-rendement TOTAL-ENERGY te besparen. Proefstations, onderzoekinsti tuten, kassenbouwers en kwekers zoeken overal naar energiebesparende methodes. De tuindersfilosofie in ons land, waar elke meter grond heilig is, komt erop neer dat de opbrengst per vierkante meter zo hoog mogelijk moet zijn. Dat kan door het groeiproces in de kas met kunstlicht op te voeren. Daarvoor is elektriciteit nodig. Als je zelf de elektriciteit opwekt, kun je met het koelwater en de uitlaatgassen van de generator ook warmte verkrijgen. Deze combinatie heet total-energy en wordt in de Westlandse tuinbouw met succes beproefd. Van de 8.000 hectare glasareaal zijn er 70 hectare die met kunstlicht wor den „bewerkt". De grotere behoefte aan extra licht gaat in feite gelijk op met de behoefte aan total-energy. Het blijft echter nog de vraag of je bij dit opwekkingsproces aldoor gebruik mag maken van het aardgas uit Slochteren. Ne derland wil immers bezuinigen en het laat zelfs de grote elektriciteitscentrales niet meer vrij in het verbruik- van aardgas. Hoger energie-rendement. Alle experimenten met total-energy raken ook de verhouding tussen de individuele tuinder die energie opwekt en de elek triciteit producerende en distribuerende be drijven. Energie is een collectief goed van de eerste orde. De Nederlandse overheid kan zich niet permitteren dat de produktie van elektriciteit stagneert of schommelt. Meer total-energy-projekten kunnen de bestaande elektriciteitscentrales in verlegen heid brengen. Veelzeggend is wel de arm zalige energieprestatie van energiecentrales. Zij hebben een rendement van 35%. De ingevoerde energie bij total-energy wordt voor meer dan 80% benut. Het levert 30% elektriciteit, 35% warmte uit koelwater en 15% warmte uit gassen op. De tuinders zullen het total-energy projekt niet uit het oog verliezen. Als de tweede fase van de Wet Investerings Rekening wordt ingevoerd kunnen ze zelfs een in vesteringssteun krijgen omdat ze energie besparen. Dat zal ongetwijfeld een extra zet geven aan een oud energie-plan dat de laatste tijd gekenmerkt door zorg voor energieschaarste opnieuw als total-energy belangstelling ontmoet. B. Schouwing. (Nadruk verboden). EEN BEROERTE KOMT DIKWIJLS IN DE NACHT Energiebesparingen: we worden ermee doodgegooid. Juist in deze winterse donkere dagen willen we niets horen over beperking van het gas- en elektriciteitsverbruik. Hoe meer lampjes en hoe warmer, des te ge zelliger is het in Nederland. Als je de energie-economie erbij sleept, maakt het een slok op een borrel uit of je als elektriciteitscentrale een energie rendement van 40% dan wel van 85% haalt. Het zijn geen sprookjes, want de „total-energy" is als plan weer uit de kast gehaald. Warmte en kracht. Jaren geleden dacht men in tuinders kringen aan een koppeling van warmte en kracht. De Westlandse tuinders hadden toen nog niet de deftige naam „total- energy". Nu Nederland weer op de zuinige toer moet met zijn aardgas, zoekt men allerwege naar methodes om een kubieke meter van dit Slochteren-produkt tweemaal te gebruiken. Het frappante van de zaak is dat total- energy dit mogelijk maakt. Er zijn tuinders die zelf in het bedrijf elektriciteit opwekken en de aldus vrijgekomen warmte in de kassen gebruiken. In het Zuid-Hollandse tuindersdorpje Schipluiden experimenteert men met total-energy. Het resultaat gaat zelfs zover dat de elektriciteitsproduktie groter is dan de behoefte. Het elektriciteits- surplus wordt geleverd aan het openbare elektriciteitsbedrijf. Geen toekomstdromen, maar kille werkelijkheid. De Algemene Energieraad (een instantie die het energieverbruik in Nederland kritisch volgt en grondig beïnvloedt) heeft maanden geleden een advies aan de regering uit gebracht. Het voor 1985 voorziene nationale energieverbruik van bijna 100 miljoen ton olie-equivalent kan na besparingen met 10% teruggebracht worden. Total-energy kan bij deze pogingen een serieuze rol spelen. De tuinbouw, en dan vooral de zogenaamde zwaar verwarmde glastuinbouw, gebruikt veel aardgas en stookolie. De laat ste jaren is met veel succes omgeschakeld van olie- naar gasverwarming. Het energie beleid blijft in tuinderskringen een heet hangijzer. Eigenlijk is dat logisch want de tuinder moet 25 tot 40% van al zijn pro- duktiekosten terugvinden op de energie rekeningen. De Nederlandse tuinbouw laat ook geen mogelijkheid onbenut om energie Ouderlijke plicht tot onderhoud loopt wèl tot 21e jaar. Volgens de huidige wetgeving (artikel 233, Burgerlijk Wetboek) zijn minderjarigen zij, die de ouderdom van 21 jaar niet hebben bereikt en niet gehuwd of gehuwd zijn geweest. Blijkens art. 234 zijn minderjarigen onbekwaam om rechtshandelingen te ver richten. Slechts de kantonrechter kan aan een minderjarige, mits hij (zij) de leeftijd van 18 jaar heeft bereikt, bepaalde be voegdheden van een meerderjarige toeken nen (de z.g. handlichting), maar deze hand lichting wordt niet verleend tegen de wil van de ouders. Minderjarigen zijn dus niet handelings- bekwaam, en in dat licht bezien werd de meerderjarigheidsgrens van 21 jaar al vele jaren als te hoog ervaren. De gehele maat schappelijke ontwikkeling heeft er toe ge leid dat wij de mensen op steeds jongere leeftijd als „volwassen" zijn gaan beschou wen, zodat derhalve de behoefte ontstond om ook de wettelijke bepalingen inzake minderjarigheid beter aan te passen aan de praktijk van de dag. Hoeveel jongens en meisjes van 18 jaar beschikken al niet over een behoorlijke som geld? Het zou dan ook absurd zijn als zij voor alle rechtshandelingen nog toestem ming van hun wettelijke vertegenwoordiger zouden moeten vragen. In de praktijk gebeurt dat al heel vaak niet meer, maar nochtans bepaalt de wet (art. 234, 2e lid, B.W.) nog steeds dat een minderjarige die toestemming van zijn wet telijke vertegenwoordiger wel nodig heeft. Kortom, de wet huppelt een beetje achter de alledaagse praktijk aan. Het is dan ook geheel in overeenstemming met de huidige maatschappelijke ontwikkeling dat de meerderjarigheidsgrens wordt teruggebracht van 21 naar 18 jaar. Akkoord, 18 jaar is net zo willekeurig als 21, maar als we het over 18-jarigen hebben, dan denken we toch aan jonge mensen die of reeds werken, of verder gaan studeren. Kortom, 18-jarigen moeten reeds zoveel verantwoordelijkheid dragen, dat er alle redenen zijn om hen juridisch mondig te verklaren. Handelsbekwaam, maar Daar komt nog bij dat in andere op zichten 18-jarigen reeds als mondigen wor den behandeld. Zij vervullen dienstplicht, zij hebben het aktief kiesrecht, en zijn op deze leeftijd ook strafrechterlijk meerder jarig. Ook heeft het kabinet gekeken naar het buitenland. In de meeste Europese lan den is men op zijn 18e meerderjarig. Wordt het wetsvoorstel tot wet verheven, dan mogen 18-jarigen zich dus voortaan handelsbekwaam noemen. Een logische zaak, die evenwel zeer gecompliceerd wordt, door dat het kabinet wel wil vasthouden aan de wettelijke bepaling dat ouders verplicht zijn hun kinderen te onderhouden tot zij 21 jaar zijn. Met andere woorden een 18- jarige mag wel een lening afsluiten, maar als hij die niet aflossen kan, moeten zijn ouders er voor opdraaien. Heeft een 18- jarige geen werk en bijvoorbeeld ook geen uitkering, dan zijn de ouders verplicht hem te onderhouden. Het is zonder meer duidelijk wat achter deze inconsequenties steekt. Het kabinet wil de meerderjarigheidsgrens best met drie jaar verlagen, maar het mag geen cent kosten. Zou de onderhoudsplicht van de ouders voor hun meerderjarige kinderen van 18—21 jaar ook vervallen, dan zou dat immers financiële consequenties hebben voor de staatskas. Jongeren zouden vanaf hun 18e jaar dan een beroep op een bij standsuitkering kunnen doen. Nu hebben zij geen recht op zo'n uitkering, want de gemeente stuurt hen door naar de ouders, die immers de wettelijke plicht hebben hun kinderen te onderhouden. Ouders die werkende kinderen hebben tot 21 jaar zullen moeten bijspringen, voor zover het loon van hun kind onvoldoende is. Hetzelfde geldt voor ouders van werk loze kinderen. Kinderstrafrecht. Een gevolg van de verlaging van de leeftijdsgrens voor meerderjarigheid zal ook Lange tijd heeft men aangenomen, dat een beroerte altijd het gevolg was van een trombose in de hersenen. Om een en ander iets duidelijker te stellen: zou door een bloedpropje een adertje in de hersenen ver stopt raken, waardoor een bepaald deel van de hersenen geen bloedtoevoer meer kreeg, met als gevolg dat dit deel uitviel, hetgeen leidt tot verlammingen, het be kende uiterlijke verschijnsel van de beroerte. Reeds geruime tijd weten de medici ech ter dat deze klassieke gang van zaken slechts opgaat voor ongeveer de helft van de gevallen. Bij die andere insulten moest er een andere oorzaak zijn. Bovendien viel op, dat veel aanvallen in de nacht optreden en dat moet toch een bepaalde reden hebben. Het is in eerste instantie te danken aan de onderzoekingen van professor dr. Zölch en dr. Hossmann van het Max-Planck- Instituut voor hersenonderzoek, dat daar enig licht in is gekomen. Zij hebben name lijk een onderzoek ingesteld naar de 24-uur- ritmiek van de bloeddruk en daaruit zijn bijzonder interessante konklusies te trek ken, die wijzen naar de fatale kombinaties van door arterioclerose verharde bloedvaten en een tijdelijke lage bloeddruk, die oor zaak worden van een bloedtekort in be paalde delen van de hersenen, waardoor verlammingen ontstaan. De onderzoekers namen voor hun proeven 120 mensen met een kerngezonde bloed circulatie en bij deze proefpersonen werd elk uur de bloeddruk gemeten. De resul taten van de bevindingen waren bijzonder interessant, want hieruit bleek, dat er zich gedurende de 24 uur van een dag belang rijke verschillen in de bloeddruk voordoen, die een bepaald patroon vormen, dat voor de gemiddelde mens geldt. Zo kwam vast te staan, dat er hoge pieken zijn in de bloeddruk omstreeks 12 uur in de middag en rond 18 uur( zes uur tegen de avond), terwijl er een uitgesproken zijn, dat in beginsel de kinderbeschermings maatregelen ophouden bij jongeren die 18 jaar zijn. In beginsel, want de mogelijkheid om onder toezicht gestelde „jongeren" in inrichtingen te houden, moet ook na het bereiken van de 18-jarige leeftijd blijven bestaan. Een voorstel tot wijziging van het kin derstrafrecht, die voortvloeit uit de meer derjarigheid die bij 18 jaar begint, is even eens ingediend. Weliswaar geldt het kin derstrafrecht ook nu al in beginsel tot 18 jaar, maar de rechter kan volgens de hui dige wettelijke bepalingen voor 18- tot 21-jarigen het kinderstrafrecht toepassen als degene die hij voor zich heeft daar aanleiding toe geeft. Als de nieuwe wetten worden ingevoerd, vervalt deze mogelijkheid. Dan zullen 18- plussers, van welke persoonlijkheidsstruc tuur zij ook mogen zijn en welke sociale omstandigheden er bij hen ook hebben mee gespeeld, te allen tijde als „volwassen de linquenten" terecht moeten staan. Dat lijkt geen ideale situatie. Er zou ons inziens overwogen moeten worden om een soort „jongerenstrafrecht" in te voeren. Juist een goede aanpak van jeugdige delin quenten is uitermate belangrijk, en het is zeer de vraag of van zo'n aanpak iets terecht komt, wanneer deze groep gelijk wordt gesteld met oudere, door de wol geverfde misdadigers. (Nadruk verboden). Mr. A. Bronsbergen. laagtepunt is bij ongeveer 14 uur (2 uur in de middag) en in de nacht om plusminus 3 uur. Het laatste is wel het grootste dieptepunt. Het dieptepunt in de vroege middag, zo rond 2 uur, leidt bij veel mensen tot een gevoel van moe zijn met de behoefte aan slaap. Vandaar het veelvuldig voorkomende middagslaapje. Het dieptepunt in de nacht beleven de meeste mensen, wanneer ze slapen en daar hebben ze dus geen weet van. Mensen die bijvoorbeeld nachtdienst hebben, weten er echter wel over mee te praten, want rond die periode hebben ze de grootste moeite om tegen de slaap te vechten. Aan de hand van de resultaten van dit onderzoek heeft men het vermoeden, dat vooral dat nachtelijke dieptepunt in de bloeddruk een belangrijke rol speelt bij de nachtelijke beroerte. Het vermoeden krijgt nog steun door de klachten die veel artsen op het spreekuur te horen krijgen, dat patiënten 's nachts wel wakker worden en dan het gevoel hebben dat armen en benen „slapen" (ge voelloos en moeilijk te bewegen), zonder dat er sprake is van verstoring van de bloedcirculatie door andere oorzaken, zoals een ongelukkige houding, e.d. Bij beoor deling hiervan moet men namelijk heel voorzichtig zijn, want dergelijke „slapende" ledematen zijn veelal het gevolg van het feit, dat het betreffende lichaamsdeel tij dens de slaap in de klem heeft gezeten. Hierboven wordt echter gedoeld op het genoemde verschijnsel, terwijl het lichaam in een normale houding heeft gelegen. In dat geval is er geen sprake van afklemming als gevolg van een gedrongen houding en dan is het verstandig om daar eens met uw huisarts over te spreken. De mogelijk heid bestaat dan, dat de medicus even tueel therapeutische maatregelen neemt, om erger te voorkomen. WAAR KOMT DIE UITDRUKKING VANDAAN? „Een plaat voor de kop hebben." Dit zegt men van mensen die niet be merken dat anderen hen op de één of andere wijze iets aan het verstand trachten te brengen. Zij bemerken niets, hoe duidelijk men het ook laat merken of zegt. Vroeger had men de gewoonte een stier een houten bord voor de kop te hangen. Het dier kon dan moeilijk zien, want het keek steeds tegen dat bord aan en kon daardoor geen kwaad doen. Zo is het ook hier bedoeld. Doordat mensen, gelijk de stier een plaat of bord voor het hoofd hebben, kunnen zij niet zien wat er om hen heen gebeurt en zo blijven alle be doelingen van anderen hen vreemd en rea geren zij daar niet op. „Het hoofd bieden aan iets". Hiermee bedoelt men weerstand bieden aan iets. De uitdrukking is ontleend aan de manier waarop gehoornde dieren zich verzetten. Zij buigen de koppen en steken de hoorns naar voren om de tegenstander op te wachten. Zo'n dier biedt de vijand het hoofd. „Een blauwtje lopen". Hieronder verstaan we, dat iemands avan ces niet worden gewaardeerd, dat een huwelijksaanzoek wordt afgewezen. Eigen lijk luidt de uitdrukking: „Een blauwe scheen oplopen". En hiermee is de bedoeling al veel duidelijker. Zoiets gebeurt, wanneer men de scheen stoot en figuurlijk heeft men zich ook gestoten bij zo'n afwijzing en dus een blauwe plek opgelopen. „Met kunst en vliegwerk". Zo wordt wel iets betiteld, dat in haast en geïmproviseerd gereed is gemaakt, kortom met gebruik van allerlei kunstmid delen, e.d. De uitdrukking is ontleend aan het toneel, waar men vooral vroeger soms allerlei zotte vertoningen door kunst of machines uitvoerde om toeschouwers te lokken. Zo'n stuk werd wel genoemd een spel met vliegwerken en machines. Daarbij waren dikwijls zeer ingenieuze apparaten, om de toneelspelers op het toneel in op waartse richting te laten bewegen, of vlie gende bewegingen te laten uitvoeren. Al naar gelang het stuk kon dit ook worden gedaan met poppen, of andere zaken. In kunstmid delen en vliegwerk zag men dus die appa ratuur om tot een doel te geraken dat anders niet zo eenvoudig te bereiken zou zijn. „Iemand een rad voor ogen draaien." Dat wil zeggen, iemand misleiden, zorgen dat hij het lelijke, onaangename niet ziet. De uitdrukking wil eigenlijk zeggen, iemand zolang een draaiend wiel voor de ogen houden, dat hij er duizelig door wordt en zich niet meer goed kan oriënteren, waar door hij niet meer in staat is de ware gang te onderkennen. RAADSVERGADERING WISSENKERKE Het verslag van de raadsvergadering van maandag 29 januari j.l. zal volgende week in zijn geheel in deze krant worden opgenomen. VERKOOP SCHOOLMEÜBELEN TE WISSENKERKE De oudercommissie van de openbare ba sisschool „De Vliete" te Wissenkerke gaat op zaterdag 3 februari de gebruikte school- meubelen verkopen. Dit meubilair is overbodig geworden, om dat de vernieuwde school, die in december officieel in gebruik is genomen, geheel in gericht is met keurig nieuw meubilair. De tafeltjes en stoeltjes waar vorig- jaar de kinderen nog ijverig aan zaten te werken, kunnen nu voor een zacht prijsje gekocht worden. Ook de kasten, schoolborden, e.d. zullen op de verkoopdag te koop worden aangeboden. Wie graag een goed, degelijk meubel wil kopen, kan zaterdag terecht tussen 10.30 en 11.30 uur in één van de nood- lokalen, die op het schoolplein voor de school staan. De oudercommissie van „De Vliete". WETSVOORSTEL BIJ KAMER Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, dat de grens voor de meerderjarigheid terugbrengt van 21 naar 18 jaar. Met dit voorstel wordt ge probeerd de wet aan te passen aan een zich in de samenleving reeds lang manifesterende ontwikkeling om jongeren meer zelfstandigheid te verlenen. De gevolgen van deze verlaging van de meerderjarigheidsleeftijd werken door in onze gehele wetgeving, met name in het kinderstrafrecht. Toch is de voorgestelde wetswijziging niet veel meer dan een halfslachtige maatregel. Want terwijl de juridische mondigheid op 18 jaar wordt gesteld, blijven de ouders verplicht hun kinderen te onderhouden tot ze 21 zijn. Deze inconsequentie geschiedt uit puur financiële overwegingen, die gelet op de economische toestand waarin ons land verkeert wel begrijpelijk zijn. Maar het kabinet schuift alle moeilijkheden wel mooi door naar de gezinnen, waar heel wat amok kan ontstaan als 18-plussers zich beroepen op hun meerder jarigheid tegenover hun ouders, maar dan als antwoord krijgen: „Jongen hou je mond, wij moeten voor je betalen."

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1979 | | pagina 2