NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD F°1 Kortgene het meest gelezen blad ep Noord-Bevelend De zonden van Magda Vinselaar door G. FORIÏUS Zeeland Magazine? Ne. 3644 Zaterdag 30 december 1976 82e jaargag DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-3 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,— per jaar Franko per post 32,50 per jaar Advertenties 31 ct per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Een meisje van een jaar of vijftien doet open. Kijkt de man vragend aan. „Ik ben meneer Van der Eerde uit Haarlem. Heet uw moeder Elisabeth Bosse?" Het meisje zet grotere ogen op en knikt. „Dan zou ik uw moeder graag willen spreken." Het kind gaat terug, de deur blijft hal verwege openstaan en Bart hoort stemmen- gemompel. Er wordt kennelijk over gede batteerd. Er komt een man naar voren, kalend en slordig gekleed. De welvaart in dit gezin komt hem bepaald niet tegemoet. „Dag," zegt de man in half Fries, half Nederlands; „waarvoor moet u mijn vrouw hebben?" „Bent u meneer Kander?" is de weer vraag. „Die ben ik." „Ik kom niet enkel voor uw vrouw, ook voor u. Het is een familie-aangelegenheid." Verbazing bij de man in de deuropening. „O. U bent toch geen familie? Of wel soms? Komt u uit Australië?" „Nee, Haarlem. Ik ken uw zwager Evert, die in Australië woont, niet persoonlijk. Wel uw schoonzuster in Alkmaar." „Wel, kom er dan maar in. Kijk niet naar de rommel in huis, we doen er niets meer aan, omdat we binnenkort toch gaan verhuizen. Deze wijk wordt helemaal af gebroken." Het vertrek, waarin de bezoeker binnen gelaten wordt, is schemerig, want er komt door de beide, niet te grote ramen, maar spaarzaam licht naar binnen. Maar als zijn ogen er wat aan gewend zijn, ziet hij een vrouw en verschillende jonge mensen. De man stelt zich opnieuw voor en drukt even de hand van de vrouw. En mag dan gaan zitten op een ietwat wankele houten stoel. Nee, hier is het bepaald geen vetpot. Bart zoekt naar woorden om te beginnen. Hij zegt: Ik ben bij uw zuster in Alkmaar geweest en daar al een gesprek gehad. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ik ook kontakt opneem met uw broer," zegt hij tegen de vrouw, „al zal dat wel schriftelijk moeten gebeuren. En nu ben ik hier, want het gaat om de vierde van het gezin, waar uit u allen bent voortgekomen. In Woerden. U hebt nog een zuster, die een nakomertje was: Magda." De vrouw grinnikt. „O dieKneep de kat al vroeg in het donker. Weet u, dat ze op 18-jarige leeftijd al een kind had? Onecht?" Bart knikt. „Ik ben van alles op de hoogte, voor wat uw zuster Magda betreft. Het lijkt me beter, dat we in het bijzijn van zovelen niet verder daarover in bizon- derheden treden, vindt u wel?" „Maar u weet vast niet, dat ze later nog eens zo'n geintje met een ander uit haalde. Met een bollenhandelaar. Maanden- lang." Mevrouw, ik zei u al, dat ik Magda s hele levensgeschiedenis ken. Ook dat ze later met die bewuste man trouwde, nadat zijn vrouw gestorven was." De beide oudere mensen kijken nu met enig ontzag naar de bezoeker. „U bent griezelig goed op de hoogte. Het was een schandaal, dat zelfs in de kranten kwam." „Mevrouw, nogmaals: ik weet alles. Dat was ene meneer Vinselaar, toen Magda in Beat a reeds geabonneerd op era. 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in A-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 20,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - WISSENKERKE Leiden hoofdverpleegster was. Ik weet ook, dat er sinds Magda's eerste misstap een breuk is ontstaan tussen haar en haar ouders en u, broer en zusters. Na de schei ding met meneer Ensink, de leraar, die berouwvol naar zijn eerste vrouw en kin deren terugkeerde. Want een scheiding was eigenlijk een nog grotere schande, niet waar?" Enigszins stroef antwoordt de vrouw: „Er was tot op dat moment in onze familie nooit een scheiding voorgekomen." „Ik geef onmiddellijk toe, mevrouw, me neer, dat het iets ellendigs is, als een naast familielid, ditmaal dus uw jongste zusje, dergelijke dingen uithaalt en het dan ook nog uitloopt op een failliet huwelijk." „Ik heb vader goed gewaarschuwd, toen die leraar van zijn vrouw gescheiden was en hij de man zo ongeveer wilde dwingen met Magda te trouwen. Niet Rien?" Ze kijkt de man enige ogenblikken aan en deze knikt. Zonder op te kijken, want hij is bezig een shagje te draaien. De vrouw vervolgt: „Ik zei: dat moet u niet doen. Dat loopt toch op niets uit. Om te be ginnen is het leeftijdsverschil te groot en die man moet natuurlijk alimentatie be talen voor zijn vrouw en kinderen. Waar moeten ze dan van leven, als Magda met hem trouwt? Maar vader was nooit te be praten, hij wist het altijd beter dan alle anderen, hij zette ook dit keer zijn wil door. Nou, als u zo goed op de hoogte bent, weet u ook het resultaat, he?" Bart knikt. „Het huwelijk duurde npg geen anderhalf jaar, het kind stierf intus sen, omdat het een afwijking had, en de man keerde terug naar zijn eerste vrouw. Dat klopt allemaal en wilt u alle schuld in de schoenen van Magda schuiven?" De vrouw haalt haar schouders op. „Ze was onverbeterlijk. Als verpleegster begon ze een verhouding met een andere getrouw de man. Enkele jaren later. Natuurlijk ie mand met geld, zo link was ze wel. Dat moest op de duur spaak lopen. En het resultaat? Op staande voet oneervol ont slag en het schandaaltje in de kranten. Leuk he, als je dat als haar zuster te weten komt." „Dat oneervol ontslag en op staande voet is niet waar. Magda werd geschorst en vroeg toen zelf ontslag aan. De directie krabbelde toen terug en zei, dat Magda weer kon gaan werken, als ze beterschap beloofde, maar voor haar was de aardigheid in Leiden er af, dus kreeg ze het gevraagde ontslag en een getuigschrift. Ze was in die tijd hoofdverpleegster en op haar werk was nooit iets aan te merken. Bewijze het feit, dat ze in een mum van tijd weer werk had. Ditmaal in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. Bij Haarlem." „En u woont in Haarlem? Dus zo hebt u haar leren kennen." „Nee, vele jaren later, want nadat de vrouw van meneer Vinselaar gestorven was, trouwde Magda met hem. Denkt u niet, dat dit zo voetstoots plaatsvond. Daar is heel wat aan voorafgegaan. Ik weet niet, of u kerkelijk meelevend bent, maar zowel Magda als meneer Vinselaar hebben hun schuld beleden. Ook voor de kerk. Pas daarna zijn ze getrouwd." De vrouw knikt. „Ik heb voor wat dat huwelijk betreft het een en ander bij ge ruchte vernomen. Van mijn zuster, als ik me goed herinner. Och, we wonen nu een maal ver van elkaar. Bent u soms familie van meneer Vinselaar?" Bart schudt zijn hoofd. „Ik ben enkel een goede kennis van Magda. Haar man is vier jaar geleden onverwacht gestorven. Ze heeft twee dochters, die nu 17 en 15 jaar zijn. Een paar fijne meiden." „Zo, is haar man dood. Dus Magda is weduwe." De vrouw kijkt de bezoeker aan. „Waar woont ze eigenlijk? Heeft ze het een beetje goed? Die Vinselaar moet schat rijk geweest zijn, he?" „Magda heeft een mooi huis in Noord- Holland. Ze heeft een bescheiden inkomen, dat Vinselaar bij zijn leven voor haar heeft vastgelegd. Én haar weduwenpensioen" De vrouw knikt nog eens enkele malen het hoofd. „Tja, dan zijn ze alle drie in hun goeie doen. Evert renteniert in Austra lië, die heeft al jaren zijn schaapjes op het droge. Marie in Alkmaar heeft een bom duiten geërfd van haar mans kant en die kan doen en laten wat ze wil." „Ze is anders gehandicapt. Slecht ter been, zag ik." Mevrouw Kander haalt haar schouders op. „Maakt dat wat uit? Dat ben ik ook, maar haar kinderen hebben beiden auto's. En wat hebben wij?" Ze kijkt haar man aan. „Werkloosheid." In de loop van het gesprek over de gezinsomstandigheden bij de Kanders komt Bart te weten, dat de man al vier jaar aan de kant gezet is terwijl van de vier kinderen, die nog thuis zijn, er drie even eens werkloos. Het meisje, dat open gedaan heeft, blijkt een kleinkind te zijn van één der zonen. De moeder is een paar jaar tevoren door een verkeersongeluk om het leven gekomen. Nu woont de weduwnaar ook bijn zijn ouders in met drie kinderen. Maar Bart heeft zichzelf een missie op gedragen en komt ermee voor de dag. „Het is jaren en jaren geleden, dat u wat van Magda hebt gehoord en nog langer, dat u elkaar zag. Vindt u nu ook niet, dat het onderhand tijd wordt een streep door het verleden te halen en er niet meer over praten? Elkaar weer gewoon als zusters aanvaarden? Dus vergeven en vergeten? Het leven is soms zo kort, dat hebt u zelf gezien aan uw schoondochter. Wordt het daarom niet de hoogste tijd elkaar te om helzen en zeggen: Het is nu eenmaal ge beurd, er is niets meer aan te veranderen. Laten we het allemaal met de mantel der liefde bedekken. En elkaar respecteren." De vrouw grinnikt. „Dat moet u eens tegen mijn zuster in Alkmaar zeggen!" „Dat heb ik mevrouw Van Elk vanmorgen gezegd. Misschien nog iets scherper en meer op de man af dan hier. Ik heb uw zuster wat om over na te denken gegeven, toen ik wegreed. U, Magda en Maria en in Aus tralië Evertu hebt alle vier in Woerden een christelijke opvoeding gehad; uw vader was meermalen ouderling en al zal hij on getwijfeld zijn fouten en gebreken gehad hebben bewijze de zijsprong van zijn jongste dochter hij zal beslist het goede voor zijn kinderen voor ogen gehad hebben gehad. Magda is een meelevend lidmaat van de kerk, waarin zij is gedoopt en waar zij belijdenis heeft afgelegd. Waar haar kinderen zijn gedoopt. Ze gaat met haar beide dochters geregeld naar de kerk. Ik heb er wel zoveel van begrepen, dat uw zuster in Alkmaar ook zondags naar de kerk gaat, want een zoon komt haar zondags morgens met de auto halen. U bent er in grootgebracht en ik hoop vurig, dat u bij alle narigheid in dit leven niet de kerk de rug hebt toegekeerdmoeten we als christenen elkaar dan niet vergeven?" De man kijkt van de vrouw naar de man en daarna weer naar Magda's zuster, voor 'hij verder gaat: „U en uw zuster, u bent bei den al in de zestigzo ongeveer in de avond van uw leven. Wat zou het fijn zijn, als u allemaal elkander de hand der ver zoening reikten. Daarover kan in de hemel enkel blijdschap zijn." (Wordt vervolgd) GOED VERBOUWDE EN GEZELLIGE WONING MET TUIN AAN WESTSTRAAT 17. Ind.: gang, woonkamer 3,80 X 4,35, woonkeuken met eiken keuken blok 5,35 X 3,00, badkamer met douche, wastafel en toilet. Stenen schuur. Verd.: overloop en 4 slaapkamers. Deze en andere bijzonder leuke aanbiedingen staan uitvoerig ver meld in onze woninggids, die u op aanvraag gratis wordt toegezonden Rodelko bv Kade 23, Veere, 01181-555, 's avonds na 19 uur 01186-1578 30 DEC. 1978: OLIEBOLLENDAG Een oudejaarsdag zonder oliebollen is in onze streek ondenkbaar. De heerlijke olie- bollengeur verspreidt zich weldra door het gehele huis en ver daarbuiten. Evenwel, de vettige oliebollendamp hecht zich veelal vast aan het keukeninterieur en ondanks prima werkende afzuigkappen, is een gron dige schoonmaak veelal vereist. Menige huisvrouw wil wel graag haar gezin trakteren op deze lekkernij, maar ziet toch vaak uit om de oudejaars- oliebollen op een andere wijze aan te schaffen, opdat ook zij heerlijk kan mee smuilen. Welnu, het restauratie-comité van de Ned. Herv. Kerk te Kortgene wil u daarbij graag helpen. Dit comité organiseert traditie getrouw een oliebollendag. Dit jaar op zaterdag 30 december 1978. Het comité bakte met al haar mede werksters het vorig jaar 4500 oliebollen en ook dit jaar wil zij een dergelijk aantal benaderen. De medewerksters streven er naar om prima en smaakvolle oliebollen te maken. De voorbereidingen daartoe zijn in een vergevorderd stadium en de stemming is opperbest. Als centrale verkoopplaats is dit jaar gekozen 't Trefpunt, aan de Hoofdstraat te Kortgene, waar vanaf 9.30 uur de olie bollen verkrijgbaar zijn. U kunt ze echter ook bestellen en het legertje van medewerksters wil het bestelde graag bij u thuis bezorgen. Het bespaart u werk en moeite. Bovendien steunt u hiermee de aktie ten gunste van de kerk. Naar het zich thans laat aanzien zal dit grootse werk, met uw aller medewerking, hopelijk in het komende jaar een aanvang kunnen nemen. De prijs van de oliebollen is zo laag gesteld, dat u ze hiervoor nauwelijks kunt bakken. Prijzen: 1 oliebol per stuk ƒ0,40 (wordt niet bezorgd); 1 zak met 4 olie bollen voor 1,50; 1 zak met 10 oliebollen voor ƒ3,50. Het comité. Kruiswoordpuzzel no. 608 Horizontaal: 2. zoogdier - 5. buitenstaander 8. zoogdier - 10. oud-Noors prozawerk 12. verharde huid - 14. verbond - 16. uitroep - 17. oevergewas - 19. vruchtbare plaats - 21. ambtshalve (Lat. afk.) - 23. land in Azië - 25. vogel - 27. werkelijk (Eng.) - 29. mil. opl. school (afk.) - 30. vrucht - 32. vogel - 34. tegen - 35. titel 38. afgemat - 40. plaatje - 42. verdriet 44. truc - 46. Fr. pers. vnw. - 47. plaats in Rusland - 49. iedere - 51. meisjesnaam 53. kostbare - 55. vis - 57. metaal - 59. vrucht - 60. meisjesnaam - 62. deel v. d. dag - 64. voertuig - 66. meisjesnaam - 68. lust - 70. vreemde munt - 72. bergruimte 74. lekkernij - 76. gewicht (afk.) - 77. voorzetsel - 79. rit - 81. voorzetsel - 83. nevel - 85. meisjesnaam - 87. land langs de zee - 89. open plek in het ijs - 90. meisjesnaam - 91. hoofd van een moskee. Verticaal: 1. Bijb. naam - 2. jongensnaam 3. omroepvereniging (afk.) - 4. herkauwer 5. laatstleden (afk.) - 6. plaats in Engeland 7. liefkozing - 8. het Romeinse Rijk (Lat. afk.) - 9. tijdperk - 11. deel van de hand 13. gast - 15. Romeins keizer - 18. vloeistof 20. bloedvat - 22. vette vloeistof - 24. deel van een bijenkorf - 26. het zijn - 28. rivier in Duitsland - 29. omslag - 31. haast (Duits) - 33. drank - 35. Europeaan 37. begrip - 39. jongensnaam - 41. bejaarde 43. rivier in Duitsland - 45. dunne - 48. hennepbraak - 50. smalle strook - 52. godheid - 54. Sowjet-Unie (afk.) - 56. stuk grond - 58. bezittelijk vnw. - 59. Europeaan - 61. uitroep - 63. vruchtbare plaats - 65. deel van het oog - 67. beetje 69. Egyptische godin - 71. meisjesnaam 73. jongensnaam - 75. zwaardwalvis - 78. eenheid van druk (afk.) - 80. uitroep - 82. netto (afk.) - 84. pers. vnw. - 86. de lezer heil (Lat. afk.) - 88. Duits voorzetsel. Oplossing kruiswoordpuzzel ito. 607 Horizontaal: 1. Eva - 4. snorren - 9. abt 11. aam - 13. ol - 14. ex - 15. Ier - 16. sr 17. ontmoeten - 21. od - 23. taptoe - 25. razend - 27. eo - 28. rm - 30. ra - 31. en 32. vergeetachtig - 37. vel - 38. en - 39. te 40. Gre - 42. is - 43. in - 44. tno - 45. de 46. al - 47. atm - 49. rk - 51. he - 52. wak 53. eenennegentig - 59. eo - 60. er - 61. mr 62. el - 64. dorpel - 68. zolder - 71. al 72. ellendige - 75. nu - 76. Inn - 78. en 79. ae - 80. rui - 82. het - 83. antenne 84. igv. Verticaal: 2. Vara - 3. Aa - 5. noteren 6. olm - 7. ree - 8. extract - 9. ae - 10. bron - 12. motor - 15. inzet - 16. sta 18. no - 19. of - 20. ea - 22. DDT - 24. poel - 26. enig - 29. me - 30. ra - 32. veste - 33. genre - 34. tante - 35. heden 36. graag - 37. via - 41. elk - 48. meer 50. knellen - 51. herzien - 52. wild - 54. nopen - 55. nr - 56. gm - 57. teler - 58. ida 63. cru - 65. olie - 66. al - 67. on - 69. og 70. enig - 73. ent - 74. dan - 77. nt - 81. ui.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 1