NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ED II houdt nu het meest geleien blad Noord-Beveland in handen De zonden van Magda Vinselaar Eb en vloed in de lucht door G. FORTIUS Zeeland Magazine? Ne. 3643 Donderdag 21 december 1978 82e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-3 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ18,00 per jaar Franko per post ƒ30,00 per jaar Advertenties 30 ct per min, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dingen FEUILLETON „U hebt inderdaad gelijk, meneer. Zo dacht ik." Ze knikt enkele malen. „Dat iemand één keer zo'n fout maakt, nu ja... en dan op die jonge leeftijd... Ik keur het ondanks ten volle af, maar Magda was zeventien en overzag helemaal niet de con sequenties van haar daden. Maar om dan later opnieuw zoiets gemeens uit te halen met die Vinselaar, dat was de druppel, die de emmer deed overlopen. Inderdaad, met zoiets wil ik niets meer te maken hebben. Nu niet en nooit meer. Is dat duidelijk, meneer Van der Eerde? Als u daarvoor gekomen bent... om te proberen ons met haar te verzoenen, dan is bij voor baat uw missie al mislukt. En zo zullen Lis en Evert er ook wel over denken. Ove rigens, Evert zit duizenden mijlen ver van ons vandaan en is niet meer van plan ooit nog terug te keren in ons land." Het is een poos stil in de kamer. De vrouw komt met wat moeite overeind, gaat zwijgend het vertrek uit en komt dan terug met een kan, die nog voor de helft gevuld is met koffie. Ze kijkt de man vragend aan en deze knikt. Onderwijl de vrouw het kopie vult, merkt hij op: „Magda heeft verschrikkelijk veel spijt gehad van haar fouten, die verzekering kan ik u wel geven. Zoiets is nooit ongedaan te maken, maar ze heeft haar schuld beleden. Voor God en voor de kerk. Meneer Vinselaar eveneens. Eerder wilden ze niet trouwen. En kort voor hun huwelijk is hun duidelijk door de dominee te verstaan gegeven: denk nu niet, dat je overspel met meneer Vinselaar door je huwelijk als het ware posthuum wordt gelegaliseerd. Met andere woorden: Het zal altijd als een smet aan je huwelijk blijven kleven. Dat hebben Magda en Piet terdege begrepen en het is, ondanks ze gelukkig met elkaar waren, altijd een schaduw gebleven. Magda is nu vier jaar weduwe en heeft twee schatten van doch ters, 17 en 15 jaar De vrouw is weer gaan zitten en roert in haar kopje, de man aankijkend. „Hoe weet u dit alles? Hoe kwam u aan mijn adres en weet u, dat mijn zuster in Irnsum woont, mijn broer in Australië? Hebben jullie daar op het provinciehuis soms dos siers van alle ingezetenen in de provincie?" De man lacht hoofdschuddend. „Beslist niet. Magda en ik kennen elkaar". „O, op zo'n manier. En bent u intussen nummer drie geworden?" Enkele ogenblikken kijkt de man zijn gastvrouw aan en zwellen de aderen op zijn hoofd. „Ik hoop, dat u dit niet in ongunstige zin veronderstelt. Ik ben overi gens weduwnaar." „Nou en? Magda is, zoals u zelf gezegd hebt: weduwe. Wat let u dan? U bent bi zonder goed op de hoogte van haar gezins omstandigheden ik wist niet eens, of ze al of niet kinderen had bij die Vinselaar dus u zult wel meer zijn dan een ge wone kennis." We kennen elkaar nu enkele maanden en ontmoetten elkander door een toeval. In- dredaad ben ik enige keren bij haar in huis geweest. Haar dochters kennen mij dus. Voor het overige: ik mag Magda en zij mij." De vrouw knikt begrijpend. „O. Nou, dat is dan fijn. Een pracht oplossing, vindt u zelf ook niet? Geen enkel beletsel. Wat Bost u reeds geabonneerd op ean 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - WISSENKERKE wordt het: hokken? Of woont u al samen? En wat zeggen de dochters er dan wel van?" Bart is nu echt kwaad, maar beheerst zich. „U insinueert dingen, waarvoor u geen enkel bewijs hebt, mevrouw. Mag ik vast stellen, dat we goeie kennissen zijn, meer niet? Ik heb haar tenslotte ten huwelijk gevraagd en daarover wilde zij nadenken. Daaraan zitten bepaalde consequenties aan vast. Ze heeft dochters en woont een kleine dertig kilometer bij mij vandaan. Ik ben haar overigens ook niet onverschillig. Ze heeft me tenslotte haar levensgeschiedenis verteld, want ze wilde niet, aangenomen dat wij trouwen, dit vóór haar huwelijk verzwijgen. Tenslotte zei ze tegen me: Als je nu terugkomt op je besluit, me te vragen met me te trouwen, nu je alles van me weet, zal ik je dat niet kwalijk nemen. Dat is je goed recht." „En u gaat evengoed met haar trouwen? Komt u me misschien uitnodigen op de bruiloft? Dan zeg ik u bij voorbaat, dat ik er zal schitteren, maar enkel door af wezigheid. Ik zei u al: nooit meer. Magda bestaat niet meer voor me." „Wat erg, mevrouw." Het komt zacht uit de mond van de man en de vrouw kijkt enigszins verbaasd. „Wat erg? Dat ik niet op uw feest kom? Of dat mijn zuster niet meer voor me bestaat?" „Beiden. Hoewel er nog geen sprake is van trouwen. Niet, dat ik me terug zal trekken. Eigenlijk heb ik mijn besluit al genomen. Ik zal haar vragen en weet, dat ze ja zal zeggen. Maar ik kan het niet, voordat de breuk, die er is tussen Magda en jullie, hersteld is. Magda lijdt er zicht baar onder, dat ze al zoveel jaren geen kontakt meer heeft met haar beide zusters en haar broer. Indertijd wist ze het adres van Evert en heeft ze hem geschreven. Meerdere malen. De brieven kwamen of ongeopend terug of ze werden eenvoudig niet beantwoord. U hebt evenmin ooit de moeite genomen de handschoen der ver zoening aan te trekken of op een andere manier kontakt met haar op te zoeken. Nogmaals, mevrouw, Magda lijdt er onder. Ik ben hier als pleitbezorger, zonder dat zij het weet. Ik heb er zelfs niet op ge zinspeeld, dat ik het zou proberen. Het gaat mij dan ook niet in de eerste plaats om het bijwonen van ons huwelijk. Het gaat er om, dat het onderhand nu toch wel eens tijd wordt, dat de zusters en broer van Magda, het figuurlijke lelijke jonge eendje, het verleden gaan begraven en als christenen haar vergeven, wat ze misdeed. Als God haar vergeven heeft wat vast staat, dat kunt u in de bijbel lezen wilt u dan wijzer zijn dan Hij? Hoe kunt u dat verantwoorden, als u straks voor Zijn rechterstoel komt te staan?" De vrouw is wit geworden en Bart ziet, dat ze met beide handen krampachtig de stoelleuningen vasthoudt. „U durft heel wat te zeggen, meneer Van der Eerde. Heel wat. Maar of ik al of niet me met mijn zuster wil verzoenen, is geheel mijn zaak. Dat gaat u niets aan, al bent u honderd maal een vriend van Magda." Hij komt overeind. „Denkt u er eens over na, mevrouw. U lijkt op Magda. In uw gezicht. Of Magda op u, net zoals u wilt. Ze woont niet eens zo gek ver hier van daan. Nogmaals: Magda weet niet van mijn bezoek aan u, haar dochters evenmin. Ik bel u nog eens een keer. U bent nu niet in een stemming, die vergevingsgezind is. Maar als u het doet, als u de breuk met Magda weer helemaal zonder enige res trictie wilt herstellen en haar in Christus naam opnieuw wil aanvaarden als uw zus ter in de dubbele betekenis van dit woord, zullen de engelen in de hemel zich er over verheugen, die verzekering kan ik u geven. Magda is een gelovige vrouw en voedt haar kinderen op, zoals van een christen vrouw verwacht mag worden. En leeft maar één wens: dat haar zusters en broer zich weer met haar willen verzoenen. Mor gen is het zondag. Dit is een goede medi tatie, dacht ik." De vrouw doet hem uitgeleide naar de deur. „Ik heb twee kinderen, meneer, jaren en jaren getrouwd. En kleinkinderen. Ze weten nauwelijks van het bestaan van een tante Magda af. Ikik wil dit eerst bepraten met mijn oudste zoon. Die komt me zondagsmorgens altijd halen voor de kerk, want ik ben niet zo best meer ter been. Goed, het is me wel duidelijk ge worden, dat Magda in u een geweldige pleitbezorger heeft, ondanks u haar volle verleden kent. Bent u soms jurist? O, dat niet. Er is anders een goede advokaat aan u verloren gegaan. Of een dominee... dat is ook best mogelijk. Bel me nog maar eens op. Verdraaid als het niet waar is, maar u hebt me aan het twijfelen gebracht." Bart van der Eerde rijdt met een redelijke dosis hoop terug in de richting Haarlem. Maar als hij Heiloo bijna door is, bedenkt hij zich en zet de wagen even aan de kant van de weg. Ik kan drie dingen doen, denkt hij. In de eerste plaats gewoon naar huis gaan. Ik kan ook Magda gaan opzoeken en ben ervan overtuigd, dat ik daar niet enkel door haar maar eveneens door de meiden met open armen zal worden ontvangen. Maar ik kan nu ook omkeren en doorrijden naar Irnsum. Dat is een heel eind, al kan ik over de Afsluitdijk of over de nieuwe dijk, die pas klaar is naar de polder. Onderweg kan ik desnoods wel ergens eten. Top, ik doe het. Het is net middag. Kwestie van twee, twee en een half uur misschien en ik ben in Irnsum. Hij draait en maakt zich klaar voor de lange rit naar Friesland. Kontroleert on derwijl zijn benzinemeter, want op de Af sluitdijk is waarschijnlijk geen pomp, maar ziet, dat hij gemakkelijk nog een paar honderd kilometer kan rijden. Het is niet druk op deze zaterdagmiddag en hij kan constant over de honderd rijden, ook op de Afsluitdijk. Aan de andere kant stopt hij even om zijn kaart te raadplegen en uit te zoeken, hoe hij het snelst in Irn sum kan komen. Dat moet niet zo gek ver van Leeuwarden zijn. Het beste is maar de grote weg aan te houden. In Harlingen eet hij snel wat in een cafétaria en gaat dan verder. Met een boog om Leeuwarden, maar ondanks is het al over drieën, als hij het dorp binnenrijdt. Hoeft maar één keer te vragen naar de betreffende straat en moet dan opnieuw een plekje zoeken voor zijn wagen, want waar meneer Kander en zijn vrouw Elisa beth Bosse wonen, is in een achterafbuurtje, dicht tegen de weilanden aan en daar kan hij zijn auto niet kwijt. De straat loopt dood. Hij vindt een pleintje, sluit de wagen goed af en loopt dan het straatje in. Het blijkt bijna het laatste huis te zijn in een rij burgerwoningen, niet bepaald nieuw en evenmin onderhouden. Wel een verschil met haar zuster in Alkmaar. Die woont, hierbij vergeleken, in een paleis. (Wordt vervolgd) ER ZIJN ATMOSFERISCHE GETIJDEN WAAR TE NEMEN Eb en vloed aan de kust zijn een normaal verschijnsel. Bij vloed worden de water standen hoger en wordt een deel van de vlakke kust door de zee opgeslokt en bij eb wordt de waterstand lager en zien we, dat de zee het veroverde land weer droog laat vallen. Het is een steeds terugkomend fenomeen, dat we allen kennen en waarvan ook de oorzaak bekend is. Het is de aan trekkingskracht van de maan, die deze getijden doet ontstaan. Dat er in de lucht in onze atmosfeer ook sprake is van getijden, die met een cor recte regelmaat optreden, is iets, dat slechts de meteorloog kon vermoeden. Prof. Bern- hard Haurwitz, van de akademie van we tenschappen in Göttingen, heeft er een spe ciale studie van gemaakt. Herkenbaar worden de atmosferische ge tijden, door veranderingen in de luchtdruk, die onafhankelijk van het grote gebeuren in de atmosfeer door het verrichten van metingen gedurende tientallen jaren vast gesteld konden worden. Luchtdrukschom melingen van minder dan een millibaar lijken erg klein te zijn, toch blijken die kleine schommelingen in het grote geheel van de processen in onze atmosfeer het zelfde effekt te hebben als eb en vloed hebben op de waterstand. De door de luchtdrukverschillen veroorzaakte windsnel heden zijn aan de aardoppervlakte slechts zeer gering, maar op 80 kilometer hoogte, dragen zij bij tot 't ontstaan van orkaan achtige stormen met windkracht 11. In tegenstelling tot de getijden van de zee geven de meteorlogische metingen meer luchtdrukschommelingen te zien met ver schillende ritmen. Het sterkste effekt zien we bij een halfdagelijkse luchtdrukschom meling. Ook is er sprake van een andere schommeling, die van een volle dag. Ver gelijkt men de baan die aarde en maan om de zon maken, dan volgt daaruit, dat de halfdagelijkse veranderingen het gevolg zijn van de invloed van de, zon, terwijl de de maan. Terwijl de volledag-schommelingen het gevolg zijn van het aantrekkingsfeno meen, heeft men nog geen verklaring voor de halfdaagse zonnegetijden. Een reeds in 1882 door Lord Keivin, de beroemde natuurkundige, opgestelde „Re sonantietheorie", is door de moderne meet- mogelijkheden in de troposfeer, door mid del van raketten, achterhaald. Men denkt momenteel meer aan de mogelijkheid, dat er bijvoorbeeld een druk- verhoging ontstaat, als gevolg van de zelf- verwarming van de atmosfeer. De ozonlaag en de waterdamp in de troposfeer zouden zonlicht absorberen, waardoor de tempera tuur stijgt. Deze zelfverwarming leidt tot uitzetting en verhoging van de druk in de atmosfeer. Als gevolg van de wisseling van dag en nacht, ontstaat er door ver warming en afkoeling een halfdaagse schommeling in de druk. Een en ander moet echter in de toekomst nog nader worden onderzocht door uitgebreide onderzoekin gen en metingen. Het is duidelijk, dat deze op het eerste gezicht zo onbelangrijke getijden, die rit mische schommelingen veroorzaken in de luchtdruk, van groter betekenis zijn, dan men zou denken. Zij drukken in het grote geheel wel degelijk hun stempel op de processen die zich in onze atmosfeer afspe len. Het is duidelijk, dat een en ander van groot belang kan zijn voor de meteorologen, vooral waar het gaat om de bestudering van de weersontwikkeling en het opmaken van de verwachtingen, zeker wanneer dit gaat om verwachtingen op langere termijn. De meteorlogie is een naar verhouding nog jonge wetenschap, doch langzaam maar zeker is men in staat door de moderne technische, ontwikkeling steeds dieper door te dringen in de geheimen van de atmosfeer. De ontdekking van de getijden in de aardse atmosfeer is weer zo'n stap voor waarts. Kruiswoordpuzzel no. 607 Horizontaal: 1. meisjesnaam - 4. ronken 9. kloostervoogd - 11. oude maat - 13. geogr. aanduiding (afk.) - 14. voormalige 15. Europeaan - 16. de oudere (afk.) - 17. tegenkomen - 21. of dergelijke (afk.) - 23. mü. signaal - 25. woedend - 27. militair (afk.) - 28. vr. munt (afk.) - 30. rondhout 31. voegwoord - 32. slecht van memorie 37. huid - 38. voegwoord - 39. voorzetsel 40. meisjesnaam - 42. bestaat - 43. voor zetsel - 44. tot nader order (afk.) - 45. lidwoord - 46. reeds - 47. eenheid van druk 49. godsdienst (afk.) - 51. uitroep - 52. open plek - 53. telwoord - 59. en omge keerd (afk.) - 60. bijwoord - 61. titel (afk.) 62. stofmaat - 64. drempel - 68. deel van een huis - 71. reeds - 72. akelige - 75. bijwoord - 76. zijrivier van de Donau - 78. voegwoord - 79. als eerder (afk.) - 80. veren wisseling - 82. lidwoord - 83. ontvangdraad 84. in geval van (afk.). Verticaal: 2. omroepvereniging - 3. water in Brabant - 5. aantekenen - 6. boom - 7. herkauwer - 8. sterk aftreksel - 9. als eerder (afk.) - 10. wel - 12. deel van een voertuig - 15. pot - 16. bevel - 18. wind richting (afk.) - 19. voegwoord - 20. en anderen (afk.) - 22. verdelgingsmiddel - 24. plas - 26. uniek - 29. pers. vnw. - 30. rondhout - 32. bolwerk - 33. soort - 34. familielid - 35. nu - 36. gaarne - 37. voorzetsel - 41. ieder - 48. groot water 50. knijpen - 51. verbeteren - 52. onge breideld - 54. dwingen - 55. nummer - 56. lengtemaat (afk.) - 57. kweker - 58. berg op Kreta - 63. bar - 65. vette vloeistof 66. stofmaat - 67. Fr. onbep. vnw. - 69. ondergetekende - 70. uniek - 73. loot - 74. in dat geval - 77. deel van de bijbel (afk.) 81. bolgewas. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 606 Horizontaal: 1. Haarlem - 6. graniet - 12. elf - 13. in - 15. as - 16. Leo - 17. em 19. knoedel - 23. me - 24. vloei - 25. man 26. taak - 28. leest - 30. os - 31. eva 33. roe - 34. serre - 36. nijdas - 38. natie 40. id - 41. ra - 42. To - 43. It - 45. emelt 48. gelei - 50. alles - 52. Ria - 54. gal 56. hl - 57. Lorre - 59. Aida - 60. tno 62. etage - 63. nr - 65. trawant - 68. zo 69. iep - 71. da - 72. el - 74. nee - 75. eminent - 76. kreunen. Verticaal: 1. heester - 2. alm - 3. af - 4. li 5. enkel - 7. rad - 8. asem - 9. il - 10. Eem - 11. toetsen - 14. do - 18. alk 20. Niers - 21. Essen - 22. fakei - 24. vaan del - 27. av - 29. eo - 30. or - 32. adres 34. stola - 35. religie - 37. aal - 39. Ate 44. mahonie - 46. meent - 47. trouw - 48. garen - 49. blazoen - 51. 11 - 53. ir - 55. ad - 58. etter - 59. aga - 61. orde - 64. rem - 66. aan - 67. ag - 68. zee - 70. pi 73. Ie - 74. nn.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 1