NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD A f -J11 1 V U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen 1 ri 1 ■J s P V P, ■1 1 1 1 1 l7Z 1 H De zonden van Magda Vinselaar door G. FORTIUS Zeeland Magazine? N» 3642 Donderdag 14 december 1078 82e jaargaeg DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-308 - GIRO 266802 Abonnementsprijs 18,00 per jaar Franko per post 30,00 per jaar Advertenties 30 ct per mm, excL BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Kruiswoordpuzzel no. 606 1 2 3 12 17 39l9 2 21 7 8 ■i 10 11 D23 26 27 S F 1 28 i 29 li 31 LJ3G ■■32 37 3 ks&$l38 39 1 ■■po 4 6 fiüks r - 50 51 56 I I 53 55 Mpc 63 ■65 661 ■ff H68 69 70 75 R ïn verband met de komende feestdagen verschijnt in deze periode het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad op de volgende data: Donderdag 31 december 1978 (Kerstnummer); Zaterdag 30 december 1978 (Nieuwjaarsnummer) Advertenties voor dit nummer opgeven vóór 12.00 uur op don derdag 28 december 1978; Donderdag 11 januari 1979 (Eerste nummer in nieuwe jaar) De uitgever. I Vergenoegd loopt hij een vijftigtal meters terug. Ik zit altijd op de grote weg, als ik ergens heen moet in de provincie, weet hij, maar je ziet zodoende eigenlijk nooit de idyllische plekjes. Neem nu dit. Het is, dat er moderne huizen staan, maar het overige, als je naar dat gerijpte koren kijkt, zou je denken, dat de tijd hier heeft stil gestaan. Twee auto's kunnen hier ternau wernood passeren, stel je voor, dat hij een vrachtauto tegemoet was gereden: had-ie zeker een eind terug moeten rijden om te laten passeren. Er is een brede inrit, zodat er ook een auto de fraaie bungalow, die een twintigtal meters van de weg af ligt, kan bereiken. Was mogelijk geweest, denkt hij nu, maar ginds zal zijn wagen in deze contreien ook wel veilig staan. Misschien een beetje in de zon. Alia, een kniesoor, die op een dag als deze aan zulke dingen denkt. De tuin rondom het huis is goed onder houden en de bordessen zijn uniek. Met grote spoorbielzen in V-vorm. Het is dui delijk, dat hier een meesterhand bezig is geweest. Een goede tuinman, dat is zeker. Bart van der Eerde betreedt het bordes, dat naar de deur voert en drukt op de knop. Er gaat binnen een bescheiden ding- dong over. En even later wordt de deur geopend. Voor hem staat een brede, grote vrouw. Hij weet, dat ze drie en zestig is, maar je geeft het haar zo op het eerste oog niet Ondanks haar pompeuze gestalte heeft ze een lief gezicht en in deze enkele ogenblikken ziet hij duidelijk, dat ze een zuster is van Magda, dat lijdt geen twijfel. „Meneer Van der Eerde van het provin ciehuis?" Bart lacht en maakt even een buiging.* „Die ben ik. U hebt mijn naam goed onthouden." De vrouw maakt een uitnodigende be weging en als hij binnen is, drukken ze elkaar de hand. Ze lopen samen verder, een grote salon in, terwijl de vrouw uit legt: „Ik heb 't nagetrokken. Ik heb in mijn leven zo het een en ander meege maakt, dus ben wantrouwend, achterdoch tig geworden." „Ik kan het me begrijpen, mevrouw." „Gaat u zitten. Voor we tot de kern komen, zorg ik eerst voor koffie. Het is zaterdag en dan heb ik geen hulp. De meisjes en vrouwen vertikken het tegen woordig om op zaterdag en nog minder op zondag te werken. Maar ik kan me in mijn huis in het weekeind wel redden." Bart kijkt intussen wat rond. Zo te zien is deze mevrouw Van Elk, geboren Bosse, in haar goede doen. Dit vertrek is tenminste uitermate modern ingericht. Bovendien smaakvol. Magda heeft het in Limmen ook goed, dat is duidelijk te merken, maar hier is weelde. In optima forma. Het duurt enkele minuten, dan komt de vrouw binnen met koffie. Ze haalt uit een kast een schaal met verschillende soorten koeken en koekjes. Een uitgebreide sortering. „Gaat uw gang. En u mag ook roken, al rook ik zelf niet meer." Ze kijkt hem on derzoekend aan. „U ziet er jonger uit dan ik veronderstelde, naar uw stem te oor delen. Drink rustig uw koffie en kies wat uit de schaal erbij. Ik ben natuurlijk nieuws gierig, dat is vrouwen eigen, maar ik heb in het leven geleerd me te bedwingen en mijn emoties niet te laten merken. Dat voorkomt soms narigheden en problemen, nietwaar?" Bart drinkt zijn koffie en knabbelt er tussen door aan een koek. Deze vrouw is niet dom, begrijpt hij. Was die Arie van Elk indertijd geen melkrijder of iets der gelijks? Er staat me iets van voor, dat Magda zoiets heeft gezegd, maar zeker weet ik dat niet. Waarschijnlijk zal hij later wel wat anders gedaan hebben. Na de koffie gaat de bezoeker wat ach teruit zitten en kijkt de vrouw &an. Hij begint: „Mevrouw, wat ik ga zeggen, zult u misschien niet prettig vinden. Ik had het over een persoolijke aangelegenheid en dat is het ook. Ik kom hier, omdat het be trekking heeft op een familielid van u." „O, dus toch. Is er wat met Evert in Australië? Heeft ie daar soms wat uitge haald? Hij was als twee druppels water zijn vader en ging door muren, als het moest." Bart schudt zijn hoofd. „U zei door de telefoon, dat u hervormd bent. Mag ik u één discrete vraag stellen?" „U gaat toch niet proberen me te be keren, he? Over mijn godsdienstige gevoe lens laat ik me niet uit tegenover derden." „Bent u kerkelijk meelevend? Mag ik vra gen of u een christen bent?" De vraag bevalt de vrouw kennelijk niet, want ze fronst haar wenkbrauwen en wacht even met haar antwoord, voor ze dat uit spreekt: „Daar laat ik me niet over uit. En ik kan nog altijd niet bevroeden, waar u heen wilt." „Goed, mevrouw, dan zal ik uw nieuws gierigheid niet langer op de proef stellen. Hebt u de laatste tijd wel eens wat gehoord over uw jongste zuster, Magda?" De vrouw knikt enkele malen begrijpend. „O, waait de wind uit die hoek. Is ze soms dood? Of ziek?" „Geen van beiden. Mevrouw Vinselaar is voor wat haar gezondheid betreft in de beste welstand en haar beide dochters eveneens. Ik weet niet, of u dit ook bekend is, maar sinds vier jaar is Magda weduwe." „Ik meen indertijd zoiets gehoord te heb ben. Bij geruchte. Eén van mijn kinderen, als ik me goed herinner, mijn oudste zoon. Ze zal zich wel redden: die Vinselaar was rijk, anders zou ze niet achter toch nog met hem getrouwd zijn." .Inderdaad heeft Piet Vinselaar haar niet onverzorgd achtergelaten. Hoewel zijn kin deren uit het eerste huwelijk wel pogingen in het werk gesteld hebben om haar op straat te zetten. Na de dood van hun vader." „Kan ik me voorstellen: ze was me nogal een lieverdje. Weet u, dat ze maan denlang al een verhouding met hem had, toen zijn vrouw, zijn eerste dus, nog leef de? Hoe vindt u dat? Daar hoort u van op, he?" Bart schudt zijn hoofd. „Ik ken haar hele levensloop, mevrouw. Misschien nog beter dan u en uw zuster in Irnsum. Ook de affaire met de leraar in De Meern. Met wie ze later trouwde. Nadat hun kind ge boren was. Een huwelijk, dat uw vader beide mensen opdrong. Om zodoende de schande in de familie tot een minimum te reduceren." KOLLEKTE Voor de Stichting Nationaal Fonds Sport Gehandicapten werd te Colijnsplaat bijeen gebracht 479,77, te Kortgene 403,58, te Kamperland 828,en te Wissenkerke 992,—. "OPEN DAG" 00STERSCHELDE Op zaterdag 16 december zal een „open dag" worden gehouden om het publiek in de gelegenheid te stellen poolshoogte te nemen bij de werken aan de Oosterschelde- dam. Men zal over de vorige maand vol tooide drie kilometer lange hulpbrug van Schouwen het werkeiland Neeltje Jans kun nen bereiken. Deze brug zal de komende jaren gebruikt worden voor het vervoer van personeel en materieel naar de bouwput achter het werkeiland. Daar zullen de pijlers worden gebouwd, die onderdeel gaan vormen van de afsluitbare kering in de Oosterscheldemon- ding. Tijdens de uitvoering van deze werk zaamheden ter voorbereiding van de af sluiting van de drie stroomgeulen Roompot, „Nou en? Vader was in die dagen ouder ling in onze kerk; moeder bestuurslid van de vrouwenvereniging. Wat leuk, he, als je dan te horen krijgt, dat je jongste dochter, een snotneus van amper zeventien jaar, een baby moet krijgen. Van een harer leraren, met wie ze wie weet hoe lang al een ver houding had. Om door de grond te gaan van schaamte, als dat een zuster van je is. Mijn vader is altijd een persoonlijkheid geweest, die slaagde in het leven, een pur sang zakenman en iemand, die veel van zijn vrije tijd voor de kerk gaf. Hoe komt zo'n schok dan aan? Ik heb mijn vader nooit zien huilen, behalve die éne keer, toen alles bekend was geworden, dat mijn zusje van school was gestuurd, omdat ze in verwachting was. Ze was als kleuter al een doerak, verschrikkelijk verwend kreng. We hebben moeder vaak genoeg gewaar schuwd, dat het nog eens verkeerd met Magda zou uitpakken. En wie heeft er gelijk gekregen? Nou?" Bart kijkt de vrouw nadenkend aan. „U en uw zuster Betsie. En uw broer, die toen al in Australië was. En uw vader. Heeft het u toen voldoening gegeven? Of hebt u ge dacht: wat erg, dat mijn zusje deze zonde beging. Ik moet haar nu bijstaan, want ze zal het moeilijk krijgen, want het is en blijft mijn jongste zusje, nauwelijks of ei genlijk nog helemaal niet volwassen. Of dacht u met een zeker iemand, van wie de bijbel verhaalt, dat u zei: Ik dank u, dat ik niet ben als mijn zusje, die met haar leraar Duits naar bed ging en zo doende overspel pleegde. Ik ben gelukkig een nette, jonge vrouw, behoorlijk ge trouwd?" De vrouw loopt een beetje rood aan. „Nee, zoiets heb ik helemaal niet gedacht, meneer Van der Eerde. Ik vond het ver schrikkelijk, dat mag u best weten. We hebben samen overleg gepleegd, mijn zus ter en ik. En mijn broer via brieven. Hebben vader voorstellen gedaan: Lia, mijn oudste zuster, die inderdaad in Irnsum woont, heeft aangeboden Magda bij zich in huis te nemen tot de baby geboren zou zijn. Zij had daar een groot huis. Wij woonden aan de buitenkant van Woerden in een klein keetje en hadden zelf al twee kin deren. Maar vader wilde het niet. Hij be sliste: ze blijft thuis. Jullie hebben er mede schuld aan, dat ze de breeveertien is opge gaan. Omdat jullie haar altijd verwend hebben. Tegen mijn raad in." „En was dat soms niet zo?" De vrouw haalt haar schouders op. „Ik denk, dat in ieder gezin, waar meer dan twee kinderen zijn, de jongste wat verwent wordt. Vooral als het een nakomertje is. Vader en moeder hadden indertijd verstan diger moeten zijn. Evert was al 21, toen Magda werd geboren. Moeder drie en veer tig. Lis was 19 en ik ruim 17. En dan komt er ineens nog een zusje bijben je toch de risée in de buurt, op je werk, de vereniging, noem maar op." „Nu ja, dat kan ik me wel enigszins be grijpen, mevrouw Van Elk, maar om een lang betoog te verkorten: Magda is als jongste spruit aan de Bosse-boom en na komertje stierlijk verwend geworden. Mag ik voorzichtig instemmen met wat uw va der zei? Dat beide zusters daar aan mee deden? Misschien met de beste bedoelingen, maar het resultaat weet u. U en uw zuster en uw broer in Australië leven al jaren en jaren in onmin met uw jongste zus, in casu Magda. Vanwege haar verleden. Haar zonden. Maar bent u volmaakt? Hebt u nooit iets in uw leven uitgehaald, waarvoor u zich nu schaamt? Dat u voor geen geld van de wereld aan mij zou willen vertellen? Misschien niet eens aan uw eigen kinderen? Dat heb ik ook. Jezus zei eens, toen hij in de bres sprong voor de overspelige vrouw: wie zonder zonden is, werpe het eerst de steen op haar. Uw broer en u en uw zuster, uw vader, uw moeder niet van harte hebben de stenen opgeraapt en naar haar gegooid. Met een overspelige vrouw wilde de recht lijnige Maria van Elk-Bosse niets meer te maken hebben." i (Wordt vervolgd) Schaar van Roggenplaat en Hammen, zullen de bouwplaatsen voor het publiek niet vrij toegankelijk zijn. De open dag wordt gehouden om be langstellenden in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van de stand der werken. In één der directiekantoren zal dan een expositie over de werken zijn ingericht en wordt de film „Oosterschelde, kerend tij" vertoond. Medewerkers van Rijkswaterstaat zullen nadere toelichting geven. WAAR KOMT DIE UITDRUKKING VANDAAN „De vierschaar spannen." Dit zegt men wanneer over iemand een oordeel wordt geveld. Vroeger verstond men onder „de vierschaar", die vier banken waarin de schepenen zaten wanneer zij deelnamen aan de rechtspraak. Om die banken werd dan een touw gespannen zodat er een afgezet vierkant ontstond waarbin nen de rechtspraak zich afspeelde. Letterlijk betekent dus „de vierschaar spannen", het spannen van een touw om de vier banken, om vervolgens recht te gaan spreken. „Het loopt de spuigaten uit." Deze uitdrukking gebruiken we wanneer we willen zeggen dat iets al te bar wordt. Het is een term die komt uit de zeemans taal. De spuigaten (spuien) zijn die gaten in de reling, waardoor bij zwaar weer het water dat op het dek slaat door de over slaande golven, kan wegvloeien. Wanneer het dus de spuigaten uitloopt, dan is het wel erg bar weer. Onverdrachtelijk gebruikt voor alles wat erg en bar is. „Krokodillentranen huilen." Dit zegt men, wanneer iemand geveinsd verdriet heeft of huilt terwijl men weet dat hij of zij in wezen geen echt verdriet heeft. In vroeger tijden gold de krokodil voor een vals en huichelachtig beest, dat bijvoorbeeld zoals de volksverhalen melden, tussen het riet verborgen de stem van een schreiend kind nabootste om zo voorbijgan gers te lokken en te doden. Vandaar het bedriegelijk verdriet. Horizontaal: 1. plaats in Noord-Holland 6. steensoort - 12. telwoord - 13. voorzetsel 15. verbrandingsrest - 16. jongensnaam 17. titel (afk.) - 19. kluwen - 23. pers. vnw. 24. soort papier - 25. mens - 26. opdracht 28. model - 30. hoefdier - 31. schortje - 33. strafwerktuig - 34. broeikas - 36. kwaad aardig mens - 38. volk - 40. hetzelfde (afk.) 41. rondhout - 42. meisjesnaam - 43. mili tair (afk.) - 45. larve - 48. ingedikt vruch tensap - 50. niets uitgezonderd - 52. meis jesnaam - 54. bitter vocht - 56. inhouds maat (afk.) - 57. vogelnaam - 59. opera 60. tot nader order (afk.) - 62. verdieping 63. nummer (afk.) - 65. handlanger - 68. op deze wijze - 69. boom - 71. kindergroet 72. stofmaat - 74. ontkenning - 75. uit muntend - 76. kermen. Horizontaal: 1. absurd - 5. bazaar - 9. kr 10. euvel - 12. os - 14. oma - 16. knoedel 17. rot - 18. melk - 20. rede - 21. krats 24. armee - 26. ek - 28. ol - 29. on - 30. re - 31. rat - 33. kok - 35. fez - 37. pen 38. domme - 39. Dante - 40. men - 41. air 43. kei - 44. tel - 46. ir - 47. na - 48. ep 50. lo - 51. parel - 53. maken - 56. ever 59. rang - 61. ulk - 62. signaal - 65. toe 66. ro - 68. tapir - 70. er - 71. klepel 72. storen. Verticaal: 1. struik - 2. bergweide - 3. klaar - 4. Chinese maat - 5. deel van het been - 7. wiel - 8. levenslucht - 9. Frans pers. vnw. - 10. water in Utrecht - 11. testen - 14. zangnoot - 18. vogel - 20. rivier in Limburg - 21. plaats in Duitsland 22. hofbediende - 24. banier - 27. als volgt (afk.) - 29. en omgekeerd (afk.) - 30. goud (Fr.) - 32. woonplaats - 34. kleding stuk - 35. godsdienst - 37. vis - 39. godin 44. houtsoort - 46. gemeenschappelijke weide - 47. standvastig - 48. naaigerei 49. wapenschild - 51. laatst leden (afk.) 53. titel (afk.) - 55. jongensnaam - 58. wondvocht - 59. oosterse titel - 61. regel 64. deel van een voertuig - 66. voorzetsel 67. N.V. (Duits) - 68. groot water - 70. onmeetbaar getal - 73. Fr. lidwoord - 74. de onbekende (afk.). Verticaal: 1. arme - 2. si - 3. renet - 4. duo - 5. bed - 6. aleer - 7. af - 8. rood 9. kommer - 11. vel - 13. steken - 15. alk 17. ree - 19. ICro - 20. ren - 22. Alkmaar 23. sok - 24. alf - 25. mozaiek - 27. kader 30. reeel - 32. ton - 34. oei - 36. Ede 37. PTT - 40. mineur - 42. rol - 43. kam 45. logger - 47. nar - 49. per - 51. pek 52. elite - 54. apart - 55. nat - 57. vlok 58. ANP - 60. noen - 63. gal - 64. ais 67. de - 69. sr. Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - WISSENKERKE Oplossing kruiswoordpuzzel no. 60S

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 1