NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD F1 U houdt nu het meest geleien blad op Noord-Beveland in handen Het dier is gelukkig De zonden van Magda Vinselaar door G. FORTIUS Zeeland Magazine? No. *841 Donderdag 7 december 1978 82e joargug DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-3 08 - GIRO 266802 Abonnementsprijs 18,00 per jaar Franko per post 30,00 per jaar Advertenties 30 ct per mmj excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Maar de volgende ochtend, in zijn kan toor realiseert hij zich terdege, dat de mo gelijkheden beperkt zijn. Alhoewel, in zijn kwaliteit als hoofdambtenaar van de pro vincie kan hij het eventueel wel in een of ficieel vaatje tappen. Het draagt wel de nodige risico's met zich mee, want hij moet van elk officieel schrijven, dat de deur uit gaat, doorslagen maken en van de inko mende brieven fotocopieën, als dat nodig is. Maar wie beslist, of het al of niet nood zakelijk is? In veel gevallen ligt die be slissing bij hem. Zeker in zijn afdeling. Een volle dag piekert hij er over en 's avonds heeft hij een besluit genomen. De volgende ochtend ontbiedt hij dadelijk een der typistes. Ze moet een brief op nemen. Voor de afdeling bevolking van de gemeente Woerden. We moeten inlichtingen hebben over ene familie Bosse. Voorzover bekend had de man een graanhandel. Er waren vier kinderen: zoon Evert, dochters Betsie, Maria en Magda. Het gaat in hoofd zaak om de kinderen. Graag hun volledige personalia, geboortedatum en tegenwoor dige woonplaats als ze niet meer in Woer den wonen, al of niet gehuwd, eventuele kinderen, enzovoort. Zo volledig mogelijk. Een en ander is een vertrouwelijke op dracht. Op papier van deze afdeling dus. Als je ermee klaar bent, laat me hem dan even lezen, ja? Twee doorslagen zijn vol doende en breng die ook maar hier. In de middag krijgt hij de brief en leest die na. En knikt. Ja, dat moet resultaat hebben. Als zijn chef nu maar niet een doorslag in handen krijgt en lastige vragen gaat stellen in de trant van: Waarvoor had je die inlichtingen nodig? Is er wat met die mensen aan de hand? Enfin, dat moet hij dan maar avonturen. Er gaan enkele dagen overheen, voor hij antwoord krijgt uit Woerden. Everhardus Daniël Bosse, geboren 2 februari 1909 in de gemeente Woerden, uitgeschreven op 23 september 1932 wegens emigratie naar Australië, Perth. Elisabeth Dorvas Bosse, geboren 16 april 1911 te Woerden, op 24 mei 1935 in het huwelijk getreden met Marinus Johannes Kander, geboren 16 ja nuari 1933 te Irnsum, op 28 mei d.a.v. vertrokken naar de gemeente Irnsum in Friesland. Maria Bosse, geboren op 22 ok tober 1913 te Woerden, op 7 augustus 1932 in het huwelijk getreden met Adriaan van Elk, wonende te Woerden, beiden op 6 april 1944 verhuisd naar Alphen aan den Rijn. Magdalena Bosse, geboren 15 septem ber 1930 te Woerden, op 28 december 1948 gehuwd met Robert Ensink en op diezelfde datum vertrokken naar Leiden. Ouders over leden. Geen van allen meer woonachtig in de gemeente Woerden. Verdere bizonder- heden kunnen niet verstrekt worden. Wij adviseren u zich hiervoor in verbinding te stellen met de afdeling bevolking der be treffende gemeenten. Bart leest de brief rustig door en knikt. Het is een begin. Leuk, die ambtelijke stijl: Wij adviseren u zich in verbinding te stel len met de afdeling bevolking der betref fende gemeenten. Hij hoort zichzelf al vra gen aan de stenotypiste: Juffrouw, wilt u even een brief opnemen voor de afdeling bevolking van de gemeente Perth in Aus tralië? Ja, in het Engels uiteraard. Dan Beat u reeds geabonneerd op ©en 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - WISSENKERKE kreeg hij zeker binnen een paar dagen zijn chef hier met de doorslag. Hij ontbiedt weer een typiste en laat haar de brief lezen. Voorzover het de beide oudste dochters betreft, wil je misschien wel even een brief schrijven om verdere inlichtingen? Indien ze nog in de gemeente wonen exact woonadres en anders vragen naar welke gemeente verhuisd. Nee, voor wat betreft Magdalena Bosse ben ik al klaar. Daarvan heb ik de huidige woon plaats. Die meneer in Australië zal niet zo gemakkelijk te achterhalen zijn, dus dat laten we voorlopig rusten. Het gaat dus om beide oudste dames, goed begrepen? En weer met twee doorslagen. Er gaan weer enkele dagen overheen. De ene gemeente reageert vlugger dan de ander. Elisabeth Bosse blijkt nog altijd in Irnsum te wonen. Straat en huisnummer wordt vermeld. De vrouw is gehuwd en uit dit huwelijk zijn negen kinderen ge boren. Elisabeth, Betsie dus. Eigenaardige namen heeft men die kinderen gegeven, bijbelse. Vond die meneer Bosse senior ze ker mooi, want afgaande op hetgeen Magda vertelde over haar vader, zal haar moeder ten opzichte van de naamgeving geen stem in het kapittel gehad hebben. Twee dagen later is er ook bericht uit Alphen aan den Rijn. Het gezin Van Elk- Bosse is op 10 april 1960 vertrokken naar Alkmaar. Met hun beide kinderen. Juiste adres is niet bekend, want het gezin had een woonschuit. Toe maar. Zouden ze helemaal van Alphen naar Alkmaar gevaren hebben? Hele klus. Goed, maar weer een briefje schrijven, dit maal naar de gemeente Alkmaar. Stel je voor, dat die tweede zuster daar woont, zit ze vlak bij het lelijke jonge eendje, dat uit het nest gestoten is. Limmen en Alkmaar, nog geen twaalf kilometer! Er gaat een week overheen, dan krijgt hij bericht, dat Adrianus van Elk op de 13e november 1971 in Alkmaar is over leden. De weduwe, Maria van Elk, geboren Bosse, woont aan de Westerweg 379. Bart knikt vergenoegd, als hij de brief heeft gelezen. Nee, er hoeven geen foto kopieën van deze correspondentie gemaakt te worden. De zaak is hiermee in orde. Misschien schrijven we te zijner tijd nog een keer naar Australië, naar die meneer Evert Bosse, maar ik veronderstel, dat het niet meer nodig zal zijn. Als het meisje vertrokken is, wacht hij tot koffietijd en als hij dan op zijn gemak een sigaretje rookt, slaat hij het telefoon boek van Irnsum open, maar er is geen M. J. Kander in Irnsum, die telefoon heeft. Ook geen Bosse. Jammer. Volgende patiënt. Het boek van Alkmaar dan maar. Ja, er blijkt ene mevrouw M. van Elk - Bosse aan de Westerweg 379 te wonen, die telefoon heeft. Bart vraagt de centrale het nummer te draaien. Het duurt nog geen minuut of de verbinding is tot stand gekomen. „Met mevrouw Van Elk - Bosse?" „Daar spreekt u mee, ja." Het is een volumineuze klank, donker en vast, die hij in haar stem hoort. Bart stelt zich voor, maar voegt er aan toe: „Mijn naam zegt u natuurlijk niets. Ik ben hoofdambtenaar van de provincie. Ik zou graag een gesprek met u hebben over een belangrijke aange legenheid." Het is enkele ogenblikken stil aan de andere kant van de lijn. „Wat is dat voor een belangrijke aangelegenheid, meneer?" „Ik kan er door de telefoon niet over in bizonderheden treden. Het heeft betrek king op uw broer." Dan is er kennelijk schrik. Hij peurt het uit haar stem, als die vraagt: „Is er wat met hem? Hij is toch niet dood?" „Schrikt u niet, mevrouw, dan had u daarvan eerder bericht gehad dan wij in het provinciehuis. Maakt u zich niet ongerust. Als u het niet vertrouwt, kunt u straks of wanneer u wilt terugbellen naar het pro vinciehuis in Haarlem en vragen naar me neer Van der Eerde. Ik heb hier een lei dinggevende functie." De vrouw aan de andere kant vertrouwt het nog niet helemaal. „Is het zakelijk?" Nou nee, mevrouw, daar doen we hier niet aan. Tenminste, het mag geen naam hebben. Ik zei u al: het is een persoonlijke aangelegenheid." „O. U spreekt anders wel in raadselen." „Mevrouw, als u het ondanks nog niet vertrouwt, mag u voor de bespreking ook neutraal terrein bepalen. Bijvoorbeeld een restaurant in Alkmaar of omgeving. Als u kinderen in de buurt hebt wonen, mag u die er ook bij laten komen. Maar ik kan echt door de telefoon niet in details tre den." „Klinkt allemaal nogal geheimzinnig, niet waar? Het is toch geen flauwekul of iets dergelijks? Ik koop niets, ben hervormd en laat me vast niet voor andere sekten of dergelijke bepraten „Dat is het allemaal niet, mevrouw. Ik woon in Haarlem. U kunt mijn adres krij gen, dan kunt u ook bij mij komen. Maar- dat zult u misschien gevaarlijk vinden of niet comme-il-faut." „O, dat scheelt me niets. We leven in een moderne tijd en ik ben een vrouw van drie en zestig jaar. Maar ik woon alleen, begrijpt u? Dat houdt bepaalde risico's in." „Goed. Wat denkt u dan van een be hoorlijk restaurant?" „Ik ben niet zo best meer ter been, meneer eh „Van der Eerde." „Meneer Van der Eerde, ik zit doorgaans thuis. Wanneer wilt u of kunt u komen?" „Wat denkt u van zaterdagmorgen?" „O, ik dacht, dat jullie tegenwoordig zaterdags niet meer werkten, maar ik heb geen bezwaar. Kom dan maar tegen koffie tijd. Ben wel nieuwsgierig naar uw missie, want het is me nog altijd niet duidelijk op welke persoonlijke aangelegenheid u doelt." „Dat vertel ik u dan zaterdag, mevrouw. Dank u wel voor het vertrouwen. Om een uur of half elf ziet u me wel verschijnen." De Westerweg blijkt breed en smal te zijn. Breed aan het begin maar zo ongeveer aan het einde van de bewoonde wereld, tussen hoog opstaand koren, wordt hij een stuk smaller. Er staan hier en daar tussen door een paar bungalows en je kunt daarom wel zien, dat hier mensen wonen met geld: grote auto's, een eigen zwembad en prachtig onderhouden tuinen. Dank zij de brievenbus, die vlak aan de weg staat, vindt Bart nummer 379. Maar de weg is hier zo smal, dat hij zijn auto niet aan de kant kan plaatsen, zonder het verkeer te hinderen. Dus rijdt hij een eindje door en vindt dan een strook bouwterrein, waar hij hem plaatst. Dat kan geen kwaad, want ze zul len op zaterdag hier toch niet werken, anders waren ze er al geweest. De wagen zorgvuldig afsluitend, kijkt hij wat om zich heen. Mooi is het hier en rustig. Een eindje buiten de rand van de stad. Ginds is de spoorlijn, er gaat net een trein voorbij, maar dat is ook het enige, wat hij hoort. Er vliegen wat vogels over. (Wordt vervolgd) VERSCHELLEN TUSSEN MENS EN DIER GEWOON TEVREDEN ZIJN MET HET "ZIJN" Er is een groot verschil tussen mens en dier en daarvan zijn wij mensen ons dik wijls niet voldoende bewust. Wij hebben vaak de gewoonte dieren menselijke eigen schappen en gevoelens toe te kennen, met als gevolg, dat we het dier eigenlijk ver keerd zien, ja, het oneerlijk behandelen, want in veel opzichten verwachten we meer van het dier dan waartoe het in staat is. Onze houding ten opzichte van het dier moet en mag niet zijn een houding van sentimentaliteit en sterke bewogenheid. We moeten het dier gewoon accepteren zoals het is en dat is voor velen bijzonder moei lijk. Zo kan de dood van een dier, waaraan we gehecht waren, ons bijzonder aanpak ken en we vinden het zo zielig voor het dier. Dat is niet juist. Het is naar voor ons, omdat we iets verloren waaraan we waren gehecht, maar voor het dier is de dood niet erg, omdat het dier een totaal andere instelling heeft dan wij mensen. Het gehele leven in de dierenwereld wordt beheerst door dood en leven. Een maal komt ook voor elk dier het moment dat het sterft, doch dit ondergaat het dier geheel anders dan de mens. Aangezien een dier zich geen voorstelling kan maken van het begrip „dood", kent het ook de angst hiervoor niet. Het konijn dat rustig zit te knabbelen, de vogel die od zijn tak zit, geniet van het „zijn" zon der meer en zonder aan de toekomst te denken. Wanneer een vijand hem belaagt, schrikt het dier, maar het denkt niet: „Nu is mijn laatste uurtje geslagen!" Ook wan neer het sterft, weet het niet, dat de dood nadert. Het ondergaat slechts de gewaar wording van het moment. Vlucht het dier voor een achtervolger, dan doet het dit in stinctief, zonder zich bewust te zijn van de gevolgen die kunnen voortvloeien uit het feit dat het door de ander achterhaald zou worden. Doordat het dier zich geen voorstelling kan maken over de toekomst, kent het ook geen zorgen en is dus in dit opzicht geluk kiger dan de mens. Het is zoals gezegd ge lukkig met het „zijn", met het voedsel, de zon en alle andere dingen in de natuur. De mens echter, die zich een voorstelling kan maken van de toekomst, heeft dikwijls zorgen die het geluk van het moment kun nen bederven. Overigens is dood en leven in de die renwereld dikwijls een betrekkelijke zaak. Kijken we naar het lagere dierenleven, dan zouden we soms geneigd zijn te menen dat daar de dood niet bestaat. Het pantof feldiertje plant zich voort door deling en men zou dus kunnen beweren dat het on sterfelijk is. Het beerdiertje, eveneens een microscopisch wezentje, leeft in het water. Ontbreekt het water, dan kan het tot een stofje opdrogen. Jarenlang lijkt het dan dat het dood is, maar wanneer het weer in wa ter komt, zwelt het op, leeft en gaat verder waar het voordien was gestopt. Hogere dieren kennen de dood, zoals wij die kennen, doch de meesten vinden deze dood door geweld en niet door ziekte of ouderdom. Zij komen veelal om door een vijand, door honger, storm, koude, vuur, verdrinking en dergelijke. Dood door ziekte is de tweede factor van het einde voor dieren. Ze kunnen ziek worden en kwalen krijgen net als mensen. De dieren kunnen daar zelf niets tegen doen en zo vindt er op natuurlijke wijze worden uitgeschakeld. Hierdoor handha- een selectie plaats, waarbij de zwakken ven de sterken zich en planten zich voort. De soort blijft hierdoor krachtig en ge zond. Alles vindt echter plaats, zonder dat het dier er bewust iets aan kan doen of enige invloed kan uitoefenen op de gang van zaken. Het maakt er zich trouwens ook geen zorgen over en is gelukkig met zijn bestaan. Gelukkiger dan de mens, die vol zit met zorgen en angst voor de toe komst. Dat is de reden dat het dier geluk kig is en de mens dit geluk nauwelijks kent Kruiswoordpuzzel no. 60B Horizontaal: 1. ongerijmd - 5. soort waren huis - 9. vreemde munt (afk.) - 10. gebrek 12. hoefdier - 14. familielid - 16. kluwen 17. bedorven - 18. zuivelprodukt - 20. verstand - 21. kleinigheid - 24. leger - 26. maanstand (afk.) - 28. geogr. aanduiding (afk.) - 29. Fr. onbep. vnw. - 30. zangnoot 31. knaagdier - 33. beroep - 35. hoofddeksel 37. schrijfbehoefte - 38. onverstandige - 39. Ital. dichter - 40. onbep. vnw. - 41. houding 43. steen - 44. sekonde - 46. titel (afk.) 47. voorzetsel - 48. in persoon (afk.) - 50. soort onderwijs (afk.) - 51. kleinood - 53. repareren - 56. hoefdier - 59. positie - 61. bunzing - 62. sein - 65. gesloten - 66. ambtshalve (Lat. afk.) - 68. zoogdier - 70. bijwoord - 71. deel van een klok - 72. hinderen. Verticaal: 1. behoeftige - 2. zangnoot - 3. vrucht - 4. tweetal - 5. rustplaats - 6. voor 7. klaar - 8. kleur - 9. zorg - 11. huid 13. prikken - 15. vogel - 17. hoefdier - 19. omroepvereniging - 20. deel van het kippen hok - 22. plaats in Noord-Holland - 23. kledingstuk - 24. natuurgeest - 25. inleg werk - 27. lijst - 30. werkelijk - 32. in houdsmaat - 34. uitroep - 36. plaats in Gelderland - 37. staatsbedrijf (afk.) - 40. muziekterm - 42. cilinder - 43. toiletartikel 45. vaartuig - 47. dwaas - 49. voorzetsel 51. zwarte substantie - 52. keurtroep - 54. afzonderlijk - 55. vochtig - 57. bundeltje stof - 58. persbureau (afk.) - 60. deel van de dag - 63. bitter vocht - 64. verhoogde toon - 67. lidwoord - 69. de oudere (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel Horizontaal: 1. ek - 3. waard - 8. de - 10. laf - 12. pistool - 14. SER - 15. makreel 16. liaan - 17. mal - 19. pet - 21. som 23. urn - 25. Fin - 26. bah - 28. mus 29. AOW - 31. rg - 32. befaamd - 34. NATO 35. ampel - 37. pre - 38. jupon - 39. aera 40. meerkat - 42. id - 43. Ina - 44. oor 45. Don - 46. ore - 47. tak - 48. sec 50. Abe - 52. nat - 55. sjees - 57. cartoon 60. roe - 61. Benares - 63. lus - 65. ds 66. tronk - 67. Is. no. 604 Verticaal: 1. el - 2. kam - 3. wie - 4. asem 5. atlas - 6. ro - 7. dol - 8. den - 9. er 11. falen - 12. pro - 13. lip - 14. satraap 18. lommerd - 19. pigment - 20. RAF - 22. mud - 24. notoire - 25. fraai - 26. bel 27. haperen - 30. wonde - 32. Bea - 33. are 34. nut - 36. praatje - 38. Jan - 40. mos 41. kok - 46. obool - 49. cacao - 51. leb 53. tarn - 54. NTS - 55. sos - 56. set 58. rek - 59. nul - 60. rd - 62. nr - 64. ss.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 1