NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ïïb m H U houdt nu het meest gelezen hlad op Noord-Beveland in handen L 1 De zonden van Magda Vinselaar door G. FORTIUS Zeeland Magazine? VOEDSEL EN ENERGIE 42 46 H No. 3640 Donderdag 30 november 1978 82e jaar gang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-3 08 - GIRO 266802 Abonnementsprijs 18,00 per jaar Franko per post 30,00 per jaar Advertenties 30 ct per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON „Apropos, iets anders, Magda; hoor je nog altijd nooit wat van je broers en zus ters?" De vrouw schudt haar hoofd. „Een jaar of drie geleden was hier een vroegere col lega van me met haar man met verlof in Nederland en zocht me op. Ze wonen in Australië. Van haar hoorde ik, dat mijn broer stil leeft en weduwnaar is. Er waren kinderen, maar hoeveel weet ik niet. En of ze nog leven, getrouwd zijn, waar ze wo nen, ik weet 't allemaal niet". Ze zucht. „Het is jammer; mijn broer had altijd al veel van vader weg; volkomen rechtlijnig". „In welk deel van Australië woont hij?" „Ergens aan de westkust. Mijn collega heeft bij gelegenheid van dat bezoek aan mij wel de naam genoemd, maar ik ben 'm echt al vergeten. In het verleden heb ik wel eens pogingen in het werk gesteld om te proberen de oude harmonie te vernieuwen. Mijn broer woonde toen in een dorpje bij Perth. Maar nooit taal of teken van hem vernomen". „Je zusters zeker evenmin?" „Van hetzelfde laken een pak, Bart. Ik heb zelfs geen idee waar ze wonep en of ze nog in leven zijn. Beiden zijn getrouwd. Een van hen heeft me een keer geschreven, nadat het schandaal met Piet aan 't licht was gekomen. En me de huid er in uitge veegd, maar ik meen je dat al verteld te hebben. Waarschijnlijk woonde ze toen in de buurt van Leiden, want voor zover ik weet, heeft het enkel summier in een Leids advertentieblad gestaan en in een ander plaatselijk blad in de omgeving. Ik meen de Sassenheimer Courant, maar ik kan er geen eed op doen. Het is gelukkig allemaal alweer zo lang geleden". „Ook niet meer, nadat je beide ouders gestorven waren?" „Je bedoelt ten opzichte van een even tuele erfenis? Houd er over op, Bart. Ik heb via een advocaat nog heel wat werk gehad om tenminste het mij toekomende deel van de erfenis te bemachtigen. Die was nota bene al onder mijn beide zusters ver deeld. Evert, mijn broer, zat in Australië. Best mogelijk, dat hij dit zo bedisseld heeft, want na de dood van vader was hij een poosje in Nederland. Als ik me goed her inner, vertelde mijn advocaat me, dat hij gezegd had: ik heb 'tniet nodig en Magda telt toch niet mee, dusverdelen jullie het maar. Gelukkig stak mijn advocaat daar nog gedeeltelijk een stokje voor". „Hoe gedeeltelijk?" „O, ik ben er nog altijd van overtuigd, dat ze me toch nog benadeeld hebben. De zaak was zogenaamd voor veertigdui zend verkocht; ik kreeg mijn tienduizend na veel vijven en zessen, maar ben er van overtuigd, dat de zaak het driedubbele heeft opggebracht. Het huis alleen al was een ton waard. Nu ja, ik heb 't gelukkig niet nodig". 's Middags rijden ze wat rond. Langs de Egmonden en zo omhoog naar Camper duin. Daarna langs het kanaal terug. Magda zorgt die late namiddag voor een diner en Bart heeft er alle lof voor. Magda is ge streeld. „Zieken verplegen en eten koken waren altijd mijn liefste bezigheden". „En waar heb je het meeste hekel aan?", vroeg hij, ondeugend lachend. Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelqks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - WISSENKERKE „Aan mannen, die vragen stellen, die ik liever niet wil beantwoorden". Ze lachen er beiden om. „Dat is een goeie, Magda". Het is nog klaarlichte dag, als ze af scheid van elkaar nemen. In het kleine halletje, waar ze zich volkomen onbespied weten. Ze kussen elkaar en Magda ligt enige tijd tegen hem aan. „Neem alsjeblieft de tijd voor je beslissing, Bart. En als je van mening bent, dat je niet met me kunt trouwen vanwege mijn verleden, omdat dit niet in overeenstemming is met jouw po sitie of levensstijl of wat dan ookzeg het me dan eerlijk. Ik kan wel een stootje verdragen". De man draait de zaak om. Hij laat haar even los en kijkt de vrouw aan. „En jij??" „Wat wil jij? Als ik je vraag, zeg je dan ja? Denk je, dat je dochters er geen be zwaar tegen zullen hebben?" De vrouw denkt na, alvorens te antwoor den. „Met de meisjes heb ik natuurlijk nog niet bepaald op een huwelijk gezinspeeld, hoewelik meen, dat Willie al eens zoiets zei: als je nog eens gaat trouwen, neem dan in ieder geval een man met een auto, want dat jij niet kunt rijden, is wel een handicap". Hij schoot in een lach. „De man is dus niet belangrijkwel de auto". „Zo bedoelen ze het niet. Nu ja, Bart, ze zijn geen van beiden achterlijk en be grijpen best, dat jij hier niet komt om met me te dammen of te schaken. Maar met een speciale bedoeling. Ik moet in de ko mende dagen proberen met mijn gedachten in het reine te komen, Bart. Ik vind je een flinke vent, dat heb ik je trouwens al meer malen laten merken. Ook al omdat je an ders bent dan ik aanvankelijk veronderstel de. Omdat ik automatisch ging generalise ren. Maar jij kunt jezelf behoorlijk beheer sen en dat bewonder ik in je. Intuïtief voel ik aan, dat je me begeert. En als je me kust en liefkoost, begint bij mij dat ver langen ook weer naar boven te komen. Maar is dit liefde? Het hoeft voor mij he lemaal niet met een grote L geschreven te worden voor wat ons beiden betreft, omdat we beiden een goed huwelijk achter de rug hebben met fijne herinneringen. Maar we moeten echt wel zeker van elkaar zijn, vind ik. Waarschijnlijk zeg ik ja, als je toch met me wil trouwen. Maar dan later nooi verwijten. We zullen best eens woor den met elkaar hebben, dat hadden Piet en ik eveneens, maar we vermeden alles, wat betrekking had op het verleden, omdat we beiden wisten, dat we elkaar op die manier zouden bezeren. Je weet nu, wat ik allemaal in mijn leven heb uitgehaald. Nogmaals: denk alsjeblieft niet, dat ik het vertelde uit een soort sensatiezucht, maar enkel omdat ik wil, dat jij de volle waarheid omtrent mijn verleden weet. Gestel eensje krijgt door een toeval een oude krant in handen, die uit Leiden bijvoorbeeld, waarin mijn schandaaltje stond en waarin werd verteld, dat ik op staande voet oneervol was ont slagen. Je weet nu, dat het niet waar is. Je hebt mijn getuigschrift gisteren gezien. Ook daarom vertelde ik je alles. Als we het ondanks alles eens worden, als je na am pele overweging besluit me te vragen en we trouwen, dan moeten we wederzijds weten: er staat niets meer tussen ons; we kunnen elkander nu open en eerlijk in de ogen kijken". Nog eenmaal kussen ze elkander, ditmaal heftig en als het ware hongerig naar meer. Maar de man rukt zich los en is even later weg. Magda gaat niet mee naar buiten. Ik kan dan mijn emoties niet bedwingen, weet ze. Maar als ze hem ziet wegrijden, begint ze te huilen en weet dan ditmaal één ding zeker: dat ze van hem houdt. DEEL 5. Bart van der Eerde is maandags weer op tijd achter zijn bureau en bekijkt het werk, dat de afgelopen week is blijven liggen. Het is niet veel, want doorgaans maakt hij geheel of nagenoeg schoonschip. Overigens, als hij teveel naar zijn zin heeft, kan hij no<* altijd delegeren. Maar deze ochtend kan hij de gang niet te pakken krijgen. Hij rookt, kijkt voor zich uit en denkt na. Over Magda Vinselaar. En haar verleden. De zon den van Magda Vinselaar.Nu hij hier zit, dertig kilometer onderhand van haar van daan, beziet hij alles wat nuchterder. Het steekt hem toch wel een beetje. Misschien heb ik haar teveel geïdealiseerd? Dat doe je misschien ongemerkt. En als je dan zo'n lan^e biecht hoort, waar uit blijkt, dat Magda het een en ander heeft uitgehaald en meegemaakt in haar leven, dan klapperen je oren wel een beetje. Desondanks kan hij haar niet uit zijn ge dachten zetten. Tenslotte dwingt hij zich aan het werk te gaan en geruime tijd con centreert hij zich er op. Tijdens de koffie ziet hij weer het beeld van de kleine zacht aardige, door het leven getekende vrouw. Ze is tenslotte toch nog goed terecht ge komen, al zal dat huwelijk met die Vinse laar altijd wel een nare bijsmaak hebben gehad. Stom van die kerkeraad om in Ne derland een kerkelijke inzegening te weige ren. Wat hadden ze dan gewild? Dat het huwelijk niet was doorgegaan en Magda misschien in de goot was terechtgekomen? David kreeg toch ook vergeving? En die had niet enkel overspel gepleegd, hij had ook bewerkstelligd, dat haar man in de oorlog werd gedood. Indirect was David de moordenaar van Uria, Bathseba's echt genoot. En trouwde na diens dood met de vrouw. David had verschrikkelijk veel be rouw, dat is in de Bijbel te lezen en God vergaf het hem. Zijn die kerkeraadsleden dan harder dan God, door een kerkelijk huwelijk te weigeren? Vrijwel iedere zondag wordt ook de vergeving der zonden ge preekt, maar als dat dan eens heel erg no dig is, moet dat ook in de praktijk gebracht worden. Die avond thuis denkt hij er nog eens weer over na. Al heeft Magda dan haar dochters en is ze goed met een schoon zuster en een zwager,, in feite is ze een eenzame vrouw, omdat alle anderen haar in de steek hebben gelaten. Wat komt er in ïeite toch weinig van de liefde voor el kander in het leven terecht. Om maar hele maal te zwijgen van de gemeenschap der heiligen. Al wordt elke zondag die geloofs belijdenis voorgelezen en uitgesproken. Nog vóór hij naar bed gaat, begint er een plan in hem te groeien. Zelfs in bed denkt hij er over na, hoe hij dit ten uitvoer kan brengen en valt met die gedachte in slaap. (Wordt vervolgd) BINGO-AVOND TE WISSENKERKE Zaterdag 2 december organiseert de mu ziekvereniging „Apollo" en de redaktie van clubblad „Onder de Molen" een gezellige bingo-avond met vele mooie prijzen. Deze avond wordt gehouden in het Dorpshuis te Wissenkerke en begint om 7.30 uur. DE GROTE PROBLEMEN VAN DE WERELD KENDEN WE HET GEHEIM VAN DE PLANTEN, DAN WAREN WE ONAFHANKELIJK VAN DE NATUUR De wereld tobt met twee levensgrote problemen: voldoende voedsel voor de zich nog steeds verder uitbreidende wereldbevol king en voldoende energie om de industrie, e.d. te kunnen laten funktioneren. Ons voedsel komt voor een zeer groot deel van planten, maar ook de energie komt (behalve kernenergie) allemaal van planten. Het aardgas, de kolen, benzine, kortom al de energiebronnen die we gebrui ken zijn van plantaardige oorsprong. De grondstof komt van planten die eens op aarde leefden en die met hun verzamelde energie ten onder zijn gegaan. Elke plant op zich bevat weinig van deze energie, maar samen en in de loop der eeuwen, generatie na generatie afgestorven en in onze bodem terecht gekomen, vormen ze een enorme energiebron. Voor het grootste deel bestaat deze energie uit opgezamelde zonne warmte. De wijze waarop dit gebeurt is het geheim van de natuur en wordt weten schappelijk de opslag van zonne-energie door foto-synthese genoemd. De formule is eenvoudig: koolzuur plus water plus licht is druivensuiker plus zuurstof. Dat klinkt erg simpel, maar de vraag is, hoe worden deze stoffen omgezet? Alle groene delen van planten op aarde vormen evenzoveel fabriekjes, waarin dit proces plaatsvindt en de mens heeft dus overal de mogelijkheid een en ander nader te bestuderen. ïn weerwil hiervan is het nog niet gelukt dit grote mysterie van de natuur te ontraadselen. Zou de mens er toe in staat zijn, dan zou dit de grootste triomf van de wetenschap betekenen, omdat dan de mens onafhankelijk van de natuur zou zijn. Wanneer we in staat zouden zijn uit koolzuur, water en licht deze druiven- suiker en zuurstof te maken, dan zouden er geen honger en energieproblemen meer in de wereld zijn. We zouden ruim in staat zijn onze overbevolking van voedsel te voorzien. Het is echter een groot probleem, want we zien hoe koolzuur, water en licht de plant binnengaan en later constateren we dat de stoffen in de plant zijn omgezet in druivensuiker en zuurstof. Maar hoe dit alles werkt, weten we niet. De nieuwe stof fen hebben een aanzienlijk grotere energie dan de stoffen die eerst werden toegevoegd. Energie kan niet uit niets ontstaan, dus moet de rest van de energie uit licht komen, de derde opgenomen stof. Zo zet de plant dus zonne-energie om in tastbare stof. Het is een geniale zet van de natuur om zonne- energie te binden. Men heeft ontdekt, dat de kleurstof, chlorofyl, een erg belangrijke rol speelt in dit proces. De korreltjes chlorofyl nemen koolzuur en water op en ontleden deze. Hierin bevinden zich de stoffen en moge lijkheden waardoor de plant in staat is zonnestralen te verwerken. In chlorofyl be vindt zich een systeem van fermenten, die de foto-synthese op gang brengt. Vermoe delijk hebben we te doen met twee syste men, waarvan het eerste water ontbindt in waterstof en zuurstof. Daarna wordt wa terstof gebonden aan koolzuur en de zuur stof verlaat de plant weer. Wanneer we alleen al het eerste systeem zouden kennen, zouden we in staat zijn met behulp van zonlicht water te ontleden in waterstof en zuurstof. We zouden dan stoffen met grote energie uit water kunnen winnen. Ook blijkt dat de ademhaling van de plant een grote rol speelt in 't proces, want als de plant belemmerd wordt in zijn adem haling stopt het hele proces en begint niet eerder, dan wanneer de ademhaling weer normaal funktioneert. Ook blijkt nicotinezuuramide belangrijk te zijn, omdat chlorofyl met behulp van deze stof waterstof kan binden onder in werking van licht. In een 2e proces geeft de stof het weer af en bindt het aan kool zuur. Uit een en ander blijkt echter, dat er nog meer stoffen een rol moeten spelen in het gehele proces. Men zoekt nog steeds naar dit geheim van de plant, omdat men hoopt dit ooit te ontraadselen, waarna men zich onafhankelijk zou kunnen maken van de natuur. Als men dit procédé eenmaal kent dan kan men genoeg voedsel maken voor de gehele wereld; zonder de natuur. Kruiswoordpuzzel no. 604 1 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 r 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 23 2 7 28 29 30 31 32 33 34 3 b 36 37 38 39 40 41 43 44 ■145 47 48 bl 52 53 bb 56 57 58 59 bU 62 63 64 bb bb 67 Horizontaal: 1. maanstand (afk.) - 3. herber gier - 8. lidwoord - 10. flauw - 12. wapen - 14. Soc. Econ. Raad (afk.) - 15. vis - 16. slingerplant - 17. model - 19. hoofddeksel - 21. bedrag - 23. vaasje - 25. Europeaan - 26. uitroep - 28. vogel - 29. Alg. Ouderdoms wet (afk.) - 31. rijksgrens - 32. beroemd - 34. verdedjgingsorganisatïe (afk.) - 35. breed voerig - 37. voor - 38. kledingstuk - 39. tijd perk - 40. aap - 42. hetzelfde - 43. meisjes naam - 44. deel v.h. hoofd - 45. rivier in Rusland - 46. vr. munt - 47. deel v. e. boom 48. drank - 50. jongensnaam - 52. vochtig - 55. voertuig - 57. getekende mop - 60. straf werktuig - 61. pl. in India - 63. strik - 65. titel (afk.) - 66. boomstronk - 67. de lezer heil (lat. afk.). Verticaal: 1. stofmaat -2 toiletartikel - 3. vragend vnw. - 4. levenslucht - 5. halswer vel - 6. ambtshalve (lat. afk.) - 7. gek - 8. boom - 9. bijwoord - 11. mislukken - 12. voor - 13. deel v.d. mond - 14. Perz. titel - 18. bank van lennig - 19. kleurstof - 20. Eng. luchtmacht (afk.) - 22. inhoudsmaat - 24. beruchte - 25. prachtig - 26. schel - 27. mankeren - 30. letsel - 32. meisjesnaam - 33. vlaktemaat - 34. voordeel - 36. luchtig gesprekje - 38. jongensnaam - 40. klein plantje - 41. beroep - 46. Oudgriekse pas munt - 49. drank - 51. koeiemaag - 53. losse naad - 54. Nederl. Televisiestichting (afk.) - 55. noodsein (afk.) - 56. sportterm - 58. e- lasticiteit - 59. telwoord - 60. eerwaarde heer (afk.) - 62. nummer (afk.) - 64. vaar tuig. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 603 Horizontaal: 1. maan - 3. Assen - 8. fles 11. lustrum - 13. s.s. - 15. r.i. - 16. An - 18. Aa - 19. spoor - 20. erg - 22. Doorn - 23. ai - 24. betekenen - 27. eg - 28. n.b. - 30. om - 31. Ko - 32. os - 34. de - 36. te - 38. snor - 39. ranja - 40. karn - 41. pi - 42. r.m. - 43. km - 44. st - 46. si - 47. l.k. - 49. s.l. - 50. interesse - 55. ra - 57. panda - 58. lat - 59. liaan - 60. om - 61. o.a. - 62. ik 63. s.g. - 65. droesem - 71. slok - 72. kater 73. stel. Verticaal: 1. massa - 2. af - 3. au - 4. s.s. 5. sterk - 6. er - 7. nu - 9. l.o. - 10. stang 11. lire - 12. made - 14. spin - 15. Rob 17. non - 18. Ares - 20. Eem - 21. gek - 25. toerist - 26. notaris - 29. bloem - 32. ovaal 33. l.s.k. - 35. ons - 37. ent - 43. klam - 45. tel - 46. set - 48. kras - 49. spons - 50. ido 51. naad - 52. raket - 53. slim - 54. eik 56. angel - 64. do - 66. r.k. - 67. o.a. - 68. se - 69. er - 70. t.t.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 1