TIN IS IN Gaan we naar een crisis? Overlevingskans voor de mens NA ALLESVERNIETIGENDE ATOOMEXPLOSIES IS ER TOCH EEN: ZONDER DAT WE HET WETEN, ZIJN ER STRALENRESISTENTEN ONDER ONS Het afschuwelijke toekomstbeeld der mensheid, dat een aantal gigantische atoom explosies in staat zouden zijn de gehele mensheid uit te roeien en onze planeet tot een planeet des doods te maken, is waarschijnlijk wel wat te somber voorge steld. Uit recente onderzoekingen is komen vast te staan, dat we met grote waarschijn lijkheid kunnen en mogen aannemen, dat ook wanneer de wereld aan zeer sterke stralingsintensiviteit wordt blootgesteld er van de meeste diersoorten als ook van de mensheid een aantal stralingsresistente exemplaren in leven zullen blijven, die dan in staat zullen zijn het leven op aarde voort te zetten. Tot op heden nam men aan, dat bij voorbeeld een wereldomvattende atoom oorlog, wanneer die werkelijk in alle he vigheid zou uitbarsten of wanneer onze aarde door een natuurkundig fenomeen aan sterke gammastraling zou worden bloot gesteld, alle leven op aarde zou worden uitgeroeid. In het gunstigste geval zouden een aantal overlevende individuen door de bestraling onvruchtbaar zijn geworden, waardoor voortplanting niet mogelijk zou zijn, waarna de soort toch tot uitsterven is gedoemd. Toen later bleek, dat niet alle levende exemplaren onvruchtbaar behoefden te worden en er dus toch mogelijkheden tot voortplanting zouden overblijven, nam men aan, dat er door de straling zodanige beschadigingen aan de chromosomen zou den zijn toegebracht, dat er bij het na geslacht ernstige misvormingen e.d. zouden optreden. Onderzoekingen van later datum met dieren van lage orde toonden aan, dat er zich hier verschijnselen voordeden van stra lingsresistentie, waardoor bepaalde indivi duen van die diersoorten zonder noemens waardige schade de bestraling doorstonden en nadien normale gezonde jongen voort brachten. Men nam toen echter aan, dat dit slechts bij dieren van lager orde het geval was, doch dat dieren van hoger orde Wat is tin? Tin is een metaalsoort die voornamelijk wordt gevonden in Malakka, Indonesië, Bo livia, Kongo, Nigeria, Thailand en China. Het hoogwaardigste tinerts komt van Banka en Billiton. Het wordt daar met speciaal daarvoor ontworpen machines opgebaggerd en door wassen van onreinheden ontdaan. Het erts van Banka en Billiton wordt geraffineerd tot op 99,916% zuiverheid. Het aldus ver kregen zuivere materiaal wordt in blokken van ca 35 kg in de handel gebracht. Dit zuivere tin heeft een zilverwitte kleur en een laag smeltpunt, namelijk ongeveer 230° C. Het is met een soortelijk gewicht van 7,28 tamelijk zwaar. Omdat tin een zachte structuur heeft, verkleurt het langzamerhand aan de lucht en verliest dan het zilverwitte aanzien. Deze donkere tint heet dus antiek tin. Het is ook mogelijk om dit natuurlijke proces op chemische wijze te bespoedigen. Dit wordt dan door de fabriek gedaan; vandaar dat men tin kan kopen in twee uitvoeringen, nl. satijn en antiek. Als het tinnen voorwerp gekocht wordt als sfeer maker, dan neemt men het meestal in de „antiek"-kleur. Toevoegingen. Het zachte, zuivere tin in zeer moeilijk te verwerken, vandaar dat er andere metalen aan moeten worden toegevoegd om het iets harder te i maken, met name antimonium en koper (ca 6%). Er blijft dan nog ca 94% zuiver tin over. Een metaal dat zich ook zeer goed met tin laat mengen is lood. Als men bedenkt dat de kiloprijs van tin ca. 16 maal zo hoog ligt als die van lood, dan ziet men wel, dat het heel verleidelijk is om een flinke hoeveelheid lood toe te voegen. Vooral wanneer het gebruiksartikelen betreft (kof fiekannen, bekers, borden, etc.), schuilt hierin een groot gevaar voor loodvergif- tiging. Derhalve heeft de Warenwet de eis gesteld, dat gebruiksvoorwerpen niet meer dan 10% lood mogen bevatten. Zit er meer lood in, dan dienen deze voorwerpen dusdanig gemaakt te zijn, opdat ze niet gebruikt kunnen worden (bijvoorbeeld niet waterdicht zijn van kannen en bekers). Gevaar blijft hierbij echter toch wel aanwezig. Denk maar eens aan een onwe tende handige doe-het-zelver, die denkt dat door een fabrieksfout zijn kan lek is, hij zal hem voor moeder-de-vrouw weieens even mooi waterdicht maken, zodat zij er fijn koffie in kan zetten. Begrijpelijk is, dat het veel beter is om helemaal geen lood toe te voegen. Dit houdt dan wel een veel hogere verkoops- en vooral de primaten een dergelijke stra lingsresistentie niet zouden bezitten. Proeven genomen op de Holoman Lucht machtbasis in Nieuw Mexico in de Vere nigde Staten in het kader van het ruimte onderzoek hebben echter aangetoond, dat onze vrees ongegrond is. Men nam daar proeven met acht Makaki-apen. De dieren werden stuk voor stuk aan zeer intensieve bestralingen met gammastralen blootgesteld. Na elke bestraling werden de dieren uit gebreid onderzocht om te controleren hoe zij op de bestralingen reageerden. Bij deze acht apen was een wijfje met de naam „Nancy" dat deze bestralingen die werden gegeven met het oog op mogelijke bestraling van ruimtevaarders in de ruimte, voortreffelijk doorstond. Men nam onder andere bloedproeven van de dieren en daar bij bleek reeds, dat Nancy een verbazend regeneratievermogen had, want terwijl het bloedbeeld van de andere apen na elke stralendosis slechter werd, totdat deze die ren tenslotte stierven, herstelde het bloed beeld van Nancy zich steeds weer. Toen het dier tenslotte een stralingsdosis had overleefd, die driemaal zo hoog was als die welke men voor een primaat als dodelijk beschouwd, stopte men met de bestralingen. Kort daarop was het bloedbeeld van Nancy weer geheel normaal. Uiteraard nam men nu aan, dat het apenwijfje nu onvruchtbaar zou zijn ge worden. Ter controle plaatste men haar in een kooi bij een mannetje. Alles verliep normaal en Nancy werd zwanger en bracht keurig op tijd een apenbaby ter wereld die bij controle volkomen normaal en gezond bleek te zijn. Uit deze ervaring, dat van acht apen er reeds één stralingsresistent is, putten onderzoekers de te rechtvaardigen hoop dat er ook onder de mensen een groot aantal individuen zullen zijn die stralingsresistent zijn en zelfs abnormaal sterke hoeveelheden straling kunnen overleven. prijs in! Een zichzelf respecterende fabriek zal dan ook uit principe geen lood aan het tin toevoegen. Voor dit artikel zijn wij dan ook op bezoek geweest bij één van de bekendste tinfabrieken van Europa, nl. de firma C. Kurz Co. in Tiel (De tinstad). Bij deze firma gaat men er prat op, dat hun edeltin beslist geen lood bevat. De naam Kurz onderop het voorwerp vormt als het ware een garantiezegel dat men zuiver tin heeft gekocht (dit staat tevens nog in 4 talen vermeld). Hoge eisen. Uit gewalst materiaal geforceerde voor werpen, die vanwege de vereiste- gebruiks waarde (serviezen, kraantjeskannen, etc.) of ten aanzien van de vormgeving een grote weerstand tegen vervormen verlangen, zijn opgebouwd via een speciaal door hen ont wikkelde legering, terwijl de fabrikage- methode ingrijpend is gewijzigd, waar voor al het hardingsprocedé veel invloed op het verlangde resultaat heeft bijgedragen. Waar de klassieke gietmethode tegenover de forceermethode bij lange na niet de mo gelijkheden bood wat vormgeving betreft, is er door de ontwikkeling van genoemd procédé naast de grote mogelijkheid in vormgeving een zeer beduidende faktor ontstaan, nl. de mogelijkheid om de uit tin vervaardigde voorwerpen zoals thee- en koffieserviezen, kraankannen en andere ar tikelen die uit hoofde van hun functie aan warmte worden blootgesteld, lichter in ge wicht te kunnen maken en er desondanks dezelfde eisen ja zelfs hogere aan kunnen worden gesteld dan aan een gegoten exemplaar. Iets dat bij de huidige enorm gestegen grondstoffenprijzen van groot be lang is. Een neutraal door TNO-Delft op gesteld rapport toont dit onomstotelijk aan en dit ligt voor een ieder ter inzage. Kraantjeskannen. De firma C. Kurz Co is tevens zeer gespecialiseerd in de fabrikage van de be kende oud-Hollandse kraantjeskannen. Deze worden in drie uitvoeringen gemaakt, nl. Satijn, antiek en handbeschilderd. Vooral deze handbeschilderde kannen zijn pronk stukken. Sinds jaar en dag worden deze kraantjes kannen dagelijks gebruikt in onze noorde lijke provincies. De koffie uit zon kan heeft een verrukkelijke smaak, heel anders dan bijvoorbeeld de „metaal"smaak uit een kof fiezetmachine. Na verloop van tijd ontstaat er binnenin zo'n koffie- of theekan een aan. slag. Dit geeft juist dat aparte aroma; vandaar dat deze aanslag ook beslist niet verwijderd mag worden. De kan (of theepot) alleen maar omspoelen met heet water is voldoende. Het met de hand beschilderen van deze kannen is eigenlijk al een oud ambacht. De hiervoor benodigde lakken worden via een oud geheim recept vervaardigd. Dit oude ambacht werd nog slechts door en kelen uitgevoerd, die wellicht door over levering met de vereiste methode bekend waren, waardoor de beschilderde kraankan niet die aandacht kreeg die hij verdiende. Door een samenwerking met een geheel met dit procédé op de hoogte zijnde per soon, heeft de firma Kurz de tinnen ge schilderde kraankannen, in diverse maten en decorering, sedert kort na de Tweede We reldoorlog in haar fabrikatieprogramma op genomen, waarbij het oude vertrouwde handbeschilderen volledig voor elke kan wordt gehandhaafd. „Een wel bijzonder iets in deze uiterst gemechaniseerde wereld." Tin schept sfeer. Het assortiment in tin is groot. Behalve de inmiddels zeer bekende miniaturen, maatkannensets, e.d. zijn er allerlei soorten kandelaars, kannen („Rembrandt-kan", Louis XIV, Gildekan), bekers, bierpuHen (al Men kan het lezen in de kranten en horen van onze regering: het gaat slecht met onze economie. Bedrijven vragen werk tijdverkorting aan, sluiten, fuseren en er komen steeds meer werklozen. Het is niet alleen zo in Nederland, maar ook in de andere landen tobt men met dezelfde pro blemen. Bij veel ouderen onder ons zal dit angst veroorzaken, angst voor herhaling van een crisis zoals we die in de dertiger jaren hebben gekend. Veel ondernemers konden zich toen niet meer op de been houden en niet minder dan 17% van de toenmalige beroepsbevolking had geen werk. Wanneer we de huidige toestand nader willen bekijken, dan zullen we de econo mische faktoren die een rol spelen eens onder de loep moeten nemen. Velen zullen nu misschien geneigd zijn, om niet verder te lezen want wanneer men over economie gaat praten, dan meent een groot deel van de mensen, dat zij daar toch niets van begrijpen en dat het allemaal ontzettend droge kost is. In dit geval willen we echter trachten om een en ander zo eenvoudig mogelijk en voor ieder begrijpelijk uiteen te zetten, waardoor de materie ook niet droog wordt. In een periode van wat men noemt „hoog conjunctuur", gaat het het bedrijfsleven goed. Men raakt zijn produkten gemakkelijk kwijt en wil deze produktie steeds verder verhogen. Dat betekent meer werk voor de werkers, betere lonen, hogere inkomsten voor de bedrijven, meer inkomsten voor de staat (hoe hoger de omzetten, winsten en lonen, hoe meer belasting binnenkomt). Op zijn beurt kan de staat pok weer veel geld uitgeven en zorgt daarmee ook voor werk gelegenheid. Onder normale omstandigheden komt er aan zo'n periode van hoogconjunctuur na verloop van tijd vanzelf een einde en wel, wanneer de produktie van de bedrijven zo hoog is gestegen, dat er een overschot ontstaat, omdat er niet voldoende meer wordt afgenomen, aangezien het plafond bereikt is. Meestal valt dit samen met een aantal andere ongunstige faktoren, zoals hoge produktiekosten en andere knelpunten. De winsten van de bedrijven gaan dalen, de produktie moet worden beperkt, terwijl men was ingesteld op een hogere produktie, werknemers moeten worden ontslagen om dat ze niet meer nodig zijn voor het pro- duktieproces en om de kosten te drukken. Lonen dalen en dat beperkt weer de koop gelegenheid. Doordat het publiek minder kan kopen, daalt de afname en zo geraakt men in een cirkel en tenslotte in een crisis (opzettelijk houden we deze uitleg wat een voudig. Er zijn namelijk nog meer faktoren dan niet beschilderd), thee-serviezen, dien blaadjes, asbakken, tabakspotten, (wand en gewone) borden, (schemer)lampan, enfin noem maar op. Gun tin echter wel een plaats in uw in terieur, waar het zijn karakter en gestalte kan ontplooien. Een siervoorwerp met ge bruikseigenschappen (bijvoorbeeld een kraantjeskan) zal pas tevredenheid uitstra len als ook zijn gebruikswaarde wordt ont dekt en benut. Zo'n mooie zuiver tinnen kan die ergens alleen maar staat voor de sier, wordt toch eigenlijk maar voor de helft benut. Hij moet gebruikt worden! Tin zal dan met het gezin meeleven en het behaaglijke intieme gebruiksaanzien verwerven, met de verklering naar zijn aard, en met de daaraan verbonden speelse diep- zacht glanzende wisselwerking van de zich vernieuwende lichtval. Dan zal men ver baasd staan over het vrijwel onbegrensde vermogen van zuiver tin om zoveel sfeer- scheppende weldoening te geven. Als men een tinnen voorwerp heeft in de satijnuitvoering, dan is dat steeds on- gevernist. Het kleurt langzamerhand don kerder (aard van het metaal) en leeft met het gezin mee. in het spel, doch dat zou in dit geval te ver voeren). Normaal was altijd dat in een periode van „laagconjunctuur" onge veer 10 tot 15% van de beroepsbevolking zonder werk was. Zo is door de eeuwen heen er sprake geweest van een schomme lende beweging. Men kende perioden van groei en bloei en perioden van neergang en crisis. Wanneer we om ons heen kijken, dan lijkt het er op of alle faktoren voor de neergang aanwezig zijn en dat is tot op zekere hoogte ook zo. Toch behoeven we naar alle waarschijn lijkheid een herhaling van de dertiger jaren niet te vrezen, want er is sinds 1945 wel het een en ander nationaal en internatio naal veranderd. Het zijn deze veranderingen, die een zekere garantie bieden dat een echte crisis niet weer zal voorkomen. Wat zijn dan die veranderingen? Internationaal is er sprake van een grote verandering. Vroeger was er heel weinig of zelfs geen internationaal overleg, wanneer er economische narigheid was. De wereld is door de ontwikkeling van laatste tientallen jaren aanzienlijk kleiner gewor den. Men heeft geleerd dat we allemaal in de wereld van elkaar afhankelijk zijn en dat wanneer het een deel van ons slecht gaat, dit van nadelige invloed is od de rest. Door dit inzicht en uiteraard ook door eigen belang en de gemakkelijke communicatiemogelijkheden is men er toe gekomen bij elkaar te komen en regelmatig de economische ontwikkeling in de wereld onder de loep te nemen en in het oog te houden. Gaat er iets mis, dan spant ieder een zich in op de een of andere manier de ontwikkeling tijdig te stoppen voordat men in al te grote moeilijkheden gaat komen. Er zijn tegenwoordig diverse internatio nale organisaties die zich met de gang van zaken in de wereld bezig houden, en als het ware de thermometer zijn waarop men kan aflezen hoe 't met de patiënt is gesteld. Deze internationale samenwerking is een belangrijk element ter voorkoming van grote, uit de hand lopende crisis. Daarnaast is er ook nationaal veel ver anderd. We nemen ons eigen land eens als voorbeeld. De overheid heeft aanzienlijk meer dan zo'n 30 jaar geleden, een vinger in de economische pap. Zij is als het nodig is in staat in te grijpen in lonen en prijzen, kortom kan hier en daar de economische gang van zaken bijsturen. Zoals we reeds eerder stelden, zijn de bestedingen die men kan doen van groot belang voor de conjunctuur. Als de mensen geen geld meer hebben om produkten te kopen, dan blijven de bedrijven met over schotten zitten en uit het een volgt dan het ander. Een belangrijke zaak is dus, dat er geld onder de mensen blijft. Daarin is voor een belangrijk deel voorzien door onze zeer goede sociale wetten. We behoe ven hierbij maar te denken aan de werk loosheidswet. De door de werkloosheid ge troffene krijgt een zodanige uitkering, dat hij nog altijd in staat blijft om geld uit te geven en wel niet veel minder dan toen hij nog werkte. Het door economische oor zaken ontstaan van een groot aantal werk lozen heeft dus niet tot gevolg dat een belangrijk deel van de kopers uitvalt. Daarnaast heeft de overheid tegenwoordig de beschikking over aanzienlijk meer geld dan vroeger. Door haar bestedingen, juist in een neergaande periode kan ook veel worden opgevangen. We behoeven hierbij maar te denken aan de mogelijkheid van het scheppen van aanvullende werken door de overheid. Daarnaast weten de moderne ondernemers ook, dat zij ten koste van alles ook moeten blijven investeren, omdat dit mede een bijzondere bijdrage is om tegenstroom te geven. Op deze wijze is de bodem van een neergaande conjunctuur tegenwoordig aanzienlijk hoger komen te liggen dan vroeger. Als een neergang een maal op gang is gekomen, dan heeft hij meestal al snel deze bodem bereikt. Een extra bijdrage tot het ontstaan van de huidige moeilijke economische toestand in de wereld was wel de enige jaren geleden zo sterk gestegen olieprijzen. Olie is energie en zonder energie kan geen economie draaien. De sterk gestegen olieprijzen heb ben uiteraard diep ingegrepen in het eco nomisch bestel van de gehele wereld. Dit betekent in feite, dat de gehele wereld economie enigszins ontwricht is. Verwacht mag worden dat dit een kwestie van tij delijke aard is. Internationaal heeft men reeds de koppen bijeen gestoken om het probleem van alle kanten te bekijken en te trachten een redelijke oplossing te vin den. Zo ook voor bijvoorbeeld een inter nationaal voorkomend verschijnsel als de voortschrijdende inflatie. Tijdelijk moeten we nu trachten de teruggang op te vangen, totdat er oplossingen zijn gevonden. Om deze korte uitleg die slechts beoogt de grote lijn populair weer te geven, te besluiten kunnen we stellen, dat de des kundigen het er over eens zijn, dat onder de huidige omstandigheden een echte grote internationale crisis eigenlijk niet meer denkbaar is. De belangrijke stabiliserende faktoren zijn: de grotere internationale sa menwerking, het betere inzicht in econo mische problemen dat men heeft, de over heidsinvloed op het bedrijfsleven en het feit, dat een groot aantal bestedingen te genwoordig „vast" is. Een deel van de particuliere consumptie blijft overeind door de goede sociale wetten en de overheid beschikt over aanzienlijk meer financiën om bestedingen mogelijk te maken. WAAR KOMT DIE UITDRUKKING VANDAAN „Steen en been klagen." Verschrikkelijk klagen. Vroeger klaagde men in de kerk en wel tegenover alles wat heilig was, om op die manier de hulp van God af te smeken. Men smeekte tegen stenen beelden (steen) en tegen de been deren (been) van heiligen, die als relikwieën werden bewaard. „Hoe vaart gij?" Een zeer oude uitdrukking die eigenlijk bedoelt: „Hoe gaat het met u?" Men zou geneigd zijn te veronderstellen dat deze uitdrukking iets te maken heeft met de zeevaart of het schippersvak, maar dat is niet geheel juist. In de oude betekenis is „varen" gelijk aan „gaan". We behoeven hierbij maar te denken aan woorden zoals: bedevaart, hemelvaart, kruisvaarder, voort varend, e.d. Reeds in het Middelnederlands werd varen gebruikt in de zin van zich bevinden, leven, gesteld zijn e.d. „De Mammon dienen". Er wordt ook wel gezegd: „Aan de Mam mon offeren". Hiermee wordt bedoeld de rijkdom dienen, alleen voor het geld leven, een materialist zijn. Mammon is een Ara mees woord, dat „rijkdom" betekent en als persoon wordt voorgesteld. Ook in de Bijbel vinden we hier iets over en wel in Matth. VI 24, waar Jezus tot zijn discipelen zegt: „Gij kunt niet God en de Mammon dienen." OM HAAR VOORNAME EN RUSTGEVENDE KARAKTER Wie heeft niet eens gezegd „A thing of beauty is a joy for ever (iets heel moois is voor altijd een bron van vreugde). De grote waarheid die achter dit gezegde van Keats schuilt, blijkt vooral de laatste jaren eens te meer. Steeds meer mensen beginnen in deze jachtige, onpersoonlijke consumptie maatschappij te zoeken naar iets, dat in hun huizen sfeer en warmte brengt. Dit blijkt vooral uit de steeds groeiende belangstelling voor open haarden, meubilair in antieke stijl, koperen en tinnen sier- en/of gebruiksvoorwerpen. Over het laatste willen wij het hier eens hebben, want in verband met die steeds groter wordende vraag naar tinnen voorwerpen, worden er de laatste tijd dingen verkocht onder de naam tin, die helemaal deze naam niet verdienen. BEDRIJFSSLUITINGEN EN STEEDS MEER WERKLOZEN ER IS VEEL VERANDERD SINDS DE DERTIGER JAREN

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 4