Raadsvergadering Kortgene Tweede Mad van het Neard-Bavalands Nieuws- en Advertentiefaied d.d. 23 november 1978 no. 3839 (VERVOLG) Welzijnsbeleid. De raad heeft besloten samen te werken in de kring van de Bevelandse gemeenten en Tholen, voor wat betreft decentralisatie van het welzijnsbeleid. Inmiddels is dus de houding van de gemeente Goes wat gewijzigd. Men ging alsnog akkoord met het uitspreken van een intentieverklaring. Wij vragen ons af of dit voldoende zal zijn. Wij hopen op de medewerking van de eigen bevolking bij het samenstellen van een wel- zijnsplan. Onderwijs. Besprekingen met alle betreffende scholen in Colijnsplaat is bijzonder zinvol. Het CDA stelt voor een bestuursforum samen te stellen. We hebben onze bedenkingen tegen het afstoten van de bestaande ge bouwen. Wat denkt het college met die gebouvven te kunnen doen? Dit is toch wel een geweldige kapitaalsvernieling? Zijn er geen haalbare alternatieven als nieuwbouw? Verder willen wij graag weten, hoe ligt het geboortecijfer van de laatste vier jaar? Politie. Wij zijn van mening alles in het werk te moeten stellen om aan deze ongewenste situatie een einde te maken. Kan de reserve- politie niet worden opgeroepen in de week einden tijdens de vakantieperiode? Vismijn. De resultaten overtreffen de verwachtin gen. Wat wordt er met overschotten ten opzichte van de tekorten gedaan, worden deze gereserveerd voor volgende jaren? Doordat de vismijn van belang is voor onder andere de werkgelegenheid, inwoner aantal en toeristenbezoek, mag dat wat kosten, maar het moet wel binnen normale proporties blijven. Inspraak en voorlichting. Het CDA stelt het op prijs via het secre tariaat de raadsstukken gratis ter beschik king te krijgen al was de vergoeding die er voor betaald moest worden geen bezwaar geweest. Gemeentehuis. Luchtverversing op de raadszaal vinden wij geen overbodige luxe; mits het niet te luxe uitvoering wordt. Nieuwe investeringen. De riolering in Kats is door het CDA voldoende benadrukt. De restauratie van de Ned. Hervormde Kerken van zowel Kort gene als Colijnsplaat kan niet veel langer meer op zich laten wachten. Urgentie voor de toren van Kortgene. Dit is een gevaarlijk monument, dat als restauratie nog langer uitblijft, er nu reeds hoge kosten gemaakt moeten worden, om het oudste bouwwerk van Noord-Beveland van de ondergang te redden. Wij zullen ons inzetten om vast omlijnde plannen op tafel te krijgen. Belastingen. De meningen van onze fractie hierover lopen niet geheel parallel. Ten aanzien van de onroerend-goedbelasting is de CDA- fraktie in meerderheid van mening dat deze niet verhoogd dient te worden. Gezien in het licht van de ontwikkelingen ten aanzien van de bezuinigingsmaatregelen kunnen wij ons er niet aan onttrekken dat genoemde maatregelen ook dienen door te werken op ons gemeentelijk niveau. Verhoging van onroerend-goedbelasting is grotendeels ge richt op het doen van extra investeringen, die dan uitmonden in een op zich nemen van een aantal hogere lasten voor een reeks van jaren. Wij mochten uit de bege leidingsbrief vernemen, dat bij een post onvoorzien van 79.000,reeds diverse in vesteringen kunnen worden gedaan waar we ook gelukkig mee zijn. Wij zien de toene ming van de onroerend-goedbelasting met 16.000,— voortvloeiende uit nieuwe bouw werken als een tegemoetkoming in de terug gelopen bijdrage van het onderwijs. Toch zijn we bereid de post onvoorzien van 79.000,— uit te doen groeien tot een bedrag van ruim 87.000,— door de andere door u genoemde belastingverhogingen te honoreren. Belastingen, die voor het meren deel worden geheven voor de trendmatige kostenstijging. Slot. Nogmaals dank aan allen, die voor een goed overzicht hebben zorg gedragen. Mijn heer de voorzitter, dames en heren, de fraktie van het CDA hoopt samen met uw college en de andere frakties aan een goede opbouw van de gemeente Kortgene te mogen meewerken. Zodat wij allen trots kunnen zijn om te mogen leven in een ge meente waar het leven nog steeds goed is. Mevrouw Van Oeveren namens de WD las de volgende algemene beschouwing op. Ze verweet vooral de PvdA te veel te praten over de andere partijen. Mijnheer de voorzitter, mede raadsleden. Als gevolg van de gemeenteraadsverkie zingen eind mei, heeft Kortgene een ver nieuwd college en een vernieuwde raad zonder politieke verschuivingen. Wij als fractie van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, willen graag meewerken om voor de inwoners een zo goed mogelijk leefklimaat te scheppen. In samenwerking met u willen wij die richting helpen bepalen. De begroting, met een redelijke post on voorzien, geeft ons geen reden tot bij zondere opmerkingen. Dat de gemeente het recht heeft verschillende belastingen in prin cipe onbeperkt te verhogen vraagt vanzelf sprekend om een gefundeerde reden en een afweging ten aanzien van de andere be lastingen om tot een bepaalde verhoging te komen. U spreekt over prijs- en loon stijging die meespreken. Wij kunnen u daarin volgen en kunnen instemmen met een bescheiden 3,5% verhoging van de belastingen. Wij vragen ons af wat de reden is om de tarieven van de camping niet met ca. 3,5% te verhogen. In de begroting zien we dat loon- en prijsstijgingen daar ook wel meespreken. Wij vinden dat een tegenstelling ten opzichte van de belas tingen voor de eigen inwoners. Wat de hondenbelasting betreft, zit onze gemeente niet aan de hoge kant. Dat de honden-uitwerpselen dikwijls last voor an deren veroorzaken zou ons inziens kunnen worden opgelost door in navolging van de camping, ook in het dorp hondentoiletten te maken. De loonverdeelstaat op de laatste bladzij van de begroting geeft in onze ogen een redelijke raming en wij vinden dit een verbetering in de begroting. Daardoor zijn verschillende posten wat duidelijker. Alleen de laatste post van de loonverdeelstaat, een bedrag van ruim 49.000,lijkt ons te groot om die onder een post diversen te rangschikken. Wij zouden dat graag wat nader omschreven zien. Wij begrijpen dat dit niet zo eenvoudig is, maar het kan misschien in de loop van dit begrotingsjaar wat uitgewerkt worden. Plezierig is deze keer ook dat u concrete cijfers noemt over resultaat hulpsecreta rieën, over te bouwen en gereedgekomen woningen, over bezoekersaantal op de cam ping en het schooloverzicht over school jaar '77-78. Niet altijd is de informatie die ons ver strekt wordt volledig en voldoende. Dikwijls krijgen wij alleen informatie wanneer, zoals de laatste tijd nogal eens voorkwam, be roepschriften voor aanvraag bouwvergun ning of iets dergelijks, bij de raad komen. Met u zijn wij van mening dat een onge wenste toename van zogenaamde bedrijfs woningen in het buitengebied aan regels gebonden moet zijn: echter, gewenste aan vragen, gebaseerd op goede bedrijfsvoering, het aandurven van een eigen onderneming, het creëren van werkgelegenheid: dat vindt onze fractie belangrijk genoeg om daar alle medewerking aan te verlenen. Enkele keren hebben wij helaas moeten constateren dat door de houding van het college, grote vertraging, die kosten verhogend werkte voor de aanvrager, het gevolg was. Wij menen dan ook, dat in het toekom stige streekplan Midden-Zeeland de ruim telijke ordening afgestemd moet zijn op de plaatselijke behoeften. Wij hechten waarde aan de vrijheid van woonplaatskeuze en vinden het belangrijk dat het ruimtelijk beleid door de bevolking in al haar gele dingen als wenselijk wordt ervaren. Een juiste zaak vonden wij de hoorzittingen ten aanzien van de structuurschetsen en dijk versterking in Kats en Colijnsplaat. Wij overwegen de beslissing die wij straks ten aanzien van de dijkverhoging Colijnsplaat en wat daarmee samenhangt moeten nemen. Naast andere aspecten zal zeer zeker de financiële toezegging en zekerheid belangrijk zijn. Mede daarvan zullen wij onze be slissing laten afhangen. U noemt dit jaar ook percentage's wat betreft de bevolking ouder dan 65 jaar, die in een bejaardentehuis verblijven. In onze gemeente ruim 20%, waarbij de lan delijke streefnorm 7% is. De verhouding van bejaarden in een bejaardentehuis, gezien op de gehele bevolking, is in Tholen nog geen 1%, in Zuid-Beveland ligt dat op ruim 1%, op Noord-Beveland op ruim 3%, waarbij we dan opmerken dat in de ge meente Wissenkerke slechts 43 bedden zijn en in de gemeente Kortgene 143. Wij ko men dan ook tot de conclusie dat de ver houding wat betreft de plaatsen in een bejaardentehuis nogal scheef is gegroeid. Juist omdat de laatste jaren het beleid, wat het welzijn van de ouder wordende mens aangaat, er op gericht is zo lang mogelijk zelfstandig te blijven, heeft het in onze gemeente vormen aangenomen waar we ons wel op moeten bezinnen en wat zeker in het streekplan Midden-Zeeland vermeld dient te worden. Door de stijging van loon- en prijskosten is de raming van sociale kosten met ruim 80.000,— gestegen. In vergelijking met de buurgemeente missen wij cijfers en ge gevens over de sociale zorg. Zo putten wij uit die begeleidingsbrief wat cijfers over de werkeloosheid. Wij zouden van het col lege toch wat meer aandacht willen vragen voor dit hoofdstuk Sociale Zaken. Alleen met uw verzuchting van onbillijkheid wordt niet veel opgelost. Het schooloverzicht 74-75 werd nu ge volgd door een schooloverzicht 77-78. Nogal schoksgewijs, mijnheer de voorzitter, en wij spreken de verwachting uit dat een jaarlijks overzichtje ons regelmatig wordt toege stuurd. Geschokt zijn wij wel, mijnheer de voorzitter, en wel door de teruggang van het aantal leerlingen op de openbare MAVO in twee jaar tijds met ruim 10%.- Uit de resultaten blijkt dat het een prima school is, de huisvesting is helemaal in orde met goed ingerichte lokalen voor alle vakken. Wij hebben ons als gemeente ingezet om dit allemaal te verwezenlijken. Wij achten een goede voorlichting zeer wenselijk misschien een taak voor de schoolraad die straks wordt geïnstalleerd maar zeer zeker voor de raad en het college. Wij mogen dit niet verder laten afglijden en moeten het Openbaar Middelbaar Algemeen Vormend Onderwijs stimuleren en in onze eigen gemeente behouden. Opvallend vonden wij dat op de kleuter scholen bijna geen kindeten met slechte lichaamshouding zijn, maar dat hun aantal toeneemt wanneer ze op de basisscholen zijn. Vandaar dat onze fractie wil ijveren voor het instandhouden en verbeteren van de sportaccommodaties. Wij zien dit als normale lasten voor de gemeente, teneinde de inwoners, vooral de jeugd, de mogelijk heid te geven tot zinvolle vrijetijdsbesteding en lichaamsoefening. „Bijna optimaal" noemt het college de sportvoorzieningen in de gemeente. Ietwat optimistisch vinden wij en dan hoeven we alleen maar te verwijzen naar het zwembad te Kortgene. Uw zorg voor brandweer en veiligheid stellen wij op prijs. Wanneer materiaal ten behoeve van het brandweerkorps moet wor den verbeterd of aangeschaft, zal dat voor ons niet op grote bezwaren stuiten. Het is voor de leefbaarheid in onze dorpen van het grootste belang dat de sterkte van het politiekorps ten spoedigste op de or ganieke bezetting van 10 wordt gebracht. Wij dringen er ten sterkste bij uw college op aan dit te willen helpen bevorderen. (Het is met name de huidige regering die het tekort van politiemensen onderkent en dit probleem zeker ter hand wil nemen). Wij hopen op een toezegging wat betreft proefprojekt Welzijn. Veel beter kan vanuit de gemeente worden bekeken wat de plaat selijke behoeftes zijn. Wij hebben de ge dachte, dat het langs en naast elkaar heen- werken, zoals we nu wel eens ervaren met onder andere koppelsubsidies, kan worden beperkt en verminderd en dat we kunnen insluizen in bepaalde voorzieningen die in de regio mogelijk zijn. Wij zien hierin zeker voor onder andere de peuterspeelzalen, het jeugdwerk, speeltuinwerk, open school, vor ming ten plattelande, muziekschool, voor ziening via bibliobussen, cultureel werk, mogelijkheden. Een eigen bijdrage, zoals u die al noemde ten aanzien van de biblio bussen, zouden wij voor alle voorzieningen zeker op zijn plaats vinden. We zijn in onze gemeente niet zo rijk gezegend met monumentale panden of ge bouwen. Daarom zou het zeer zeker op zijn plaats zijn wanneer het college de zo zoetjesaan deplorabele staat van de toren te Kortgene weer eens uitdrukkelijk onder de aandacht van de betreffende autoriteiten bracht. Wij kunnen ons volledig vinden in de opmerking van het college aangaande de slechte bereikbaarheid van de eilanden in het Veerse Meer. Wij wachten met belang stelling een antwoord dienaangaande op onze gestelde vragen af. Mocht echter de toestand volgend jaar niet verbeteren, c.q. géén goede afmeergelegenheid voor pas santen, dan zullen wij niet aarzelen de gemeentelijke bijdrage ter discussie te stellen Tenslotte, wij verwachten in het komende begrotingsjaar goed gefundeerde voorstellen en u geeft ons hoop dat we ze op een zodanig tijdstip ontvangen dat er voor ons tijd is om tot een juiste besluitvorming te komen. Wij hopen dat te doen in het belang van de inwoners en in een goede harmonie met uw college en de raad. Als laatste spreker kwam de heer Blan- kenstijn aan het woord, die namens de S.G.P. het volgende zei: Geachte voorzitter, dames en heren. Het stemt ons tot vreugde, dat wij reeds in zo'n vroeg stadium de begroting 1979 voor onze gemeente hebben ontvangen. Het is weer een lijvig boekwerk geworden, waar in ons uitvoerig gedocumenteerd de finan ciële toestand of populair gezegd het huis houdboekje van de gemeente wordt uiteen gezet. We willen u en ook al uw mede werkers hartelijk dank zeggen voor al dit werk en de uitvoerige informaties die we krijgen. Niet alleen aan u maar in de eerste plaats gaat onze erkentenis uit naar de Heere, die u en ons de lust, kracht en wijsheid heeft willen schenken. Buiten Hem kunnen we ons roeren noch bewegen. Juist deze wetenschap geeft ons moed en kracht om ook in de gemeentelijke zaken Zijn Woord tot ons richtsnoer te stellen, niet te vragen wat men ervan zal zeggen, maar wat Gods geopenbaarde Wil is en hieraan hebben we ons allen te houden en zal de Heere eens rekenschap van ons afeisen of alles gedaan is overeenkomstig Gods Wet en inzettingen. Voorzitter, dit moest me even van het hart, want hierdoor kunt u een blik slaan in de ziel van de S,G.P. en al zal het met gebrek zijn, toch begeren we naar dit richtsnoer te handelen en besluiten in het a.s. begrotingsjaar te nemen. Het is een bewogen jaar geweest. Geluk kig zijn we allen gespaard gebleven, maar toch is er een grote verandering gekomen in de raad. We moesten afscheid nemen van een 4-tal raadsleden en 4 andere per sonen hebben hun plaats mogen innemen. De verkiezingen brachten wel geen verande ringen in de partijsterkten, toch menen wij 'weer een ruk naar links te hebben kunnen constateren en door vertrek van de autoch tone bevolking en het binnenkomen van anderen kunnen die gemiddeld genomen een andere ligging hebben dan de meer behoudende bevolking van onze gemeente, zien we in de toekomst nog wel verschui vingen optreden. Toch hopen we dat het christelijk karakter van ons Zeeland en gemeente niet geheel teruggedrongen zal worden en de zich christen noemenden een waar christelijk leven mogen uitleven om zo een hechte grondslag te mogen zijn om het volk .te leiden en te besturen. We hopen in dit begrotingsjaar ondanks ver schil van opvattingen op een prettige sa menwerking. We willen ook niet verhelen, dat het ons goed gedaan heeft, dat bij de nieuwe zittingsperiode toch nog 6 raadsleden de eed aflegden en zich dus willen buigen voor de God van hemel en aarde. We spre ken de vurige wens "uit, dat de overige raadsleden en wij allen zoals we hier zijn dit nog eens mogen doen. Mijnheer de voorzitter, dit was wel even een uitstapje, maar we vinden dit wel van zoveel belang, persoonlijk en voor de ge meente, dat we dit even kwijt moesten. Verder voorzitter, willen we u dank zeggen voor uw uitvoerige begeleidingsbrief. Overal wat van zeggen kan niet, want dan zouden we net zo'n groot stuk produceren. Dus hier en daar maar een greep. Algemeen. Het stemt ons tot tevredenheid, dat er weer een zogenaamde post „onvoorzien" van 100.000,is. Er kunnen toch altijd onvoorziene omstandigheden en tegenval lers voordoen, waardoor dit overschotje gauw opgesoupeerd is. Vooral gezien het achterblijven van uitkeringen uit de rijks financiën, is toch enige reserve dringend noodzakelijk. We vragen ons wel af, hoe denken we eventuele toekomstige tekorten, vooral op het gebied van onderwijs en sport, te kunnen opvangen. We kunnen toch niet aldoor maar belastingverhogingen toepassen. Het feit, dat geen rekening ge houden is met de lasten van nieuwe in vesteringen, verhoging van subsidies, enz., doet ons minder gunstig denken over de post onvoorzien. Verder zullen we dus goed moeten beseffen, wat we doen en waar we de financiële middelen vandaan halen, als bepaalde lasten-verhogende besluiten wor den genomen. Korte terugblik. Hetgeen we voor onszelf al eens over dacht hadden, memoreert u in uw terug blik. Vele zaken zijn er gepasseerd en vele besluiten zijn er door de raad genomen, waaruit blijkt dat hij ook grote verant woordelijkheid draagt en veel werk verzet moet worden om weloverwogen zaken te doen. Ruimtelijke ordening. We kunnen ons geheel vinden in uw aan tekeningen. Ook achten we het dringend nodig dat we als gemeente onze inbreng hebben in de door de provincie vast te stellen streekplannen. Als kleine gemeente moeten we trachten onze invloed te be houden, temeer daar we door da-zuigkracht van de grotere gemeenten toch al zo moei lijk zitten met ons inwonertal, bouwakti- viteiten, enz. Dit laatste blijkt ook wel uit uw opsomming van de te bouwen woningen. Bouwstromen komen er niet meer aan te pas. Ook de bouw van recreatiewoningen duurt over het algemeen veel langer als gepland wordt, dit wel tot schade van de gemeente-inkomsten. Wat de realisatie van bedrijfsterreinen betreft, dit heeft onze in stemming. Ook pleiten we ervoor, dat er steeds voldoende bouwgrond aanwezig is, opdat we niet ineens komen te staan voor het woord „volgebouwd". Dijkversterking en jachthavenplan te Co lijnsplaat. Aan het door u gestelde is weinig toe te voegen. Veiligheid is bij ons nummer één en we zijn blij, dat de dijk spoedig op gewenste veilige hoogte gebracht wordt. We hebben 1953 aan de lijve ondervonden en vinden het ontoelaatbaar, dat het zo lang geduurd heeft, voordat dit werk aan gepakt wordt. De oplossing die Waterstaat gevonden heeft, om niet een aantal karak teristieke huizen, enz. af te breken, maar enigszins om het dorp Colijnsplaat aan te leggen, zoals ons op de laatste tekening getoond is, heeft onze instemming. Hierdoor zal in de toekomst de gevreesde hoogte wel snel vergeten worden. Het ge heel vinden we een aantrekkelijk plan en vooral na de laatste hoorzitting is een en ander wel duidelijk voor ons geworden. Bepaalde zaken zijn nu recht op de man af genoemd en met deze vaste gegevens kunnen we straks een beslissing nemen. Deze zal van veel gewicht zijn voor Co lijnsplaat, maar ook voor de 11 raadsleden 1 die uiteindelijk toch maar hebben te be slissen over een slordige ca. 12 miljoen investeringen. We hopen, dat als deze men sen definitief moeten beslissen er spijker harde afspraken gemaakt zijn, opdat voor komen kan worden dat onze gemeente als gemeenschap met de lasten van hobby's van beter gesitueerden (dat zijn toch de jachtbezitters) opgezadeld zit. Dit mag niet. Dorpsvernieuwing. We staan volledig achter deze plannen. Wel vinden we het jammer dat het rijk zich al weer zo moeilijk opstelt in verband met het voorbereidingskrediet. Volkshuisvesting. Uit uw mededeling blijkt dat het besluit om geen woningwetwoningen te verkopen goed werkt, zodat mede daardoor meer premiewoningen gebouwd kunnen worden. Ook dat de gebruiksverordening tweede woningen goed werkt, stemt tot tevreden heid. Recreatie. Uw benadering van dit feit kunnen we delen. Er is al eerder over gesproken, zodat we het hierbij laten. Wat de camping betreft valt ons op, dat het aantal bezoekers vermindert. We vragen ons af wat is hiervan de reden. Zijn het de weersomstandigheden geweest of zoekt men het meer in de grote cam ping met al zijn vermakelijkheden. We dach ten dat we in onze overspannen tijden meer rust zochten en daarom stellen we voor om toch maar een goede camping, zoals hij nu bekend staat, te handhaven en er geen pretpark van te maken. Ook zijn we ervoor, dat hij aan de gemeente blijft. Uit sociaal oogpunt bekeken is een rustige camping aan te bevelen. Of het wijs is, de tarieven niet te verhogen, laten we voorlopig in het midden. Het winstsaldo vinden we ten opzichte van bijvoorbeeld 1977 niet bepaald groot. Openbare werken. Dat er voor Kats een grote investering .gedaan moet worden om een goede riool- afvoer te krijgen, is voor ons buiten kijf. Dit is van het hoogste belang, waarbij iedereen gebaat is. We hopen met u, dat voor de renovatie van de rioleringen te Colijnsplaat en Kortgene te zijner tijd sub sidies verkregen worden, anders worden dit voor de gemeente enorme lasten. Verder kunnen we ons verenigen met de uit te voeren werken, onder andere de her-be stratingen van diverse wegen. Sociale zaken. Uw zorg over de verdergaande kosten in deze sektor kunnen wij delen, temeer daar onze gemeente rijkelijk bedeeld is met be jaarden en bovendien in onze kleine" ge meenschap veel bejaardenbedden zijn. Een ander systeem van financiering zowel voor de bejaarden als de gemeente komt ons zeer wenselijk voor. Sport, cultuur, jeugd- en welzijnsbeleid. We menen dat we toch wel gekomen zijn aan het einde van onze financiële krachten om er drie goede sportcomplexen op na te houden. Liever hadden we één centraal punt gezien. Gelukkig zijn er ook verenigingen die aan flinke zelfwerkzaam heid doen. Op dit punt hebben we toch even verwonderd gestaan, welke accommo datie er onder andere te Colijnsplaat ver rezen is. Voorts vragen we ons af, waar is het einde van al de jaarlijkse subsidies aan allerlei hobby's van diverse activiteiten. Waar is de grens van het persoonlijke en het gemeenschappelijke. Dat de dorpshuizen „De Brug" en het „Nieuw-Zeelandhuis" zogenaamd bij moe ten blijven, vinden we een gewenste zaak en aan verbeteringen willen we medewerken. Dat de kern Kortgene eindelijk beschikt over een dorpshuis, waarvan zij zolang ver stoken is geweest, vinden we verblijdend. Dat dit nieuw en modern is spreekt van zelf. In dit verband willen wij u wel vragen het gebouw 's zondags niet open te stellen voor allerlei aktiviteiten. Hooguit indien nodig voor de Eredienst des Heeren. Ook zouden we graag zien, dat het 's za terdagsavonds om 12 uur dicht is. Naar we vernomen hebben is dit bij de opening niet het geval geweest. Gods dag moest onteerd worden. Mijnheer de voorzitter, het is beter Gods wet te onderhouden dan mensen te behagen. In dit verband zouden we er ernstig bij u op aan willen dringen om geen vergunningen te verlenen voor open stelling na 12.00 uur van zaterdag op zondag. Niet alleen in het dorpshuis, maar ook voor alle andere gelegenheden. Uit principieel oogpunt is dit tegen Gods Woord in en in de 2de plaats veroorzaakt dit zedenverwildering en milieubederf en on rust voor de bevolking. Zie de uitlatingen gedaan in de vorige raadsvergadering door diverse frakties. Het welzijnsbeleid in zijn geheel hopen we goed te volgen. We vinden het jammer dat praktisch alleen gedacht wordt aan hu manitaire stoffelijke welzijnszaken en dan nog wel in een zekere bepaalde richting die wel als zeer progressief moeten be stempelen. In de lande zijn deze zaken veelal in handen van mensen die er nogal marxistische ideeën op na houden. Het droevige van dit alles is, dat zoals de ge schiedenis zoveel geleerd heeft, dit eindigt in de revolutie. Gaarne zouden we de aan dacht vestigen op het „ware welzijn", na melijk het onderhouden van Gods Geboden, want daarin alleen ligt ware vrede, geluk, verzadiging, rijkdom en eer. Tegenover de welzijns-jubelkreten van de wereld, mag Gods Volk zingen „Uw liefdedienst heeft mij nog nooit verdroten en geeft verzadiging van vreugde eeuwiglijk en altoos." Wat de bibliobus betreft, vinden we het een normale zaak dat er contributie wordt geheven. Voor wat, hoort wat. Het is onzakelijk om dit niet te doen en werkt als oneerlijke concurrentie tegenover parti- kuliere bibliotheken. Onderwijs. Uit de door u verstrekte gegevens en het uitvoerig onderwijsverslag, waarvoor onze hartelijke dank, blijkt dat het met het onderwijs goed gaat. Het verzorgingspeil en de accommodaties zijn wel optimaal te noemen. Wel zijn we met zorg vervuld over het leerlingenaantal van de bijzondere school te Colijnsplaat, de kleuterscholen en de Mavo. De gevolgen van bepaalde filosofieën, samenlevingsvormen, gemak zucht, het steeds minder uitleven van de altijd gegolden christelijke maatschappelijke samenlevingsnormen gaan zich wreken. Vele destijds opgestelde verwachtingen en plan nen worden de bodem ingeslagen en zelfs grote werkloosheid ook in de onderwijs- sektor dreigt. De kosten van het hele on derwijs zullen steeds minder werkzame mensen moeten dragen. Ook dit feit zal de deur van onze gemeente niet voorbijgaan en zullen de financiële lasten hoog worden. Toch voorzitter, hebben we het graag over voor onze kinderen en zijn dan ook voor handhaving van scholen die in het nauw komen, onder andere te Kats. Brandweer, politie, enz. We delen volkomen uw mening en pleiten voor optimale voorzieningen voor de brand weer. Wat het politiekorps betreft, voor zitter, vinden we, dat u maar zoveel mo gelijk aan de bel moet trekken ter ver vulling van vacatures. Noord-Beveland is een verkeersplein geworden en de recreatie, enz. geeft ook de nodige zorg om orde, rust en veiligheid te kunnen handhaven. Vismijn. Dat de omzet van de vismijn zich gunstig ontwikkelt is prettig, daardoor kan het grote jaarlijkse verlies worden verminderd. Overigens voorzitter werkt de visquotering voor onze gemeente en ons land zeer na delig. Zou door deze bepaling de afslag buiten de mijnen om niet bevorderd wor den? Om het hoofd boven water te houden zal men hiertoe de toevlucht moeten nemen. Is het u bekend, dat bepaalde landen maar raak vissen en met die vis ons economisch beconcurreren? Het slechte ef- fekt is dan dubbel op. Wat is hieraan te doen? Voorlichting. Het gemeenteblad vinden we ronduit prima en goede voorlichting is gewenst. Ook het gratis ter beschikking stellen van raadstukken aan organisaties van algemeen belang vinden we wel raadzaam. Secretariepersoneel en gemeentehuis. Wij zijn blij dat we goed personeel heb ben, dat er een goede taakverdeling is en dat de verhoudingen goed zijn. We zijn voor goede voorzieningen, dit bevordert de stabiliteit en werklust van onze mensen. We adviseren u de aan te brengen ver beteringen aan het gemeentehuis zo snel mogelijk uit te voeren, uitstel kost geld. Nieuwe investeringen. In principe staan we achter de door u genoemde nieuwe investeringen. Inzonder heid vragen we uw aandacht voor de res tauratie van de Ned. Herv. Kerken en de toren te Kortgene. De laatste verkeert in zo'n desolate toestand, dat we die gevaar- liik kunnen noemen. In de commissie Open bare werken is dit punt uitvoerig besproken. Er wordt nu al zo veel jaren gepraat over kerk en toren, maar het zou ons lief ge weest zijn, als er indertijd gerestaureerd was, dat zou veel kosten bespaard hebben. Mocht het niet van de grond komen, dan pleiten we ervoor om de zaak zelf aan te pakken. Als we zien welke enorme bedragen we de laatste jaren voor onder andere sport hebben geïnvesteerd, dan mag voor de „ere dienst des Hoeren" zeker wel eens wat ge daan worden. Dit is de allerbeste belegging die we doen kunnen. Het huis des Heeren moet tip top in orde zijn, daarover gebiedt Hij Zijn zegen. Ook zouden we de molen in zijn oude glorie hersteld willen zien. Probeer dit monument te kopen, de huidige eigenaar schijnt er niet veel aan te doen. Belastingen. Alhoewel niemand voor belastingverho ging is, toch hebben wij geen overwegende bezwaren tegen de voorgestelde 3,5% ver hoging. Gelukkig is het niet zo veel en velen zullen het niet eens merken. Willen we ons huishoudboekje rond krijgen, dan zal dit moeten gebeuren. Liever regelmatige verhoging als ineens een grote hap. We zien in de toekomst grotere lasten ontstaan voor de gemeente uit diverse sektoren. De post onvoorzien geeft weinig soulaas

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 3