NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD U houdt nu het meest gelezen blad ep Noord-Beveland in handen De zonden van Magda Vinselaar door G. FORTIUS Zeeland Magazine? Sint Nieolaas op 18 november a.s. in Wissenkerke Hengelwedstriid No. 3838 Donderdag 16 november 1978 82e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-3 08 - GIRO 266802 Abonnementsprijs ƒ18,00 per jaar Franko per post ƒ30,00 per jaar Advertenties 30 ct per mm, excl. BTW Voor foutec in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Er gingen weer enkele weken overheen, waarin ik niets hoorde. Ik belde vanuit het ziekenhuis zelf had ik geen telefoon de dominee en hij zei enkel, dat ik geduld moest hebben. Dit is een proces, dat je niet kunt forceren. Later hoorde ik, dat hij zijn schuld had beleden, „voor God en de kerk", zoals de dominee dat uit drukte. Ik heb nooit naar bizonderheden gevraagd omdat ik naar mijn mening daar toe het recht niet had. Ik was immers even schuldig aan het gebeurde als hij. Maar ik was blij en dankbaar, dat hij de weg terug naar God weer gevonden had, want ik zou beslist geen huwelijk willen aangaan met een ongelovige man of met een man, die om welke reden dan ook alle banden met zijn kerk had verbroken. En als je denkt, dat daarna de problemen waren op gelost, vergis je je. In die tijd nam onze dominee in Santpoort een beroep aan naar een andere gemeente en ging weg. Kort daarop ontmoetten Piet en ik elkaar op neutraal terrein. En toen wist ik, dat hij inderdaad veranderd was. En ook, dat ik opnieuw van hem hield. Dat ik eigenlijk altijd van hem had gehouden, ook toen het niet mocht. We bespraken die middag en avond samen bepaalde details. Ik wilde geen bruiloft of iets dergelijks, gezien ons verleden, maar een uiterst sobere huwelijks plechtigheid. En evenmin een huwelijksreis. Bij leven en welzijn zouden we later wel eens een soort verlate huwelijksreis kunnen maken. Overigens moest ik rekening houden met mijn opzegtermijn. Hij vond alles goed. Hij had intussen het landhuis in Voorhout verkocht en besloot weg te gaan uit Voor hout, na ons huwelijk. Ik' moest er maar eens over nadenken, waar ik graag wilde wonen, dan kocht hij daar wel een huis. Geld speelde bij hem geen rol. Ik begreep in die tijd, dat hij behoorlijk gefortuneerd was, maar dat speelde nauwelijks een rol bij mij voor wat mijn gevoelens betrof. Ik zegde mijn baan op dat moest per drie maanden en we stelden in overleg met de gemeente Velsen, waaronder mijn woonplaats ressorteerde een trouwdatum vast. En gingen toen naar de ouderling, die in plaats van de dominee nu praeses was, zoals dat heette. We waren immers vacant door het vertrek van onze dominee. Maar die wilde niets weten van een ker kelijk huwelijk! Geen sprake van. U hebt eerst weken, maanden in zonden met die man geleefd, bij herhaling overspel ge pleegdnu zijn vrouw gestorven is, gaat u met hem trouwen? Dat is uw zaak, maar een kerkelijk huwelijk kan onder deze om standigheden niet plaatsvinden. Piet en ik, we hebben die avond gepraat als Brugman, maar de ouderling was onvermurwbaar. „Niet enkel om u beidenin andere analoge gevallen zouden we het eveneens weigeren." Daar stonden we dan, geheel verslagen, want we wilden ons huwelijk echt en eerlijk met God als Hoogepriester in ons huwelijk beginnen. Een huwelijk, dat niet ook in de kerk werd bevestigd, zou voor ons altijd een bittere bijsmaak houden. We gingen uit elkaar die avond. Piet zei, dat hij pogingen in het werk zou stellen om in Voorhout het Huwelijk ingezegend te krijgen, maar ook daar kreeg hij nul op Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - WISSENKERKE 't request. Men belde naar Santpoort en daar hoorde men het standpunt van de vice-praeses van de kerkeraad. Geen kerke lijk huwelijk dus, niet in Santpoort, niet in Voorhout of waar dan ook. Ja, toch wel. Piet had overal relaties. In binnen- en buitenland. Via een zakenrelatie in Goch, een klein stadje circa dertig kilo meter beneden Nijmegen, was een dominee bereid ons huwelijk, nadat het burgerlijk in de gemeente Velsen was gesloten, alsnog kerkelijk in te zegenen. De Evangelische Kerk dus, die vrij dicht bij de Hervormde kerk in ons land staat. Daartoe moesten wij wel als ingezetene ingeschreven staan in Goch. Maar dat was enkel een forma liteit. We domicileerden" op papier tijdelijk ten huize van die zakenrelatie en zouden zes weken daarna kerkelijk kunnen trouwen. Dus werd onze huwelijksdatum overeen komstig verschoven. We trouwden in het najaar. Tijd voor een huwelijksreis was er nauwelijks: we bleven drie dagen in Duitsland, maar ik moest nog een week of zes blijven werken op de Stichting, omdat men met personeelsgebrek sukkelde en ik mijn drie maanden opzeg termijn moest vol maken. Wat ik dan ook gedaan heb. Na ons huwelijk, die laatste weken dat ik in Santpoort werkte, bleef ik in mijn huisje wonen en kwam Piet elke avond naar me toe. Ik ga natuurlijk niet in bizonderheden treden. Laat ik enkel vast stellen. dat ik gelukkig ben geweest en ik weet: hij ook. Het is niet netjes om een dode achteraf nog een trap na te geven, maar ik wil toch benadrukken omdat ik dat ook onder anderen gehoord heb van mijn zwager en schoonzuster in Roelof- arendsveen dat het huwelijk van Piet en zijn eerste vrouw een verstandshuwelijk was, een marriage de raison, want twee grote bollenbedrijven werden door dit huwelijk samengevoegd. De schoonvader van Piet had maar één kind: een dochter en door dit huwelijk werd Piet mede-eigenaar van het andere bedrijf, hoewel dat door de vrouw als een soort bruidsschat was meegebracht. Dat speelde verder voor ons geen rol meer: Piet was gelukkig, ik eveneens. Enkel de mensen in het dorp keken ons met de nek aan. Nee, het was niet in Voorhout, wel dicht er bij en daar wist men schijnbaar ook van alles af. Toen merkbaar was, dat ik in verwachting was geraakt helemaal. Ik was vrijwel meteen zwanger. Na elf maan den huwelijk werd Petronella geboren. Twee jaar later, op 31 augustus opnieuw een dochter en omdat ze op die datum het levenslicht zag, kreeg ze als naam Wilhel- mina, vernoemd naar onze vroegere ko ningin. Dat wilde ik graag en Piet vond het al lang goed. Toen Petra vier jaar was en naar de kleuterschool in het dorp ging, begon de narigheid pas goed. Ze werd geplaagd en zelfs uitgescholden voor hoerenkind. Wat natuurlijk grote onzin was, want Piet en ik waren wettig getrouwd. Soms huilde ze, als ik haar van school haalde, want dan was ze weer geplaagd. De andere moeders, die hun kinderen afhaalden, negeerden me volkomen. Ook de kerkmensen. Het werd zo erg, dat er al ouders hun kind van de kleuterschool haalden vanwege Petra Vin selaar. En toen was voor mij de maat vol. Ik wilde weg. Piet had ook een bedrijf in Limmen en wist daar een redelijk be hoorlijk huis te kopen. Dus verhuisden we na ruim vijf jaar huwelijk naar Limmen, waar niemand ons kenden of afwisten van ons verleden. Nee, het was niet dit huis. Piet kon pas enkele jaren later grond kopen en het duurde nog een hele tijd, voor hij een bouwvergunning kreeg. Over zulke din gen ik zei het je gisteren al kon hij zich dan zo kwaad maken. Maar goed, hij liet dit huis helemaal naar mijn smaak bouwen en toen het gereed was, gingen we hier wonen. Heerlijk rustig, gezond omdat het dicht bij zee is, weinig verkeer en volop grond, terras, noem maar op, voor de meiden om op te spelen. Toen Piet overleden en begraven was, hebben de kinderen uit zijn eerste huwelijk alles in het werk gesteld om mij helemaal op me afgesloten en daar profiteer ik wat van me willen weten, nu nog niet. Ze waren trouwens ook niet aanwezig bij ons burgerlijk huwelijk in Velsen. Piet heeft gelukkig zoiets meteen voorzien en aan alles gedacht. Hij had dit huis van het begin af aan op mijn naam staan we waren op huwelijksvoorwaarden getrouwd, ook al vanwege zijn zaken en op zijn debet kwam dit huis niet voor. Wel op mijn staat. Bovendien had hij een lijfrente OD me afgesloten en daar profiteerde ik nog iedere maand van. Voorts heb ik nog altijd mijn huisje in Santpoort, dat ik na mijn vertrek verhuurde. Dat brengt ook geld op. Tenslotte mijn weduwenpensioen van de staat, dus financieel kom ik gelukkig niets tekort." Bart van der Eerde heeft al die tijd met aandacht geluisterd. Het is ineens onge woon stil in het vertrek, als Magda uit gesproken is. Het tikken van de statige klok is het enige geluid, maar het klinkt nu in Magda's oren als hamerslagen. Intuitief voelt ze aan, dat Bart toch van haar levens geschiedenis geschrokken is. De stilte wordt voor Magda dan ook ondraaglijk. En omdat hij blijft zwijgen, zegt de vrouw op zachte toon: „Er is ook nog zoiets als opvoeding. Ik weet van jou niet veelik ben ook niet nieuwsgierig. Jij bent niet het type, dat zijsprongen maakt en dat heb je ook ten dele aan je opvoeding te danken. Die zet in veel gevallen een stempel op je .hele leven. Verlies daarom niet uit het oog, dat ik een nakomertje was, die eigenlijk al hebben mijn ouders het nooit met zoveel woorden gezegd niet bepaald welkom was. Gezien de leeftijd van mijn moeder ze was twee en veertig, toen ze van mij in verwachting geraakte had men er immers niet meer op gerekend. Lena, mijn jongste zus, was al zeventien, toen ik werd geboren. Moeder was intussen drie en veertig. Evert is er eigenlijk door het huis uit gegaan, toen hij begreep, dat hij nog een broertje of een zusje zou krijgen. Evert is er heftig over te keer gegaan; vader heeft hem daarom min of meer de deur uit gebonsjoerd. Hij zei wel eens: de man is met enkel hoofd van 't gezin, maar ook de priester in huis. Als kind vond ik dat een zotte uitdrukking, maar later be greep ik, wat hij hiermee bedoelde. Hij was trouwens een mini-dictator, want wat hij decreteerde in huis, gebeurde. Zonder morren. De enige, die uit de band sprong, was ik. Want ik vroeg altijd: waarom? En kreeg dan ten antwoord, dat ik mijn mond maar had te houden, want over het waarom was hij niet van plan te discus siëren. Hij besliste en daarmee basta. Als ik mijn dochters wel eens iets ver biedt, vragen ze ook: waarom mag dat niet en dan geef ik uitleg. Tenminste, dat pro beer ik. De mond snoeren of kortaf negatief reageren is niet de oplossing. De kinderen hebben er recht op te weten, waarom ze iets bepaalds niet mogen. Althans vanaf een bepaalde leeftijd. Maar om op mijn verweer terug te komen: de opvoeding is voor een belangrijk deel bepalend voor het verdere leven, dat zul je toch wel met me eens zijn. Je hebt zelf ook kinderen. Omdat ik de jongste was, bovendien een nakomertje, werd ik niet enkel door mijn moeder, maar vooral door mijn zusters tot in de grond verwend. Vader was streng, maar moeder neutraliseerde dat, zodat ik in de meeste gevallen toch mijn zin kon doordrijven. Ik had maar te kikken en ik kreeg het van mijn moeder of mijn zusters. (Wordt vervolgd) Op zaterdag 18 november wordt Sint Nieolaas verwacht in Wissenkerke. Dit jaar lijks gebeuren heeft dit jaar een ander jasje aangekregen. De middenstandsvereniging van dit dorp, laat de Sint bij elke winkelier een bezoek brengen. Het hele gebeuren wordt begeleid door een boeren-Sinterklaaskapel. De mid denstandsvereniging heeft er voor gezorgd, dat de Sint zijn rondgang kan maken in een open koets. Bij elke winkelier, die de Sint bezoekt, zullen de kinderen worden getrakteerd. Op zijn route door het dorp is ook nog een extra gebeuren opgenomen. De Sint zal n.l. de nieuwe fotostudio van Ed Ree- bergen officieel openen. Dit is een unieke gebeurtenis voor Noord-Beveland en Wis senkerke in het bijzonder. Tevens betekent dit bezoek van Sint Ni- colaas het begin van de winkelaktie, die dit jaar op Wissenkerke wordt gehouden. Op de bonnen, die door de winkeliers aan de klanten worden verstrekt zijn veel prij zen verbonden. Als eerste prijs een weekend Londen of Parijs. Verder 6 draagbare t.v.*s en vele andere prijzen, welke te zien zijn in de etalage van de heer Van Halst in de Voorstraat. Voor de kinderen is er op 2 december een feestmiddag in het Dorpshuis, waar St. Nieolaas aanwezig zal zijn. 's Avonds is er in het Dorpshuis een grootse bingo. De Noord-Bevelandse hengelsportvereni ging hield op zaterdag 11 november 1978 haar 7e competitiewedstrijd in de Ooster- schelde in de omgeving van Colijnsplaat. Wie gedacht zou hebben om nog even van het prachtige najaarsweer aan de zeedijk te kunnen genieten, kwam wel bedrogen uit. Enkele dagen tevoren was het reeds nevelig weer en juist op vrijdag en zaterdag was het een potdichte mist en waren de temperaturen reeds verschillende graden gezakt. Daar kwam nog bij, dat het getij waarin gevist kon worden erg ongunstig uitviel. De warme middaghap moest er voor opgeofferd worden en dat zagen de meeste deelnemers niet zitten, zodat bij het begin van de wedstrijd bleek dat er maar 45 deelnemers hadden ingeschreven. Volgens Karei in het maandblad „Vis sport" zou het vanaf 11 november 1978 (Sint Maarten) de eerstvolgende 6 dagen erg goed zijn met de vangsten, maar wat de vangsten bij deze wedstrijd betreft, zat hij er falikant naast. Na afloop bleek dat er maar 32 boven maatse en 29 ondermaatse vissen gevangen waren. Bij elkaar waren er 6605 wedstrijd- punten bijeen gevist. Ruim viereneenhalve kilo bovenmaatse vissen. Er waren ditmaal 11 pechvogels, die niets gevangen hadden, doch er bleven nog 9 prachtige prijzen te verdelen waarvoor in aanmerking kwamen: 1. J. J. de Haze, Kamperland 575 pnt. 2. B. Stage, Middelburg 530 pnt. 3. K. Begthel, Geersdijk 435 pnt. 4. J. A. Vink, Colijnsplaat 415 pnt. 5. J. Boen, Colijnsplaat 385 pnt. 6. L. M. Huibregtse, Colijnsplaat 350 pnt. 7. M. G. de Smit, Kamperland 345 pnt. 8. A. Kastelein, Geersdijk 335 pnt. 9. C. de Fouw, Colijnsplaat 330 pnt. Voorzitter Biondina reikte na afloop van de wedstrijd de prijzen uit in café Juliana. Hij vond de vangsten evenals de weers omstandigheden niet denderend en hoopte dat de St. Nicolaaswedstrijd op 2 dec. 1978 wat meer succes zou hebben. Er wordt dan gevist vanaf 14.30 tot 16.30 uur. Inschrijven vanaf 13.30 uur in café Juliana. Iedere deelnemer ontvangt dan een prijs. Inleggeld is dan ƒ5,— per persoon. Kruiswoordpuzzel no. 602 Horizontaal 1. soort lach - 5. leesteken 9. verlangen - 10. bekende motorraces (afk.) 12. publieke werken (afk.) - 13. Europeaan 14. loco-burgemeester (afk.) - 15. deel 17. wintervoertuig - 18. voorzetsel - 20. in de regel - 22. drijver bij de jacht - 25. land in Europa - 2S. iedere - 29. meisjes naam - 30. meer in Amerika - 31. Aziatisch schiereiland - 33. meisjesnaam - 35. glad, effen - 38. uitheems zoogdier - 41. gebied in Zuid-Arabië - 42. tijdperk - 43. plant 45. deel van de week - 47. benauwd - 50. sierlijk - 51. duur van eb en vloed - 53. bloeiwijze - 54. verpakking - 55. ambts halve (Lat. afk.) - 56. Bijbelse naam - 58. titel (afk.) - 59. pers. vnw. - 60. ondergevel 61. studeren - 62. projectiel. Verticaal: 1. gunstig toeval - 2. gebdgen been - 3. koude lekkernij - 4. deel van een bloem - 5. buitendijkse grond - 6. zangnoot 7. voorzetsel - 8. strijdperk - 11. deel van een trap - 12. voornemen - 16. kleur - 17. lang, dun, recht stuk hout - 19. steekwapen 21. land in Europa - 23. bergplaats - 24. soort grondbewerking - 26. oorsprong - 27. zangnoot - 32. schortje - 34. oosterse titel 35. plaats in Noord-Holland - 36. niet de zelfden - 37. schrijfkosten - 38. rookgerei 39. beschermende laag - 40. vruchtbare - 41. water in Brabant - 44. selenium (afk.) 45. soort hotel - 46. overal - 48. uniek 49. geen enkele maal - 52. dunne - 55. straat (Frans) - 57. titel - 60. eenheid van kracht (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 601 Horizontaal: 1. kuras - 6. toets - 10. uit 11. inlopen - 14. ree - 16. klap - 17. eo 18. rr - 19. sint - 20. rubriek - 23. el 25. vm - 26. boe - 27. mp - 29. sg - 30. loco - 32. te - 33. ei - 34. ieme - 36. galm - 38. sol - 40. dame - 41. eb - 42. dak 43. gas - 44. rk - 45. O ran - 47. wit 49. stug - 51. aera - 52. ja - 53. Ed - 54. eter - 56. Ik - 57. na - 59. rul - 61. or 62. lo - 64. Haarlem - 68. dorp - 70. ta 71. en - 72. goed - 74. aai - 75. mandril 78. ode - 79. slaap - 80. gilde. Verticaal: 1. kil - 2. Utah - 3. ai - 4. sneu 5. Po - 6. tere - 7. on - 8. trip - 9. sen 10. Ukkel - 12. lobbes - 13. priëel - 15. etage - 20. rm - 21. ro - 22. km - 24. logboek - 25. voldaan - 28. piaster - 29. smergel - 31. ca - 35. ent - 37. man 39. ooi - 40. das - 46. rr - 47. waraan 48. teller - 50. Ut - 51.- Alida - 55. ronde 58. ah - 60. Ur - 61. om - 63. pril - 65. atap - 66. enig - 67. lood - 69. OAS - 73. Ede - 75. ma - 76. dd - 77. li.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 1