Raadsvergadering Wissenkerke Op maandagmiddag 6 novemberkwam de raad dezer gemeente in vergadering bijeen. De hoofdzaak was de begrotings behandeling voor 1979. Voorzitter P. Wisse heette een ieder welkom en deelde mee, dat de eerstvolgende raad gehouden zou worden op woensdag 13 december a.s. De notulen werd onveranderd goedge keurd en de ingekomen stukken voor kennis geving aangenomen. Hierna kwam aan de orde de algemene beschouwingen van de partijen over de be groting voor 1979. Als eerste kwam aan het woord L. J. Blok namens de P.v.d.A. en deze zei het volgende: Meneer de voorzitter, mijne heren. Nu wij weer aan het begin staan van een nieuw begrotingsjaar, wil de PvdA u haar visie over achterliggende en voor ons lig gende zaken niet onthouden. Bestuur. In het afgelopen jaar hebben wij met het oude college en de oude raad goed kunnen werken en zijn er vele zaken constructief opgezet en behandeld. Of dit voor het vol gende jaar ook zal gelden kunnen wij nu nog niet bij voorbaat zeggen. Dat is iets waarover wij volgend jaar bij de begroting meer kunnen zeggen en dit dan ook zeker zullen doen. De verkiezingen in mei van dit jaar hebben een resultaat opgeleverd, het welk een vol gens ons te eenzijdige samenstelling van het college tot gevolg had. Het blijven uitsluiten van een partij of partijen welke in de loop der jaren veel winst hebben behaald, kan niet altijd door blijven gaan. Zij roept tevens een polarisatie op, die wel eens moeilijk voor een bestuur kan worden. Wij willen uw college en de raad er dan ook met klem op wijzen, dat het afwijzen (blijvend en voort durend) van voorstellen kan leiden tot een krachtiger optreden van de benadeelde par tijen. Laat men de oppositie dan ook niet gaan dwingen van het grijpen naar beroeps procedures om daarmee ook de andere par tijen te bestrijden. Het klinkt misschien iets ingewikkeld, maar konkreet gezegd kan het dit gaan betekenen: Elk voorstel van de oppositie wordt met of zonder discussie verworpen door CDA. Elk voorstel van het CDA wordt aangenomen. Op den duur gaat de oppositie dan grijpen naar de beroeps procedure om ook voorstellen van het CDA te verwerpen, of dit althans trachten te doen. Het in redelijkheid aannemen van eikaars voorstellen staat ons voor ogen. Natuurlijk zullen er verschillen van inzicht blijven en kan iedere partij wel iets van z;>n partijprogramma inleveren voor een goed bestuurlijke gemeente. In provinciaal verband moeten wij helaas constateren, dat in vele kleine Zeeuwse ge meenten machtsvorming plaats vindt van één of twee groeperingen. Grote groepen uit de bevolking worden daardoor buiten de besluitvorming van dagelijkse besturen gehouden. De meerderheid zegeviert hier meer dan de democratie. De roep om gro tere gemeenten is dan ook wel eens be grijpelijk en zij zal blijven toenemen naar mate die machtsvorming blijft voortduren. In de grotere gemeenten (uitzonderingen daargelaten) verkiest men vlugger demo cratie boven meerderheid. In dit aspect vragen wij van uw college wat zij vindt van de plannen van deze regering, onlangs verschenen door een rap port van de minister aan de provinciale besturen. Elij stelt daarin o.a., dat de pro vincie met goede argumenten moet komen om gemeenten met minder dan 10.000 in woners te blijven laten bestaan. Wat gaat uw college in dit verband ondernemen? Het gaat er niet om wat uw college vindt, maar of men de provincie en het rijk met goede argumenten kan overtuigen, dat onze ge meente zo blijft bestaan en dan wel voor een periode van 25 jaar. Genoeg over het bestuur en nu konkreet naar uw begeleidend schrijven bij de be groting voor 1979. De medewerking van ambtenaren ter secretarie was goed te noe men en wij hopen deze ook te behouden. Wij hopen met u te kunnen discussieren en meedenken over de besteding van de post onvoorzien. Zij dient vooral in deze tijd van vele bezuinigingen niet lichtvaardig besteed te worden, maar zorgvuldig en goed doordacht ten goede te komen aan de ker nen in onze gemeente. Subsidies. Bij het praten over subsidies constateren wij een toenemend aantal subsidies aan Noord-Bevelandse verenigingen, e.d. £)e uni formiteit hierover met Kortgene is vaak zoek. Wij pleiten voor een beter overleg met Kortgene ten aanzien van de subsidies in deze zaken. Belastingen, e.d. De voorgestelde verhogingen van liggel den pleziervaartuigen, reinigingsrechten, land- en watertoeristenbelasting en de ta rieven van het zwembad hebben onze in stemming, met één kleine uitzondering. Ten aanzien van de toeristenbelasting zeggen wij, dat men de toeristen dan ook datgene moet bieden waarop zij krachtens hun bij drage recht hebben. Dat betekent vooral voor onze stranden aan de noordkust een schoner strand. Daarover zou men bijvoor beeld wel eens in overleg kunnen treden met de Domeinen. Ook de beveiliging aan deze stranden is slecht te noemen. De communicatie vanaf deze stranden met hulpverleners is vaak zoek. We bepleiten, dit alles overziende, daarbij met de gedachte dat het slecht gekozen is om als argument het gemakkelijk rekenen te kiezen, voor een verhoging van de toeristenbelasting met 5%. aldus 37 cent. Uitvoering werken. We zijn verheugd over het grote aantal reeds uitgevoerde of nog uit te voeren werken. Bij de nieuwe investeringen zijn we in de eerste plaats blij, dat Kamperland daar in ruimte mate in terug te vinden is. Wel vragen wij u om het laatste punt: Verleggen riolering Geersdijk; als eerste prioriteit aan te pakken. Het milieubeleid ten aanzien van de bewoners aldaar is de laatste jaren hopeloos geweest. Wat heeft uw college konkreet met het Waterschap afgesproken voor de uitvoering van dit werk? Is er overleg geweest van Waterschap of college met de bewoners? Of welke stap pen ten aanzien hiervan gaat u nog nemen? In welke tijdslimiet is de oplossing gepland? Bij de aanschaf van materiaal voor ver kiezingen missen wij verkiezingsborden. Op enkele centrale punten in de gemeente zou den deze geplaatst kunnen worden. Het ongecontroleerd en lukraak plakken kan hiermee binnen de perken worden gehouden. Ruimtelijke ordening. Welke inbreng en resultaten komen er vanuit deze gemeente in de herziening van het Streekplan Midden-Zeeland? Onze frak- tie zou graag geld beschikbaar willen stellen voor het opstellen van structuur schetsen voor de drie kernen. Daarbij kun nen vragen worden beantwoordt als: waar uitbreiding, woningbouw, waar industrie, waar voorzieningen, waar nog recreatie, e.d. Door middel van praatplannen kan men deze aan de bevolking presenteren en daaruit voortvloeiend een discussie op gang brengen. Volkshuisvesting. We gaan op Geersdijk een school bouwen voor een bedrag van één miljoen. Nu moe ten we natuurlijk wel een aktief beleid voeren om deze school ook aan leerlingen te blijven helpen. Eén aspect daarvan is het creëren van woningruimte voor gezin nen. De voor 1979 toegekende 10 woning wetwoningen zouden dan ook naar onze mening op Geersdijk gebouwd kunnen worden. Onderwijs. CDA en PvdA vroegen in de vorige be schouwingen al om een visie betreffende het onderwijs in deze gemeente. Als we uw nota over onderwijs lezen, valt ons op, dat van een visie weinig te bespeuren is. Het is een opsomming van wat er is, wat de gemeente doet en wat het rijk gaat doen. Vooral de prognoses betreffende het leerlingenbestand in de kernen hadden wij graag gezien. Aan de hand van geboorte en vestiging moet men toch kunnen weten hoeveel leerlingen er over een bepaald aantal jaren zijn van een bepaalde leeftijds groep. Wij wijzen op het feit van plm. 35 oeuters in de leeftijd van 3 tot 4 jaar te Wissenkerke. Deze ontwikkeling werkt in latere jaren door op kleuter- en lagere scholen. Tot augustus 1979 blijft de Open School in onze gemeente financieel gesteund door het Rijk. Wij zouden graag daarna geld beschikbaar willen stellen om deze tak van onderwijs hier te blijven behouden. Of gaat de gemeente bij het Rijk aandringen op financiële voortzetting van dit projekt? De forse verhoging van onderwijsinstel lingen (konkreet het R.P.C.Z.) dienen niet te vaak, dus niet elk jaar te geschieden. Onze vertegenwoordiger zou daar wel eens op kunnen wijzen in de vergaderingen van deze instelling. Dit geldt niet alleen voor onder wijsinstellingen, maar we zouden dit aan alle gemeentelijke vertegenwoordigers mee willen geven. Men dient in de besturen, commissies, regelingen, e.d. de financiële aspecten goed in het oog te houden. Sport en recreatie. Wij dringen er bij het college op aan om het tweede sportveld te Kamperland op zo kort mogelijke termijn te realiseren. De behoefte en de noodzaak vragen daar duidelijk om. Over de tweede jachthaven te Kamperland nog dit. Wij vinden het met u jammer, dat er individuele belangen pre valeren boven het gemeenschappelijk belang van vele anderen. Een discussie over de exploitatievorm heeft daarom op dit moment nog geen zin. Algemeen. De voorlichting over ontwikkelingen en gedachten van de Stuurgroep Oosterschelde zouden in een vroeg stadium openbaar gemaakt moeten worden. Er kan dan tijdig en uitvoerig overleg plaats vinden over de opzet van deze plannen. Is naar uw oordeel de bezetting van het politiekorps op Noord-Beveland voldoende? En hoe met betrekking tot de zomermaan den, wanneer men het 3- of 4-voudige aantal mensen heeft op Noord-Beveland? Denkt men aan uitbreiding, eventueel al leen in de zomermaanden? We hebben reeds eerder gewezen op de molen „Landzicht". Wat zijn daarover de konkrete plannen Zijn er reeds gesprekken gevoerd? Laten we er voor zorgen dat hij niet in verval raakt en niet dezelfde weg gaat als de molen in Tuindorp. Over het volgende punt vragen wij nog niet om openbaarheid, dat zou te voorbarig zijn. Maar zou er voor de raadsleden geen besluitenlijst van uw college-vergaderingen ter inzage op het gemeentehuis kunnen liggen? We hebben nog al eens moeten constateren achter reeds genomen besluiten aan te hollen. Wij zouden dan ook beter geinformeerd zijn welke voorstellen later tot ons komen. Ook zouden wij voor willen stellen om notulen van de vergaderingen van commissie's, regelingen, besturen, stichtingen, e.d. waar de gemeente in ver tegenwoordigd is, om die aan alle raads leden toe te zenden. Wanneer en hoe wordt het nieuwe re glement van orde voor de raadsvergaderin gen behandeld? Wij pleiten eerst voor over leg met alle partijen. Zodat een ieder van uit zijn eigen partijvisie allereerst zijn in breng daarin kan geven. Van onze zijde zou o.a. als inbreng zijn: Spreekrecht voor de publieke tribune voor aanvang van de raadsvergaderingen. En zo hebben wij nog wel meer wensen. Bij de gemeentelijke commissie's betreu ren wij de beslotenheid van deze. De mid denstandscommissie functioneert niet of nauwelijks vanwege die beslotenheid. De sport- en cultuurcommissie dreigt ook de zelfde weg op te gaan. Waarom ook eens geen uitbreiding van de adviescommissie's? Dan denken wij in dit verband aan onder wijs, ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, financiën, sociale zorg, e.d. De Vrouwen Advies Commissie krijgt wel subsidie van de gemeente, doch kan geen inbreng geven in deze gemeente, omdat een adviesorgaan over hun zaken hier ontbreekt. Voorzitter, mijne heren, gezien de toe nemende vraag naar matiging willen wij daaraan ook onze bijdrage geven. Dit was dus in het kort onze zienswijze over de ons aangeboden begroting voor 1979. Wij hopen ook in het komende jaar konstruktief voor de belangen van deze gemeente op te treden. Ik dank u. Hierna kwam aan het woord dhr. J. A. Remijnse namens Vrije Gemeente Belangen. Bij gelegenheid van de behandeling van de gemeentebegroting voor het jaar 1979 willen wij gaarne de navolgende opmer kingen maken. In de eerste plaats zijn wij de samenstellers erkentelijk voor de goede verzorging van het betreffende raadsstuk. Verder hebben wij het op prijs gesteld, dat van de zijde van de secretarie uitvoe rige mondelinge toelichtingen zijn verstrekt. Een aantal vragen zijn bij "bestudering bij ons opgekomen: deze zijn puntsgewijze hier onder opgesomd. 1. Met de voorgestelde (beperkte) verho gingen van belastingen en tarieven kunnen wij ons verenigen. Het is een prettige zaak, dat gezien de gunstige financiële positie van de gemeente, geen ingrijpende verho gingen van belastingen moesten worden doorgevoerd. Ten aanzien van de reinigings rechten vragen wij ons echter af waarom niet een ieder die aan de route ligt, moet betalen. Dit wekt, onzes inziens terecht, bij de goedwillenden irritatie op. 2. Wanneer kan de uitbreiding (verbre ding) van de Westhavendijk - daadwerkelijk een aanvang nemen. Is rekening gehouden met de moeilijke verkeerssituatie aan het eind van de Veerweg/haven? Welke ver keersmaatregelen denkt het college ter plaatse te nemen? Het plaatsen van spiegels zou een redelijke oplossing kunnen bieden. 3. Waarom is de min of meer toegezegde jollenberging bij de jachthaven niet of niet geheel gerealiseerd? 4. Waarom is de verlichting in de Veer- weg nog niet verbeterd? 5. Kan er reeds iets medegedeeld worden omtrent het resultaat van het ingestelde onderzoek naar de verkeersveiligheid? Krij gen de raadsleden een exemplaar van het rapport? 6. Hoever staat het met de uitbreiding van het sportveld in Kamperland? Is er met de sportvereniging reeds kontakt ge weest omtrent de totstandkoming van bouwkundige voorzieningen? 7. Het zwembad vormt een kostbare aangelegenheid. Wordt terzake een kosten bewaking toegepast? 8. Tuindorp ligt er minder fraai bij. Er zijn door uw college verbeteringen toege zegd. Waarom zijn deze niet voorgesteld en uitgevoerd? 9. Bouw en verbouw van de scholen in deze gemeente vergt zeer belangrijke be dragen. Zijn wij na realisatie op dit punt van het gemeentelijk beleid volledig „bij"? Wordt rekening gehouden met de op handen zijnde reorganisaties op onderwijsgebied? 10. Liet saneringsplan Wissenkerke is vrij wel voltooid. Waarom worden dergelijke plannen niet voor de andere kernen voor bereid? 11. Wordt er aandacht besteed aan de samenwerking van de twee brandweerkorp sen in de .gemeente? Bij calamiteiten is dit van groot belang. 12. Waar wordt de tweede openbare telefooncel in Kamperland geplaatst? 13. Het wordt tijd aandacht te besteden aan de uitbreiding van de begraafplaats in Kamperland. Zijn er reeds plannen ont wikkeld? 14. Waarom is de Hoofdstraat in Geers dijk nog niet herstraat? Bij de behandeling van de begroting voor 1978 is dit toegezegd. 15. Hetzelfde geldt voor de bouw van een gemeentewerkplaats in Kamperland. 16. Het is ons inziens van belang dat het oude speelveld in Geersdijk wordt gehand haafd. Hiervan wordt veel gebruik gemaakt. Heeft uw college terzake reeds een stand punt ingenomen? Wanneer loopt de thans lopende huurtermijn af? Is verlenging mo gelijk? 17. De totstandkoming van het nieuwe bestemmingsplan in Kamperland zou, vol gens Gedeputeerde Staten, in fasen moeten worden uitgevoerd. Dit is, onder andere uit financieel standpunt, onaantrekkelijk. Z::n er, zoals is toegezegd, stappen onder nomen om dit standpunt om te buigen? 18. Bij de uitbreiding van het dorp Wis senkerke dient naar onze mening ook rich ting Tuindorp te worden betrokken. Wij worden te dier zake gaarne nader gein formeerd. Dit waren een aantal vragen en opmer kingen welke bij ons zijn opgekomen. Na dere informatie zullen wij op prijs stellen. De volgende spreker was dhr. P. van der Maas, die namens de SGP het volgende zei. Mijnheer de voorzitter, mijne heren. Bij de behandeling van de begroting 1979 cn de desbetreffende begeleidingsbrief, wil len wij in het kort onze algemene beschou wing houden. En met dankbaarheid terug ziende op het achter ons liggende jaar, dat God ons hierin weer kracht en wijsheid gegeven heeft om deze werkzaamheden te mogen verrichten. Ook danken wij de sa menstellers van deze begroting voor de keurige wijze waarop zij dit werk hebben verricht. Wij zijn blij met een post van onvoorzien van ruim 543.000,—, zodat hier nog ruimte zit voor eventuele noodzakelijke dingen. Belastingen, retributies en tarieven: a. wat betreft de verhoging van de liggelden voor pleziervaartuigen en b. reinigingsrech ten, kunnen wij ons daarmee verenigen, gezien de hoge kosten die hieraan verbonden zijn en kunnen wij ook instemmen met een verhoging met 5% voor de land- en water toeristenbelasting. Ook de tariefsverhoging voor het zwem bad vinden wij juist, maar toch zien wij dat door het zwembad op zondag open te stellen, de tekorten steeds hoger worden. Wij zijn dan ook tegen het openstellen van het zwembad op zondag, omdat dit in strijd is met Gods Woord en onze christe lijke beginselen en zouden wij graag zien, dat dit zondags weer gesloten werd. Ook ten aanzien van de straten, wegen en de verkeersveiligheid hopen wc dat hier alle aandacht aan besteed zal worden in onze dorpen. Dit ter voorkoming van on gevallen, welke zouden kunnen voortvloeien uit onvoldoende verkeersveiligheid. Wat betreft het onderwijs staan wij voor grote uitgaven, maar gezien het feit dat dit voor het belang van de gemeenschap is, mogen wij blij zijn dat het mogelijk is, om daar zoveel financiële steun aan te besteden. Wat de ruimte voor de woningbouw in de nieuwe en bestaande bestemmingsplan nen betreft, zien we dat hier mogelijkheden genoeg zijn voor de woningbouw. Wij hopen dat alles in het^ werk wordt gesteld voor het bouwen van woningen, hetzij huur- of koopwoningen en dat alle dorpskernen naar verhouding evenredig bedeeld worden. Het verbeteren van particuliere woningen, vinden wij een goede zaak, omdat de ver krotting van oude dorpsgedeelten hiermee wordt teruggebracht. Wat de sport betreft zouden wij graag zien dat hier op de uitgaven worden in gekort, daar het om zeer grote bedragen gaat die door de gemeenschap moeten wor den opgebracht. Wat de tweede jachthaven te Kamperland aangaat, kunnen wij als SGP hier onze steun niet aan geven. In de eerste plaats, omdat hierdoor de zondagsrust dermate wordt gestoord en Godsdag misbruikt wordt door de watersport, e.d. In de tweede plaats vinden wij dat men ook voorzichtig moet zijn methet uitbreiden van de recreatie, omdat men straks voor onze permanente bewoners geen rustige plaats meer overhoud. Voordat wij aan het einde van onze beschouwingen gekomen zijn, vragen wij de raad om terug te komen op de besluiten die genomen zijn en ingaan tegen Gods Woord en onze christelijke beginselen: 1. openstelling van de jachthaven op zondag 2. openstelling zwembad op zondag 3. openingstelling van kampwinkels zondags. Wij vragen dit in de eerste plaats niet voor ons zelf, noch voor onze partij, maar vragen dit omdat God dit -van ons eist in Zijn woord en wij dit beloofd hebben in het afleggen van de eed en blijven daar verantwoordelijk voor. Maar zeker als chris telijke partijen hoop ik, dat we hierin elkaar niet zullen afvallen. Wij hopen, dat wij ook in het komende jaar met Gods zegen mogen arbeiden voor het welzijn van de gemeente. Dank u. Als laatste kwam het CDA aan de beurt. Dhr. J. Dieleman zei namens deze partij. Meneer de voorzitter, mijne heren. Namens de fraktie van het CDA willen wij graag enkele opmerkingen over 1978 maken en met u de vragen en verlangens voor 1979 bespreken. In de eerste plaats zijn we natuurlijk erg tevreden dat de be groting sluitend is met een grote post voor onvoorzien. Als we 1978 bekijken, zien wij dat er een flink aantal investeringen zijn gedaan of in uitvoering zijn. Een gemeente met goed 3000 inwoners, waar zo'n aantal werken zijn of worden uitgevoerd, kan niet anders dan zowel letterlijk als figuurlijk gezond zijn. We zien in de begroting dat ieder in onze gemeente aan zijn trekken komt. Dat er maar enkele belastingen en hef fingen verhoogd moesten worden, stemt ons tevreden. Met de verhoging van de ta rieven voor het zwemmen zal de exploitatie nog wel niet sluitend gemaakt kunnen worden. Maar wij begrijpen ook wel, dat de zwemmers dit niet op kunnen brengen. Wel zouden wij graag vernemen welke dag er het onrendabelst is en of hier iets aan gedaan kan worden. De nieuwe investeringen kan de fraktie van het CDA volledig goed keuren en wil er zelfs nog enkele in het verslag aan toevoegen. We vinden het jam mer, dat niet alle gemeenten meedoen aan de Regionale Brandweer en vragen ons af, of het nog wel zin heeft er aan mee te doen. De kosten zullen nu toch ook wel hoger worden. Over het vervoer is niet veel te zeggen, maar toch wilden wij graag een betere busverbinding met Middelburg tot stand zien komen. Wanneer de verbre ding van de Westhavendijk doorgang kan vinden, zouden wij tegelijkertijd de ontslui ting van de woningen onder aan de Spuidijk verbeterd willen zien. Bij de verkeersveiligheid is het probleem van het parkeren ter sprake gekomen. Een oplossing zagen wij ook niet, maar wilden adviseren om in' de Veerweg oude woningen aan te kopen en hier dan parkeerplaatsen van te maken. In de Voorstraat zou er meer parkeermogelijkheden zijn, als de auto bezitters hun voertuigen op de juiste manier op hun plaats zouden zetten. De kruising Noordeindstraat-Oostweg richting Dorpsdijk is ook zeer gevaarlijk. Met de aankoop van het leegstaand pand kan deze kruising verbetert worden. Velen gaan een wandeling maken in het bos bij de Antoinettehoeve. Om dit echter te bereiken, moet men nog een gedeelte over de verkeersweg, wat daar ter plaatse vanwege het slechte zicht, zeer gevaarlijk is. Een toegangspad vanaf de Stekeldijk zou voor de wandelaars een goede oplossing zijn. Het dempen van de sloot aan het begin van de Dorpsweg is mogelijk te rea liseren als de Dorpsweg een opknapbeurt moet hebben. De verlichting van de Veer weg werd zeer slecht genoemd. Is het mogelijk hier verbetering aan te brengen door het plaatsen van meer lichtpunten. Wij juichen het toe dat er eenheid in de bestemmingsplannen wordt gebracht. De wegen in de Banjaard moeten zo spoedig mogelijk van een nieuwe slijtlaag worden voorzien. In het saneringsplan te Wissen kerke cenmans-woningen te bouwen, zou het CDA graag onderzocht zien. Ook het volbouwen van de opengevallen plaatsen in de bebouwde kommen is een wens van onze fraktie. Dat er in onze gemeente veel voor het onderwijs wordt gedaan, vinden wij een goede zaak. 1-Iet zal echter wel een behoorlijke verhoging van deze post met zich mee brengen. Op het gebied van de sport zal er na het tot stand komen van het sportveld te Kamperland voorlopig niet veel investeringen nodig zijn. Een wens van vele zwemmers in het Veerse Meer is, of er een trap aan de oude veersteiger gemaakt kan worden om het water zo te verlaten. In de kern Wissenkerke bij het Tuindorp een recreatieterrein met zomerhuizen is ook één van onze wensen. Door het aantrekken van deze voorzieningen heeft deze kern weer meer leefbaarheid. Een jachthaven aan de zeedijk in de Oosterschelde zouden wij zeer toe juichen. De exploitatie van de tweede jachthaven zouden wij graag in handen van de gemeente zien. Helaas zijn er in onze gemeente ook nog werkzoekenden. Door het aantrekken van de Schelpdierencultuur is dit misschien terug te dringen. Het aanpassen van open bare gebouwen en winkels voor bejaarden en gehandicapten willen wij zeer zeker sti muleren door het verstrekken van eventuele subsidies. Voorzitter, tot slot willen wij de mensen van de secretarie een compliment maken voor de manier waarop alles is uitgevoerd. De bereidheid om ons terzijde te staan, waarderen wij ten zeerste. Het CDA hoopt voor nu en voor de toekomst op een goede en prettige samenwerking met de andere frakties. Dit alles om het beste voor onze inwoners te zoeken. Na de koffie kwam de voorzitter met de beantwoording van het college op de diverse beschouwingen. Aangezien dit teveel ruimte zou vergen om dit woordelijk te herhalen, geven wij hieronder een kort ovrezicht van de belangrijkste feiten. Over de PvdA zei hij. Een college zal altijd blijven bestaan uit een meerderheidsbeslissing. Ons college staat wel open voor voorstellen van ieder een, ook van de oppositie. Maar er kunnen zaken zijn waar de meerderheid niet achter staat, zoals openbaarheid van vergaderingen. De reorganisatie van het binnenlands be stuur zal nog wel 10 jaar duren. G.S. van Zeeland hebben geen behoefte aan herin deling en van ons college zijn geen stappen te verwachten. Wij hebben geen behoefte aan herindeling, omdat Wissenkerke nog niet zo gek functioneert. We zijn het volle dig eens over uw zienswijze de post on voorzien niet lichtvaardig te besteden. Over de subsidiezaken kan het nuttig zijn overleg met Kortgene te hebben, maar iedere ge meente dient voor zichzelf te bepalen tot welk bedrag men gaat. Geen uniforme re gels over die zaken. Op praktische gronden hebben wij de toeristenbelasting verhoogd van 0,35 naar 0,40. Wij doen de toe zegging dat wellicht verhoging voor volgend jaar achterwege gelaten kan worden. Vele stranden zijn eigendom van particu lieren en doet de gemeente weinig werk ten aanzien van het schoonhouden. De beveiliging is ook moeilijk wegens een te uitgestrekte kust. Anna Friso kan wel als voorbeeld dienen hiervoor. Binnenkort komt er overleg met het Waterschap voor het verleggen van de riolering te Geersdijk. Overleg met bewoners achten wij niet meer noodzakelijk, nu aan hun wensen tegemoet wordt gekomen. Het is niet nodig dit als eerste op de lijst te zetten, omdat alle werken uitgevoerd zullen en kunnen worden. Er komt in de drie kernen gelegenheid tot het aanplakken van verkiezingsbiljetten. De ingestelde Stuurgroep Streekplan Mid den-Zeeland treedt nog in overleg met de gemeentebesturen. Wij hebben geen behoefte aan structuurplannen voor de drie kernen. We hebben al vele zaken geregeld in de diverse bestemmingsplannen en de uitbrei ding van de dorpen bieden nog voor vele jaren mogelijkheden. We hebben nog geen standpunt waar de 10 woningwetwoningen gebouwd moeten worden. We gaan nog in overleg met de Chr. Woningstichting uit Goes. Overigens spreekt uw denkbeeld van Geersdijk ons wel aan. Over onderwijs is onze visie dat alle bestaande scholen gehandhaafd moeten blijven en ook de huisvesting is goed te noemen. Uit de cijfers blijkt dat het aantal schoolgaande kinderen iets zal afnemen. Ons college is van mening dat het rijk de Open School moet blijven financieren. Mocht het rijk dit niet meer doen, dan kan dit alsnog nader bezien worden. Over de financiën dienen in de eerste plaats de gemeentelijke vertegenwoordigers te praten in de besturen, e.d. Over het aankoopbeleid van de grond voor uitbrei ding van de sportvelden te Kamperland, is te vermelden dat er taxaties gemaakt worden We zijn van mening dat we niet te lang moeten wachten over de beslissing van de exploitatie van de tweede jachthaven. In het eerste halfjaar van 1979 komen we met voorstellen, zodat een ieder weet waar men aan toe is. Het rapport van de Stuur groep Oosterschelde wordt ter inzage gelegd. De wensen uit dit rapport komen later nog in de raad. Per 1 jan. 1979 wordt de politiesterkte bereikt, welke is voorgeschre ven voor de gemeente Wissenkerke. In de zomer zou het aanbeveling verdienen meer personeel te hebben, dit is echter zeer moeilijk te realiseren. Ons college heeft pogingen ondernomen om de molen „Landzicht" te kopen. Dit is helaas mislukt. In de vergaderingen van ons college komen te veel persoonlijke zaken voor, om daar openheid over te verstrekken. De notulen van alle besturen, regelingen, e.d. waar de gemeente in vertegenwoordigd is, worden voortaan bij de ingekomen stukken gelegd. In december zal er de installatie komen voor het beoordelen van een nieuw regle ment van orde. Het spreekrecht spreekt ons overigens niet aan, gezien de afstand tussen bestuurders en bestuurden. Er bestaat weinig behoefte aan nieuwe commissies, omdat in een kleine gemeente de zaken makkelijk te overzien zijn. Over de beschouwingen van Vrije Ge meente Belangen had het college de vol gende opmerkingen. Wij kunnen niet iedereen aanslaan voor reinigingsrechten, omdat hier sprake is van een retributie en men dus eerst van deze dienst gebruikt moet maken. Maar er vindt regematig controle plaats cn de zaak heeft voortdurend onze aandacht. Er .is nog geen goedkeuring binnen van GS op de aankoop- besluiten van de drie woningen. Het kruis punt met de Veerweg wordt verbeterd en verdere verkeersmaatregelen kunnen later aangebracht worden, als de situatie daar om vraagt. De jollenberging bij de jacht haven is wel geheel gerealiseerd. De be hoefte is overigens niet groot gebleken. Er komen voorstellen om een krediet be schikbaar te stellen voor nieuwe armaturen op de lichtmasten in de Veerweg. Het on derzoeksrapport over de verkeersveiligheid wordt aan de raadsleden uitgereikt, zodra dit ontvangen is. Over het sportveld te Kamperland zie de PvdA. Er is met de vv Bevelanders nog geen overleg geweest over de bouw van de kleedaccommodatie. Er zal

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 2