NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD H De zonden van Magda Vinselaar „SPORTEN HELPT" Zeeland Magazine? door G. FORTIUS No. 8837 Donderdag 9 november 1978 82e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-3 08 - GIRO 266802 Abonnementsprijs ƒ18,00 per jaar Franko per post ƒ30,00 per jaar Advertenties 30 ct per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Omdat hij uit zijn wagen was gestapt en er ook collega's van me naar buiten kwamen en nieuwsgierig naar ons keken, ben ik om een schandaaltje te voorkomen, maar bij hem in de wagen gestapt en zijn we naat Haarlem gereden. Daar hebben we samen gegeten. En gepraat, gepraat, gepraat. Ik werd er op 't lest dizzy van, want hij sprak vrijwel voortdurend en liet me nau welijks aan het woord, als ik ergens tegenin wilde gaan. Hij stelde diezelfde avond een huwelijk voor. Op korte termijn, maar ik voelde me beledigd en lachte hem spot lachend uit. Dat weet ik nog heel goed. Op dat moment dacht ik gewoon niet aan een huwelijk. Niet met hem, niet met een ander. Ik had tot kort voor hij opnieuw in mijn leven kwam, enkele weken omgang gehad met een dokter van de stichting. Een vrijgezel van dik dertig jaar. Niet on aardig. Behoorlijk ontwikkeld en een goede geneesheer. Bij iedereen geliefd. Dat hij me een keer uitnodigde voor een etentje en een dansje, vleide me. Want er waren en kele zusters smoor verliefd op hem. Goed, we gingen samen enkele malen uit: bios coop, schouwburg, soms gewoon wat rijden en in de wagen wat vrijentenslotte was ik nog steeds jong. Een keer ging ik met hem mee naar zijn huis in Haarlem. Daar woonde hij met zijn zuster, zoals hij zei. Die was vanzelfsprekend die avond toevallig niet thuis. Heel toevallig. Dus ik was bij voorbaat al op mijn hoede. Laat ik een lang verhaal kort hebben: hij wilde me horizontaal hebben en ik gaf hem een klap, toen hij me probeerde te overweldigen. Van hem had ik ook les gehad voor mijn zwarte kruis en nog een paar grepen ge leerd. Ik bracht ze die avond op hem in praktijk. Achteraf vond ik dat nog een goeie mop: de man met zijn eigen wapens verslaan." Bart keek haar even met groter wordende ogen aan. „Zo? Daar heb ik dan respect voor." „Dank je. Ik was er helemaal niet voor in de stemming; eigenlijk gingen we nog maar enkele weken met elkaar om en een vrijpartijtje vond ik best, maar ergens was er voor mij een grens. Toen hij aanhield, ben ik weggelopen. Hij woonde helemaal aan het andere eind van Haarlem en het was al vrij laat. Ik had er geen idee van of ik nog met een bus kon thuiskomen, maar ik had voldoende geld bij me en anders maar een lift. Toen er een wagen aankwam, stak ik mijn duim op ik was niet in uniform natuurlijk en de wagen stopte. Laat het nu Flip zijn! Ja, die dokter. Hij bakte zoete broodjes, bood zijn veront schuldiging aan en ik was nog zo gek bij hem in de auto te stappen. Maar hij reed helemaal door naar Duin- en Kruid- berg, een vreselijk eenzame plek, probeerde me toen in zijn auto me nogmaals te over weldigen. Nou, Bart, ik geef je de verze kering, dat ik gevochten heb. En hem heb bewerkt. Dat was de volgende dag goed zichtbaar. Om opheldering gevraagd, ver telde hij op de stichting, dat hij de avond tevoren in een doornenstruik was gevallen. Hoe ik die avond thuisgekomen ben, door allerlei enge bospaadjes mijn huis grensde van achteren aan een bos is me nog een raadsel, maar ik bereikte mijn huis en deed alle deuren en ramen stevig op slot. Bekeek daarna de ontstane ravage, want in de auto had hij mijn kleren ge deeltelijk aan flarden gescheurd. Die avond thuis heb ik gevloekt en gejankt en zwoer ik, dat alle mannen voortaan konden barsten. Dat ik nooit meer iets met ze te maken wilde hebben. Je begrijpt dus, dat mijn hele instelling die bewuste avond met Piet in stee van toeschietelijk precies het tegenovergestelde was. Ook die avond, een week later, toen we bij Brinkman aan de Grote Markt in Haarlem zaten te eten. Hij deed alle pogingen om de oude banden tussen ons te herstellen, maar ik weigerde categorisch op elk voorstel van hem. Hij bracht me twee keer na zo'n diner thuis. Dat wil zeggen: tot de voordeur, want ik was nog altijd vast besloten hem niet meer binnen te laten. Die avond, nadat we in Haarlem hadden gegeten, keek ik hem na, toen hij wegreed. Kreeg een steek en op datzelfde moment begreep ik, dat hij nog altijd wat voor me betekende. Trots dit wilde ik niet opnieuw beginnen en in een huwelijk had ik helemaal geen zin. Waarom zou ik? Ik was juist enkele weken tevoren geslaagd voor mijn zwarte kruis en be vorderd tot hoofdzuster, had een vrij grote eigen afdeling met een prachtig salaris... waarom zou ik dit alles weggooien voor een nieuw avontuur met een man? Ik peins de er niet meer over. Hoewel ik me er af en toe op betrapte, dat ik gewoon weer naar hem verlangde. Kun je iets ellendigers bedenken? Daar heb je weer dat dualisme in me. Goed, er gingen enkele dagen overheen, toen lag er op een namiddag, nadat ik van de vroege dienst thuiskwam, een brief. Ik kreeg zelden of nooit post, dus keek nieuwsgierig naar de afzender, maar er stond geen naam op. Het adres was getypt: Zuster Bosse, Brederoodseweg 88a, Sant poort. Ik probeerde voor ik de brief opende het poststempel te ontcijferen, maar het was te onduidelijk. Dus scheur ik de en velop open. Je raadt het natuurlijk al: een brief van Piet. Vier kanten vol geschreven. Waarin hij met grote woordkeus zijn ellende me voorschilderde. Dat ik hem toch niet zo mocht behandelen na alles, wat er tussen ons geweest was, dat-ie gek van verlangen naar me was, dat hij wilde zweren me altijd lief te zullen hebben, hoe oud we ook zouden worden, dat hij met me wilde trouwen en ik helemaal mocht zeggen, hoe ik dat dan wilde: met een groot feest of heel sober. Met daarna een huwelijksreis en ook hier had ik vrije keuze. Een huwe lijksreis van een volle maand. Langer kon hij niet weg van zijn zaken. En waar ik wilde wonenhij liet me volkomen vrij. Er was een pracht van een huis in Voorhout; daar had hij gewoond met zijn vrouw en kinderen, al die jaren. Ik ben er nooit ge weest, maar hij heeft me er later foto's van laten zien: een landhuis met alles, wat er bij hoorde. Kortom: alle beloften waren koeien met gouden horens. Ik zou een auto krijgen en hij zou ervoor zorgen, dat ik rijles ging nemen en als ik nog bizondere wensen had, moest ik het zeggen, want als het in zijn vermogen lag, zou hij die Het Nat. Fonds Sport Gehandicapten houdt van 13-19 november a.s. haar eerste kollekteweek. Het geld, dat het Fonds wil inzamelen is voor de gehandicapte mens, voor zijn recreatie, therapie, ontplooiing en konlaktmogelijkheden, voor doorbreking van zijn isolement, zijn blijheid en voor zijn vrijheid. Dat kan allemaal door de sport. Onder gehandicaptensport wordt een groot aantal zeer verschillende aktiviteiten begrepen. Verschillend in sport, van schaken tot voetbal, verschillend vanuit de handicap, geestelijk lichamelijk en zintuiglijk, verschil lend ook vanuit het waarom, recreatie- of wedstrijdport, met als extra dimensie de therapeutische waarde. Daarnaast kan de gehandicaptensport een bezigheidstherapie zijn. Het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten zamelt geld in voor het overkoepelend or gaan de Federatie Sport Gehandicapten, waarbij landelijke gehandicapten sportorga nisaties zijn aangesloten, t.w.: Nederlandse Invaliden Sport Bond; allemaal inwilligen. Het ellendige was, dat ik me beroerd voelde, nadat ik zijn brief twee keer had gelezen. Ergens ben ik veel te gek. Ik heb nu wel een grote mond en op het ogenblik, dat ik het zeg, meen ik het ten volle, maar als een man, die een half jaar mijn geliefde was, me in een brief van vier zijden al zijn leed uitschreeuwt, omdat hij kapot gaat van verlangen naar mij, dan doet me dat wat. Dan kan ik daar niet zonder meer aan voorbijgaan. Daarom was ik die middag en avond helemaal uit mijn doen. Die brief had me onrustig ge maakt. Temeer ook, omdat ik diep in mijn hart eigenlijk nog gek op hem was, dat drong steeds duidelijker tot me door. Ik sliep die nacht slecht, was al heel vroeg wakker, wat goed uitkwam, want ik had die hele week vroege dienst, moest dus om half zeven beginnen, want om ze ven uur gingen de nachtzusters naar huis. Die volgende dag, na mijn dienst, stapte ik op mijn fiets en reed naar de pastorie. Ik meen je al gezegd te hebben, dat ik van het begin af aan goed overweg kon met de dominee. Ik ging in die tijd regelmatig naar de kerk en was ook weer een paar keer aan het avondmaal geweest. Hij wist im mers van mijn slipper met Piet Vinselaar, dus daarom wilde ik zijn raad inwinnen. Hij was thuis en onmiddellijk bereid me te woord te staan. Ook wat dat betrof, was hij een fijne vent. Altijd klaar om te helpen, als dat in zijn vermogen lag. Niet enkel mij, iedereen in zijn gemeente. Ik liet hem de brief lezen en vertelde en passant, dat zijn vrouw enkele maanden geleden gestorven was en hij al een paar maal persoonlijk kontakt met me had ge zocht. Dat ik tot nog toe had geweigerd en hem zelfs niet in mijn huis had gelaten. Maar dat dit schrijven me aangreep. Ik zei: „De periode, waarin ik een verhouding met hem had, zal altijd een zwarte bladzij in mijn levensboek blijven. Neem aan, dat we samen trouwen, Piet Vinselaar en ik, zal dat dan geen blijvende schaduw zijn over ons geluk? Zal er dan nog ruimte over zijn voor geluk?" Hij dacht na en zei: dat hij zo één-twee-drie niet tot een con clusie kon komen. Negatief reageren is natuurlijk erg gemakkelijk, zei hij, maar daarmee help je het probleem niet uit de wereld. Hij beloofde er over te zullen nadenken, vroeg wat voor dienst ik had en besloot: „Ik kom je met een paar dagen wel even opzoeken." Dat deed hij, want zo was de dominee. Tot mijn blijdschap, want ik zag nog altijd geen uitweg. De dominee zei, dat hij Piet Vinselaar in Voorhout had opgezocht en met hem gepraat. Maar sinds het bekend was geworden, dat hij gedurende bijna zeven maanden een verhouding had met een verpleegster uit Leiden en men hem hierover van kerkelijke zijde hij was gereformeerd logischerwijs op de vingers tikte, verbrak hij alle kontakt met zijn kerk. Ouderlingen zijn verschillende malen bij hem aan huis geweest en ook de dominee, maar er was niet met hem te praten. Dat was dus in de tijd, dat zijn vrouw nog leefde. Goed, de dominee zei, dat hij beleefd was ontvangen en ik hem om advies in deze aangelegenheid had gevraagd. De dominee zei: „Ik heb meneer Vinselaar in de eerste plaats geadviseerd het met God in orde te maken, berouw te hebben over het ge pleegde overspel, zoals ook ik dat had ge toond en terug te keren tot de kerk. Pas daarna, als je alles goed hebt overwogen en doorgepraat met je wijkouderling of dominee, moet je nog maar eens proberen of Magda Bosse bereid is met je te praten. En," zo besloot de dominee, „hij zei, dat hij het serieus zou overwegen." De dominee zei tenslotte nog, dat hij kontakt had op genomen met de wijkouderling van Vinse laar en zijn collega-predikant. Men kon dit geval toch niet zo maar laten liggen. Al had de halve gemeente in stilte de banvloek over hem uitgesproken. (Wordt vervolgd) Ned. Sportbond voor Geestelijk Gehandic.; Federatie Paardrijden Gehandicapten; Ned. Schaakver. voor visueel Gehandicapten; Koninklijke Nederlandse Doven Sportbond; Stichting Zeilen met Gehandicapten; Stichting Sport Instuif Gehandicapten; Stichting Viscentra Gehandicapten. Via affiches, advertenties, folders, radio en t.v. wordt de aktie op alle fronten on dersteund. Vele bekende topsporters werken mee. Maar ook muzikaal wordt de aktie ondersteund. Rond het thema 5855, het gironummer van het Fonds, werd een gram mofoonplaat uitgebracht door Philips met als titel „Thank you for the music", waarbij medewerking werd verleend door mr. Pieter van Vollenhoven (bestuurslid van onze Stichting) piano, en het orkest van Harry van Hoof. In een TROS t.v.-special geven vele binnen- en buitenlandse artiesten hun medewerking om het gironummer 5855, dat muzikaal te vertalen is in „sol, do, sol, sol", bekendheid, te geven. En in een groot aantal plaatsen zal ge- kollekteerd worden. In veel plaatsen door niet-gehandicapte sporters. Want er is geld nodig, veel geld, om veel meer gehandi capten de gelegenheid te geven te kunnen sporten. En daarvoor zijn weer aanpassingen en voorzieningen nodig, die veel geld kosten. Wij willen graag helpen maar kunnen dat niet zonder u en uw bijdrage. "ONS GENOEGEN" - 80 JAAR Op vrijdag 3 november j.l. herdacht de Brassband „Ons Genoegen" te Kamperland met een feestelijke receptie en een gezellige avond voor de leden en hun familie, haar 80-jarig bestaan in het Jhr. Mr. De Casem- broothuis. Vele genodigden gaven blijk van hun gewaardeerde belangstelling. Tijdens de receptie vertelde P. van de Vreugde, één der oudsten van de vereniging, dat Ons Genoegen het in zijn bestaan had gepres teerd Hare Majesteit Koningin Wilhelmina met haar gevolg bij doortocht door Kam perland tot stoppen te dwingen in de Veer- weg, zonder nadelige gevolgen. Daarna voerden verscheidene sprekers het woord. Als eerste de burgemeester, dhr. Wisse. Deze benadrukte de belangrijkheid van een muziekvereniging in een dorp, daar de saamhorigheid daardoor wordt bevorderd. Daarna de heer Kosters namens de K.N.F. Zeeuwse Bond, die het zo ziet, dat er moed voor nodig is om lid van een muziekvere niging te zijn, omdat je er dagelijks mee bezig moet zijn. Hij neemt dan ook zijn Bondspet af voor de 80-jarige. A. Welleman, voorzitter van EMM uit Kortgene, de oudste vereniging van Noord- Beveland kwam daarna aan het woord. Hij memoreerde de tijd, dat er nog gezamenlijk op reis gegaan werd. Hij maakte gewag van het feit, dat de klad in de muziek verenigingen zit. Er zijn niet genoeg leden meer. En als het niet goed gaat, komt fuseren ter sprake, maar daar zitten ook moeilijke kanten aan. Hij hoopte op besten diging van de onderlinge samenwerking. De heer Wattel sprekende namens Apollo uit Wissenkerke wees op de goede samen werking van de verenigingen uit één dorp en hoopte, dat het zo mag blijven, omdat dit niet gemist kan worden. De voorzitter van Wilhelmina uit Colijns- plaat, de heer Pouwer, zag hoe 80 jaar geleden een paar mensen de moed hadden om zonder geld een muziekvereniging op te richten. Daar moeten we ze nog dank baar voor zijn, want een muziekvereniging Kruiswoordpuzzel no. 601 Horizontaal: 1. borstharnas - 6. deel v. e. muziekinstrument - 10. voorzetsel - 11. in halen - 14. herkauwer - 16. mep - 17. en omgekeerd (afk.) - 18. onder het nodige voorbehoud - 19. heilige - 20. opschrift 23. stofmaat - 25. deel van de dag (afk.) 26. uitroep - 27. militaire politie (afk.) 29. natuurkundeterm (afk.) - 30. plaats vervangend - 32. voorzetsel - 33. vogel- produkt - 34. insekt - 36. vol en zwaar geluid - 38. zangnoot - 40. vrouw - 41. getij 42. deel v. e. gebouw - 43. ijle stof - 44. godsdienst - 45. plaats in Afrika - 47. kleur - 49. onbuigzaam - 51. tijdperk - 52. bevestiging - 53. jongensnaam - 54. gast 56. maanstand (afk.) - 57. voorzetsel - 59. onsamenhangend - 61. goud (Fr.) - 62. soort onderwijs (afk.) - 64. plaats in Ne derland - 68. landelijke plaats - 70. zoals de akten getuigen (afk.) - 71. voegwoord 72. niet slecht - 74. aanhaling - 75. aap 78. loflied - 79. deel van het hoofd - 80. soort bond. Horizontaal: 1. kader - 4. ego - 7. terts 10. eendracht - 13. pret - 14. most - 16. eva 18. men - 20. aar - 22. tel - 23. kliniek 25. aat - 26. rm - 27. Nes - 28. in - 29. st 30. Ans - 32. wet - 34. da - 36. trommel 37. satinet - 38. Aa - 39. pet - 41. LSK 42. no - 43. gr - 45. Pia - 47. pk - 48. nco - 49. karabijn - 50. oor - 52. Inn - 53. Ede - 54. one - 55. dame - 59. roes - 62. vermelden - 65. lakei - 66. ami - 67. ikoon. is in een dorp niet meer weg te denken. Iz. de Regt, voorzitter van de Onderne mersvereniging, vond 80 jaar muziek iets geweldigs en daarbij oordeelde hij dat sa menwerking tussen muziek en ondernemers nodig is, omdat beiden streven de leef baarheid in een dorp te bevorderen. De heer Filius sprekende namens het Chr. Gem. Koor Soli Deo Gloria, bood zijn gelukwensen aan. Wij borduren op hetzelfde stramien, om door zelfwerkzaamheid te proberen een bijdrage te leveren aan het culturele leven, in Kamperland. Alle sprekers spraken de wens uit, dat het „Ons Genoegen" in de toekomst goed mag gaan. Daarna dankte de heer J. de Kam, voorzitter van Ons Genoegen, alle sprekers en overige aanwezigen voor hun waarderende woorden en giften. Met allen hoopte hij op zonniger tijden. De avond werd voortgezet met een gezel lig samenzijn van leden en familie. Een dansje, afgewisseld door een spelletje bingo en tussendoor een vrolijke aparte noot, waar P. van de Vreugde voor zorgde, viel zeer goed in de smaak. Reeds in de kleine uurtjes aangekomen, sloot de voorzitter deze avond. Waarmee Ons Genoegen kan terugzien op een ge slaagde herdenking van haar 80-jarig be staan. ST NIKOLAASAKTIE COLIJNSPLAAT De middenstandsvereniging van Colijns- plaat organiseert weer een St. Nicolaas- aktie van 20 november tot 5 december. Als hoofdprijzen hebben zij: afwasautomaat, draagbare tv, droogautomaat, en nog een 30-tal andere waardevolle prijzen. Deze zijn te bezichtigen in de etalage van Kalle- waard, Kruisstraat 26. Verder organiseert de jeugdclub op za terdag 25 november de intocht van de Sint en zijn Pieten omstreeks 13 uur met de boot in de vissershaven. Zij zorgen ook voor de verdere attraktie's. Verticaal: 1. koud - 2. deel van de V.S. 3. tandarm zoogdier - 4. teleurstellend - 5. rivier in Italië - 6. breekbare - 7. Fr. onbep. vnw. - 8. reisje - 9. vreemde munt 10. plaats in België - 12. goedzak - 13. tuinhuisje - 15. verdieping - 20. vr. munt 21. ambtshalve (Lat. afk.) - 22. afstands maat (afk.) - 24. soort dagboek - 25. te vreden - 28. vreemde munt - 29. amaril 31. ongeveer (afk.) - 35. titel (afk.) - 37. mens - 39. schaap - 40. kledingstuk - 46. onder het nodige voorbehoud (afk.) - 47. reptiel - 48. deel van een breuk - 50. grondtoon - 51. meisjesnaam - 55. deel van een wedstrijd - 58. uitroep - 60. stad der oudheid - 61. voorzetsel - 63. jong 65. ind. dakbedekking - 66. uniek - 67. metaal - 69. Fr. ondergr. beweging (afk.) 73. plaats in Gelderland - 75. familielid 76. dagtekening - 77. Chinese maat. Verticaal: 1. kreet - 2. eer - 3. ree - 4. Ed 5. grienen - 6. oa - 7. tho - 8. ets - 9. sport - 11. nt - 12. cm - 13. palm - 15. taai - 17. vertragen - IS. min - 19. nis 21. aandenken - 23. kenmerk - 24. kletsen 29. sta - 30. amp - 31. set - 32. wal 33. tik - 35. Ato - 40. diadeem - 44. rond 45. pre - 46. Abe - 47. poos - 48. nihil 51. regen - 56. ave - 57. mei - 58. er 59. rd - 60. oei - 61. enk - 63. ma - 64. li. Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTRUS 1 - WISSENKERKE Oplossing kruiswoordpuzzel no. 600

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 1