Raadsvergadering Wissenkerke Toelichting begroting Wissenkerke Op maandag 16 oktober j.l. kwam de raad dezer gemeente in vergadering bijeen. Burgemeester P. Wisse heette de nieuwe raad nog welkom, daar dit wegens ziekte niet eerder mogelijk was geweest. Hij hoopte op een goede verstandhouding tussen de raadsleden en het college. De publieke tri bune was tot de laatste plaats bezet door de aanwezigheid van vele inwoners uit Geersdijk. Hierna vond nog de beëdiging plaats van het lid Remijnse, die wegens ziekte de installatie niet had meegemaakt. De notulen werden onveranderd vast gesteld en de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Er werden gelden beschikbaar gesteld voor lesmateriaal en een stencilmachine voor de school te Geersdijk. De chr. school te Wissenkerke had mede werking verzocht voor de bouw van een gemeenschapsruimte aan deze school. Het lid P. Hamelink vond de toelichting bü dit voorstel aan de summiere kant, o.a. er was nog geen bedrag genoemd. Hij zag toch wel de noodzaak van de bouw in, maar vroeg of dit dan op zeer korte termijn zou kunnen gebeuren. Dan kon men nog gebruik maken van de aanwezige noodlokalen. De voorzit ter kon daarover niets beloven, maar zou proberen om dit te realiseren. Voor onderhoud en enkele schoolbeno- digdheden werd een bedrag van ƒ7886,94 beschikbaar gesteld voor de chr. school te Wissenkerke. Nu de verbouw van de openbare lagere school te Wissenkerke zijn voltooiing na dert,. dient er ook voor de inrichting ge zorgd te worden. De raad gaf daaraan een bedrag van ƒ60.069,03 Het bedrag per leerling werd vastgesteld op 402,23 nog over het jaar 1977. Het college vroeg de raad een bedrag van 992.255,90 beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuwe kleuter- en lagere school te Geersdijk. Jaarlijkse lasten gaan bedragen 109.148,15. Het lid P. van der Maas opende de discussie door het volgende te zeggen: „Nu we zo ver zijn om een beslissing te nemen over de bouw van een nieuwe school te Geersdijk, willen wij toch ook onze mening laten horen. Wij vinden het bedrag dat hiervoor nodig is ook groot, zeker wat betreft de kleuterschool. Maar gezien de omstandigheden en de harde noodzaak, waar we mee te maken hebben voor deze zaak, zien we geen andere oplossing die beter zal zijn. Wij willen nu niet alleen naar het financiële punt kijken, maar ook de belangen van Geersdijk zeker niet ach terwege laten, wanneer dit gaat over het nieuwe schoolgebouw. Temeer omdat dit ten goede zal komen voor de gehele ge meenschap en een ieder die hierbij betrok ken is, hetzij in meerdere of in mindere mate. Daarom willen wij onze steun graag geven in deze zaak en staan hier ook ten voile achter. Meneer de voorzitter, wij zouden graag zien. dat wanneer de schoolbouw zal plaats vinden, hier ook nog wat woningwetwonin gen bij te plaatsen, omdat Geersdijk pro- centsgewijs niet meer zal achterkomen bij de andere dorpen, met name Wissenkerke en Kamperland. En dit ten goede zal komen voor de school. Ik dank u." Het lid P. Hamelink was wel van de noodzaak overtuigd en stond dan ook achter het voorstel. Hij vond het gebouw wel wat te luxe uitgevoerd door de architect, terwijl daarnaast de alternatieven slecht waren gezocht. Bij de begroting zou de PvdA te rugkomen over de léefbaarheid van Geers dijk en eventuele woningbouw. Het lid A. Sandee vertolkte zijn eigen mening. Hij was het met de PvdA eens, dat er te weinig alternatieven waren ge zocht en alles te luxueus was opgezet. Hij voorzag ook later moeilijkheden met het leerlingenbestand. Is de bouwcommissie wel serieus bezig geweest om zo ver boven de basisnormen te bouwen? Ook de jaar lijks terugkerende kosten waren erg hoog. J. Dieleman zei, dat de andere fraktie- leden wel achter dit voorstel stonden en de noodzaak voor Geersdijk inzagen. De voorzitter gaf als reactie, dat het college was uitgegaan van permanente bouw en daarbij deskundigen hadden be trokken voor de tekeningen. In nov. 1977 ging de raad reeds akkoord met het voor- bereidingsbesluit daarover. Hij erkende, dat men weinig alternatieven had gezocht, om dat Geersdijk in het verleden weinig geld kostte aan onderwijs en dat dit nu wel iets duurder mag zijn. De nieuwe onderwijs plannen gaan uit van de norm van plm. 30 leerlingen en men moet geen angst hebben voor de toekomst. Bij semi-permanent gaat alles op de lange baan. Het lid J. Remijnse vond het een goede zaak dat Geersdijk deze nieuwbouw kreeg. Hiermee kw'am een eind aan de discussie en werd het voorstel aanvaard. De publieke tribune reageerde hierop met luid applaus. Een wijziging in de verordening van de onroerend goedbelasting werd vastgesteld, evenals het maximumbedrag voor de vlot tende schuld voor het jaar 1979. Er werd ook vastgesteld een verordening voor de behandeling van beroepschriften op de wet bejaardenoorden. Het lid Uijl vroeg of de bejaarden daar ook kennis van konden nemen. De voorzitter zegde toe, dit in het mededelingenblad te plaatsen. Twee wijzigingen betreffende bouwver ordeningen werden goedgekeurd. Het college stelde voor om de regio De Bevelanden aan te melden als proefprojekt welzijnswerk. Het lid L. Blok vroeg of dit nu nog wel zin had, nu de gemeente Goes heeft besloten niet mee te doen. Zouden de kosten niet te hoog worden en was het niet beter om nu reeds samen een plan te gaan opstellen voor het welzijnswerk? Het lid J. Uijl sprak over pionierswerk dat de kleine gemeenten voor Goes moeten gaan verrichten. De voorzitter wou toch solidair met de andere gemeenten blijven om dit projekt aan te melden. Er komt bij afwijzing toch later wel een plan vanuit de regio, maar de kosten zijn nog moeilijk te bepalen. Blok had geen bezwaar tegen aanmelding, maar het haalde volgens hem toch niets uit. De raad besloot dan ook akkoord te gaan met de aanmelding bij het rijk. De woning Geersdijkseweg 8 werd ver kocht aan de heer G. J. Goulooze. Hierna ging men over tot de vaststelling van de nieuwe verordening voor de sport en cultuurcommissie. Elke vereniging krijgt daarin een eigen vertegenwoordiger, waar door een aantal van 18 leden in deze com missie komt. Het lid L. Blok zei dat zijn fraktie er niet mee akkoord kon gaan. De commissie wordt besloten en dat was volgens hem een stap terug naar een besturen van voor de 2e wereldoorlog. De oude commissie was in meerderheid dan wel voor die besloten heid, maar men weet niet hoe de nieuwe leden daarover denken. Hij verzocht de raad dan ook het voorstel te steunen wat luidde: „De vergaderingen van de commissie zijn openbaar, mits de meerderheid der com missie het tegenovergestelde bepaalt over één of meerdere agendapunten." Blok sprak over adviezen van vele tien duizenden guldens per jaar, betaald uit ge meenschapsgeld en dat men daar dan toch zeker in het openbaar over moest ver gaderen. Wanneer het voorstel niet werd aangenomen, zou de PvdA geen vertegen woordiger daarin laten plaatsnemen. De voorzitter en Dieleman waren van mening dat de oude commissie ook niet openbaar was geweest. De voorzitter wou de inspraak van de oude commissie ook handhaven en deze sprak van beslotenheid. De leden Dieleman, Remijnse, Wisse en Van der Maas voelden niets voor de open baarheid. Toch handhaafde Blok zijn voor stel, hetgeen werd verworpen en daardoor was de sport- en cultuurcommissie dus besloten conform de nieuw opgestelde ver ordening. Hierna kwam aan de orde het benoemen van gemeentelijke vertegenwoordigers in 25 commissies, lichamen, besturen, e.d. Het lid L. Blok sprak daarover het vol gende. Hij vond het zeer positief dat men in toenemende mate uitging van het kiezen in die besturen van de gekozen vertegen woordigers, dus niet altijd de burgemeester. De voorgestelde suggesties kon hij in vele gevallen onderstrepen, toch had hij nog graag enkele wijzigingen, welke personen binnen zijn fraktie betroffen. In de Stich ting Protestantse Bejaardenzorg stelde hij voor, dat dhr. P. Hamelink de plaats zou innemen van dhr. J. H. Uijl. In de subsidie commissie stelde hij voor dat dhr. J. Uijl de plaats zou innemen van dhr. L. Blok. En nu de sport- en cultuurcommissie be sloten was, dient dhr. L. Blok daarin te vervallen en stelt onze fraktie geen ander voor. De heer J. Dieleman kon met alles ak koord gaan. En dhr. Meulenberg stelde voor dat dhr. Dieleman zitting zou nemen in de sport- en cultuurcommissie. De voorzitter betreurde de weigering var de PvdA om geen vertegenwoordiger in de sport- en cultuurcommissie te nemen. Hij wilde die vacature nog open laten en stelde voor om dan de gehele lijst zonder schrif telijke stemming te aanvaarden. Hetgeer dan ook geschiedde. Het bouwrijp maken van het bestem mingsplan Geersdijk Oost-II werd opgedra gen aan Boone en Besuijen B.V. te Goes voor een bedrag van ƒ49.400,—. De heer Uijl sprak zijn verwondering er nog over uit, dat de dienst gemeentewerken zo ver boven het bedrag had geraamd. Diverse begrotingswijzigingen passeerden de raad zonder op- of aanmerkingen. Ook werd aangenomen een voorberei- dingsbesluit wijziging bebouwde kom Kam perland, ten behoeve van een woning aan de Molenweg. Voor de rondvraag had de burgemeester nog een extra aanvulling. Ter gelegenheid van de opening van camping De Roompot heeft dit bedrijf gemeend een schilderij aan de gemeente te moeten aanbieden. Dit ge schenk dient echter door de raad te worden aanvaard. Het schilderij, voorstellende de oude veersteiger te Kamperland, werd door de raad aanvaard. Bij de rondvraag vroeg P. van der Maas of de snelheid van de prov. weg te Geers dijk niet verlaagd kon worden naar 50 km. De voorzitter zei, dat de gemeente dit niet bepaalt, maar de provincie. Men zou dit gaan bekijken. De eerste vraag van Meulenberg betrof het dorpshuis en het kerkplein. Bij de van de zomer gehouden disco-avonden kwamen vernielingen en rommel veel voor. Ook het kerkplein is de laatste tijd meer een op slagplaats geworden. Is daar iets aan te doen, b.v. afsluiten of iets dergelijks. De voorzitter zegde toe een en ander te bekijken. Het lid Dieleman zei, dat de con tainer op korte termijn weg gaat van dit plein. Zijn tweede vraag was of de weg naar de begraafplaats geasfalteerd kon worden en of er enkele parkeerplaatsen gemaakt konden worden. Wethouder De Nooijer zei, dat het asfalteren al gebeurd had moeten zijn, maar dat hij het zou gaan navragen. De laatste vraag van Meulenberg betrof de illegale stortplaatsen in de kernen. Is daar iets aan te doen? De voorzitter zou er aandacht aan besteden. De vraag van Hamelink betrof de slechte toestand van het stenen gebouw („soos") op de hoek Noordeindstraat. Alle banken waren er uitgesloopt. De voorzitter zei, dat er iets aan gedaan zou worden. Met <?nige woorden van dank sloot bur gemeester P. Wisse deze vergadering. Hij deelde mede, dat op maandag 6 november 's middags om 2 uur de begrotingsverga dering zou worden gehouden. Het is met voldoening dat wij u hierbij de begroting van inkomsten en uitgaven voor de algemene dienst der gemeente voor het dienstjaar 1979 ter vaststelling kunnen aanbieden. Ook dit jaar was het mogelijk bij de samenstelling van de begroting ge bruik te maken van de meest recente reke- ningscijfers, namelijk die van de ontwerp tekening over het dienstjaar 1977. De eind cijfers van de algemene dienst zijn als volgt: Gewonedienst: Inkomsten 10.752.104,90; Uitgaven 10.752.104,90; geen saldo. Kapitaaldienst: Uitgaven 12.550.365,89; Inkomsten 11.642.468,96; nadelig saldo 907.896,93. Zoals te doen gebruikelijk zijn in de gewone dienst slechts uitgaven geraamd, die nodig zijn om de huishouding van de gemeente en de hiermee gepaard gaande voorzieningen op een verantwoord peil te houden. Zoals eveneens gebruikelijk is zijn in de kapitaaldienst geen nieuwe investeringen op genomen, omdat door het eventueel niet tijdig beschikbaar komen van financierings middelen vertraging in de goedkeuring van de begroting zou kunnen ontstaan. Nieuwe investeringen zullen u door middel van begrotingswijzigingen in de loop van het jaar 1979 bereiken, één en ander wel afhankelijk van het rond krijgen van de voorbereiding en procedures van diverse objecten. In het vervolg van deze brief wordt nog nader ingegaan op het inves teringsprogramma. Tot onze voldoening is de begroting slui tend met een post voor onvoorziene uit gaven van ruim 543.000,—. Dit is een heel bedrag. Om bepaalde zaken te kunnen ver wezenlijken is het echter noodzakelijk fi nanciële ruimte te hebben. Gelet op het bedrag voor onvoorziene uitgaven en onren dabele investeringen heeft ons college ruime aandacht geschonken aan de noodzaak tot het al of niet verhogen van belastingen en tarieven. Ons college is van mening, dat vanwege de uitkomsten van de begroting voor 1979, ook in 1979 voor het merendeel van de heffingen een pas op de plaats kan worden gemaakt. Met uitzondering van de reini gingsrechten, toeristenbelastingen, tarieven zwembad en liggelden pleziervaartuigen zul len u dan ook geen voorstellen tot ver hoging worden gedaan. Belastingen, retributies en tarieven. Zoals hiervoor reeds is aangestipt is de financiële positie van de gemeente voor 1979 dermate gunstig, dat met de meeste heffingen voor het vierde jaar een pas op de plaats kan worden gemaakt. Hieronder volgt een uiteenzetting en motivering van de heffingen, die naar onze mening wel voor verhoging in aanmerking komen en waartoe wij u dan ook voorstellen zullen doen. a. Liggelden pleziervaartuigen. Reeds een behoorlijk aantal jaren neemt uw raad en ook ons college het standpunt in, dat de exploitatie van de gemeentelijke jachthaven te Kamperland kostendekkend dient te zijn. Wij menen op deze voet door te moeten gaan in 1979 en stellen u daarom voor de liggelden met het maximaal toe gestane percentage van 3,5 te verhogen. Met de gemeenten Arnemuiden en Veere heeft ook nu weer overleg omtrent het liggeldtarief plaats gevonden, op voorstel van het recreatieschap Het Veerse Meer. Genoemde gemeenten zullen waarschijnlijk dezelfde verhoging toepassen, zodat de ta rieven in de gemeentelijke jachthavens aan het Veerse Meer ook in 1979 gelijk zullen zijn b. Reinigingsrechten. Voorgesteld wordt het tarief per aanslui ting in 1979 op te trekken van 52,50 naar 55,00. Voor retributies geldt de bepaling, dat deze in 1979 met maximaal 5°/o mogen worden verhoogd. De voorgestelde verhoging komt neer op een stijging met 5%, afgerond op één gulden naar beneden. Opgemerkt wordt nóg, dat de reinigingsrechten in 1977 en 1978 minder zijn verhoogd dan was toe gestaan. De kosten van de huisvuildienst Noord-Beveland zijn behoorlijk gestegen van wege de aanschaf van een nieuwe huis- vuilauto. c. Land- en watertoeristenbelasting. Op initiatief van het recreatieschap Het Veerse Meer heeft tussen alle aan het meer grenzende gemeenten overleg plaats ge vonden over de tarieven van de toeristen belastingen. Dit heeft geleid tot een advies van het recreatieschap aan de gemeenten om het basistarief voor beide belastingen te verhogen van 0,35 tot 0,40 per persoon per overnachting c.q. per etmaal verblijf. Dit komt neer op een verhoging met ruim 14% van het basistarief. Een stijging met 5% zou neerkomen op 36% cent, hetgeen afgerond neer zou komen om 37 cent. Van wege het hanteren van een gemakkelijk in rekening te brengen bedrag is een ver hoging voorgesteld tot 40 cent. Ten aanzien van de forfaitaire tarieven voor genoemde belastingen wordt voorge steld een verhoging toe te passen van 5%. Hierbij tekenen wij aan, dat de forfaitaire tarieven voor de watertoeristenbelasting in alle betrokken gemeenten gelijkluidend zijn. Dit is niet het geval met de forfaitaire tarieven voor de landtoeristenbelasting. De ze lopen in de verschillende gemeenten behoorlijk uiteen. Ter vergelijking: in een bepaalde gemeente is het bedrag voor een caravan twee maal zo hoog als in Wissen kerke. Uniformering op dit punt achten wij dan ook geen haalbare zaak. Dit zou neer komen op een verhoging met 100%. Bij onze besluitvorming over de aan uw raad te doene voorstellen hebben wij ook laten meespelen het feit, dat de toeristen belastingen de laatste jaren steeds behoor lijk zijn verhoogd. De verhoging in 1978 beliep ruim 16%. Dit bezien tegen het niet of nauwelijks verhogen van de heffingen voor de eigen inwoners in de laatste vier jaar menen wij dat met een verhoging van 5% van de in 1978 geldende forfaitaire ta rieven voor de landtoeristenbelasting dient te worden volstaan. d. Tarieven zwembad. Vanwege het hoog oplopende tekort op de exploitatie van het zwembad te Wissen kerke achten wij het een gerechtvaardige zaak de tarieven in 1979 met het toegestane percentage van 3,5 te verhogen. Deze ver hoging in ogenschouw nemend beloopt het tekort in 1979 op de exploitatie van het zwembad naar schatting nog een bedrag van ruim 103.000,—. Gereedgekomen en in uitvoering zijnde werken. Als te doen gebruikelijk willen wij u ook in deze aanbiedingsbrief een overzicht verstrekken van de belangrijkste investerin gen, die in de afgelopen 12 maanden heb ben plaats gevonden. Hieromtrent valt het volgende te vermelden: a. Uitgevoerde werken, etc. Toiletvoorziening handelshaven Kamper land; Aanschaf pneumatische snoei-instal- latie; Verfraaiing Veerweg Kamperland; Aankoop gronden bestemmingsplan Geers- dijk-Oost II; Aankoop gronden en opstallen bestemmingsplan Kamperland II; Aankoop woningen ten behoeve van verbreding West- havendijk Kamperland; Jollenberging jacht haven Kamperland; Abri Voorstraat Wis senkerke; Douches "kleedgebouw sportveld Kamperland; Parkeerterrein Middenstraat Wissenkerke; Plein Weststraat Wissenkerke; Aanleg Ruiterplaatweg Kamperland (2e fase); Rioleren terrein jachthaven Kamperland; Riolering Dorpsweg Wissenkerke; Inrichting speelterreinen „El Rancho Grande" te Kam perland, park „Ruiterplaat" te Kamperland en Oostkruisstraat te Geersdijk: Aankoop laatste woning saneringsplan Wissenkerke; Verbetering Havenweg te Kamperland (bij jachthaven). b. In uitvoering of binnenkort te realiseren. Doorrekenen rioolstelsels drie kernen; Schonen gemeentelijk archief; Verbreding Westhavendijk te Kamperland; Bouwrijp maken bestemmingsplan Geersdijk-Oost II; Verbouw/uitbreiding openbare lagere school Wissenkerke; Verbouw/uitbreiding bijzondere lagere school Geersdijk; Verbouw Drenthe- huis Geersdijk; Uitbreiding straatverlichting Geersdijk; Uitbreiding openbare verlichting sportcomplex Wissenkerke; Aanschaf nieuwe uniformkleding dragers; Aanschaf vracht auto ten behoeve van gemeentewerken; Onderzoek verkeersveiligheid drie kernen. Nieuwe investeringen. Op dit punt denkt ons college aan de realisering van de hierna te noemen pro- jekten: Aanschaf nieuwe stemhokjes en -bussen t.b.v. verkiezingen; Vernieuwen jachtensteiger in landbouwhaven Kamper land; Verbetering weg in Tuindorp („franse pad") Wissenkerke; Uitbreiding sportveld Kamperland; Aanleg tweede jachthaven Kamperland; Uitbreiding dorpshuis Kam perland; Nieuwe bergplaats gemeentewer ken Kamperland; Aanbrengen openbare ver lichting gedeelte Nieuweweg Kamperland (bij ijsbaan); Verbreding Burgemeester de Moorweg Kamperland; Verleggen uitmon ding riolering Geersdijk (vooruitlopend op nieuwe centrale zuiveringsinstallatie en der halve een investering die later van het wa terschap wordt terugontvangen). Algemeen bestuur. Voorlichting. De voorlichting aan de inwoners wordt verzorgd door 3 uitgaven, te weten het informatieblad, een gids met alle mogelijke adressen van instanties, verenigingen en der- i gelijke en een boekwerkje met plattegronden en straatnamen van de gehele gemeente. Sinds kort wordt het informatieblad ver vaardigd door het Administratief Diensten centrum Zeeland, hetgeen de lay-out van het blad aanmerkelijk heeft verbeterd. Reorganisatie binnenlands bestuur. Sinds de aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1978 is er ten aanzien van deze re organisatie (zeker wat betreft de gemeen ten) weinig nieuws te vermelden. De plannen ten aanzien van de herindeling van de provincies hebben in de tussentijd wel vas tere vórmen aangenomen. Door de toename van het inwonertal in de laatste jaren bestaat uw raad sinds september j.l. weer uit 11 leden. Brandweer, verkeer en vervoer. Op 14 augustus 1978 heeft uw raad be sloten deel te nemen aan de gemeenschap pelijke regeling Regionale Brandweerkring Noord- en Midden-Zeeland. Inmiddels is be kend geworden, dat zeker niet alle tot ge noemd gebied behorende gemeenten aan de regeling zullen deelnemen. Wat hiervan de financiële consequenties zijn voor de wel deelnemende gemeenten kan nog niet mede gedeeld worden. Zodra hierover meer be kend is zullen wij u inlichten. Door de aanschaf van diverse materialen, waaronder 2 nieuwe auto's, zitten de vrij willige brandweerkorpsen Kamperland en Wissenkerke redelijk tot goed in hun mate rialen. Wel is het noodzakelijk over te gaan tot de aanschaf van meer persluchtappera- tuur, mede noodzakelijk om aan wedstrijden te kunnen blijven deelnemen. Het is verheugend, dat zoveel leden van de korpsen bereid zijn aan noodzakelijke cursussen deel te nemen. Dit komt onge twijfeld de uitvoering van de brandweer- taken ten goede. Wij spreken hierover gaarne onze waardering uit. Straten en wegen. Vanwege de beschikbare financiële ruimte in 1979 is het mogelijk om een redelijk bedrag uit te trekken voor het onderhoud aan de bij de gemeente in onderhoud zijnde wegen, zowel die binnen als buiten de be bouwde kommen. Met enige voldoening kun nen wij constateren, dat het onderhoud van de in beheer zijnde wegen goed is te noemen. Indien het niet noodzakelijk blijkt te zijn het volledig uitgetrokken bedrag aan onderhoud van de deklagen te besteden, zal het resterende bedrag worden toege voegd aan ter zake gevormde reserves (quartaire wegenfonds, fonds andere dan plan- en quartaire wegen en fonds overige wegen binnen dc bebouwde kommen). Over de aldus gevormde reserves kan worden beschikt als in de toekomst grote bedragen nodig zijn voor het onderhoud van de dek lagen van de wegen. Onlangs heeft de eerste oplevering plaats gevonden van de 2e fase van de Ruiter plaatweg te Kamperland. Hiermee is de doorgaande verbinding naar het recreatie gebied Schotsman-Ruiterplaat buitenom Kamperland gerealiseerd. Nog niet is bekend of subsidie wordt verkregen in de kosten van het aanbrengen van verkeerslichten op het kruispunt Ruiterplaatweg-Molenweg. In dit kader valt ook te vermelden de voorgenomen verbreding van de Westhaven dijk te Kamperland. Inmiddels heeft uw raad besloten tot aankoop van de drie te slopen woningen. Zodra deze woningen zijn ont ruimd kan de uitvoering van het project ter hand worden genomen. Zoals bekend komt de uitvoering niet in aanmerking voor subsidiering in het kader van de open luchtrecreatie. Tot onze teleurstelling moeten wij mel ding maken van het in toenemende mate aanrichten van vernielingen aan straatnaam- en verkeersborden, alsmede aan de openbare verlichting. Verkeersveiligheid. Op dit onderdeel valt te vermelden het aan de gang zijnde onderzoek naar de snel heid van het verkeer en de intensiteit op een tiental plaatsen in de 3 dorpskernen. Aan de hand van de uitkomsten van dit onderzoek zal aan ons advies worden uit gebracht over eventueel te treffen maatre gelen ter bevordering van de verkeersvei ligheid in de bebouwde kommen. Volksgezondheid. Rioleringen. Te vermelden valt de aanleg van een nieuwe riolering achter de woningen aan de Dorpsweg te Wissenkerke. Na veel over leg met de betreffende bewoners is het toch gelukt dit project uit te voeren. Daarnaast wordt door het ingenieursbu reau Witteveen' en Bos een onderzoek in gesteld naar het functioneren van de rio leringen in de drie kernen. Aan de hand van de uitkomsten van het onderzoek kan worden vastgesteld welke verbeteringen die nen te worden aangebracht. In de loop van 1979 zal dit mogelijk leiden tot nadere voorstellen aan uw raad. Onderzoek. In 1977 is voor de eerste keer een onder zoek gehouden op baarmoederhalskanker bij vrouwen in de leeftijd van 35 tot 55 jaar. Inmiddels heeft ook dit jaar een dergelijk onderzoek plaats gevonden. Uit de begroting voor 1979 moge u blijken, dat dit onderzoek jaarlijks terugkeert. Éénmaal per drie jaar worden de vrouwen, die aan het onderzoek wensen deel te nemen, onderzocht. Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Streekplan Midden-Zeeland. In de loop van het jaar 1977 is opge heven de destijds ingestelde stuurgroep in tergemeentelijke structuurschets Midden- Zeeland. Binnenkort zal de uit deze stuur groep voortgekomen intergemeentelijke over leggroep herziening streekplan Midden-Zee land gaan functioneren. Door de provinciale planologische dienst is in 1977 een rapport „Probleemverkenning Streekplan Midden- Zeeland" aan de betrokken gemeenten toe gezonden. De herziening van het streekplan zit thans in de fase van het formuleren van de doelstellingen. Bebouwde kommen. Voor de drie dorpskernen zijn nieuwe be stemmingsplannen bebouwde kommen ont worpen. Hierin zijn verschillende later vast gestelde bestemmingsplannen opgenomen, zodat door middel van de nieuwe plannen voor de bebouwde kommen eenzelfde regiem gaat gelden, hetgeen de duidelijkheid ten goede komt en verschillen tussen de ver schillende plannen opheft. Deze nieuwe plannen verkeren in het stadium van voor overleg met de provinciale planologische dienst. In de loop van 1979 zullen deze plannen zeker ter vaststelling aan uw raad worden voorgelegd. In exploitatie zijnde bestemmingsplannen. Algemeen. In vergelijking met de laatste jaren kan niet meer worden gesproken van een toe nemende bouwaktiviteit in de verschillende bestemmingsplannen. Met name het laatste halfjaar is de belangstelling voor de bouw van woningen verminderd. Voor 1979 zijn deze gemeente 10 woningwetwoningen toe gewezen. Met de Christelijke Woningstich ting Zuid- en Noord-Beveland vindt overleg plaats waar deze woningen moeten worden gebouwd. In Kamperland naderen de 10 woningwetwoningen uit het contingent 1976 hun voltooiing. Wissenkerke Zuid-West. Inmiddels is de laatste fase van dit be stemmingsplan bouwrijp gemaakt in de eer ste helft van 1978. Op dit moment is er in dit plan nog ruimte voor de bouw van ongeveer 70 woningen. Hiervan zijn reeds 28 percelen in optie uitgegeven of verkocht. De bouw hiervan is nog niet aangevangen. In 1978 zullen in dit plan gereed komen 9 woningen in de vrije sector en 16 premie woningen. Op dit moment zijn 5 woningen in de vrije sector in aanbouw. Toekomstige uitbreiding Wissenkerke. Aan de stedebouwkundige is opdracht verstrekt de toekomstige uitbreidingsmoge lijkheden van Wissenkerke te bezien na voltooiing van het plan Zuid-West. Met name gaat het hierbij over de vraag in welke richting dc uitbreiding moet c.q. kan worden gezocht. Zodra mogelijk zullen wij uw raad met de mogelijkheden ter zake confronteren. Kamperland ten westen Veerweg. In dit eveneens volledig bouwrijp ge maakte plan is nog ruimte voor dc bouw van een zeventiental woningen. Hiervan zijn op dit: moment reeds 12 percelen ver kocht of in optie uitgegeven. Met de bouw hiervan moet nog een aanvang worden gemaakt. In 1978 zullen in dit plan gereed komen de reeds genoemde 10 woningwet woningen en 4 woningen in de vrije sector. In aanbouw zijn op dit moment 10 premie woningen en 3 vrije sector woningen. Vervolg volgende week.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 2