NÖORD-BEVE LANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD mF\ H De zonden van Magda Vinselaar 61 door G. FORTIUS No, 3635 Donderdag 19 oktober 1978 82e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-3 08 - GIRO 266802 Abonnementsprijs ƒ18,00 per jaar Franko per post ƒ30,00 per jaar Advertenties 30 ct per mm, excL BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kannen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Kruiswoordpuzzel no. 5 98 r I2 1 I3 I4 LP 6 7 8 9 n 12 13 TT Tpg'* npi W mgpi 22 23 25 H fin 1 26 rri w' 3C 31 32 mi33 34 pp35 36 Hf37 38 HUI39 /.o lmpp44 45 46 H IS 1 U" 50 H 51 52 H"J54 55 56 57 m BjppÉ pij59 6 0 62 ^W65 66 Pp^n 7Ö~ i 71 i i i t2 n r FEUILLETON „Ja, dat zei hij allemaal, gaf me een hand en zei, dat ik de eerste van de ko mende maand kon beginnen. De Stichting wilde medewerking verlenen naar het zoeken naar een geschikte woning er werden er een aantal voor alleenstaanden gebouwd in het dorp, voornamelijk voor verplegend personeel en zag dus voldoende perspec tieven. Voorlopig zou ik heen en weer reizen van Leiden naar Santpoort. Ik had nog zwaar geluk, dat een zuster ging trouwen en met haar man naar het noorden van het land vertrok. Ze had een klein huisje aan de Brederoodseweg, op nog geen tien minuten afstand van de stichting. Eigendom. Ik kon het kopen. In overleg met de bank, waarop ik mijn geld had staan, verstrekte men mij het tekort en gaf me daarvoor een hypotheek. Dus werd ik tevens eige nares van een leuk, eenvoudig huisje." Ze kwam overeind om naar de keuken te gaan, maar bleef halverwege staan. „Wil je de rest eerst horen, of willen we nu wat gaan eten?" Hij spreidde zijn handen. „Dat laat ik helemaal aan jou over. Ik heb nog geen trek." Langzaam kwam ze terug naar haar stoel en zakte neer. „Ik eigenlijk ook nog niet. Maar het is intussen al één uur geworden. Tenzij je nu genoeg weet van mijn wan daden, dat je doet besluiten niet met me te trouwen." Ze kijkt haar gast onderzoe kend aan, Bart laat zich hierover nog niet uit, maar antwoordt enkel: „Voor wat mij betreft, kun je wel een paar boterhammen klaarmaken, die we zo uit het vuistje verorberen. Ik no dig je uit vanavond ergens met me te gaan eten. Bijvoorbeeld in Alkmaar." Magda zet grote ogen op. „Maar beste jongen, ik heb alles in huis gehaald voor een soort feestmaal. Ter ere van Bart van der Eerde!" „Dat kunnen we morgen ook eten, tenzij je je bedenkt en me alsnog liever vanavond kwijt wilt. Dan ga ik." „Praat geen onzin, Bart. Ik heb de meiden naar het Brasemermeer gestuurd om onge stoord met je te kunnen praten: vandaag en morgen. De meiden komen pas in de avond thuis. Sjaan, mijn schoonzus, brengt ze zelf met de auto. Goed, ik neem je diner aan. Dan verwen ik je morgen, afgespro ken?" Enkele minuten later eten ze wat boter hammen. Magda heeft in no time thee gezet. Daarna zitten ze opnieuw tegenover elkaar. De man rookt en denkt na. Magda zegt, als ze kopjes en borden teruggebracht heeft in de keuken: „Nog eens een man in mijn leven, had ik eigenlijk al lang afgeschreven. Na de dood van Piet had ik het er echt goed kwaad mee. We hadden een fantastisch huwelijk, in ieder opzicht. In volkomen harmonie. Ik dacht: zoiets krijg je maar éénmaal in je leven en dat zal ook wel zo zijn. Natuurlijk bestaan er tweede huwe lijken, die prima verlopen. We hadden in Santpoort een broeder, die zestien jaar ge trouwd was, toen zijn vrouw stierf. Hij had drie kinderen en de jongste was vijf. Na een goed jaar hertrouwde hij met een on gehuwde moeder met één zoon, ongeveer van dezelfde leeftijd als zijn jongste. Toen ik op de stichting kwam werken, hadden ze net hun koperen huwelijksfeest gevierd. Ik ben er eens een avond op visite geweest. Nou. als je spreekt van een harmonieus gezin, was het daar. Hij had bij zijn tweede vrouw ook nog een dochter, zodat er vijf kinderen in huis waren. En een leuk stel, die man en die vrouw! Ik had er alle be wondering voor en was werkelijk jaloers. Ik dacht toen: als ik nog eens een dergelijke man in mijn leven tegenkom, weet ik nog niet, wat ik doe." „Waarom heb je eigenlijk nooit eens een huwelijksadvertentie geplaatst?" Magda begint te lachen. „De kneusjes rubriek. Om de eenzaamheid op te lossen. Dat vind ik zo'n geijkte term. O, ik heb er best eens in geneusd, dat mag je weten. Waarom niet? Misschien ook uit een soort nieuwsgierigheid. Maar ik hoefde niet meer zo nodig, Bart. Ik had nog altijd de kater van Leiden en was opnieuw vast besloten me nooit meer af te geven met welke man dan ook, als-ie me niet persé zou aanstaan. Mijn ware voor wat mijn zedelijke handel en wandel betreft, kwam ook de kerkeraad in mijn nieuwe woonplaats te horen. Ik meen: enkel het moderamen. Dus kreeg ik de dominee op welkomstbezoek. Een vrij jongeman, die wel begrip had voor mijn misstap. Beslist niet goedkeurde, maar ten slotte adviseerde mijn zonden te belijden voor God. „Hier kent men je niet, dus wij zeggen: hartelijk welkom in onze gemeente, zuster Bosse en we hopen en bidden, dat je een goede tijd in ons midden zult heb ben. We begrijpen, dat je onder de zoge naamde onregelmatige diensten valt meerdere zusters en broeders van de stich ting zijn lid van onze kerk maar we hopen je ondanks vaak in de kerk te zien." Ja, hij was geweldig, dat moet ik zeggen. Gaf me weer nieuwe moed, maar ik durfde de eerste keer daar nog niet aan het Avond maal. Daar gingen maanden overheen. Al was ik vastbesloten nooit meer zulke rot- geintjes uit te halen. Nooit meer. Je kunt dus begrijpen, dat ik op een avond stom verbaasd was, toen iemand aanbelde en ik de deur opende: Jansen voor me zag staan." „Neeje meent het?" „Ja. Ik schrok. Hij zag er slecht uit. Broodmager. Of-ie met de dood in zijn schoenen liep. Maar ik vroeg enkel, zonder te groeten: „Wat kom je doen? Je hoort bii je vrouw. Een herhaling is er niet bij. Je reis hierheen is te vergeefs." „En toen? Hield je voet bij stuk?" „Je raadt in geen weken, wat hij ant woordde. Hij zei enkel: „Mijn vrouw is er niet meer. Die is vier maanden geleden gestorven. Ik ben alleen." Ik geloofde hem ondanks niet, al schrok ik opnieuw. Dacht: een nieuw smoesje om opnieuw te proberen me te versieren. Ik was op dat moment gelukkig sterk genoeg om mijn hoofd te schudden. „Hardstikke gemeen, he?" zei ik, om met zo'n voorwendsel hierheen te ko men. Maar het geeft geen enkele zin. Ik moet je niet meer, begrepen? Ik wil geen herhaling. Ik heb hier goed werk, een leidende functie en voor een man, onver schillig wie, is er geen plaats meer in mijn leven." Hij gaf geen antwoord, maar haalde een paarsgerande envelop uit zijn zak, die h" me overhandigde. Ik begreep onmid dellijk, dat het een rouwbrief was, trok de kaart er uit en las die. En moest toen wel aannemen, dat hij waarheid sprak, want on de kaart stond, dat op 48-jarige leeftijd was overleden Eva Johanna Vinselaar, ge boren De Grolder, en de crematie zou plaatsvinden op 23 april 1956 in het cre matorium Westerveld, na aankomst van de trein van 13.03 te Driehuis." Bart van der Eerde zette grote ogen op. „Wat zeg je? Vinselaar?" Magda knikt. „Ik heb met opzet in mijn HENGELWEDSTRIJD Op zaterdag 14 oktober 1978 was er een hengelwedstrijd vastgesteld door de Noord-Bevelandse hengelsportvereniging, die meetelde voor het clubkampioenschap der vereniging. Deze wedstrijd werd gehouden in de Oosterschelde in de omgeving van Colijnsplaat. Dat de weersomstandigheden nu beter waren dan bij de vorige wedstrijd was goed te merken aan het aantal deel nemers dat zich liet inschrijven. Waren er de vorige maal 45 nu waren er 68 komen opdagen. De weersomstandigheden waren ondanks de dichte mist gunstig, want er was nagenoeg geen wind en het was een milde temperatuur die het vissen tot een waar genoegen maakte. De vangsten waren redelijk, zo bleek na afloop, want er waren 88 bovenmaatse en 49 ondermaatse vissen gevangen. Zij lever den 18.185 wedstrijdpunten op. Er waren toch nog 14 pechvogels die niets gevangen hadden. De overige deelnemers hadden nog bijna 14 kg vis gevangen. De eerste prijs winnaar had maar één vis gevangen en kon daarvoor een prachtige radio mee naar huis nemen. De prijswinnaars waren tenslotte: 1 G. de Haan, Oost-Souburg 1360 pnt. 2 J. P. Minnaard, Wissenkerke 860 pnt. 3 M. G. de Smit, Kamperland 800 pnt. 4 A. G. de Waard, Colijnsplaat 715 pnt. 5 P. J. v. d. Moere, Kamperland 660 pnt. 6 J. Kastelein, Geersdijk 650 pnt. 7 C. P. v. d. Moere, Colijnsplaat 570 pnt. 8 J. Vink, Colijnsplaat 550 pnt. 9 A. Kastelein, Geersdijk 520 pnt. 10 A. J. Provoost, Goes 520 pnt. 11 C. Augustein, Kamperland 515 pnt. 12 J. J. de Haze, Kamperland 515 pnt. 13 C. Steendijk, Kamperland 500 pnt. 14 J. Bouterse, Colijnsplaat 490 pnt. 15 H. de Pan, Kamperland 470 pnt. 16 R. Beukelaar, Wemeldinge 465 pnt. 17 C. de Fouw, Colijnsplaat 400 pnt. Na afloop werden de 17 waardevolle prij zen uitgereikt door voorzitter Biondina uit Kamperland. Hij bedankte de deelnemers voor hun deelname en noemde het aantal verhaal tot nog toe zijn ware naam ver zwegen en dacht bij mezelf: Laat ik hem voorlopig Jansen noemen. Jan Jansen. Maar Jan Jansen was in werkelijkheid Piet Vin selaar, met wie ik ruim een half jaar een verhouding had, toen zijn vrouw nog leef de." Ze zwijgt, de man aankijkend. Hun blikken ontmoeten elkaar. Magda slaat de ogen neer. Ze schaamt zich en denkt aan dit alles weer terug, alsof het in een bonte kaleidoscoop in een sneltreinvaart langs haar heen gaat. Ditmaal is de man werkelijk geschrokken. „Het is niet waarprevelt hij. „Ja", zegt ze nog eens, „hij was het. Hij stond bij me voor de deur. De rest weet je: we gingen trouwen, met als gevolg, dat zijn drie kinderen zich helemaal van hem afkeerden, want zij wisten natuurlijk, dat hij tijdens het leven van hun moeder een verhouding met mij had gehad in Leiden. Dat vond ik heel erg en ik heb verschil lende pogingen in het werk gesteld te pro beren de kinderen weer met hun vader te verzoenen, maar mijn brieven werden on geopend teruggezonden en de telefoon on middellijk weer ophangen, als men mijn stem hoorde. Het had geen enkele zin. Zo, nu is de ketting rond en de cirkel gesloten. Ik neem aan, dat je nu wel bekomst van me zult hebben en je nog wel eens goed zult bedenjcen. Met andere worden: dit is het einde." Maar de man schudt zijn hoofd en ant woordt: „Ik ben nooit gewend geweest over ijlde beslissingen te nemen. Dat doe ik ook nu niet. Het schokt me, toegegeven, maar dit moet ik rustig op me in laten werken. Geef me er de tijd voor. Voor het overige blijf ik bij mijn besluit: we gaan vanavond samen ergens eten. Uitgebreid. En zet alles voor de rest van deze dag van je af. Ik heb respect, dat je alles hebt durven ver tellen. Daarvoor in ieder geval bewonder ik je." Die avond zitten ze in een restaurant in Wijk aan Zee en dineren er. Het is ta melijk druk, want het is hoogseizoen en warm. Maar het eten is er goed. Er wordt niet veel tussen hen gesproken. En als ze woorden met elkaar wisselen, gaat het over neutrale onderwerpen. Magda vertelt van de vorderingen harer dochters op school. Op een gegeven ogenblik laat ze zich zacht ontvallen: „Ik hoop, dat ze later beter terecht zullen komen dan hun moeder. En ik hoop vooral, dat ze nooit iets over mijn schurkenstreken zullen ver nemen. Als ze mij zouden gaan verachten, betekende dit vast en zeker mijn dood. Ik zou het niet kunnen verdragen. Ze zijn nog het enige, wat ik in de wereld heb: mijn twee fijne meiden." Even pakt hij over tafel heen haar hand en drukt die. „Je hebt nu ook mij. Ik ben toch je vriend?" De vrouw trekt haar hand terug. „Dat begrijp ik ergens niet. Ik heb de hele week zitten dubben: zal ik 't hem vertellen of niet? Ik was er vast van overtuigd, dat je halverwege al genoeg van me zou hebben gekregen. Inplaats daarvan zit ik hier met je te eten. In een restaurant aan zee." (Wordt vervolgd). weer op een normaal peil. Verder noemde hij de weersomstandigheden ondanks de mist vrij gunstig en stelde vast, dat de volgende wedstrijd wordt gehouden op za terdag 11 nov. 1978. Inschrijven 9.30 tot 10.00 uur. Er wordt gevist van 10.30 tot 13.00 uur. ZEEUWSE KOLLEKTE Deze heeft in Kamperland het bedrag opgebracht van 1318,—. GESLAAGD Voor het examen brandwacht le klas, gehouden te Vlissingen op 26 september, zijn van het brandweerkorps van Wissen kerke geslaagd de heren J. Jeronimus en A. de Moor. APOLLO NAAR NIEUWLAND Vrijdag j.l. bracht de muziekvereniging „Apollo" op uitnodiging van de muziek vereniging „Onda" een bezoek aan Nieuw en Sint Joosland. Na een gezamenlijke mars met lampionoptocht, werd een concert ge geven op de muziektent, welke door het publiek zeer op prijs werd gesteld. Na het optreden van Apollo volgde nog een concert door Onda. Mede door het gunstige weer werd een en ander tot een succesvolle avond. WAAR KOMT DIE UITDRUKKING VANDAAN „Iemand in de veiling nemen." Hieronder verstaan we, dat iemand wordt beetgenomen, bedrogen of voor de gek wordt gehouden. Zoals bekend is een „vei ling" een verkoping waar bij opbod of afslag wordt verkocht. Iemand in de veiling nemen betekent dus eigenlijk, iemand ver kopen waar hij zelf bij is, zonder dat hij het bemerkt of er iets tegen kan doen. Horizontaal: 1. soort hond - 5. jongensnaam 9^ pers. vnw. - 10. werkelijk - 12. ambts halve (Lat. afk.) - 14. lidwoord - 16. af wezigheid - 17. horizon - 18. deel v. e. jas 20. fris - 21. bosgod - 24. monster - 26. eerstvolgend - 28. deel van het been - 29. lengtemaat - 30. familielid - 31. visgerei 33. soort hond - 35. redeloze dieren - 37. vogeleigenschap - 38. elk - 39. doffe klap 40. meisjesnaam - 41. flauw - 43. grasland 44. beteuterd - 46. zangnoot - 47. zijde v. e. schip - 48. vogel - 50. en anderen - 51. treffen - 53. voormalig Russisch heerser 56. aanduiding - 59. vrede - 61. beetje 62. wapen - 65. plaats in Gelderland - 66. bijwoord - 68. deugdzame - 70. titel (afk.) 71. pl. in Gelderland - 72. deel van de week. Horizontaal: 1. ptt - 4. andorra - 9. dek 11. ruw - 13. ai - 14. oe - 15. gas - 16. te 17. ouverture - 21. sa - 23. helena - 25. teller - 27. er - 28. rm - 30. ne - 31. ee 32. onderstelling - 37. spa - 38. ma - 39. te 40. sri - 42. ol - 43. om - 44. kas - 45. nu 46. as - 47. los - 49. it - 51. at -*52. aap 53. ondersteboven - 59. or - 60. er - 61. ba 62. er - 64. bureau - 68. nagaan - 71. ei 72. normandie - 75. Is - 76. ent - 78. ei 79. eo - 80. neo - 82. kro - 83. knagend 84. keg. Verticaal: 1. lijst - 2. Chin, maat - 3. meisjesnaam - 4. aanzien - 5. lidwoord - 6. bijwoord - 7. voegwoord - 8. telwoord - 9. windrichting - 11. boom - 13. naar beneden 15. muurholte - 17. beroep - 19. smalle weg 20. toiletartikel - 22. voor enige tijd - 23. dun weefsel - 24. daaraanvolgend - 25. werelddeel - 27. geluk - 30. kleurstof - 32. thee (Eng.) - 34. bod (Lat.) - 36. pl. in Gelderland - 37. strik - 40. fijne spot - 42. aanhanger - 43. vragend vnw. - 45. roofdier 47. jong dier - 49. bloeiwijze - 51. knaagdier 52. unieke - 54. optocht - 55. straat (Fr.) 57. tijdperk - 58. godin - 60. as - 63. bedrag 64. gedicht - 67. voorzetsel - 69. zoals de akten getuigen (Lat. afk.). Verticaal: 2. tree - 3. tu - 5. navarra - 6. die - 7. rot - 8. reutelt - 9. da - 10. esse 12. woerd - 15. gelei - 16. the - 18. un 19. rk - 20. re - 22. arm - 24. lena - 26. lens - 29. ms - 30. ne - 32. oploo - 33. emmie - 34. trant - 35. lento - 36. graan 37. sol - 41. iep - 48. snor - 50. treuren 51. abandon - 52. aera - 54. drent - 55. sr 56. eb - 57. vegen - 58. abe - 63. ons 65. uier - 66. ao - 67. ra - 69. ai - 70. aloe 73. mia - 74. nee - 77. no - 81. ek. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 697

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 1