«119 kostuums Raadsvergadering Kortgene WP JASSEN Sjaak van Zee B.V. Voor DRUKWERK naar Bwegerflitee «band bleyle WILSON voor de man van NU hangen voor u klaar bij Bij de aanvang van de gemeenteraads- vergadering, op donderdag 5 oktober te Kortgene, deelde burgemeester Van der Linde mee, dat wethouder Van der Weele het waarnemend burgemeesterschap op zich heeft genomen en dat dhr. Oudshoorn uit Breda benoemd is als beheerder van het dorpshuis te Kortgene. Verder dat de op merkingen van het raadslid Van Damme over gebeurtenissen op het Veerse Meer, gedaan in de vorige vergadering, met het bestuur van het Veerse Meer zullen worden besproken. Zonder noemenswaardige veranderingen werden een aantal gemeentelijke vertegen woordigers in de verschillende gemeente lijke commissies aangewezen. Alleen het raadslid Dobbelaar nam op verzoek van de P.v.d.A.-fraktie zitting in de commissie voor sportzaken, i.p.v. in de financiële commissie, zoals was voorgesteld. In de financiële commissie zal J. J. van Noort nu worden opgenomen. Bij de behandeling van de begroting 1979 van het R.P.C.Z. kwam van alle zijden flinke kritiek op de drastische verhoging. Blankenstijn vond de stijging niet mis en vroeg zich af of de begroting indertijd opzettelijk laag is gehouden met de ge dachte dat als de zaak eenmaal draait, de gemeenten wel zullen bijspijkeren. Mevr. Van Oeveren vroeg wat 'het nut was van de R.P.C.Z. Volgens de kantlijn in de P.Z.C. was het van groot belang voor het geluk van de jeugd. Ze vond dat het voorheen ook goed ging. De grote per soneelsuitbreiding zal wel één der oorzaken zijn van de verhoging. Als dat zo doorgaat, kunnen we nog vooruit. Ze vroeg zich af of het R.P.C.Z. zelf niet een beetje bege leiding nodig heeft. Ook Boot was niet enthousiast over de verhoging en was van mening, dat volgend jaar pas op de plaats moet worden ge maakt. Dobbelaar meent, dat het een rijkszaak is, die naar de gemeenten wordt afge schoven. Hij had ook grote bezwaren tegen de drastische verhoging. Burgemeester Van der Linde vond de kri tiek uit de raad begrijpelijk. Het college had ook liever een trendmatige verhoging gezien. Toch zijn de kosten in deze regio de laagste in heel Nederland. Men moet ook niet uit het oog verliezen, dat we in een dunbevolkt gebied wonen, dat door zijn geografische ligging extra kosten meebrengt. Hoe het R.P.C.Z. werkt is moeilijk onder woorden te brengen. Het is echter van niet te onderschatten nut voor kinderen, die wat achterblijven en extra hulp nodig hebben. Plij is er van overtuigd, dat de medewerkers hard werken en dat zelfs op sommigen roofbouw wordt gepleegd. In tweede instantie vroeg Dobbelaar zich af of het i.v.m. de budgetaire positie van de gemeente niet mogelijk was zich tot het rijk te wenden. De burgemeester ziet daar geen heil in. Niettegenstaande de bezwaren wordt met algemene stemmen besloten de begroting te aanvaarden. Bij de behandeling van een verordening inzake behandeling beroepschriften als be doeld in art. 6k, tweede lid, van de wet op de bejaardenoorden, drong men er op aan, dat beroepschriften zo gauw mogelijk worden afgewerkt. De Looff vroeg zich af of er genoeg be kendheid aan wordt gegeven bij de betrok kenen en Boot vond het bezwaarlijk dat belanghebbenden de stukken alleen tegen vergoeding van de kosten kunnen verkrijgen. De burgemeester is het er mee eens, dat beroepschriften zo gauw mogelijk behan deld moeten worden. Omdat men met kwetsbare groepen te doen heeft, is hulp bij de procedure nodig. Onze gemeente kent geen voorbeelden van bezwaren. Hoe het in andere gemeenten gaat, is hem niet bekend. Nadat De Smit gevraagd had om rap- poratge aan de raad over eventuele mis verstanden, werd het voorstel aangenomen. Zonder noemenswaardige discussie werd besloten tot vaststelling van de 15e serie wijzigingen bouwverordening. Alleen De Looff wijst er op, dat over enkele onvol ledigheden overleg nodig is. Bij een voorstel tot deelneming aan het proefprojekt welzijnswerk stelde Dobbelaar zich positief op. Het speet hem wel, dat Goes is afgevallen en vroeg wat dat finan cieel voor onze gemeente betekende. Ook Boot sprak zijn spijt uit over het niet meedoen van Goes. De 1,— per in woner voor het proefprojekt vond hij aan vaardbaar. Mevr. Van Oeveren wil meer toelichting en Blankenstijn vroeg zich af wat voor college dit is en of het geen praatclub is van mooie woorden. Ook hij wilde wat meer duidelijkheid. De burgemeester zei, dat het de bedoe ling is om sommige zaken te decentrali seren. Hij vond dat een goede zaak. Het toekomstige welzijnsbeleid zal primair op het terrein van de gemeente komen te liggen. Voordat de wet wordt vastgesteld, zal uit proefprojekten moeten blijken hoe een en ander loopt. Den Haag wil dat we het regionaal opzetten. Jammer vind hij het, dat Goes niet meedoet. Nu de centrum gemeente niet meedoet kan dat van invloed zijn in Den Haag. Het voorstel wordt aangenomen op voor waarde, dat eventuele kosten trendmatig verhoogd dienen te worden en niet met grote sprongen. Bij een voorstel tot het vaststellen van een verordening tot het verstrekken van al coholische dranken werd veel kritiek geuit over het rumoer dat tijdens weekeinden wordt veroorzaakt door bezoekers van som mige horecabedrijven. Zo vroeg Van Damme zich af of er niet wat meer politietoezicht kan komen. We worden in het seizoen 's zaterdagsnacht tussen 11 en 2 uur geregeerd door een kleine minderheid. Boot zegt, dat de vakantieperiode heeft geleerd dat het hard nodig is paal en perk te stellen aan een en ander. Als midden in de nacht buitenmuren van onze huizen als urinoir worden gebruikt, de stoepen als braakterrein en claxons en sirenes wor den gebruikt, wordt het hoog tijd hieraan iets te doen. Daarvoor is een betëre con trole nodig op slüitingstijden. We consta teren onvoldoende naleving. Dobbelaar vroeg of de verordening alleen zal gelden voor de kernen. Blankenstijn zei, dat het de laatste tijd met de rust in de weekeinden is gedaan. Tot diep in de nacht klinkt er harde mu ziek. Er zijn mensen, die er voor gaan verhuizen. Ook hij drong aan op meer politie-toezicht. Hij zou het niet betreuren, dat zaken die zoveel onrust veroorzaken, failliet zouden gaan. Hij verwacht dit ook, omdat zoveel horecabedrijven op een kleine plaats zich onmogelijk kunnen handhaven. De burgemeester zegt dat in deze dis cussies nogal wordt afgeweken van het voorstel. Toch is hij geschrokken van de kritiek. Het verwondert hem wel dat hem nooit klachten hierover hebben bereikt. Men kan niet ongebreideld zijn gang gaan, maar men moet er rekening mee houden, dat we bewust ja hebben gezegd tegen de recreatie. Hij heeft de indruk, dat alles nogal ge makkelijk op de tafel van de -politie wordt gelegd. Men moet rekening houden met de onderbezetting bij de politie en ook dat rijkspolitie anders georganiseerd is dan gemeentepolitie. Overigens speelt de men taliteit hierbij een grote rol. Met de verordening heeft de gemeente een instrument in handen om regelend te kunnen optreden. Met de nieuwe horecawet is het niet meer als vroeger, toen het aantal vergunningen vaststond. Deze ver ordening geldt alleen voor de bebouwde kommen, omdat het de leefbaarheid van de kernen beoogt. Zaken in het buitengebied kunnen niet worden aangemerkt als zouden ze de leefbaarheid van de kernen aantasten. In tweede instantie zei Van Damme, dat ten tijde van de gemeenteveldwachter deze excessen niet voorkwamen. Ieder was bang van deze ordebewaarder. Boot kon niet begrijpen, dat er geen klachten zijn binnengekomen. Er wordt toch genoeg over gepraat. De Smit wil wat sleutelen aan het ont- heffingsbeleid. Een beleid, waar we nu de wrange vruchten van plukken. Het voorstel wordt tenslotte met alge mene stemmen aangenomen. Bij de besprekingen betreffende het rap port visafslagen in Nederland, zegt Boot blij te zijn met het resultaat van augustus op de vismijn te Colijnsplaat. Blankenstijn zegt geen behoefte te hebben aan dure rapporten, zoals het rapport Be renschot over de gang van zaken elders. Van Damme meent, dat men een full-time econoom moet zijn om alles uit het rapport te kunnen begrijpen. Een wat eenvoudiger uiteenzetting zou niet misstaan. Dobbelaar is akkoord met handhaving van de vismijn, maar zegt voorzichtig te willen zijn met een vervolgonderzoek, in verband met de hoge kosten. De burgemeester zegt, dat men niet te sceptisch moet staan tegenover het rap port:. Men moet het niet als minderwaardig verklaren in verband met de mindere re sultaten elders. Hij vraagt zich af of er geen betere coördinatie moet komen. Het lijkt er op of de visafslagen elkaar becon curreren, vooral i.v.m. de quotering van verschillende vissoorten. We moeten niet te veel zorgen maken over onze mijn. Colijnsplaat springt er gunstig uit in ver gelijking met andere mijnen. Het beleid is gericht op behoud van de vismijn. Dit is van groot belang voor Colijnsplaat. Het voorstel om in te stemmen met het rapport en om in te stemmen met een ver volgstudie, onder voorwaarde, dat de be taling afhankelijk zal zijn van de omzet van elke visafslag afzonderlijk, wordt aan genomen. Bij de rondvraag wijst De Smit er op, dat de parallelweg tussen Kortgene en Goes steeds meer als snelweg wordt gebruikt. Dit is levensgevaarlijk voor het langzame verkeer, met name voor de schoolgaande jeugd. De burgemeester is bereid dit onder de aandacht van de betreffende instanties te brengen. Van Damme vraagt om een extra lichtpunt in de Snellenstraat te Kortgene, waarop wethouder Van der Weele zegt dit te zullen bekijken. Hierna wordt de vergadering gesloten. WISSENKERKE Geboren: 10 sept.: Carla, d.v. J. P. Bou- terse en B. van Beek; 24 sept.: Gerrit Johannes, z.v. G. J. de Graag en W. J. van Houwelingen. Ondertrouwd: Geen. Gehuwd: 8 sept.: Verhulst, Pieter Cor nells, oud 24 jaar en van der Moere, Tan netje Maatje, oud 20 jaar, te Kortgene. Overleden: 1 sept.: Willem Arij Geluk. WAAR KOMT DIE UITDRUKKING VANDAAN „De draad kwijt zijn." Hiermede wordt bedoeld de samenhang kwijt zijn, niet meer weten waar men is gebleven. Hierbij moet wel gedacht worden aan de draad die een naaister of kleren- maker uit de naald verliest, zodat moet worden opgehouden met het werk. Daar een draad dient om de delen van de kleding bijeen te houden, kreeg dit woord bij overdracht de betekenis van „samenhang". Zo ook de draad van een gesprek afbreken, of weer opnemen. „Een droge lever hebben". Dorst hebben, trek hebben in een glaasje. Vroeger werd de lever beschouwd als de zetel van de dorst. Wie dus een droge lever had, had dorst en wilde graag drinken. „Hij is iemands evenknie." Hieronder verstaat men iemands gelijke in een vak, in de kunst of wetenschap. Hoogstwaarschijnlijk is „knie" hier een ver taling van het Latijnse „genu" of „genicu- lum", welke beide al heel vroeg de bete kenissen „knie" en „geslacht" hadden. Ook in verschillende germaanse talen komen de woorden „knie" en „geslacht" overeen. Bij diverse stammen rekende men de ver wantschap van familie in „knieën". Een evenknie is dan iemand, die met een ander even ver staat in bloedverwantschap tot bijvoorbeeld de stamvader. In dat verband zien we dus, dat „evenknie" gelijke betekent. „Iemand aan de dijk zetten." Hier hebben we te maken met een oud middeleeuwse schippersuitdrukking. In die tijden was het in de kust- en binnenvaart, waar men gebruik maakte van kleine sche pen met weinig diepgang, gewoonte een schepeling die om de een of andere reden niet meer mee kon komen op hetr schip, op of aan de dijk af te zetten. Geheel over eenkomend met de huidige betekenis van de uitdrukking, werd hij dan aan de dijk gezet, d.w.z. zonder betrekking, op straat gezet. „In de lorum zijn." Men zegt, dat iemand in de lorum is wanneer hij volkomen dronken is. In dit geval moet men „de lorum" niet als twee onafhankelijke woorden zien aangezien zij een verbastering zijn van „dolorum", wat weer een vernederlandsing is van het latijns „delirium". Oorspronkelijk zou de uitdruk king dus moeten zijn: „In delirium zijn", hetgeen een wat overdreven vorm is om aan te geven dat iemand teveel heeft ge dronken. Interessant is, dat het woordje „lorum" of „loerum" in sommige Nederlandse ge westen ook wel andere betekenissen heeft. Een onderzoek naar deze verhoudingen zou wel interessant zijn. „Een appelflauwte krijgen." Dit zegt men wanneer iemand in een lichte bezwijming raakt. Maar waarom dat woord „appelflauwte"? Men wil hier van oudsher slechts mee zeggen, dat de flauwte zo weinig heeft te betekenen, dat men door het eten van een zure appel weer kan bijkomen. „Het paard van Troje inhalen". Zonder het te weten iets tot zich nemen of binnenlaten, dat gevaar kan opleveren. Bij de belegering van Troje door de Grieken, haalden de Trojanen op aanraden van Sinon, een groot houten paard binnen de poorten. In de buik van dit houten paard hadden zich echter Griekse soldaten ver borgen, die in de nacht hun schuilplaats verlieten, de wacht overrompelden en de poorten openden. Troje werd veroverd en verwoest. i snmoAOT MUNO HERENMODEHUIS St. Adriaanstraat 7, Goes, Tel. 15652

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 2