NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD U houdt nu het meest geleien blad op Noord-Beveland in handen Ontwapenen of sterven De zonden van Magda Vinselaar Zeeland Magazine? door G. FORTIUS No» >633 Donderdag 12 oktober 1978 82e ja&rgaag DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-3 08 - GIRO 266802 Abonnementsprijs ƒ18,00 per jaar Franko per post 30,00 per jaar Advertenties 30 ct per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FIUIL.LETON Er gebeurde in die tijd ook nog wat an ders. Want in een plaatselijk blad had een bericht gestaan over een vrouw, die haar man dusdanig had toegetakeld, dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. De vrouw was er achter gekomen, dat haar man al geruime tijd een verhouding had met een verpleegster uit een Leids zieken huis. Een andere krant in dit rayon nam het bericht over en vulde het nog aan, dat de betreffende verpleegster, hoofdzuster B., op staande voet was ontslagen, toen de directie dit te weten kwam. Op staande voet en oneervol. Een collega van me, met wie ik altijd goed kon opschieten, kwam me op een avond bezoeken en had de krant bij zich. Bij geruchte hadden de verpleeg sters vernomen, dat ik in een of ander schandaaltje was verwikkeld, maar de juiste oorzaak bleef onbekend. Tot het bericht in een Leids advertentieblad stond. Met mijn initialen. Het ellendige van dit alles was, dat mijn collega Corrie de dochter was van een ouderling, die tegenwoordig was tijdens de kerkdienst, waarin ik be lijdenis had gedaan. Je begrijpt, dat ik door de grond ging van schaamte. Corrie was echter vol begrip, herinnerde zich meneer Jansen en zei: „Ik kan het me voorstellen, want hij was een knappe man. Maar ge trouwd. Dus taboe. Jeetje, Magda, zoiets doe je toch niet? Je maakt óp zo'n manier een huwelijk kapot." Ik knikte en dacht: meid, je moest eens weten, dat ik al eens eerder een huwelijk naar de knoppen hielp. Gelukkig reageerde mevrouw Jansen anders dan mevrouw Ensink. Maar het is en blijft gemeen, dat realiseerde ik me toen pas goed. Eigenlijk het gemeenste, wat een vrouw kan doen: het aanleggen met een getrouwde man. Dat besefte ik klaar en helder die avond, toen Corrie bij me was. Ik legde haar uit, hoe alles in zijn werk gegaan was, liet het cadeau zien, dat ik immers weer uit de tas van mevrouw Jansen had gehaald. Ze toonde begrip, maar zei alleen: „Jij bent anders dan ik en iedere vrouw zal wel op een bepaalde manier reageren, als ze op die wijze benaderd wordt. De meesten zullen hem de deur wijzen." Ik wilde van het onderwerp af en vroeg, hoe het ging op mijn afdeling, nadat ik opeens wegbleef. „O," antwoordde mijn gast, „aanvankelijk dachten we: misschien een paar dagen vakantie genomen. Niemand wist het echter met zekerheid, ook de doktoren niet. Daarna namen we aan, dat je ziek was, maar langzaam verbreidde zich het gerucht, dat je een verhouding had gehad met een getrouwde man en wij veronder stelden, dat het één der chirurgen was, omdat dokter Brandelager ook ongeveer gelijktijdig wegbleef. Tot mijn vader het vandaag in de krant las en de gang van zaken begreep. Hij gaf het mij te lezen en zei: Ga eens naar Magda. Je kunt haar misschien helpen." Ik haalde mijn schouders op „Waarmee? Overigens is het een leugen, dat ik op staande voet oneervol ben ontslagen. Ik ben in eerste instantie geschorst en daarna heb ik zelf mijn ontslag genomen. Daarop kwam de directie terug en deelde mij mee, dat ik alsnog kon blijven; men wilde het aannemen van een geschenk van een ont- i~"1 slagen patiënt voor ditmaal door de vingers zien. Dat ik een verhouding had met een getrouwde man, is een privé-aangelegenheid, die niemand wat aan gaat. Begrijp me alsjeblieft niet verkeerd, nu schaam, ik me, dat ik zo zwak ben geweest en me liet gaan. Het is immoreel. Maar zuiver formeel genomen gaat het mijn werkgever, in casu het ziekenhuis, geen donder aan. Voor mij was de sfeer evenwel bedorven, dus ik hield voor wat mijn ontslagaanvrage betreft het been strak en kreeg op mijn uitdruk kelijk verzoek onmiddellijk ontslag. Eervol, wil je dat even in je oren knopen?" Ik liet haar mijn getuigschrift zien en voegde er aan toe: „Wat men onder zeer bizondére omstandigheden wil verstaan, zal me een zorg zijn. Ik biecht wel alles op, als ik ergens ga solliciteren, want als men in lichtingen gaat vragen in Leiden, lichten ze mijn doopceel. Dat staat wel vast, want dat hebben ze al een keer gedaan. Ik solli citeerde vorige week bij het Roode Kruis ziekenhuis in Den Haag en kreeg enkele dagen later een beleefd briefje, waarin men mij meedeelde geen gebruik te zullen maken van mijn diensten. Nou, dan kun je op je dooie vingers natellen, dat ze mijn wan daad hebben doorgegeven." Corrie bleef die hele avond. We spraken over het werk in het algemeen en dat in Leiden in het bizonder. Ze zei onder meer: „Misschien is het wel goed, als je in een ander ziekenhuis gaat werken. Daar doe je weer nieuwe ervaringen op. Maar je zult wel een rang lager moeten beginnen. Aan hoofdzusters is in de regel geen gebrek." Ik antwoordde, dat ik dit al ingecalculeerd had. Bij het afscheid zei ze: „Als je soms door je ontslag in financiële moeilijkheden komt, Iaat het vader dan weten. Hij versiert wel voor je, dat de diakonie helpt." Maar ik antwoordde, dat ik voorlopig mezelf wel kon bedruipen. Hoewel ik nooit bepaald erg zuinig was, had ik voldoende geld om het een poosje te kunnen uitzingen. En een verhuizing kon ik ook nog wel betalen. De volgende dag schreef mijn zuster, van wie ik in jaren niets gehoord had. Mijn oudste zus wel te verstaan. Ook 'zij was van een en ander op de hoogte gekomen, blijkens haar epistel en verweet me deze nieuwe schandaalstreek, zoals ze dat noem de. Ik heb de brief niet meer, maar ze sneerde zoiets als: zeker een soort sport van je om getrouwde mannen aan te halen en huwelijken stuk te maken. Enfin, een brief vol verwijten. Ik heb 'm diezelfde dag nog verbrand." De vrouw zwijgt ineens en kijkt voor zich uit, de handen in de schoot. Bart heeft medelijden met haar, al is hij geschokt door haar levenswandel. Hier zit een vrouw, die waarschijnlijk alles eerlijk opbiecht, wat ze in haar jonge leven uithaalde en dat is inderdaad niet veel fraais. Daarom bewondert hij haar moed, want dat is er toch wel voor nodig om met dit alles op de proppen te komen. Denkt na en zegt: „Magda, tochik kan dit niet begrijpen. Dat je als zeventienjarig meisje zulke dingen doetje was eigenlijk een kwajongen. Jullie speelden beiden met vuur en beiden hebben jullie zich gebrand, jij en die leraar. Gelukkig kwam het toch weer in orde met zijn vrouw, maar enkele jaren later ga je iets dergelijks herhalen. Kijk, dat kan ik nu niet begrijpen. Als ik een stommiteit De speciale VN-zitting over ontwapening is te New York zonder veel vertoon ge houden. Bij de opening waren echter meer presidenten, premiers, ministers van buiten- landsezaken en ministers van defensie bij een dan ooit op een andere internationale conferentie, dus wat dat betreft had de bijeenkomst zeker meer aandacht verdiend, temeer daar men op die conferentie ging praten over ons voortbestaan. In het verleden werden tenminste drie grote ontwapeningsconferenties bijeengeroe pen met het openlijk uitgesproken doel de wapenwedloop te beëindigen en een basis voor universele vrede te scheppen. De Haagse conferentie van 1899 en 1907 wer den getorpedeerd door de generale staf van de toenmalige Duitse keizer. Deze con ferenties berustten in de onvermijdelijkheid van de oorlog en ontwierpen regels om te verzekeren dat oorlogvoering een fatsoen lijke zaak zou worden. Het resultaat was de eerste wereldoorlog. In 1932 riep de Volkenbond een wereld- zou uithalen, een blunder makennie mand is tenslotte onfeilbaar, zou ik alles doen om mijn fout te herstellen en ik zou er wel angstvallig voor waken in een her haling te vallen. Maar jij, en nog wel be lijdend lid van onze kerk..." ..Datdat heeft er niets mee te ma ken, Bart. Dat heb ik enkele dagen later ook tegen beide ouderlingen gezegd, die me kwamen bezoeken. Om me te vertellen, dat ik voorlopig niet aan het avondmaal mocht gaan. Nou, dat deed ik al maanden niet. Dat jezelf een oordeel eten en drinken was er van jongsaf aan al te diep bij me ingehamerd. Dat was doodzonde, dus bleef ik wijselijk weg, als er avondmaal was. In een dorp zou het opgevallen zijn, maar in~een stad als Leiden kende je elkaar nauwelijks." „Ging je ondanks wel geregeld naar de kerk?" „Ja. Doorgaans wel. Het was 't enige houvast, dat ik nog bezat. Mijn laatste strohalm. Ik was niet sterk genoeg om een einde te maken aan die verhouding. Ik had mijn deur stevig op slot moeten houden inplaats van hem de huissleutel te geven, want ik verlangde gewoon naar hem. Ik was dol verliefd. Ik zei je al, dat ik dualistisch ben. Althans toen was. Wat ik nodig had, was een goed huwelijk. Maar dat zag ik in die weken helemaal niet zitten." De man knikt enkele malen. „Was er niemand onder je mannelijke collega's of kennissen, die probeerde werk van je te maken?" Magda zegt: „O ja, verscheidene. Zelfs een specialist heeft heel wat keren me gevraagd eens een avond mee uit te gaan. Ik heb 't één keer gedaan, maar het werd een grote teleurstelling. Hij bleek in de eerste plaats veel ouder te zijn dan ik ver onderstelde; bovendien had hij'zijn moeder in huis en ik begreep er wel zoveel van, dat die daar zo'n beetje de dienst uit maakte. Hij was in de veertig en nooit getrouwd geweest. Ik begreep, dat hij een moederskindje was en dat ik als zijn echt genote een strijd tegen schoonmama zou moeten voeren. Dus bleef het bij die éne keer." „Was je niet op kerkelijke verenigingen? Meisjes- of vrouwenvereniging bijvoorbeeld?" „Bart, dat is voor een verpleegster met zoveel wisseldiensten ondoenlijk. Ik had mis schien één of twee keer in de zes weken een maandagavond vrij en op die avond waren de vergaderingen. Ik had er overigens toch geen zin in." „Hoe kreeg je opnieuw werk?" „O, dat viel achteraf nog best mee. Ik solliciteerde naar het Provinciaal Ziekenhuis in Santpoort, grotendeels een inrichting voor geesteszieken, omdat ik dacht, dat ik op deze wijze gemakkelijker mijn studie voor het zwarte kruis kon bekronen. Ik was er, zoals ik je al zei, mee bezig. Daarom kon ik op zo handige wijze mevrouw Jansen de deur uit werken. Ik kreeg al enkele dagen na mijn solli citatie een oproep. Wel, zoals ik van plan was, deelde ik precies mede, wat de aan leiding was geweest tot mijn ontslagname in Leiden, maar de directeur wuifde dit allemaal weg. „Dat idiote verbod om ca deautjes aan te nemen van ex-patiënten, is bij ons al lang van de baan. Wat u overi gens in uw privéleven wilt doen of niet doen, is uitsluitend uw zaak. Dat gaat ons niets aan. Aangenomen, dat het niet in de publiciteit komt. Het gaat er bij ons enkel om of u uw vak verstaat en het met liefde en toewijding wilt verrichten. Ik lees in uw brief, dat u al gevorderd bent in uw studie voor het zwarte kruis en dat sprak mij aan. We willen u voorlopig voor twee maanden op proef aanstellen, wederzijds vrijblijvend. U vangt aan als gediplomeerd verpleegster. Bent u voldoende ingewerkt, dan krijgt u over een afdeling de leiding en zodra u uw studie hebt beëindigd en geslaagd, wordt u officieel bevorderd tot hoofdver pleegster. Kunt u daarmee akkoord gaan? Uw salaris wordt volgens rijksregeling vast gesteld, maar dat zult u zelf wel begrepen hebben." (Wordt vervolgd) ontwapeningsconferentie te Genève bijeen. Deze aanvaardde een door de Brit Robert Cecil ontworpen plan voor drastische be snoeiing van de offensieve bewapening, dat zelfs gesteund werd door president Hoover van de V.S. Het resultaat was tenslotte de tweede wereldoorlog met dramatische hoog tepunten zoals Dresden, Hirosjima en wat al niet meer. Nu was de oorlog formeel .buiten de legi timiteit geplaatst in 1919 in het Volken- bondspakt en opnieuw in het Kellog-Briand- pakt van 1928. Tijdens de tweede wereld oorlog werd de oorlog onder meer uitge bannen in het Atlantisch Charter (1941), de bijeenkomst van ministers van buiten landse zaken te Moskou in 1943 en in het Handvest der V.N. (1945). De enige moeilijkheid was dat elke natie hiermee instemde op voorwaarde dat zij geen inmenging in eigen aangelegenheden behoefde te dulden. Men moet toegeven dat de huidige ontwapeningsconferentie een an dere zaak is en meer echte belangstelling verdient dan zij krijgt of waarschijnlijk zal krijgen. Wij weten dat alleen al in Europa 11.000 kernwapens gestationeerd zijn en dat de mogendheden het equivalent van vele tonnen TNT per aardbewoner kunnen laten exploderen. Hoe vervelend het, speciaal voor jonge mensen, ook is om het nog eens te zeggen, na een derde wereldoorlog kan er nooit meer een vierde komen. Sommige mensen hebben getracht om de deelnemers duidelijk te maken waar het in feite toch wel om gaat. Zo bijvoorbeeld is er op aandringen van lord Noel-Baker een boekje samengesteld dat aan de 1500 afgevaardigden ter hand werd gesteld. De inhoud is gebaseerd op een meesterlijk stuk van de Zweedse oud-premier Olav Palme. Daarin valt onder meer te lezen, dat wij geen middelen hebben om vast te stellen welke landen op dit moment kernwapens bezitten, dat 's werelds militaire uitgaven 40 bedragen van het totale inkomen van de gehele derde wereld en dat de V.S., de Sowjet-Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk jaarlijks voor meer dan 10 miljard aan wapens verkopen. Kruiswoordpuzzel no. 597 Horizontaal: 1. staatsbedrijf (afk.) - 4. land in Europa - 9. deel v. e. schip - 11. grof 13. tandarm zoogdier - 14. dubbelklank 15. ijle stof - 16. voorzetsel - 17. muziek stuk - 21. N.V. (Franse afk.) - 23. meisjes naam - 25. deel v. e. breuk - 27. bijwoord 28. vreemde munt (afk.) - 30. deel v. e. Franse ontkenning - 31. water in Friesland 32. hypothese - 37. plaats in België - 38. familielid - 39. voorzetsel - 40. v. h. Heilige Roomse rijk (afk.) - 42. geogr. aanduiding 43. voorzetsel - 44. broeiplaats - 45. bij woord - 46. als eerder (afk.) - 47. onsamen hangend - 49. hetzelfde (afk.) - 51. Engels voorzetsel - 52. vierhandig zoogdier - 53. omgekeerd - 59. goud (Fr.) - 60. bijwoord 61. uitroep - 62. bijwoord - 64. schrijftafel 68. onderzoeken - 71. vogelprodukt - 72. deel v. Frankrijk - 75. de lezer heil (afk.) 76. loot - 78. kippeprodukt - 79. en om gekeerd (afk.) - 80. nieuw - 82. omroep vereniging (afk.) - 83. knabbelend - 84. wig. Horizontaal: 1. id - 3. beter - 8. sa - 10. kus - 12. mogelijk - 14. vis - 15. opmaken 16. kamer - 17. lob - 19. mei - 21. ral 23. aga - 25. vel - 26. val - 28. rib - 29. ink 31. re - 32. bedeesd - 34. rede - 35. essen 37. uit - 38. beton - 39. etna - 40. ankeren 42. ri - 43. sea - 44. aai - 45. neo - 46. dra - 47. rko - 48. tno - 50. ora - 52. gei 55. lenig - 57. relatie - 60. pon - 61. tomaten 63. fee - 65. it - 66. aalst - 67. me. Terwijl 250 miljoen kinderen op de we reld geen onderwijs ontvangen en naar schatting 570 miljoen mensen aan onder voeding lijden, besteedt de wereld nog altijd één miljard dollar per dag aan vernieti gingswapens. Dat is de achtergrond van de thans in een fanfare van onverschilligheid gehouden speciale zitting van de V.N. Het is een zaak van politici en de gemiddelde burger be grijpt niet hoe de bewapeningswedloop aan de controle van deze lieden ontsnapt kan zijn. De ontwapeningsconferentie en eventueel nog komende conferenties zijn enige van de niet zovele kansen die ons nog resten om het ergste te voorkomen. Het nare is echter, dat niet de gewone wereldburger daar be slissingen neemt, maar politici, die zich stuk voor stuk verantwoordelijk voelen voor de meerdere glorie van hun eigen land en daarom bang zijn en blijven teveel in te leveren, waardoor de ander misschien ster ker zou blijken te zijn met alle risico's van dien. Verticaal: 2. deel v. e. trap - 3. Frans pers. voornaamw. - 5. landstreek in Frankrijk 6. aanw. voornaamw. - 7. bedorven - 8. vorm van reutelen - 9. kindergroet - 10. het zijn - 12. mannetjeseend - 15. ingedikt vruchtensap - 16. Engels lidwoord - 18. Frans lidwoord - 19. godsdienst (afk.) - 20. zangnoot - 22. behoeftig - 24. meisjesnaam 26. deel v. h. oog - 29. vaartuig - 30. deel v. e. Franse ontkenning - 32. plaats in Nederland - 33. meisjesnaam - 34. stijl 35. muziekterm - 36. gewas - 37. zangnoot 41. boom - 48. bovenlipversiersel - 50. ver driet hebben - 51. afstand, overgave - 52. t:'dperk - 54. Nederlander - 55. de oudere (afk.) - 56. getij - 57. schuieren - 58. jongensnaam - 63. gewicht - 65. melkklier 66. anno (afk.) - 67. rondhout - 69. tand arm zoogdier - 70. uitheemse plant - 73. meisjesnaam - 74. ontkenning - 77. wind richting (afk.) - 81. maanstand (afk.). Verticaal: 1. ik - 2. duo - 3. bok - 4. egel 5. tenor - 6. el - 7. rijk - 8. sir - 9. as 11. spoel - 12. mat - 13. kas - 14. vergiet 18. barsten - 19. meester - 20. wad - 22. lid 24. andorra - 25. vrees - 26. ven - 27. leuning 30. kenia - 32. bea - 33. eik - 34. ren - 36. snakken - 38. beo - 40. aat - 41. reu - 46. druif - 49. oeral - 51. pit - 53. iets - 54. dan 55. lot - 56. goa - 58. Iet - 59. eem - 60. pi 62. ma - 64. ee. Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - WISSENKERKE Oplossing kruiswoordpuzzel no. 596

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 1