NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD z R «ii« II houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen De zonden van Magda Vinselaar door G. FORTIUS Zeeland Magazine? 3 37 46 5' M Not 8632 Donderdag 5 oktober 1878 82e jmrgaag DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-3 08 GIRO 266802 Abonnementsprijs ƒ18,00 per jaar Franko per post ƒ30,00 per jaar Advertenties 30 ct per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Het kwam er allemaal verbazend liefjes uit. Ik werd inwendig razend vanwege de beledigingen, maar begreep op dat eigenste ogenblik terdege, dat ik haar volkomen in de kaart zou spelen, wanneer ik me open lijk kwaad toonde of tegen haar te keer zou gaan. En besloot daarom het vuige spelletje, dat de vrouw opzette, maar mee te spelen. Ik knikte haar vriendelijk toe en antwoordde: „Dank u wel voor de moeite. Heel attent van u. Enne wat de specialisten betreft, ik heb een betere smaak. Bijvoorbeeld directeuren." Ze diepte het doosje met 't gouden hor loge uit haar tas, hield het een ogenblik in de hoogte en zei: „Ik ben maar zo vrij geweest tijdens uw afwezigheid wat rond te neuzen in uw woning. Ik had er alle gelegenheid voor. Daarom heb ik dit maar weer bij me gestoken. Bij u aan uw pols komt het overeen met een vlag op een mestkraam." Bart luisterde met stijgende belangstel ling. „En daarna? Hoe ter wereld slaagde je er in je zo te beheersen? Ik kan heel wat hebben, maar ik denk, dat ik onder de gegeven omstandigheden wel zo onge veer uit mijn vel gesprongen zou zijn." „Ik was er toe in staat en daar specu leerde zij kennelijk op. Ze zou er dan de dubbele triomf van gehad hebben en dat gunde ik haar niet. Ik posteerde me enkel bij de deur en zei: „Als u kans ziet ermee buiten te komen, heb ik een beetje respect voor u. Tot nog toe heb ik dat niet." De vrouw verroerde zich nauwelijks, maar keek me aan. Het was of er haat schoot uit haar staalgrijze ogen. Ze zei: „Zuster Bosse, ik heb nogal wat relaties. Als dat zo eens nodig is, maak ik daar een goed gebruik van. Ik heb namelijk ook geld, begrijpt u? En met geld kun je een heleboel versieren. Op het stadhuis in deze stu dentenstad heb ik bijvoorbeeld zo'n relatie. Bij de afdeling bevolking. Weet u, dat er van iedere ingezetene, Nederlander of niet- Nederlander, een persoonskaart bestaat? Van de mannen geel en de vrouwen grijs? Waarop vanaf de geboorte zo ongeveer al les vermeld staat? Voor een paar briefjes van honderd heeft men mij verteld, wat er allemaal op uw kaart staat. Zodat ik nu van alles van u weet. U bent in Woer den geboren als jongste van vier kinderen. Op 18-jarige leeftijd kreeg u een onecht kind van ene meneer Robert Ensink, die leraar was op een MMS en in De Meern woonde. Want u had als scholiere waar schijnlijk al een verhouding met deze ge huwde meneer. U hebt dit huwelijk aan vankelijk kapot gemaakt, want zijn vrouw stelde een eis tot echtscheiding in en die werd uitgesproken. Daarna trouwde die meneer Ensink met u. Tijdens dit huwelijk, waarin uw dochtertje werd geëcht, overleed het kind; ze is bijna negentien maanden oud geworden. Op de kaart staat niet, waaraan ze is overleden, maar dat kan me niet schelen. Na een huwelijk van anderhalf jaar scheidde u. Waarschijnlijk was het ditmaal meneer Ensink, die wilde scheiden, want binnen het jaar hertrouwde hij met zijn eerste vrouw en werd het gezin dus weer verenigd. Ik weet ook, waar het gezin Ensink op 't ogenblik woont, Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - WISSENKERKE maar dat zeg ik u natuurlijk niet, zodat u niet voor de tweede keer de kans krijgt dat huwelijk te verstoren. O nee, u hebt tegenwoordig hogere aspiraties, he? Dat is waar ook. U woont sinds uw huwelijk met die meneer Ensink in dit huis. U bent verpleegster van beroep en voorzover ik tijdens bezoeken aan mijn man in het zie kenhuis begrepen heb: hoofdverpleegster. U hebt geprobeerd ons huwelijk stuk te maken, maar ik ben niet zo stom als in dertijd mevrouw Ensink: ik ga altijd tot de aanval over. Mijn man zal het hart niet meer hebben hier te komen, dat kan ik u wel verzekeren. Hij heeft zich trouwens onder doktersbehandeling moeten stellen: mijn nagels waren toevallig een beetje scherp. Dat is één. Ik heb voorts een boekje ovér u opengedaan bij de directie van het ziekenhuis hier ter stede. In aanmer king nemende, dat het verplegend personeel streng verboden is geschenken aan te nemen van ex-patiënten, is er voldoende grond om u te ontslaan. Het feit, dat u ineens op dit uur van de dag hier bent en niet in het ziekenhuis, versterkt mij in mijn mening, dat men zo verstandig is geweest u op staande voet te ontslaan. Voorts ben ik bezig dit huis te kopen. Ik heb er het geld voor en huizen worden onderhand een betere geldbelegging dan het op de bank zetten. Zodra het in mijn bezit is, laat ik u er onmiddellijk uitzetten. Ik hoop, dat u nergens meer als verpleegster ergens aan de slag komt en uiteindelijk in de goot terecht geraakt. Want daar is uw plaats." Natuurlijk was ik nog altijd razend van woede, maar ik wist me ondanks al haar beledigingen in te houden. Later heb ik mezelf er over verwonderd. Als ik mijn hoofd had verloren, zou ik het onderspit tegen haar gedolven hebben en me mis schien eveneens onder geneeskundige be handeling hebben moeten stellen. Maar ik bleef uiterlijk ijskoud, onbewogen. Trots alle beledigingen, die naar mijn hoofd geslingerd werden. Dat was mijn geluk. Ik antwoordde enkel: „Als u klaar bent, mag ik u dan Verzoeken te vertrekken? Ik neem aan, dat het niet uw bedoeling is nu al hier te blijven." Ze drukte haar sigaret uit en kwam tergend langzaam overeind, de tas stevig in de handen. Toen ze vlak bij me was, begreep ik in een flits, dat ik de eerste zou moeten zijn. Omdat ik studeerde voor Krankzinnigenverpleging, het zogenaamde zwarte kruis, krijg je ook een soort ver- dedigingslessen. Om gevaarlijke patiënten in bedwang te kunnen houden. Een soort judo dus. Ik had nu ineens gelegenheid om mijn verworven kennis op dit terrein in praktijk te brengen, te toetsen. Nog voor ze haar arm kon opheffen, greep ik die beet en draaide die met een snelle beweging op haar rug. Ze gaf een gil van pijn en schrik. Gelijk draaide ik de pols van haar andere hand om, zodat de tas viel. Even later had ik haar in een soort houdgreep. Ik schopte haar tas een eind heen, waarna ik haar meesleepte naar de gang en de voordeur opende. Meteen smeet ik haar op straat en zei: „Wacht maar even. Als je overeind gekrabbeld bent, krijg je je tas." Terug in de kamer pakte ik haar tas, nam het horloge er uit en gooide haar tas op straat, zodat vrijwel alles er uit vloog. Daarna sloot ik de deur en wachtte met kloppend hart, wat er zou gebeuren. Enkele mensen waren blijven staan, toen mevrouw Jansen zo op straaf was terechtgekomen en hielpen later met het oprapen van haar eigen dommen. Ze bleek de auto vlakbij te hebben. Na een paar minuten hoorde ik de wagen met gierende banden wegrijden. Toen ik wat tot mezelf was gekomen, begreep ik, dat ik er een fikse vijand bij gekregen had. Daarom besloot ik zelf zo snel mogelijk te vertrekken uit Leiden. Ge lukkig waren er in die tijd tientallen vaca tures voor verplegend personeel, dus maakte ik me hierover geen zorgen. Ik rookte die avond als een schoorsteen, had alle deuren stevig op slot en bekeek in de vakpers de bestaande vacatures. Natuurlijk zouden er problemen ontstaan, als ik zei geen ge tuigschrift te hebben van Leiden. Ze moes ten dan maar informeren. Tenslotte bezat ik mijn diploma en voor het overige was er nooit wat op mijn werk aan te merken geweest. Ik besloot bij eventuele persoonlijke sollicitatie maar eerlijk de waarheid te zeg gen omtrent dat geschenk. Het viel allemaal geweldig mee. Ik hield de eer aan mezelf, al was dit een arm zalige, onwaardige definitie, en vroeg ont slag. Plus een getuigschrift. Dat kon men niet weigeren. Tot mijn stomme verbazing kreeg ik twee dagen later bericht, waaruit ik kon opmaken, dat men mij ondanks wilde houden. Men was bereid de fout, die ik ditmaal had gemaakt, door de vingers te zien, gezien mijn staat van dienst. Mijn schorsing was opgeheven; ik kon meteen de volgende dag weer aan het werk. Na tuurlijk zou dit voor mij een triomf ge weest zijn. Maar ik was kwaad, omdat men mij maar dadelijk op de klacht van die vrouw had geschorst. Ik belde vanuit een cel het ziekenhuis en deelde mee, dat ik bleef bij mijn ontslagname. Als de directie er persé op stond, dat ik mijn tijd uitdiende, zou ik komen, maar voegde er bij: na tuurlijk niet van harte. Goed, ik was fout geweest ten opzichte van één geschenk. Dat de man lange tijd na zijn ontslag me had gegeven. En nog wel ter gelegenheid van mijn 25ste verjaardag. Ik zou zelfs tegen deze aantijging kunnen protesteren, maar het luste me niet meer. Voor het overige ging mijn privéleven niemand wat aan. Men begreep in het ziekenhuis, dat het kwaad hazen vangen is met onwillige honden, dus werd mijn ontslag aanvaard en wegens bizondere omstandigheden met een gegeven. Dat stond ook in mijn ge tuigschrift, dat overigens vol lof was over mijn staat van dienst. Ik solliciteerde in Den Haag bij het Roode Kruis ziekenhuis en dacht een goede kans te maken. Met een paar dagen kreeg ik wel bescheid. Dus begon ik mijn spullen alvast in kisten en dozen te pakken, want dan zette ik meteen een advertentie voor woningruil Den Haag - Leiden. De eerste tijd kon ik wel met de trein heen en weer reizen. Leiden - Den Haag betekent mis schien een kwartiertje. Maar tot mijn stom me verbazing en ook wel een beetje schrik werd mij meegedeeld, dat men van mijn diensten in het Roode Kruis ziekenhuis in Den Haag geen gebruik kon maken. Ik was woedend, want het lag natuurlijk voor de hand, dat men informaties over mij in Leiden had ingewonnen. Ik zag de direc trice er best voor aan, dat ze exact had verteld, om welke reden ik officieel was geschorst en welke officieuze feiten daar in werkelijkheid er het hunne aan hadden bijgedragen. Toen mijn woede gezakt was, kreeg ik het een beetje benauwd. Met deze misstap achter me, viel het misschien niet eens mee weer aan de slag te komen. Ik kocht ver schillende weekeindkranten en bekeek op mijn gemak zondags de advertenties, die betrekking hadden op de verpleging. En besloot, zodra ik weer ergens solliciteerde, de hele waarheid maar op te biechten. Want^ dat „wegens bizondere omstandig heden" zou de directie of de personeels afdeling wel nieuwsgierig maken en dan kreeg men opnieuw mijn wandaad te horen: het feit, dat ik geruime tijd met een ex- patient, een gehuwde man, een verhouding had. Die door de echtgenote werd ontdekt en overgebriefd aan mijn werkgeefster. (Wordt vervolgd). Burgerlijke stand KORTGENE Geboren: 6 sept.: Judith, d.v. I. I. Koole en G. J. de Wit; 12 sept.: Wilhelmina Johanna, d.v. H. J. M. Poppelaars en W. H. van Nooij; 21 sept.: Menno, z.v. J. Nagelhout en H. A. Bijloo; 26 sept.: Maria Margaretha, d.v. D. C. Moelker en A. P. Ie Clercq. Ondertrouwd: 26 sept.: J. Hoogerland, 22 jaar en J. Kramer, 19 jaar. Gehuwd: 8 sept.: J. A. Daniëlse, 21 jaar en B. J. van der Maas, 20 jaar; 22 sept.: P. Dourleijn, 21 jaar en E. G. Filius, 19 jaar. Overleden: 7 sept.: Adriana Bouterse, 85 jaar, e.v. L. Munter; 9 sept.: Wilhel mina M. A. Dieleman, 62 jaar, e.v. J. A. Luijk; 26 sept.: Tannetje Post, 87 jaar, w.v. M. P. van Schaik. ZEEUWSE KOLLEKTE Volgende week van 9 tot 14 oktober zal in onze provincie de Zeeuwse kollekte weer worden gehouden. Ook nu wordt zij onder de auspiciën van de Zeeuwse Vrouwenraad in nauwe samenwerking met het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland georganiseerd door plaatselijke comité's of plaatselijke vrouwenraden. In de loop van de jaren is de opbrengst van de Zeeuwse kollekte geleidelijk aan gestegen. In 1975 werd 57.500,— bijeen gebracht en in 1976 was de opbrengst ongeveer 64.500,—. Het jaar 1977 gaf geen stijging meer te zien. Het is duidelijk, dat Zeeuwse Vrouwen raad en plaatselijke organisatrices hopen, dat de komende kollekte weer een hogere opbrengst te zien zal geven. De objekten die voor gelden van de Zeeuwse kollekte in aanmérking komen worden elk jaar in een algemene bestuurs vergadering van de Zeeuwse Vrouwenraad vastgesteld in overleg met het bestuur van de Stichting Zeeland. Zo zijn er de vakantieweken voor be jaarden, gehandikapten en visueel gehandi- kapten. Van de deelnemers wordt een bij drage gevraagd, de overige kosten (b.v. pensiongeld voor vrijwillige begeleidsters) worden uit de kollekte-opbrengst bestreden. Vorig jaar b.v. hebben meer dan 200 ge handikapten genoten van een vakantieweek in Oostkapelle. De Zeeuwse visueel ge handikapten brachten een vakantieweek door op de Veluwe. Van de opbrengst is verder twee procent bestemd voor aktiviteiten van de Zeeuwse Vrouwenraad en mag achttien procent van wat plaatselijk wordt ingezameld voor plaatselijke doeleinden worden besteed (voor zaken als b.v. de muziekverenigingen, kunst zinnige vorming, enz.). Voor het Anjerfonds Zeeland is twintig procent van de opbrengst der Zeeuwse kollekte bestemd. Dit fonds heeft tot doel de bevordering van de zelfwerkzaamheid van de Nederlandse bevolking op het gebied van wetenschap, kunst en cultuur. Van hetgeen de Zeeuwse kollekte opbrengt wordt voorts een bedrag gereserveerd voor individuele aanvragen (voorbeelden: start subsidies voor peuterspeelplaatsen, aanschaf apparatuur voor scholen, enz.). Tenslotte is ongeveer vijf procent uit getrokken voor onkosten, zoals drukwerk, porti en administratie. Dit percentage is laag omdat bijna al het werk op basis van vrijwilligheid geschiedt en de Stichting Zee land de administratie verzorgt. WAAR KOMT DIE UITDRUKKING VANDAAN „Het al te gortig maken". Synoniemen voor deze uitdrukking zijn: Het al te bont maken; het al te grof maken. Eigenlijk is „gortig" het lijden van varkens aan een bepaalde ziekte. Later werd „gortig" uitgebreid als zijnde vuil, onzuiver, niet netjes. Letterlijk betekent de uitdrukking dus: Het al te vuil, te onzuiver maken. Kruiswoordpuzzel no. 596 1 2 A 5 6 7 3 9 10 L.,. 12 13 IA r n 16 17 18 Ut IÉ 19 20 21 22 f£É 23 2A 25 26 27 li 28 29 30 31 32 33 3A 3 b 36 38 39 AO Al gKH A2 A3 AA A5 H AV I A8 A 9 m 52 53 Hl 55 56 H 57 58 59 60 62 1 63 6A bb bb 67 Horizontaal: 1. hetzelfde (afk.) - 3. hersteld 8. N.V. (Fr. afk.) - 10. liefkozing - 12. bereikbaar - 14. waterdier - 15. opeten 16. vertrek - 17. kwab - 19. deel v. h. jaar 21. vogel - 23. Turkse titel - 25. huid 26. tuimeling - 28. gebogen been - 29. deel van een visfuik - 31. zangnoot - 32. verlegen - 34. toespraak - 35. plaats in Duitsland - 37. voorzetsel - 38. bouwmate riaal - 39. vulkaan - 40. het anker uitwerpen 42. Regiment infanterie (afk.) - 43. zee (Eng.) - 44. liefkozing - 45. nieuw (Lat.) 46. spoedig - 47. filmmaatschappij - 48. tot nader order (afk.) - 50. bid (Lat.) 52. lopend touwwerk - 55. soepel, buigzaam 57. betrekking, verband - 60. nachtkleding 61. vruchten - 63. sprookjesfiguur - 65. hetzelfde (afk.) - 66. plaats in Noord- Brabant - 67. pers. vnw. Verticaal: 1. pers. vnw. - 2. tweetal - 3. mannelijk dier - 4. insekteneter - 5. zang stem - 6. oude stofmaat - 7. vermogend 8. Eng. titel - 9. spil - 11. klos v. e. wever 12. vloerbedekking - 13. broeiplaats - 14. keukengerei - 18. scheuren door inwendige druk - 19. titel - 20. ondiepte in zee \22. deel v. e. vinger - 24. land in Europa 25. angst - 26. heidemeertje - 27. steunbalk 30. land in Afrika - 32. meisjesnaam - 33. boom - 34. deel v. e. kippenhok - 36. hevig verlangen - 38. praatvogel - 40. wilde haver - 41. mannelijk dier - 46. vrucht 49. gebergte in Rusland - 51. kern - 53. klein beetje - 54. op die tijd, daarna 55. loterijbriefje - 56. deel van India - 58. Europeaan - 59. rivier in Utrecht - 60. onmeetbaar getal - 62. familielid - 64. water in Friesland. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 595 Horizontaal: 1. duet - 3. peper - 8. snor 11. epiloog - 13. ok - 15. nb - 16. av 18. li - 19. snaar - 20. Eem - 22. dalen 23. ta - 24. voorgeven - 27. ne - 28. ld 30. na - 31. To - 32. ds - 34. st - 36. Ik 38. slop - 39. danig - 40. ader - 41. ja 42. eb - 43. mm - 44. at - 46. en - 47. 11 49. Aa - 50. aanwenden - 55. oa - 57. brood 58. ork - 59. vijand - 60. Ee - 61. we 62. Ed - 63. gr - 65. luister - 71. lied 72. ratel - 73. rots. Verticaal: 1. drost - 2. er - 3. pp - 4. ei 5. ploeg - 6. eo - 7. ro - 9. nr - 10. ruine 11. Ebro - 12. gade - 14. knal - 15. nav 17. van - 18. lens - 20. era - 21. met 25. ontdaan - 26. volgend - 29. droom 32. dadel - 33. Est - 35. tno - 37. pro 43. mare - 45. two - 46. enk - 48. long 49. abeel - 50. aow - 51. adel - 52. ernst 53. ever - 54. nijd - 56. adres - 64. de 66. Ur - 67. ia - 68. te - 69. el - 70. Po.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 1