Raadsvergadering Wissenkerke Raadsvergadering Kortgene Op dinsdag 5 september j.l. vond de installatie plaats van de raad in nieuwe samenstelling der gemeente Wissenkerke. Deze installatie telde vele nieuwe gezich ten, wegens de uitbreiding van 7 naar 11 leden. Wegens ziekte van de burgemeester trad op als voorzitter het oudste raadslid, dhr. A. de Nooyer. Deze heette een ieder welkom. Hij wenste de burgemeester een spoedig herstel toe en dacht, dat ook hij met zijn gedachten bij deze avond zou zijn. Op zijn voorstel werd besloten namens de nieuwe raad hem een fruitmand toe te sturen. Verder deelde hij mede, dat dhr. Remijnse wegens ziekte deze avond afwezig was. De installatie geschiedde door het af leggen van de eed door de heren De Nooyer, Wisse, Dieleman, Meulenberg, Sandee, Noordhoek. Van der Maas en Hamelink. De heren Uijl en Blok legden de belofte af. De voorzitter zei te hopen dat men het gemeenschappelijk belang van de gemeente voorop zou stellen en hoopte op een goede periode. Hierna volgde de benoeming van nieuwe wethouders. Als eerste legde dhr. Dieleman namens het CDA een verklaring af en hij zei het volgende: Mijnheer de voorzitter, De fraktie van het CDA heeft in zijn vergadering de volgende verklaring opge steld en wil het volgende aan u bekend maken. Gezien de stembusuitslag, die de vol strekte meerderheid voor het CDA opleverde en mede gesteund door de verklaring van de SGP, achten wij het ten zeerste gerecht vaardigd ook in de komende 4 jaar 2 wet houderszetels te claimen. Hoewel de mening van de raad misschien niet eensluidend dit voorstel zal steunen, hopen wij toch dat een ieder hef belang van de gemeente voorop zal stellen. En bereid is zich deze zittingsperiode voor 100% in te spannen om samen een goed beleid voor de gemeente Wissenkerke uit te stippelen. Als kandidaten wilden wij u voorstellen: dhr. J. Wisse en dhr. A. de Nooyer. Namens de PvdA-fraktie legde dhr. Blok een verklaring af, met de volgende inhoud: Nu we weer na 4 jaar en nieuwe ver kiezingen voor het samenstellen van een nieuw college staan, wil de Partij van de Arbeid toch wel het een en ander daarbij naar voren brengen. Vier jaar geleden, toen de PvdA in per centage steeg van 13,6% naar 17,8% en het CDA daalde van 62,1% naar 55,4%, werden wij ook al buiten het dagelijks be stuur van deze gemeente gehouden. De beweegredenen waren toen toch nog iets van AR- en CHU-zijde, zodat wij er nog enig (zij het weinig) begrip voor konden hebben. Ook nu moeten wij ons weer in eerste instantie geheel tot het CDA wenden. Zij zijn immers nu weer degenen, die zonder overleg met andere partijen de wethouders gaan leveren. Enkele voorbeelden willen wij u niet ont houden. Vlissingen had de afgelopen pe riode een meerderheid in PvdA-raadsleden, toch kwam daar ook het CDA in het da gelijks bestuur aan de beurt. Rotterdam kende een meerderheid van links. Uw Rot terdams CDA-raadslid heeft zelfs een kort geding aangespannen om zoiets ondemo cratisch handelen te noemen. U, als CDA- fraktie in Wissenkerke, zal de Rotterdamse situatie dan ook zeker toejuichen, want u doet hier niets meer en niets minder. Wij durven rustig te stellen dat de handelwijze van onze linkse broeders in Rotterdam niet 'de onze is en zal zijn ook. Helaas staan wij dus lijnrecht tegenover het CDA in deze raad. In provinciaal verband hebben wij ook niets anders gezien dan dat het CDA zich sterk maakte voor een zo breed mogelijke afspiegeling van de verkiezingen. In negen van de tien Zeeuwse gemeenten (of is het tien tegen tien?) zien we een CDA dat anderen ook mee wil laten spreken in het dagelijks bestuur. Helaas niet in deze Zeeuwse gemeente. En dan zijn er nog mensen (en vooral ook CDA'ers) die de PvdA verwijten machtspolitiek te bedrijven. Men deed en doet hier niets anders. Maar genoeg nu over het verleden en we willen dan ook nog even onze blik op het heden richten. Het CDA kiest hier dus voor een college bestaande uit 1 CDA-burgemeester en 2 CDA-wethouders. Men hoeft niet bij ons aan te komen over een GHU-kandidaat en een AR-kandidaat. Het CDA treedt op als één of er is helemaal geen CDA. Als wij het goed begrepen hebben, is het CDA- bestuur van mening geweest dat er met andere partijen gepraat moest worden. De nieuwe fraktie vond dat niet en zodoende was er geen overleg. Wij vragen ons wel af of zo'n bestuur ooit later ook nog enige invloed op de fraktie kan hebben en wat vooral de kiezers van deze handel wijze zullen vinden. U begrijpt dat dit ge heel over vier jaar nogmaals onder de aandacht van de kiezers zal worden ge bracht. Nog willen wij enkele percentages voor u noemen. De PvdA steeg bij de laatste verkiezingen van 17,8% naar 24,6%. Een stijging derhalve van 6,8%. Het CDA daalde van 55,4% naar 52,3%. Een daling van 3,1%. Maar men kan of men wil nog steeds geen cijfers lezen aan de andere zijde. Ook horen wij dikwijls en vinden dat zelf ook, dat het besturen van een gemeente een zaak is van samenwerken. Welnu, als het CDA dit samenwerken noemt, dan weten we het niet. De partij die hier alleenheerser gaat spelen wil dit samenwerken duidelijk niet en ze moet dat dan ook in de komende vier jaar niet van anderen verwachten. En dat van een partij, die in haar verkiezings programma had staan: Het CDA stelt: geen polarisatie, maar overleg en samenwerking. Ja, ja, zo'n papiertje is vlug vergeten. Maar wij hebben dit CDA-papiertje nog duidelijk voor ogen en zullen dat blijven houden ook. De volgende verkiezingen zul len dan ook duidelijk in het teken staan van wat het CDA nu waar heeft gemaakt van zijn programma. Dit moet toch niet moeilijk zijn met de meerderheid in de raad. En wij zijn dan ook beniuewd wanneer de eerste voorstellen komen. Wanneer we dit CDA-programma dan zo lezen, dan moet er nogal het een en ander veranderen in deze gemeente. Ook wel zaken waarbij wij ons kunnen aansluiten, maar we wachten rustig op de resultaten van de CDA-zijde. Van PvdA-zijde zult u verkiezingsbeloften niet op deze avond horen, maar ik kan u verzekeren dat die ter sprake gebracht zul len worden. En wel, indien nodig eerder, maar zeer zeker op de eerstkomende be grotingsbehandeling. Het in de politiek stappen en creëren van machtstoestanden kan een mikpunt worden van kritiek en negatieve publiciteit. Het CDA kiest daarvoor; wij zullen dit kiezen dan ook gepast beantwoorden. Voor al wanneer men te maken krijgt met een steeds sterker wordende oppositie, zal de kritiek op het bestuur natuurlijk daaraan evenredig toenemen. Zaken en personen zul len in foute gevallen niet meer zo vlug verzwegen kunnen worden. De toekomst van deze gemeente zien we dan ook op dit moment een bestuurlijk moeilijke tijd tegemoet gaan. We kunnen ons natuurlijk vergissen, maar we menen dit toch te moeten zeggen. Ook daarin zijn we open en eerlijk. Voordat een ander het zegt, willen wij dit nog naar voren brengen. Het leveren van kritiek is gemakkelijk. U als CDA weet dat u ons in deze hoek hebt gedrukt en daarom zeggen we: Wij zullen het gemak kelijk krijgen in de komende vier jaar. Over de wethoudersverkiezing (het punt waar het vanavond allemaal om draait) nog dit. Wanneer die raadsleden waarmee wij in de afgelopen 4 jaar redelijk mee hebben samengewerkt ons niet zouden steunen, zou dit een grote teleurstelling voor ons bete kenen. Wij zijn reëel genoeg willen dit ook best inzien, dat het CDA 1 wethouder meer dan verdient. We hebben begrepen, dat het CDA dhr. Wisse en dhr. De Nooyer als kandidaten naar voren schuiven. Tegen over dhr. Wisse zal onze fraktie dan ook geen kandidaat stellen, wij zullen zelfs dhr. Wisse stemmen. Dit vanwege het feit, dat men ons nu niet al van polarisatie zal kunnen betichten. De PvdA-fraktie stelt unaniem dhr. Uijl als tegenkandidaat tegen over dhr. De Nooyer. Onze redenen daar voor zijn dacht ik uit hetgeen eerder gezegd is, wel duidelijk. Uit een tweetal gesprekken met het SGP- raadslid heb ik begrepen, dat deze zijn steun geeft aan twee CDA-wethouders. Voor ons onbegrijpelijk, omdat dit alleen gebeurt op grond van het feit dat in die partij de letter C zit. Hoe en of dit beleid ook naar die letter wordt uitgevoerd, weet de SGP niet en dat wacht zij maar af. Een beleid van een CDA-college dat in de afgelopen periode ook vaak inging tegen alle SGP-principes. Wij herinneren u aan een gemeentelijk zwembad op zondag open; een gemeentelijke jachthaven op zondag open; kampwinkels op zondag open; en dergelijke. We dachten dat principes ge bouwd dienen te worden op zekerheden en niet op vage, ja zeer vage verwachtingen. Wij slaan die principes dan ook niet meer zo hoog aan. Gemeentebelangen zou zich duidelijker uitspreken en ook die machtspolitiek van Onder voorzitterschap van burgemeester J. L. D. van der Linde kwam dinsdagavond 5 september de nieuw benoemde raad vol tallig bijeen. Na een kort welkomstwoord, in het bij zonder tot de vier nieuw benoemde leden, sprak de voorzitter het volgende: Dames en heren. Dit keer, nu wij aan het begin staan van een nieuwe raadspe riode, wil ik graag, voordat we onze agenda gaan behandelen, enige tijd uw aandacht vragen in verband met het bijzondere ka rakter van deze vergadering. De zgn. instal latievergadering van de nieuw gekozen raad. Op 31 mei, dus al weer ruim 3 maanden geleden, vonden de gemeenteraadsverkie zingen plaats. Ik heb reeds eerder betoogd, dat iedereen met de uitslag daarvan gefe liciteerd kon worden. Maar dat geldt na tuurlijk in het bijzonder voor u, als ge kozenen. Gaarne herhaal ik mijn gelukwen sen, speciaal aan het adres van de nieuwe lingen. Mevr. De Looff, mijnheer Van Dam me, mijnheer Dobbelaar, mijnheer Van Noort, hartelijk welkom aan de raadstafel van de gemeente Kortgene. U wacht een zware taak. Het zijn van volksvertegenwoor diger is niet eenvoudig. U hebt de wet te volgen, u hebt zich onafhankelijk en zonder last of ruggespraak uit te spreken over tal van zaken en u hebt beloftes gedaan aan uw achterbannen. In de praktijk blijkt het dan ook vaak moeilijk met name die achterbannen geheel tevreden te steilen. In de raad moet elk raadslid zijn of haar mening delen met in de eerste plaats de fraktiegenoten, ten einde tot één fraktiegeluid te geraken en vervolgens moet dat fraktiestandpunt, om tot een raadsbesluit te kunnen komen, weer gedeeld worden met andere frakties. In de aldus tot stand komende uitspraak van de raad zijn vaak de oorspronkelijke eigen me ningen van de achterban afgezwakt of ver vaagd. Daar waar één politieke partij géén meerderheid heeft, en in Kortgene is dat het geval en persoonlijk ben ik daar blij mee; met andere woorden, daar waar elke partij een minderheid is, moet door samen werking bestuurd en beslist wórden. Juist die samenwerking acht ik in een gemeenteraad, zeker in kleinere gemeenten zoals Kortgene, van bijzonder veel belang. Geen samenwerking tussen groepen en men sen, die geen mening hebben of niet voor het CDA afgekeurd hebben. Wat wij na tuurlijk een goede zaak vinden. Tegen het eind van onze verklaring ko mend moet ons nog iets van het hart. Het zijn namelijk enkele vragen die wij willen stellen. Nu het CDA hier toch alles claimt in het dagelijks bestuur, vragen wij ons af hoe dit met de andere verkie zingen geregeld wordt. Ik spreek dan over de gemeentelijke vertegenwoordigers in commissies, gemeenschappelijke regelingen, streekbesturen, stichtingen, provinciale over legorganen, e.d. Als men dan zo nodig moet en zal regeren, dan kan men die besturen ook wel laten bestaan uit personen komende uit de confessionele hoek. Of zijn daar soms de anders-denkenden wel goed genoeg voor om daar hun vrije tijd aan te besteden? En regelt men dit ook zonder overleg of enige vorm van samenwerking? Om het nu niet al direkt voor de komende vier jaar te bederven, willen wij het er hier maar voorlopig bij laten. Wel graag worden wij nog in de gelegenheid gesteld om in tweede instantie te reageren. Voorzitter, ik dank u. Het lid P. van der Maas sprak namens de SGP en hij zei het volgende: Mijnheer de voorzitter en leden van de raad. Als SGP willen wij toch ook ons stand punt naar voren brengen over de voorge stelde kandidaten voor wethouders uit het CDA. Er zijn wel enkele punten, die we liever wat anders hadden gezien. 1. Dat er te weinig kontakten en open heid is geweest in deze zaak met de andere partijen. 2. Heeft het ons verwonderd, dat het CDA een kandidaat heeft voorgedragen, die voorheen de raad niet heeft vertegenwoor digd. En dan gaat dit bij ons niet om de persoon, maar om een algemeen belang. Maar dit weerhoudt ons niet om onze steun te geven aan de voorgedragen kan didaten. Wij willen en mogen hier als christelijke partij van afwijken, mede omdat wij hier ook onze persoonlijke vèrantwoor- ding voor dragen. Wij hopen, dat wij in de komende periode hier niet in teleurgesteld zullen worden. En dat wij als christelijke partijen in de eerste plaats zullen uitgaan van wat God in Zijn Woord van ons vraagt. Om daar naar te handelen, zo veel mogelijk is. En verder hopen wij, dat de andere partijen, met name de PvdA en Gemeente- Belangen begrip hebben voor ons standpunt in deze zaak. Dank u. Hierna volgde een korte discussie tussen de leden van de diverse raadsfrakties. Er kwamen weinig nieuwe feiten naar voren en de standpunten bleven onveranderd. De voorzitter stelde dan ook voor om tot stemming over te gaan. Deze beide stem mingen hadden het volgende resultaat. In de vakature van wethouder Wisse werd opnieuw gekozen dhr. J. A. W. Wisse. Hij kreeg alle tien stemmen. Hij nam deze benoeming aan en dankte een ieder voor het in hem gestelde vertrouwen. In de vakature van wethouder Scheele werd gekozen dhr. A. de Nooyer met 7 stemmen. Dhr. J. H. Uijl kreeg hier 3 stemmen. Ook dhr. De Nooyer aanvaardde het wethouderschap en bracht dank uit voor het vertrouwen in hem. Als afsluiting bracht voorzitter De Nooyer dank uit voor de medewerking om deze avond goed te leiden. Hij hoopte verder toch ook op een goede samenwerking in de toekomst. En deelde nog mee, dat wet houder Wisse zou optreden als loco-burge meester. hun eigen mening uit dufven komen. In tegendeel, samenwerking tussen andersden kenden op grond van onderling vertrouwen, met behoud en herkenbaarheid van ieders eigen identiteit en met respect voor eikaars meningen en overtuigingen. In zo'n samen werkingsverband is het ook mogelijk ver schillen van mening te hebben zonder dat die verschillen tot persoonlijke of andere problemen leiden. Ik hoop mijnerzijds van harte op een dergelijke samenwerking in ook deze raad en zal, voor ,zover mijn voor zitterschap dat mogelijk maakt en toelaat, die samenwerking graag bevorderen en er aan deelnemen. Bijna twee weken geleden bij het afscheid van de „oude" raad sprak ik over het beëindigen van een bepaald tijdperk. Nu, bij de start van de „nieuwe" raad is er dientengevolge sprake van de start van een nieuw bestuurlijk tijdperk. Ik ga daar nu niet ver op in. Slechts dit: In de voor ons liggende raadsperiode zullen door u vele en vaak ingrijpende onderwerpen be sproken moeten worden. We zullen daar spoedig nader op in kunnen gaan; bijv. op 9 november a.s. tijdens de begrotings behandeling. Dames en heren. Artikel 1 van de ge meentewet zegt: het bestuur van elke ge meente bestaat uit een raad, een college van burgemeester en wethouders en een burgemeester. Van deze 3 bestuursorganen zijn er thans twee, te weten de raad en de burgemeester. Het 3e wettelijke bestuurs orgaan: het college, gaat u straks kiezen. Alvorens daartoe over te gaan nog twee opmerkingen: In de eerste plaats een enkel woord tegen de 4 nieuwe leden en ik doe dat nu maar alfabetisch. Mijnheer Van Damme. U hebt jaren als verslaggever het gebeuren in deze raadszaal gevolgd. Ik hoop, dat straks de huidige verslaggevers veel goeds over u te schrijven zullen hebben. Mijnheer Dobbelaar. U als opvolger van met name Geelhoed zult wellicht vooral voor Colijnsplaat opkomen. Geen bezwaar, integendeel, als u maar in de gaten houdt, dat u als raadslid van de gemeente Kortgene primair het belang van de totale gemeente hebt te behartigen. Mevrouw De Looff. Voor u geldt het zelfde ten aanzien van Kats als wat ik zei tegen de heer Dobbelaar over Colijnsplaat. De komst van u in ons midden betekent overigens dat we nu niet meer spreken over „mevrouw, mijne heren", maar over „dames en heren"; dat past dacht ik he lemaal in de emancipatie-ontwikkelingen. Mijnheer Van Noort. U bent in feite het eerste en tot nu toe enige raadslid uit de hoek van de „import" van de zogenaamde allochtonen. Ook mevr. Van Oeveren en dhr. Blankenstijn zijn geen autochtonen, maar zij zijn er al zo lang dat zij er al geheel bijhoren. Ik hoop, dat voor u snel hetzelfde gaat gelden. Mijn tweede opmerking is gericht aan de oude drie. Mevr. Van Oeveren, mijnheer De Smit en mijnheer Van der Weele, slechts u drieën waren 4 jaar geleden ook raadslid bij de start van die periode. Ik hoop, dat u uw aldus opgedane ervaring wilt delen met de anderen. En om het verhaal nu compleet te maken. De heren Blankenstijn, De Looff, Filius en Boot draaien intussen al weer twee tot drie jaar mee en het bevalt hen kennelijk zo goed, dat ze graag terug wilden komen. Dat geeft vertrouwen op inzet voor het belang van onze gemeente. Tenslotte merk ik op, dat van de nu gekozen 11 raadsleden, er 1 uit Kats komt, er 3 uit Colijnsplaat komen en 7 uit Kortgene. Je kunt je afvragen of dat niet wat beter verdeeld had kunnen worden. Je kunt je echter ook afvragen of het wat uitmaakt. U allen bent raadslid van de totale gemeente Kortgene. Als raadslid van die ene gemeente hebt u in de eerste plaats de belangen te behartigen van geheel oost- Noord-Beveland en daardoor ook van de dorpen Colijnsplaat, Kats en Kortgene. Ik wens u daarbij veel succes en ik hoop, dat we vandaag starten met een construc tieve, besluitvaardige en vruchtbare raads periode. De vergadering is geopend. Hierna leggen de volgende leden de eed af: G. Blankenstijn, L. M. van der Weele, M. de Smit, G. Boot, mevr. De Looff en Van Noort; de navolgende leden leggen de belofte af: C. J. van Damme, mevr. Van Oeveren, J. de Looff, N. Filius en J. Dob belaar, waarna de voorzitter hen feliciteert. Bij de hierna volgende wethoudersverkie zing wordt de heer L. M. van der Weele herbenoemd en de heer N. Filius benoemd. Beide heren danken voor het in hun gestelde vertrouwen en hopen hun uiterste best te doen in het belang van de gehele gemeente Kortgene. Hierna zegt M. de Smit het volgende: Mijnheer de voorzitter, dames en heren raadsleden. Vandaag 5 sept. 1978 zijn wij weer bijeen als raad van Kortgene voor de installatie van de nieuwe raadsleden, het benoemen van twee wethouders en het benoemen van de vertegenwoordigers in de diverse com missies, voortvloeiende uit het raadslid maatschap. U hebt als nieuw ingekomene in de raad verklaart bezig te willen zijn met datgene wat nodig is om een gemeen schap leefbaar te houden en zo mogelijk de uitbreiding daarvan te bevorderen. De overheid, ook de plaatselijke overheid, heeft de zorg voor allen, maar legt het accent op de zorg voor degenen, die het minst in staat zijn voor zichzelf te zorgen. Politiek is voortdurend een zaak van kiezen en prioriteiten stellen. Welke keus je maakt, heeft alles te maken met de vraag welke waarden je voorop stelt. Ga je uit van wat je eigen belang het beste dient of kies je voor een norm waaraan ook je eigen belang ondergeschikt zal zijn. Het feit, dat u voor een zekere partij een zetel in de raad gaat bezitten, houdt tevens in dat onze levensbeschouwing met gelijk lopen. Dit komt heel nadrukkelijk tot uiting in de door sommige afgelegde belofte en het dus vanuit hemzelf of de organisatie verwachten. Door anderen door de eedsaflegging die hun kunnen en han delen afhankelijk weten van een hogere macht. Deze stromingen zijn dus in on geveer dezelfde verhouding aanwezig in die gemeenschap, wat wij gemeente Kortgene noemen. Ik hoop, dat het deze raad mag gelukken in de komende vier jaar een beleid te voeren, dat door de mensen die ons hier hebben geplaatst, minstens als aanvaardbaar wordt gekwalificeerd. Van deze plaats wil ik ook de zojuist benoemde wethouders, de heren Filius en Van der Weele gelukwensen met hun be noeming. Dat wij niet de vrijheid hadden, fraktie PvdA, om op uw eerste voorgestelde kandidaat een benoeming te laten volgen, is minder leuk, maar ik dacht begrijpelijk. Dat u, mijnheer Filius, nauw betrokken bent bij het werk van de Prov. Staten is bekend. Wij verwachten dat deze twee bestuurs vormen gescheiden door u zullen worden beheerd. Voorts heb ik behoefte het volgende in herinnering te brengen. Bij monde van de voorzitter van de raad, hebben wij reeds bij herhaling mogen vernemen, dat de raad het hoogste gezag is in de gemeente; zij heeft het laatste woord. Niet dat dit ooit anders is geweest, maar in vroegere tijden wel onder toelating, anders is gehanteerd. Ik hoop, dat de raad van Kortgene heel duidelijk haar visie op tafel' zal leggen. Hoe uiteenlopend die ook moge zijn. Die visie, mijnheer de voorzitter, geacht college, komt in grote lijnen via de diverse com- missie's naar u toe. Aan u de taak om uit die rode, groene en blauwe lijnen een voorstel te doen geboren worden, waarover dan in laatste instantie de raad zich zal uitspreken. Ik hoop, dat het ons zal gelukken om personen en zaken op een edele manier tegemoet te treden in de komende periode. Of het nu om een subsidie, een bouwver gunning of de renovatie gaat, blijft om het even. De gevoeligheden liggen gelijk op hetzelfde vlak. Namens de raad van Kortgene. Mevrouw De Looff zegt: Bij het aanvaarden van die mogelijk ver kiesbare plaats op de CDA-lijst, was ik me wel bewust dat er een zware taak lag te wachten met veel nieuwe verantwoordelijk heden als raadslid. Ik zag en zie tegen die zware taak op, waarvoor ik nog zo vreselijk veel kennis moet verwerven. Zeker, omdat ik iemand ga opvolgen, die zo ruimschoots over ervaring beschikt. Gelukkig mag ik gebruik maken van die ervaring en kan ik, indien nodig terugvallen op al die kennis die Klaassen in de loop van zijn lange raadsperiode heeft verworven. Uit het vertrouwen in mijn gekend en de steun van vele mensen, kan ik moed en kracht putten om dit werk aan te vatten. Door middel van extra studie, door goed de voorstellen te bestuderen, door me zo goed mogelijk te verdiepen in de belangen en problematiek van de inwoners en door dit allemaal af te wegen binnen de moge lijkheden van onze gemeente Kortgene, wil ik proberen te komen tot een juiste be sluitvorming. Dit alles ingegeven door de principes en uitgangspunten van het CDA, waar ik bij hoor en achter sta. Om toch nog even Kats te noemen. U ziet het, ik kan het ook niet laten. Blij ben ik en met mij vele rasechte Katsenaren, met de veranderde inzichten ten opzichte van Kats. Ik zal dan ook graag in deze raadsperiode aan het realiseren van de ge maakte plannen van de structuurschets meewerken. Opdat met die kleinschalige, aangepaste uitbreiding en de genoemde mo gelijkheden van recreatie het weer mogelijk wordt dat Kats weer een bloeiend dorp wordt. Klein, maar fijn om er te leven en te wonen en dat dan weer voldoende in woners zal tellen om zelf het hoofd boven water te kunnen houden. Ik hoop op een prettige verstandhouding in deze raad met respect voor elkanders mening, zodat we samen veel werk kunnen verzetten, met de bedoeling dat het allemaal ten goede komt aan al onze inwoners. Dhr. J. Dobbelaar zei: Mijnheer de voorzitter, leden van de raad. Als nieuw benoemde fraktievoorzitter zou ik u het volgende willen zeggen. De fraktie van de PvdA spreekt de wens uit, dat de samenwerking met de andere frakties in de raad vruchtbaar zal zijn. Wij geloven, dat wij alle redenen hebben om oo die goede samenwerking te vertrouwen. Zeker als wij afgaan op de kontakten, zoals die er de afgelopen weken geweest zijn. Wij vinden dan ook, dat er in Kortgene een goed afspiegelingscollege tot stand is gekomen, waardoor de overgrote meerder heid van de bevolking in het college is vertegenwoordigd. Hierdoor wordt recht ge daan aan de verkiezingsuitslag van 31 mei jl. Wij zijn erg gelukkig geweest met de in meerderheid positieve opstelling van de andere partijen tijdens de voorbesprekingen die gevoerd zijn door de resp. fraktievoor- zitters. Over een programma kon gelukkig een vergaande mate van overeenstemming worden bereikt. Positief staan wij tegen over een seniorenconvent, dus een regel matig fraktievoorzittersoverleg, in te stellen. Wel willen wij hierbij opmerken, dat naar onze mening dit seniorenconvent nooit de plaats van de raad mag innemen. De vol ledige verantwoordelijkheid is en' blijft bij de voltallige frakties. Mijnheer de voorzitter, leden van de raad. Tenslotte zou ik nog willen zeggen, dat de fraktie van de Partij van de Arbeid zich de komende periode constructief zal opstellen ten opzichte van het beleid van uw college. Ik dank u. Door de voorzitter wordt hierna de ver gadering geschorst om alle partijen de ge legenheid te geven aanbevelingen te doen voor de bezetting van de diverse openge vallen plaatsen in commissies en vertegen woordigingen. Na een schorsing van 58 minuten wordt^ de vergadering heropend en in een snel-' treinvaart wordt in alle vacatures voorzien. Gezien deze gang van zaken, zegt de voor zitter, belooft deze samenwerking veel goeds voor de toekomst. In de hierna volgende rondvraag is er slechts één ingekomen vraag, n.l. die van Van Damme, die handelt over de mislukte aanleg van de „Madeleine" aan de Haring vreter op een tocht van de Evenementen commissie van Kortgene. Hoewel het volgens hem niet een directe gemeentelijke aange legenheid is, meent hij toch de vrijheid te mogen opbrengen de aandacht te vragen van de vertegenwoordigers in de gemeen schappelijke regeling Het Veerse Meer. Daar de uitgebreide vragen om een even uitgebreide oriëntatie vragen, zegt de voor zitter de beantwoording in een volgende raadsvergadering toe. KOLLEKTE De opbrengst van de kollekte voor de kankerbestrijding te Kamperland bedroeg 3305,00. C. DE REGT COLIJNSPLAAT NAAR VAN BEVEREN AARDAPPELEN Holding Zingstra te Assen en haar doch termaatschappij Van Beveren aardappelen b.v. te Brouwershaven zijn tot overeenstem ming gekomen met C. de Regt Jzn, over de voortzetting van zijn bedrijf. De heer De Regt, een bekende verschijning in de Ne derlandse aardappelwereld heeft zijn aard appel- en uiensorteerbedrijf ingebracht in de Brouwershavense onderneming. De heer De Regt blijft op dezelfde wijze als voorheen zijn zaken behartigen, zodat de bedrijvigheid geen wijziging ondergaat. Met deze nauwe samenwerking heeft hij bereikt, dat het voortbestaan en de werk gelegenheid die door gebrek aan opvolger t.z.t. in gevaar zou komen, is verzekerd. Voor de Noord-Bevelandse telers betekent het een verruiming van afzetmogelijkheden, waarbij de plaatselijke ontvangst geheel in tact blijft. Holding Zingstra zet hiermee haar spreidingsbeleid op het gebied van de aardappel landhandel voort. Het is voor het eerst, dat men ook de beschikking heeft gekregen over een volledige uien verwer- kingslijn. Er kon nog niet worden mede gedeeld in hoeverre dit van invloed zal zijn op de bedrijfsvoering. Tot nu toe be moeide Zingstra zich uitsluitend met aard appelen, voorzover het landhandel betrof. Wel heeft zij via een andere dochter een aanzienlijk deel van de uienexport naar be paalde bestemmingen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 2