NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD mi R Afscheidsreceptie weth. R. J. Scheele De zonden van Magda Vinselaar door G. FORTIUS Zeeland Magazine? No, 3829 Donderdag 14 september 1978 82e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-3 08 - GIRO 266802 Abonnementsprijs ƒ18,00 per jaar Franko per post ƒ30,00 per jaar Advertenties 30 ct per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Ik was volkomen verzoend met het feit, dat ik misschien tot mijn pensioen in de verpleging zou blijven. En het leek me hele maal geen naar vooruitzicht, beslist niet. Het zou waarschijnlijk ook wel zo gebleven zijn als er niet op een avond laat ik had nachtdienst een man werd binnen gebracht, die een spoedoperatie moest on dergaan. In die tijd waren er veel zieken, ook onder het personeel. Zoals ik al zei, had ik nachtdienst, maar er was geen be voegde operatiezuster, dus assisteerde ik die nacht de chirurg, die de operatie ver richtte. De patiënt kwam daarna op mijn afdeling, op klasse. Het was een dubbeltje op z'n kant, dus ik besteedde alle aandacht aan de patiënt, zorgde ervoor, dat hij als het ware dag en nacht onafgebroken werd bewaakt. Na een week was het levensgevaar geweken en kreeg de man geleidelijk aan belangstelling voor wat er om hem heen gebeurde. Ik zei je al: hij lag klasse, dus ik maakte nogal eens een praatje met hem. Ik verzwijg voorlopig zijn eigenlijke naam, laten we hem Jan Jansen noemen. Jansen bleek een groot bedrijf te hebben, niet ver van Leiden af, was getrouwd en had drie kinderen. Voorzover mijn dienst dit toeliet, hadden wij interessante gesprekken met elkaar. Over het algemeen werd ik nooit op welke manier ook eigen met wat voor soort patiënt ook, jong of oud, man of vrouw, mooi of lelijk, klasse of zaal. Dat was me van het begin af aan als leerling al duidelijk ingeprent, dus daar groei je in. Patiënten zijn mensen, die een bijzondere verzorging nodig hebben en die verzorging geven wij als team: dokter, leerling-ver pleegster, verpleegster, hoofdzuster, noem maar op. De een begint, de ander eindigt. Het is verboden van patiënten geschenken aan te nemen, maar daar wordt toch altijd de hand aan gelicht. Krijgen het een paar dagen na ontslag van de patiënt netjes thuisgebracht of gestuurd. Toen ik nog ge woon zuster was, vond ik menigmaal een envelop in mijn brievenbus, die bij opening één of twee bankbiljetten bevatten. Als dank, speciaal voor zuster Bosse. Ik had namelijk na mijn scheiding mijn meisjes naam weer aangenomen: zuster Magdalena Bosse. Patiënten zijn passanten; ze komen, worden verpleegd, worden beter of sterven. In beide gevallen gaan ze weer weg. Naar huis of naar het mortuarium. Het laatste vinden we allemaal naar, maar we hebben de zekerheid, dat we ons best hebben ge daan, zei een dokter eens tegen ons tijdens één der lessen, dus we behoeven onszelf in zulke gevallen niets te verwijten. Dat kun je ook niet, anders ga je er op de duur zelf onderdoor. Maar goed, bij onze vriend Jansen kwam ik af en toe binnenlopen voor een babbeltje. Dat is het privilége van de hoofdzuster. En in die weken ontstond er ineens iets, wat ik voor nooit meer mogelijk had gehouden: ik word verliefd. Het begint als een soort vergif in mijn bloed door te dringen en op een gegeven ogenblik kom je tot de verbazingwekkende en ontstellende ontdek king, dat je verliefd bent. Op patiënt Jan sen, liggende op de tweede verdieping op kamer 208. Klasse. Want geld is voor hem geen probleem, dat heeft hij voldoende. Dat kun je ook zien aan zijn vrouw, als die Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - WISSENKERKE hem bezoekt, want die draagt het is hartje winter kostbare bontmantels. Ze heeft er niet één, maar drie verschillende. Is echt mevrouw Jansen in optima forma. Die de hoofdzuster, als ze die tegenkomt, een genadig knikje geeft. Hij vertelde me een keer, dat hij zijn vrouw er opmerkzaam oo gemaakt had, dat ze zich onvriendelijk gedroeg tegenover de verpleegsters. Haar commentaar schijnt geweest te zijn zoiets van als: ze worden er toch zeker voor betaald! Enfin, laat ik verder gaan en me' niet op zijwegen begeven, want er is nog veel meer te vertellen. Ik werd dus verliefd op Jan Jansen, maar probeerde er niets van te laten merken. Het leek me, toen ik op een avond in mijn woning tot die idiote ontdekking kwam, verstandiger om de bezoeken aan kamer 208 maar geleidelijk aan te beperken tot de noodzakelijke. Samen met de dokter. Of hij het al of niet ontdekt heeft, weet ik niet. Daar heeft de patiënt in kwestie zich nooit over uit gelaten. Maar ik nam aan, dat hij ook niet achterlijk was en had begrepen, dat ik meer dan gewone genegenheid voor hem had opgevat. Maar ik had al eens een huwelijk kapot gemaakt, ik was niet van plan iets .der gelijks te herhalen en slaakte een zucht van verlichting, toen hij na negen weken in het ziekenhuis gelegen te hebben, werd ontslagen en ik hem een handdruk gaf. Zijn vrouw haalde hem op in een slee van een Saab, knikte me toe met een veelbe tekenende blik en op dat eigenste moment begreep ik, dat mevrouw Jansen jaloers was. Mij ervan verdacht meer dan normale belangstelling te hebben voor haar man. En met haar vrouwelijke intuïtie bleek ze het aan het rechte eind te hebben. Goed, Jan Jansen was verdwenen van het ziekenhuistoneel. Het bed verschoond en klaar voor de volgende patiënt. Ik was zo ongeveer aan wat vakantie toe, dus ver dween voor enkele dagen naar de winter sport dat kon ik me toen financieel veroorloven genoot van sneeuw en zon, ging niet in op flirtations van andere gas ten, waagde me zeer beslist niet op de ski's en droomde van Jan Jansen. Want ik kon hem nu eenmaal niet vergeten, dat was het ellendige. Het bedierf mijn vakantiepret en toen ik terugkwam en opnieuw mijn werk hervatte, was ik uit mijn doen en humeu rig. De zusters onder me merkten het, zo dat ik mezelf probeerde te corrigeren. Ik had een goede naam onder de leerlingen en gediplomeerden en die wilde ik houden. Op een avond in het begin van februari ben ik thuis ik was net vijf en twintig jaar geworden wordt er gebeld. Dat ge beurde bij mij niet vaak en zeker niet in de avond. Ik ga naar de deur, doe open en wie staat er voor me? Precies, Jan Jansen. Himself. Het was alsof ik een schok kreeg, want ik was hem nog helemaal niet ver geten, al was ik op dit moment beslist niet van plan hem binnen te laten. Ik pro beerde me te beheersen en vroeg: „Wat komt u hier doen?" Hij grijnsde en antwoordde: „Mijn voor treffelijke hoofdzuster bezoeken om haar te feliciteren met haar vijf en twintigste ver jaardag. Sorry, dat ik vier dagen te laat ben, maar we waren met vakantie. Ben pas vanmorgen weer thuisgekomen en dacht meteen aan zuster Bosse." Ik begreep, dat ik de man niet op de stoep kon laten staan, dat zou onbeleefd zijn. Aan de andere kant vond ik het vrij brutaal van hem. Als hij gezegd had: ik kom nog even een cadeautje brengen als waardering voor je goede verzorging en diensten,' in het ziekenhuis mij betoond, zou ik het leuk gevonden hebben. Maar toen hij zei: gefeliciteerd met je vijf en twintig ste verjaardag, frpnste ik mijn wenkbrauwen. Maar zei toch: Kom maar binnen en vroeg daarna, nadat ik de deur achter hem had gesloten: „Hoe weet u dat? Van mijn ver jaardag?" Hij lachte en zei, dat dit een geheimpje van hem was. „Als ik wil," zei hij, „kan ik van iedereen in het land bizonderheden te weten komen. Met geld is er nog altijd heel wat te versieren." Ik antwoordde, dat ik dit een griezelige gedachte vond en helemaal niet gechar meerd was met zijn bezoek. Hij keek ver baasd en antwoordde: „Maar zuster Bosse, wat is er op tegen, dat ik de knappe en kundige verpleegster, die zo goed al die weken voor me gezorgd heeft, ter gelegen heid van haar kroonjaar 25 is een kroon jaar kom gelukwensen en een kleinig heidje aanbieden?" Wat moet je daar dan op zeggen? Vooral als je in stilte verliefd bent op zo'n doerak? Weet jij het? Ik was gewoon verbluft. Hij kwam in de kamer, ging breeduit zitten, keek rond en zei: „Leuk home heb je hier. Echt vrouwelijk. Ja, smaak heb je, dat zie je zo. Nou, ik heb een presentje voor je meegebracht," besloot hij en haalde een pakje te Voorschijn. Dat overhandigde hij me. Ik keek hem aan en hij mij, hij lachte. Hij was altijd goedlachs. Zodra hij wat opknapte in het ziekenhuis, was hij de zon nige Jan Jansen weer. In tegenstelling tot zijn vrouw, die doorgaans zuur en onte vreden keek. Ik maakte het pakje open en wat zit er in? Een gouden polshorloge met maand en dag, sekondewijzer die heb je in het ziekenhuis nodig om de polsslag te tellen in één woord: een juweel in de dubbele zin van het woord. Ik begreep terstond, dat dit horloge een klein kapi taaltje had gekost. Het zat trouwens in een doosje van een heel bekende juwelier uit de stad. Ik bekeek het nog eens van alle kanten. Hij zei: „Doe het eens om je pols", maar ik weigerde. Ik legde het weer in het doosje, deed het deksel er op en gaf het terug. Ik zei: „Zo'n kostbaar'geschenk mag ik niet aannemen. Daar zou ik last mee krij gen. Gestel, dat ik het tijdens mijn werk ga dragen. Iedereen kan weten, dat een verpleegster en zelfs een hoofdverpleegster zoiets kostbaars niet kan kopen, dus ze zullen er wonderwat van gaan denken. En vast niet het leuke. Men weet, dat u enkele weken bij ons hebt gelegen. Klasse. Dus u bent in goede doen want negen weken klasse met operatie en alle verdere nazorg kost tegenwoordig een kapitaaltje. Als ik morgen in het ziekenhuis verschijn met dit horloge om, krijg ik last. Zal iedereen begrijpen, dat ik dit van meneer Jansen heb gekregen. Dan word ik subiet op het matje geroepen verpleegsters mogen nog altijd geen ge schenken van ex-patienten aannemen, hoofd verpleegsters inbegrepen om er verant woording over af te leggen. Sorry, meneer Jansen, erg aardig van u en dank u wel voor uw gelukwensen, maar dit moet u mee terugnemen." (Wordt vervolgd). Op vrijdagmiddag 8 sept. 1978 was er een officiële receptie in het Dorpshuis te Wissenkerke, ter gelegenheid van het af scheid van wethouder R. J. Scheele. Waarnemend burgemeester J. A. W. Wisse heette een ieder hartelijk welkom. Men nam nu afscheid van een man, zo zei hij, die veel in de gemeente Wissenkerke tot stand heeft helpen brengen. De heer Scheele was geen uitgesproken politieke figuur. Op 28 dec. 1956 werd dhr. Scheele raadslid. Op 2 sept. 1958 werd hij wethouder, samen met wethouder Leendertse en op 23 febr. 1973 loco-burgemeester. De portefeuille van openbare werken beheerde u met veel am bitie en wnd. burg. Wisse gaf een opsom ming van vele zaken uit zijn periode als wethouder. Daarnaast hield u de financiën goed in de gaten en vertegenwoordigde de gemeente Wissenkerke in vele commissie's, stichtingen, e.d. Voor deze inzet heeft de Koningin u gemeend te moeten onderschei den met de gouden eremedaille in de Orde van Oranje Nassau. Na het opspelden van deze onderscheiding bood wnd. burg. Wisse hem een horloge aan namens de gemeente en mevr. Scheele kreeg een bloemetje. Dhr. Scheele was blij dat de gemeente deze receptie voor hem had georganiseerd. Hij bracht dank uit voor deze onderschei ding en het cadeau. Hierna voerden een aantal sprekers het woord. Als eerste sprak oud-burgemeester Van Halst. Hij dankte nog voor de goede samenwerking in het vroegere college, waar van hij voorzitter was. Hij gaf hem de raad afstand te nemen van de gemeentezaken en als toeschouwer alles te volgen. Hij wenste hem verder het beste voor de toekomst. De heer I. A. de Regt sprak namens het CDA in de gemeente. Hij feliciteerde hem met deze onderscheiding. Het is moeilijk afscheid te nemen, omdat gemeente besturen een deel van uw leven is geweest. Maar u hebt zelf gezegd, dat u niet meer be schikbaar zou zijn. U zat- 22 jaar voor de AR in de raad en hebt de groei naar het CDA mogen meemaken. U was geen partij man en had weinig politieke funkties. U heeft veel gedaan voor de gemeente, zoals de opbouw van de recreatie. Toch mistte u wel eens de soepelheid om van mening te veranderen. U bewees grote diensten aan de christelijke partij. Namens het CDA bood hij hem een boekwerk aan. Ook bracht hij dank aan mevr. Scheele voor de medewer king aan haar man en hij hoopte voor beiden nog op een goede gezondheid. Oud-wethouder Bom van Kortgene vond de onderscheiding volledig verdient en op zijn plaats. We hebben samen in vele be sturen gewerkt. U was niet de gemakke lijkste en u was een man van weinig woorden. U hebt veel aandeel geleverd in de ontwikkeling van Wissenkerke en u kunt met veel genoegen kijken op de recreatie in deze gemeente. Nogmaals gefeliciteert namens de oude colleges van de Bevelanden. Namens het gemeentepersoneel sprak dhr. Van S trien enkele woorden tot dhr. Scheele. Hij memoreerde enkele zaken uit zijn loop baan. U bent waarschijnlijk langer raadslid geweest, dan u in het eerste begin gedacht zal hebben. Dank voor de vele en fijne kontakten met het gemeentepersoneel. Na mens dit personeel bood hij een cadeau aan. Mevr. De Casembroot sprak namens de Stichting '40—'45. Zij waardeerde de men selijkheid in dhr. Scheele. En benadrukte ook het feit dat hij Nederland heeft gediend in de oorlogsjaren. Jammer dat u stopt, maar u hebt er wel recht op, zo sprak Iz. Wisse, namens de Coöp Koelhuisvereniging. In zijn dankwoord liet dhr. Scheele nog eens al zijn bestuürsfunkties de revue pas seren. Daarbij dankte hij de vele personen en besturen voor hun komst naar deze re ceptie. Hij vond het fijn zo'n afscheid te mogen beleven en dankte allen heel hartelijk. Wnd. burg. Wisse besloot met enkele woorden deze officiële receptie. WISSENKERKE Geboren: 28 aug.: Cindy, d.v. L. D. Ver sluis en L. J. de Looff. Ondertrouwd: 18 aug.: Verhulst, Pieter Cornelis, oud 24 jaar, wonende te Kortgene en van der Moere, Tannetje Maatje, oud 20 jaar. Gehuwd: 4 aug.: Wisse, Leendert Laban, oud 22 jaar en Leendertse, Neeltje Christina, oud 20 jaar. Overleden: 12 aug.: J. van de Kreeke, e.v. M. Kempe; 14 aug.: P. Begthel, e.v. M. A. de Moor. P.V. 'DE BLAUWE DOFFER' KORTG. Uitslag wedvlucht Sittard op 9 sept. 1978. Deelname 275 duiven. 1 P. van Belzen 14.14.02 155.823 153.8 2 J. C. de Fouw 13.51 152.270 151.6 3 L. de Fouw en zn. 19.37 156.903 149.4 4 P. van Belzen 19.38 2 147.2 5 P. J. Verburg 21.20 157.047 145 6 P. van Belzen 20.04 3 142.8 7 P. J. Verburg 22.35 2 140.6 8 idem 23.55 3 138.4 9 W. M. Bouwense 22.48 155.826 136.2 10 H. J. v. d. Moere 32.08 164.024 134 Kruiswoordpuzzel no. 593 Horizontaal: 1. putemmer - 4. slaghout - 7. werelddeel - 13. zangstem - 14. boze geest 16. elk - 17. ontvangstbewijs - 19. loot 21. edelgrootachtbaar (afk.) - 22. dat is (afk.) - 23. bekend zijn met - 25. selenium (afk.) - 26. meisjesnaam - 28. mul - 30. scandium (afk.) - 32. maanstand (afk) - 33. ouderwets geweer - 36. de dato (afk.) - 37. gebaar - 39. planeet - 40. zuivelprodukt 42. namelijk (afk.) - 43. godsdienst (afk.) 45. deel van Noord-Brabant - 46. kostbare stof - 48. uitspreken - 50. slede - 51. in de derde plaats komend - 52. bevestiging 54. getij - 55. staatsbedrijf (afk.) - 57. Bij belse naam - 60. inhoudsmaat (afk.) - 62. kleurloos - 64. gewicht (afk.) - 65. en meer andere (afk.) - 67. helderklinkend 69. soort jachthond - 71. reeks - 73. snuit 74. dunne - 75. niet lang genoeg - 76. deel van het hoofd - 77. plaats in Duitsland. Verticaal: 1. vriendelijk - 2. niet groot - 3. enzovoort (afk.) - 4. leiden - 5. breedvoerig 6. losse naad - 8. zich gezond voelend - 9. zangnoot - 10. begrip - 11. wig - 12. rijst brandewijn - 15. bijwoord - 18. bez. vnw. 20. bestaat - 24. bijwoord - 25. plank 27. steeds - 29. winterkost - 30. plaats in België - 31. familielid - 33. heilige (afk.) 34. oppervlakte, uitgestrektheid - 35. troef kaart - 36. plaats in Engeland - 38. steil 40. tocht - 41. automobilistenhotel - 44. omslaan - 47. gebogen been - 49. titel (afk.) 53. evenhoevig zoogdier - 55. stofvouw 56. voorzetsel - 58. gelijke - 59. kledingstuk 60. tuingereedschap - 61. zangnoot - 62. lomp mens - 63. Koninklijk Besluit (afk.) 66. bijwoord - 67. Soc. Economische Raad (afk.) - 68. vervoerbedrijf (afk.) - 70. wel gesteld - 72. in oprichting (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 592 Horizontaal: 1. stoof - 6. beton - 10. sir 11. klamboe - 14. oei - 16. teer - 17. am 18. od - 19. arts - 20. stakker - 23. uw 25. ha - 26. rok - 27. is - 29. ha - 30. noga - 32. ai - 33. ek - 34. tram - 36. egge - 38. lijn - 40. vara - 41. dd - 42. erf 43. dom - 44. ro - 45. ende - 47. vel 49. spul - 51. anti - 52. do - 53. ot - 54. eter - 56. ld - 57. st - 59. rak - 61. er 62. mo - 64. montage - 68. eton - 70. li 71. ar - 72. rots - 74. nee - -75. misser 78. oot - 79. ritme - 80. maart. Verticaal: 1. sie - 2. trek - 3. ok - 4. flat 5. pm - 6. bode - 7. ee - 8. oord - 9. net 10. steun - 12. amaril - 13. bokken - 15. islam - 20. sa - 21. ko - 22. ri - 24. woedend - 25. hagedis - 28. stamper - 29. haarlem - 31. gg - 35. rr - 37. ere - 39. ijle 40. vos - 46. nt - 47. vernis - 48. lokaal 50. ut - 51. allen - 55. roest - 58. tm 60. at - 61. ee - 63. mooi - 65. olie 66. gram - 67. noor - 69. ter - 73. tot 75. mm - 76. sg - 77. ga.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 1