ATERSTOF Raadsvergadering Wissenkerke S.V. Wissenkerke 25 jaar sSombrero'ó In de openbare raadsvergadering van maandag 14 aug. j.l. heette voorzitter P. Wisse welkom de voltallige raad, de pers en een achttiental belangstellenden op de publieke tribune. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Óver de ingekomen stukken deed de voorzitter nog enkele mededelingen van het feit, dat de gemeente Kortgene en Wissenkerke een schrijven hadden gericht aan de Prov. Raad voor de Volksgezondheid over het tandartsentekort in Zeeland. Mén stond positief tegenover de vestiging van een tandarts op Noord-Beveland en men zou voor eventuele huisvesting willen zorgdra gen. Verder zei hij, dat eind 1978 een 2e telefooncel in Kamperland geplaatst zou worden. Remijnse vond een plaats aan het eind van de Veerweg geschikt, terwijl Kouwer ze bij elkaar wilde plaatsen. De voorzitter zei de plaatsing nog eens te be kijken en de opmerkingen mee te nemen. Voor een bedrag van 35.000,— werd een lichte vrachtwagen aangeschaft, ten behoeve van diverse werkzaamheden bij ge meentewerken. Aan de heer H. Haze werd een strook grond verkocht naast de woning Nieuw- straat 2e, prijs ƒ41,55 per m2. Aan de Westhavendijk te Kamperland werden drie woningen gekocht, nl. van dhr. J. Verburg voor ƒ48.200,—; van dhr. J. de Looff voor 50.150,en van mevr. J. Versluis-van Goudswaard voor 33.250,—. De straat in het landhuizenterrein bij Kamperland wordt voortaan genoemd; „Heer-Janszdorp". Het parkeerterrein voor hotel „Kamper duin" verviel weer terug aan de gemeente omdat de eigenaar niet meer met de verhuur akkoord ging. Een krediet van 20.000,— werd beschik baar gesteld voor het verbeteren van de verlichting in Geersdijk. Er komen 13 nieuwe lichtmasten, terwijl er 3 masten worden vervangen. De onbewoonbaarverklaring van het pand Oostkruisstraat 6 te Geersdijk werd opge heven, naar aanleiding van totaal herstel van dit pand. Een 2e wijziging Brandbeveiligingsver ordening werd vastgesteld. De gemeente treedt toe tot de gemeen schappelijke regeling Regionale Brandweer kring Noord- en Midden-Zeeland. De heer Uijl vroeg naar de voordelen welke hieraan verbonden zijn. De voorzitter sprak over opleiding personeel en adviezen over de be veiliging. Wethouder Scheele vond er ook geen hoge kosten meer aan verbonden, waardoor een toetreding niets meer in de weg stond. In verband met de uitvoering van de dijksverhoging aan de noordkust dient het bestemmingsplan te worden aangepast. De raad bepaalde dan ook dat een wijzi ging wordt voorbereid. De voorzitter deed bij dit punt nog de volgende mededeling. Het rijk overweegt een vestiging van een proefterrein voor mosselen en oesters aan de noordkust van deze gemeente. Dit zal enige werkgelegenheid met zich meebrengen en het college stond dan ook positief tegenover deze plannen. Het sportveld te Kamperland wordt uit- gebereid met 1 speelveld, 1 oefenveld, 2 tennisbanen, daarbij behorende akkommo- daties en parkeerplaatsen. Er waren 2 be zwaarschriften ingediend, welke zonder op- of aanmerkingen ongegrond werden ver klaard. Wel vrioeg de heer Remeijnse naar de belangstelling en medewerking van de Bevelanders en wat men dacht te doen met de wensen van de tennisclub. De heer Kou wer vroeg naar de mogelijkheid van een plaats voor garages. De voorzitter onder vond weinig aandrang en belangstelling van de voetbalvereniging op het dorp. De wen sen van de tennisclub zouden in een later gesprek aan de orde komen. De mogelijk heid voor garages gaf nog de nodige stof tot discussie, waarbij de voorzitter als af sluitend geheel voorstelde dat op de plaats van de parkeerplaatsen ook de mogelijkheid tot bouw van een garage in de voorschriften zou worden opgenomen. De vaststelling van het bestemmingsplan „Kamperland, 2e jachthaven-complex" bracht de nodige beroering onder enkele raadsleden. De voorzitter zei, dat men nu eindelijk eens uitspraak verwachtte, komt hij er wel of niet? De 6 bezwaar schriften waren naar de mening van het college niet steekhoudend en de exploi tatie-vorm zou in een later stadium in discussie gebracht worden. De heer Uijl zei het volgende: „Voorzitter, wij hebben deze bezwaar schriften zeer serieus gelezen. Drie van de indieners tonen duidelijk dezelfde inhoud. Het egoïsme van deze drie, het eigen ik, druipt er van alle kanten af. Ze doen net alsof ze zich nog zoveel om de dorps gemeenschap bekommeren. Ze zetten vraag tekens bij de waarde die aan de zgn. wacht lijsten wordt toegekend. In werkelijkheid is het hun er alleen maar om te doen iedereen van het Veerse Meer te weren, nu ze zelf gebeiteld zitten. Eerst ikke en de rest kan naar de je weet wel varen. In het begin van onze raadsperiode, een jaar of vier ge leden, stonden 2 van deze heren eveneens op een wachtlijst. Persoonlijk heb ik mij nog ingezet om voor hen een plaats te bemachtigen in onze gemeentelijke jacht haven. Zij zetten toen geen vraagtekens bij de waarde van de zgn. wachtlijsten, maar ze hebben hemel en aarde bewogen om een ligplaats te krijgen. Het is ons gelukt om voor eigen inwoners, dus ook voor deze heren, voorrang te verkrijgen. Nu ze zelf een plaats hebben, voelen ze zich geroepen om de rest te weren en het gemeentebestuur aan alle kanten dwars te zitten. Het is niet alleen deze 2e jachthaven waar deze heren iets op aan te merken hebben, het beleid van ons dagelijks be stuur zit hen wel meer dwars en de leden van de raad zijn in hun ogen maar ja- en amen-knikkers. Welnu, voorzitter, wat het beleid van de 2e jachthaven betreft, staat onze fraktie achter b. en w. Alleen baart de exploitatie ons nog zorgen, maar we hopen en vertrouwen, dat het dagelijks bestuur dit probleem weet op te lossen. Ook willen wij graag, dat de voorzieningen indien de jachthaven er komt, en welke ook bij een jachthaven horen, in overleg met de plaatselijke ondernemers besproken zul len worden. De spoeling kan alleen maar dunner worden wanneer er nog meer zaken bijkomen, hoewel we aan de andere kant ook hier onze democratische vrijheden niet uit het oog moeten verliezen." De heer Remijnse zei het volgende: Mijnheer de voorzitter, onze fraktie heeft na uitvoerige overwegingen een besluit ge nomen t.a.v. vaststelling bestemmingsplan 2e jachthaven. We zijn het in grote lijnen eens met uw uitvoerige toelichting over de bezwaarschriften. We hebben begrip voor de mensen die rust willen in het Veerse Meer, maar we moeten ook begrip opbrengen voor mensen die graag willen recreëren op het water. Er zijn een aantal argumenten, dat 52 van de ligplaatshouders tegen een uitbreiding is, lijkt ons erg veel. Graag hoor ik van u hoe het onderzoek is ge weest bij de watersportvereniging Kamper land. Dat het Veerse Meer vol is lijkt me sterk overdreven. Gisteren heb ik om het uur zitten tellen en dan kom ik niet verder dan 1 varende boot per 2 ha. Een ander ar gument (ingang havenkanaal dat nader bezien kan worden) heeft u voldoende toe gelicht. Wat nog wel sterk naar voren komt in enkele bezwaarschriften is de financiële kant. We kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat hier persoonlijke belangen ver boven gaan en zodoende beletten ze een ander het genoegen om ook te wa tersporten. Daarom, mijnheer de voorzitter, gaan wij akkoord met het vaststellen van het bestemmingsplan 2e jachthaven en het on gegrond verklaren van de bezwaren." De voorzitter gaf direkt antwoord op de vraag van Remijnse. Een enquete onder 120 leden van de watersportvereni ging gaf als resultaat: 15 voor 2e jacht haven; 12 tegen en 1 blanco. De heer Kouwer stond positief tegen over de aanleg en was het geheel eens met de vorige sprekers over het ongegrond verklaren van de bezwaren. Maar men moet er voor zorgen dat dé spoeling voor de middenstand niet te dun wordt. De voorzitter constateerde dat niemand tegen het voorstel was en dankte de raad voor hun vertrouwen in dit beleid over de 2e jachthaven. Enkele wijzigingen in de begroting over de jaren 1977 en 1978 werden onveranderd goedgekeurd. De heren J. Dieleman en J. H. Uijl werden benoemd in een commissie, welke de ge meenterekening over 1976 moet nazien. Een onderzoek naar de verkeersveiligheid in hét dorp, door middel van tellingen, kostte een bedrag van 18.880,—. De voor zitter zei, dat uit de resultaten van dit onderzoek moet blijken welke maatregelen genomen kunnen worden, b.v. verkeers drempels of iets dergelijks. Het college was al wel zo voorbarig geweest om reeds een gedeelte van de tellingen te laten plaatsvinden. De subsidiecommissie in de gemeente stelde voor om aan de Streek VW Noord- Beveland een jaarlijkse subsidie toe te kennen van 6500,per jaar. Dit is het zelfde bedrag als de gemeente Kortgene. Daarnaast stelde men voor een eenmalige bijdrage van 4300,in de kosten van ver plaatsing van het kantoor naar het dorp Wissenkerke. De heer Blok zei, dat het een goede zaak is dat de jaarlijkse subsidie maar een be drag is van 6500,—. Ook kwam zijn fraktie een bijdrage voor de vestiging van het kantoor in deze gemeente redelijk voor. Dus wat hen betrof geen tegenwerking over dit punt. Punt 20 op de agenda vermeldde de rondvraag. De heer Blok startte als eerste. 1. Heeft uw college al een standpunt bepaald ten aanzien van het advies van het Waterschap Noord-Beveland. Dit naar aanleiding van de noodleiding vanuit de stinksloot bij Geersdijk? De voorzitter zei, dat men deze brief nog niet in het college behandel had. 2. Wat is uw standpunt over behoud van het trapveld voor Geersdijk? Men was nog niet tot een eensluitend standpunt in het college gekomen, aldus de voorzitter. Men zou het later nog eens bekijken. 3. De bouwgrond bij de sloot in Geers dijk verdient toch wel een beter onder houd? Dit is niet de eerste keer dat ik dit hier ter sprake breng. De grond is verkocht, zei de voorzitter, maar men zou het onderhoud in de gaten houden. 4. Staan op het strandje bij Geersdijk niet weinig afvalbakken? En de plaats waar er wel staan is ook wel ongelukkig. De voorzitter zei, dat dit in de eerste plaats een taak van het Recreatieschap „Het Veerse Meer" was. 5. Wat gaat uw college ondernemen om het illegaal storten in de gemeente te be perken. Een inventarisatie van rijkswater staat spreekt over 5 illegale stortplaatsen in deze gemeente aan de noordkant. Is dit niet veel? De voorzitter zei, dat er naar aanleiding van dit storten een brief van een milieu-organisatie was binnengekomen, Deze brief zou behandeld worden en naar aanleiding daarvan kon men dan tot maat regelen besluiten. Het zou niet gemakkelijk zijn hier een eind aan te maken. De heer Kouwer volgde ook met een vijf tal vragen. 1. Kan het publiek ook een agenda van de vergadering krijgen? De voorzitter zei dat ze aanwezig waren, doch alleen niet waren rondgedeeld. Een volgende keer beter. 2. Wat wordt er gedaan aan de slechte staat van het sportveld te Kamperland? Dit wordt straks onbespeelbaar. De voor zitter zegde toe een en ander te bekijken. 3. Er zijn vele vernielingen aan hef speelveld in het nieuwe bestemmingsplan te Kamperland. Welke maatregelen gaat u nemen? De voorzitter zou het ter sprake brengen. 4. Hoe komt het dat er zoveel willekeur is over bouwvergunningen, e.d.? Men moet trachten naar: gelijke monniken ge- liike kappen. Zou het nieuwe college met een schone lei kunnen beginnen en een gelijke behandeling voor een ieder kunnen waarborgen? De voorzitter zei dat er naar zijn oordeel geen willekeur plaatsvond en dat men op advies van anderen handelde. 5. Kunnen de aanlegsteigers in het Veerse Meer beter in de gaten gehouden worden? O.a. de 24-uurs-regeling beter toe passen. De voorzitter zou dit punt mee nemen naar een vergadering van het Re creatieschap „Het Veerse Meer". De heer Remijnse had een vraag. Nu drie woningen aan de Westhavendijk zijn aan gekocht, wanneer begint nu de verbreding van deze dijk? De voorzitter zei geen be loften te doen, maar er zit nu duidelijk snelheid in de plannen. De heer Uijl vroeg naar aanleiding van een bezwaarschrift aan het college over de plaatsing van noodlokalen in de Nieuw- straat, wat het oordeel van het college hierover was. De voorzitter zei, dat het schrijven aan het schoolbestuur was ge stuurd en dat dit bestuur nu een andere plaats aan het zoeken is voor deze nood- lokalen. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter deze vergadering. MINDER MILIEUVERONTREINIGING BIJ GEBRUIK VAN: EEN ALTERNATIEVE ENERGIEBRON. Ongeveer 80 procent van de in geheel Europa verbruikte energie wordt in kracht centrales opgewekt. Deze centrales beder ven onze atmosfeer door de verbrandings gassen die zij lozen e.d. Volgens een aantal onderzoekers zou wa terstof een geschikte alternatieve energie bron kunnen zijn en voor allerlei doeleinden als energie bruikbaar zijn. Als energiedrager voldoet waterstof aan drie belangrijke punten: het is in grote hoeveelheden be schikbaar; het is eenvoudig te transporteren en voor diverse doeleinden te gebruiken. Waterstof kan eenvoudig worden gewonnen door de ontleding van water in waterstof en zuurstof. Hiervoor dienen uiteraard wel speciale installaties te worden gebouwd. Weliswaar is waterstof-luchtmengsel ex plosief, maar dat is ook het geval met aardgas-lucht en koolwaterstof-luchtmeng- sels. Met heeft echter veel ervaring met dit soort mengsels en weet de gevaren tot een minimum te beperken. Dat waterstof evenals aardgas gemakkelijk via pijplei dingen te transporteren is, bewijst reeds het bestaande pijplijnnet van niet minder dan 204 kilometer lang van de chemische fabrieken Hüls. Aangezien waterstofmole culen armer aan energie zijn dan aardgas, moet men wel driemaal zoveel door de pijplijn pompen, doch dit is mogelijk wan neer men de stroomsnelheid voldoende op voert. Men ziet in het gebruik van waterstof grote voordelen. Deze energie is bruikbaar voor de grote industrie. Als voorbeeld noemt men de winning van ijzer. Om een kilogram ijzer uit ijzererts te winnen heeft men on geveer één kubieke meter waterstof nodig. In Japan heeft men met deze methode reeds ervaring. Als warmte-energie voor koken en ruimte verwarming zou waterstof voor het huis houden ideaal zijn, want er ontstaan geen schadelijke afvalprodukten bij. Zowel voor de industrie als voor huishoudelijk gebruik zou waterstof kunnen concurreren met aardgas en olie, om over de conventionele kolen maar te zwijgen. Waterstof is ook geschikt om als brand stof gebruikt te worden voor auto's e.d. De luchtverontreiniging in de grote steden zou hierdoor aanzienlijk worden vermin derd. Een proefmotor, waarmee geëxperi menteerd wordt aan de universiteit van Oklahoma in de Verenigde Staten, heeft aangetoond, dat de hoeveelheid uitlaatgas sen klein is en dat er een minimale hoe veelheid schadelijke stoffen in zitten. De benodigde brandstof zouden dergelijke auto's in de vorm van flessen van kunststof mee kunnen nemen. Een andere mogelijkheid om waterstof mee te nemen, bieden de brandstofcellen van het type waterstof-lucht, die zorgen voor de aandrijving van electro-motoren. Dergelijke krachtbronnen zijn in de ruimte vaart reeds in gebruik. Voor de aandrijving van auto's e.d. zouden ze nog verder moe ten worden ontwikkeld. Men denkt ook aan de mogelijkheid van het gebruik van metaalhydride. Bij lage temperaturen geven deze bronnen waterstof vrij voor verbranding in motoren. Er zijn trouwens nog enkele andere systemen, waarbij waterstof voor verbranding vrij komt. Grotere voertuigen, zoals die welke worden gebruikt in het openbaar vervoer, bussen, treinen, vliegtuigen enzovoort, kun nen hun energie betrekken uit vloeibare waterstof. Waterstof is bovendien aanzien lijk lichter van gewicht, hetgeen van be lang kan zijn in de luchtvaart. Waar een vliegtuig minder gewicht aan brandstof be hoeft mee te nemen, kan het een groter gewicht aan passagiers en vracht vervoeren. Bij een grote Boeing bijvoorbeeld zou het nuttig gewicht dat hij kan vervoeren in dat geval worden verhoogd van 20 tot 60 ton. Een belangrijke winst dus. Het is zonder enige twijfel de moeite waard, wanneer men serieus de mogelijk heden van waterstof als alternatieve brand stof onderzoekt. Zaterdag j.l. vierde de voetbalvereninging S.V. Wissenkerke haar 25-jarig bestaan. 's Middags werd er een recept ie gehouden in de kantine waar tal van genodigden aan wezig waren, o.a. burgemeester Wisse, de heren Cevaal en Bierens van de afdeling Zeeland en diverse andere mensen van ver schillende verenigingen. Na een welkomst woord door voorzitter Van Halst memo reerde deze in het kort de geschiedenis van deze afgelopen 25 jaar, wel is waar nog geen hoge leeftijd aldus de voorzitter, maar toch was er nog al heel wat gepas seerd. Bij de hoogtepunten noemde hij onder andere de promotie naar de 4e klas K.N.V.B., de bouw van kleedlokalen en een kantine. Verder hoopte hij op een voortgezette groei van deze vereniging. Daarna voerde burgemeester Wisse, dhr. Cevaal (afd. Zeeland), J. Wattel (namens muziekver. Apollo), J. Krijgsman (van eve nementencommissie) het woord, waarna deze laatste spreker de burgemeester ver zocht een plakette voorstellende een voet baller en gemaakt door een lid van deze vereniging en aangeboden namens evene menten en Jeugdcommissie en clubblad „Onder de Molen" te onthullen, waartoe burgemeester Wisse gaarne bereid was. Hierna werd een wedstrijd gespeeld tussen een elftal oud-Wissenkerke 4e klas en het huidige eerste elftal. Voor deze wedstrijd werd op verzoek van de oud-spelers één minuut stilte in acht genomen voor de eind vorig jaar veronge lukte P. Kramer. De wedstrijd zelf was aantrekkelijk om te zien en beide elftallen waren aan elkaar gewaagd getuige de 3-3 eindstand. Na de wedstrijd was men bijeen in de voor deze gelegenheid wat vergrote kantine om een gezellige barbeque-avond, verzorgd door de Evenementencommissie, mee te maken. P.V. 'DE BLAUWE DOFFER' KORTG. Uitslag wedvlucht ORLEANS op 12 aug. '78 Deelname 247 duiven. 1 W. C. Filius 2 W. C. Versluijs 3 P. J. Wilderom 4 M. C. Clement 5 S. M. Branderhorst 6 J. J. Clement 7 L. Amperse 8 H. J. v. d. Moere 9 idem 10 W. C. Versluijs 13.37.03 48.53 51.31 51.20 52.53 54.59 56.32 58.52 14.01.16 03.17 437.753 435.215 436.529 434.367 434.454 433.814 434.581 434.059 2 2 250.7 247.1 243.5 239.9 236.3 232.7 229.1 225.5 221.9 218.3 Uitslag wedvlucht ORLEANS op 12 aug. '78 Deelname 15 oude duiven. 1 R. Leenpoel 2 idem 3 idem 4 idem 14.24.34 434.543 29.25 2 53.21 3 15.15.54 4 De Keurslagers introduceren nationaal een nieuwe vleeslekkernij: De Keurslagers brengen iedere 14 dagen een aparte vleeslekkernij onder de naam KEURSLAGER SPECIALS. De bedoeling is uiteraard om de huis vrouw tussen de gebruikelijke runderlappen en karbonaadjes eens iets „anders dan anders" te bieden. „Verandering van spijs doet eten". In het kader van deze specialserie wor den van tijd tot tijd gloednieuwe vlees- kreaties gebracht, die door een inventieve Keurslager zijn uitgevonden. In mei was het 't KEURSLAGERMEDAILLON, een snee tje varkensfilet, gevuld met een heerlijke Tuinkruidencrème. Het sukses hiervan deed zoeken naar een variant, nu in hoofdzaak van rundvlees. Na veel proefnemingen ont stond als nieuwe Keurslagerspecial de SOMBRERO. Deze ziet er inderdaad uit als een hoed. Tussen twee lagen gemalen mager vlees zit een bolletje verrukkelijke PUSZTA- CRÈME. Zeer kruidig, zeer pittig, exotisch lekker. De Sombrero's worden 2x4 minuten op kalm vuur bruin gebakken. Het behoeft niet geheel gaar te zijn. De jus wordt af- geblust met iets water en over de sombrero gestort. Op het bord aangesneden vermengt de gesmolten pusztacrème zich met het vlees en de braadjus tot een verrukkelijke smaakkombinatie. Het smaakt heerlijk bij alle soorten groenten. Ook barbecuelief hebbers kunnen het boven een vuurtje roosteren. Ze leggen dan eerst een bakje van alufolie op het rooster om eventueel uitlopende crème op te vangen. Met de Sombrero wil de Keurslager op nieuw bewijzen méér te zijn dan een gewone slager. Hij is er steeds op uit zijn klanten te verrassen met iets aparts voor niet te veel geld. Sombrero's zijn vanaf 20 augustus bij alle Keurslagers verkrijgbaar.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 2