NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD GD II houdt nu het meest geleien blad Noord-Beveland in handen De zonden van Magda Vinselaar door G. FORTIUS Zeeland Magazine? No. 3625 Donderdag 17 augustus 1978 81e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-308 - GIRO 266802 Abonnementsprijs 18,00 per jaar Franko per post 30,00 per jaar Advertenties 30 ct per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Ze bespeurt iets van wanhoop in zijn stem. En heeft medelijden met hem, maar medelijden is helemaal niet voldoende om toe te geven. Ze moet hard zijn; dat is ze op de duur voor zichzelf geworden, ze moet het nu ook voor hem. Toch stemt ze tenslotte er in toe: „Goed als je dat persé wiltik zie ondanks geen toe komst voor ons beiden, maar dat heeft een andere oorzaak. Oké, ik hoor het dan wel, al zie ik geen nieuwe mogelijkheid." Het is ook diezelfde avond, dat Petra de stoute schoenen aantrekt en ronduit haar moeder vraagt: „Hoe zit dat nu eigenlijk met die man uit Haarlem, die oom Bart zal ik maar zeggen. Hoe lang is het al geleden, dat-ie voor het laatst hier op een avond was. Of komt hij tegen woordig in de week overdag?" Magda begint rood aan te lopen. „Wat denk je eigenlijk wel van je moeder?" Petra is helemaal niet door deze ver ontwaardiging geimponeerd. „Dat je een schat bent voor ons en je was het ook voor vader. En oom Bart zal dit ook wel gemerkt hebben. Daarom hoef je niet zo op te stuiven, want daar zit voor geen cent kwaad in, als hij hier overdag een poos zou komen. Ik wil enkel vaststellen, dat wij aan je kunnen merken, dat je uit je evenwicht bent gebracht. Willie en ik wij vonden 'hem aardig, geschikt. En dat is helemaal niet om zijn ijsjes, als je dat soms denkt. Hij doet sypathiek aan." De vrouw zoekt naar een passend ant woord, maar voor ze kan spreken, ver onderstelt haar jongste dochter: „Je hebt hem zeker de bons gegeven, he?" Magda vindt dit een ordinaire uitdruk king, maar ze knikt enkel. „Daar komt het wel zo ongeveer op neer. En als jullie den ken, dat hij hier over de vloer komt, als jullie niet thuis zijn, vergissen jullie je. Bart belt af en toe een keer, maar ik 'heb ge zegd, dat het beter is, wanneer hij niet meer komt." Petra schudt haar hoofd. „Stom... Sorry, dat mag ik misschhien niet zeggen, maar nu had je ineens een leuke vriend en nu doe je zo. Soms kan ik geen hoogte van je krijgen." Magda loopt opnieuw rood aan. „Als het alleen bij vriendschap bleef, maar zo iets is niet mogelijk, dat moeten jullie be grijpen. Er ontstaat meer en wat dan?" Ze kijkt haar dochters een voor een aan. „Wat zouden jullie er van zeggen, als ik met hem naar bed ging? Zonder meer?" Het is even stil in het vertrek. De beide meisjes zijn wel geschrokken door deze onverwachte reaktie. Het duurt enige tijd en dan antwoordt Petra zachtjes: „Ik zou het je niet eens kwalijk kunnen nemen. Ik zou het kunnen begrijpen. Dus dat is het." Ze knikt enkele malen. „Ja, dat gaat het worden, geloof ik. Dan heb ik grote be wondering voor je moed mam, om „nee" te zeggen. Hoewelvoor mij hoeft het geen nee te worden. Als jij denkt er ge lukkiger door te worden, mag je dat van mij. Maar het neemt niet weg, dat ik diep respect heb voor je moed Willie, de nuchtere, heeft geen woord ge zegd, maar loopt op haar moeder toe, slaat de armen om haar heen en kust haar. „Wat je ook doet, mamhet is niet enkel ons Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - WISSENKERKE leven, ook het jouwe. We zullen je er nooit lelijk om aankijken, vast niet." Er gaan enkele dagen overheen, als de telefoon gaat. Petra neemt 'm aan en in de tuin waar Magda zit te lezen en te genieten van het mooie weer, hoort ze in eens, dat het meisje enthousiast is. Intuïtief voelt ze, dat het Bart moet zijn. Een halve minuut later komt het meisje naar buiten. Vanwege de buren, die het misschien kunnen horen, zegt ze op ge dempte toon: „Haarlem aan de lijn." En kijkt daarbij haar moeder veelbetekenend aan. Even later is ze binnen en luistert naar Bart; diep in haar hart is ze blij weer zijn stem te horen. Luistert naar zijn voorstel: „Over enkele dagen heb ik mijn vakantie: drie volle weken. Wat denk je ervan, met z'n vieren te gaan? Met jou dus en je doch ters? Naar Italië. In een heel beschaafde, rustige omgeving, vlak bij het strand. Je kunt er naar hartelust zwemmen, zonne baden, er zijn leuke winkeltjes, de kamers in het hotel zijn uiterst keurig. Je krijgt een kamer met balkon en een deur naar een andere kamer waar je dochters kunnen slapen. Zelf neem ik een kamer in een andere vleugel, zodat er geen enkele kans is, dat je in opspraak komt. Alle kosten uiteraard voor mijn rekening. We gaan met 't vliegtuig en Het is ineens een vreselijk aanlokkelijke uitnodiging. Ze is ervan overtuigd, dat de meiden het met gejuich zullen aannemen. En zelf lokt het haar eveneens, maar ze beseft terdege, dat ze drie weken het ver langen zal hebben om één met hem te worden. Dit zal ze niet meer kunnen be dwingen. En hoe zal 't dan met hem zijn? Als de meiden bijvoorbeeld zwemmen en ze hem uitnodigt mee te gaan naar haar kamer. Hoewel haar hart ajs het ware schreeuwt naar hem, beheerst ze zich en antwoordt op kalme toon: „Heel erg lief van je, maar dat doen we natuurlijk niet. Ik ga geen mis bruik maken van jouw edelmoedigheid." „Zo moet je dat niet zien, Magda Of had je al plannen?" „Daar ehdaar laat ik me niet over uit. Je bent vasthoudend en ergens heb ik daar bewondering voor, maar het antwoord is desondanks „nee". „Je doet je dochters er heel wat aan te kort, Magda." De vrouw windt zich op. „Jij moet niet gaan chanteren met een dergelijk wapen. Maak jij je om de meiden maar geen zorgen, die zijn niet veeleisend en trekken er vrijwel dagelijks tussen uit op de fiets naar Bakkum. We hebben het strand op nog geen half uur fietsen hier vandaan. Ze genieten op hun manier." „Dus je wilt het niet eens overwegen?" Magda denkt na. Het zou geweldig fijn zijn weer eens met vakantie naar het bui tenland. Natuurlijk kan ze het zelf ook wel voor zich en haar dochters betalen, maar sinds de dood van Piet is eigenlijk nooit dat verlangen meer in haar opge komen. Het strand is immers dichtbij. Dan, plotseling groeit er een andere ge dachte bij haar op. Het wordt misschien het noodlot, denkt ze, maar desondanks zegt ze: „Kom zaterdag maar eens hierheen. Zeg: tegen koffietijd. Dan praten we alles samen eens goed uit." Het is een voorstel, dat Bart van der Eerde met beide handen aanneemt, want dit betkent, dat nog niet alle banden met Magda verbroken zijn. Er is dus weer een kans. „Dat doe ik. Tegen een uur of tien?" „Als je geen langslaper bentlaten we zeggen: uiterlijk half elf." „Fijn, Magda, ik neem wat lekkers mee voor jou en de meiden. Tot zaterdag. Ik verheug me er op je weer te ontmoeten." „Jawel, ik eveneens, wat dacht je? Maar knoop er geen bepaalde conclusies aan vast, want mijn standpunt omtrent het samen gaan van man en vrouw is nog onveran derd. Houdt daar in ieder geval rekening mee." „Maar Magda, wat denk je eigenlijk van me? Ik zal me heus wel als een heer ge dragen." Beste jongen, als het putje bij het paaltje komt, heeft iedere man en elke vrouw zijn of haar zwakke kanten en momenten. Tot zaterdag." Tegen haar dochters zegt ze niets en ze vragen ook niets. Petra en Willie zijn het er samen over eens, dat dit mama's eigen probleem is. Ze hebben er één keer het hunne van gezegd. Voor het overige is de beslissing aan mama. Precies half elf laat Magda de man die zaterdagmorgen binnen en als ze hem ziet, begint er weer iets in haar te branden. Ik ben stapelgek, weet ze, want ik zou niets liever willen dan meteen met hem naar^ boven te gaan en alle remmen los te gooien. Wat ben ik eigenlijk voor een mis baksel geworden? Maar ze beheerst zich, zoals ze dat in de loop der jaren heeft geleerd. Ze kussen elkaar plichtmatig, zonder meer en dan volgt hij haar naar de gezellige kamer. Ze zegt: „Ik heb het zonnescherm al vroeg neergelaten, want het wordt een warme dag. Heb je het weerbericht gehoord? Meer dan dertig graden. Gelukkig hebben we hier altijd een beetje zeewind. Ga zitten en maak het je gemakkelijk. Doe je kolbert uit en je das af. Wie draagt er met dit hete weer nog een das Enkele minuten later is er koffie en dan pas vraagt hij: „Waar zijn je dochters?" „Ze logeren dit weekend bij een zwager en een schoonzus van me nabij het Bra- semermeer. Daar kunnen ze naar hartelust roeien of zeilen, want hij heeft een water- sportverhuurinrichting." „Broer of zus van je overleden man?" „Zuster. Maar we waren van het begin af aan goed met elkaar. Ik ga er wel eens zondags heen. Het is alleen wat moeilijk te bereiken, want van Leiden af is het met de bus nog een heel eind. De man drinkt van de koffie en kijkt naar de vrouw. Ze is zomers gekleed in short en shirt. Het gekke is, dat het haar nog goed staat ook, ondanks haar figuur. In ieder geval sportief. Ze zegt, als het even stil is geweest: „We kunnen ook bui ten zitten, maar ik prefereer voorlopig deze kamer, want hier blijft het doorgaans wat koeler. Bovendien wil ik je mijn levens geschiedenis vertellen. Bij voorbaat zeg ik je, dat die verre van fraai is." De man schudt 't hoofd. „Maak het je zelf niet moeilijk. Ik zal in mijn leven ook wel eens wat gedaan hebben, waarover ik me achteraf schaamde." Ze kijkt hem enige tijd nadenkend aan. „Nu eens even heel serieus, Bart. Wil je nog altijd met me trouwen?" Hun blikken ontmoeten elkaar. Dan komt de man overeind en loopt naar haar toe, waarna hij haar liefdevol de wang streelt. „Niets is me liever, Magda. Nu ik je na zo lange tijd opnieuw zie, weet ik, dat ik van je ben gaan houden. Ik kan je ge lukkig maken en jij mij." De vrouw drukt zijn hand en kijkt met blijde blik naar omhoog. „Wat je now altijd in me ziet, is me een raadsel. Ga zittern, dan vertel ik je mijn levens geschiedenis. En het zal de vraag zijn, of je er daarna nog net zo over denkt als op dit ogenblik. Want het is helemaal niet zo mooi." „Liefje, ik ben niet nieuwsgierig. Voor mij hoeft het dus niet. Waarom pijnig je jezelf op deze manier?" (wordt vervolgd). OPEN BRIEF van de P.v.d.A.-fraktie in de nieuwe raad der gemeente Wissenkerke over de college-vorming. AAN: de politieke partijen in de raad; ter kennisname aan het gemeente bestuur en aan de pers. Wissenkerke, 11 - 8 - '78. Naar aanleiding van de komende instal latie van de nieuwe raad in de gemeente Wissenkerke hebben wij de behoefte het volgende onder uw aandacht te brengen. Uit de verklaring van het CDA dat zij de komende periode de beide wethouders zal leveren staan wij als fraktie voor een raadsel. Meent het CDA nu werke lijk dat het de bedoeling van de bevol king is dat deze gemeente een college verdient bestaande uit 1 CDA-burgemeester en 2 CDA-wethouders? In een brief van de voorzitter van de CDA-afdeling welke voor de verkiezingen aan de bevolking werd gestuurd staat letterlijk: „Het CDA in de gemeente stelt: geen polarisatie, maar overleg en samenwer king". Hoe verklaart men dan het feit van: er wordt even gebeld, dat het CDA de beide wethouders zal leveren en over praten met andere partijen hult men zich in een stil zwijgen. Er wordt ons altijd verweten partij politiek te bedrijven en het belang van de gemeente te negeren, maar wij betwijfelen of deze machtsgreep dan wel in het belang van de gemeente is. Ook in provinciaal verband (gezien de recente verkiezingen van G.S.-leden) is het CDA duidelijk voor een college op brede basis. Vindt men een college steunend op 6 van de 11 leden een brede basis? De verkiezingsresultaten zullen het CDA ook wel bekend zijn, toch voor alle duide lijkheid nog even deze: P.v.d.A.: raad '74: 17,8 raad '78: 24,8 stijging: 6,8 CDA: raad '74: 55,4% raad '78: 52,3 daling 3,1 Het buitenspel zetten van de P.v.d.A. betekent wel een negeren van 25 van de bevolking. Daarbij buiten beschouwing gelaten de percentages van de partij of partijen welke ons willen steunen. Men zal het bestuurlijk in de gemeente niet gemakkelijker maken, wanneer dit polariserende optreden van het CDA ge stalte krijgt. Ook andere zaken in de gemeente zullen daar de hinder en moei lijkheden van ondervinden. Een en ander is duidelijk niet in het belang van de gemeente Wissenkerke. Wij zullen in deze brief niet verder op alle zaken ingaan, dat kan indien nodig, alsnog op 5 september a.s. Maar men zal moeten inzien, dat wanneer het CDA ons in deze positie drukt, zij zelf verantwoor delijk is voor het niet optimaal functio neren van de democratie in deze ge meente. Afsluitend wil de nieuwe P.v.d.A.-fraktie hierbij een dringend beroep doen op de nieuwe CDA-raadsleden om hun polari serende daden niet tot uitvoer te brengen. Maar te komen, in samenwerking met alle andere partijen, tot een dagelijks bestuur in deze gemeente welke steunt op een brede basis vanuit de bevolking en de verkiezingsresultaten tot uitdrukking laat komen. De P.v.d.A.-fraktie in de nieuwe raad: L. J. Blok. J. H. Uijl. P. A. Hamelink. Kruiswoordpuzzel no. 589 Horizontaal: 1. iem. die in Indië rijk werd 5. trottoir - 9. edelgrootachtbaar (afk.) 10. de somma van - 12. Fr. voegwoord 13. houding - 14. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) - 15. gebogen lijn - 17. hetzelfde 18. vogel - 20. Amerikaanse buidelrat 22. soort bril - 25. Ned. provincie - 28. vogel - 29. deel v. Amerika - 30. Bijb. naam - 31. dierentuin - 33. onb. telwoord 35. geluid - 38. pl. in Z. Holland - 41. muziekteken - 42. steensoort - 43. nako meling - 45. benauwde - 47. onbep. vnw. 50. beroep - 51. of dergelijke (afk). - 53. bediende - 54. deel v. e. jas - 55. de onbe kende (afk.) - 56. godin - 58. maanstand (afk.) - 59. water in Friesland - 60. wilde haver - 61. vogel - 62. deel v. h. jaar. Verticaal: 1. plant - 2. oosterse titel - 3. uitroep - 4. adellijke titel - 5. op juiste toon brengen - 6. onder andere (afk.) - 7. boom - 8. Eur. hoofdplaats - 11. bedro gene - 12. koker - 16. plant - 17. gods dienst - 19. meisjesnaam - 21. deel v. e. ton - 23. of eerder (afk.) - 24. aap - 26. natuurverschijnsel - 27. rondhout - 32. zij rivier v. d. Donau - 34. Bijb. naam - 35. Eng. hertogdom - 36. vrucht - 37. tint 38. richting - 39. vrij v. ziektekiemen - 40. geestdrift - 41. selenium (afk.) - 44. ge lukkig nieuwjaar (afk.) - 45. kledingstuk 46. vuilnis - 48. dunne - 49. Italiaans dichter - 52. onvruchtbaar - 55. vochtig 57. NV (Fr.) - 60. meisjesnaam. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 088 Horizontaal: 1. aar - 4. dop - 7. konijn 9. sahib - 11. bar - 12 kapok - 13. Nes 15. geste - 17. Malta - 19. ai - 20. alk - 23. vos - 24, ra - 25. lts - 27. kwartet 28. zon - 29. sar - 30. iep - 31. alt - 32. tzt - 33. Lek - 35. esp - 37. dol 38. vertier - 40. tap - 42. ro - 43. zin - 44. kok - 46. Aa - 47. adres - 51. kaars - 53. sie - 54. lunet - 56. rad - 57. blauw - 59. gerei - 61. tui - 62. lel. Verticaal: 1. aorta - 2. An - 3. rijk - 4. dak - 5. oh - 6. pinas - 7. kas - 8. nap - 9. sos - 10. bel - 11. beits - 14. strop - 15. gal - 16. elk - 17. mot - 18. aan - 21. kwellen - 22. ark - 23. verzoek - 26. sabel 28. Zeist - 33. loods - 34. sta - 36. paard 37. dra - 38. vis - 39. rok - 41. pas - 43. zeelt - 45. Karei - 48. rib - 49. ruw - 50. nog - 52. aai - 54. lui - 55. tel - 58. au 60. re. I

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 1