De maan straalt zelf ook Neurotisch! Inkomsten uit toe risme lopen terug 1 ZONNE-ENERGIE BLIJFT BEWAARD EN WORDT LATER UITGESTRAALD Het is de Griekse filosoof Anaxagoras geweest (500 tot 428 v. Chr.) die als eerste meende, dat de maan geen zelflichtuitstra- lend lichaam was, doch dat het grootste deel van het maanlicht gereflecteerd niet hetzelfde was als zonlicht, dat direkt of indirekt gereflecteerd zou worden. Een klein deel is niet van de zon afkomstig, doch is thermische straling, die voortvloeit uit de innerlijke warmte van deze aardsateliet en wordt uitgestraald. Over dit laatste wist Anaxagoras nog niets, want deze straling is van zo weinig betekenis, dat zij nauwelijks in staat is de oppervlakte van de maan enkele graden Kelvin te verwarmen, en bovendien niet optisch is waar te nemen. Pas enige jaren weet men echter, dat de maan zo nu en dan op verschillende plekken van zijn oppervlakte, een eigen licht uit straalt, dat dikwijls zo helder kan zijn als het gereflecteerde zonlicht. Op 30 okto ber '63 tussen 1.30 en 1.50 uur ontdekte de Amerikaanse astronomen Greenacre en zijn collega Barr, op het Lowell-observato- rium enkele malen dit zelflichten van de maan in duidelijke waarneembare rood- oranje licht in de omgeving van de maan- krater Aristarchus. De astronomen, kijkend door hun telesco pen, kregen de indruk alsof zij keken naar een robijn-rode edelsteen, waar zij echter niet doorheen konden zien. Dit was een belangrijk nieuw fenomeen voor de weten schap. Wat de oorzaak van dit verschijnsel is, staat nog niet vast. Men weet zeker dat het niets te maken heeft met vulkanische ver schijnselen aan het maanoppervlak. Men neemt aan, dat het iets te maken heeft met de aktiviteit van de zon. Hierop werd een theorie gebaseerd, die meent dat het lichten van de maan de zichtbare werking is van de onzichtbare, tijdens zonerupties in de ruimte uitgestoten partikeltjes, die op het maanoppervlak terechtkomen. Daar zouden zij meteorietenstof treffen, dat onder deze invloed zou oplichten. Een nieuwe theorie volgde daarop van Buitenlanders zoeken 't vaak elders. Er zijn heel wat landen in Europa, die aanzienlijk meer toeristen trekken dan Ne derland. Landen als Spanje, Griekenland en Italië hebben het voordeel van een zon niger klimaat, landen als Oostenrijk en Zwitserland staan in de strijd om de inter nationale toeristengulden ook veel sterker doordat ze door de toenemende populariteit van de wintersportvakanties ook in het winterseizoen veel toeristen trekken en dus in feite profiteren van een dubbel-seizoen. Bovendien bezit Nederland slechts over een gering aantal toeristische attrakties. Ruim 60% van de buitenlandse gasten be zoekt of de drie grote steden of de kust. Het groeiend tekort op onze toeristenbalans is natuurlijk ook sterk gegroeid door sterk stijgende kosten van levensonderhoud. In de eerste helft der zestiger jaren stond Ne derland nog in de gehele wereld bekend als een goedkoop land, waar je tegen rede lijke prijzen van je vakantie kon genieten. Amerikanen en Duitsers bijvoorbeeld be schouwden ons land toen als een goed- koopte-eiland en kwamen met grote drom men naar Nederland. Nog in 1966 werd in ons land meer geld ontvangen voor toerisme dan de Neder landers zelf uitgaven in het buitenland, maar in de jaren daarna is dat mede door de ongunstige prijzenontwikkeling in nega tieve zin omgeslagen. Ten dele doordat meer Nederlanders nu hun vakantie bui tenlands doorbrengen (46% in 1970 en 56% vorig jaar!), ten dele doordat het bui tenlands bezoek is teruggelopen. Dat niet alleen klimatologische toestan den, maar inderdaad ook en vooral de ont wikkeling van de prijzen hiermee te maken hebben, wordt bewezen door het feit, dat bijvoorbeeld in Engeland (nu het goed- koopte-eiland in west-Europa) de inkomsten uit het toerisme vorig jaar met ruim 18% stegen. Werkgelegenheid. Voor de werkgelegenheid in Nederland Sun en Gonzales, die meenden dat een en ander wel zijn oorzaak vindt in de aktiviteit van de zon, en niet in de partikeltjes van de zonerupties. Zij menen te maken te heb ben met de aanmerkelijk langzamere pro tonen van de zonnewind. De energie van die protonen zou als het ware in de op de maanoppervlakte liggende meteorieten materie worden opgeslagen en vast houden, om dan later bij verwarming van het maan oppervlak vrij te komen. Het opslaan en vasthouden zou plaats vinden tijdens de koude perioden van de maannacht, terwijl tijdens de maandag de energie in de vorm van licht door de verwarming zou vrij komen. De bevestiging van deze theorie werd verkregen in laboratoriumonderzoekingen, waarbij men gebruik kon maken van me teorietenstof, dat door het American Mu seum of Natural History ter beschikking werd gesteld. De vraag blijft echter waarom het zelf lichten van de maan zo zeldzaam gebeurd en waarom ze niet gebonden is aan de fasen van de maan. Uiteraard is men nieuwsgierig gaan zoe ken in oude literatuur om vast te stellen of ook vroegere waarnemers misschien het verschijnsel hebben waargenomen. Toen bleek dat niemand minder dan FriedricK Wilhelm Herschel, de ontdekker van de planeet Uranus, iets soortgelijks had waar genomen in de nacht van 18 op 19 april 1787. Nog interessant voor de wetenschap is het feit, dat tijdens deze waarneming de aktiviteit van de zon zeer groot was en dat in diezelfde nacht op aarde het Noorder licht optrad dat zelfs tot in Italië werd waargenomen. Het zijn allemaal punten, die voor verdere onderzoekingen van het grootste belang kunnen zijn, omdat er een bepaalde samenhang kan zijn. Heel langzaam, komen we steeds iets meer te weten van onze naaste buur, de maan. Het merkwaardige is echter dat elke nieuwe ontdekking die we doen, meteen weer een veelvoud aan vragen met zich brengt. Zo raken we nooit uitgestudeerd. is het toerisme van groot belang. Vooral de horeca-sector is er in niet onaanzienlijke mate van afhankelijk. Deze sector levert ongeveer 70.000 manjaren aan deze werk gelegenheid, ofwel ruim 2% van de totale vraag naar arbeid in ons land. Maar ook voor de detailhandel en bijvoorbeeld de transportsector is het toerisme een be langrijk (neven)middel van bestaan. Naar ruwe schatting wordt met het toe risme een werkgelegenheid van rond 160.000 manjaren in stand gehouden en het zou natuurlijk leuk zijn om dit aantal verder uit te breiden, zeker nu in vele andere sectoren de werkgelegenheid terugloopt. Maar gelet op de terugloop in het aantal buitenlandse toeristen ziet het daar voor alsnog niet naar uit. Het wordt zelfs hard „knokken" om de thans bestaande werk gelegenheid in de toeristische sector veilig te stellen. De moeilijkheid hierbij is, dat Nederland in vroeger jaren het vooral van Britse en Amerikaanse toeristen moest hebben, maar die laten het in steeds sterkere mate af weten. Het aandeel van de dollarontvang sten in de totale toeristische bestedingen in ons land is gedaald van 19% in 1971 tot 14% in 1976. Het aandeel van de En gelse ponden, dat in 1971 9% bedroeg, is thans gehalveerd! En aangezien de Duitse toeristenstroom naar ons land sinds 1970 niet meer is toegenomen, zit in de inkom stengroei uit het toerisme nu stevig de klad. Ook al, omdat meer en meer Neder landers hun vakantietoeslag in het buiten land uitgeven. Alles op alles. Het is duidelijk dat Nederland alles op alles moet zetten om zijn plaats in het internationaal toerisme niet te verspelen. En sommige factoren zoals het klimaat kunnen we niks veranderen. Maar we moe ten ons wel inspannen om de prijzen en lonen in de hand te houden, want anders wordt het steeds moeilijker om met andere landen te concurreren. Naast een scherpe kostenbewaking is ook verhoging van het service-niveau een onverbiddelijke eis. Verder moet er naar gestreefd worden om ook andere Nederlandse contreien in het buitenland te „verkopen". Nederland is groter dan de Randstad Holland en de Noordzee-kust. Ook aan de eigen bevolking zal een vakantie in Nederland gepropageerd kunnen worden. Niet iedereen hoeft per se naar het buitenland om vakantie te vieren, maar dan dient hij goed op de hoogte te worden gebracht met de mogelijkheden in zijn eigen land. VEEL MENSEN ZIJN We leven in een neurotische wereld zegt men, want veel mensen hebben last van neurosen. Toch zullen velen zich afvragen wat „neurosen" eigenlijk zijn. Neurose is een ziekte van de geest, waar aan een groot deel van de moderne mens heid lijdt. Volgens deskundigen wordt de neurose over het algemeen veroorzaakt door niet opgeloste konflikten, die stammen uit vroeger jaren, dikwijls de kinderjaren. Dingen waarmee men overhoop lag en die op de een of andere manier niet opgelost, niet verwerkt zijn en daardoor nog steeds onbewust onze geest bezighouden, doen ons gedragspatroon op bepaalde punten van dat, wat men normaal pleegt te noemen afwijken. De mens, die tobt met dergelijke onopgeloste konflikten zoekt naar noodop lossingen. Maar dergelijke noodoplossingen zijn geen echte oplossingen en zo blijft het konflikt bestaan. Veel mensen lijden aan neurosen in meer of minder ernstige mate en men kan dat opmaken uit hun gedrag. Meestal zijn deze mensen overdreven afhankelijk in die zin, dat zij een sterke behoefte gevoelen aan de lofuitingen, de genegenheid van anderen. Dikwijls stellen zij zichzelf in alles centraal. Zij wensen voortdurend de aandacht, zijn dadelijk op hun teentjes getrapt en voortdurend moet er rekening met hun wensen gehouden wor den, doch zelf houden zij geen rekening met de wensen van anderen en brengen zij weinig of geen waardering op voor wat anderen doen. Daar staan echter soms buien van overvloedige behulpzaamheid en waardering tegenover, maar dat blijft in cidenteel. Een en ander vloeit voort uit het feit, dat de neuroticus bijzonder onzeker is, doch dit probeert te verbergen achter een show- facade. Hij doet graag erg dik en probeert op allerlei manieren te overtroeven om daarmee zijn inwendige onzekerheid te ver bergen. Dat overbluffen doen ze bijvoor beeld door royaal met geld te doen, te pronken met relaties of regelmatig te spre ken over de verre en interessante reizen die ze maakten, e.d. GESLAAGDE FANCY-FAIR EN ROMMELMARKT De zaterdag j.l. gehouden rommelmarkt en fancy-fair, georganiseert door de mu ziekvereniging „Apollo" is wederom een groot succes geworden. Ondanks het warme weer is het de gehele dag gezellig druk geweest. Tal van attraktie's werden de gehele dag goed bezocht. 's Avonds, onder de klanken van de boerenkapel van Nieuw en Sint Joosland, onder leiding van dhr. J. Meliefste, draaide het rad van avontuur op volle toeren. Evenals het wafelgebakkraam, dat de ge hele dag door op volle sterkte heeft gewerkt Ook de middenstand van Wissenkerke heeft zich niet onbetuigd gelaten en zeer zeker zijn steentje bijgedragen. Kortom de gehele gemeenschap heeft ge toond hart te hebben voor het muziek gezelschap „Apollo", getuige de bruto- opbrengst van deze dag, namelijk 10.700, Een probleem dat node om een oplossing vraagt is dat het binnenlands toerisme gekenmerkt wordt door een geringe spreiding in de tijd. Bijna 80% van de vakantiegan gers is gebonden aan het hoogseizoen, waardoor het toeristisch bedrijfsleven bui ten de piekperiode geconfronteerd wordt met onderbezettingsproblemen. Wanneer wordt in ons land nu eindelijk het vraagstuk van een betere vakantiesprei ding eens grondig aangepakt? (Nadruk verboden). Mr. A. Bronsbergen. Opvallend is ook, dat de neuroticus voort durend druk bezig is, maar wanneer men een en ander nader bekijkt, dan blijkt er bitter weinig uit zijn of haar handen gekomen te zijn. Ze zijn voortdurend be zigmet zichzelf. Ook hoort men ze dikwijls klagen. Ze hebben het altijd erger dan anderen, hun kwalen zijn ernstiger en al hun ervaringen steken ver boven die van anderen uit, waarbij ze dikwijls zwelgen in hun eigen leed. Bij behandeling van neurotici staat men voor het moeilijke probleem dat zij zich in het geheel niet van hun toestand bewust zijn. Zij zien niet in wat er met hen aan de hand is en daardoor komen ze er zo moeilijk toe zich onder behandeling te stellen. Wat die behandeling betreft zijn er mo menteel enkele nieuwe inzichten. De neu rose ontstaat uit onopgeloste konflikten en men probeert bij de behandeling de patiënt deze konflikten alsnog helpen op te lossen. Dr. J. C. Brengelmann uit München is echter van mening dat de neurose niets an ders is dan een slechte gewoonte. Door het konflikt heeft de patiënt zich een noodoplossing aangemeten, waardoor hij als het ware wordt beloond en zoals men weet worden handelingen die een beloning tot gevolg hebben, graag herhaald. We zien dat in de dierdressuur. Op die manier ontstaat een slechte gewoonte. Dr. Brengelmann heeft bijzonder goede resultaten behaald door zijn patiënten op de een of andere manier de beloning te onthouden. Hierdoor neemt de behoefte aan het steeds herhalen van de slechte gewoonte af. Andere deskundigen zijn van mening, dat men hiermede misschien wel de uiterlijke verschijningsvorm van de neurose onder drukt, maar daarmee is dan het onopge loste innnerlijke konflikt nog niet opgelost. Voorlopig houden de neurosen onze medici in steeds sterker mate bezig. KORTGENE VOOR ELK WAT WILS Op vrijdag 4 en zaterdag 5 augustus a.s. zal de laatste bazar in dit seizoen worden gehouden ten bate van het restauratiefonds van de Ned. Herv. Kerk. Ditmaal wordt samengewerkt met de evenementencommissie en de plaatselijke middenstand, die op deze dagen een bra derie zal houden in de Kortgeense straten. Zowel de winkeliers als de bazarcom- missie zullen zich tot het uiterste inspannen om het echt gezellig te maken. De vrolijke en opgewekte tonen van draaiorgelmuziek zullen ongetwijfeld de feestvreugde ver hogen. Het wordt een gezellige dorpsdrukte, zowel voor eigen inwoners als voor de duizenden genietende vakantiegasten. De braderie begint op vrijdag reeds om 16.00 uur en de bazar zal omstreeks 18.00 uur zijn kramen openen. Op zaterdag 5 augustus gaan de kramen omstreeks 9.00 uur al open tot omstreeks 18.00 uur. Op deze zaterdag worden poffertjes en panne koeken gebakken, die reeds om 9.30 uur bij de kramen op het Kerkplein verkrijg baar zullen zijn. Te midden van de poffertjeskramen, schiettenten, touwtrekken, sjoelen, grabbel ton, handwerk- en boekenkramen, vindt u de rommelmarkt met een assortiment van bruikbare oude en antieke voorwerpen. Ook het rad van avontuur zal op die dagen vele malen zijn geluid doen horen en menige prijs zal van eigenaar verwisselen. Tevens zal op die zaterdag tussen 17.00 en 18.00 uur de trekking plaatsvinden van de grote verloting, met als hoofdprijzen een vliegreis voor twee personen boven Nederland, een draagbare televisie en een radio. Er zijn nog een klein aantal loten beschikbaar. GALERIE 'T OUDE WINKELTJE Nog slechts twee weken zijn de antieke „Optica prenten" oftewel koper-gravures uit de 18e eeuw in de galerie ,,'t oude winkeltje" in Geersdijk te bezichtigen. Liefhebbers, verzamelaars of eventuele geïnteresseerden worden hierbij attent ge maakt op deze unieke en kleurrijke kol- lektie in Geersdijk, Hoofdstraat 2. De prij zen variëren van 200,— tot 300,— per stuk. Hartelijk welkom op deze kijk- en ver kooptentoonstelling. De galerie is open op woensdag, vrijdag en zaterdag na 11 uur en op afspraak. ZEEHENGELWEDSTRIJD "CAMPING DE ROOMPOT" De Noord-Bevelandse hengelsportvereni ging hield op zaterdag 29 juli 1978 in samenwerking met de leiding van de cam ping „De Roompot" te Wissenkerke een hengelwedstrijd in de Oosterschelde in de omgeving van genoemde camping. Niet al leen voor haar leden, doch ook voor de vele hengelsportliefhebbers die met vakantie op Noord-Beveland verblijven, was deze wedstrijd vastgesteld. 62 deelnemers lieten zich voor deze wedstrijd inschrijven, waar van 20 deelnemers die bij de administratie van de camping waren ingesohreven. Gezien het prachtige zomerweer viel de deelname wel iets tegen, maar het was voor de eerste maal dat een dergelijke wedstrijd was vastgesteld. Achteraf bekeken was het parcours niet erg gelukkig geko zen, want nu bleek dat vakantiegangers niet allemaal liefhebbers waren, gezien het feit dat er veel kinderen en ook ouderen, het niet op konden brengen om tijdens het vissen uit het water te blijven. Men had beter een andere plaats kunnen kiezen en het was daarom geen wonder dat er maar heel weinig vissen gevangen werden. Het bestuur van de vereniging had er flink zijn best voor gedaan en is daardoor weer een ervaring rijker geworden. Het is in ieder geval een vaststaand feit dat de Noord-Bevelandse hengelsportvereniging met dit alles een flinke bijdrage heeft geleverd aan de recreatie op Noord-Beveland. Met de vangsten kon het haast niet slechter. Slechts 5 bovenmaatse en 54 on dermaatse vissen werden er boven water gehaald. De 5 bovenmaatse vissen wogen 576 gram en in totaal werden er 1346 wed- strijdpunten bijeen gevist. Er waren 16 prijzen te verdelen, waarvoor de volgende personen in aanmerking kwamen: 1. J. Slabbekoorn, Kapelle 199 pnt. 2. W. P. Willemse, camping 181 gnt. 3. J. J. de Haze, Kamperland 176 pnt. 4. W. Bruinhorst, camping 171 pnt. 5. T. Westrenen, camping 159 pnt. 6. C. Koole, Heinkenszand 80 pnt. 7. Rob Huibregtse, Colijnsplaat 50 pnt. 8. Mevr. J. A. Oele, Biezelinge 50 pnt. 9. J. J. Oele, Biezelinge 40 pnt. 10. Adr. Zwemer, Kamperland 30 pnt. 11. C. M. Jacobs, camping 30 pnt. 12. P. v. d. Ijken, camping 30 pnt. 13. Ph. Leendertse, Kamperland 20 pnt. 14. A. Poortvliet, Geersdijk 20 pnt. 15. W. Zwemer, Kamperland 10 pnt. 16. P. de Jong, Wissenkerke 10 pnt. In de kantine van de camping werden tenslotte de prijzen uitgereikt door de heer P. A. Hamelink van de camping. Hij be schouwde deze eerste wedstrijd als goed geslaagd, ondanks de tegenvallende vang sten en de minder sportieve houding van sommige zwemmende en varende personen op het parcours. Alles bij elkaar was het op de camping een gezellige drukte. NEDERLAND GEEN GOEDKOOPTE-EILAND Miljoenen Nederlanders trekken de nationale grenzen over om in het bui tenland van hun vakantie te genieten. Andere landen profiteren van deze toeristische bestedingen. Belangrijk voor onze economie is echter ook, wat buitenlandse recreanten in ons land uitgeven. Met die toeristische bestedingen in Nederland gaat het de laatste jaren minder goed. Vorig jaar werd in ons land voor ongeveer 15 miljard aan toerisme en recreatie uitgegeven (door Nederlanders en buitenlanders samen), maar deze inkomsten zijn beslist niet hoger dan die we in 1971 uit het toerisme haalden, kortom er is duidelijk sprake van een negatieve ontwikkeling. Met name het bezoek van Amerikanen en Engelsen aan ons land is sterk teruggelopen, terwijl ook in de groei van het Duitse toerisme naar Nederland meer en meer de klad is gekomen. Nederlanders besteden dus meer geld voor vakantie in het buitenland dan de buitenlanders bij ons besteden. We hebben een tekort op de reisverkeersbalans, dat in 1976 was opgelopen tot meer dan 2 miljard gulden. ZIJN "NEUROSEN" SLECHTE GEWOONTEN

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 2