Last van een kater? Sombere arbeidsmarkt biedt nog kansen De handdoek is een viezerd! mm WAT TEVEEL GEDRONKEN EN HET IS NIET ALLEEN DE ALKOHOL DIE HET HEM DOET Na een gezellig avondje, waarop de drank rijkelijk vloeide en sommige leden van het gezelschap wat meer dronken dan goed voor hen was, komt voor hen de „kater". Zo vrolijk, opgewekt en levenslustig zij die avond onder invloed van een goed glas waren, zo naar en puur ellendig voelen zij zich de volgende morgen. Het is een vorm van totaal onbehagen, veel al gepaard met een barstende hoofdpijn, die hen plaagt. Voor deze toestand kenden de oude Ro meinen reeds een woordje: „Crapula". Het betekende niet alleen hoofdpijn, maar merk waardig genoeg ook „hars", de bekende welriekende, kleverige stof, die we uit den- nehout zien komen. Zo op het oog lijkt dat een merkwaardige dubbelbetekenis. Maar zo merkwaardig en toevallig is die niet. Wanneer we bedenken, dat in die oude tijden de wijn bepaald niet zo rein was en dat die meestal sterk verontreinigd was door verschillende stoffen, waarbij dik wijls ook hars, dan wordt het ons al iets duidelijker. De vermoedens van de oud Romeinen blijken bij wetenschappelijke onderzoekingen volkomen juist te zijn. Reeds lang wist men, dat de narighied die voortvloeit uit een overmatig drankgebruik niet alleen voort vloeit uit de alkohol zelf. Zeker, de alkohol speelt een zeer belangrijke rol, maar er zijn diverse omstandigheden, die het proces kunnen versnellen en verergeren, zoals veel roken, gebrek aan frisse lucht en niet te vergeten een lege maag. Men weet nu echter ook, dat daar nog andere faktoren bijkomen, zoals het per centage alkohol en vooral de „bijstoffen", dat zijn die stoffen, die naast de pure alkohol in de drank zitten, hetzij als gevolg van het chemische proces, of om de drank een bepaalde smaak of kleur te geven. Verschillende van die stoffen zijn gewoon vergiften, zoals in dit verband wijnzuur, Gehuwde vrouw. Een ander extra nadeel heeft Nederland op te vangen in het arbeidsaanbod van gehuwde vrouwen dat hier te lande achter blijft in vergelijking jnet bijvoorbeeld Enge land en West-Duitsland. In de komende jaren zal een deel van onze gehuwde vrou wen stellig proberen deze achterstand in te halen, vooral als wij bedenken dat de situatie bij de mannen ook nog ongunstiger zal worden. Voorlopig zijn onze problemen die van de gehele westerse wereld, zodat er zowel op nationaal als op internationaal niveau naar oplossingen wordt gezocht. Op internationaal niveau probeert men de consumptie op te voeren. Met name West-Duitsland en Japan zouden daartoe een bijdrage kunnen leveren. Deze landen worden daarvan weerhouden door hun vrees voor inflatie. In dit verband wordt aan houdend getracht verbetering te brengen in de internationale wisselkoers-verhoudin gen. Hiervoor is nog geen oplossing gevon den, maar het is niet onmogelijk dat men alsnog tot grotere samenwerking komt. Deze samenwerking zou gepaard moeten gaan met verbeteringen in het vrije handels verkeer. Bescherming van de eigen handel en industrie leidt wel tot enig soelaas in een bepaald land, maar zal op langer zicht de welvaart nog meer aantasten. Het pleit voor Nederland dat wij in principe het beginsel van de vrije wereldhandel hoog houden. appelzuur, boterzuur, etylacetaat, etylifor- maat en diverse anderen. De onderzoekingen hebben uitgewezen, dat de verhouding alkohol tot bijstoffen in een groot aantal dranken nogal ver schillend is en zo kunnen bepaalde dranken waarin een groot percentage bijstoffen voorkomt, soms sneller tot „de kater" leiden dan andere dranken. Het hangt echter niet alleen van het percentage bijstoffen af, maar ook van de aard van die bijstoffen. Een fijne Ameri kaanse whisky blijkt bijvoorbeeld tegenover elke eenheid stoffen, slechts 150 eenheden alkohol te bezitten, hetgeen laag genoemd kan worden. Schotse whisky doet het wat beter met 1 eenheid bijstoffen tegenover 160 eenheden alkohol. Brandewijn staat 1 tegenover 164 en rum 1 tegenover 228. Bij een goede wijn is de relatie 1 tegenover 250 en bij bier 1 tegenover 400. Jenever staat vrij zuiver 1 tegenover 1000 en wodka spant de kroon met 1 tegenover 4600. Het zijn slechts enkele voorbeelden uit lange rijen die men na wetenschappelijk onder zoek heeft opgesteld. Het is echter wel van belang, dat men geen verkeerde voorstelling van zaken krijgt en er moet dus even op worden gewezen, dat ook al staan jenever en wodka aan de kop met een minimum aan bijstoffen en kunnen zij als de meest zuivere alko- holische dranken worden beschouwd, daar om toch wel tot „een kater" kunnen leiden, aangezien het tenslotte ook voor een be langrijk deel de alkohol zelf is, die de narigheid veroorzaakt en wanneer men te veel gedronken heeft, wreekt zich dit altijd. Het onderzoek doelde er slechts op te wijzen op de dikwijls bijkomende funeste invloed van de bijstoffen, die soms door hun texische werking samen met de invloed van de alkohol, sneller tot een kater kun nen leiden. Het derde vraagstuk ligt internationaal in de arbeidsverdeling tussen rijke en arme landen. Wanneer vooral de grote landen hun financiële steun aan arme landen ver groten zal de minimale steun van 0,31% van het bruto nationale produkt wellicht opgetrokken kunnen worden tot de Neder landse bijdrage die met 0,7% bijna een half procent hoger ligt. Voor ons land liggen er daardoor moge lijkheden om verdere hulp iets meer te binden aan het verkrijgen van meer werk gelegenheid in eigen land. Zo komen wij ongemerkt terecht bij de werkgelegenheids- problematiek in Nederland. Onderwijs. Het ziet er naar uit, dat de grootste problemen in de arbeidsvoorzieningen in de eerstkomende jaren zullen liggen bij de hoger gekwalificeerde arbeid. Zo tegen 1985 moet gerekend worden met een groot over schot in leerkrachten. In de medische sfeer zal er eveneens overcapaciteit ontstaan ter wijl men in andere sectoren ook verwacht aan tenminste 100.000 op hoger niveau af gestudeerden geen toekomst te kunnen bieden. Wij zullen onze inspanning voor de pro- duktie van hoog-technische produkten dus moeten vergroten en de investeringen in die richting moeten aanmoedigen. Dat zou een mes zijn dat aan twee kanten snijdt, want een hoog-gekwalificeerde produktie eist gro te investeringen en die zijn op hun beurt weer de aanjager van de overige produktie. Ook zullen er voor onderzoek naar de levensvatbaarheid van nieuwe produkten ge weldige kapitalen beschikbaar moeten ko men. Wanneer de daarvoor gevraagde ar beidskrachten niet te hoge salariseisen stel len, zullen in die sector velen arbeid kunnen vinden. Ook is te verwachten dat de beter op geleide krachten genoegen zullen nemen met een lagere functie, zodat op hun beurt de middelbare krachten ook een veer zullen moeten laten. In de sector van de uit voerende beroepen lijken voor werkgelegen heid de beste kansen te liggen met het accent op de handel, dienstverlening en de administratie. Voor de laatste groep moet enig voorbe houd worden gemaakt, omdat er nog geen zicht is op de snelheid waarmee de auto matisering op dit gebied voortschrijdt. Hoe meer wij afdalen naar de lagere regionen van de uitvoerende beroepen, hoe groter het aanbod in werkgelegenheid wordt. Voor vrouwen liggen er in de huishouding' en de schoonmaak grote mogelijkheden. Het is mode geworden om daar de neus voor op te halen. De aard van dit soort werkzaam heden is echter ook wel veranderd, zodat hier wellicht duizenden krachten kunnen worden opgenomen. Praktische scholing. Voor de mannen liggen er banen te wach ten in het horecabedrijf en in de meer zware beroepen als inpakkers, verladers. Het is hier handen uit de mouwen steken geblazen, maar wij zullen toch wel terug moeten naar een mentaliteit van minder kieskeurigheid. Daar moet aan worden toe gevoegd, dat ook de mobiliteit van de ar- beidzoekende zal moeten worden vergroot. Al te gemakkelijk wordt aangenomen dat, wanneer men de opleiding heeft voltooid, passende arbeid in de buurt van de woon- Is het u ook wel eens overkomen, dat u in een of andere gelegenheid uw handen wilde wassen en dat u na het wassen tot de ontdekking kwam, dat de handdoek die er hing, zo vies en onsmakelijk was, dat u liever met natte handen naar buiten ging dan ze aan die handdoek af te drogen? Is het u ook wel eens gebeurd dat het stukje zeep bij een gelegenheid om handen te wassen er zo vies uitzag, dat u de handen maar liever alleen met wat water waste? De bovengestelde vragen moeten we helaas maar te dikwijls met ja beantwoor den. In veel openbare gelegenheden man keert er jammer genoeg dikwijls het een en ander aan de hygiënische omstandig heden waaronder men naar toiletten gaat, handen wast, enzovoort. In feite draait een belangrijk deel van de gehele hygiëne om dat gemeenschappelijke stukje zeep en die gemeenschappelijke handdoek. Het is een feit dat er al diverse malen akties zijn geweest om hierin verbetering te brengen, maar helaas zijn de resultaten bescheiden. Het gaat namelijk niet alleen om de stukjes zeep en de handdoeken in openbare gelegenheden, maar ook in fa brieken, kantoren, ateliers, e.d. en tenslotte ook bij ons thuis. Steeds weer zijn het dat gemeenschappelijk stukje zeep en die ge meenschappelijke handdoek die gevaren op leveren voor de gezondheid van anderen. Het is heel simpel. We hebben twee handen, bestaande uit tien vingers, twee handpalmen en twee handruggen. Dat zijn belangrijke instrumenten van de mens, want met die handen doet hij eigenlijk alles. Die handen komen daardoor ook met alles in kontakt en het zijn voor een belangrijk deel de handen die de grootste kans lopen bezet te worden met bacteriën. Onze han den zitten in principe vol met micro organismen, waaronder goede en kwade. Door middel van het wassen van de handen trachten we die handen schoon te krijgen, maar dat betekent niet alleen gereinigd van vuil dat zichtbaar is, maar ook van schadelijke bacteriën. Daarbij gebruiken we plaats moet kunnen worden gevonden. In het beeld van het voorgaande dient over de beroepsvoorbereiding nog het vol gende te worden opgemerkt. Zelfs wanneer men een langdurige scholing heeft gevolgd voor een beroep, waarin zelfs een stage is opgenomen, betekent dit nog niet dat men een deskundige is in het gekozen beroepen veld. Nodig is daaraanvolgend nog een ja renlange praktische scholing in de praktijk, waarbij het zelfs een goede zaak kan zijn om op de onderste sport van de beroeps ladder te beginnen. De theoretisch verkregen vakkennis en vaardigheid komen er dan wel uit. Zij leiden dan heus wel tot een snelle stijging op de ladder. Anderen, die minder voorbereiding in het beroep hebben meegekregen, zullen dit dan ook respecteren. Maar dit ervaringsfeit geeft tevens kansen aan de in de aanvang minder geschoolden. Ook in de praktijk van de lagere beroepen doet men een schat aan ervaring op, die een goede opstap kan zijn naar hogere functies. Die zijn in onze maat schappij bereikbaar voor iedereen. Naast elke regulière opleiding bestaat er thans zogenaamde tweede kansonderwijs in cursussen of avondscholen, waarvan het einddiploma dezelfde maatschappelijke waarde heeft als die van de dagschool. Voorts ligt er in de lauwheid en de ge latenheid, waarmee velen zich laten drijven op de gemakzucht van deze tijd, een pracht kans op een dikke voorsprong voor degenen die zich met doorzettingsvermogen en vaste wil een toekomst willen bouwen. Voor hen ligt er ook nu een baan. Recht op hun eigen beroepsrails of op een nevenspoor. De geschiedenis van elke carrière bewijst, dat in minder gunstige tijden de basis is gelegd voor een topfunctie van mensen met een bescheiden begin. Met deze weten schap achter de hand hoeft niemand mis moedig de arbeidsmarkt te betreden. (Nadruk verboden). Drs. A. van Mierlo. zeep om de ongerechtigheden van onze huid los te maken. Daarna komen we tot het afspoelen en we mogen verwachten dat een belangrijk deel van deze ongerechtig heden via de waterstroom van onze handen worden verwijderd. Laten we ons echter geen illusies maken. Op onze handen zitten dan nog vele ongewenste gasten endie ve gen we af aan de handdoek waaraan we onze handen drogen. Als het er op aan komt is de handdoek een grote bron van besmetting, want wanneer een volgende persoon de handen aan zo'n handdoek droogt en hij treft niet een zuiver schoon stukje, dan neemt hij zonder meer bacteriën van een ander op zijn handen over. Het zelfde kan al gebeuren met een stukje zeep wat door een ander is gebruikt. Het zijn en blijven moeilijke zaken. Ideaal zou zijn, voor ieder die handen wast een aparte dosis zeep en op de een of andere manier een eigen mogelijkheid tot het drogen van de handen. Vast staat, dat het stukje zeep niet zo best is. Nu zijn er tegenwoordig zeepauto- maten en wanneer die goed funktioneren, dan betekenen ze inderdaad reeds een grote vooruitgang. Komen we aan de handdoek, de ergste boosdoener. De gemeenschappelijke hand doek, waarover we reeds spraken is na tuurlijk uit den boze. Dan kennen we nog de handdoek aan de rol. Ook die is niet ideaal, want in veel gevallen komt men ook daar in kontakt met reeds gebruikte delen. Voor iedere handenwasser een schon,e handdoek is natuurlijk economisch niet haalbaar, maar wel wanneer men papieren handdoekjes gebruikt, die na gebruik kun nen worden weggeworpen. Dat is een voor treffelijke oplossing alsook de warmelucht- blazers, die de handen in korte tijd drogen, zonder dat men in kontakt met een hand doek e.d. behoeft te komen. Het is te hopen, dat men steeds meer het nut en de noodzaak gaat inzien van vervanging van die gemeenschappelijke handdoek en zeep en overgaat tot meer hygiënische voorzieningen. WAAR KOMT DIE UITDRUKKING VANDAAN „Slabakken". Onder „slabakken" verstaan wij lui zijn, treuzelen, vertraging veroorzaken. Het is een vrij gecompliceerd woord, dat zeer waarschijnlijk is ontstaan uit de woorden „slakken" en „bakken". Het eerste betekent slap worden. Zie dus „slap" en „slab". Het tweede heeft de betekenis van kleven, vast blijven zitten, in welke vorm we het woord nog kennen in de schoolterminologie bij zitten blijven. De totale vorm komt dan neer op inactief blijven zitten. „Iets te berde brengen". Hiermede bedoelen we, iets aanvoeren, iets naar voren brengen, iets onder de aandacht brengen, opperen, enz., veelal be doeld als voorbeeld als bewijsgrond, als verontschuldiging e.d. Wanneer zoiets plaats vindt op bijvoor beeld een vergadering, wordt voor boven staande uitdrukking ook wel gebruikt, iets ter tafel brengen. Nu dan, dit is in wezen de letterlijke vertaling van „iets te berde brengen". De middeleeuwse naam voor tafel was „berde". „Zich kunnen bedruipen". Een uitdrukking waarmee wij aanduiden dat men geheel voor zichzelf kan zorgen en geen hulp wat dat betreft nodig heeft. In wezen slaat de uitdrukking op het braden van vogels aan het spit. Wanneer een vogel in zijn eigen vet kon worden gebraden, dan zei men dat hij zichzelf kon bedruipen en dus geen vreemd vet nodig had. „Iemand de voeten spoelen." Dit is de betiteling bij de zeevaart, wan neer iemand overboord wordt gezet. Tegen woordig gebeurt dit nog slechts bij mensen die op zee overleden zijn en die een zee mansgraf krijgen. Vroeger werd dit door kapers, zoals de Duinkerkers en later ook als weerwraak door de Zeeuwen, gedaan met leden van de bemanning van veroverde schepen, die dan levend overboord werden gesmeten, met de bedoeling dat zij zouden verdrinken. „Iets op zijn eigen houtje doen". Dat zeggen we wanneer iemand iets doet zonder hulp en geheel voor eigen re kening. In dit laatste schuilt reeds de ver klaring, want met houtje wordt bedoeld kerfhoutje, of kerfstok. Vroeger diende een dergelijke stok als een soort rekening cou rant tussen mensen die handel met elkaar bedreven. Elk had fco'n stok en wanneer er een bepaalde koop werd gesloten, dan werden de twee stokken precies tegen el kaar aangelegd, zodat ze keurig sloten en dan werd er een snede of een kerf gegeven over beide, zodat later precies kon worden nagegaan of het netjes sloot. Koper en verkoper hadden zo beide een bewijs. Wie oo eigen kerfstok handelde, deed dit dus voor eigen rekening en zonder hulp. „Iemand links laten liggen." In dat geval bemoeit men zich niet met iemand, men slaat geen acht op hem, neemt geen notitie van hem, alsof hij er niet is. Uit het begrip „links" heeft zich reeds zeer vroeg dat van „verkeerd" ontwikkeld. Reeds bij de Romeinen betekende „sinister", evenals „laevus", links en ongelukkig, ver keerd. De uitdrukking betekent dus: iemand aan die zijde laten liggen waar het ongeluk vandaan komt. „Voor iemand in het krijt treden." Daarmee wordt bedoeld het voor iemand opnemen, hem verdedigen, voor hem in het strijdperk treden. En met dit laatste zijn we al aan de verklaring toe. De oude middeleeuwse naam voor strijdperk was „krijt". Het is het woord voor kampplaats, kring, cirkel, afgeperkte ruimte, waarin een tweekamp wordt gestreden. KOLLEKTE NED. RODE KRUIS De jaarlijkse kollekte van het Ned. Rode Kruis op Noord-Beveland heeft opgebracht 6462,70. Verdeeld over de dorpen: Kats 520,— Colijnsplaat 1094,40 Kortgene 909,80 Geersdijk f 316,55 Wissenkerke 651,— Kamperland 2970,95 Duizenden jonge mensen hebben weer het moment bereikt waarop zij de school moeten ruilen voor een beroeo in de maatschappij. Is er ruimte voor hen en hoe zien hun kansen eruit. Wij weten dat er sprake is van grote werkloosheid en dat deze op korte termijn niet kan worden terug gedrongen. Een extra moeilijkheid voor de Nederlandse arbeidsmarkt is wel dat er de ko mende jaren een brede golf van arbeidszoekenden moet worden verwerkt als gevolg van de geboortegolven uit de vijftiger jaren, terwijl daarna rekening moet worden gehouden met een inkrimping van het aantal werkzoekenden. Maar voordat het zover is zijn wij tien jaar verder en daar kunnen de meeste schoolverlaters van nu moeilijk op wachten. Voor hen zou een herstel van de economische groei in de wereld zeer welkom zijn. Wel is het zo, dat de conjuncturele vooruitzichten op dit moment iets gun stiger zijn, maar deze zouden een niveau moeten bereiken van 4,5% groei om effectief te zijn en het ziet er niet naar uit dat dit haalbaar is. De situatie lijkt extra somber omdat er ook nog een stuk verborgen werkloosheid aanwezig is. Die is te vinden in het hoge percentage WAO-trekkers, waarvan stellig een gedeelte zou terugkeren naar de arbeidsmarkt als de werkgelegenheid weer gunstiger zou worden. EEN ENORME BRON VAN BESMETTING

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 2