Raadsvergadering Kortgene ACUPUNCTUUR, een uitkomst voor velen (SLOT) Aan de orde komt nu het subsidieverzoek van de Brassband „Wilhelmina" te Colijns- plaat. B. en w. hadden bij dit punt de volgende toelichting gevoegd: De Brassband „Wilhelmina" te Colijns- plaat bestaat dit jaar 80 jaar. Dit feit zal feestelijk worden gevierd en ter gelegenheid daarvan zou de band zich graag aan de bevolking van Colijnsplaat willen presen teren in nieuwe concertjasjes. Daarbij zal tegelijkertijd het nieuwe instrumentarium van de drumband worden getoond. Het nieuwe concertjasje komt in de plaats van de wat zwaardere uniformjas, die zowel binnen als buiten bij concerten wat minder prettig draagt. De Vereniging krijgt jaarlijks subsidie van de gemeente. Een voorwaarde bij de sub sidieverlening is, dat de vereniging gelden reserveert in een uniformfonds. Aan deze voorwaarde wordt voldaan. De nieuwe jas jes vergen een uitgaaf van ƒ6.000,—. De Vereniging kan zelf ƒ4.000,— inbrengen en vraagt aan de gemeente de resterende ƒ2.000,— bij te dragen als geschenk bij het 80-jarig bestaan. De Band ontvangt momenteel ƒ2.000,— subsidie plus 25,per werkend lid en 20% van de dirigentskosten tot een ma ximum van 750,—. Deze wijze ,van sub sidiëring is gebaseerd op de zogenaamde Somno-normen, zij het dat deze normen niet voor 100% worden gevolgd. Dit laatste en onze waardering voor het hebben van een dergelijk muziekgezelschap binnen de gemeente is voor ons reden u voor te stel len de Band voor de nieuwe jasjes een extra subsidie te geven van 1000,—. Dat is 50% van het gevraagde. Bij het bepalen van ons standpunt hebben wij overwogen, dat de Band deze kosten door reservering uit eigen middelen moet kunnen dekken en dat naast de normale subsidie in de loop der jaren toch nogal eens extra gesubsidieerd wordt voor uni formen, instrumentarium, ontvangsten en dergelijke. Het daarboven nog eens subsidie verstrekken zou daarmee als niet strikt noodzakelijk kunnen worden gekwalificeerd. Daartegenover staat dat zoals gezegd de Somno-normen enige ruimte bieden voor een incidentele subsidie en dat het inder daad niet ongebruikelijk is bij bijzondere gelegenheden als blijk van waardering een extra steuntje te geven. Bovendien neemt de vereniging in het kader van de 10e Toeristenweek de gebruikelijke officiële ontvangst, die normaliter door de gemeente wordt aangeboden (kosten plm. 300,—), dit keer zelf voor haar rekening. Uit deze Toeristenweek vloeien meestal ook weer in komsten naar de muziekvereniging, als deel van het batig saldo daarvan. Een en ander leidde tot ons 'voorstel ƒ1.000,— bij te dragen. De financiële commissie heeft dit verzoek behandeld, doch kon niet tot het geven van een eensluidend advies aan ons college komen. Blankenstijn zegt achter het voorstel van b. en w. te staan. Hij vindt dat er vol doende gegeven wordt. Men hoeft ook niet ineens schoon schip te maken. Boot zegt dat zijn fractie de subsidie graag verhoogd zou zien tot ƒ2000,Een muziekvereniging houdt een dorp leefbaar en alle inwoners zijn trots op het korps. De Looff staat ook achter het voorstel van b. en w. en zou deze subsidie niet als „geschenk" willen formuleren, hetgeen voor andere verenigingen misschien verwachtin gen zou kunnen wekken. Mevr. Van Oeveren staat achter het stand punt van het CDA en De Smit wijst er op, dat nu ook de subsidie van de Toeristen week komt te vervallen. De voorzitter zegt dat ook in een andere vergadering een voorstel van de raad is gekomen om een door b. en w. voorgestelde subsidie te verhogen. Dat is haar goed recht. Maar daar schuilt ook het gevaar in dat de subsidies steeds hoger zullen worden. Het zijn weliswaar steeds verenigingen die het stuk voor stuk verdienen, maar in zijn totaliteit is het te verstrekken subsidie bedrag toch tot zeer grote hoogte opge lopen. Hij maant daarom ook tot voor zichtigheid. In het verleden is voor de Brass band al meerdere malen behoorlijk in de zak getast en kan men gevoeglijk zeggen dat de Band relatief hoger uit de bus is gekomen. Ook zonder die extra duizend gulden zullen de leden binnenkort in nieuwe jasjes rondlopen. Hij houdt het voorstel van b. en w. dan ook staande, waarbij weth. Welleman hem bijvalt. Al heeft mevr. Van Oeveren alle begrip voor het standpunt van b. en w. ook na de toelichting van de voorzitter toch houdt zij vast aan een subsidie van ƒ2000,— Boot zegt tegen Welleman: het ligt zeker aan uw stoel, dat u achter dat voorstel staat. Als we denken aan de kapitalen voor de sportvelden en aan de enorme inspan ning van deze vereniging, moeten ook wij bij de door ons voorgestelde 2000,— blijven. De Looff zegt dat iedere vereniging goed is, maar we moeten niet te ver gaan. De subsidie van de Toeristenweek staat hier buiten. Wethouder Welleman zegt: volgend jaar viert EMM 'haar honderdjarig bestaan en dan zit ik inderdaad op een andere stoel. Het voorstel van Boot wordt hierna in stemming gebracht en met 5 tegen 5 stem men wordt het een onbeslist, zodat dit punt over twee maanden wederom ter tafel komt. Het voorstel van Boot werd mede ge steund door Klaassen, De Smit, P. M. v. d. Weele en mevr. Van Oeveren. Hierna komt de garantieprijs oud papier aan de orde. De v.v. „Cortgene" heeft de gemeente verzocht een garantieprijs van 4 cent per kilo voor door de vereniging opgehaald oud papier in te voeren. De opbrengst van het oud papier komt ten bate van de club kas. Momenteel bedraagt de opbrengst 2 cent per kilo en het is voor de vereniging niet meer rendabel het in te zamelen. In dit geval zou door de gemeente 2 cent per kilo opgehaald oud papier moeten worden gesubsidieerd. De bijdrage vervalt indien de prijs 4 cent of meer bedraagt. Met het ophalen van oud papier wordt door de vereniging een stuk zelfwerkzaam heid gepleegd dat ook nuttig is voor het weer in produktie brengen van afvalmate- rialen (recycling): bovendien is het een voordeel dat regelmatig het oud papier op deze wijze weg gaat. Door de v.v. „Cortgene" wordt per jaar ongeveer 55000 kilo papier opgehaald wat bij een prijs van 2 cent per kilo en een garantie van de gemeente tot 4 cent 1100,— subsidie zou vergen. Wij achten het dan wel recht vaardig dat de garantieprijs voor oud papier voor alle verenigingen in de drie kernen geldt, zodat een hoger bedrag hiervoor moet worden uitgetrokken. Wij stellen u voor over te gaan tot in voering van een garantieprijs voor door plaatselijke verenigingen in de kernen op gehaald oud papier tot 4 cent per kilo met dien verstande dat maximaal 2 cent per kilo wordt gesubsidieerd, onder voor waarde dat bewijsstukken zoals weegbrieven en dergelijke worden overgelegd. (Als b.v. de verkoopprijs 1 cent is geeft de gemeente 2 cent erbij en wanneer de verkoopprijs 3 cent is krijgt men er nog 1 cent bij). Verder vragen wij u een krediet hiervoor van 2500,—. De Financiële Commissie is gehoord en heeft geen meerderheidsadvies uitgebracht. Blankenstijn vraagt zioh af of wij hiermee wel op de goede weg zijn. Vadertje Staat moet maar aan alles meebetalen. En, zo vraagt hij, hoe staat het bijvoorbeeld dan met de papierinzamelingsakties ten bate van b.v. de zending? De Looff gaat met het voorstel van b. en w. akkoord en zegt dat dit voor de huisvuilophaaldienst 120 ton extra scheelt. De Smit en mevr. Van Oeveren vinden het een prima voorstel en de voorzitter zegt dat dit voor alle organisaties geldt. Hierna wordt een jaarlijkse bijdrage van Direkt na de bouwvakvakantie zal de uitvoering beginnen van cén van de grotere wegenbouw-werken, die nog door de pro vincie Zeeland zullen worden uitgevoerd. Er wordt dan begonnen met de doortrek king van de weg Goes Zeelandbrug (S7) van de oude rijksweg bij Goes naar de nieuwe rijksweg (A58) door de Poel. Met de aanleg van dit wegvak zullen de twee belangrijkste hoofdwegen van Zeeland, de A58 en de Midden-Zeelandroute rechtstreeks op elkaar worden aangesloten. Vooral het verkeer uit de richting Krui- ningen/Bergen op Zoom naar Noord-Beve land en Schouwen-Duiveland en terug zal voordeel hebben van het nieuwe wegvak. Nu moet dit verkeer nog gebruik maken van de traverse van de oude rijksweg door de bebouwde kom van Goes. Deze traverse is vooral in de zomermaanden overbelast en is dan oorzaak van omvangrijke vertra gingen. Ook het verkeer van Walcheren naar Schouwen-Duiveland en verder zal echter voordeel hebben van het nieuwe wegvak. Dit verkeer hoeft niet langer ge bruik te maken van het in de zomermaanden volbelaste weggedeelte tussen de A58 bij 's Heer Arendskerke en Goes van de oude rijksweg. Voor Goes zal het nieuwe wegvak zeer belangrijke voordelen bieden. Niet alleen zal de traverse ontlast worden van het doorgaande verkeer, ook het lokale verkeer zal belangrijk minder worden. Zo mag bij voorbeeld verwacht worden dat het verkeer naar de industrieterreinen in Goes niet lan ger door de bebouwde kom zal rijden maar zijn route zal zoeken over de nieuwe weg. Vanuit Goes-Zuid kan het verkeer de doorgaande wegen en het centrum nu al leen bereiken via enkele beveiligde spoor wegovergangen. Na gereedkomen van de werken heeft Goes-Zuid via de nieuwe weg rechtstreeks aansluiting op A58, terwijl naar het noorden de spoorbaan gekruist wordt met een viaduct. Ook voor een deel van het plaatselijke verkeer zal de route over de nieuwe weg aantrekkelijk zijn, om dat de spoorwegovergangen dan kunnen worden vermeden. Dat de weg niet eerder is aangelegd heeft verschillende oorzaken. Hoofdoorzaak is wel dat het wegvak erg kostbaar is, namelijk bijna 20.000.000,— bij een lengte van plm. 2,5 km. De uitvoering van het werk zal plm. 4 jaar duren. Door de zeer slechte ondergrond zal het aanbrengen van de zandophogingen traag moeten gaan, om dat anders afschuivingen en oppersingen zullen optreden. Pas ruim 2 jaar na het begin van het werk zal het zand op hoogte zijn, waarna met de bouw van de viaducten kan worden begonnen. Weer een jaar later kan dan begonnen worden met de vefhar- dingen en het afwerken. Al eerder dit jaar werd een onderdeel van het werk in uitvoering genomen. Dit was, samen met de bouw van enkele grote duikers, het aanleggen van een fietspad tussen de Verbartelweg en de A. Fokker straat. Dit werk komt nog voor de vakantie gereed. Na de vakantie is er dus een recht streekse fietsverbinding tussen de Poel en Goes-Zuid beschikbaar zodat de schooljeugd niet meer hoeft om te rijden via 's Heer Hendrikskinderen. Het fietspad zal voor lopig tevens dienst doen als werkweg naar het erg moeilijk bereikbare werkterrein. Na de vakantie begint dan het grond werk. Volgens het grondwerkbestek, dat zal worden uitgevoerd door Van Oord Werken dam, moet plm. 110.000 m3 grond worden vergraven en 600.000 m3 zand aangebracht. Onder het zand wordt, om de zettingen zoveel mogelijk te versnellen, een vertikale drainage van zogenaamde zandpalen ge maakt, tot een totale lengte van 82,5 km. Waar de weg het meest omhoog moet, bij de opritten naar het spoorwegviadukt, wor den zettingen verwacht van 2 m; het zand 100,— goedgekeurd voor de brandweer verenigingen en worden enkele stukjes grond met particulieren geruild. In verband met de verbouw/bijbouw van de Mavo te Kortgene moeten verschillende ruimten opnieuw worden ingericht en daar voor worden de benodigde gelden z.h.s. beschikbaar gesteld. Voor de aanschaf van een lichte vracht auto wordt ook z.h.s. het gevraagde aan koopbedrag, zijnde 28.500,— beschikbaar gesteld. Alle frakties zijn het unaniem eens met deze aanschaf. Tot slot wordt de slotwijziging van de begroting 1977 goedgekeurd. Ook hier zijn alle frakties onverdeeld gul met hun ge noegen uit te spreken dat camping „De Paardekreek" een behoorlijke winst gemaakt heeft. Wethouder Welleman zegt dan ook nog nooit zoveel lof toegezwaaid gekregen te hebben. Zeker omdat het de laatste keer is? Als laatste nieuwtje vertelt hij de raad dat het parkeerterrein gisteren is opgeleverd. In de hierna volgende rondvraag worden slechts enkele vragen gesteld. Door De Looff of de gemeente direct of indirect adressen van ingezetenen verstrekt voor commerciële doeleinden, waarop, de voor zitter zegt dit te zullen nagaan. Het in directe onttrekt zich aan de dagelijkse waarneming. Klaassen doet verslag van de laatste PZEM-vergadering en De Smit vraagt naar de privacy van sollicitanten met betrekking tot hun sollicitatiebrieven. Mevr. Van Oeveren vraagt naar bet schooloverzicht en vraagt ook of er van de mogelijkheid tot inenting tegen polio veel. gebruik gemaakt is. In antwoord op de laatste vraag zegt de voorzitter dat hij zonder voorbehoud kan zeggen dat er een nogal groot percentage reeds gevaccineerd was. Blankenstijn prijst Klaassen voor zijn regelmatige rapportage en, omdat hij ook in diverse commissies e.d. zit, vraagt hij of hiervoor een verplichting tot rapportage bestaat, waarop de voorzitter zegt dat bij de start van de nieuwe raad er een andere indeling komt en dat ook dan voor meer duidelijkheid gezorgd zal worden. Hierna sluit de voorzitter de vergadering met een kort dankwoord en wenst een ieder een plezierige vakantie. wordt daar dus 2 m in de bodem weg gedrukt. Het werk wordt een co-produktie van rijks- en provinciale waterstaat en de Ne derlandse Spoorwegen. Het ontwerp is van provinciale waterstaat, die ook de grond werken, verhardingen en bijkomende wer ken verzorgt. Die werken worden ook door de provincie betaald. Rijkswaterstaat levert een belangrijke bijdrage door alle aanpas- singswerken aan A58, de viadukten over A58 en het viadukt en de fietstunnel in de verlengde A. Fokkerstraat voor rijksre kening te bouwen. De Nederlandse Spoor wegen zullen, op kosten van de provincie, het spoorwegviadukt verzorgen. Vermeldens waard is nog dat de gemeente Goes, door een bijdrage van ruim 1.000.000,— het ongelijkvloers maken van de aansluiting verlengde A. Fokkerstraat heeft mogelijk gemaakt. Eén van de bijkomende werken zal al binnen afzienbare tijd zichtbaar worden. De kruising van S7 met rw 258 zal, voor namelijk wegens geldgebrek, voorlopig ge lijkvloers worden uitgevoerd. Deze kruising zal dan beveiligd worden met verkeers lichten. Om zo gauw mogelijk de veiligheid van de bestaande aansluiting te vergroten en om het verkeer uit het noorden over S7 een betere gelegenheid te geven rw 258 op te rijden zal deze verkeerslichteninstal latie al begin 1979 worden geplaatst, nadat eerst de aansluiting zal zijn aangepast. TENTOONSTELLING PROVINCIALE VEERDIENSTEN TE MIDDELBURG Onder bet motto „150 jaar de Wester- schelde over" vindt in Middelburg in Abdij 11 een tentoonstelling plaats over deze veerdiensten. Deze tentoonstelling duurt tot 18 aug. a.s. en is geopend van 10—17 uur, behalve zondags. GROEPEN VOOR ALLEENSTAANDEN Het is nu vakantieperiode. Een tijd om „stil" te staan. Natuurlijk, het leVen gaat door. Velen van ons gaan op vakantie of maken het thuis gezellig. Anderen denken aan opnieuw beginnen. In deze periode zijn velen afwezig, ook veel werkers van het Sociaal Centrum. Wij willen nu alle mensen die vinden dat zij het min of meer alleen moeten rooien, b.v. als (alleenstaande) ouder, attent maken op onze groepen voor alleenstaanden en voor alleenstaande ouders. Deze groepen zullen begin september starten. In deze groepen gaat het om het uit wisselen van positieve en negatieve erva ringen, waar men als alleenstaande (ouder) in het dagelijkse leven tegenaan loopt. Vaak zijn er ook allerlei praktische dingen waar je als alleenstaande (ouder) mee te maken krijgt en die ook anderen hebben meegemaakt. De onderwerpen worden door de groep zoveel mogelijk zelf gekozen. Het is ook mogelijk om gezamenlijk iets buiten de geplande tijd te organiseren. Zoiets kan vanzelf in de groep ontstaan. In september wordt door het Sociaal Centrum ook weer een zogenaamde „open avond" voor alleenstaanden georganiseerd. De juiste datum zal ongeveer een week van tevoren in verschillende streekbladen bekend gemaakt worden. Op die avond is het ook mogelijk om met een aantal mensen bijvoorbeeld een reisje of gespreksavonden over allerlei onderwerpen te organiseren. Aan het meedoen aan deze groepen zijn geen kosten verbonden. Het opgeven voor een groep kan zowel schriftelijk als tele fonisch gebeuren. Dit kan gericht worden aan Joke Smits of Guus van Hecke (Tel. 01100- 13930). JAARVERSLAG 1977 VAN Uit het bovenstaand jaarverslag nemen wij het volgende zonder commentaar over: Gezinsverzorging Noord-Beveland. Opvallend is dan in een gebied als Noord- Beveland, waar relatief veel bejaarden wo nen, zo weinig mensen hulp aanvragen. Ook op gezinsverzorging wordt betrekkelijk weinig een beroep gedaan. Mogelijk komt dit door te weinig bekendheid bij de mensen of doordat men altijd gewend is geweest zichzelf (en elkaar) zoveel mogelijk te hel pen. Het is dus onduidelijk of het als ne gatief of als positief uitgelegd moet worden. In de gemeente Kortgene is een vrij ruim aanbod van bejaardenwoningen met beperk te voorzieningen vanuit het bejaardentehuis, zoals warme maaltijden (indien nodig) en hulp bij noodsituaties. In de gemeente Wissenkerke is de door stroming naar bejaardenwoningen wat be perkter. Bij degenen die zelfstandig wonen zijn de huizen over het algemeen zeer primitief en verouderd. Tot heden toe kunnen de mensen vrij redelijk worden geholpen. Eind 1977 moes ten een paar mensen worden verwezen naar partikuliere hulp i.v.m. formatie-uren en personeelsstop. Het schijnt dat in Noord-Beveland parti kuliere hulp heel moeilijk te krijgen is. Er is in de dorpen zowel in Noord- als in Zuid-Beveland veel wisseling van leidsters geweest. Dat is vooral te merken aan de helpsters, die zich weinig betrokken voelden Jaarlijks 350.000 behandelingen. De plaatsen waar de naalden vrijwel pijnloos worden ingebracht, worden aan de hand van een uitvoerig onderzoek van de patiënt vastgesteld. Erg belangrijk hierbij is dat de patiënt zoveel mogelijk informatie over zijn ziektegeschiedenis geeft. Een goede arts (apupuncteur) zal niet tot behandeling overgaan bij eventuele twijfels na het vooronderzoek. Acupunctuur op deze manier toegepast is vrijwel risicoloos. Desondanks wordt deze oosterse genees wijze in de westerse medische wereld nau welijks geaccepteerd. Sommige artsen ver gelijken acupunctuur zelfs met kwakzalverij, hypnose of suggestie. Deze negatieve hou ding van veel artsen komt waarschijnlijk omdat men nog geen enkele bevredigende verklaring voor de werking van acupunctuur heeft kunnen vinden. Maar dat deze ge neesmethode goede resultaten oplevert voor sommige ziekten staat buiten kijf. De laatste jaren is de heilzame werking van acu punctuur uitgebreid in het nieuws geweest in kranten en op t.v. en het kon dan ook niet uitblijven dat de aanvankelijk be staande huiver van de patiënt aan het afnemen is. Wachtlijst. Momenteel vinden er in Nederland jaar lijks ongeveer 350.000 acupunctuur-behan delingen plaats, terwijl dit aantal zelfs nog veel hoger had kunnen zijn wanneer er meer beoefenaars van acupunctuur waren geweest. De ongeveer 300 beoefenaars van acupunctuur in Nederland kunnen de grote vraag naar een behandeling allang niet meer aan en hebben allemaal een wachtlijst van 2 maanden tot soms meerdere jaren. De acupunctuur-polikliniek in Haarlem met een wachtlijst van 6000 patiënten heeft zelfs een patiëntenstop ingesteld. Het is daarom noodzakelijk dat er vol doende opleidingsmogelijkheden van acu punctuur-beoefenaars zijn. Acupunctuur zorgt vooral voor het bestrijden van pijn of het verbeteren van de algemene lichaams conditie. Het meeste baat bij acupunctuur vinden mensen die lijden aan ziekte zoals migraine, hoofdpijn, reumatiek, maagzweren en asthma. Maar ook bij doofheid, stot teren, jeuk of eczeem levert acupunctuur in vele gevallen verbluffende resultaten op. Acupunctuur blijkt echter tot nu toe vol ledig ongeschikt te zijn voor de genezing van kankerpatiënten en van mensen die aan een erfelijke ziekte lijden zoals bijvoorbeeld bloederziekte. Het is opmerkelijk dat veel patiënten die zich vaak al jaren vruchteloos lieten behandelen door de gebruikelijke westerse arts, met acupunctuur wel genazen van hun kwalen. Soms zelfs na één enkele be handeling. Het is daarom een vreemde zaak dat praktisch alle ziekenfondsverze keringen een acupunctuur-behandeling niet in hun pakket hebben zitten zodat de pa tiënt zelf voor de kosten moet opdraaien. Geen narcose. Naast de genezende werking van acu punctuur bij bepaalde ziekten wordt ze de laatste jaren steeds vaker gebruikt voor het tegengaan van pijn bij operaties. De gebruikelijke narcosemiddelen kunnen daar bij grotendeels achterwegen blijven. Een groot voordeel voor de patiënt van acupunctuur boven de huidige narcoseme- thode is, dat de patiënt bij bewustzijn blijft. Voor de operatie zal de patiënt dus niet meer de uit angst voortkomende vraag hoe ven te stellen: „Dokter, ik wordt toch wel weer wakker?" Bij bepaalde operaties zal de patiënt bij wijze van spreken zelfs rustig HET SOCIAAL CENTRUM bij het Sociaal Centrum als organisatie en erg veel zelfstandig opereerden. Kontakten bestonden er vooral via het overleg Noord-Beveland met huisartsen, wijkverpleging, medewerkers PMD en di- rekties bejaardentehuizen. Maatschappelijk werk Noord-Beveland. Op Noord-Beveland wordt steeds meer gébruik gemaakt van de hulpverlening die het Sociaal Centrum kan bieden. Was het in 1975-1976 nog vrij moeizaam werken op Noord-Beveland, nu valt op te merken dat het aantal aanmeldingen toeneemt. Ook het aantal kliënten dat zich op eigen initiatief aanmeldt neemt toe. De samenwerking met de gemeentelijke sociale diensten Kortgene en Wissenkerke is goed. Ook de kontakten die onstaan vanuit het overleg tussen wijkverpleegkun digen, huisartsen, predikanten, leiding ge zinsverzorging en maatschappelijk werk zijn groeiende. Het doel van dit overleg is om tot een betere en efficiëntere samenwerking te komen ten behoeve van de hulpverlening. Verder wordt vanuit het maatschappelijk werk deelgenomen aan een initiatiefwerk groep van Humanitas, die zich bezighoudt met de maatschappelijke dienstverlening op Noord-Beveland. Kantoor: Zusterstraat 11, Goes, Telefoon 01100 - 13930. Postadres: Postbus 256, 4460 AR Goes. een kopje koffie kunnen drinken of iets eten» Ook van de onplezierige nawerking die gebruikelijk is na een volledige narcose, zal de acupunctuur-patiënt gevrijwaard zijn. Verder is acupunctuur voor operaties be trekkelijk goedkoop daar er slechts zeer eenvoudige middelen gebruikt hoeven te worden. Wel duurt een acupunctuur-behan deling door het intensieve vooronderzoek iets langer. Overigens zijn er in Nederland ook en kele dierenartsen die acupunctuur beoefenen op dieren en evenals bij mensen zijn de resultaten goed. Al met al verdient de acupunctuur een eerlijke kans zich een be tere plaats te verwerven dan nu het geval is binnen de westerse gezondheidszorg. (Nadruk verboden). Dr. Frans Melk. ORISANT-NIEUWS Jeugdsoos „Orisant" te Wissenkerke or ganiseert deze zomer de volgende aktivi- teiten: 21 juli: een dropping; 25 juli: een filmmiddag en -avond in het Dorpshuis te Wissenkerke; 28 juli: een groot kampvuur; 4 augustus: een barbeque-avond. Voor nadere informatie: Jeugdsoos „Ori sant", Dorpsdijk te Wissenkerke. Voor al deze aktiviteiten vooraf inschrij ven in de soos. Het bestuur van jeugdsoos „Orisant": Johan Geldof, Jos Dieleman, Jos van Halst, Kees Breure, Hans Mulder en Mattie Hui- bregtse. TYPE-EXAMENS Op de te Goes gehouden examens slaag den de volgende personen. Wissenkerke: Erwin Paardekoper, Martin van Stel, Corien Wattel, Jeanine Geelhoed en Marianne Verhulst. Kamperland: Marian Balkenende en Dick Heijboer. Geersdijk: Adrie van der Maas, Marco Hendrikse (met lof), Anneke van der Maas, Annet Versluys en Peter van der Weele. Allen werden opgeleid door Typeschool Koetsdijk. P.V. DE BLAUWE DOFFER - KORTG. Uitslag wedvlucht Quievrain op 8 juli. Deelname 435 jonge duiven. 1 W. C. Filius 12.42.27 129.540 231 2 A. v. d. Kreeke 43.21 129.625 228.9 3 M. v. Belzen en zn. 44.28 129.057 226.8 4 A. J. Bouterse 47.21 132.968 224.7 5 idem 47.22 2 222.6 6 H. J. v. d. Moere 44.54 129.157 220.5 7 L. de Fouw en zn. 43.59 127.705 218.4 8 S. M. Branderhorst 46.27 129.622 216.3 9 W. C. Versluijs 45.51 128.812 214.2 10 C. Bouterse 48.45 132.627 212.1 Uitslag wedvlucht Orleans op 8 juli. Deelname 135 duiven. 1 W. C. Versluijs 13.43.25 435.215 145.8 2 S. M. Branderhorst 47.09 434.454 141.6 3 H. P. Versluijs 51.49 436.696 137.4 4 idem 52.05 2 133.2 5 P. de Waal en zn. 59.41 440.139 129 6 P. v. Belzen 14.00.33 440.184 124.8 7 J. v. Belzen 00.31 440.092 120.6 8 H. J. v. d. Moere 13.56 01 434.058 116.4 9 W. C. Versluijs 59.17 2 112.2 10 L. de Fouw en zn. 59.08 434.630 108 AANLEG NIEUWE AANSLUITINGSWEG BIJ GOES De goede resultaten van een acupunctuur-behandeling hebben veel mensen enthousiast gemaakt voor deze uit het Verre Oosten afkomstige naaldentech niek. Reeds 40005000 jaar geleden bestreed men in China ziekten en pijn met acupunctuur. Het schijnt dat men deze geneeswijze toevallig ontdekt heeft toen een op het slagveld door een pijl getroffen soldaat van een ziekte genas waar hij al jaren aan leed. Acupunctuur is gebaseerd op de gedachte dat er in het lichaam energie stromen zijn die via bepaalde banen (meridianen genaamd) verlopen. Deze banen zijn echter niet zoals bloedvaten of zenuwen zichtbaar. Ziekte en pijn treden op wanneer de loop van deze lichaamsenergie gestoord of geblokkeerd is. Door nu op bepaalde plaatsen op de energiebanen in de huid naalden te steken, hoopt men het verstoorde energieverloop te kunnen herstellen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 2