NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD El II houdt nu het meest gelezen bied op Noord-Beveland in handen De zonden van Magda Vinselaar door G. FORTIUS Zeeland Magazine? No. 8818 Donderdag 29 juni 1978 81e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON 3 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 18,00 per jaar Fianko pa post 30,00 pa jaar Advertenties 30 ct per mm. excL BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen tri) geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON „Ik ben er om half elf, mevrouw. Ik heb een donkerblauwe Ford met een ta melijk nieuw kenteken. Het kan niet missen" „Goed. Ik woon aan diezelfde weg, maar dan een eindje verder, over het spoor. Wacht maar aan uw kant, dan ziet u me wel verschijnen." „Ik verheug me er bij voorbaat op, mevrouw. Tot zaterdag dan?" „Tot zaterdag." Magda heeft nog zin er iets ondeugends achter aan te voegen, maar iets weerhoudt haar en pas als ze de tele foon heeft neergelegd begint het tot haar door te dringen: „Ik heb sjans! Moet je wat? Ik heb zowaar nog sjans op m'n ouwe dag!" Ze loopt nadenkend en lachend terug naar de kamer. Gelukkig hebben haar doch ters het niet kunnen horen, want die zijn buiten. Genieten van het mooie voorjaars weer. Laat maar. Het huiswerk kan wel wachten tot het donker wordt en op don-' derdag hebben ze in de regel niet veel. Magda Vinselaar probeert die avond, als ze in haar eentje in de kamer zit en na denkt over dat onverwachte telefoonge sprek, die meneer Van der Eerde voor de geest te halen. De man die bewerkstelligde, dat ze haar ontvreemde portemonnee met geld en spoorkaartje terugkreeg. Zag hij er een beetje appetijtelijk uit? Was, geloof ik, wel goed gekleed. O ja, hij moest met de trein naar Haarlem, nu herinner ik het me. Zei hij niet, dat-ie ambtenaar was? Ik heb er zowat niets meer van onthouden. We hebben koffie gedronken met een grote koek erbij, dat weet ik nog goed, maar waarover hebben we in 's hemelsnaam gepraat? Nu ja, ik zie wel. Valt 't tegen, dan blijft het bij die ene keer. Maar ik kan intussen met genoegen vaststellen, dat ik ondanks mijn zes en veertig jaren nog een beetje met mezelf voor de dag kan komen. Ze tilt er overigens niet te zwaar aan en pas zaterdagsmorgens, als ze om negen uur met haar dochters aan het ontbijt zit, zegt ze: „Ik moet om een uur of half elf een poosje weg. Gaan jullie zelf maar wat drinken, want ik ga ergens anders koffiedrinken." Willie, de jongste, kijkt haar moeder on derzoekend aan. „Waar ga jij dan koffie drinken? Bij de buren?" „Nee. Met een kennis van me." „Komt-ie je halen?" Ditmaal vraagt de oudste dochter. Magda zit er een beetje mee in haar maag, want liegen wil ze niet. Dat is een lelijk ding. Dat heeft ze in haar jonge jaren maar al te vaak gedaan. Ze wil haar dochters behoorlijk opvoeden en eigenlijk geen geheimen voor hen hebben. Ze ant woordt enkel: „Het is een man. We hebben elkaar één keer ontmoet. Zoek er alsjeblieft niets achter, wat er niet- achter zit, want het is gewoon een gesprek met elkaar onder het genot van een kop koffie." „Waar ontmoet je hem dan?" Magda lacht om de nieuwsgierigheid van haar dochters. „Meer vertel ik niet. Maar ik beloof jullie, dat ik na afloop verslag zal uitbrengen. Oké?" „Oké. Als je soms het plan hebt om te hertrouwen, neem dan een man met een auto, want ik vind het maar ellendig, dat Bent u reeds geabonneerd op een twee - maandelijks tijd- sehift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Hei geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: P0STBU8 1 - WISSENKERKE we geen wagen hebben omdat jij niet kunt rijden." Magda knikt. „Ik eveneens. Maar nog maals: Zoek er alsjeblieft niets achter; het is gewoon een ontmoeting en een gesprek." In Haarlem is Bart van der Eelde die zaterdagmorgen al vroeg op. Neemt een bad, scheert zich pijlijn precies en glad en kleedt zich aan tot in de puntjes correct. Die eerste indruk, die middag in Amsterdam die ze van hem heeft gekregen, is waar schijnlijk al vervaagd. Daarom wil hij dit maal een goede indruk proberen te maken. En gaat dan om negen uur al weg, hoe wel hij het op zijn gemak in een goed half uur kan rijden. Maar heeft het plan in de eerste plaats in Castricum een rustige ge legenheid te zoeken om koffie te drinken en daarna de omgeving een beetje te be kijken. Hij doet het dus kalm aan, ziet een behoorlijk hotel in het centrum van Castricum en slaat dan een zijweg in, zo dat hij aan de buitenkant van het dorp terecht komt. Zonder een bepaald doel voor ogen rijdt hij verder, af en toe op zijn horloge kijkend, slaat opnieuw een zijweg in met de bedoeling terug te keren naar Castricum en dan naar Limmen te rijden, zoals de vrouw heeft aangegeven door de telefoon. Maar als hij die weg inrijdt, ziet hij het naambordje en leest: Bakkumerzijweg. Geschrokken remt hij af en zet de wagen een beetje aan de kant, want een vijftigtal meters verder staan enkele woningen en een boerderij: rechts en links. En in de verte ziet hij ook de spoorbaan. Er gaat net een lange, gele trein over. Ik ben hier dus aan de verkeerde kant, begrijpt hij. Waarschijnlijk woont mevrouw Vinselaar in één van die huizen. Nu ja, ik heb nog een klein half uur. Ik rijd met een flink vaartje langs de huizen, de over weg over en zet dan daar de auto aan de kant, in afwachting van haar komst. Even later is hij de vier woningen en de boerderij gepasseerd en kijkt door de achter uitkijkspiegel verstolen naar de erven, maar nergens is een levend wezen te bekennen. Zoals zijn plan was, zet hij over het spoor zijn wagen aan de kant en steekt een si garet op. Via de zijspiegel kan hij nu ieder een zien aankomen, die de spoorlijn pas seert. En eventueel verkeer heeft geen last van zijn wagen, want hij staat half op een dam, die naar een weiland voert. Als je ergens met een bizonder doel op wacht, kunnen de minuten kruipen. Hoewel hij een klokje in het dashboard heeft, be trapt hij er zich op. dat hij telkens op zijn horloge kijkt. Hoofdschuddend zegt hij ein delijk tot zichzelf: Bart van der Eerde, je bent een idioot. Je lijkt wel een verliefde schooljongen. Gedraag je straks alsjeblieft, als die dame naast je in de auto zit. Ik dacht, dat je geen zenuwen bezat. Stel je voor, dat men je zo kon zien, de lui van de afdeling, waarover jij de scepter zwaait. Je zou in een mum van tijd de risée zijn van het hele provinciehuis. Foei! Maar een geluk, dat Haarlem hier een eind vandaan is, hoewelde wereld is tegenwoordig angstig klein geworden. Het is nog geen half elf, als hij de vrouw ineens ziet opduiken boven de kruin van de weg. De overweg is daar nogal stijl en de vrouw is klein van lengte. Zijn hart slaat een slag over. Hij maakt zijn sigaret uit en probeert zich uit alle macht te be heersen. Anders lacht ze me misschien uit, denkt hij en keert ze brullend van de pret terug. Anderzijds voelt Magda Vinselaar zich evenmin op haar gemak, als ze de grote, donkerblauwe auto ziet staan. Of het een Ford is, weet ze 'niet, want van auto's heeft ze vrijwel geen verstand. Piet had indertijd altijd een Saab, want daar zwoer hij bij. Er was in zijn ogen geen betere, betrouwbaarder wagen dan een Saab. Hoe dichter ze nadert, hoe onzekerder ze zioh voelt. Ze kan de man nu ook zien zitten en weet, dat hij haar via zijn spie gels kan ontwaarden. Al is het zacht voor jaarsweer, ze heeft een mantelpakje aan getrokken, dat kleedt en slankt haar een beetje af, omdat het strak gedetailleerd is. Eigenlijk ben ik te dik, weet ze, maar wat kan ik er aan doen? Als ik bij wijze van spreken aan water ruik, groei ik al. De vrouw is tot enkele passen de auto genaderd, als de man uitstapt en haar la chend tegemoet komt, de hand uitstekend. Hun blikken ontmoeten elkaar en ditmaal denkt de vrouw: ziet er keurig en goed verzorgd uit. „Hoe maakt u het?" vraagt ze, als ze zijn hand drukt. „Dank u. Prima. En u? Fijn, dat u zo vriendelijk wilde zijn om met mij koffie te drinken." Hij helpt haar instappen en even later rijdt de auto weg. Binnen en kele minuten zijn ze in Castricum en zet hij zijn wagen bij het hotel neer. Ze zoeken een plaatsje op in de serre, waar ze uit zicht hebben op een mooi aangelegde tuin, waarin de eerste bloemen al in bloei staan. Er komt koffie. Is er ook gebak? infor meert hij. Ja. Appelgebak. Goed, dan twee stuks. Ze drinken en dan steekt Bart een si garet op, na eerst toestemming gevraagd te hebben. Ze ziet, dat zijn hand iets beeft. Is dus ook zenuwachtig. Schat hem op on geveer dezelfde leeftijd als zij zelf is, mis schien een paar jaar ouder en vindt hem niet onknap, al worden zijn haren aan de slapen al grijs. Terwijl ze tegenover elkaar zitten, legt de man uit: „U hebt die middag in Am sterdam, toen we samen koffie dronken, indruk op me gemaakt. Ik heb me al aan u voorgesteld; mogelijk hebt u mijn naam vergeten: Bart van der Eerde en ben hoofd ambtenaar in het provinciehuis in Haarlem. Weduwnaar met twee getrouwde zonen. Weet u tenminste mijn status." De vrouw knikt en denkt bij zichzelf: laat ik nu proberen die naam te onthouden, want in die dingen ben ik altijd slordig geweest. Dan kijkt ze de man aan en zegt op haar beurt. „Ik ben weduwe. Vier jaar. Ik heb twee dochters, van vijftien en ze ventien jaar. Moeilijke leeftijd. Zoals ik u al door de telefoon zei, zijn ze beiden op een middelbare school. Middelmatige leerlingen, maar ik ben al blij, dat ze doorzetten. Dat hebben ze van mijn man; hij was ook een doordouwer in zaken." Piet Vinselaar, weet de man. Bollen- kweker. Vandaar, dat de vrouw in Limmen woont. Magda vraagt: „Hoe oud zijn uw kinderen?" „Ik heb twee zonen. Theo, mijn oudste, is 25 en woont aan de rand van Nunspeet, niet ver van het Flevomeer. Heeft daar een recreatiebedrijf, dat hij overnam van zijn schoonvader. Hij is nu drie jaar ge trouwd. Zijn vrouw heet Diana. Mijn an dere zoon heet Freddie, eigenlijk Ferdinand en is net als ik: ambtenaar ter sekretarie in de gemeente Tiel. Is heel jong getrouwd; ze waren beiden feitelijk studenten. Zijn vrouw leert trouwens nog. Freddie is 22 en Ida, zijn vrouw, is een jaar ouder. Ze zijn vier jaar getrouwd. Fred studeert ook nog. Ik hoef me over mijn kinderen geen zorgen te maken, ze hebben heiden een goede boterham, dus wat wil ik nog meer." (Wordt vervolgd) RAPPORT PPD ZEELAND OVER WATERVOGELS IN MIDDEN-ZEELAND De provinciale planologische dienst voor Zeeland heeft een rapport over doortrek kende en overwinterende watervogels in Midden-Zeeland gepubliceerd. Het is de tweede van een reeks basisstudies, die ge bruikt worden bij de voorbereiding van het streekplan Midden-Zeeland, dat Wal cheren en Noord- en Zuid-Beveland omvat. Het rapport geeft een overzicht van de watervogels die in het winterseizoen in grote getale in Midden-Zeeland verblijven en van de gebieden die voor hen van be lang zijn als rustplaats of voedselbron. Het is gebaseerd op de resultaten van de vogel- tellingen, die reeds gedurende enkele jaren regelmatig worden gehouden. Deze worden o.a. georganiseerd door Staatsbosbeheer en de afdeling milieu-onderzoek van de Delta dienst van rijkswaterstaat en uitgevoerd met medewerking van amateurornithologen. De aldus verzamelde gegevens zijn nu bewerkt door Piet op 't Hof uit Kapelle, student aan de Bosbouw- en Cultuurtechnische school in Arnhem tijdens een stageperiode bij de ppd. Het rapport is samengesteld door de bioloog van de ppd, drs. A. M. M. van Haperen. Het is niet het eerste rapport over de watervogels van Zeeland. De afdeling milieu-onderzoek van de Deltadienst en het Delta-instituut in Yerseke hebben hier over al verscheidene studies gepubliceerd. Deze hebben echter in hoofdzaak betrekking op de buitendijkse gebieden. In het ppd- rapport wordt zowel van de binnendijkse als van de buitendijkse gebieden aangegeven welk belang ze hebben voor de trekkende watervogels, zodat hiermee bij het opstellen van het streekplan rekening kan worden gehouden. Zeeland is als doortrekgebied en winter verblijfplaats voor watervogels van inter nationale betekenis. Het gaat hoofdzakelijk om verschillende soorten eenden, zwanen, ganzen en steltlopers, die broeden in de poolstreken: Groenland, IJsland, Spitsber gen, Nova-Zembla, Scandinavië en Siberië. In het najaar verlaten zij dit barre gebied en trekken zuidwaarts. Het merkwaardige is nu, dat vele trek- routes vanuit die uitgestrekte poolgebieden langs het zuidelijke deel van de Noordzee leiden. Natuurlijk moeten de vogels op hun lange tocht en in hun winterverblijf vol doende plaatsen kunnen vinden om te rusten en voedsel te zoeken. Deze plaatsen zijn in Midden-Zeeland volop aanwezig. Daarvan maken grote aantallen vogels uit het poolgebied van Groenland tot Siberië gebruik. In herfst en winter treft men dan ook een groot deel van de Noordwest- Europese watervogelbevolking hier aan. Daarom is" het Deltagebied voor hen van enorm belang. Ook de Wadden nemen een dergelijke plaats in, maar als het daar te koud wordt, komen de vogels massaal naar het iets warmere Deltagebied. Sommige soorten trekken nog verder door, maar voor hen is de Delta dan een noodzakelijk tussenstation. Elke soort stelt eigen eisen aan de verblijfplaats, maar in Zeeland zijn al deze verschillende milieus wel er gens te vinden. Enkele watervogelsoorten, waarvoor Mid den-Zeeland van bijzonder belang is, zijn de dodaars, de pijlstaart, de slobeend, de middelste zaagbek, de brandgans, de riet gans, de kleine zwaan, de goudplevier, de steenloper en de bonte strandloper. Van deze soorten verblijft een groot deel in de winter tijdelijk in Midden-Zeeland. De belangrijkste verblijfplaatsen zijn het Veerse Meer, vooral de Middelplaten en omgeving, het weidegebied van Midden-Walcheren, de Goese Poel, de Kapelse en Yersekse Moer en de schorren en slikken bij Krabbendijke en Rilland. Maar ook andere polders, kre ken, slikken en platen spelen voor sommige soorten een belangrijke rol. Het nu verschenen rapport is in eerste instantie bedoeld om bij de streekplanvoor bereiding ook de belangen van de water vogels te betrekken, maar veel gegevens zullen ook van belang zijn voor iedereen die belangstelling heeft voor watervogels. Het bevat een aantal kaarten waarop de voornaamste vogelgebieden zijn aangegeven en is bij de ppd verkrijgbaar voor 10, per exemplaar. Kruiswoordpuzzel no. 582 Horizontaal: 2. straatsteen - 8. godsdienst 12. N.V. (Duits) - 14. het telen - 15. stop plaats - 16. Nederl. Radio-Unie (afk.) - 18. straat (Frans) - 19. bevestiging - 20. her kauwer - 22. vaartuig - 24. plaats in België 26. kledingstuk - 28. reeds - 29. en anderen (afk.) - 30. titel (afk.) - 32. uitgestotene 34. bar - 35. soort stalling - 38. voegwoord 39. sier - 41. insekt - 42. zelfzucht - 44. jongensnaam - 46. dat is (afk.) - 47. eenh. van kracht (afk.) - 48. slede - 49. plotseling 53. schortje - 56. einde - 57. soort ver lichting (afk.) - 58. mond - 61. duiven- woning - 62. plaats in Limburg - 64. soort onderwijs (afk.) - 65. in opdracht (afk.) 67. dubbelklank - 68. bitter vocht - 69. rivier in Nederland - 71. vadsig - 73. fa milielid - 74. rivier in Siberië - 75. nieuw (in samenstelling) - 77. familielid - 78. plaats in België - 80. deel van een toneel stuk - 82. Fr. lidwoord - 83. harde vuist slag - 84. aanwezig. Verticaal: 1. kreupele - 3. militair (afk.) 4. Europeaan - 5. deel van het hoofd - 6. ratel - 7. Fr. voegwoord - 8. dierengeluid 9. teug - 10. soort onderwijs (afk.) - 11. als eerder (afk.) - 13. gaarne - 15. soort vis 17. Fr. lidwoord - 21. plaats in Afrika 23. nakomelingschap - 25. water in Brabant 27. onder andere (afk.) - 28. geur - 31. communicatiemiddel - 33. herkauwer - 34. godin - 36. klaar - 37. bevel - 39. klopje 40. klerenhanger - 43. halfedelsteen - 45. leuning - 46. verdelgingsmiddel (afk.) - 50. cilinder - 51. standaardmaat - 52. groente 53. smaakstof - 54. Verenigde Naties (afk.) 55. lidwoord - 59. speelgoed - 60. afvoerbuis 62. familielid - 63. laatst leden (afk.) - 66. plaats in Overijsel - 68. weerklank - 70. jongensnaam - 72. onder-officier (afk.) - 73. voor - 76. Eng. telwoord - 78. administra tieve troepen (afk.) - 79. voorzetsel - 80. de oudere (afk.) - 81. voegwoord. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 681 Horizontaal: 1. s.d. - 3. karavaan - 10. rot 13. urn - 15. liaan - 16. od - 18. no 19. rauw - 21. ara - 22. grol - 24. toe 26. dra - 28. moede - 30. ns - 31. lik 33. sta - 35. idem - 36. kk - 37. as - 38. las - 40. ek - 41. mom - 43. tm - 44. jammer - 47. ea - 48. du - 49. gas - 50. il 51. re - 52. paleis - 54. dd - 55. set 56. ro - 57. eel - 58. pi - 59. sier - 60. Piet - 62. Ado - 64. koor - 66. rotor - 68. enk - 70. sl - 71. ik - 72. stek - 73. del 75. om - 77. nu - 79. on - 80. gerei 82. age - 84. sim - 85. overkant - 86. en. Verticaal: 1. Surinamer - 2. dra - 4. al 5. ria - 6. aard - 7. vaars - 8. an - 9. norm - 11. on - 12. totem - 14. nut - 17. dooi - 20. wolk - 23. leder - 25. ei - 27. atlas - 29. dek - 32. kam - 34. aam - 36. km - 39. smid - 42. oa - 43. tule - 44. jas 45. el - 46. betrokken - 48. da - 49. gilde 51. ree - 52. poets - 53. eea - 54. dik 55. air - 56. rio - 59. solo - 60. prins 61. toto - 63. onder - 65. os - 67. reno 69. kerk - 74. lea - 76. ma - 78. ui 80. ge - 81. in - 83. ge.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 1