NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD mi IZI 0 houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen De zonden van Magda Vinselaar Zeeland Magazine? door G. FORTIUS No. 3616 Donderdag 15 juni 1978 81e jaargang NUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON 3 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ18,00 per jaar Franko per post ƒ30,00 per jaar Advertenties 30 ct per mm, excL BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON De vrouw legt enkele ogenblikken haar hand in de zijne, die hij over tafel heen heeft uitgestoken. „Mevrouw Vinselaar," zegt ze. „Ik woon niet in Castricum, maar in de gemeente Limmen, maar op de rand. De achterkant van mijn tuin grenst aan Castricum." Het gesprek gaat min of meer over neu trale dingen: de drukte in een stad als Amsterdam, de groeiende onveiligheid en het leven op het platteland. Mevrouw Vin selaar zegt: „Meestal ga ik een paar keer in de maand naar de stad om bepaalde dingen te kopen, die ik bij ons in Limmen niet kan krijgen en in Castricum soms evenmin. Zodoende was ik vandaag in Am- terdam." „Waar u bijna uw portemonnee kwijt raakte. Voortaan wat voorzichtiger zijn als u weer in Amsterdam komt." Samen lopen ze naar het station. Bart van der Eelde, die hoofdambtenaar is op de provinciale griffie in Haarlem, moet af en toe naar de hoofdstad van het land, maar gaat dan doorgaans met de trein, want waar moet hij in het centrum zijn wagen kwijt? Bart moet naar het tweede perron, de vrouw naar het vijfde. Nogmaals drukken ze elkaar de hand en nog één keer bedankt de vrouw met een hartelijke blik op haar gezicht de man. Daarna loopt ze verder door de tunnel. Hij kijkt haar even na. Mis schien is ze iets te dik, maar dat is waar schijnlijk schijn, omdat ze zo klein is. Ter wijl hij langzaam de trap naar het tweede perron bestijgt, denkt hij: ik zou nog wel eens een uurtje met haar willen praten. Terug in zijn woonplaats, waar Bart van der Eelde sinds de dood van zijn vrouw een wat bescheidener huis heeft betrokken, want zjjn beide kinderen zijn getrouwd en wonen geen van beiden in de Noord-Hol landse hoofdstad, moet hij terugdenken aan dat vrouwtje uit het bollendorp Limmen. Natuurlijk kent hij als ambtenaar van de provincie de gemeente Limmen, vastgeklemd tussen Heiloo, Castricum, de Egmonden en Akersloot. Omdat hij ambtshalve dikwijls de provincie in moet. Hij moet ook wel eens in Alkmaar zijn; dan kan hij via de auto weg, maar vaak prefereert hij de oude straatweg, vooral in het voorjaar als de bollen bloeien, want dat biedt altijd weer een imposante, lieflijke aanblik. Bart houdt van bloemen. Omdat hij de zoon is van een bloementeler. Dus heeft hij er ook wel wat verstand van, al leek het hem indertijd helemaal niet om zijn vader in het bedrijf op te volgen. Bloemen kweken in kassen is heel mooi, maar je bent grote delen van het jaar van 's morgens vroeg tot donker bezig; er is altijd werk te verrichten. En al heeft Bart geen hekel aan werken, zijn ambities lagen op een heel ander ter rein: het gemeentehuis. Ambtenaar worden. Daarom kwam hij na het behalen van zijn HBS-diploma als ambtenaar op het gemeen tehuis van zijn woonplaats. Ging op advies van zijn chef, die wel wat zag in de keurige jongeman, verder studeren. Bereikte in zijn gemeente zodoende hogere rangen en toen er vacatures waren op het provinciehuis in Haarlem, solliciteerde hij en werd daar aangenomen. Ook hier klom hij geleidelijk aan op in 'rang en bekleedde nu een lei- Bent u reeds geabonneerd op een twee - maandelijks tij d- sehift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. 91eehte 18,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: POSTBUS 1 - WISSENKERKE dinggevende functie, waarin hij nogal eens op reis moest. Die avond zit hij thuis en denkt na. Het beeld van die mevrouw Vinselaar is niet weg te krijgen. Ze heeft een bizondere in druk op hem gemaakt. Het chapiter vrouw speelde eigenlijk geen rol van betekenis meer sinds vijf jaar geleden zijn Dientje na een korte ziekte hem ontviel. Na een gelukkig huwelijk van bijna vijf en twintig jaren. Die eerste weken na haar dood had hij grote moeite om zichzelf weer terug te vinden. Hij wierp zich op zijn werk en heel geleidelijk aan begon het verdriet te slijten. Waarin hij geweldig veel steun had van zijn schoondochter Diana, die met zijn oudste zoon was getrouwd en in een dorpje op de Veluwe woonde. Die eerste weken na de dood van haar schoonmoeder stapte Diana nogal eens in overleg met haar man in haar wagentje en reed naar Haarlem om het huis wat te beredderen, eens een keer lekker voor haar schoonvader te koken en hem na zijn werktijd een paar uurtjes ge zelschap te houden alvorens terug te rijden naar haar woonplaats. Maar nadat Bart verhuisde naar een kleiner, tevens wat mo derner huis, kwam Diana niet zo dikwijls meer en toen ze in verwachting geraakte, bleven de bezoeken beperkt tot hoogtijdagen, wederzijds. Bart van der Eelde heeft met zijn Dientje een geweldig goed huwelijk gehad. Maar dat is voorbij. Er blijft enkel de herinne ring: een paar albums vol met foto's uit gelukkiger dagen, enkele kleinigheden in huis, die aan haar doen terugdenken. Maar het leven gaat onbarmhartig ver der. Hij maakt nog een keer promotie en is daardoor financieel in goede doen. Al is hij weduwnaar, dus gaat er veel af voor sociale lasten, ziekenfonds, pensioenpremie en andere noodzakelijke kosten, is hij toch in goede doen, heeft een behoorlijke auto en er is sinds enige tijd een vrouw, die vijf dagen in de week voor hem kookt en een paar maal per week zijn huis schoon houdt en zijn was verzorgt. Dus wat wil hij onder t de gegeven omstandigheden nog meer? Daarom heeft hij zich langzaam aan geschikt in dit leven. Aan hertrouwen heeft hij nog geen moment gedacht en zijn beide zoons en schoondochters hebben het nooit gewaagd er ook maar op te zinspelen, hoe wel Peter, de oudste, zo thuis wel eens opperde: het zou voor vader beter zijn, dat hij onderhand weer eens uitkeek naar een andere vrouw. Al was hij wel zo ver standig er nooit in het bijzijn van zijn vader over te spreken. Vader was altijd een persoonlijkheid, die in huis domineerde en zodoende was er altijd een groot respect voor hem blijven hangen bij de beide zo nen. Tegen vader kun je nu eenmaal niet alles zeggen. En zeker ook niet gezien zijn hoge, leidende functie in het provinciehuis. Vader is immers iemand, die voor honderd procent geslaagd is in het leven. Nee, Bart heeft na de dood van zijn vrouw geen enkele belangstelling getoond voor de andere sexe. In het provinciehuis werken verschillende jongere en oudere ambtenaressen. Lang niet allemaal gehuwd, een enkele gescheiden of weduwe. Er zijn er, die wel eens een bogje gewaagd hebben aan de knappe, nog altijd gedistingeerde Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: 2 mei: Matthijs, z.v. W. L. van Lobberegt en C. C. de Nooijer; 13 mei: Taco, z.v. L. J. Blok en W. M. Kik; 23 mei: Arie, z.v. C. A. de Koning en J. J. van Langeraad. Ondertrouwd: 17 mei: Geelhoed, Thomas Jacob Jozias, oi}d 25 jaar, wonende te Veere en de Nooyer, Thonia Pieternella, oud 23 jaar. Gehuwd: Geen. Overleden: 6 mei: Jan Kornelis van den Berge. KORTGENE Geboren: 10 mei: Floortje Marije, d.v. T. Leeuwestein en M. D. Spee; 12 mei: Marina, d.v. J. C. de Looff en S. M. Nieuwdorp; 29 mei: Bianca Johanna, d.v. J. J. J. de Looff en K. Wilson. Ondertrouwd: 12 mei: N. J. Houterman, meneer Van der Eelde, maar Bart ziet in de vrouw enkel de collega, met wie hij al of niet te maken heeft, die doorgaans in rang onder hem staat, ook op zijn eigen afdeling. Op het jaarlijkse personeelsfeest komt hij noodgedwongen een paar uurtjes, want als hoofdambtenaar zou het niet ge tuigen van gemeenschapszin, als je weg bleef. Maar na een drankje verontschuldigt Bart zich, neemt afscheid van zijn naaste collega's en keert dan terug naar huis. Niet de minste zin om zich in het feestgeroes te storten, sinds hij alleen is. Wat moet ik daar verder doen? Dat er meerdere collega's in dezelfde omstandigheden verkeren als hij, mannen zowel als vrouwen, ziet hij over 't hoofd. Het komt misschien niet eens bij hem op. Hij verricht door zijn werk op correcte wijze zijn plicht als hoofdambte naar. In zijn vrije tijd vermaakt hij zich op zijn wijze, studeert af en toe weer, want er komen telkens wetten en verorde ningen bij, die hij in zijn hoofd stampt, omdat hij dit nodig vindt. Voor het overige heeft hij één hobby: munten verzamelen. Dat doet hij al van jongsaf aan en heeft in de loop der jaren een vrij kostbare collectie aangelegd, die grotendeels wegge borgen is in een kluis van de bank. Welis waar verzekerd, maar hij heeft een aantal onvervangbare exemplaren, dus neemt hij geen enkel risico. Enkele malen per jaar haalt hij zijn verzameling uit de kluis en doet er zijn nieuwste aanwinsten bij. Soms showt hij een paar kostbare, zeldzame stuk ken op een tentoonstelling, waarmee hij doorgaans een prijs behaalt. Eén- of twee maal per jaar gaat hij naar een grote ruilbeurs of antiekveiling, kijkt er rond, heeft belangstelling voor alles, wat met zijn hobby te maken heeft en als hij een munt ontdekt, die zeker aan zijn verza meling ontbreekt, kijkt hij in zijn cata logus om de richtprijs te weten te komen. Soms koopt hij de munt, soms niet, als deze naar zijn zin te duur is. Want Bart heeft zijn hartstocht voor de numismatiek goed onder controle. Als een bepaalde munt, die hij nog niet heeft, de prijs waard is, die men er voor vraagt, koopt hij die, maar als deze ver boven de richtprijs wordt aangeboden, heeft hij al geen belangstelling meer. Voor het overige leest of studeert Bart. Kijkt af en toe naar de televisie, drinkt een borreltje als hij er zin in heeft en anders koffie of een frisdrankje. Hij rookt met mate en beslist niet tijdens zijn werk. Een enkele keer gaat hij naar een goed toneelstuk of concert. En is tevreden met zijn leven van alledag. Of toch niet helemaal? Hij weet het niet, want voor het eerst sinds jaren is hij onrustig die avond, nadat hij enkele uren tevoren kennis gemaakt had met die mevrouw Vinselaar uit Limmen. Ze heeft beslist indruk op hem gemaakt. Maar ze zal wel getrouwd zijn, want had ze het niet over haar kinderen: Haar op groeiende kinderen? Het laat hem niet los, ook de volgende dag niet. Op het gemeentehuis van Limmen kent hij niemand, die discreet inlichtingen zou kunnen verstrekken, maar herinnert zich wel een collega, die er vandaan komt. Die in zijn jeugd daar op het gemeentehuis werkte. Welke afdeling zit hij? Even in formeren. Kieft heet de man; hij heeft wel eens met hem te maken gehad. Zit bij financiën. Kees Kieft Iaat niet op zich wachten, als meneer Van der Eelde vraagt even bij hem te komen. Want Van der Eelde is één der groten op het provinciehuis. Je kunt nooit weten waar het goed voor is. Bart wijst de man een stoel en zegt: „Ga er even bij zitten. Ik heb namelijk een discrete opdracht. Nu ja, opdracht is het eigenlijk ook niet. U komt oorspronkelijk uit Limmen, nietwaar?" De man knikt. „Ik ben er geboren en getogen." „Bent u al lang weg uit dat dorp?" (Wordt vervolgd) 25 jaar en M. P. Verhulst, 20 jaar; 12 mei: C. Huibregtse, 28 jaar en A. D. Flipse, 28 jaar; 25 mei: P. C. van Oeveren, 23 jaar en M. J. J. Passenier, 22 jaar. Overleden: 20 mei: Grietje de Smit, 77 jaar, w.v. D. Verhulst; 20 mei: Jan van Gilst, 75 jaar, e.v. A. Visser. FILM IN HET ZEEUWS MUSEUM Vanaf maandag 12 juni zal in het Zeeuws Museum, Abdijplein, Middelburg, de film worden vertoond: „Commando's strike at Walcheren". Opnamen van geallieerde troe pen, die in 1944 Walcheren binnenvielen bij de kust van Westkapelle om de bevol king van de Duitse bezetting te bevrijden. Een Noors officier, die de opnamen maak te, heeft de film geschonken aan jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, toenmalig Com missaris der Koningin in Zeeland. De duur van deze zwart-wit film is ca. 15 minuten. De tekst is in het Engels. Filmvoorstelling van maandag tot en met vrijdag om 11 uur, 14 uur en 15 uur. Za terdag en zondag niet. Op aanvraag kan het diaverhaal over de verzameling van het museum op werkdagen worden vertoond. P.V. DE BLAUWE DOFFER - KORTG. Uitslag wedvlucht Orleans op 10 juni. Deelname 244 duiven. 1 P. de Waal en zn. 12.42.50 440.139 226.8 2 M. A. Hollestelle 43.01 434.120 223.1 3 C. Bouterse 58.02 440.086 219.4 4 M. C. Clement 52.48 434.367 215.7 5 A. P. de Haze 13.00.20 440.283 212 6 W. M. Bouwense 01.55 440.283 208.3 7 M. A. Hollestelle 12.57.57 2 204.6 8 W. M. Bouwense 13.04.39 2 200.9 9 W. Noordhoek 12.59.09 433.745 197.2 10 S. Branderhorst 13.03.39 434.454 193.5 VOETBAL IN KORTGENE Aanstaande zondag speelt op het sport terrein te Kortgene om 2 uur de C- elftallen van Cortgene tegen Mönchen- Gladbach. Om 2.30 uur vindt de vriendschappelijke Wedstrijd plaats tussen Cortgene I en Patrijzen I. Kruiswoordpuzzel no. 5 80 Horizontaal: 1. keukengerei - 3. uitheems zoogdier - 8. vernis - 11. ambtshalve (Lat. afk.) - 13. water in Brabant - 14. lidwoord 16. soort onderwijs (afk.) - 17. jongensnaam 21. rookartikel - 24. vogel - 25. windeieren 27. ijzerhoudende aarde - 28. bijwoord 30. vloerbedekking - 32. uitroep van pijn 33. holte in de muur - 35. soort arbeids overeenkomst (afk.) - 36. groente - 38. ge bouw in Amsterdam - 39. hoogste punt 40. makker in het kwade - 41. deel van een bloem - 45. zielig persoon - 49. bloeiwijze 50. danskoor - 51. deel van de mond - 52. aanzien - 53. normaalpeil (afk.) - 55. buig zaam - 58. gulden (afk.) - 59. ieder - 61. elasticiteit - 62. wolpluisje - 64. gehalte 67. lekkernij - 69. aartsbisschop (afk.) - 70. nummer (afk.) - 72. van onderen (afk.) 73. onmeetbaar getal - 74. haal met de tong - 75. doen innemen - 76. groot water. Horizontaal: 1. raster - 7. gratie - 12. orde 13. adam - 14. ta - 16. deler - 17. ge 18. tronie - 19. dubbel - 20. ui - 21. ne 22. maan - 24. koers - 26. stem - 28. apostel - 29. paradijs - 31. kaap - 34. smaad 35. trio - 38. ap - 39. rp - 40. riant - 42. gretig - 43. ps - 44. leder - 45. se - 46. keel - 48. asem - 51. tralie - 52. strand. WAAR KOMT DIE UITDRUKKING VANDAAN „Voor Piet Snot staan." Dit zeggen we, wanneer iemand een flater slaat en belachelijk is. Wat de be naming „Piet Snot" betreft: Piet is een willekeurige gekozen veel voorkomende jongensnaam; „Snot" is in dit geval bedoeld als snotjongen, onbekwaam, onvolwassen man. Kortom de bewuste persoon staat er bij als een kind, dat getracht heeft iets volwassens te doen. „Hij is een banjer". Deze uitdrukking wordt over het algemeen gebruikt, wanneer men wil aanduiden, dat iemand zich als een groot heer voordoet, iemand die zich parmantig aanstelt. Het woord „banjer" wordt beschouwd als een afkorting van „banjerheer" .-of „baander heer". Een „baanderheer" was vroeger in de middeleeuwen een belangrijk edelman. Hij was namelijk gerechtigd de welgeboren mannen die onder hem dienden, onder zijn eigen „banier" ten oorlog te voeren. Van daar „een groot heer". Verticaal: 1. aanwezig - 2. deel van het hoofd - 4. lang smal stuk hout - 5. dieren geluid - 6. jongensnaam - 7. plaats op Ameland - 9. op de wijze van - 10. makker 12. geweldig groot mens - 15. insekteneter 18. nieuwe maan (afk.) - 19. vaartuig (afk.) 20. bijwoord - 22. in oprichting (afk.) - 23. slede - 25. primitief vaartuig - 26. verharde huid - 29. rivier (Spaans) - 30. drank - 31. dorst hebbende - 32. voorzetsel - 34. wapen 35. cuprum (afk.) - 37. zangnoot - 38. slanke - 41. schoeisel - 42. kraan - 43. gewicht (afk.) - 44. hijswerktuig - 45. vorm van slikken - 46. waterhoogte - 47. stuk grond om een huis - 48. betrekking - 54. kinderspeelgoed - 56. deel van de hals - 57. doffe dreun - 59. oude maat - 60. jongens naam - 62. voorzetsel - 63. eenheid van kracht (afk.) - 65. steensoort - 66. zijrivier van de Donau - 67. uitroep - 68. plaats in Gelderland - 71. rijksgrens (afk.) - 72. heen en terug (afk.). Verticaal: 1. rottum - 2. so - 3. tronen 4. ed - 5. rede - 6. kolonel - 7. gard 8. rd - 9. aalbes - 10. tm - 11. edelen 15. aria - 17. gene - 23. aroma - 24. klets 25. stand - 27. teder - 30. maandag - 31. karpet - 32. apis - 33. paneel - 35. toeter 36. iris - 37. opgeld - 41. elle - 42. gras 46. ka - 47. ei - 49. st - 50. ma. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 679

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 1