NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD EEN ILLUSIE ARMER II houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen Zeeland Magazine? I No. 8614 Donderdag 1 juni 1978 81e jaargang DIM EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON 308 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ18,00 per jaar Franko per post ƒ30,00 per jaar Advertenties 30 ct per mm. excl. BTW Voor fouten in advert en tie* per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON 39 Aan de hand van de papieren, die Jossa en Driek gevonden hebben, is de rest een voudig op té lossen. De natuurlijke vader is Dolf Prinsse. En waarom heeft Inge Zandbergen het kind Petra willen noemen? Omdat Dolfs tweede naam Petrus was: Adolf Petrus Prinsse. Dolf heeft lange tijd in het onzekere verkeerd, waar zijn dochter terecht is gekomen. Uit de brieven, die het echtpaar Voorhoud heeft gevonden, heeft men kunnen opmaken, dat Inge ook na haar legale huwelijk met Dolf wel ver teld heeft, dat ze van hem nog een dochter heeft, maar dat ze werkelijk niet weet, waar het kind terecht is gekomen. Als Dolf op onderzoek uitgaat, komt hij tot de ontdek king, dat het klooster inmiddels is opge heven en de zusters of gestorven of her en der verspreid. De priester, die getuige was bij het aangeven van Petra Zandbergen en haar waarschijnlijk ook wel heeft ge doopt, is eveneens overleden. Pas jaren later, toen Dolf al lang en breed was ge scheiden, is hij te weten gekomen, dat zijn dochter Petra opgevoed werd door ene fa milie Kieftveen, voorheen wonende te Orthen en nu in Hattemenerbroek. Hij is er één keer op bezoek geweest, maar het echtpaar Kieftveen wenst Dolf Prinsse niet te erken nen als natuurlijke vader. Daarvoor kan Dolf immers geen enkel steekhoudend be wijs aanvoeren? Hij heeft trouwens nooit geweten, dat Inge van hem in verwachting geraakte, want hij was toen Den Bosch en omgeving bevrijd werd in militaire dienst, in welke tijd hij Inge leerde kennen. Later is hij ook nog anderhalf jaar in Indië ge weest. Het enige, wat hem toegezegd werd was: Zodra Petra meerderjarig is geworden, zullen we haar vertellen, dat ze geen echte dochter van ons is en dan moet ze zelf beslissen of ze wil blijven of teruggaan naar haar echte vader en/of echte moeder. Maar Petra trouwt al op negentienjarige leeftijd en dan komt uit, dat ze geen Kieft veen heet, maar Zandbergen en dochter is van een ongehuwde moeder. Het geeft haar wel even een schok, verder verandert er niets. Ze zegt op de dag van ondertrouw met Evert: „Ze hebben zich al die jaren nooit wat aan me gelegen gelaten, dus ze bestaan niet meer voor me. Jullie hebben me opgevoed en met liefde omringd, dus jullie blijven mijn ouders." Jossa vertelt nu over Dolf. Dat hij ja renlang geld gespaard heeft voor zijn doch ter, met de bedoeling het op haar een en twintigste jaar zelf te brengen. „Waarom hij het niet gedaan heeft, weten we niet. Doordat hij dood is, vervullen wij nu deze plicht," voegt Jossa er aan toe. „Dolf was een vriend van ons, een fijne vent." Enkele minuten later komen Petra en haar man thuis uit de kerk, zien de be zoekers met wie ze kennis maken en horen dan de geschiedenis van Petra's geboorte. In het bijzijn van Evert hoort ze aan, wat Jossa vertelt, want, zegt ze, voor mijn man heb ik geen geheimen. Nee, ze kende haar natuurlijke vader niet en heeft er ook geen belangstelling meer voor. Evenmin voor haar moeder. Ze wijst op het echtpaar Kieftveen: „Dit zijn mijn vader en moeder. Zij hebben me verzorgd en lief. Voor de rest bestaat er niemand meer voor me, behalve dan mijn man en ons kind. Ik ben volkomen gelukkig, dusik neem aan, dat u vanmorgen een vergeefse reis hier- Bant u reecto g««b®nneerd ®p soil twee - maandelijks tijd- aehift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechte l&tper jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: POSTBUS 1 - WISSENKERKE door Leida Graafland heen hebt gemaakt." Jossa en Driek kijken elkander aan. Ze begrijpen dadelijk, wat ze verplicht zijn te doen. Jossa zegt, het spaarbankboekje te voorschijn halende: „Uw natuurlijke va- .der heeft buiten medeweten van uw moeder jarenlang geld op de Postspaarbank ge bracht. Dat is momenteel bijna twaalfdui zend gulden, maar er moet nog enkele jaren rente worden bijgeschreven. Waarschijnlijk is dat ook nog een kleine duizend gulden. Ik kan me voorstellen, dat u geen enkel goed woord over hebt voor uw natuurlijke vader, maar u moet toch wel een paar dingen nu in ogenschouw nemen, die u tot op de dag van vandaag niet wist. In de eerste plaats wist uw vader niet, dat uw moeder van hem in verwachting was geraakt, want rond de bevrijding kwam hij met de Canadezen en Amerikanen in Den Bosch en in die dagen raakte iedereen zijn of haar hoofd kwijt. Na de algehele be vrijding van ons land moest hij al dadelijk naar Indië. Toen u geboren werd, was hij daar waarschijnlijk al. Blijkens de brieven, die ook ter uwer beschikking zijn, kwam hij pas in 1948 terug in Nederland. Toen was u al in huis bij uw pleegouders en eerst daarna ontstond er nieuw kontakt tussen uw vader en uw moeder. In de tweede plaats is uw vader jaren later een keer hier geweest, maar kon vanzelfspre kend op geen enkele manier bewijzen, dat hij de echte vader was. Wat bleef hem dus over? Geld sparen en, zoals met meneer en mevrouw Kieftveen werd afgesproken, terugkomen op de dag van uw meerderja righeid. Waarom hij dat niet gedaan heeft, zal altijd een raadsel blijven. Hij is nu bijna drie jaar geleden onder ellendige omstan digheden om het leven gekomen en wij hebben dit boekje en verdere bescheiden pas een paar weken geleden gevonden." Jossa overhandigt alles aan de verblufte vrouw en voegt er nog aan toe: „Alle res pect en waardering en bewondering komen in de eerste plaats uw pleegouders hier toe, want ik wil dadelijk aannemen, dat zij minstens zo goed voor u zijn geweest alsof het in werkelijkheid uw eigen ouders waren. Maar ik zou toch willen vragen: Denk niet te hard over Adolf Petrus Prinsse, uw natuurlijke vader naar wie u genoemd bent. Hij was een geweldige man en heeft zijn geheim altijd zorgvuldig bewaard. Zelfs uw moeder wist niets van dit spaarbank boekje af. Trouwens, uw vader was al jaren gescheiden van uw moeder." Petra is er van in de war geraakt. Ze kijkt haar man aan en deze neemt nu voor de eerste maal het woord: „Waar is meneer Prinsse begraven?" Jossa spreidt haar handen. „Ingevolge zijn wil is hij gecremeerd. U kunt daar over denken, zoals u wilt, maar het was zijn wens en wij hebben die uitgevoerd." „Dus zelfs zijn graf is er niet meer," prevelt de jonge vrouw. Het echtpaar Kieftveen is van origine Brabants en de aangeboren gastvrijheid wordt ook hier gemanifesteerd: Jossa en Driek moeten blijven eten; er is voldoende. En daarna wordt er nog lang en breed over gesproken. Enkel de naam van Petra's moe der wordt angstvallig verzwegen. Jossa be grijpt dat als die van het geld op de hoogte wordt gesteld, al het mogelijke zal doen om het zelf in te pikken, zogenaamd voor Julia, maar dat is de bedoeling niet ge weest van Dolf. Trouwens, Julia kwam nooit wat te kort; Dolf heeft haar menig briefje van honderd in de handen geduwd. Pas als Driek en Jossa afscheid nemen van deze vriendelijke mensen, zegt Petra: „We zullen ons bezinnen, wat we met het geld gaan doen. We hebben allemaal ruim schoots onze boterham en zijn gelukkig. Misschien bestemmen we het wel voor ons kind." Ze kijkt haar man aan en begint te lachen. „Of onze kinderen." Als Jossa en Driek terugrijden, zegt hij; „Gek, bijna elk mens krijgt in zijn leven wel eens een grote teleurstelling te ver werken, waardoor hij of zij een illusie min der overhoudt. Neem de moeder van Petra, neem Dolf Prinsse, neem mijn vader, die jij een blauwtje liet lopenjouw eigen vader en moeder, die zo vroeg om het leven kwamenje zuster, wier huwelijk strand dejijzelf door je verschrikkelijke er varingen, die avond en nacht in het huis van de man met wie je verloofd was dat meisje Martie, die geschokt was door de daad van haar broers en geen andere uitweg meer zag om schande en schaamte te ontgaan door in een klooster te treden... Vrijwel niemand wordt gespaard in het leven, maar ik denk, dat je er wel door gehard wordt. Je stelt je scherper en steviger op, zodat je een eventueel volgende dreun beter kunt opvangen Jossa knikt. „Jijhad eveneens je des illusie, toen je als ingenieur niet aan de slag kon komen en nu al maandenlang een chauffeursbaantje moest aanvaarden. Wie weet, heb je morgen of overmorgen een echte baan. Het komt in veel gevallen uiteindelijk toch weer op z'n pootjes terecht." Terug in haar woning is Jossa bezig met het zetten van koffie, als de telefoon gaat. Driek neemt op: het is zijn vader. Ze praten even met elkaar en dan vraagt Peet Voorhoud Jossa aan de lijn. Jossa meldt zich en verneemt dan, dat haar schoon vader al eerder deze dag had opgebeld. Jossa antwoordt: „Dat kan, want we waren uit. We zijn nog geen kwartier terug." Voorhoud antwoordt: „Ik hoorde 't van Driek. Zeg, ik heb een nieuwtje; op een veiling heb ik gisteren een portret van Dolf Prinsse gekocht en jij mag drie keer raden, wie het voorstelt." „Ken ik hem?" vraagt Jossa, in gedachten de modellen de revue laten passerend, maar ze heeft geen idee. De man zegt lachend: „Het is geen hij, maar een zij. Ik zal je niet langer in on- wetenheid laten, want het is misschien het laatste doek, dat Dolf geschilderd heeft. Daarom prijs ik me gelukkig, dat ik het kon kopen. Ik was stom verbaasd, toen ik het zag." Jossa is nu brandend nieuwsgierig ge worden. „Van wie is het dan?" „Van Martie. Martie van Lierop, die ruim een jaar dienstmeisje bij me was." „Jeetje, vader, ik kom eens gauw naar Helmond om het te bekijken. We misten het al, maar hadden geen idee, waar het was gebleven." „Ik neem aan, dat die broers van Martie, nadat ze Dolf in elkaar geslagen hebben, het hebben meegenomen en later, na hun invrijheidstelling hebben verkocht. Herinner je je niet meer, dat het zo'n wanordelijke troep was in het atelier?" Ja. Jossa weet het nu weer. Ze maakt een afspraak voor één der komende dagen. Een tijdje later, als ze aan de koffie zitten, zegt Jossa; Soms heb ik er nog wel eens wroeging over, dat ik je vader afwees. Hij is altijd zo alleen." Dan lacht Driek. „Maak jij je om de pipa maar geen zorgen, schat. Weet je, dat hij af en toe ineens een paar dagen of een weekeind gaat naar een zakelijke relatie in Zwitserland?" „Nou, en?" „Die relatie is een vrouwelijke, snoes. Ze is een keer een paar dagen in Helmond geweest en toen heb ik haar ontmoet. Maak jij je dus geen zorgen over mijn vader, die is al lang over zijn desillusie ten op zichte van het door jou opgelopen blauwtje heen; Frau Entzinger is heus wel in staat mijn vader af en toe te troosten en hem te geven, wat hij nodig heeft." Jossa denkt na. „Blijft over onze Els. Als die nu ook nog maar eens weer een integere man ontmoet? Want ze kan liefhebben en als ze iemand liefheeft, is dat met iedere vezel van haar lichaam." „Zoals haar zuster," zegt Driek lachend en trekt zijn vrouw naar zich toe. „Wat dat betreft heb je veel van Els. Gelukkig kom ik in dit opzicht bij jou niets tekort." Ze nestelt zich behaaglijk tegen hem aan en laat zijn kussen over zich heen gaan. „Ik anders evenmin, hoor," antwoordt ze op droge toon. En ligt dan stil in zijn armen. Ik ben een gelukkig mens, weet ze. En ik hoop, dat iedereen zo gelukkig zal kunnen zijn als ik: die Petra in Hattemerbroek, mijn oom in Ouderkerk, mijn schoonvader, Els... En Julia... Ach, waarom ook niet: Inge Zandbergen met haar vriend of man We hebben allen een illusie minder, maar we zijn er eigenlijk geen van allen slechter onder geworden. Integendeel. EINDE. STRATEN, STAMPEN EN VLIJEN De kunst van het stratenmaken. Onder deze titel is in het Zeeuws Mu seum te Middelburg een fototentoonstelling te zien van 5 juni tot 7 augustus. Ruim dertig foto's tonen de verschillende han delingen, die aan „het straten" te pas ko men. De meeste foto's zijn van de Middel burgse fotograaf Ger Heester, die belange loos zijn medewerking verleende. Voorts zijn er foto's van Leonard den Beer Poor- tugael en Charles Strijd. Geopend: werkdagen 10—17 uur; zater dag en zondag 14—17 uur. AVONDVIERDAAGSE TE COLIJNSPLAAT Van 5 t/m 8 juni organiseert de wandel sportvereniging „De Patrijzen" uit Colijns- plaat een avondvierdaagse over 5 en 10 km. Gestart wordt om 19.00 uur vanuit het eethuisje ,,'t Slop" in de Voorstraat. Voor diegenen die een avond niet kunnen, be staat de gelegenheid dit alsnog op vrijdag avond 9 juni te doen. Ieder die de tochten volbrengt ontvangt een medaille of cijfer- strip. Groepen van minstens 11 personen ontvangen bovendien een groepsherinnering. Inschrijven vanaf heden bij mevr. Janse, Rozenstraat 30, Telefoon 01199 - 4 87 of aan de start. NIEUWE GEMEENTERADEN OP NOORD-BEVELAND KORTGENE C.D.A.: L. M. van der Weele - M. de Smit - G. Boot J. A. de Looff - de Wild. P.v.d.A.: N. Filius - J. Dobbelaar - J. J. van Noort J. de Looff. V.V.D.: I. H. van Oeveren - de Rijke - C. J. van Damme. S.G.P.: G. Blankenstijn. WISSENKERKE C.D.A.: J. A. W. Wisse - A. Sandee - J. Dieleman A. A. de Nooijer - A. P. Meulenberg - J. W. C. Noordhoek. P.v.d.A.: L. J. Blok - J. H. Uijl - P. A. Hamelink. Vrije Gemeentebelangen: J. A. Remijnse. S.G.P.: P. van der Maas. Kruiswoordpuzzel no. 578 Horizontaal: 1. lidwoord - 3. jongensnaam 7. vaart - 10. familielid - 12. uitroep - 14. zetel - 16. hemels wezen - 18. inwendig orgaan - 20. voorzetsel - 21. heilige (afk.) 22. reeds - 23. als eerder (afk.) - 24. godheid - 26. vloeistof - 29. zoogdier - 31. lidwoord - 32. elk - 34. zangnoot - 35. vast 37. en anderen (afk.) - 38. Engels voorzetsel 40. bestemming - 42. bloem - 44. tandarm zoogdier - 46. soort - 47. Spaanse titel 49. hetzelfde - 50. deel van een plant - 53. strik - 55. jongensnaam - 57. anno (afk.) 58. land in Europa - 61. jongensnaam - 63. lust - 65. onder andere (afk.) - 66. zonder gezelschap - 69. wapen - 71. koker - 72. bestaat - 73. vlaktemaat (afk.) - 74. soort onderwijs (afk.) - 75. lengtemaat (afk.) 76. familielid - 78. uitbouw - 80. misdaad (Frans) - 82. beetje - 84. voorzetsel - 85. soort kist, verpakking - 86. steenmassa 87. laatstleden (afk.). Verticaal: 1. zangnoot - 2. schaakterm - 4. meisjesnaam - 5. Engels voorzetsel - 6. enige tijd - 7. inhoudsmaat (afk.) - 8. meisjes naam - 9. Frans onbep. voornaamw. - 10. huid - 11. reeds - 13. vlaktemaat (afk.) 15. titel (afk.) - 17. strafwerktuig - 19. munt - 21. N.V. (Franse afk.) - 23. deel van de kachel - 25. rel - 26. fijn weefsel 27. verharde huid - 28. nauw - 30. inhouds maat (afk.) - 31. in dat geval - 33. Ned. vliegveld - 36. afgodisch - 39. deel van een effect - 41. goud (Frans) - 43. bolgewas 45. dierengeluid - 48. bijwoord - 50. ver pakking - 51. nevel - 52. vogel - 54. kruid 56. zachte veertjes - 59. deel van een breuk 60. deel van het hoofd - 62. dierengeluid 64. zijrivier van de Donau - 67. oogglas 68. gebergte in Duitsland - 70. eigen op name (afk.) - 71. oosterse titel - 73. vogel 75. titel (afk.) - 77. vogelprodukt - 78. zangnoot - 79. godsdienst (afk.) - 80. munt (afk.) - 81. soort onderwijs (afk.) - 83. ten laatste (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 6 77 Horizontaal: 1. snik - 4. assen - 7. darm 11. lam - 12. reu - 13. arak - 15. ia - 16. id 18. piet - 19. morel - 21. marie - 23. nul 24. rok - 26. zijweg - 28. stoel - 31. rhone 32. ras - 34. stand - 35. negen - 39. mop 41. regie - 44. anita - 46. grint - 48. ger 49. enk - 51. strik - 53. kegel - 56. snee 58. pa - 59. ap - 60. lood - 62. lol - 63. ede 64. oran - 65. aorta - 66. eten. Verticaal: 1. slag - 2. nar - 3. iman - 5. stal - 6. elim - 8. arie - 9. ree - 10. muts 14. konijn - 15. iele - 17. dart - 18. piket 20. ruwe - 22. roos - 25. drank - 26. zo 27. gr - 28. ss - 29. la - 30. adrem - 33. ako - 36. ga - 37. engte - 38. nier - 39. ma 40. pg - 41. ring - 42. enkel - 43. gt - 45. trip - 47. reep - 50. oslo - 51. sela - 52. kano - 53. kant - 54. loet - 55. eden - 57. nor - 61. ode.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 1