NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD EEN ILLUSIE ARMER Brandweerwedstrijden U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen Zeeland Magazine? No. 3613 Donderdag 25 mei 1978 81 a jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON 3 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ18,00 per jaar Franko per post ƒ30,00 per jaar Advertenties 30 ct per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON 38 Enkele dagen daarna is Jossa aan het voorbereidingen treffen. Achter in het atelier staat een soort commode, maar Dolf ge bruikte hem altijd voor het opbergen van verf en penselen. En andere schildersattri buten. Het ding is antiek; Dolf heeft 't eens voor een redelijke prijs kunnen kopen. Zelf heeft Jossa er eigenlijk nooit in ge keken. Daarom loopt ze nu naar het ver laten atelier en haalt enkele schilderijen weg, die voor het meubelstuk staan. Het kastje kan inderdaad straks best dienst doen als commode. Driek moet het maar eens een beetje schoonmaken en opknappen. Ze hurkt neer en opent beide deurtjes. Zie je wel: schots en scheef liggen daar half uitgedrukte tubes dooreen. Er staan zelfs enkele nieuwe paneeltjes. Alsmede half versleten kwasten en penselen. Ze zoekt een paar plastic boodschappentassen en begint alles er in op te bergen. De paneeltjes zet ze neer in haar eigen hoekje. Later moet ze de verf maar eens rustig uitzoeken, want er is nog heel wat bruikbaars tussen. En terwijl ze het kastje bijna leeg heeft, ontdekt ze een kleine lade, meteen onder de bovenkant. Eigenaardig. Dit heeft ze nooit gezien, omdat ze eigenlijk nooit rommelde in Dolfs eigendommen. Maar nu. Het blijkt op slot te zijn. Ze heeft er geen sleutel van. Boven is wel een bos met sleutels en sleuteltjes, maar ze voelt zich alweer duizelig en besluit het werk maar te staken. Die avond, als ze gegeten hebben, zegt Jossa tegen haar man, terwijl hij in de keuken helpt afdrogen: „In het atelier staat een soort commode; ik heb hem van daag leeggehaald. Je moet hem maar eens goed schoonmaken en wat bijwerken, zodat hij er fatsoenlijk uitziet. Boven is er ruimte genoeg voor. O ja, dat is waar ook, Driek... er zit nog een lade in, maar die is op slot. Je moet de sleutelbos er maar eens op proberen; hij ligt ergens op zolder." Driek knikt. Ze drinken eerst, zoals ge woonlijk een kop koffie en dan gaat de man naar beneden om het bewuste kastje te bekijken. Ja, het is tamelijk geschikt voor het door Jossa beoogde doel. Het moet natuurlijk wel helemaal afgekrabd worden en dan opgeschilderd, want het zit nu vol verfplekken. Die schilder keek niet zo nauw. Hij ziet nu ook het laadje, dat op slot is, dus gaat hij twee trappen op om de bos sleutels te zoeken. Hij vindt 'm: geheel of ten dele verroest, in allerlei grootte en formaat. Daarmee komt hij beneden en in het atelier probeert hij een aantal sleutels Tot er een past. Wel enigszins stroef, maar de sleutel is dan ook helemaal ver roest. Voorzichtig draait hij de sleutel om en is de lade open. Er blijkt een stapeltje papieren in te zitten, waaromheen een lint is gebonden. Nieuwsgierig haalt hij het bundeltje, dat onder het stof zit er uit en bekijkt het. Overeind komende, loopt hij ermee naar boven, waar Jossa rustig in haar stoel zit te lezen. Driek zegt, haar het bundeltje overhandigende: „Ik heb 'm los gekregen; dit zat in die la." Op haar beurt is Jossa nieuwsgierig en maakt het lint los. Het pakje bevat brieven en een paar documenten. Er is een uittreksel bij van het geboorteregister van 's Herto genbosch. En tenslotte een spaarbankboekje. Driek staat half over zijn vrouw heenge bogen en kijkt toe. Jossa opent het boekje Bent u reeds geabonneerd op een twee - maandelijks tijd- schift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE door Leida Graafland en leest de bedragen af, die er op gestort zijn. En uit dan een kreet van verrassing en verbazing: er staat bijna twaalfduizend gulden op. Driek is minstens even verbaasd als zijn vrouw. Hij vraagt: „Op wiens naam staat het? Zeker van die schilder zelf." Jossa kijkt voorin en leest een naam: Petra Zandbergen, geboren 22 juli 1945 te 's Hertogenbosch." Ze herhaalt op halfluide toon: „Petra Zandbergennooit van gehoord." Op hun gemak gaan ze nu de andere papieren bekijken. Dolf is dood en in de bewuste lade heeft hij dit kennelijk angst vallig voor iedereen verborgen willen hou den. Daar zal hij dan wel een speciale bedoeling mee gehad hebben, als hij al die tijd zelfs Jossa er onkudig van gelaten heeft. Driek zit nu op de leuning van haar stoel, kijkt en leest mee. Er is een kopie van een geboorte-akte en dan komen ze tot de conclusie, dat die Petra Zandbergen een onecht kind is, want enkel de naam van de moeder is vermeld. Die naam is Inge Zandbergen. Jossa denkt na. Herinnert zich nu, dat Dolf zijn gescheiden vrouw Inge noemde. Dan gaat er langzaam een lichtje branden bij het tweetal. Waarschijn lijk is die Petra een kind, dat geboren is vóór Dolf met die Inge Zandbergen trouwde. Maar ze noemde zich de laatste maal Van der Eijnde of Van den Eijnde, dat weet ze niet precies meer. Best moge lijk, dat ze intussen getrouwd is met de man, die zich over haar en Julia heeft ontfermd. Dolf had het er over, dat zijn ex-vrouw met ene Van der Eijnde samen leefde. Hoe het ook zij: die Petra is naar alle waarschijnlijkheid een kind van Inge. Ze lezen de brieven, die er bij zijn en daarin komt ene familie Kieftveen voor, wonende in het noorden van Gelderland, in de buurt van Hattum. Het adres is erbij. Jossa bekijkt het spaarbankboekje nog eens wat nauwkeuriger: het blijkt, dat er in geen vier jaar rente is bijgeschreven. Dus het totaalbedrag zal nog wel een dui zend gulden meer zijn, neemt ze aan. Driek en Jossa bekijken alles nog eens en besluiten dan die familie Kieftveen in Hat- temerbroek te gaan opzoeken. Al is dat vanuit Boxtel een hele reis. Ze moeten het dan maar eens op een zondag doen, als Jossa een beetje goed is. Veertien dagen later rijden ze naar het verre Hattemerbroek, vlak tegen de IJssel aan. Ze moeten een paar keer naar de weg vragen, want het is hier een wirwar van bospaden en zandwegen met hier en daar een woning. Tenslotte komen ze terecht bij een eenzame boerderij aan de rand van een heideveld, vlak bij de spoorbaan. Er dendert net een sneltrein langs. Driek zet de wagen op het erf en stapt met Jossa uit. Een man komt naar buiten, de be zoekers met een mengeling van wantrouwen en nieuwsgierigheid aankijkend. Driek steekt zijn hand op ten groet. „Goeie middag," zegt hij; „wij zoeken ene familie Kieftveen." „Dan zijn jullie hier op het juiste adres", zegt de man op kalme toon. „Maar ik ken jullie niet." „Klopt," mengt Jossa zich nu in het ge sprek. „We komen eigenlijk niet voor u, maar voor Petra. Is die thuis?" Nu wordt de man kennelijk wantrouwend. „Wat moet u van Petra?" Driek vraagt: „Woont ze hier?" „Allicht. Ze is onze dochter." „Dan moeten wij niets, maar waarschijn lijk hebben we wat voor haar," voegt Jossa er lachend aan toe. De man vertrouwt het nog altijd niet helemaal. „Wie zijn jullie?" Jossa, nog altijd het woord voerend, ant woordt: „Ik ben mevrouw Voorhoud en dit is mijn man. Maar onze namen zeggen u natuurlijk niets. Als ik er nu aan toe voeg, dat wij mevrouw Inge Zandbergen kennen en ook Adolf Prinsse hebben gekend, gaat u dan een licht op?" Nu schrikt de man. Hij kijkt van de een naar de ander en antwoordt dan: „Kom verder. Petra is naar de kerk en kan eigen lijk ieder ogenblik thuiskomen." Even later zitten ze in de ouderwetse woning met kleine ramen en een ronde, geschuurde tafel. In een hoek speelt een kind in een box. Hier vertelt Jossa, wat ze gevonden hebben in het huis, waar Dolf Prinsse gewoond heeft. U kent hem? O, u hebt hem indertijd dus gekend. Hij is een paar jaar geleden gestorven na zwaar mishandeld te zijn geworden door drie jonge kerels. Dan herinnert Kieftveen zich, dat hij zoiets heeft gelezen, niet beseffende, dat het om Adolf Prinsse ging. In een half uur komen Jossa en Driek alles te weten omtrent Petra. Op 22 juli 1945 wordt er in 's Hertogenbosch een meisje geboren, dat aangegeven wordt door een kraamverzorgster en een priester. Want Petra heeft wel een moeder, maar over de vader is niets bekend. De moeder, Inge Zandbergen, is de avond tevoren bij een klooster gekomen en heeft aangebeld. De non die opendoet, brengt haar bij de priores en deze constateert, dat de bezoekster hoog zwanger is. En verneemt, dat ze door haar ouders uit huis is geschopt en geen onder komen bezit. De vrouw bevalt enkele uren na middernacht van een meisje. De moeder beslist, dat ze Petra zal heten. Waarom? Daar geeft ze geen antwoord op. Misschien heeft ze er een bedoeling mee, maar zegt het in ieder geval niet. Dus het kind wordt kort na de geboorte gedoopt en daarna aangegeven op het stadhuis. Als de moeder weer in zoverre hersteld is, dat ze kan gaan, heeft ze nog altijd geen onderkomen. Een pater is naar haar ouders gegaan, maar die houden voet bij stuk en willen hun dochter en nog minder het onechte kind in huis hebben. Ze erkennen Inge, die meerderjarig is, niet meer. In het klooster kan de vrouw met het kind niet blijven, maar je kunt moeder en kind evenmin op straat zetten. Op een dag is de vrouw verdwenen, het kind achterlatende. Dat wordt voorlopig geplaatst in een kinderloos gezin in Orthen: Miel en Maria Kieftveen. Ze hebben een klein boerderijtje en zijn bereid het kind tot zich te nemen. Dat gebeurt dan ook. Enkele jaren later krijgt Miel een erfenis, verkoopt zijn spulletje in Orthen en koopt een wat groter bedrijf in Hattemerbroek, dicht bij de IJssel, waar de grond beter is. En hier groeit de kleine Petra op tot een volwassen vrouw. Hier leert ze een plaatsgenoot kennen, met wie ze al spoedig goed overweg kan: een boe renzoon. Op negentienjarige leeftijd trouwt Petra met Evert, die bij het echtpaar Kieft veen intrekt, want bij Evert thuis zijn nog meer broers en daar is later maar één be drijf te erven, dus Evert neemt met beide handen de kans aan om te zijner tijd als man van Petra die de naam Kieftveen heeft aangenomen, het bedrijf over te nemen. Zo staan op dit ogenblik de zaken. Er is na jaren eindelijk een kind geboren: een doch tertje van bijna een jaar oud. Op dit mo ment is Petra met haar man naar de late Mis. Best mogelijk, dat ze ergens een biertje zijn gaan drinken of even bij Evert thuis zijn aangegaan. Want de laatste Mis is nu onderhand wel uit. De man kijkt op zijn horloge en constateert, dat het half één is. (Wordt vervolgd) Zaterdag j.l. werden te Kamperland de brandweerwedstrijden gehouden. Deze wed strijden gingen uit van de vereniging van bevelvoerenden bij de vrijwillige brand weren op de Bevelanden in samenwerking met het algemeen brandweerwedstrijd- comité van de Nederlandse vereniging van brandweercommandanten. 18 korpsen namen deel aan de wedstrijd. Een ebject in het graanbedrijf van Cebeco- zuidwest moest worden bestreden, waarbij ook een tweetal slachtoffers waren be trokken. Met name B. Wilderom, een brandweerman van het korps Kamperland, speelde deze rol bijzonder goed en wist somtijds, ondanks de ernst van de voor gestelde situatie, het toekijkende publiek tot lachen te brengen. Het tweede slacht offer G. van de Kreeke had het aanmer kelijk rustiger. Hij werd door verschillende korpsen niet of te laat opgemerkt en zo doende niet bij de aanwezige E.H.B.O.- post afgeleverd. Veel korpsen hebben uit een en ander weer veel kunnen leren. De leiding van deze wedstrijd was in handen van provinciaal leider, de heer C. Schout uit Vlissingen. Juryvoorzitter was de heer J. van Sluyters uit Noordwelle en de wedstrijdadministratie werd verzorgd door mevr. C. J. Remeynse - Daalman uit Heinkenszand. 's Morgens te 11.15 uur was de jury en overige genodigden door b. en w. ontvangen in hotel „De Kroon" te Wissenkerke. Bur gemeester Wisse was de gehele dag bij de wedstrijd aanwezig. Ook hij zal a.s. vrijdagavond op de B.B. Bindingsavond in „De Vroone" te Kapelle de prijzen van deze wedstrijd bekend maken. P.V. DE BLAUWE DOFFER - KORTG. Uitslag wedvlucht Quievrain op 13 mei. Deelname 375 duiven. 1 P. J. Wilderom 17.27.49 130.805 201 2 L. de Fouw en zn. 25.52 127.705 198.9 3 M. C. Clement 30.43 129.496 196.8 4 H. J. v. d. Moere 31.53 129.157 194.7 5 A. van de Kreeke 32.10 129.625 192.6 6 P. van Belzen 36.07 132.700 190.5 7 P. J. Wilderom 34.37 2 188.4 8 L. de Fouw en zn. 31.26 2 186.3 9 H. P. Versluijs 34.59 131.010 184.2 10 L. de Fouw en zn. 31.50 3 182.1 WAAR KOMT DIE UITDRUKKING VANDAAN „Iemand iets onder de neus wrijven". Dat wil zeggen op de een of andere manier iemand goed duidelijk maken wat hij heeft misdaan op welke wijze dan ook. Waarom onder de neus wrijven? Wel, in figuurlijke zin dwingt men iemand dan met al zijn zintuigen er kennis van te nemen, want ogen, neus en mond zijn er dan heel .dicht bij. Ook zit er de betekenis in, dat iemand dan de kwalijke reuk van datgene wat hij heeft gedaan goed kan ruiken. „Iets achter de hand hebben." Wanneer men nog iets achter de hand heeft, dan heeft men nog wat in voorraad of in reserve. Deze uitdrukking vindt zijn oorsprong in het zeemansleven en werd toegepast op dat gedeelte van het lopend touwwerk, dat bij het vieren of inhalen „achter de hand" van de achterste van de vierende of trekkende mannen op het dek lag. Kruiswoordpuzzel no. 577 Horizontaal: 1. teken van verdriet - 4. plaats in Drente - 7. inwendig orgaan 11. jong dier - 12. mannelijk dier - 13. rijstbrandewijn - 15. dierengeluid - 16. het zelfde (afk.) - 18. jongensnaam - 19. soort kers - 21. meisjesnaam - 23. niets - 24. kledingstuk - 26. afslaande weg - 28. meubel 31. rivier in Frankrijk - 32. soort - 34. houding - 35. telwoord - 39. grap - 41. soelleiding - 44. meisjesnaam - 46. kleine steentjes - 48. meisjesnaam - 49. gemeen schappelijke grond - 51. sierlijke knoop 53. wiskundige figuur - 56. inkerving - 58. familielid - 59. waterstand (afk.) - 60. metaal - 62. plezier - 63. plaats in Gelder land - 64. plaats in Noord-Afrika - 65. lichaamsslagader - 66. voedsel. Verticaal: 1. klap - 2. dwaas - 3. Moh. geestelijke - 5. dierenverblijf - 6. rustplaats 8. jongensnaam - 9. herkauwer - 10. hoofd deksel - 14. knaagdier - 15. dunne - 17. werppijltje - 18. grondpaaltje - 20. onbe werkte - 22. bloem - 25. vloeistof om te drinken - 26. op deze wijze - 27. gewicht (afk.) - 28. stoomschip (afk.) - 29. Frans lidwoord - 30. gevat - 33. krantenjongen 36. bevel - 37. nauwte - 38. inwendig orgaan 39. familielid - 40. godsdienst (afk.) - 41. vingersieraad - 42. deel van het been - 43. gouden tientje (afk.) - 45. tocht - 47. smalle strook - 50. Europese hoofdstad 51. muziekteken - 52. vaartuig - 53. zijde 54. ovenkrabber - 55. paradijs - 57. ge vangenis - 61. lofdicht. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 876 Horizontaal: 1. n.v. - 3. vlo - 6. eel - 8. ta 10. lava - 11. bruin - 14. epos - 15. thea 17. snob - 19. lam - 21. arglist - 23. enk 25. aga - 27. eos - 28. tbv - 30. kwarts 33. moreel - 35. ala - 36. pasta - 39. uns 40. st - 41. noen - 42. halt - 43. si - 44. eva - 46. essen - 48. ade - 50. treden 52. daarna - 55. lap - 56. aar - 58. sla 59. pop - 61. pendule - 64. fee - 66. heet 67. sint - 69. esse - 70. niets - 72. enge 74. ge - 75. les - 76. tol - 77. ob. Verticaal: 1. nl - 2. vara - 3. vat - 4. ober 5. nu - 6. enns - 7. leb - 8. toon - 9. as 12. rage - 13. isis - 16. haat - 18. otto 19. lok - 20. maal - 22. loes - 23. even 24. kil - 26. granada - 29. brutaal - 31. water - 32. speen - 33. maand - 34. essen 37. ans - 38. the - 45. velp - 47. stad 49. draf - 50. top - 51. eppe - 53. asen 54. are - 56. anti - 57. rust - 60. oase 62. eens - 63. list - 65. ergo - 66. hel 68. tel - 69. eg - 71. en - 73. eb.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 1