Medicijnen SLAPEN DOET MEN AKTIEF ALS MEN OUDER WORDT IÏERHEIDSIMOED WORDT STEEDS GROTER DE PRIMITIEVE MENS BEZAT EEN GENEESINSTINKT KANS OP GEBRUIK IN EEN Sinds de mens ten strijde trok tegen de andere mens, of tegen dieren, heeft hij getracht zich te bedienen van wapens. Wa ren het aanvankelijk stenen en stokken, later werden het scherp geslepen stenen, die als messen dienst konden doen, de speer, pijl en boog en wat al niet meer. De ontwikkeling van het wapentuig hield gelijke tred met de technische ontwikkeling en het is ook begrijpelijk, dat wij in onze moderne tijd met zijn formidabele tech nische en wetenschappelijke ontwikkeling geconfronteerd worden met wapens met een ontzagwekkende uitwerking. Hierbij denken we al niet eens meer aan moderne wapens in de vorm van schiet tuig, zoals verdragend geschut, snelvurende handwapens en wat al niet meer, neen, hierbij denkt men automatisch aan die afgrijselijke wapens, die men heeft ont wikkeld en die worden gerekend' tot de zgn. A-B-C-wapens, waarmee bedoeld wordt: atoomwapens in hun diverse vor men, bacteriologische wapens en chemische strijdmiddelen. Het zijn hoofdzakelijk deze wapens, waarvoor men overal in de wereld de grootste angst heeft, omdat zij in staat zijn duizenden, zo niet tienduizenden of honderdduizenden mensen tegelijk te doden, of althans ernstig te verminken. Het zijn geen gewone oorlogswapens meer, maar gewoon uitroeiingsmiddelen. Het nare ervan is, dat het wapens zijn, die door een even tuele vijand zonder enige twijfel (in strijd met elk internationaal recht) gebruikt zul len worden tegen burgerbevolkingen, juist die groep die niet voldoende in staat is zich tegen dergelijke middelen te bescher men. In de organisaties der militaire ap paraten is met het gebruik van dergelijke wapens steeds rekening gehouden, maar de enorme aantallen ongeorganiseerde bur gers zijn een gemakkelijk doelwit en zelfs het sterkste militair apparaat zal instorten, wanneer het zogenaamde thuisfront door dergelijke terreuraanvallen instort. We za gen dit in augustus 1945 bij de Amerikaanse aanvallen met atoombommen op Japan. De enorme aantallen doden, het instorten van de strijdlust in het land zelf. be tekende Japans totdie capitulatie. Iets soort gelijks maakte Nederland mee tijdens het bombardement op Rotterdam in de mei dagen van 1940, hoewel men hier nog te maken had met, wat men in vakkringen noemt het gebruik van conventionele wa penen (normale explosiebommen). Het is in een moderne oorlog zo, dat als het er op aan komt, de burgerbevolking meer gevaar loopt, dan de soldaten aan het front. Zij zijn getraind, kunnen zich met diverse middelen verweren, terwijl de bur gers onbeschermd moeten afwachten wat een tegenstander doet. Het zijn deze overwegingen, die de mens heid in de gehele beschaafde wereld de angst om het hart doet slaan. Wanneer men weet welke afschuwelijke wapens er in de A-B-C-groep beschikbaar zijn, dan kan men zich moeilijk als normaal mens voorstellen, dat een vijand die zou ge bruiken en toch bestaat die mogelijkheid. Naast de diverse soorten atoomwapens, met grotere en minder grote explosieve uit werking en met meer of minder straling en Fall-out, waarover we dan maar niet zullen praten, omdat deze wapens vrij algemeen bekend zijn, zijn er nog de B- en C-wapens. De Bacteriologische wapens zijn bedoeld om bacteriën bij de vijand te verspreiden, die (zonder dat men het bemerkt want men kan deze bacteriën niet zien, nog ruiken of zo) ernstige epidemiën doen uitbarsten, zoals pest, cholera, miltvuur, papegaaiziekte, en zovoort. Wapens dus, waartegen men vrij wel geen enkel verweer heeft, en die hon derdduizenden slachtoffers zouden kunnen maken. Dan zijn er de chemische strijdmiddelen, zoals zenuwgassen, verstikkende gassen, blaartrekkende gassen, prikkelende gassen, e.d. Het is zonder meer duidelijk dat de ge volgen van het gebruik van dergelijke middelen al even erg zijn. Op de ontwapeningsconferentie in Ge- nève werkt men hard aan een beperking, ja, liefst aan een verbod op dit soort wapens. Wat de atoomwapens betreft is er reeds een stop, ook al zouden ze in een eventuele oorlog natuurlijk toch gebruikt kunnen worden, want de stop betreft de bovengrondse proeven en de verspreiding van deze wapens. Dat neemt niet weg dat de twee grootmachten, samen met Frankrijk en in mindere mate communistisch China, over een flink assortiment beschikken. De bacteriologische wapens wil men wel in z'n totaal afschaffen en daarover zijn besprekingen aan de gang. Wanneer men tot een akkoord zou komen, betekent dit dat de aanmaak wordt gestopt en de aan wezige voorraden worden vernietigd. Een belangrijk punt in deze is natuurlijk weer de controle op een en ander, want inter nationaal vertrouwd men elkaar totaal niet. Ook op het gebied van de chemische wapens wenst men aanzienlijke beper kingen, maar er zijn ook hier weer dui zenden voetangels en klemmen, die pro blemen opwerpen. Maar het feit is er dan toch, dat men pogingen in het werk stelt om een en ander te beperken of te stoppen. De grote moeilijkheid blijft echter, dat wanneer er sprake is van een konflikt, de betreffende in minder dan geen tijd weer over dergelijke wapens kunnen be schikken, omdat ze in de moderne labo ratoria snel zijn te vervaardigen. Toch staat wel vast, dat de kans, dat bij een groot konflikt dergelijke wapens zullen worden gebruikt, bijzonder klein is. Dat klinkt velen misschien wat overdreven optimistisch in de oren. Maar toch valt het naar alle waarschijnlijkheid wel mee, GROTE OORLOG IS GERING. juist omdat het hier gaat om dergelijke afschuwelijke wapens, dat iedereen er bang voor is, ook een eventuele aanvaller. Het voordeel schuilt in wezen in het feit, dat beide grootmachten over deze wapens be schikken en in een eventueel groot konflikt zal geen van beide het aandurven de eerste te zijn die een dergelijk wapen gebruikt, omdat hij met vrijwel 100 °/o zekerheid weet, dat de vijand die nooit in één slag totaal te vernietigen is, dan met dezelfde wapens zal terugslaan. Anders lag dit indertijd bij het gebruik van het eerste strijdgas in de eerste we reldoorlog, toen de vijand er door werd verrast. Hetzelfde zagen we in 1945 bij de atoomaanval op Japan, dat op dit wapen geen antwoord had. In diezelfde tweede wereldoorlog beschikte beide partijen over grote arsenalen met gaswapens en toch Mensen, die het geluk hebben steeds goed te slapen, kunnen er zich geen voor stelling van maken, hoe verschrikkelijk sla peloze nachten zijn. Helaas klagen steeds meer mensen over slapeloosheid. Men vindt de verschijnselen niet alleen bij Europeanen en Amerikanen, want de slapeloosheid is een verschijnsel dat samengaat met de be schaving en het begint nu ook steeds meer voor te komen in de ontwikkelingslanden. De slaap is niet, zoals velen denken, een passief gebeuren, maar een aktieve bezig heid in de hersenen. Dit is namelijk de ont dekking die professor Jielholz te Bazel enige jaren geleden deed. De verschillende zogenaamde „slaapzones" treden daarbij in werking, terwijl het bewustzijn, zoals we dat tijdens het wakker zijn kennen, lang zaam verdwijnt. De diepte van de slaap verandert steeds in de loop van de nacht en het merkwaardige is wel, dat blijkt, dat de echt diepe slaap niet de slaap is, waarbij de mens zich het meest ontspant. Geheel ontspannen is men juist tijdens de zogenaamde „aktieve slaap". De spieren zijn dan geheel ontspannen en komen tot rust, maar uit verschillende waarnemingen, zoals de elektrische stroom, die men kan meten als gevolg van de hersenaktiviteit en die even groot is als in waaktoestand, de bewegingen van de ogen en het op treden van dromen, blijkt dat men dan toch aktief is. Zuigelingen slapen voor het grootste deel op deze manier, maar deze verkwikkende manier van slapen wordt allengs kleiner bij het ouder worden. Twintigjarigen be reiken deze toestand slechts gedurende een vijfde deel van totale slaap en op oudere leeftijd wordt het percentage nog kleiner. Dat is het gevolg van de veranderingen, die in ons plaatsvinden bij het ouder wor den. Natuurlijk zijn er grote verschillen en die hangen samen met diverse indivi duele faktoren. De „aktieve slaap" is echter een absolute noodzakelijkheid, want gedurende die pe- Moet de mens, wanneer hij ouder wordt zich op een andere manier gaan voeden dan voorheen? Ook al zijn de meningen over de meest doelmatige eetgewoonten sterk verdeeld, over het feit dat men wan neer men ouder wordt (en zeker wanneer men eenmaal de vijftig is gepasseerd) zich anders dient te gaan voeden, zijn de me dici en physiologen het beslist eens. Het staat namelijk vast, dat op een dergelijke leeftijd er zich bepaalde wijzigingen in de lichaamsprocessen voltrekken, waardoor de behoeften veranderen. Dit betekent overi gens niet, dat men ziek is. Het is een natuurlijke verandering, die samenhangt met het ouder worden. Door bepaalde omstandigheden zijn de fermenten in ons lichaam niet meer zo aktief als vroeger. Fermenten geeft men ook wel de naam enzymen. Het zijn stoffen in het organisme, die bij de opbouw of afbraak van belangrijke stoffen nodig zijn en deze scheikundige reacties die in ons lichaam plaatsvinden worden er door ge regeld. Op het gebied van de stofwisseling spelen zij dus een zeer belangrijke rol. Wanneer, zoals boven gesteld, hun aktivi- teit minder wordt, laat dit uiteraard niet na een ongunstige invloed te hebben op de totale stofwisseling van de ouder wor dende mens. Het gevolg hiervan is, dat bijna alle voedingsbestanddelen minder goed worden verwerkt en wel speciaal de vitaminen BI en C en kalk. Aangezien ons lichaam nu eenmaal een bepaalde hoeveelheid van di verse stoffen nodig heeft, kan door de geringe aktivileit van de fermenten een toestand ontstaan, waarbij een ernstig te kort van het een of ander optreedt. Is er een tekort aan zuur- en verteringsfermenten, dan kan de vetresorptie daar onder lijden. Het gevolg hiervan kan weer zijn, dat een deel van met het voedsel opgenomen Cal cium (kalk) zich met het onverteerbare vet verbindt en later via de stoelgang onge bruikt te worden uitgescheiden. Aangezien werd door geen van de partijen, hoe hoog de strijd ook oplaaide, hiervan gebruik gemaakt. Zelfs Hitier durfde het niet aan, toen zijn rijk al op instorten stond. De Duitsers zochten het in hun V-raketten, waar de geallieerden moeilijk een antwoord op wisten, en de Amerikanen in het atoom wapen, waar de Japanners voor moesten capituleren. Dus steeds een nieuw geheim wapen, dat de vijand moest verrassen en waartegen hij geen gelijkwaardig wapen kon stellen. Daarom kan men de huidige A-, B-, en C-wapens dan ook gevoeglijk beschouwen als afschrikwekkende wapens, die door hun dreiging eventuele tegenstanders tot ma tiging zullen dwingen. Slechts daar, waar men weet dat de tegenstander geen gelijkwaardig tegenwapen bezit, zoals bij lokale konflikten (het ze nuwgas, dat de Egyptenaren gebruikten in de strijd in Jemen en het traangas en de ontbladeringsmiddelen, die de Amerikanen in Vietnam gebruikten) durft men het aan. Bij een groot internationaal konflikt staat wel vast, dat beide partijen zich vele malen zullen bedenken alvorens tot der gelijke middelen hun toevlucht te nemen. Wie er ooit toe zou besluiten weet, dat niet alleen de tegenstander maar ook het eigen land het slachtoffer zal worden, het geen met dergelijke wapens niet meer be tekent dan de uitroeing van een aan zienlijk deel van de wereldbevolking. riode voltrekken zich ook onze dromen en die dromen zijn bijzonder belangrijk, aan gezien hierdoor onze geestelijke balans weer wordt hersteld. We bevrijden ons als het ware van de psychische konflikten, die we tijdens het wakker zijn hebben opge daan. Dat deze periode van „aktieve slaap" een levensnoodzaak is, blijkt wel uit het feit, dat zelfs mensen, die lijden aan ern stige slapeloosheid toch, al is het maar kort, even die periode van aktieve slaap doormaken, waardoor ze toch enigszins ontspannen zijn en weer wat kracht hebben opgedaan. Uiteraard is slapeloosheid voor de pa tiënt iets verschrikkelijks, waarvan mensen die normaal slapen zich nauwelijks een voorstelling kunnen maken. De oorzaak van slapeloosheid kunnen zeer gevarieerd zijn. We denken hierbij aan ziekte, pijnen, ader verkalking, het verblijven in een werkom geving waar giftige stoffen worden inge ademd. Dan zijn er nog enkele psychische invloeden, zoals depressieve angststemmin- gen. Wil de arts de slapeloosheid van een patiënt behandelen, dan zal hij uiteraard eerst naar de oorzaak moeten zoeken. Bij ziekte of pijnen, zal hij daartegen moeten optreden. Bij een gestoorde bloedtoevoer naar de hersenen als gevolg van aderver kalking, zal hij middelen geven, die de doorbloeding van de hersenen bevorderen en zo zal hij voor elk geval trachten eerst verbetering aan te brengen. De algemene bekende normale slaap middelen zal hij echter zoveel mogelijk vermijden. Bij deze middelen bestaat na melijk het gevaar van verslaving en bo vendien werken zij de zo noodzakelijke aktieve slaap tegen. Dat blijkt bijvoorbeeld al uit het feit, dat men zich na het ge bruik van slaapmiddelen lang niet zo fijn uitgerust voelt als na een normale slaap. De belangrijke aktieve slaap wordt namelijk geschaad. Het behandelen van de echte oorzaak der slapeloosheid is daar belang rijker dan het innemen van slaapmiddelen. alle processen en funkties als de tandwielen van een klok in elkaar grijpen, heeft dat weer tot gevolg, dat de beenderen een tekort aan kalk Irijgen, waardoor ze broos worden, een verschijnsel dat we veel bij- oudere mensen aantreffen. Het zijn verande ringen, die betiteld worden als Osteoporose. Nu bestaat wel de mogelijkheid deze verminderde fermentaktiviteit in gunstige zin te beïnvloeden door het gebruik van bepaalde enzympreparaten, maar er is ook veel te bereiken door een aangepaste voe- ding. Het resultaat van zo'n aangepaste voe ding is groter al naar gelang men er eerder mee begint, want voorkomen is ook hier beter dan genezen. De ouder wordende mens moet er spe ciaal op letten, dat hij voldoende eiwitten krijgt. Hierbij spelen melk en haar bij- produkten zoals kwark en kaas een be langrijke rol. Ook volkorenbrood is zeer nuttig. Volkorenbrood bevat niet alleen bepaalde vetzuren, die een belangrijke bij drage leveren bij de verwerking van vetten, maar ook vitaminen van de B-groep die weer voor het gezonde organisme onont beerlijk zijn. Wanneer men ouder wordende mensen adviseert om vooral melk, fruit, groenten en volkorenprodukten te gebruiken inplaats van de pure kaloriën-leveranciers zoals sui ker, koolhydraten, e.d. dan heeft dat de bedoeling dat zij met de kaloriën ook divrese belangrijk voor de stofwisseling zo nuttige bijstoffen in hun lichaam krijgen. Hierdoor is men dan in staat uit een be trekkelijk klein aantal kaloriën een maxi mum aan voedingsphysiologisch nut te ha len. Uiteraard heeft een dergelijke voedings- methode ook zijn nut voor jonge mensen. Zeker is het belangrijk, wanneer men reeds jong tot een dergelijke voeding besluit, waarvan men later bij het ouder worden zoveel nut kan hebben. Wanneer de moderne mens ziek is of pijn heeft, dan consulteert hij de dokter en die schrijft hem medicijnen voor, die hem beter moeten maken. Met het recept begeeft hij zich naar de apotheek en daar maken speciaal opgeleide deskundigen het medicijn voor hem klaar. Wat de patiënt gebruikt, weet hij meestal zelf niet, maar in veel gevallen zijn de medicijnen vervaar digd volgens oude recepten en uit grond stoffen die bijna zo oud zijn als de mens heid zelf. Gedurende het grootste deel van het be staan van de mens op aarde was hij geheel op de natuur aangewezen waar het de be strijding van pijn en ziekte betrof en de planten hebben hem daarbij grote diensten bewezen. Het staat vast, dat reeds de primitieve oermens zich met behulp van plantaardige stoffen aan de geneeskunst heeft gewijd. Wanneer we dat overdenken rijst ogenblik kelijk de vraag, hoe het mogelijk is, dat de mens zijn juiste keus wist te maken uit de duizenden en duizenden planten die hem op aarde omringen. Het staat wel vast dat de mens evenals de dieren, in zijn primitieve stadium be schikte over een geneesinstinkt. Evenals de kat instinktief gras eet, wanneer haar maag van streek is en het vee bepaalde planten, die giftige stoffen bevatten, tussen het gras laat staan, heeft de mens instinktief aangevoeld welke kruiden hem van dienst konden zijn bij de bestrijding van ziekten en pijnen. Later toen de mens deze eigenschap kwijt raakte, bouwde hij voort op traditie en ervaring, daarnaast lustig experimenterend, terwijl bovendien het toeval hier en daar een handje hielp. Zo heeft de schat aan plantaardige geneesmiddelen zich in de loop van duizenden jaren gestadig uitgebreid Hoezeer de mens verstrikt in bijgeloof kan dwalen, blijkt wel uit de zogenaamde signatuurleer, die elke wetenschappelijke grondslag mist. Volgens deze leer zouden die planten, die de mens tot heil kunnen strekken door tekenen kenbaar zijn. Be haarde planten zouden een middel tegen Wanneer men een open oog heeft voor de ontwikkelingen van deze tijd, dan ziet men duidelijk, dat er zich in snel tempo processen voltrekken, die onze maatschap pelijke structuur grondig zullen veranderen. Wij leven momenteel in een soort over gangsperiode en het is duidelijk, dat daarin spanningen optreden die zo nu en dan ook tot uitbarstingen leiden, omdat de ontwik kelingen dermate snel gaan, dat niet ieder een zich snel genoeg daaraan kan aan passen. Dat is ook de oorzaak van veel ontevredenheid, die zich vooral onder de jeugd manifesteert. Jonge mensen zijn van nature belust op vrijheid, vooral wanneer zij op een leeftijd komen dat zij zich gaan ontworstelen aan het ouderlijk gezag. In die periode zijn zij vol idealen en willen zij trachten zichzelf te zijn en te vinden en daarvoor hebben zij vrijheid nodig. Zij hebben echter over het algemeen nog geen besef van het feit, dat in een maatschappij, zoals die zich mo menteel door de omstandigheden en evo lutie ontwikkelt, er slechts sprake kan zijn van een beperkte vrijheid, namelijk vrijheid in gebondenheid. Het individu kan in maatschappelijk veifoand leven, namelijk tot op zekere hoogte vrij zijn, omdat de gemeenschap waarin hij leeft, voor haar instandhouding en het juiste verloop van de processen die zich in die gemeenschap afspelen, genoodzaakt is bepaalde regels op te stellen, waaraan iedereen binnen die gemeenschap zich heeft te houden. Het benauwende voor veel jonge mensen is, dat door de huidige ontwikkeling de gemeenschap genoodzaakt is steeds meer regels op te stellen, meer eisen te stellen aan de leden en daarmee de vrijheid van het individu meer beperkt. Dat brengt weerstanden met zich mee die nu en dan tot uitbarstingen leiden. Wat zien we momenteel gebeuren? Onze maatschappelijke en economische ontwik kelingen hebben vormen aangenomen, die het voor de overheid noodzakelijk maken haar invloed op de gemeenschap uit te breiden. We behoeven hierbij alleen maar te denken aan een gebied als sociale zaken. De leden van de gemeenschap verlangen meer veiligheid op sociaal terrein. De over heid dient deze veiligheid te bieden, doch dat brengt met zich mee, dat de leden van de gemeenschap zwaarder worden be last, dat zij zich aan nieuwe spelregels moeten gaan houden, kortom er een nau were relatie tussen burger en overheid ontstaat. De overheidsinvloed zal op korte termijn nog meer gaan toenemen. Dit heeft weinig te maken met de politieke wil en kleur van een bepaald kabinet, maar komt louter voort uit een technische noodzaak, omdat de overheid de behoeftenbevrediging van een aantal collectieve zaken ter hand moet I nemen. We zien dit op velerlei terreinen. We haaruitval zijn. Planten met rood melksap vormden volgens deze leer een geneesmiddel tegen bloedziekten, geel melksap tegen geelzucht en zo zouden we door kunnen gaan. Niets is echter minder waar dan dat deze signatuur juist zou zijn. In de loop der tijden heeft de mens zich een schat aan ervaring verworven en naarmate de wetenschap zich verder ont wikkelde leerde hij al deze plantaardige stoffen op de juiste wijze aanwenden. Het toeval heeft in veel gevallen een handje geholpen en daarover zijn diverse verhalen in omloop, die weliswaar in de meeste gevallen niet gecontroleerd kunnen worden, doch dermate voor de hand liggen, dat de mogelijkheid van het gebeuren niet uitgesloten is. Zo zou een koortslijder in de rimboe zijn dorst hebben gelaafd met water van een stroompje en de koorts verdween. Bij later onderzoek bleek, dat het water op geloste stoffen bevatte van een omgevallen kinaboom. De koortswerende eigenschappen van de bast van deze boom worden nog voortdurend aangewend in de vorm van „kinine". Zo zouden er nog veel meer voorbeelden kunnen worden genoemd. Duizenden plan ten staan ten dienste van de lijdende mens heid en zij hebben in de loop der eeuwen hun nut bewezen. Reeds in 1898 publiceerde Dragendorff in zijn bekende werk „Heil- pflanzen" er niet minder dan ruim 12.000. Nog regelmatig ontdekt men nieuwe bruik bare planten naast de van ouds bekenden, zoals opium, kina, moederkoren, vinger hoedskruid, rabarber, sennabladeren, cas- cara en vele anderen. Dikwijls komen deze nieuwe planten tot ons via primitieve volkeren die ze al sinds mensenheugenis gebruiken voor de bestrij ding van bepaalde kwalen. Mannen van de wetenschap komen dan plotseling tot de ontdekking, dat dergelijke primitieve een bepaald soort plant benutten voor een geneeskundig doel. Men gaat een en ander onderzoeken en komt tot verrassende resultaten. Zo vormt de flora een schat kamer tot heil der mensheid. zien het op economisch gebied, waar sprake is van het vormen van steeds grotere een heden en het wegvallen van de kleintjes die de ontwikkelingen niet kunnen bij houden. We zien dit op het gebied van de volksgezondheid, in het bijzonder waar het gaat om bodem-, water- en luchtverontrei niging te bestrijden. We zien het op het gebied van de recreatie, de planologie, de internationale samenwerking en op zoveel andere terreinen. Het zijn geen zaken die door particulieren, hoe groot, machtig of deskundig ook, kunnen worden behandeld. Hier dient de overheid, als vertegenwoor diger van ons allen, de zaken te behartigen. Het zal echter duidelijk zijn, dat er nu en in de toekomst aan diezelfde overheid aanzienlijk hogere eisen zullen worden ge steld in het bijzonder waar het gaat om visie, initiatief en dynamiek. Doordat de overheidsinvloed toeneemt, worden we meer afhankelijk van wat die overheid doet en hoe zij het doet. Dit houdt weer in, dat wij levend in de „vrije wereld" er groot belang bij hebben dat onze invloed op de overheid ook groter wordt. Daarom is het zeker in de toekomst van belang, dat de Nederlander meer politiek bewust wordt en dat ons parlement in de ware zin des woords het controle-apparaat wordt van de leden van de gemeenschap. Het een vloeit uit het ander voort. GERANIUMS IN DE BALKON- BAKKEN Het is een feit, dat balkonbakken vol met fraaie, fel gekleurde bloemen, het aanzien van een huis bijzonder opvrolijken. Als planten in de balkonbakken gebruikt men dikwijls geraniums, die luisteren naar de mooie, vreemde naam: Pelargoniums. De geranium wordt hiervoor genomen, om dat deze plant bijzonder geschikt is voor het doel. Voordat we de geranium in de balkon- bak zetten, moet de aarde goed vochtig worden gemaakt, zodat de plant goed aan slaat. Ook de kluit van de over te zetten geranium maken we goed nat, dit om te voorkomen dat de kluit uit elkaar valt. Bovendien is zo'n natte kluit veel gemak kelijker uit de bloempot te krijgen. Geraniums die aanvankelijk hebben bin nen gestaan, zetten we niet zonder meer in de balkonbak. Eerst moeten deze gera niums aan de buitenlucht wennen en daar na zetten we ze pas over. We plaatsen ze daartoe op een mooie dag buiten. Wanneer ze eenmaal zijn gewend, kunnen ze in de bakken worden gedaan. Denkt u er ook aan om onder in de bak een laagje potscherven te leggen, op dat het overtollige water kan weglopen door de gaatjes. Anders krijgt u rotting in de bak en sterven uw planten af. SLAPELOOSHEID, EEN BESCHAVINGSVERSCHIJNSEL HET VOEDINGSPATROON MOET ANDERS WORDEN GEVOLG VAN ONTWIKKELING NAAR EEN NIEUWE MAATSCHAPPIJ

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 2