NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD GD EEN ILLUSIE ARMER U houdt nu het meest geleien blad op Noord-Beveland in handen Zeeland Magazine? No. 3610 Vrijdag 5 mei 1978 81e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON 3 08 - GIRO 266882 Abonnementsprijs ƒ18,00 per jaar Franko per post ƒ30,00 per jaar Advertenties 30 ct per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Julia knikt. „Ik neem aan, dat ik het wel begrijp. Vader zal wel door die jongens betrapt zijn, toen hij met Martie in bed lag. Met het bekende gevolg. Jammer, dat er in ons land zulke milde straffen gegeven worden voor dergelijke misdrijven. Die gang sters horen toch zeker minstens tien jaar in de gevangenis!" De volgende ochtend is de winkel weer open. Julia drentelt er wat rond, neemt af en toe iets in handen en praat. „Weet je... vader heeft dit alles van de grond af op gebouwd. Ik had echt veel respect voor hem, want hij was eigenlijk nergens te beroerd voor, vast niet." Ze wijst op de rekken aan de wanden en de etalage. „Dat heeft hij zelf allemaal getimmerd en ge schilderd. Daarin was hij bizonder handig. Jij moet deze zaak voortzetten, Jossa, dat ben je eigenlijk aan hem verplicht. Hij mocht jeja, ik weet het. Hij gaf altijd hoog van je op. Aanvankelijk zag ik je niet erg staan hier. Ik dacht: snolletje nummer zoveel. Sorry, dat ik het zo cru zeg, maar zo zag ik het. Later begreep ik geleidelijk aan, dat jullie verstandhouding anders was. Trouwens, jij bent de eerste schilderes, die in zijn leven kwam." Jossa knikt. „We waren in de eerste plaats confraters, later ook goede vrienden, meer niet. Ik beschouwde hem eigenlijk als een broer, zie je? We hadden altijd onze eigen slaapkamers en eerbiedigden el kanders privacy. Daarom had ik eigenlijk geen enkel vermoeden van enige vriendschap tussen hem en Martie." Julia knikt enkele malen, maar heeft nog één vraagstuk, waarmee ze eigenlijk al een hele tijd loopt..., dus ook al toen haar vader nog leefde. „Mijn vader kennende," zegt ze aarzelend, „probeerde hij dan nooit wat met je? Hij was een versierder als misschien geen ander." Jossa glimlacht even. „Hij wist, dat ik meteen zou vertrekken, als hij dat waagde." Julia is enigszins verbaasd met dit ant woord. „Wist hij zich tegenover jou altijd te beheersen? Had je in dit opzicht echt nooit moeilijkheden met hem?" Jossa dacht enkele ogenblikken na, voor ze vervolgde: „Ik zag natuurlijk wel eens in zijn ogen, dat hij meer wilde dan een zoen op zijn wang. Maar dat verlangen was er bij mij nu eenmaal niet en ergens was je vader toch altijd een gentleman. Hij respecteerde mijn zwijgende afwijzing. Tenslotteje vader had echt heel wat goede eigenschappen." Julia vertelde verder. „Natuurlijk. Hij was voor mij altijd een schat, nooit een kwaad woord over moeder, hoewel ze hem hele maal niet aardig heeft behandeld." Zaterdagsmorgens is daar mevrouw Van der Eijnde weer. En heeft haar smoesje wel klaar. „Ik maakte me ongerust over je, Julia. Het moet immers voor jou een hele schok geweest zijn zo je vader te verhezen. Ik ben van mening, dat ik in deze eerste moeiüjke dagen je bij moet staan. En daarom ben ik gekomen." Jossa geeft geen commentaar, maar ziet wel aan het gezicht van Dolfs dochter, dat ze het er helemaal niet mee eens is. Er wordt koffie gedronken, maar het is zaterdag en dus zijn er telkens klanten, zodat Jossa veel in de winkel is en niet kan horen, wat moeder en dochter be praten. door Leida Graafland In de middag komt de vrouw ineens in de winkel en bekijkt alles. Zo langs haar neus weg merkt ze op, als er even geen klanten zijn: „Dit is een goed beklante winkel, Jossa. Daar zal wel behoorlijk aan verdiend worden, niet? Ik heb wel eens gehoord, dat aan dit genre artikelen zo'n veertig tot vijftig procent winst zit. Degene, die deze zaak met de goodwill overneemt, zal met een behoorlijk bedrag op de prop pen moeten komen." Jossa verbijt zich, maar houdt haar mond. Ze probeert net te doen alsof ze de vrouw niet ziet of hoort, maar als ze op een gegeven ogenblik één van de door Jossa geboetseerde beeldjes in de hand neemt en zegt: „Het is natuurlijk je reinste kits, dat ziet iedereen zo. Massa fabriekswerk," loopt Jossa rood aan. En de maat is vol, als de vrouw aan de onderkant van het beeldje kijkt en constateert: „Er staat niet eens op, waar het vandaan komt. 't Zal wel goedkoop Japans spul zijn..." Want met een ruk ontneemt ze het beeldje en houdt het als beschermend tegen haar borst. „Dat u een dom mens bent, wist ik al van Dolf, daarom hoeft u het hier niet meer te demonstreren. Dit beeldje heb ik zelf gemaakt, mevrouw. Een pendant ervan is in januari van dit jaar tentoongesteld in 's Hertogenbosch en bekroond met een prijs. Het heeft honderd en vijftig gulden opge bracht en dat moet dit ook kosten. Wilt u zo goed zijn nergens meer aan te komen? Ik heb een hekel aan ruzie, daarom duld ik u hier. Maar in werkelijkheid hebt u hier niets meer te maken, want u bent al jaren van Dolf gescheiden." Mevrouw Van den Eijnde loopt op haar beurt rood aan. „Wat verbeeldt u zich wel? Alles, wat hier staat, was van Dolf en is dus nu van mijn dochter, wier be langen ik behartig en dat dit nodig is, kan ik nu wel uit uw reaktie opmaken. Wat had u, toen u verleden jaar bij Dolf introk? Nou? Als Julia wil, kan ze u met een uur op straat zetten. U hebt hier hele maal niets te vertellen, weet u dat? U hebt nergens recht op. Er is geen testament, dus Julia is enig erfgenaam!" Jossa heeft zich intussen alweer onder controle. Ze wijst enkel naar de verbindings deur tussen winkel en halletje, dat ener zijds naar het atelier voert en anderzijds naar de keuken en het magazijntje. „Wilt u zo vriendelijk zijn te verdwijnen? Ik wil u hier niet meer in de winkel hebben en als u dat niet aanstaat, kunt u zich bij Julia beklagen." Op dit moment komen er twee klanten binnen. De vrouw, die waarschijnlijk een scherp woord op haar lippen heeft, kiest eieren voor haar geld en verdwijnt naar achteren. Jossa helpt de klanten, die een schilderij willen en daartoe loopt Jossa even naar het atelier om enkele doekjes en paneeltjes van zichzelf naar voren te halen. In a nutshell ziet ze moeder en dochter in Dolfs hoekje in een druk ge sprek verwikkeld, maar het kan haar niets schelen. Als Julia zich door haar moeder laat bepraten en opwarmen, roept ze de hulp van haar vader in. Ze is niet van plan Bent u reeds geabonneerd op een twee - maandelijks tijd- schift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren emalag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechte 18,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: POSTBUS 1 - WISSENKERKE voetstoots te capituleren voor de ex-vrouw van Dolf. Ze heeft enkel met Julia te maken. Jossa verkoopt een mooi doekje en zal het laten inlijsten. Daar zorgt een plaats genoot altijd voor. Met een dag of drie zal het worden bezorgd, dat belooft Jossa. En schuift de drie briefjes van honderd en twee van vijf en twintig in de la. Maar als de klanten vertrokken zijn, bedenkt ze zich en haalt de driehonderd en vijftig gul den er weer uit om ze in de zak van haar winkelschort te steken. Safety first. Want vanaf dit ogenblik bestaat de mo gelijkheid, dat ze me er uit donderen en hoe kom ik later dan nog aan mijn eigen dommen? Zodra ze er gelegenheid voor heeft, belt ze haar vader en zet de feitelijke toestand uiteen. Frans Hunninkhuizen begrijpt haar en zegt toe meteen na de middag naar Boxtel te rijden. „Houd ik ieder geval tot zolang vrede", adviseert de man. „Slik des noods wat, maar houd je mond." De rest van de middag ziet Jossa noch Julia, noch haar moeder in de zaak. Na sluitingstijd keert Jossa terug naar de keu ken en begint eten klaar te maken. Moeder en dochter blijken thee gedronken te heb ben; er is haar niets gebracht en ze had het te druk in de winkel om even naar achteren te wippen. In de dagen, dat Dolf nog leefde, zorgden ze op deze wijze voor elkaar: de een deed de winkel, de andere zette thee of koffie en bracht dat naar voren. Jossa voelt ineens de vijandige sfeer, maar ze laat niets merken. Binnen goed drie kwartier heeft ze het eten klaar en dekt de tafel voor drie personen. Gedachtig aan het advies van haar vader zwijgt ze. Het diner wordt dan ook zo ongeveer zon der spreken genuttigd. Er heerst een soort gewapende vrede. Na het eten, dat helemaal alleen door Jossa is opgediend, ruimt ze ook alleen de tafel af, maar zet de vaat zonder meer op het aanrecht. Ze heeft onder deze omstandigheden echt geen zin ook nog te gaan afwassen. Tenslotte heeft ze vrijwel de hele dag in de winkel gestaan en nu voelt ze, dat ze hondsmoe is. Het was druk, ze heeft gelukkig goed verkocht, maar je krijgt het niet kado. Tegen half acht stopt er een wagen voor de winkel. Jossa, die in haar eentje boven zit, omdat moeder en dochter er blijkbaar de voorkeur aan geven na het diner zich weer terug te trekken in het atelier, ziet haar oom uitstappen en gaat naar beneden om hem binnen te laten. In de winkel heeft ze met hem een kort gesprek en zet nogmaals de situatie uiteen. „Ik heb er ook geld in gestoken, oom, echt waar." Ze wijst op de afdeling ge reedschappen, die een hele hoek in de win kel beslaat. „Dolf zag er geen brood in, maar omdat er telkens naar gevraagd werd, besloot ik het aan te schaffen. Dik drie duizend heb ik er in gestoken en ik ben dus echt niet van plan dit voetstoots hier te laten, als ze de brutaliteit hebben me op straat te zetten." „Heb je er papieren van?" informeert haar vader. Jossa haalt haar schouders op. „Daar denk je toch niet aan, als iedereen gezond is? Dolf gaf er zijn fiat aan. Het was een soort stilzwijgende overeenkomst. Het enige iso ja, de nota's staan op mijn naam, als gevolg van een eigenaardige samenloop van omstandigheden." „Heb je die bij de hand?" Jossa knikt. „Boven in het kistje, waarin alle documenten en zo voor de belastingen werden bewaard." „Heb je er een sleutel van?" Ze glimlacht. „Allicht. In feite waren we immers compagnons?" (Wordt vervolgd) GEZELLIGE AVOND VOOR SPORTVISSERS Het bestuur van de Noord-Bevelandse hengelsportvereniging had voor haar leden en genodigden op vrijdag 28 april 1978 een gezellige avond vastgesteld, die ge houden werd in het Jhr. Mr. De Casem- broothuis te Kamperland. Niet alleen de gezelligheid onder elkaar was het doel van deze bijeenkomst, zo bleek later. Deze avond werd tevens benut om enkele leden van de vereniging te hul digen in verband met het vele werk dat zij gedaan hadden en nog doen voor de vereniging. De avond werd geopend door voorzitter Biondina uit Kamperland die allen een hartelijk welkom toeriep en hoopte dat het voor allemaal een prettige avond zou worden. Nadat het bandje „The Leo's" pittige dansmuziek ten gehore had gebracht, dat afgewisseld werd met het te spelen bingo- spel, werd de oud-voorzitter P. v. d. Vreugde uit Kamperland verzocht om op het po dium te komen. Voorzitter Biondina sprak hem in hartelijke bewoording toe en noemde het feit dat hij ruim 10 jaar voorzitter van de vereniging was geweest, een hele prestatie. Als dank en blijk van waardering bood hij hem een polshorloge en een wandbord aan, terwijl zijn echtgenote een prachtig boeket bloemen in ontvangst mocht nemen. De oud-voorzitter dankte voor de ont vangen cadeau's en eindigde met het uit spreken van de beste wensen voor de vere niging. Nadat „The Leo's" zich nog eens hadden laten horen, viel dit ten deel aan de heer Minnaard, secretaris der vereniging. Bion dina sprak hem toe en zei dat het vele werk dat hij voor de vereniging verricht door allen zeer gewaardeerd wordt. Min naard, zo zei hij, is iemand die zich het liefst op de achtergrond ophoudt, maar door zijn werk voor de vereniging beslist op de voorgrond komt te staan. Aan hem werd een cadeaubon overhandigd, te be steden naar eigen goeddunken en inzicht. In antwoord daarop zei Minnaard dat hij hierop niet had gerekend. Hij bedankte het bestuur en de leden der vereniging voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopte verder nog enkele jaren voor de vereniging werkzaam te kunnen zijn. Nog een derde persoon viel een huldiging ten deel. Dit lid der vereniging vierde op 29 april 1978 zijn koperen huwelijksfeest. Dit feit was aanleiding voor het bestuur om dit lid met zijn echtgenote aan dit feit te herinneren. Verschillende geschenken mocht hij van het bestuur in ontvangst nemen, terwijl de voorzitter hem met dit feit feliciteerde. Al met al was het een zeer goed ge slaagde avond, die door ongeveer 60 per sonen werd bezocht. OUDERAVOND OPENBARE SCHOOL TE WISSENKERKE Vrijdag 28 april organiseerde de ouder commissie van de openbare basisschool te Wissenkerke haar jaarlijkse ouderavond, in het Dorpshuis. Op deze druk bezochte ou deravond waren behalve de ouders, ook leden van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs aanwezig. Het eerste deel van de avond bestond uit een officieel gedeelte, waarin het finan cieel verslag van de penningmeester be handeld werd. Dhr. C. Dierks werd gekozen tot oudercommissielid, in plaats van dhr. M. de Smit, die aftredend was. Als dank voor het vele werk dat hij als oudercom missielid heeft verricht, kreeg hij een pre sentje aangeboden. Na dit officiële deel brachten de kinderen van klas 1 en 2 het toneelstuk „Hoe ka bouter Pin hofdichter werd" voor het voet licht. Dit toneelstuk, geschreven door B. Henderiksen, onderwijzer aan de openbare school, werd met zeer veel enthousiasme gespeeld. Na een korte pauze voerden de kinderen van de 3e, 4e, 5e en 6e klas de musical „De wonderlijke machine van pro fessor Knap" op. Een stuk zang, spel en dans, wat de ouders zeer boeide. De avond werd na de pauze met verloting voortgezet met een schaduwspel. Enkele ouders hadden dit samen met kinderen uit de zesde klas ingestudeerd. De wat vreemde dokter, gespeeld door dhr. C. Bos, bleek een zeer kundig chirurg te zijn. De avond werd besloten met een dia show verzorgd door de kinderen van de hoogste klassen. De zelfgetekende dia's werden begeleid door een geluidsband, die de kinderen ook zelf gemaakt hadden. Het uitbundige applaus aan het eind van de avond was voor de kinderen een verdiende pluim op hun hoed. Kruiswoordpuzzel no. 574 Horizontaal: 1. familielid - 2. indien - 5. jongensnaam - 8. landbouwwerktuig - 10. kindergroet - 11. plaats in Overijsel - 14. Frans voegwoord - 16. zoogdier - 18. maand 19. windrichting - 21. hinder - 23. tot nader order (afk.) - 24. luizeëi - 25. deel van Amerika (afk.) - 26. pijn - 27. voordeel 28. deel van het kippenhok - 30. Ameri kaanse filmmij. (afk.) - 32. bijbelse naam 34. familielid - 36. vaartuig - 40. geestdrift 42. plaats in Noord-Holland - 43. muziek instrument - 45. uniek - 48. voorzetsel 50. vlaktemaat - 52. ongedierte - 53. bij belse naam - 55. Engels voegwoord - 56. weidedieren - 57. familielid - 59. afmeting 61. plaats in Gelderland - 63. vaartuig 65. betaalmiddel - 66. vogel - 68. bijbelse naam - 70. dun - 71. plaats in Overijsel 74. kledingstuk - 75. kindergroet - 76. lidwoord - 77. gewicht - 78. Romeins Im perium (afk.). Verticaal: 1. plaats in Limburg - 2. Engels voorzetsel - 3. jong dier - 4. zalfspaan 5. lichtkrans om de zon - 6. deel der wet (afk.) - 7. vaartuig - 9. gebaar - 10. in houdsmaat (afk.) - 11. sluis - 12. jongens naam - 13. gesloten - 15. geheel de uwe (Franse afk.) - 17. plaats in Utrecht - 20. gebergte in Rusland - 22. Engels telwoord 24. netto (afk.) - 25. voormalig Ned. eiland 29. kloosterzuster - 31. leesteken - 33. draagvat - 35. zout water - 37. bloeiwijze 38. nieuwe wereldtaal - 39. luchtvaart maatschappij - 41. aanhaling - 43. speel goed - 44. langwerpig rond - 46. wind richting - 47. kleefmiddel - 49. vochtig 50. bloedhuizen - 51. hetzelfde - 52. huid 54. larve - 58. zoogdier - 60. voetbalvere niging (afk.) - 62. schrijfgerei - 64. vis 65. persoonlijk voornaamwoord - 66. groet 67. in dat geval - 69. persoonlijk voor naamwoord - 72. Frans lidwoord - 73. spil. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 578 Horizontaal: 1. bagatel - 6. stamper - 11. ja - 12. unaniem - 14. Ie - 15. Belg - 17. Ebro - 20. opper - 22. altijd - 23. mooi 25. leest - 27. Meta - 29. Etten - 31. Epe 32. meren - 33. nt - 34. kost - 36. maan 38. It - 39. ek - 40. oo - 41. ar - 42. pk 43. ar - 44. Pisa - 46. krib-- 48. en - 50. flirt - 52. Nol - 54. arena - 56. Kola 57. snaar - 59. Olst - 60. salto - 62. dadel 64. emir - 66. Dora - 67. ir - 69. maandag 72. nl - 73. geraakt - 74. precies. Verticaal: 1. bitumen - 2. Aa - 3. tulp 4. engel - 5. la - 6. si - 7. teelt - 8. ambt 9. al - 10. restant - 13. nu - 15. boot 16. epiek - 18. rijmen - 19. Oder - 21. reet 22. asem - 24. Otterlo - 26. ep - 28. telkens 30. nooit - 32. Maria - 35. sos - 37. aar 43. afkerig - 44. praam - 45. anno - 46. klad - 47. broer - 49. nathals - 51. Ilse 53. oa - 55. Ella - 57. strak - 58. radar 61. Lima - 63. doge - 65. on - 68. re 70. at - 71. dp - 72. ne.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 1