Leven wordt steeds moeilijker Qaat Europa sterven? vrijdag 5 mei a.s. Opmars van de muskusrat De eerstvolgende uitgave van dit blad verschijnt op Uw advertenties, e.d. gaarne vóór woensdag 3 mei a.s. om 12.00 uur in ons bezit. De uitgever. P.V. DE BLAUWE DOFFER - KORTG. Uitslag wedvlucht Quievrain op 22 april. Deelname 303 duiven. 1 M. van Belzen Zn. 11.11.47 129.057 2 idem 13.33 2 3 A. C. Hollestelle 18.05 132.476 4 L. de Fouw Zn. 15.08 127.705 5 J. L. F. Minneboo 19.16 132.700 6 M. van Belzen Zn. 16.45 3 7 P. de Waal Zn. 20.16 132.721 8 A. J. Bouterse 20.32 132.968 9 P. de Waal Zn. 20.29 2 10 P. J. Verburg 17.06 127.732 BRANDWEEREXAMEN Bij het in Goes op 21 april j.L gehouden examen Brandwacht 2e klas zijn wederom 2 leden van het brandweerkorps Wissen- kerke geslaagd. Het zijn de heren P. M. de Moor en J. Jeronimus. VERKIEZINGSVERGADERING P. v. d. A. - NOORD-BEVELAND Vrijdag 21 april j.l. hield de Partij van de Arbeid, afd. Noord-Beveland een ver gadering ter voorbereiding op de a.s. ge meenteraadsverkiezingen. Er waren door werkgroepen verkiezings programma's gemaakt, die in discussie werden gebracht. Men had een algemeen programma, dat voor de beide gemeenten op Noord-Beveland van toepassing was. Daarnaast hadden de gemeenten Kortgene en Wissenkerke nog elk een afzonderlijke bijlage als verkiezingsprogramma. De campagne werd zo opgezet, dat men in alle kernen op Noord-Beveland een ver kiezingsbijeenkomst zou houden. De lijstnummering was in beide gemeen ten hetzelfde, n.l. nummer 2. Ook de kandidatenlijsten waren reeds eerder vast gesteld en zagen er als volgt uit: In Kortgene: N. Filius, J. Dobbelaar, J. van Noort, J. de Looff, P. Geelhoed, S. Roest - Lauer, C. Quinten, L. Wisse, M. Verwei, J. Welleman en P. Kesteloo. In Wissenkerke: L. J. Blok, J. H. Uijl, P. A. Hamelink, F. de Haan, J. J. E. Voet, K. L. van Lieren, E. M. Voet-Waegemakers, A. van Arkel - Burmanjer, L. Heystek en C. A. Dobbelaar. VAN DE REDACTIE Van een „Onderdrukte Groep" te Kort gene kregen wij een „Persbericht" ter publicering. Daar er bij dit persbericht geen schrijven aanwezig was, noch het persbericht ondertekend, kunnen wij daar door niet tot plaatsing overgaan. Zodra wij van de bewuste groep een ondertekend schrijven hebben ontvangen (hetgeen niet inhoudt dat wij de naam behoeven te publiceren) zullen wij alsnog tot plaatsing overgaan. De uitgever. OPEN OOG VOOR DE NATUUR HOU DE KOOIEN DICHT Het gebeurde in de twintiger jaren. Belgische bontkwekers gingen muskus ratten fokken. De muskusrat levert één van de mooiste bontsoorten en werd in zijn stamland, Noord-Afrika, om zijn kostbare pels bejaagd. Het was zaak, dat de bontkwekers hun kooien potdicht hielden, want als er muskus ratten ontsnapten, zou dat lelijke gevolgen kunnen hebben. Daar wist men in Tsjechoslowakije van mee te praten. Een Tsjechische prins had in 1905 enkele muskusratten in de vijvers van zijn landgoed uitgezet. En nu zaten ze in midden-Europa opgescheept met een paar miljoen muskusratten, die huis hiel den in dijken en waterkeringen. In België ging het allemaal goed, totdat Europa, een muskusrattenparadijs. Totdat de bontprijzen kelderden en de Belgische regering in 1930 het houden van muskusratten verbood. De kooien wer den verwaarloosd, in de buurt van Mechelen ontsnapten enkele dieren. Muskusrattewijfjes zorgen drie maal per jaar voor vijf tot zes jongen, terwijl vrouwtjes uit de eerste worp aan het eind van de zomer soms zelf al weer jongen kunnen krijgen. In Europa kan het aantal muskusratten heel snel de pan uit rijzen. Dat heeft ver schillende oorzaken. Het Europese klimaat is milder dan dat van Noord-Amerika, zo dat meer diëren de winter overleven. Het plantaardige voedsel waarvan de muskusrat uitsluitend leeft, is in onze cultuur- en natuurgebieden overvloedig voorhanden. Bo vendien komt de nerts of moerasotter, de natuurlijke vijanden van de muskusrat, hier niet voor. Onze eigen otter zou de muskus rat kort kunnen houden, maar deze „vis- rover" is door jarenlange felle vervolging uiterst zeldzaam geworden. Geen wonder dat Europa voor de muskusrat een paradijs De invasie. Ook in België liep het danig uit de hand. De ontsnapte muskusratten groeiden uit tot een compleet leger en een afdeling van dat legioen rukte op naar de Nederlandse grens. In 1941 werden de eerste verken ners van het muskusrattenlegioen op Ne derlandse bodem betrapt. Het is te be grijpen dat men in de oorlogsjaren andere zaken aan het hoofd had als een invasie van muskusratten. Maar na de tweede wereldoorlog werden er snel maatregelen getroffen om de opmars van de muskusrat te stuiten. Dat was broodnodig, want vooral in een land als het onze bezorgt deze goedgepelsde gast veel overlast. Muskusratten voelen zich thuis in stil staand water. In de oever graven ze hun 15 centimeter brede gangen meters diep het land in. De ingangen van de pijpen liggen onder water. Er zit een „waterslot" op elke gang als veiligheidsmaatregel tegen allerlei vijanden, inclusief de mens, die de toegang tot de holen nu moeilijk vin den kan. Als een stel muskusratten ergens lange tijd ongestoord kan leven, maken ze een uitgebreid gangenstelsel. Het gebeurt regelmatig dat wegen plotseling verzakken door de graverijen van muskusratten. De muskusrat graaft zijn gangen ook in dijken. De gangen werken als een hevel: Hoogge legen water stroomt door de dijk naar be neden. Door toedoen van muskusratten worden dijken zo lek als een mandje. Willen we het grootste deel van ons land droog houden, dan kunnen we de muskusrat maar niet zijn gang laten gaan. Deze Noordamerikaan ondergraaft ons bestaan. Daarom werden in de zuidelijke provincies kort na de oorlog muskusrattenvangers in rijksdienst ingezet om de strijd tegen de gravende knagers aan te binden. Het sig nalement van de vijand werd overal ver spreid. Opsporing verzocht. De muskusrat, gekleed in bruine pels met donkere ondergrond, is fors van postuur. Hij heeft een lengte van 60 cm, en bijna de helft daarvan komt voor rekening van de staart. Korte, dikke kop die abrupt overgaat in een gedrongen romp. De mus kusrat is gebouwd voor het water en dus goed gestroomlijnd. Zijn kleine oortjes kun nen in de vacht verborgen worden en de gehooropening kan waterdicht worden af gesloten door het samentrekken van een huidplooi. Verdere bijzonderheden? Zijn staart is plat. Niet horizontaal plat, zoals de staart van een bever, maar rechtop staand afgeplat. Geen enkel ander zoogdier uit deze groep heeft zo'n lintvormige staart. Hij doet dienst als roer tijdens het zwem men. De muskusrat leeft op grote achter voet. De sterke achterpoten, met schcrp- vormige nagels, worden gebruikt bij het zwemmen en bij het graven van gangen. In het voorjaar gaan de mannelijke mus kusratten op zoek naar vrouwtjes en naar geschikte woongebieden. Daarbij trekken ze vaak over grote afstanden. Zodra zo'n „kwartiermaker" een aantrekkelijk gebied gevonden heeft, neemt hij het in bezit door er zijn geurvlaggen in te planten. Muskus ratten leven het hele jaar door nogal ver borgen, in nacht en schemering zijn ze aktief. De dag brengen ze meestal in de „ketel" dat is de ruimte waar de gangen op uitkomen slapend door. Gedurende de voortplantingsperiode van april tot au gustus houden de wijfjes zich nog meer schuil als anders. Zoals gezegd kan een muskusrattenpaar in één zomer tijd 18 jon gen voortbrengen. Omdat het woongebied zoveel knagersmagen 's winters niet kan voeden, zwermt de familie in september en oktober naar alle kanten uit. Juist het uitzwermen van de familie in de herfst en het trekken van de kwartiermakers in het voorjaar zijn kritieke perioden, want dan worden nieuwe woongebieden bezet. Help een handje mee. In Noord-Brabant en Zuid-Limburg breid de de muskusrat zich in de loop van de jaren vijftig en zestig steeds meer uit, ondanks de intensieve bestrijding. Hoewel de rattenvangers hun uiterste best deden de dijkwerkers beneden de grote rivieren te houden, lukte dat niet. Momenteel zijn de muskusratten in alle provincies doorge drongen, tot in Noord-Holland, Groningen en Friesland toe. De zogenaamde „haarden", plaatsen waar jongen groot worden, zijn gelukkig nog niet overal in het land ge vonden. Maar als de kwartiermakers niet worden weggevangen, is de kans levensgroot dat haarden zullen komen. Enkele harde cijfers kunnen de uitbreiding van de muskusrat illustreren. In 1962 wer den er 1578 dieren in Nederland gevangen. Het jaar 1966 leverde 9.254 muskusratten op, terwijl onze moderne pelsjagers in 1976 maar liefst 62.322 dieren buit maakten! De geschiedenis van de muskusrat is een les voor de toekomst: Voortaan nog voor zichtiger zijn met het invoeren van dieren die hier niet thuishoren. Laten we de 49 rijksmuskusrattenvangers een handje hel pen. Geef waarnemingen van muskusratten door aan de politie of aan de dienst ge meentewerken. Het zal ons later duur ko men te staan, als we de muskusrat nu zijn gang laten gaan. (Nadruk verboden). NIET ROKEN, NIET DRINKEN, GEEN VET, GEEN SUIKER, NIET ZWEMMEN ENNIET ADEMHALEN We leven in een tijd van ongekende mo gelijkheden, speciaal op medisch terrein. De wonderlijkste dingen, waarvan men vroeger niet durfde te dromen zijn wer kelijkheid geworden en als gevolg van deze fantastische vooruitgang op medisch gebied is de mogelijkheid voor de mens geschapen om ouder te worden. Onze gemiddelde le venskansen zijn geweldig gestegen en zijn nog nooit zo hoog geweest. Aan het begin van onze jaartelling was de gemiddelde levensduur voor de mens zo'n 28 jaar. Heel lang is dat zo gebleven en rond 't begin van onze eeuw (dat was dus na 1900 jaar) was die gemiddelde le venskans gestegen tot slechts 46 jaar voor mannen en voor vrouwen 49 jaar. Nu, na zo'n zeventig jaar zijn deze cijfers gestegen tot respectievelijk 74 en 76 jaar; een aan zienlijke vooruitgang dus. De mens is hier echter niet mee tevreden. Hij weet, dat de wetenschap heeft bere kend, dat de optimale leeftijd van de mens ruim over de honderd jaar ligt en...... de mens wil graag de optimale leeftijd halen. De vraag is alleen, hoe krijgt hij dat voor elkaar? De medici weten daar wel een antwoord op, een antwoord overigens, dat we zelf ook wel gevonden zouden hebben en dat luidt: gezond leven en alle risico's die zouden leiden tot ziekten of aandoeningen uit de weg gaan. Nu is gebleken, dat de grote „killers" in onze tijd zijn, de kanker en de hart- en vaatziekten. Wie deze twee bedreigingen weet te ontlopen, maakt theo retisch al een grote kans op een lang, zo niet zeer lang leven, wanneer hij of zij althans niet het slachtoffer wordt van de andere gevaren die ons bedreigen, zoals bijvoorbeeld te sneuvelen in het verkeer. Het nare is, dat de twee grote „doders" te weten kanker en de hart- en vaatziekten (hartinfarct), ziekten zijn, Waartegen de wetenschap nog geen middelen heeft ge vonden en waarvan men zelfs het fijne niet weet. Natuurlijk rust de wetenschap niet en al vele jaren lang worden er over de gehele wereld onderzoekingen verricht, die de medische wetenschap hopelijk ten slotte de sleutel in handen zullen spelen van de oplossing. Bij het zoeken naar het hoe en waarom van deze ziekten zijn reeds vele ontdekkingen gedaan. Men heeft onder andere ontdekt, dat er heel wat stoffen zijn, die wij via de voeding naar binnen krijgen, die het ontstaan van deze ziekten stimuleren. Daar blijft het niet bij. Men heeft ook ontdekt, dat er fouten schuilen in ons leefpatroon, waardoor het ontstaan van deze gevreesde ziekten in de hand wordt gewerkt. Steeds weer en overal kunnen we horen en lezen wat we beslist niet moeten doen, of eten, of drinken om het ontstaan te voorkomen. We moeten oppassen met het gebruik van suiker, want suiker maakt dik en een te hoog gewicht is funest voor het hart. Bovendien is suiker bijzonder slecht voor ons gebit. Met vet is het ook hetzelfde. We gebruiken teveel vet en worden te zwaar. Pas op met al die heerlijkheden uit auto matieken, zoals patat en al die andere gebakken lekkernijen. Roken is absoluut taboe. Onze sigaretjes bevorderen het ontstaan van longkanker, terwijl de nicotine bovendien vaatvernau- wend werkt en het roken dus nadelig maakt voor het hart. Met het borreltje of andere alcoholica is het ook wat. Alcoholische dranken zet ten namelijk geweldig aan. Je wordt er dik van met alle risico's van dien. Boven dien kan het schade aan de lever opleveren. Anderzijds werkt een drankje vaatverwij- dend en dat is weer een pluspunt. De vraag is natuurlijk: wat moet nu het zwaarst wegen? Daarnaast blijkt de drank ook weer een gemene „killer" te zijn in het verkeer. Voor veel mensen levert het alle maal geweldige problemen op. Denkt u er om, dat u niet teveel koffie drinkt en ook niet teveel thee. Dat is namelijk slecht voor uw gezondheid. Pas op met die volle melk, die is zo vet. Kalmpjes aan met boter op uw brood en bij het braden. Eet meer fruit, dat is gezond en goed voor de slanke lijn. Maar pas op, want fruit wordt bespoten met die gevaarlijke insekten bestrijdingsmiddelen. Langzaam maar zeker wordt je er door vergiftigd. Daarom eerst het fruit goed wassen en... liefst schillen. Maar wat doen we dan met fruit dat niet geschild kan worden, zoals druiven, bessen, kersen, aardbeien, enzo voort? Het bespuiten blijft overigens niet beperkt tot het fruit. U kunt bijna geen groenten eten of het is vrijwel zeker dat die groenten zijn bespoten. Maar buiten al die zaken zijn er nog zoveel andere dingen die onze gezondheid bedreigen en ons de weg naar een lang en gezond leven afsluiten. We behoeven hierbij maar te denken aan de waterver ontreiniging. Het is bar en boos zo vies en verontreinigd, door dikwijls zware ver giften het oppervlaktewater is. Zwemmen in dat water is levensgevaarlijk. Maar veel van dat water wordt ook gebruikt voor de waterwinning door de waterleidingbe drijven in ons land. Natuurlijk ondergaat dat water een zeer speciale behandeling om het bruikbaar te maken voor men selijke consumptie, maar er behoeft nog maar weinig té gebeuren of het oppervlak tewater is dermate verontreinigd, dat het niet meer te reinigen valt. Iets soortgelijks zien we ook met de luchtverontreiniging. Men maakt zich in ons land daarover reeds grote zorgen en in de Rijnmond werd een speciaal kostbaar waarschuwingssysteem geïnstalleerd om vast te kunnen stellen wanneer de luchtver ontreiniging een bepaalde norm overschrijdt. De verontreiniging van de lucht laat niet na om een nadelige invloed op onze adem halingsorganen uit te oefenen. Voorts hebben we nog te maken met de psychische belagers van onze gezondheid in de vorm van spanningen die leiden tot neurosen. De spanningen zijn niet zo best voor het hart en zo zouden we nog lang kunnen doorgaan. We worden bijna dag in dag uit over stroomd met informatie over dat, wat we niet mogen doen en niet moeten eten of drinken, omdat het op de één of andere manier onze gezondheid schaadt. Op die manier krijgen we er waarschijnlijk een nieuwe neurose bij, die ook weer zo slecht voor ons is. Zonder enige twijfel zullen velen zich afvragen hoe men dan wel moet leven. Het leven wordt steeds moeilijker, want men komt tot de ontdekking dat het gewone leven zoals men dat leefde, vol is van ge varen. Hoe het dan wel moet? Er is maar één mogelijkheid en dat is gaan zoals we gewend zijn, met slechts één uitzondering en dat is er voor zorgen dat we van alles niet TEVEEL eten, drinken of doen! Want het gevaar schuilt in dat TEVEEL! Wie zo dom is om na alle publicaties er angst vallig voor te zorgen dat hij vanaf nu geen suiker, geen vet, geen borreltje, geen siga retje of wat dan nog meer gebruikt, loopt de kans eerder te overlijden dan dat hij al die zaken met gezond verstand en in bescheiden mate zou hebben gebruikt. ELDERS IN DE WERELD DREIGT OVERBEVOLKING GEBOORTETEKORT LEIDT BINNENKORT TOT VERGRIJZING VAN ONS WERELDDEEL De wereldbevolking neemt steeds verder toe en dit heeft er toe geleid, dat de wetenschap de waarschuwende vinger heeft opgestoken. Het zal de vraag zijn of over enige tijd onze aarde in staat zal zijn die zo sterk toegenomen wereldbevolking van voedsel te voorzien, terwijl er daarnaast ook nog andere problemen opdagen. Dit heeft er toe geleid, dat men propa ganda is gaan maken voor geboortebe perking. Het inzicht in de gevaren die een overbevolking voor de wereld kunnen in houden is bij de grote massa in Europa goed doorgedrongen en er is geen deel in de wereld waar men reeds jaren zo ijverig doet aan gezinsplanning en geboortebeper king als juist in ons werelddeel. Het nare is echter, dat er in de minder ontwikkelde delen van de wereld weinig of niets aan wordt gedaan. De oorzaken daarvan zijn velen. Grote delen van de bevolkingen daar kunnen lezen noch schrijven en de voor lichting is daarom bijzonder moeilijk. Dan zijn er nog religieuze problemen en in be paalde landen spelen ook economische fak- toren een rol. Het gevolg van deze gang van zaken is, dat er in de landen van de derde wereld sprake is van een geweldige geboorte-overschot, terwijl er in de ont wikkelde landen en met name in het bij zonder in Europa sprake is van een sterfte- overschot, waardoor dus de totale bevol king terugloopt. Op zich is dat teruglopen van de totale bevolking niet zo ernstig, ware het niet, dat er veranderingen in de bevolkingsopbouw plaatsvinden die tot na denken stemmen. Het aantal jongeren neemt drastisch af, terwijl het aantal grijs aards schrikbarend toeneemt. Deze op zich al tragische gang van zaken verbergt echter nog een deel van het onheil. Het na de oorlog verjongde Europa zal' binnen korte tijd een minder gunstige be volkingsopbouw krijgen. Voor de toekomst moet men afgaan op het reproduktiecoëf- ficiënt, ontleend aan de verhouding tussen het .aantal vrouwen dat kinderen kan krij gen en het aantal meisjes dat later hun plaats zal gaan innemen. Is die coëfficiënt 1, dan is de bevolkingsgroei 0, zoals men kortgeleden nog ideaal achtte. Maar we zijn er al ver beneden gekomen. Geen enkele industriestaat voldoet momenteel meer aan deze minimumeis. De demografische crisis heeft geen eco nomische oorzaak; het is juist de econo mische crisis die demografische oorzaken heeft. Inmiddels is de Westduitse repro- duktiecoëfficiënt al gedaald tot ongeveer 0,65, terwijl Zwitserland de vreeswekkende drempel van 0,7 nadert. De geschiedenis leert, dat wanneer een groep mensen van enige omvang 10 tot 20 jaar zo'n lage coëfficiënt handhaaft, daarna de totale ondergang onafwendbaar wordt. Dit was het geval met de Amerikaanse Indianen, waarvan er in de 16e eeuw nog zo'n 80 miljoen waren. Er zijn trouwens meer voor beelden van volkeren die op die manier verdwenen. Met een reproduktiecoëfficiënt van 0,7 wordt de overdracht van de cul turele erfenis al snel bijna onmogelijk. De te kleine jong_ere generatie wordt dan let terlijk doodgedrukt onder het gewicht van de vele verstramde ouderen. De almachtige publiciteitsmiddelen zijn er in geslaagd door vrees te wekken voor de demografische explosie van de derde wereld, bij de komende generatie zo'n schuldgevoelens wekkende afschuw van het leven te bewerken, dat wij een verder ver wijderd gevaar door een onmiddellijke dreiging hebben vervangen. Het rijkste kwart deel van de wereld wordt thans door een demografische implosie bedreigd. Als het op deze manier doorgaat, zal Europa binnen tien jaar onregeerbaar wor den en over twintig jaar zal het niet meer gaan om verlaging maar om verhoging van de pensioengerechtigde leeftijd, omdat Eu ropa dan een reusachtig asyl voor grijs aards zal zijn geworden, waar een ernstig gebrek zal zijn aan arbeidskrachten (een en ander uiteraard afhankelijk van de ont wikkelingen op het gebied van automati sering, e.d.) terwijl het geringe percentage werkenden een bestaan moet opbrengen om het hoge percentage niet werkenden een bestaan te verschaffen. Inmiddels zal het vergrijsde Europa belaagd worden door een nog jonge en dynamische derde we reld, waaraan het niets anders meer te bieden heeft dan een afschrikwekkend voorbeeld. De huidige trend is in feite al oud. De eerste tekenen werden in de Sowjet-Unie en Oost-Europa reeds omstreeks 1955 zicht baar, in Noord-Amerika omstreeks 1958 en in de Westeuropese landen tussen 1962 en 1965. Het zou gemakkelijk zijn geweest dit proces door begeleidende maatregelen en een herstel van evenwicht in de voor lichting af te remmen, voordat tussen 1968 en 1970 een explosie plaatsvond, die vele nog bestaande barrières uit de weg ruimde die voordien nog de drastische ge boortebeperking in de weg stonden. Die barrières op godsdienstig en moreel gebied zijn in de meeste Europese landen inmiddels verdwenen, dit in tegenstelling tot veel landen in de derde wereld. Wij staan als gevolg hiervan tegenover wat fysici aan kritische massa van transformatie noemen. Het blijft echter mogelijk deze destruc tieve ontwikkeling af te remmen. Een mas sale aktie zal binnen enige jaren bescheiden resultaten kunnen opleveren. Allereerst dient de maatschappij zich bewust te wor den van het werkelijke gevaar dat haar bedreigt. Tien jaar is als het er op aan komt een korte termijn om het roer om te gooien, temeer daar de grote massa daar tijd voor nodig heeft na de voorlich ting die zij gedurende tientallen jaren op het gebied van de geboortebeperking heeft gekregen. Maar het is nog niet te laat. Beperking van een ongebreidelde bevol kingsaanwas is in onze huidige wereld uiteraard een noodzakelijkheid, maar men moet er wel bijzonder voorzichtig mee zijn. Het reproduktiecoëfficiënt mag namelijk niet onder een bepaald minimum komen. Het doorslaan van het ene uiterste naar het andere ligt in dergelijke ontwikkelingen voor de hand en de moeilijkheid is en blijft hoe men zoiets in de hand kan houden. Dat is een belangrijke zaak voor specia listen op dit gebied. Dat er aan de huidige gang van zaken iets moet worden gedaan staat vast en is zonder meer van levens belang voor geheel Europa.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 2