Structuurschetsen Colijnsplaat en Kats schikt voor verblijfsrekreatie, met de wo ningen en appartementen voor de verhuur aan de oostelijke zijde. Of het een echt alternatief zal 3jn voor de huidige tweede woningbezitters is een open vraag. Dit gebied is omgeven door dijken zodat er geen bijzondere voorzie ningen noodzakelijk zijn voor het inpassen in het landschap. De ligging ten opzichte van het natuur gebied is echter minder gunstig en de natuurwetenschappelijke waarde zal door de rekreatieve aktiviteiten bedreigd kunnen worden. Het natuurgebied zal door een adequate bufferzone van het rekreatieve gebeuren moeten worden gescheiden (bijv. een dijk), zodat dit probleem zoveel mo gelijk wordt ondervangen. Voor industriële aktiviteiten is hier geen ruimte. CONCLUSIE. Uit het onderzoek blijkt dat voor wonen en industrievestiging op de huidige plaat sen voldoende ontwikkelingsmogelijkheden aanwezig zijn. Een verdere uitbreiding van de woonbebouwing kan op plek 4 tot lange tijd uitkomst bieden, zeker als de dorps vernieuwingsplannen doorgang kunnen vinden. Het totaal aantal inwoners zal zonder plek 4 al met 25% kunnen toene men. Het huidige inwonertal is plm. 1600; door dorpsverbetering alleen zouden er plm. 300 bij kunnen komen en in het bestaande bestemmingsplan „Doorbraak Ringweg" nog eens ruimte voor ongeveer 100 inwoners. Voor de vestiging van bedrijven, wat zeker toe te juichen zou zijn, zijn goede lokaties beschikbaar op de plekken 2 en 3. .Om in de, toekomst rekreatieve ontwik kelingen mogelijk te maken is het redelijk daarvoor niet nu de mogelijkheden te door kruisen. Welke rekreatieve ontwikkelingen te verwachten zijn is een andere zaak en nog moeilijk bepalen, maar ze moeten primair voor de bevolking van Colijnsplaat positieve betekenis hebben en ze mogen dus niet te grootschalig zijn. Aanleg van een terrein voor zomerwoningen, een jacht haven en eventueel enige kampeergelegen heid vergroten de leefbaarheid en verleven digen het dorp. Het provinciaal beleid is duidelijk niet primair op vergroting van de capaciteit en deze sector gericht, maar streeft naar kwaliteitsverbetering en een betere spreiding Een toekomstige ontwikkeling zal dus heel duidelijk mee beoordeeld worden op zijn positieve effecten op de dorpssamen leving. Criteria daarvoor zullen onder meer zijn het nuttig effect in economisch op zicht (volgens een ETI-studie is de verhuur van verblijfsaccommodatie het gunstigst), de mogelijkheid van gezamenlijke exploitatie van voorzieningen en de opvang van tweede woningbezitters als alternatief voor hun tweede woning in de bebouwde kom. Volgens de bij deze schets gehanteerde criteria voor het zoeken naar een plaats, zijn de plekken 7 en 9 even geschikt, zij het aarzelend. Wel is de beschikbaarheid van de grond, en daarmee ook de geschikt heid voor andere doeleinden in plek 9 gunstiger voor rekreatie. Beleid. Uit de bovenstaande conclusie over het ruimtegebruik in en om Colijnsplaat kun nen een aantal beleidsvoornemens voor de toekomst worden afgeleid. dorpsvernieuwing met kracht aanpakken; aanleg van een jachthaven, mede in samenhang met de dijkversterkingspro- blematiek; mogelijk rekreatie-ontwikkelingen in het z.g. „Kuupje"; uitbreiding bedrijfsterrein (ook ruimte hiervoor bij een nieuwe jachthaven). Plek 8. Dit gebied is redelijk ontsloten, maar heeft geen enkele relatie met het dorp, waardoor het ongeschikt is voor woonbe bouwing. In relatie met de haven zou het geschikt kunnen zijn voor rekreatieve of industriële aktiviteiten. De onmogelijkheid van vestiging van kleine industrie op dit moment op plek 3 maakt het gewenst plek 8 hiervoor te reserveren. CONCLUSIE. Uit de voorgaande beoordeling blijkt dat in aansluiting op de bebouwde kom de plekken 1 en 2 goede mogelijkheden voor woonbebouwing bieden. Het feit dat plek 2 ook voor andere onderzochte aktiviteiten goede mogelijkheden biedt heeft bepaald, dat voor de uitbreiding van woonbebou wing de voorkeur uitgaat naar plek 1. Daar bestaat ook de mogelijkheid van aan sluiting met reeds bestaande bestemmings plannen. De mogelijkheid om in plek 1 in het zuiden begrensd door het voetbal terrein, in het westen door de verlengde oostgrens van de begraafplaats en in het noorden en oosten door de achterkanten van de bebouwing van Noordlangeweg en Kerkstraat zowel voor permanente als voor rekreatieve bewoning te bouwen, zijn wellicht aanwezig. Zeker wanneer door aansluiting van Kats op de rioolwaterzui veringsinstallatie te Colijnsplaat de zoge naamde Kreek komt te vervallen. Voor industrievestiging komen op grond van de gebruikte criteria de plekken 2, 3 en 8 in aanmerking. Plek 3 is daarvoor op dit moment in gebruik. Plek 2 is in zo grote mate geschikt voor woonbebouwing en rekreatie, dat voor het opvangen van kleine industrieë de keuze valt op plek 8. Voor de rekreatie wordt seen deel van plek 2 (het deel dat direkt aansluit op de bebouwing van de Christinastraat) het hoogst gewaardeerd, hoewel zie hiervoor ook de rand van plek 1 denkbaar is als locatie voor rekreatiebebouwing. Eén plek lijkt voldoende, zodat later, na studie en in samenhang met de overige ontwik kelingen, zoals de dorpsvernieuwing en de daardoor te stimuleren bevolkingsgroei, een definitieve keuze gemaakt zal moeten worden. Rekreatie in plek 4 is niet gewenst in verband met de gewenste kleinschaligheid en rust. Immers^de mogelijkheden en wen selijkheden van een toekomstige rekreatieve ontwikkeling zullen beoordeeld moeten wor den op hun positieve effecten op de dorps samenleving met dezelfde overwegingen als bij Colijnsplaat. Daarmede is bijvoorbeeld aangegeven dat de omvang in elk geval gering zal dienen te zijn en rustig. Het karakter van de re kreatie zal de sfeer van een rustig agrarisch dorp niet mogen storen. Een soort rekreatie met relatief lange verblijfsduur zou hierop een positieve invloed kunnen hebben. Intussen is het gewenst de jachthaven te legaliseren en tot maximaal 200 lig plaatsen (ook weer passend in het klein schalige van Kats) uit te breiden. Resumerend kan gesteld worden dat het toekomstige beleid gericht moet zijn op: dorpsvernieuwing; woonbebouwing in plek 1; rekreatiebebouwing in plek 1 of plek 2, en plek 2 voorts te reserveren voor even tuele woonbebouwing op langere termijn; industrie-uitbreiding in plek 8; legalisatie van de jachthaven. Door een plotselinge griepaanval van uw verslaggever, was het onmogelijk de raadsvergadering van Kortgene van don derdag 6 april j.l. te verslaan. Wij moeten helaas volstaan met de pu blicatie van het belangrijkste agendapunt, n.l. de structuurschets van Colijnsplaat en Kats, met de daarbij behorende toelichting van b. en w. Zoals u wellicht al wel zult weten is deze schets door de raad vastgesteld, met de aantekening van de leden Filius en Blankenstijn als te worden geacht te hebben tegengestemd. vinden. Een eventuele nadelige invloed op de natuurwetenschappelijke waarde van de kreek is op te vangen door het aanleggen van een bufferzone tussen de begraafplaats en de kreek. Voor de vestiging van bedrijven heeft dit gebied weinig mogelijkheden. De ont sluiting van buitenaf is wel goed en de afstand tot de haven is ook voldoende kort, maar een speciale voorziening voor de be roepsvaart in de jachthaven is tooh wel ongewenst. Plek 8. Dit gebied ligt gunstig ten opzichte van de rekreatie-aktiviteiten. Verder ligt dit ge bied in alle opzichten ongunstig voor de vier te onderzoeken bestemmingen, in ver band met de ontsluiting, de afstand ten opzichte van het centrum, de ligging in het landschap en de ligging dicht bij het natuurgebied in de inlaag. De ligging van het gebied is eveneens strijdig met het uitgangspunt, dat eventuele aktiviteiten in aansluiting op de bestaande bebouwing zullen moeten plaatsvinden. Plek 9. De ontsluiting van buitenaf van dit ge bied is minder duidelijk dan van de meeste overige gebieden. Door de ligging achter de inlaagdijk zal de toegang nog gemaakt moeten worden. Plek 9 ligt ruimtelijk (door de dijk en de kreek) te veel gescheiden van het centrum en de afstand tot de scho len is te groot om geschikt te zijn voor woonbebouwing. De ligging ten opzichte van de rekreatie- mogelijkheden is gunstig door de aanwezig heid van de jachthaven en de mogelijkheid van dagrekreatie over de dijk aan de Oos- terschelde. Het meest oostelijke gedeelte van de plek ligt dicht genoeg bij het win kelcentrum om te voet boodschappen te gaan doen. Plek 9 is dan ook vooral ge- =3STRUCTUURSCHETS COLUNSPLAATt Bestemmingsmogelijkheden per plek. Plek 1. Dit gebied betreft de huidige bebouwde kom van Colijnsplaat. Binnen dit gebied is nog enige ruimte over. Het ligt voor de hand, dat het hele gebied bestemd wordt voor woonbebouwing met wat daar bij hoort en de centrumvoorzieningen. Plek 2. In dit gebied bevinden zich enkele be drijven, waardoor dit gebied"minder geschikt is voor permanente bewoning. Wat betreft de ontsluiting zouden nieuwe bedrijven hier een goede plaats kunnen vin den. Verkeer van buiten het dorp hoeft niet door de bebouwde kom en verkeer tussen haven en bedrijfsterrein kan over de nieuwe dam om de noordzijde van het dorp geleid worden. Voor de bedrijven die stankoverlast veroorzaken is de ligging ten opzichte van de overheersende windrichting wel gunstig, maar de afstand tot de woon bebouwing erg kort. Het aanwezige sport veld is een plezierige scheiding tussen de industriële aktiviteiten en een deel van de woonbebouwing. Het sportveld ligt zeer gunstig ten op zichte van de huidige bebouwde kom. Een bestemming van dit gebied voor uitbreiding van de beide bestaande aktiviteiten schone industriële bedrijven en aktieve re kreatie lijkt een zeer goede keuze. Door de begrenzing van gebied 2 door woonbe bouwing enerzijds en de zeedijk anderzijds zijn de bedrijfsgebouwen slechts aan een zijde in het landschap zichtbaar. Een een voudige groenvoorziening kan indien nodig her beeld van de industriële bebouwing in het- landschap wat verzachten. Plek 3. Dit gebied is nog geheel voor de land bouw in gebruik. Wat ontsluiting van bui tenaf betreft is het voor velerlei bestem mingen geschikt. De loopafstand tot het winkelcentrum is vrij groot en de inrichting van gebied 2 veroorzaakt een vrij sterke ruimtelijke scheiding van het centrum 'van het dorp. Dit maakt gebied 3 minder ge schikt voor woonbebouwing. Voor rekrea tieve verblijfsvoorzieningen is het eveneens minder geschikt in verband met de grote afstand tot de rekreatiemogelijkheden. In aansluiting op de aktiviteiten van gebied 2 zou vooral het noordelijk gedeelte van gebied 3 geschikt zijn voor eventuele vestiging van bedrijven. In verband met de grotere afstand van de woonbebouwing zou den bedrijven met enige stank of geluids hinder hier ook een plaats kunnen vinden. Alleen de bereikbaarheid van de haven is onvoldoende. Plek 3 lijkt het meest geschikt voor een uitbreiding van industriële aktiviteiten en zou dan ook voor de toekomst voor deze bestemming gereserveerd moeten worden. De ligging in het landschap is minder gunstig dan van gebied 2. Plek 3 grenst met twee zijden aan het open landschap. Groenvoorzieningen en aan gepaste architectuur zijn dan ook zeer ge wenst. Mogelijk kunnen uitbreidingen van het bestaande sportveld in zuidoostelijke richting hier gedeeltelijk een oplossing geven. Plek 4. Dit gebied heeft een goede ontsluiting van buitenaf en ook een korte en goede verbinding met de centrale voorzieningen van het dorp: de winkels en de scholen. Het gebied is hierdoor zeer geschikt voor een toekomstige uitbreiding van de woon bebouwing. De ligging in het landschap is zeker niet ongunstig door de ligging langs de beboste kreek en de aanwezigheid van het beplante erf van de boerderij aan de overzijde van de Molenweg. Aanpassing van de architectuur (lage dakvoet bijvoorbeeld) langs de rand en enige groenvoorziening maken een inpassing in het open landschap zeer goed mogelijk. Gezien de mogelijkheden die rehabilitatie biedt en de ruimte die er in bestaande bestemmingsplannen is, zal een definitieve bestemming tot woongebied van plek 4 tot zeer verre toekomst behoren. De afstand tot de watersportaktiviteiten is te groot voor rekreatieve verblijfsvoor zieningen en de ligging ten opzichte van de aanwezige woonbebouwing is te on gunstig voor vestiging van bedrijven. Plek 5. Wat betreft de ontsluiting van buitenaf is dit gebied voor vele doeleinden geschikt. Maar de ligging in het open landschap maakt een aanvaardbare oplossing voor be bouwing vrijwel onmogelijk. De ligging ten opzichte van het centrum, de rekreatie- aktiviteiten, de haven en de bebouwde kom geven ook geen aanleiding dit gebied voor een eventuele toekomstige bestemming an ders dan een agrarische te reserveren. Plek 6. De ontsluiting van buitenaf van gebied 6 is goed. Ook de afstand tot het winkel centrum is redelijk. Een kortere verbinding naar de scholen zou wellicht over de kreek te realiseren zijn. De kreek en zijn be planting vormen een belangrijke ruimtelijke scheiding tussen dit gebied en het dorp. Voor woonbebouwing is dit gebied dan ook niet geschikt. Door een verbetering van de verbinding met de haven door middel van een een voudig wandelpad zou het gebied redelijk geschikt worden voor rekreatieve verblijfs voorzieningen. De inpasbaarheid in het landschap is voor dit gebied niet eenvoudig op te lossen, doordat drie zijden aan het open landschap grenzen. Een kleine camping voor tenten zou nog tot de mogelijkheden kunnen horen. Voor industriële aktiviteiten is het gebied eveneens ongeschikt door de ligging ten opzichte van de aanwezige be bouwing in verband met mogelijk stank overlast en de haven is slechts via de bebouwde kom bereikbaar. Plek 7. Deze plek heeft een goede ontsluiting van buitenaf en eveneens een goede ver binding met het winkelcentrum. De ruim telijke scheiding door de kreek en de be graafplaats en de te grote afstand tot de scholen maken dit gebied echter ongeschikt voor woonbebouwing. Rekreatieve verblijfsvoorzieningen zouden hier echter beter gesitueerd kunnen worden gezien de korte afstand tot de rekreatie- aktiviteiten en het winkelcentrum. Een in tensieve relatie van de rekreatiebebouwing met de kern is echter niet mogelijk. Als gev.olg van de begrenzing door de zeedijk, de kreek, de begraafplaats en de bebouwing langs de Colijnsplaatseweg grenst dit ge bied slechts aan één of twee zijden aan het open landschap. Met enige groenvoor zieningen en architectonische aanpassingen (geen stacaravans aan de rand, kleur van de steen en dakpannen) is voor inpassing in het landschap een goede oplossing te TRUCTUURSCHETS KATSC Bestemmingsmogelijkheden per plek. Plek 1. Binnen plek 1 is nog ruimte voor uit breiding van de woonbebouwing. Kats is zo klein dat de afstand tot de voorzie ningen altijd goed is. Ook de ontsluiting via de bestaande kern kan nog geen pro blemen opleveren. De begrenzing aan de zijde van het landschap zou echter beter aangepast moeten \yorden aan de schaal van het dorp en van het landschap. Voor de andere aktiviteiten is dit gebied minder geschikt, vooral door de grote afstand tot de haven. Vervanging voor de rekreatie- woningen in de kern is hier wellicht mo gelijk. Plek 2. De ontsluiting van plek 2 is zeer goed. De afstand tot en de relatie met de rest van het dorp is eveneens goed. Daar komt bij dat de ligging ten opzichte van de haven en de nu aanwezige industrie ook gunstig is, waardoor dit gebied een ge schiktheid heeft voor alle aktiviteiten. Door de omsluiting door twee dijken en de huidige kern zijn er landschappelijk gezien weinig bezwaren voor bebouwing. Een nadeel kan zijn, dat de bedrijvigheid op plek 3, zij het incidenteel geluidshinder oplevert. Dit lijkt echter met betrekkelijk eenvoudige middelen te bestrijden en is ook overigens nogal gering. Een gunstige factor is de ligging ten opzichte van de overheersende windrichting. Plek 3. Dit gebied is geheel opgespoten en als industrieterrein ingericht. De definitieve vorm van de Oosterscheldewerken zal van grote invloed zijn op de toekomst van de huidige bedrijvigheid op deze plaats. De geschiktheid voor grootschalige industriële aktiviteiten blijft echter groot. Plek 4. Dit gebied is slecht ontsloten. Het ver keer met de bestemming plek 4 moet door de bebouwde kom heen en door de coupure in de Boomdijk. Voor woonbebouwing is dit gebied ongeschikt door de sterke schei ding van de rest van het dorp. De ligging ten opzichte van de haven maakt het gebied weer wel geschikt voor rekreatieve of in dustriële aktiviteiten. Het gebied is aan drie zijden omsloten door dijken, waardoor de inpassing in het landschap geen groot probleem kan zijn. De ontsluiting voor vooral industrieel verkeer is echter onaan vaardbaar. Voor een verblijfsrekreatieve voorziening van beperkte omvang lijkt deze plek enigermate geschikt. Plek 5. Dit gebied heeft alle nadelen van plek 4, waar nog bij komt dat de ligging ten op zichte van de haven ongunstig is en de situering in het landschap ook, zodat dit gebied het meest geschikt lijkt voor zijn huidige agrarische bestemming. Plek 6. Voor dit gebied geldt hetzelfde als voor gebied 5. Plek 7. Voor deze plek geldt hetzelfde als voor de ruimte die er nog is voor de uitbreiding van de woonbebouwing van plek 1, zij het dat een inpassing in het landschap nog weer moeilijker zal zijn.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 2