NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD GD EEN ILLUSIE ARMER II houdt nu het meest geleien blad op Noord-Beveland in handen en vergif Zeeland Magazine? No. 3806 Donderdag 6 april 1978 81e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON 3 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ18,00 per jaar Franko per post ƒ30,00 per jaar Advertenties 30 ct per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Ze ligt al enige tijd in de slaapzak, als de jongen terugkomt en opnieuw het tent zeil toemaakt. Hij draait het lamplicht lager en gaat zich dan ook ontkleden. Jossa ligt met haar gezicht naar het tentzeil. Enkele minuten later vraagt de jongen: „Wil je in het donker slapen of heb je liever, dat ik het licht laag Iaat branden?" „Van mij mag het uit, hoor," antwoordt ze. „Ik slaap altijd in 't donker." Even later is het licht uit. Ze hoort hem in de slaapzak kruipen. „Welterusten, Jossa. Ik hoop, dat je goed zult slapen. Maken we er morgen een geweldige dag van, nou?" Ze komt overeind en zoekt zijn hand, die ze even drukt. „Doen we, Driek. Goede nacht." Natuurlijk ligt ze nog een poos wakker. Want ondanks is de vrees voor narigheid met de jongen nog altijd niet helemaal geweken. Pas als ze zijn regelmatige adem haling hoort, valt de spanning weg en vermant ze zich. Slapen. De reis van Boxtel hierheen is toch wel een beetje vermoeiend geweest. De volgende morgen wordt Jossa met een schok wakker. En moet zich een paar se- konden realiseren, dat ze zich in een kleine, linnen tent bevindt. Onwillekeurig richt ze zich wat op en kijkt over de beide op elkaar staande koffers heen. Maar de slaap zak van de jongen is leeg. Die is dus al bui ten. Ze kijkt op haar horloge, maar dat is op kwart voor vijf blijven stilstaan. Na tuurlijk vergeten op te winden. Ze heeft geen idee, hoe laat het is. Door een kleine kier van het tentzeil ziet ze een straal licht en weet dan, dat de zon schijnt. Alle kans, dat het een mooie dag wordt. Waar zou Driek zijn? Als het nu zomer was, zou je denken, dat hij al zwom, maar dat is om deze tijd van 't jaar nog te koud. Nu ja, hij komt wel. Ze ligt met de handen onder 't hoofd naar het tentzeil te staren. Achteraf be keken toch een enigszins idioot besluit om zo maar ineens met hem mee te gaan. Au fond weet ze vrijwel niets van hem. Al heeft hij zich tot nog toe behoorlijk gedragen. Geen onvertogen woord, geen aanraking, die onbetamelijk genoemd kan worden, niets van dit alles. Enerzijds vindt ze dit geruststellend, maar aan de andere kant weer eigenaardig. Op z'n minst had ze verwacht, dat hij zou proberen haar te zoenen en dan zou ze er waarschijnlijk geen bezwaar tegen gehad hebben. Nu ja, afwachten maar; het weekeinde is net be gonnen. Enkele minuten later is Driek ineens in de tent. Met twee emmers water. Als hij ziet, dat Jossa wakker ligt, glimlacht hij. „Hallo! Goed geslapen? Het heeft vannaoht een tikkeltje gevroren, dat komt vaker voor, want je zit hier aan de rand van de Ar dennen. Heb je het niet koud gehad? Nee? Gelukkig maar. Enfin, het belooft een prachtige dag te worden. Ik heb net het weerbericht gehoord: droog en ongeveer negentien graden. Verdere vooruitzichten warmer, dus we gaan fijne dagen tegemoet. Zeg, je zult je wel improvisorisch moeten wassen, er is namelijk maar één waslokaal open. Van de ander is de waterleiding niet in orde, dat gaan ze vandaag nog maken. Daarom heb ik maar een emmer water extra meegenomen. Heb je zeep en zo? En handdoek bij je? Ga ik nog even Bent u reeds geabonneerd op een twee - maandelijks tij d- schift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,— per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: POSTBUS 1 - WISSENKERKE door Leida Graafland kijken, hoe het met m'n benzine staat. Je kunt hier ook tanken, begrijp je. Sorry, als het een kwartiertje of zo duurt Opnieuw verwondert Jossa zich, als de jongen alweer naar buiten is gegaan. Is die houding nu voortspruitend uit verlegenheid of wil hij werkelijk, dat ze zich zo vrij en prettig mogelijk voelt? Ze helt gelei delijk aan over naar de laatste veronder stelling. Een half uur later zitten ze te ontbijten. De primus brandt en geeft tevens een be haaglijke warmte, want buiten is het toch nog een beetje kil. Er is thee, hij heeft eieren gekookt; er is brood, boter en een paar soorten beleg. „Heb ik allemaal al in de kantine gekocht," verduidelijkt hij. „Smaakt het?" „Prima. Ik had echt trek gekregen. Hard- stikke leuk, dat je dit allemaal al klaar hebt. Morgen neem ik de honneurs wel waar, hoor!" „O, ik vind het fijn je een beetje te verwennen. Als jij straks de boel afwast, ga ik even de auto een beetje schoonmaken. Van al dat stof gisteren Tegen negen uur is hij weer terug. „Zo. Wagen schoon en tank vol. We kunnen weer vooruit. De benzine is hier gelukkig een stuk goedkoper. Heb je Belgisch geld? Nee zeker? Gaan we straks even langs de bank in het dorp. Morgen en beide Paasdagen is alles dicht, banken en zo." Hij kijkt het meisje aan, dat de tent onderhand heeft afgeruimd en nu bezig is de slaap zakken op te vouwen. Hij zegt op enigszins timide toon: „Ik hoop, dat je me geen idioot vindt, omdat ik je vrijwel niet aan raak en zo. Zoals gisteravond. Ik mag je erg graag, Jossa, daarom wil ik niets doen, waardoor ik je sympathie zou kunnen ver spelen, begrijp je? We hebben nu een paar dagen gelegenheid elkaar wat beter te leren kennen. Dan worden we misschien vanzelf wat vrijer, dacht ik. O, ik praat natuurlijk onzinlet er maar niet op, Jossa. Het komt, omdat ik het zo geweldig vind, dat je mee wilde gaan. Het is eigenlijk meer dan ik durfde hopen. Maar ik waagde het er toch op je te vragen." Ze lacht. „Wie denk je, dat ik ben? Een prinses? Tot nög toe vind ik het ook leuk. Dat geïmproviseerde ontbijt zoeven bijvoor beeld. Ik heb, geloof ik, twee keer zoveel gegeten als anders 's morgens." „Je ziet er tenminste vrolijk en gezond uit. Meid, we maken er geweldige dagen van!" Dinsdag in de late namiddag rijden ze weer de grens over en zijn terug in Ne derland. Jossa is stil en luistert naar de jongen achter het stuur, die nog altijd een bron van optimisme is, ook ten opziohte van zijn toekomst. „Neem aan, dat ik nog dit jaar het geluk heb een baan te vinden, dan zouden we ons kunnen verloven," zegt hij. „Tenminste, als je een verloving wilt. Je zult in dit opzicht wel niet bepaald prettige herinneringen hebben. Nogmaals, wat je me in vertrouwen hebt verteld over die nare belevenis in Rotterdam blijft geheel onder ons. Je kunt er op rekenen, dat ik daar nooit met iemand over zal spreken. Je kent me nu zo'n beetje, dus ik neem aan, dat je me op mijn woord gelooft. Nu ja, een verloving is wat mij betreft helemaal niet nodig. We zouden dan volgend jaar kunnen trouwen enne als het ver van Helmond is, waar ik werk krijg, moet vader er maar aan te pas ko men. Met zijn invloed en relaties zal dat mogelijk niet eens veel moeite kosten..." Jossa luistert en verwarmt zich aan de heerlijke opgewektheid van Driek Voorhoud. Ze hebben samen fijne dagen gehad, waar- on ze genoten van het mooie weer, de natuur, de maaltijden, die ze bij nader inzien na een grandioze mislukking op de primus, toch maar in eenvoudige restaurants hebben gebruikt. En tenslotte de toenemende genegenheid voor elkander. Hoewel Jossa nog altijd enige angst had voor zijn aan rakingen en zijn eerste kus op haar mond met enige huivering ontving, met in ge dachten de man boven zich in die bewuste nacht in Sanders woning. Maar toch duurde het niet lang, of ze beantwoordde zijn kussen. Ze hebben wandelingen gemaakt, waar ze het mooi en rustig vonden. Daar hebben ze de wagen neergezet en zijn te voet verder gegaan. Over onmetelijke heide velden of langs bosranden. Hebben hand in hand gerend over zandwegen en langs de oevers van beekjes. Om daar moe; maar toch voldaan in eikaars armen ergens neer te vallen. Elkaar kussend en liefkozend. Steeds meer naar elkaar groeiend, met als climax op de laatste dag het intens groeien de verlangen elkander helemaal te bezitten. Dat de laatste avond en nacht tot ont- barsting kwam en ze uren in eikaars ar men hebben gelegen tot het grauwe dag licht begon door te breken. Terwijl de wagen over de weg zoemt en de motor een regelmatige cadans slaat, zit ze dicht tegen hem aan. Af en toe voelt ze zijn hand op haar knie. Soms is het alsof daardoor een elektrische stroom haar doorgloeit. Kan zoiets bestaan? Is het mo gelijk, dat je in enkele dagen tijds zo snel tot elkaar kunt komen? Zodat je alleen nog maar verlangt naar alles, wat er tussen een man en een vrouw kan bestaan? Ze weet nu, dat het iets geweldigs is, want Driek is teder en geduldig. En Jossa heeft begrepen, dat dit heel iets anders is dan die eerste keer, toen ze zo ruw en geheel tegen haar wil geconfronteerd werd met een dergelijk samenzijn. Naarmate ze Boxtel naderen, maken ze plannen. Het komende weekeind gaat Jossa naar Delft. Naar zijn kamer. Hij heeft al vaker vrouwelijke studenten bij zich gehad; tegenwoordig zegt geen kamerverhuurder daar wat van; die tijd is voorbij. En als er al eens iemand is, die er aanmerkingen op zou maken, is de student of studente in een mum van tijd vertrokken. Is het dan niet in Delft, in de omgeving van deze stad is altijd wel een kamer te vinden. De openbare verbindingen zijn hier vol doende, dus je bent zo in de stad. Nog vóór ze in Boxtel zijn, neemt Driek haar in zijn armen en kust haar uitbundig. Ze vindt het telkens iets geweldigs en beantwoordt zijn liefkozingen met steeds meer vuur. Terug bij huis, als ze Driek hoort weg rijden in zijn wagen, verbaast het haar, dat de etalagelichten niet branden. Meestal la ten ze die tot een uur of tien 's avonds aan. Maar winkel en etalage liggen hele maal in het donker. Ook de voordeur is hermetisch gesloten. Jossa heeft er geen sleutel van bij zich, maar wel, van de ach terdeur. Dus gaat ze om het huis heen en ontsluit ze de keukendeur. Nu ziet ze, als ze licht in de keuken heeft aangeknipt, dat het een troep is. Ze fronst haar wenk brauwen; had hij niet op tijd alles kunnen afwassen? Wat is dat voor methode? Vanuit de keuken gaat ze via het gangetje naar het atelier en steekt daar eveneens een lamp aan. Hier is alles verlaten, maar in zijn hoek is een chaos: schilderijen liggen ondersteboven en een ezel hangt schuin tegen de wand. Het lijkt wel of er ge vochten is. Ze krijgt een bang voorgevoel. (Wordt vervolgd) KINDEREN SLACHTOFFER VAN DE NALATIGHEID DER OUDERS De infektieziekten, die vroeger voor het grootste deel verantwoordelijk waren voor de dood van kleine kinderen, heeft de medische wetenschap grotendeels onder de knie gekregen. Zij maken niet meer zoveel slachtoffers. Tegenwoordig zijn ongevallen de grootste doodsoorzaak bij kinderen. On geveer de helft van de kinderen tussen de 1 en 3 jaar, die overlijden, sterven als gevolg van een ongeval met vergif. Daar naast komen er per ongeval in dit genre nog liefst 150 tot 200 vergiftigingsgevallen voor bij kinderen,die gelukkig geen ern stige gevolgen hebben. Uit deze cijfers blijkt toch wel overduidelijk, welk een geweldige gevaren vergiften voor de kleine kinderen vormen. Dat kleine grut is nu eenmaal bijzonder nieuwsgierig en wanneer ze na het kruipen ook nog hebben leren lopen, dan gaan ze op onderzoek uit in de hen omringende wereld, die voorlopig nog gevormd wordt door het huis. Op die strooptochten vinden ze allerlei voor hen interessante zaken, zo als doosjes, flesjes en wat al niet meer. Natuurlijk willen ze weten wat er in zit. Ze maken ze open en vinden de inhoud, die eveneens hun nieuwsgierigheid prikkelt. Aangezien het begrip voorzichtigheid hen nog volkomen onbekend is en zij alles wat interessant is, in de mond plegen te stop pen, kan het gemakkelijk gebeuren, dat ze de een of andere giftige substantie in slikken. Gebleken is dat jongens hier sterker in uitblinken dan meisjes. Het aantal vergiftigingen door medicijnen en huishoudelijke middelen bij kinderen stijgt in alle West-Eur.opese landen. Onder bepaalde omstandigheden worden kleine kinderen bezielt door onderzoekingslust en dadendrang, terwijl ze aan de andere kant nog te weinig ervaring en inzicht hebben en dat kan leiden tot bijzondere nare ge beurtenissen. In elk huis vinden we diverse, voor kleine kinderen gevaarlijke vergiften, die dikwijls zomaar voor het grijpen liggen, zoals bijvoorbeeld kalmerings- en slaap tabletten en vele soorten oplos- en reini gingsmiddelen. Op het platteland overheer sen als groot gevaar de aanwezige en niet goed' opgeborgen insektenbestrijdingsmidde- len, e.d. die voor kleintjes levensgevaarlijk zijn. Ouders kunnen met dit soort zaken niet voorzichtig genoeg zijn. De kleinen zijn erg nieuwsgierig en daarbij erg vlug. Soms zien ze kans een reinigingsmiddel in te nemen, terwijl de moeder er mee bezig is en zich toevallig heel even heeft omge draaid. Oudere kinderen slikken vlot allerlei pillen en tabletten, omdat ze dat de ou deren wel eens hebben zien doen en den ken, dat dit „groot" staat. Zelfs voor ou dere kinderen leveren de diverse middelen ook nog gevaren op. De statistieken wijzen namelijk uit, dat er kinderen zijn, die soms door middel van deze gemakkelijk te be reiken vergiften proberen zelfmoord te ple gen, wanneer ze in panische angst verkeren voor een of andere straf die hen te wachten staat. Wanneer een kind, dat kort daarvoor nog gezond was, plotseling ernstige ziektever schijnselen gaat vertonen, dient men ook te denken aan de mogelijkheid van vergif tiging. Als het kind nog bij bewustzijn is, kan men proberen het te laten braken, terwijl zo snel mogelijk een dokter wordt gewaarschuwd. Heel belangrijk is, dat men weet welk vergif de oorzaak is, dit te be waren en dit met of desnoods zonder de verpakking aan de arts te tonen. Als de medicus weet welk vergif een rol speelt, kan hij veel sneller doeltreffende maat regelen nemen. Wanneer hij in het duister tast, kan het lang duren voordat men weet wat de oorzaak is. Natuurlijk is het veel beter dergelijke narigheid te voorkomen en er angstvallig voor te zorgen dat onze kinderen zich niet kunnen vergiftigen. Berg al die gevaarlijke stoffen goed op, op voor kinderen onbe reikbare plaatsen, achter slot en grendel, dan behoeft u zich later ook geen verwijten te maken. Kruiswoordpuzzel no. 570 Horizontaal:, 1. geestig - 7. deel van een verhaal - 13. houding - 14. ijzerhoudende aarde - 15. onvruchtbaar - 16. babyverblijf 17. op deze wijze - 18. slot (Eng.) - 19. toiletartikel - 20. meterton (afk.) - 22. vallei - 24. mandje - 26. aardig - 29. bandiet 31. kleur - 33. strijdmacht - 35. moment 36. huidopening - 37. stofmaat - 38. elektr. geladen deeltje - 40. soort afsluiting - 41. lengtemaat (afk.) - 42. plaats in Z.-Holland 43. uitroep - 45. rivier in Europa - 46. wortel - 48. herkauwer - 50. gewapende ruiter - 52. voorm. eiland in Ned. - 54. ruim - 56. oosterse titel - 57. bloem - 59. wondje - 60. op de wijze van - 61. plak middel - 63. en omgekeerd (afk) - 65. gewicht - 66. rivier in Utrecht - 67. maan stand (afk.) - 68. bedorven - 70. rivier in Nederland - 72. plaats in Brabant - 73. keurig - 74. getuigschrift - 75. oplettende. Verticaal: 1. hoefdier - 2. rivier (Spaans) 3. slede - 4. gewicht - 5. elk - 6. gewicht (afk.) - 7. jongensnaam - 8. gokspel - 9. land in Azië - 10. rivier in Azië - 11. onverstandig - 12. uiterst - 21. deel van het lichaam - 23. bestemming - 24. schel 25. deel van het hoofd - 27. drank - 28. steen - 30. beknopt - 31. kledingstuk - 32. dobber - 34. edelsteen - 36. specerij - 39. kloosterzuster - 40. gewas - 43. vogel - 44. bergweide - 45. mannelijk dier - 47. ver langen - 48. Eng. telwoord - 49. duurzaam heid - 51. vaartuig - 52. deel van Amerika (afk.) - 53. wig - 55. persbureau (afk.) 57. bitter vocht .- 58. ijzeroxide - 60. pl. in Drente - 62. vruchtbaarmakende stof 64. vrouwelijk dier - 67. Europeaan - 69. ter plaatse (afk.) - 71. vogel - 72. onder andere (afk.) - 73. de onbekende (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 069 Horizontaal: 1. fraai - 6. groen - 11. aal 12. Ate - 14. Inn - 16. kapster - 18. meestal 20. sap - 21. Eli - 22. Edo - 23. Granada 28. nat - 29. ei - 30. da - 31. eter - 32. ets 34. neet - 36. de - 37. modieus - 38. of 39. diva - 41. atc - 42. leve - 45. as 47. ma - 49. t.a.t. - 51. nadelig - 54. het 56. ere - 57. ido - 58. leguaan - 61. mirakel 64. elk - 65. sla - 67. ode - 68. brood 69. deels. Verticaal: 2. rapport - 3. aas - 4. alt - 5. st - 7. Rie - 8. ons - 9. entente - 10. oksel 12. aria - 13. Emma - 15. elite - 17. Aad 19. ala - 23. germaan - 24. r.i. - 25. notitie 26. d.d. - 27. aanslag - 31. eed - 32. Ede 33. sec - 35. toe - 40. integer - 43. vehikel 44. stelt - 46. s.a. - 47. mi - 48. stolp 50. are - 52. dans - 53. lama - 55. Ede 59. U.L.O. - 60. ako - 62. roe - 63. ade 66. li.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 1