NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD EEN 0 Heb uw brommer lief U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen Zeeland Magazine? No. 3803 Donderdag 16 maart 1976 81e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON 3 08 GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ18,00 per jaar Franko per post ƒ30,00 per jaar Advertenties 30 ct per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Ze is helemaal uit haar humeur, als een twintig minuten later zoon Driek arriveert. En zich nogmaals excuseert. Hij is een knappe jongen voor zijn twee en twintig jaren, maar ze vindt hem al gauw een tikkeltje sloom. Hij heeft een beschaafde stem en spreekt gelukkig tamelijk accent loos. Want het brabants in deze hoek van het land vindt ze afschuwelijk. Daar went ze nooit aan. Tijdens de thee voert hij af en toe het woord. Jossa krijgt de indruk, dat hij wel intelligent is en behoorlijk ontwikkeld. Na tuurlijk heeft hij goede scholen doorlopen, anders zou hij niet voor zijn diploma zitten te blokken. Straks is hij ingenieur en dan? Hij zegt: „Er zijn nog wel mogelijkheden, al groeit het legertje afgestudeerden zonder baan. Natuurlijk ga ik meteen solliciteren. Nee, ik heb nog niets speciaals op 't oog en helaas ook geen kruiwagentje. Maar ik ben vanzelfsprekend vol goede moed." Het wordt, voornamelijk door de derde man, toch een tamelijk gezellige middag. Waarop Martie bedient. Jossa heeft haar ongemerkt een knipoogje gegeven en daar voor beloont het meisje haar met een ver heerlijkte blik. Voor het overige neemt ze een neutrale houding aan. Om vijf uur vindt Jossa het welletjes. Ze wil Dolf niet de hele avond alleen laten, dus komt ze overeind en verklaart het een paar prettige uren gevonden te hebben, maar nu echt moet vertrekken. Vóór Peet Voorhoud kan opstaan, is Driek al overeind gekomen en zegt, dat hij juffrouw Jossa wel zal uit laten. Peet kust haar de hand, als Jossa die drukt en luchtig zegt: „Tot ziens". Waarop het gezicht van de man iets verheldert. Deze twee woorden beloven meer als bijvoorbeeld het beste. In de grote hal helpt Driek de jonge vrouw in haar mantel en zegt dan op zachte toon: „Geef me je telefoonnummer. Ik wil nog eens met je praten. Kan dat?" Jossa kijkt hem verbaasd aan. „Praten? Waarover?" „Over alles. Vraag niet zoveel, anders krijgt de pipa argwaan. Toe nou, wees es lief." Jossa noemt lachend de cijfers en voegt er aan toe: „In Boxtel. Waar studeer jij?" „Delft. Rot-eind hier vandaan. Maar ja. Delft is beter. Ik bel je. Doe je het, als ik een afspraak wil maken?" Ze neemt het nog altijd niet serieus. „Misschien. Dat zul je moeten avonturen. Don Juan." Ze knipoogt en zegt: „Au revoir!" Pas als ze in haar wagentje stapt en wegrijdt, komt ze met een schok tot de conclusie: Verrek, dat jong is verliefd op me Hoofdstuk 8. Els Hunninkhuizen, die haar eigen naam weer heeft aangenomen, al is de scheiding nog altijd niet definitief uitgesproken, is met haar kinderen voorgoed naar Overschie vertrokken. En heeft iedereen uitgenodigd voor een gezellige avond: oom Frans, Frans junior in Utrecht met zijn vrouw, Jossa en tenslotte Dolf. De laatste voelt zich vereerd. Jossa denkt: met al je bravour kun je je toch nog kinderlijk blij maken over een simpele verrassing. Of spruit het voort uit een soort minderwaardigheids gevoel? De superieure Dolf, die toch ook Bent u reeds geabonneerd op een twee - maandelijks tijd- schift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: POSTBUS 1 - WISSENKERKE door Leida Graafland het loodje moest leggen tegenover zijn vrouw? Wie weet, ziet Els wat in hem, maar of het omgekeerd ook zo is, meen ik toch te moeten betwijfelen. Het wordt een gezellige avond ondanks de afwezigheid van Frans junior en zijn vrouw. Hij heeft een briefje geschreven, waarin hij Els in haar nieuwe home al het succes toewenst, dat ze nodig zal heb ben als alleenstaande vrouw met drie kin deren (een onderwatersteek, die betrekking heeft op haar scheiding), maar kan tot zijn spijt die avond niet aanwezig zijn, omdat hij bestuursvergadering heeft van de Zen dingscommissie, die hij presideert. Els laat 't briefje circuleren en zegt: „Nou, als ik een uitnodiging van mijn broer of zus ge kregen had, zou ik gezegd hebben tot mijn medebestuursleden: mensen, doe het deze avond maar zonder mij, want ik moet absoluut ergens anders heen, wat belang rijker is." En ze denkt erbij: Man, wat maak je je druk over zending bedrijven in vreemde landen, terwijl je bloedeigen gescheiden zuster zo graag een hartelijk woord wil horen en misschien ligt hier voor jou een taak, die je natuurlijk hele maal niet ziet. Frans senior zegt: „Zijn vrouw had in ieder geval kunnen komen, vind ik. Hij vervreemdt zich hoe langer hoe meer van ons." Jossa merkt op: „Hij zal wel vergeten zijn, wat hij en wij aan u te danken heb ben gehad. En natuurlijk ook aan tante. Maar dat gaat doorgaans zo: als niet komt tot iet, nietwaar?" Ze heeft haar broer ook al niet zo hoog meer als vroeger. Els is deze avond de glunderende gast vrouw. De kinderen mogen een extra uurtje langer opblijven, want morgen is het za terdag, dus kunnen ze uitslapen. „En wie vanavond niet naar huis terug wil rijden, mag blijven, want al is het huisje niet groot, er is voor drie mensen extra best een behoorlijk nachtverblijf onder dit dak." Enkel oom Frans zegt: „Best mogeÜjk, dat ik het doe!" En hij lacht. Zaterdagsmor gens is er tegenwoordig geen veiling meer, dus kan hij best een paar uur gemist wor den. Maar tegen elven in de avond ver klaart Jossa, dat ze het welletjes vindt. „Jullie kunnen uitslapen, maar van ons wordt verwacht, dat we de winkel weer om uiterlijk half negen open hebben. Daar moet de schoorsteen mede van roken." De zusters kussen elkander hartelijk. Els zegt: „Hardstikke leuk, dat jullie geweest zijn. En laat het alsjeblieft niet bij deze éne keer, he? Anders ga ik me zo een zaam voelen. Ik zit nu toch al zo'n eind van het centrum af." Jossa antwoordt, dat ze heus nog wel eens een keer zal langs komen. Dolf krijgt een dikke zoen en laat zich ook niet onbetuigd. Jossa ziet het spotlachend aan. Dolf heeft misschien net een tikkeltje teveel gedronken; het hindert niet, ze rijdt zelf. Maar als ze ziet, dat Dolf haar zuster een briefje van honderd in de handen stopt en hem zacht hoort zeggen: voor de gemaakte onkosten, krijgt ze een warm gevoel. Diep in zijn hart is hij een schat. Stomme griet, die vrouw van hem. Om zoiets aan de kant te zetten. Het voorjaar meldt zich met veel zon en mooi weer. Jossa trekt er weer op uit De brommer is in ons land een bij uitstek populair vervoermiddel dat men in alle lagen en alle leeftijden van de bevolking in grote hoeveelheden vindt. Helaas realiseren velen zich te weinig of in het geheel niet, dat dit zelfde fijne knetterding, waarop je zo snel en zonder moeite ergens komt, grote gevaren inhoudt. Zo'n vervoermiddel heeft nu eenmaal een bepaalde snelheid en botsen of vallen met die snelheid blijkt in de praktijk dikwijls ernstige gevolgen te hebben. Daarom is het uiteraard zaak om steeds het kopje er bij te houden en geen risico's te nemen, wanneer men zijn leven liefheeft. In weerwil van dit opletten en voorzichtig zijn kan tooh nog iets anders een spaak in het wiel steken en dat is „verwaarlozing" Dat lijkt zo een heel zwaar woord en er zullen veel bromfietsrijders zijn die menen dat zij zeker hun vervoermiddel niet ver in haar wagentje met alle attributen bij zich, want als ze iets ziet, dat ze mooi vindt, stopt ze en gaat ze schilderen. Ze heeft nu lang genoeg binnen gezeten in het kunstmatig verwarmde atelier; ze ver langt er gewoon naar om weer buiten te werken. Dolf heeft geen bezwaar; hij heeft een nieuw model ontdekt: een oud boe renmannetje. Die gaat hij schilderen en Jossa weet, dat hij er dan wel een week of wat mee zoet is. En passant kan hij de winkel runnen, als zij niet thuis is. Dat moet hij er dan maar voor over hebben. Van Peet Voorhoud hoort ze niet meer. Wel van zoon Driek. Hij heeft haar een week na haar bezoek aan Helmond gebeld en gevraagd op een bepaalde datum naar Vianen te rijden. Daar is een gezellig, rustig restaurant, waar ze ongestoord kunnen babbelen. Maar Jossa is toevallig in een gemelijke bui en antwoordt, dat ze geen tijd heeft. „Bel me later nog maar eens, als je dat nodig vindt, maar niet deze maand. Ik heb echt geen tijd om me een halve dag vrij te maken." Jossa heeft daarna niets meer van hem vernomen, maar het kan haar niets schelen. Er is namelijk iets anders, wat haar een 'beetje dwars zit en waarover ze gepikeerd is. Martie komt ondanks het feit, dat het schilderij al lang klaar is, op gezette tij den naar de hobbyzaak. Niet om er wat te kopen, want hobbywinkels zijn er ook in Helmond. Maar ze mag van Dolf meteen doorlopen naar het atelier en daar hebben beiden dan een gezellig onderonsje. Door gaans blijft ze een uurtje om vervolgens met Dolf weg te rijden. In zijn aftandse, bijna twaalf jaar oude Opel. De man is uren afwezig en komt alleen terug. Soms laat in de avond. Jossa weet, dat ze niet 't recht heeft hem hierover om opheldering te vragen. Want er is een gentlemens agreement, dat men elkanders privacy ten volle zal eerbiedigen. Iedereen kan doen en laten wat hij wil, al moet het uiteraard wel even tijdig gezegd worden, als één der beide partijen een dag of langer weg wil gaan. Want dan moet de ander immers voor de winkel zorgen. Die is weliswaar aan de ene kant een blok aan het been, maar anderzijds een regelmatige bron van inkomsten en dat kan van het schilderen niet gezegd worden. Natuurlijk bezitten ze beiden geld. Een ruggesteuntje voor slechtere tijden, noemt Dolf dat, dus daar ga je niet aankomen als het niet persé nodig is. Op een middag, eind maart, komt Driek Voorhoud ineens in de winkel. Het is en kele dagen voor Pasen. Dolf is aan het schilderen. Jossa heeft eigenlijk niets bi- zonders om handen dus helpt zij de klanten in de winkel. En is geamuseerd, als ze de jongeman voor de toonbank ziet staan. Ze steekt haar hand uit. „De student. Wel kom in Boxtel. Hoe is het?" Hij drukt haar de hand. „Best. Een korte vakantie, voor we de laatste aanloop ne men naar het fel begeerde papiertje." „Haal je het?" Hij knikt zelfverzekerd. „Reken maar. Anders zat ik niet avond aan avond te blokken. Maar nu ben ik het hele Paas- weekeind vrij. Tot en met dinsdag volgende week. Zin orrt die dagen mee te gaan en een beetje te boemelen?" Ze is stom verbaasd door dit abrupte voorstel. „Hahareageert ze, niet zo gauw bekomende van de verrassende uit nodiging. „Dat is recht op de man af. De appel valt niet ver van de stam. Hoe wil je dat versieren, meneer de student?" „Ik heet Hendricus, maar iedereen noemt me Driek. Dus dit weekeind niet de student en meneer hoeft helemaal niet. Tenzij je Driek niet mooi vindt, mag je ook Hendrik zeggen." „Wel Driek of Hendrik, dat is me om 't even, maar je gaf nog geen antwoord op mijn vraag: hoe?" (Wordt vervolgd) waarlozen. Het wordt regelmatig schoon gehouden en opgepoetst. Maar daar is men er niet mee. Het gaat hier om technische verwaarlozing die snel optreedt bij brom- fietsbezitters die op technisch gebied weinig of niets weten. Zij denken dikwijls dat het ding vanzelf moet lopen en dat er geen slijtage optreedt. Zeker wanneer ze een gloednieuwe brommer hebben gekocht me nen ze, dat zo'n nieuw ding zeker de eerste jaren er tegen moet kunnen en dat is niet juist. Zonder dat de berijder het bemerkt of weet, slijt de brommer meer dan men denkt. Daarom is het beslist noodzakelijk om pe riodiek het vervoermiddel te laten contro leren, te laten oliën e.d. Men voorkomt hier veel narigheid mee. Breng uw nieuwe brom mer een maand na aankoop even voor een controlebeurt langs de dealer. Vervolgens brengt u hem elke drie maanden even voor een servicebeurt. U zult dan bemerken, dat de kosten bescheiden zijn en blijven en u weet dat uw vervoermiddel voortdurend in goede conditie is. Wie dit niet doet krijgt vroeg of laat te kampen met gebrek aan olie en vet in de snaarschijf of op de ketting. De ketting wordt niet tijdig gespannen of ver nieuwd. Het gevolg hiervan is, dat zonder dat de berijder het bemerkt zijn brommer langzaam onder hem gesloopt wordt. Daar is geen woord van overdrijving bij. Het ene mankement veroorzaakt het andere. Door onjuiste spanning, gebrek aan olie en vet ontstaat overmatige slijtage van de ketting, te grote ruimte tussen de kettingschakels, opkruipen van de ketting tegen de tanden van voor- en achtertandwiel. Gevolg de tandpunten gaan kromtrekken. In de drooggelopen snaarschijf geven de naaldlagers de geest, er ontstaat een slin gerende beweging. Lagers lopen uit, bescha diging van de trapas en zo zouden we nog lang kunnen doorgaan. De berijder bemerkt hier heel dikwijls niets van totdateen of ander belangrijk onderdeel het opgeeft Rrmtxwoordpuzzel no* 567 i Horizontaal: 1. Europese hoofdplaats - 4. drinkgerei - 7. warmtebron - 13. netto (afk.) - 14. grondvlak - 16. meisjesnaam 17. kleur - 19. schrijfbehoefte - 21. lidwoord 22. anno (afk.) - 23. serie - 25. inhouds maat (afk.) - 26. godin - 28. groente - 30. eigen opname (afk.) - 32. godsdienst (afk.) 33. dadelijk - 36. N.V. (Duits) - 37. titel 39. nootje - 40. snavel - 42. voorzetsel 43. evenredige vertegenwoordiging (afk.) 45. insekteneter - 46. ontvangen - 48. plant 50. slede - 51. boom - 52. bevestiging 54. Frans voegwoord - 55. bladzijde (afk.) 57. bedorven - 60. de oudere (afk.) - 62. herbergier - 64. familielid - 65. wilde haver 67. deskundige - 69. spat - 71. soort zwemslag - 73. strafwerktuig - 74. danskoor 75. hevig begerend - 76. deel van het kip penhok - 77. inwendig orgaan. Horizontaal: 1. clown - 5. sap - 7. Duits 11. leest - 13. serre - 15. bas - 17. etalage 19. lei - 21. ratel - 23. rol - 24. greep 26. ar - 27. stomp - 29. It. - 30. dr. 32. op - 33. 1.1. - 34. s.d. - 35. deur 37. os - 39. la - 40. stel - 42. model 43. akker - 44. robe - 46. cia - 47. p.s. 48. toko - 50. e.a. - 51. pi - 53. eg - 54. er - 55. gr - 57. gelal - 61. ia - 63. raast 66. uit - 67. negen - 69. alg - 70. revolte 73. Ali - 74. Irene - 76. aroma - 78. noord 79. les - 80. netto. en bijvoorbeeld de ketting breekt, om over erger nog te zwijgen. Die slaat prompt tussen naaf en vork en het achterwiel blok keert met alle risico's van dien in druk verkeer. Laten we aannemen dat het goed afloopt, dan kan de berijder trachten het vervoer middel, waarvan het achterwiel niet draait naar een reparateur te brengen en dan gaat het een heleboel geld kosten, omdat er meer stuk is gegaan dan eigenlijk nodig was. Forse bedragen moeten dan worden neergeteld als er overigens neer te tellen valt, want de berijder kan er ook ellendig vanaf gekomen zijn en bijvoorbeeld in het ziekenhuis verblijven. Niemand weet wat er op zo'n moment gebeurt en wat daar de gevolgen van kunnen zijn onder bepaalde omstandigheden. Neem toch geen risico's. Héb uw brommer lief terwille van uzelf en uw portemonnee. Het bespaart u ongelooflijk veel narigheid en och, het is in feite een kleine moeite om het ding periodiek even te laten ver zorgen. Verticaal: 1. gevaar - 2. por - 3. bos - 4. geestelijke - 5. plaats in Japan - 6. be trokken - 8. bloeiwijze - 9. inhoudsmaat 10. deel van de voet - 11. plaats in Gel derland - 12. wapen - 15. zangnoot - 18. titel (afk.) - 20. getij - 24. verlaagde toon 25. voorstel - 27. op enige plaats - 29. vrucht - 30. boom - 31. niet dezelfde - 33. meisjesnaam - 34. niet gekookt - 35. vallei 36. land in Azië - 38. drank - 40. baardje 41. hersteld - 44. eenzaam - 47. vochtig 49. water in Friesland - 53. deftig - 55. onvriendelijke - 56. zuster (afk.) - 58. dicht bij elkaar - 59. teken van blijdschap - 60. schrede - 61. voormalig - 62. wederom 63. titel (afk.) - 66. vogel - 67. bijb. naam 68. godsdienst (afk.) - 70. voor - 72. win- terpeil (afk.). Verticaal: 1. cobra - 2. Olst - 3. we - 4. neel - 5. start - 6. psalm - 7. dreg - 8. Ur 9. iele - 10. stipt - 12. st - 14. eg - 16. aarde - 18. lood - 20. Eelde - 22. eb - 25. r.o. - 27. spoedig - 28. plaksel - 31. rumba 34. Stroe - 35. dor - 36. roe - 38. sla 39. Lap - 40. set - 41. Leo - 45. Oeral 49. kriel - 52. Clio - 55. graan - 56. s.s. 58. euvel - 59. atlas - 60. re - 62. animo 64. agio - 65. tred - 67. neon - 68. gaat 71. en - 72, t.r. - 75. r.r. - 77. me. DAT FIJNE KNETTERDING TERWILLE VAN UZELF EN UW PORTEMONNEE OpJosstng kruiswoordpuzzel no. 866

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 1