U/onen van bejaarden mi Huizenmarkt op een keerpunt? Raadsvergadering Wissenkerke MET DE BOUW VAN BEJAARDENWONINGEN EN SERVICE-FLATS ZIJN WE ER NOG NIET. LIEFST ZELFSTANDIG, MAAR DAN WEL GOEDE HULP In een land, waar rond 11% van de bevolking 65 jaar of ouders is, wordt de huisvesting van bejaarden een sociaal probleem van de eerste orde. Dat is dan ook zo in Nederland, dat bovendien sinds de laatste wereldoorlog nog steeds kampt met een woningprobleem, althans in de dichtbevolkte streken zoals de Randstad Holland. Dat er in de afgelopen decennia hard gewerkt is aan voorzieningen ten behoeve van het wonen en leven van bejaarden, kan ondertussen niemand ontkennen. Ook staat vast, dat er een grote variatie aan woonmogelijkheden voor oudere mensen bestaat. We hebben bejaardentehuizen, bejaardenwonin gen, service-flats en verpleegtehuizen, maar al deze speciale voorzieningen ten spijt, is de huisvesting van bejaarde mensen nog steeds een groot probleem, ook al omdat de bestaande voorzieningen onvoldoende op elkaar zijn af gestemd of ontbreken op die plaatsen, waar ze het hardste nodig zijn. Onder voorzitterschap van burgemeester P. Wisse kwam de raad der gemeente Wis- senkerke op maandag 6 maart in openbare vergadering bijeen. De voorzitter deed een hele reeks mede delingen, welke hier volgen. De toegangs weg tot de lier bij de jachthaven blijft dezelfde breedte houden, ook na het maken van een bocht aldaar. Er is overleg geweest met het bestuur van de VW Noord-Beve land. Een nieuw verzoek om subsidie komt in de raad van april, waarbij tevens de mogelijkheid bezien wordt van een depen dance in de gemeente Wissenkerke. Op verzoek van enkele scholen komt de ten toonstelling kleine kernen waarschijnlijk in onze gemeente. De aanwijsborden richting Kamperland zijn verbeterd. De hoorzitting over enkele plannen in Kamperland zal zo spoedig mogelijk worden gehouden. Er komt ondanks eerdere publicaties wel de gelijk een tweede jachthaven. Het strand bij Geersdijk wordt opgeknapt. CRM en het prov. bestuur komen op bezoek om te praten over het behoud van de molen Landzicht en de daaraan verbonden subsidie. Bij het terrein in de Middenstraat komt een bord „Verboden vuil te storten". Het oude sportveld wordt een wei, later wordt gedacht aan een kwekerij. Een parkeerter rein achter de Molenweg is moeilijk te realiseren. De verkeerslichten gaan 's avonds en 's nachts knipperen. Het plaatsen van een tweede telefooncel te Kamperland wordt bezien. In 1977 was er een groot aantal overnachtingen in de gemeente: 829.420. In 1976 was dit maar: 664.600. Tot slot zei hij, dat de volgende raad gehouden zou worden op maandag 17 april a.s. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken was het ge deeltelijk goedkeuren van G.S. van het be stemmingsplan Geersdijk Oost II. Kouwer vond dat men er haast mee moest maken, omdat de laatste bouwgrond op Geersdijk was verkocht. De voorzitter stelde hem gerust en sprak over het spoedig bouwrijp maken van het nieuwe bestemmingsplan. De ambtenaren in de gemeente kregen nog een achterstallig tegoed uitgekeerd en de bezoldigingsverordening werd aangepast. De gemeente trad toe tot de gemeen schappelijke regeling C.I.V.O.B., welk aktief bezig is met o.a. het organiseren van cur sussen voor personeel van de lagere over heid. De reconstructie en verbreding van de Westhavendijk te Kamperland zijn begroot op een bedrag van 509.000,—. De voor zitter noemde de aanleg zonder subsidie voor de gemeente financieel wel haalbaar. Remijnse was blij dat het nu eindelijk ging gebeuren. Kouwer sprak ook van een blij bericht, maar vond dat de gemeente door steeds maar het beloven van de overheid op sub sidie, wel aan het lijntje was gehouden. Zijn er reeds vervangende woningen voor de woningen welke gesloopt werden. En waarom kon de bocht naar de Spuidijk ook niet verbeterd worden, b.v. door aan koop van de bakkerij op de hoek. De voorzitter vond het ook bijzonder jam mer dat er geen subsidie verleent werd. De mensen in de woningen welke gesloopt moeten worden is bericht gestuurd. Om de hoek bij de Spuidijk ook te verbeteren vond hij te moeilijk om daar een oordeel over te geven. Uijl was ook bezorgd over de mensen in de te slopen woningen. De voorzitter zei, dat eerst dit raadsbesluit genomen moet worden en daarna gaan we met de betrokken mensen praten over vervangende woonruimte. Er worden op dit moment in Kamperland woningen gebouwd. Twee woningbezitters in de Orisantstraat te Wissenkerke kochten tuingrond achter hun aldaar gelegen woningen. De raad ging zonder aan- of opmerkingen akkoord met de nieuwe winkelsluitingswet. Zij houdt in een koopavond in de kernen op vrijdagavond van 18.00 tot 21.00 uur. Openstelling van de kampwinkels op zon dagen tussen 1 april en 30 september van 11.00 tot 13.00 uur. Gedurende hetzelfde tijdvak mogen deze winkels ook op werk dagen open zijn van 18.00 tot 20.00 uur. Ook enkele uitzonderingen werden nog toe gestaan. Voor de jaren 1980, 1981 en 1982 werd een bibliotheekplan opgesteld. Dit hield in het handhaven van de bestaande voorzie ning, t.w. de bibliobus. Men voelde niets voor het stichten van een openbare bi bliotheek. De leden van de stembureau's krijgen een vergoeding voor dit jaar van 116,—. De erfpacht van de grond waarop Pit Beton Heipalenfabriek staat werd verlengd tot het jaar 2015. De vergoeding voor de bijzondere kleu terscholen te kamperland en Wissenkerke werd bepaald op 3535,— per lokaal en 64,50 per kleuter. Ook werd vastgesteld de uren vakonder wijs aan de lagere scholen. De overeenkomst tot instelling van een Regionaal Coördinatieteam Rampenbestrij ding in de regio Noord- en Midden-Zeeland leverde geen moeilijkheden op bij de raad. De leden Remijnse en Kouwer hadden de rekening over 1975 nagezien en stelden voor deze voorlopig vast te stellen, hetgeen geschiedde. De voorzitter deed nog de vol gende opmerking over de begroting van 1977. Deze zal wellicht een overschot te zien geven van ƒ600.000,—. In de Voorstraat te Wissenkerke komt eenzelfde bushokje als aan de Dorpsweg, kosten ƒ7000,—. Blok vond er nogal veel glas in zitten en was bang voor vele ver nielingen. Scheele stelde hem gerust door op te merken, dat de achterkant een dicht geheel zou worden en er onbreekbaar glas gebruikt zou worden. Begrotingswijzigingen over de jaren 1976, 1977 en 1978 werden goedgekeurd. Bij de hierop volgende rondvraag was 6°. eerste vraag van Kouwer, dat hij van mening was, dat de aanwijsborden bij Kam perland nog niet helemaal geregeld waren. De voorzitter deelde die mening niet, maar zou het nogmaals onderzoeken. Kouwer vroeg ook nog naar een andere mogelijkheid om toch te komen tot een parkeerterrein achter de Molenweg. De voorzitter zei, dat men dan ook de even tuele uitbreiding van de industrie aldaar zou tegenhouden. Als laatste vroeg Kouwer naar meer in vloed van de gemeenten op de Inrichtings- schets van het Oosterscheldegebied. Kunnen de gemeenten gezamenlijk niet iets doen? De voorzitter zei dat dit aan de orde is en dat de gemeenten iets gaan ondernemen. Scheele wou de raad wel op de hoogte houden, waarop de voorzitter toezegde eventuele mededelingen daarover in het ver volg te houden. Remijnse kwam nogmaals terug op de problemen van het parkeren in de Molen weg. De voorzitter zei, dat het college bleef zoeken naar een oplossing en dat het zeker de aandacht had. Uijl vroeg naar de mogelijkheid van woningen voor alleenstaanden, met name in Kamperland. De voorzitter antwoordde, dat men zich eerst moet aanmelden als woningzoekende en dat het college ook wel woningen aan alleenstaanden uitgaf. De woninglijst breidt zich op dit moment wel uit. Zijn tweede vraag betrof de instelling van een parkeerverbod in de A. van Hee- straat, speciaal in de buurt van de toegang tot de begraafplaats. De voorzitter sprak over het instellen van een parkeerverbod aan één kant, maar wel dat het maar voor een gedeelte van deze straat zou gelden. Hypotheken aan banden. De snel stijgende prijzen van eigen huizen is aan een aantal factoren te wijten. Met name is van invloed geweest dat de rente voor hypotheek laag is gebleven. Ook is van groot belang de mogelijkheid om deze rente- en andere lasten fiscaal af te trekken van het inkomen, zodat een deel van de finaciële druk wordt afgewenteld op de staat of de medeburgers, hoe men het ook noemen wil. De hoge inflatiepercentages van de achter ons liggende jaren hebben er toe geleid dat er een grote begeerte is ontstaan naar een bezit in vast goed, waardoor het evenwicht tussen vraag en aanbod geducht werd verstoord. Het aanbod van huizen kan niet van de ene dag op de andere worden vergroot zo dat verkopers de winsten opschroefden en kopers nog meer geprikkeld werden om toch maar snel te kopen. De vraag naar hypotheken steeg zo sterk dat de Neder- landsche Bank aan het bankwezen een wenk heeft gegeven om het sluiten van hypotheek af te remmen. De prijzen zijn intussen zo hoog opgelopen dat de genieters van mid deninkomens zich de luxe van de aankoop van een nieuw huis praktisch niet meer kunnen veroorloven. Zijn er na een wachttijd betere perspec tieven voor de aankoop van een huis? Het is moeilijk daarover een duidelijk advies te geven. Wel kan men zien hoe de kaarten liggen op die huizenmarkt. De potentiële vraag is hoog en dat zal nog enkele jaren zo blijven. Wij hebben de nodige inflatie- lessen gehad. Maar het zal toch niemand ziin ontgaan dat de mate van inflatie is afgenomen en dat geeft aan de vraagkant wat rust. Die springvloed van vragers is ook gematigd door het optreden van de hypotheekverstrekkers, die meestal wel ge stopt zijn met het afgeven van top-hypo- theken. Te hoge lasten. Tophypotheken gaven mogelijkheden om huizen voor honderd of meer procenten te financieren. Wanneer zakenlieden daarin nog weinig heil zien betekent dit dat zij de top van de financiering bereikt achten. Bij een daling zou die top er wel eens niet meer uit kunnen komen. Daarnaast be ginnen er moeilijkheden te komen met de groeihypotheken. Bij deze laatste vorm be taalt de schuldenaar in de eerste jaren minder rente. Die niet verzilverde rente schuld wordt naar de latere jaren verplaatst. De totale schuld wordt dus hoger. Daarbij wordt erop gerekend dat het inkomen van de meestal jonge huiseigenaren in de vol gende jaren wel stijgt. Die stijging komt dan door positieverbetering maar ook door de inflatie. Hoe hoger de inflatie oplaait, hoe gemakkelijker men aan de groeilasten kan voldoen. Valt de inkomensgroei tegen, dan stijgen de lasten snel boven de groei uit en dan komt men in moeilijkheden. Welnu, die moeilijkheden zijn intussen ook gekomen voor een aantal mensen, want beide groeifactoren laten het erbij zitten. De inflatie is beteugeld en tot beneden de zesprocent gebracht. De inkomensstijging heeft evenmin nog betekenis nu er alom over een nullijn wordt gesproken en de vooruitzichten bepaald ook niet gunstig ziin ongeacht of men nu een goed vakman op het oog heeft of een begaafd academicus. Men moet er wel op rekenen dat de Er was advies gevraagd aan de politie. De eerste vraag van Blok was, waarom of er geen voorlopig standpunt van de raad gevraagd werd ten aanzien van de structuur welke de PZEM in de toekomst moet krij gen? De voorzitter vond alles veel te vroeg gezien de veelheid van verschillen en zelfs het college had nog geen standpunt hier over ingenomen. Verder vroeg Blok waarom of de nieuwe bestemming van het oude sportveld geen raadsbesluit behoeft? De voorzitter gaf toe, dat dit formeel had moeten gebeuren, maar gezien de korte duur van uitgifte was het college van oordeel geweest dit zelf even te regelen. Blok vond dat het voetpad gelegen op de Dorpsdijk nogal eens in beslag genomen werd door aldaar geparkeerde auto's. Is daar controle op mogelijk? De voorzitter meende van wel en zegde toe het te zullen bekijken. De laatste vraag van Blok betrof de vraag wanneer de aanbesteding van de openbare lagere school zou zijn. Hij vroeg zich af waarom alles zo lang duurde. De nood- lokalen staan er reeds, maar er vindt nog geen aanbesteding plaats. Is er verder ook al over het vernieuwen van de inventaris gesproken? De voorzitter had deze vraag wel ver wacht. Het wachten op goedkeuring van de tekening is te wijten aan ziekte bij de onderwijsinspectie. De huur van de nood- lokalen is nog niet ingegaan. We hopen met de bouw voor het nieuwe schooljaar klaar te zijn. Over de inventaris was nog gesproken. Het college zal alles doen wat mogelijk is voor een vlot verloop van het geheel. Op de gebruikelijke wijze werd deze 2 uur durende vergadering afgesloten. moeilijkheden voor de hoogspringers met leningen groter zijn dan naar buiten blijkt. Deskundigen op de markt voor onroerende goederen zijn van mening dat de meeste eigenaars van woningen met „een gouden dak" hun bezit hardnekkig vasthouden. Het was reeds bekend, dat een aantal huizenbezitters in nieuwe wijken in de tweede helft van de maand hun auto laten staan omdat zij geen geld meer hebben om benzine te kopen. Dit verschijnsel zullen wij in de naaste toekomst nog wel meer tegenkomen. Het is een waarschuwing voor kopers om het touw van de lening niet te hoog te hangen. Een troost voor poten tiële leners van grote kapitalen is dat de rente de neiging heeft tot dalen en het zit er in dat de rente nog verder omlaag gaat, want de monetaire positie van onze gulden is weer erg sterk. Dit trekt vreemd geld binnen onze grenzen en het daaruit voortvloeiend ruime guldensaanbod oefent een druk uit op de rente. Nieuwbouw. Aan de aanbodszijde van onbewoonde huizen zijn de omstandigheden ook wel wat veranderd. De hoge prijzen lokken uiteraard wat extra verkopers naar de markt, die nog wat aangemoedigd worden door ma kelaars, want velen onder hen vinden even eens dat de top bereikt is. Het aanbod wordt dit jaar verder verruimd, want in de sector ongesubsidieerde woningen zul len er in 1978 ongeveer twintig procent meer gebouwd worden dan in 1977. Het verschil lijkt niet zo erg groot maar ervaren handelaars weten te vertellen dat een rui mer aanbod een meer dan evenredige druk uitoefent op de prijzen. De kostprijzen van die nieuwbouw zal niet veel hoger zijn dan tot heden want ook in de bouwkosten be gint de matiging gestalte te krijgen. Volgens het bouwcentrum in Rotterdam is die mati ging al vanaf 1976 gaande en beperkt tot een half procent per maand. Toch is de nieuwbouw in de aanbieding ook met 15 a 20% per jaar omhoog gegaan. Dan is er dus in de winstmarge een flinke groei gekomen. Geen wonder met zoveel begeerte aan koperszijde. Elke liefhebber op de huizenmarkt kan uit het voorgaande wel wat aanwijzingen halen. Alle factoren zijn nooit in te cal culeren. Denken wij bijvoorbeeld maar eens aan de verschillende deelmarkten. Grotere huizen hebben een eigen markt, die los staat van het doorsnee-type met vier ka mers. Ook de buurten waarin de huizen liggen zijn niet onbelangrijk. Mensen die niet kieskeurig zijn zullen vroeger slagen dan kopers met uitgesproken voorkeur voor bepaalde buurten. Het zit erin dat over het algemeen de huizenprijs wat verder in het jaar gaat dalen. De liefhebberij voor bepaalde buurten in steden en provincie plaatsen kan niettemin zo groot zijn dat daar het bestaande niveau nog lang ge handhaafd blijft. Het verlangen naar een goed huis zal toch bij voorkeur gebonden zijn aan een goed advies. Dat kan komen van een ver trouwde makelaar, mogelijk ook van een notaris of van een goede bankrelatie. Want naast de kosten van een huis zijn er nog zoveel andere kostenposten die een rol spelen om redelijk te kunnen leven. (Nadruk verboden). Drs. A. van Mierlo. Goede organisatie, open bejaardenwerk eerste vereiste. Aangepaste woonvormen voor bejaarden zijn in vele gevallen hard nodig, maar dat wil nog geenszins zeggen dat het over grote deel van de Nederlandse bejaarden van die woonvormen gebruik maakt, c.q. gebruik zou willen maken. Veruit de meeste 65-plussers wonen in een gewone eensgezinswoning, waar zij veel al een groot deel van hun leven vertoefd hebben. Het betreft hier dikwijls tamelijk oude woningen met de daaraan verbonden problemen, woningen die vaak geen hoge huur doen, maar die wel tal van gebreken vertonen en bovendien belangrijke voor zieningen als badgelegenheid en centrale verwarming missen. Soms zijn de woningen ook te groot voor een echtpaar of een alleenstaande. Een groot deel van deze woningen staat bovendien in wijken, die voor sanering in aanmerking komen. Ener zijds hebben de bejaarde bewoners het hier best naar de zin, want de omgeving is hen zeer vertrouwd, maar anderzijds roept de huisvesting in deze oude woningen zo veel (praktische) problemen op, dat de nood zaak naar meer aangepaste woonvormen zich duidelijk opdringt. Verhuizing naar een bejaardentehuis is veelal niet nodig en wordt thans ook minder gepropageerd dan een jaar of tien geleden, sinds het inzicht is gerijpt dat je bejaarde mensen zolang mogelijk zelfstandig moet laten wonen. Maar welke alternatieven zijn er? Sinds 1970 zijn er in ons land dui zenden z.g. bijzondere woningen voor be jaarden gebouwd (kortweg bejaardenwonin gen genoemd), die qua voorzieningen geheel zijn aangepast aan de behoeften van ou dere mensen. Maar deze massale bouw van bejaardenwoningen (gemiddeld 12.000 per jaar met rijkssteun) geschiedde in vele gemeenten met bijzonder weinig overleg, b.v. zonder dat rekening werd gehouden met de aanwezigheid van het z.g. open bejaardenwerk, dat hulp verleent aan thuis wonende bejaarden. Waar die hulp ontbrak, kregen thuiswonende bejaarden allerlei (verzorgings)problemen enbelanden na enige tijd toch in een verzorgingstehuis. Meer flat dan service. Zeer in trek zijn de z.g. service-flats, die de laatste jaren dan ook in ons land met duizenden zijn gebouwd. Helaas ligt bij deze woningen de nadruk vaak meer op flat dan op service, zoals vele oudere mensen ervaren hebben, die zo'n flat heb ben gekocht of gehuurd. In sommige service flats wordt niet meer service geboden dan in de eerste de beste huurflat, waar de huismeester kleine reparaties verricht of gangen en liften schoonhoudt. Dikwijls is er niet eens behoorlijke verpleegkundige opvang, zodat tal van bewoners van service flats ingeval van ziekte toch weer in een tehuis belanden. Kortom de spectaculaire bouw van service-flats heeft het huisves tingsprobleem voor bejaarden niet veel ver der tot een oplossing gebracht, uitgezonderd wellicht in die gemeenten, waar het open bejaardenwerk en de gezondheidszorg qua mankracht en uitrusting zijn ingesteld op de noden van de service-flat bewoners. In ieder geval staat vast dat in de afge lopen jaren heel wat bejaarden in een service-flat niet datgene gevonden hebben wat ze hadden gehoopt, nl. een redelijk alternatief voor een verzorgingstehuis. Bejaardenoorden. Rond 9,4% van de Nederlandse bejaarden vertoeft in een bejaardentehuis. In een vorig jaar gepubliceerd rapport van de Centrale Commissie voor de Bejaardenoor den bleek echter nog weer eens dat die bejaardenoorden niet logisch over het hele land zijn verspreid. In sommige gemeenten en provincies is er een duidelijk tekort, in andere plaatsen zijn er in feite weer teveel. BRANDWEEROEFENING Maandagavond hield de brandweer van Wissenkerke in samenwerking met de brand- weer van Kamperland en een viertal leden van de E.H.B.O.-vereniging Kortgene een oefening bij het loonbedrijf van de heer P. Marcusse aan de Dorpsweg te Wissen kerke. Een denkbeeldige ontploffing van een oliekachel was in scene gezet, waarbij een tweetal slachtoffers waren betrokken. Ook werd door beide korpsen gebruik gemaakt van perslucht. Na afloop werd in hotel „De Kroon" door dhr. Versluis, commandant van Kam perland, deze oefening nog eens nader uiteengezet en waar nodig kritisch belicht. Commandant J. van den Berge bedankte tot slot alle medewerkers voor deze nuttige en leerzame oefenavond. Inmiddels zijn de normen voor opname in een tehuis strenger geworden, waardoor het nog belangrijker wordt om de huis vestingsvoorzieningen te verbeteren ten be hoeve van die bejaarden, die lichamelijk en geestelijk redelijk gezond zijn en dus nog best op zichzelf kunnen wonen. Dat vergt echter een duidelijk beleid. Men lost het probleem niet op om maar her en der service-flats en bejaardenwoningen neer te zetten. Wat bejaarden in het algemeen nodig hebben is niet alleen een redelijke woning, maar ook een voorzieningssysteem, dat hen in de gelegenheid stelt zelfstandig te blijven wonen. Een goede organisatie van het open bejaardenwerk is daarom een eerste vereiste en het is derhalve zinloos om aangepaste woningen neer te zetten in streken en plaatsen, waar dat open bejaardenwerk onvoldoende functioneert. (Nadruk verboden). Mr. A. Bronsbergen. LANDELIJKE WEDSTRIJD Op de gehouden open dag van de slagers vakschool te Utrecht behaalde de heer C. P. A. Verburg uit Kortgene een le prijs met goud in de afdeling worstmakerij (kookworst). UITVOERING WIK. Vrijdagavond a.s. houdt de accordeon vereniging W.I.K. haar jaarlijkse uitvoering in het Dorpshuis te Wissenkerke. Na een achttal uit te voeren muzieknummers onder leiding van dirigent J. Boon, volgt een blijspel in drie bedrijven „Toetsi Froetsi" door de toneelgroep „Platogo" uit Goes. Het geheel wordt besloten met een bal verzorgd door „De Medley's" uit Bruinisse. Deze avond begint om 19.30 uur. Op het groepsbureau der Rijkspolitie te Kortgene, Bernhardstraat 20, zijn inlichtin gen te verkrijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: 1 beige kinderjack, 3 bankbiljetten van ƒ10,— en 1 van 25,—; 1 etui met 3 sleutels; 1 sterrenbeeldje; 1 bromfietshelm; 1 eui met shag en vloeipapier; 1 heren polshorloge; 1 houten peddel; 1 zwemvest; 1 bruine portemonnee; 1 bankbiljet van 25,— en 1 van 5,1 zilveren dubbeltjes armband; 1 zilveren broche met boeren- knopje; 1 etui met 8 sleutels; 1 biezen fietsmand; 1 contactsleutel bromfiets Ya maha; 1 paar bruine wanten; 1 halssnoer bloedkoralen met gouden slot; 1 lederen handschoen; 1 kinderportemonnee; 1 auto sleutel Borki; 3 bankbiljetten van 10,— en 1 van 5,—; 1 portemonnee met inhoud; 1 huissleutel; 1 autosleutel. Burgerlijke skand KORTGENE Geboren: 25 febr.: Christina, d.v. A. Bout en A. L. Flipse. Ondertrouwd: 10 febr.: C. H. Slabbe- koorn, 26 jaar en J. J. M. de Bruijne, 21 jr. Gehuwd: 17 febr.: C. A. de Regt, 23 jaar en P. M. van Hakken, 19 jaar; 17 febr.: L. D. Versluis, 22 jaar en L. J. de Looff, 16 jaar. Overleden: 4 febr.: Pieternella Versluijs, 42 jaar, e.v. B. Siereveld; 8 febr.: Johannes J. Wolse, 72 jaar, e.v. G. W. Bil; 10 febr.: Elisabeth van Goudswaard, 66 jaar, e.v. J. M. Bouterse; 19 febr.: Jacoba Blomaard, 87 jaar, w.v. P. Bak; 20 febr.: Jan J. de Vlieger, 82 jaar, w.v. M. Legemaate; 22 febr.: Dingenus B. Breas, 66 jaar, w.v. G. M. Mietzner. „Huizen zijn kruisen", zegt een bekend woord van huiseigenaren over door hen verhuurde woningen. Dat is nog steeds zo, want alle spiegelgevechten in de Tweede Kamer over een huurverhoging van zeven of acht procent, al dan niet ingaande 1 juli a.s., doen niets af aan het feit dat verhuurders van oude woningen als schietschijf worden gebruikt voor de huisvestingspolitiek van deze tijd. Een beter geluid kon men tot voor kort horen van de markt der koophuis eigenaren, die elk jaar winst konden boeken. Vanaf 1975 tot heden zijn de prijzen, van vrije woningen met ca 80% gestegen. Alleen al in 1977 is er zo'n 24% bij gekomen. Nog steeds geldt de roep dat de bezitters van eigen huizen op rozen zitten, zij het dat de doornen toch meer beginnen te steken.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 2