NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Kortgene No; 3801 Donderdag 2 maart 1978 816 jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON 308 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ18,00 per jaar Franko per post ƒ30,00 per jaar Advertenties 30 ct per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Donderdag 23 februari j.l. kwam de raad dezer gemeente voltallig, onder voorzitter schap van burgemeester J. L. D. van der Linde in openbare vergadering bijeen. Na een kort openings- en welkomstwoord van de voorzitter werden de notulen van de vorige vergadering, met twee opmerkingen van Filius, vastgesteld en de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Alhoewel de omzetten van de vismijn te Colijnsplaat nog niet bij de ingekomen stuk ken waren gevoegd, wilde Filius er toch zijn bevreemding over uitspreken, dat de aanvoer over januari 1978 ten opzichte van diezelfde maand in 1977 bijzonder veel was achtergebleven en vroeg de voorzitter waar dit aan lag. De voorzitter antwoordde hierop, dat de vissers zeer beslist geen schuld treffen, daar deze aanvoeren wat mogelijk is. Het komt hoofdzakelijk door de slechte garna- lenstand, waardoor de kabeljauw uit onze wateren wegtrekt. Ook de weersomstandig heden zijn in januari niet optimaal geweest. Men moet ook niet vergeten, dat januari 1977 een uitschieter is geweest, want ja nuari 1978 laat al met al toch nog een grotere aanvoer zien dan januari 1976. Bij de mededelingen werd het volgende bekend gemaakt: 1. Conform de afspraak in de vorige raadsvergadering is nader onderzocht in hoeverre ten aanzien van het noodzakelijke noodlokaal voor de o.l.s. te Colijnsplaat, koop zou zijn te prefereren boven huur. Gebleken is dat er nauwelijks verschil is in de financiële jaarlasten. Aangezien het volstrekt onzeker is of er na de geplande plm. 5 jaar gebruik behoefte aan het lokaal is en verplaatsing relatief veel kost, ten gevolge van de thans gebruikelijke „con tainer-constructie", is er geen aanleiding geweest op het raadsbesluit tot huur een voorstel tot koop te laten volgen. Boven dien is er na de huurperiode recht tot koop (ad. plm. 3.000,—), zodat indien alsdan behoefte aan het lokaal zou bestaan op dat moment alsnog een dergelijk besluit genomen zou kunnen worden. Anders gezegd: het lokaal wordt gehuurd, hetgeen financieel reeds in de 5e begro tingswijziging van de raadsvergadering van 19 januari j.l. is verwerkt. 2. Zoals bekend, zou de gemeente de voormalige oude kleuterschool kunnen ko pen van de Nederlands Hervormde Kerk van Kortgene. Het gebouw zou dan gesohikt gemaakt kunnen worden voor met name jeugdwerk-activiteiten en de peuterspeel zaal. Na lang beraad hebben wij besloten terzake geen voorstel aan de raad te doen. De argumenten daarvoor zijn: thans zijn er geen jeugdclubs en der gelijke, zodat het prematuur is daarvoor nu reeds akkommodatie beschikbaar te stel len. Mochten dergelijke aktiviteiten ont staan (hetgeen door het college zeer zou worden toegejuicht), dan zal er zo nodig gaarne gezocht worden naar ruimte(n) voor de betreffende groepen: hoewel specifiek eigen ruimte(n) voor jeugdwerk en peuterspeelzaal voordelen heeft, is ingebruikneming van het thans in aanbouw zijnde Dorpshuis ook zeer wel denkbaar; de gemeente Kortgene telt 3 dorpen en steeds moet de vraag gesteld worden of het voorzieningenniveau in deze 3 dor pen redelijk in evenwicht is. Een te grote uitgaaf voor één kern kan de financiële ruimte voor de andere kernen te zeer be- invloeden. 3. Het verzoek om ontheffing van de gebruiksverordening inzake de woning To- rendijk 50 werd ingewilligd. Ten aanzien van punt 2 van de mede delingen zei Boot het volgende: Wat de voormalige oude kleuterschool betreft, wil ik graag mijn persoonlijke mening kwijt. Uw argumentatie wat betreft het streven naar een eerlijke verdeling van investeringen in de drie kernen, daarmee is onze fractie het volledig eens. Dat er eerst jeugdclubs moeten komen voordat er voor accommo datie gezorgd wordt, ja en nee. De jeugd club die er was, is n.I. opgehouden te be staan door gebrek aan leiding en accom modatie. Wat de leiding betreft, hiervoor wordt momenteel iemand benaderd, die in het jeugdwerk is bezig geweest en sinds kort in Kortgene woont. De ligging is bijzonder gunstig, niet alleen voor het jeugdwerk, maar ook voor peuterspeelzaal, zolang daar geen speciale eisen aan gesteld worden wat locatie betreft, voor cursussen, enz. Ik ben van mening dat we later spijt zullen hebben niet tot koop te hebben besloten. De Looff zegt dat zijn fractie achter het standpunt van b. en w. staat en Blanken- stijn zegt spijt te hebben over het naar voren gebrachte standpunt van b. en w. ten aanzien van punt 1. Het dilemma is voor hem, dat er dan nooit meer gekocht kan worden. Hierop zegt de voorzitter, dat men eens een beslissing moet nemen, want er zijn nog meer gegadigden. Je moet een risico nemen. Zonder op- of aanmerkingen wordt het bestemmingsplan „Doorbraak Ringweg" te Colijnsplaat vastgesteld conform het ont werp, zoals dat ter visie heeft gelegen. Ook het bestemmingsplan „De Zand- kreek 1965" wordt conform het ontwerp zoals dat ter visie heeft gelegen vastgesteld. Filius zegt dat hierover bij hem toch nog wel een aantal vragen leven. Eén er van is: kunnen er nu nog bezwaren tegen aange voerd worden, omdat niet iedereen, b.v. in de Randstad, de P.Z.C. of een andere krant leest, waarin dit gestaan heeft. Wij hébben zoiets al eens meer gehad. Hij denkt in dit verband aan de gewijzigde dakhoogte en de slechtweeraccommodatie aldaar is hem, evenals dat bij de camping het geval was, ook niet helemaal duidelijk. De voorzitter zegt dat latere reacties van nul en generlei waarde zijn. Die moet men naast zich neerleggen. Bovendien, het is ook geplaatst geworden in een ander dagblad, n.I. de Staatscourant. Ook is er geen overval gepleegd. Wat de slechtweeraccommodatie betreft, in het eerste plan waren voorzie ningen als winkel, café-restaurant en nog enige andere zaken opgenomen. Hiervan zijn een aantal vervallen, mede doordat het dorp die zelf heeft ontwikkeld. Maar in de eerste plaats is zulks een zaak van de eigenaar en niet van de gemeente. Z.h.s. worden hierna de exploitatiever goeding bijzonder kleuteronderwijs 1977 en het voorschot 1978 kleuteronderwijs vast gesteld. Bij de behandeling van de in de toe komst in te stellen regionale coördinatie commissie rampenbestrijding zegt Filius, dat er in deze gemeente toch een raam- verordening voor rampen is en vraagt of deze niet verouderd is of dat deze regel matig aangepast wordt? Hoe staat het ook met de bestrijding van kleine calamiteiten, b.v. in de jachthaven. Is de brandweer daarvoor voldoende toegerust? De voorzitter antwoordt hem door te zeggen, dat het raamplan nog niet verou derd is. Binnen niet al te lange tijd zullen daarvoor van rijkswege voorschriften voor uitgevaardigd worden, waar de gemeenten zich dienen aan te passen. De brandweer neemt natuurlijk in zo'n plan een vooraan staande plaats in. Een eerste ronde is daar aan door het college reeds gewijd en zal ook binnen niet al te lange tijd in de raad gebracht worden. Wel kon de voorzitter mededelen, dat een goede uitrusting van de brandweer zeker een investering zal vergen van meer dan ƒ200.000,—. Het is voor de gemeente een zware financiële zaak drie korpsen goed op de been te houden. Voor wat de kleine calamiteiten betreft is de voorzitter niet zo bang. Natuurlijk, materiële schade is erg en die kan er na tuurlijk wel optreden, maar gelukkig heb ben wij in onze gemeente geen grote be volkingsconcentraties. Ook niet in de jacht haven. Wel wordt door de gezamenlijke brandweerkorpsen regelmatig geoefend op de bejaardentehuizen, waar men goed op elkaar ingespeeld is. Ten aanzien van het Structuurrapport van de PZEM hadden b. en w. de volgende toelichting op hun voorstel gegeven: Door Gedeputeerde Staten is een com missie ingesteld voor een onderzoek naar de structuur van de N.V. P.Z.E.M. Deze commissie heeft een rapport uitgebracht dat aan de gemeenten om eventueel commen taar is aangeboden. Uiterlijk 22 maart 1978 moeten de voorlopige reacties van de ge meenten binnen zijn. Gelet op de voor- en nadelen van de drie mogelijke structuren zijn wij voor zover wij dat kunnen beoordelen van mening, dat handhaving van de N.V.-vorm te prefereren is. Wij stellen u voor ons standpunt over te nemen en dit als voor lopig standpunt aan de raad van bestuur van de P.Z.E.M. mee te delen. Te zijner tijd kan in een vergadering van aandeelhouders het definitieve standpunt van de gemeente ten aanzien van de struc tuur worden meegedeeld. Over het standpunt van het college was Filius zeer verwonderd. Voorheen, zo zei hij, is regelmatig te horen geweest van de gemeentebesturen dat bij een N.V.-vorm van de PZEM de gemeenten niets te ver tellen hebben, daar de provincie 70%> van de aandelen bezit. Nu de mogelijkheid zich voordoet in die bestuursvorm een wijziging aan te brengen, wordt door het college tooh weer voor de N.V.-vorm gekozen, als zijnde de vorm waarbij de gemeenten een vinger in de pap zouden hebben. Boven dien vindt hij een standpuntbepaling nu te vroeg en verwacht het college toch een uitspraak, dan zegt hij en zijn fractie „nee" tegen het voorstel van b. enw. Een publiek rechtelijke bedrijfsvorm geniet volgens hem verre de voorkeur. Hij blijft deze behan deling te vroeg vinden, want zelfs de raad van bestuur van de PZEM beschikt nog niet over voldoende gegevens om haar standpunt te bepalen. Hij wil de behandeling in de raad pas na de discussie in de staten. Mevr. Van Oeveren gaat met het stand punt van b. en w. akkoord, omdat het maar een voorlopig standpunt is. Wanneer alles bekend is en de hogere discussies zijn afgerond, kan men zijn definitief stand punt als gemeenteraadslid bepalen, waarbij Boot zich kan aansluiten. De voorzitter zegt dat de provincie maar om een voorlopige reactie vraagt. De ge meente is aandeelhouder van de PZEM, zij het een kleine, maar kan zich er toch mee bemoeien. Zulks in tegenstelling tot een publiekrechtelijke bedrijfsvorm, waar zeer weinig openheid bij is. Bovendien is het juridisch een zeer grote operatie een be drijfsvorm te wijzigen. Ook de nieuwe wet op de ondernemingsraden schept meer mo gelijkheden. Een definitief standpunt kun nen wij pas gaan innemen nadat alles be kend geworden is. Blankenstijn vraagt zich af wat voor verschil het maakt wanneer bij de N.V.- vorm de provincie 70% van de aandelen bezit en bij een publiekrechtelijke bedrijfs vorm de provincie ook 70% van de macht naar zich toe trekt, waarop de voorzitter zegt, dat de dominante vorm van de pro vincie zeker wel zal blijven bestaan. Wethouder Welleman zegt dat het rapport hem aan het duizelen heeft gemaakt. Ook die publiekrechtelijke bedrijfsvorm was hem in eerste instantie liever geweest en het was voor hem niet gemakkelijk geweest met dit voorstel, zoals dit er nu ligt, mee te gaan. Maar omdat het toch maar om een voorlopige uitspraak gaat, heeft hij er zich achter kunnen stellen. Met de aantekening dat de PvdA-fractie tegen is, wordt het voorstel van b. en w. aangenomen. Z.h.s. wordt hierna de vorming van een reservefonds voor het eventueel bouwen van een nieuw gemeentehuis aangenomen. Het Interkerkelijk Jeugdkoor Noord-Be veland heeft de gemeente om een subsidie gevraagd. De begroting voor 1978 is over gelegd en het aanwezige tekort wordt hoofd zakelijk veroorzaakt door het aan willen schaffen van een orgelbox en twee micro foons. B. en w. stellen voor tot maximaal ƒ650,— te subsidiëren onder voorwaarde dat het geld uitsluitend gebruikt wordt voor die aanschaf, en dat men het reste rende bedrag op andere wijze zal zien te vergaren, zoals ook door het bestuur is voorgesteld. De Smit spreekt zijn erkentelijkheid uit over het voorstel van b. en w., evenals Blankenstijn en mevr. Van Oeveren. Ook De Looff gaat akkoord, zij het met een bezwaard hart. Hij hoopt dat dit geld niet ten koste gaat van andere verenigingen of jeugdzaken. De voorzitter zegt dat b.v. ook het Man nenkoor al eens een bedrag heeft gekregen. De mogelijkheid tot het scheppen van een presedent zit er in, maar komen er andere aanvragen dan zullen ook die bekeken worden. Hierna komt in behandeling de verhoging van de bouwgrond in het bestemmingsplan „Al te Klein". Boot zegt deze verhoging reëel te vinden, waarop Filius zegt: Reëel, zeer zeker, maar dan wanneer gesproken zou kunnen worden voor grond voor sociale woningbouw. Hij vindt nu de verhoging te laag. Maar hij weet ook, dat de gemeente geen winst mag maken. Dit is beslist geen bouwgrond voor jonge gezinnen, maar voor ouderen, die al de financiële mogelijkheid hebben om te bouwen. Wanneer wij ooit weer eens sociale woningbouw mogen gaan plegen, is de kans groot dat wij zulke grond voor het drie dubbele bedrag moeten kopen. Blankenstijn gaat akkoord met de ver hoging en is blij dat er toch nieuwe ge zinnen naar Kats komen. In Goes b.v. is zulke grond veel en veel duurder. De voorzitter vindt voor Kats de grond prijs toch wel hoog genoeg. Men moet ook niet vergeten dat op de kavels geen ge weldige villa's gebouwd kunnen worden. Het zullen hoogstens typen worden van twee-onder-een-kap. Wat de sociale woning bouw betreft, er zijn nu acht van derge lijke woningen op Kats, waarvan de laatste nu volgeboekt zullen worden. Bovendien, zo zegt de voorzitter verder, kan men er toch geen pijl op trekken wie in een nieuwe dure woning komt. Hij vraagt zich ook wel eens af, hoe men zoiets kan. Hierna worden de tarieven van het zwembad vastgesteld. Deze gaan voor dit jaar bedragen: enkel bad ƒ1,50; 10-baden- kaart 12,50; seizoenkaart 1 persoon 20,- en een gezins-seizoenkaart 60.00. Alle prijzen van vorig jaar zijn dus gehandhaafd, met uitzondering van het enkel bad, het welk een dubbeltje goedkoper is geworden. Mevr. Van Oeveren zegt er mee akkoord te kunnen gaan en vraagt of er toegezien kan worden op een deugdelijke kleedruimte en een goede afbakening. Filius verwondert zich nu over het gemak waarmee dat dubbeltje er af gaat en de strijd van vorig jaar om dat dubbeltje toen er bij te krijgen. Dan was die noodzaak vorig jaar ook niet aanwezig, zo zei hij. Overigens heeft hij er geen enkel bezwaar tegen. De voorzitter zegt dat de situatie nu wel wat veranderd is, en dat er ook over dekte zwembaden in de buurt zijn. Zonder verdere op- of aanmerkingen wordt hierna een krediet verstrekt voor de aanschaf van een nieuwe copieermachine, wordt de huur van de vismijn te Colijns plaat weer voor een jaar verlengd, wordt een plan voor openbaar bibliotheekwerk vastgesteld, een verweerschrift tegen een beroepschrift voor het weigeren van een bouwvergunning goedgekeurd en de wet- houderswedden aangepast. Bij de rondvraag komt eerst een schrif telijk ingediende vraag van Klaassen in be handeling. Deze vraag luidt als volgt: Enkele maanden geleden (ik dacht vlak voor de algemene beschouwingen) heb ik de aandacht gevraagd van b. en w. voor de slechte structuur van de muren van het gymnastieklokaal te Kats en of daar eens wat aan gedaan kan worden om dat afbrokkelen tegen te gaan. Vorige week heb ik gezien, dat er inderdaad wat aan gedaan is, maar wat is mij niet bekend. Ik heb gezien dat er een brede strook papier tegen de wanden is geplakt en weet niet of er iets bijzonders aan de muren achter dat papier is gedaan. Wel is nu al duidelijk zichtbaar, dat de afbrokkeling doorgaat en dat de investering weggegooid geld is. De aanleiding tot deze kritische noot is de misleidende, wellicht goed bedoelde op merking die b. en w. maakt in de toelich ting bij de mededelingen betreffende de niet- aankoop van de oude kleuterschool te Kort gene, dat er nauwlettend toegezien moet worden om het voorzieningenniveau van de drie dorpen in evenwicht te houden. Mijn vraag is: heeft b. en w. bij het op stellen van deze paar regels ook maar even gedacht aan de enorme investering ten be hoeve van het scholencomplex annex het gymlokaal te Kortgene en de schriele, arme lijke bedeling aan het gymnastieklokaal te Kats? De voorzitter zegt hierop dat, wanneer Klaassen letterlijk bedoelt of hij (de voor zitter) bij het schrijven van die bedoelde regels aan het gymnastieklokaal te Kats heeft gedacht, hij deze vraag met „nee" moet beantwoorden, waarmee de hele vraag van Klaassen afgedaan zou kunnen zijn. Hij wil er echter verder op ingaan. Wanneer men het woord misleiding in de mond neemt, dan moet men oppassen. Dan moet men goed weten waar men het over heeft. K*utsHt&aaftuateef na, 565 Horizontaal: 1. vrucht - 6. insekt - 12. gezet 13. onder het nodige voorbehoud (Lat. afk.) - 15. of eerder (afk.) - 16. voor - 17. bijwoord - 19. geverniste - 23. Engels voor zetsel - 24. hoog bouwwerk - 25. bevel 26. koraaleiland - 28. draaiend deel - 30. goud (Fr.) - 31. godin - 33. wiel - 34. diktongige hagadis - 36. baldadig jongmens 38. draagvat - 40. de somma van (afk.) 41. plaats der oudheid - 42. en andere (afk.) 43. zangnoot - 45. wangenrood 48. indo-europese jongen - 50. huidblaas 52. lichaamsvocht - 54. ik (Lat.) - 56. ver laagde toon - 57. losse draad - 59. godheid 60. stremsel - 62. rangtelwoord - 63. het zelfde (afk.) - 65. opschrijven - 68. deel v. d. bijbel (afk.) - 69. teleurgesteld - 71, lidwoord - 72. voorzetsel - 74. meisjes naam - 75. burcht - 76. raam. Horizontaal: 1. parasol - 7. pluvier - 13. RAI - 14. adelaar - 16. era - 17. aster 19. Ger - 20. kadet - 22. mm - 23. euvel 25. se - 26. Ike - 28. Lea - 29. lok - 31. rol - 33. no - 34. tiran - 35. pot - 37. VE - 38. ereis - 40. rekenen - 42. nee - 44. ter - 45. lukraak - 48. Arosa - 50. ui 51. tot - 52. tarra - 54. tm - 55. sta - 57. wit - 59. aak - 60. mee - 61. nr - 63. grint - 65. Po - 66. ratio - 69. eed - 70. lakei - 72. ulo - 73. cantate - 76. elk 77. manchet - 78. malaria. Het scholengebouw in Kats heeft een zéér goede accommodatie en kan de toets met andere scholen zeer goed doorstaan. Ook de gymnastiekzaal in Kortgene is niet aan gepast. De 1500 inwoners van Kortgene en de 400 van Kats moet men ook in de even- wichtsberekening betrekken. De investering in Kortgene betreft het Dorpshuis en te Kats de gymnastiekzaal. Onevenredige ob- jekten. Helaas is het aantal kleuters te Kats te klein voor een school met rijksbijdrage, maar u weet even goed, dat de gemeente er tienduizenden guldens in heeft bijgedra gen. Natuurlijk blijft er aan het voorzie ningenniveau te Kats wel wat te verbe teren, maar van bevoordelen gesproken: nee! Bovendien: de raad neemt de besluiten. Wethouder Van der Weele is verwonderd over de scherpe aanval van Klaassen, die hij beslist niet had verwacht en ook niet verdiend. Er was met Klaassen en de ge meente-opzichter afgesproken dinsdag het lokaal in ogenschouw te nemen, maar door de gladheid van de wegen moest dit naar een ander tijdstip worden verschoven. Aan de muren van het lokaal is nu nog maar geluidwerend materiaal aangebracht, het geen volgens de omwonenden goed voldoet. Het bezoek aan het lokaal was bedoeld om de verdere maatregelen te bespreken, die nu nog moeten volgen. Klaassen hierover: het komt misschien wel scherp over, maar ik wist niet dat er nog wat aan gedaan zou worden. In zijn tweede vraag schrijft Klaassen: Het lijkt mij zinnig, dat van gemeentewege weer eens nadrukkelijk aandacht wordt ge schonken, hetzij per circulaire of hoe dan ook, aan wat er over bestrijding gladheid in de politieverordening staat. Ik dacht, dat de gemeente zelf ook niet vrijuit gaat. De Dijkstraat wordt weinig of helemaal niet gestrooid, die dan door zijn hellende ligging zeer gevaarlijk is. Door de enkele kwakkeldagen, zegt wet houder Van der Weele, is de mogelijkheid aanwezig dat niet al minuut overal ge strooid is. Excuses er voor, wanneer er hier en daar te laat met zand gekomen is. i i Verticaal: 1. vogel - 2. houding - 3. gods dienst (afk.) - 4. broeder (afk.) - 5. heviger 7. haarkrul - 8. klein beetje - 9. displaced person (afk.) - 10. tijdperk - 11. rond draaien - 14. oude stofmaat - 18. gevuld 20. geweldig - 21. elektrische pool - 22. verdieping - 24. open vlakte met mos - 27. bekende motorraces - 29. kindergroet - 30. voorzetsel - 32. hemelsblauw - 34. ge liefde (Fr.) - 35. behoeftigheid - 37. bar 39. deel v. h. jaar - 44. gedenknaald 46. vruchtbare plaatsen - 47. gladde - 48. win tervoertuig - 49. gedrocht - 51. brief aanhef - 53. klaar - 55. Amerikaanse sol daat - 58.deel v. h. jaar - 59. lofdicht 61. berichtbrenger - 64. projectieplaatje 66. Trans-Europa-Expres (afk.) - 67. rond hout - 68. vreemde munt - 70. naschrift (afk.) - 73. voegwoord - 74. Greenwichtijd (afk.). Verticaal: 1. praline - 2. aas - 3. ritme - 4. sar - 5. od - 6. leguaan - 7. parel - 8. la 9. Urk - 10. ieder - 11. ere - 12. ratelen 15. lev - 18. em - 21. as - 23. eer - 24. loper - 27. kornuit - 28. lis - 30. kok - 32. overste - 34. tiert - 36. tetra - 39. eek 41. neo - 43. matig - 45. lustrum - 46. AOW. - 47. Zaandam - 48. ark - 49. Ame rika - 53. rat - 56. Anton - 58. Trent - 60. moker - 62. ri - 64. iet - 65. pa - 67. ala 68. och - 70. lel - 71. Eli - 74. ae 75. ta. Oplossing kwimtQQedpux&s/ no, 5 64

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 1