TILROE TILROE TILROE Een jongen of een meisje? En nog steeds 30 pet. korting op alle monturen Drukkerij MARKUSSE Wissenkerke II heeft toch ook meer dan één handtas! blijf bij de tijd dames! een goed advies is het halve weik... Voor al uw naar Precies, en een goede bril is net als uw handtas met veel overleg gekozen bij Uzelf en uw garderobe. Daarom is er veel te zeggen voor meer dan één enkele bril. U voelt zich er direkt een heel ander mens mee. Veelzijdiger. En denk daarbij maar eens aan een nieuwe bij-de-tijdse bril. Een bril waar U nu en later mee gezien mag worden. Een bril uit onze kollektie. Want laten we eerlijk zijn... een modieuze bril maakt mooi! Een bril kiezen is méér dan zo maar even naar onze winkel stappen. Dat is een zaak van zorgvuldig kiezen, van wikken en wegen. Kijk... en dèn komt een gedegen advies van pas, een advies van vakmensen en géén verkooppraatjes. Komt U maar eens langs. OPTKEN TILROE 'S MAANDAGS GESLOTEN LANGE DELFT 8a-8b MIDDELBURG drukwerk WENST U. EEN KIND NAAR KEUZE IN DE TOEKOMST De tijd is niet ver meer weg, waarop men in staat zal zijn om naar keuze een jongen of een meisje als kind te krijgen. In de wetenschappelijke wereld probeert men reeds jaren dit resultaat op verschil lende manieren te bereiken en in principe zijn er reeds mogelijkheden om aan de wens te voldoen. De beoefenaren van de moleculaire bio logie, die onder andere de mannelijke en vrouwelijke erfelijkheidsfaktoren bestuderen, zijn er in geslaagd om naar believen deze erfelijkheidsdragers (genen) te scheiden. Hierdoor is het mogelijk om vooraf het geslacht van het kind te bepalen. Bij deze methode moet men echter wel gebruik maken van kunstmatige insiminatie (K.I.) om op die manier die bepaalde erfelijkheids dragers die men wenst bij het eitje te brengen. Van Engelse origine is een geheel ander systeem. Daar gaat men uit van het be vruchte eitje. Dat wordt uit de baarmoeder gehaald en in het laboratorium onderzocht op het geslacht. Wanneer het eitje van het gewenste geslacht blijkt te zijn, wordt het wederom in de baarmoeder geplant, waar na het tot een baby kan uitgroeien. Bij dieren is deze methode reeds vele malen met succes toegepast. De medici achten een en ander van bij zonder groot belang om bijvoorbeeld erfe lijke aan het geslacht gebonden ziekten en afwijkingen te bestrijden. Wanneer in een bepaalde familie een erfelijke ziekte voorkomt die, aangezien ze geslachtsgebon den is, bijvoorbeeld alleen maar bij jongens optreedt, zoals bijvoorbeeld de bloeder ziekte, dan kan men er voor zorgen, dat- in die familie alleen maar meisjes worden geboren. De bloederziekte kan men op zich er natuurlijk niet mee uitroeien, want het nare is, dat de vrouwen de overbrengers zijn, zonder er zelf aan te lijden. Maar men zou op deze manier het optreden van de ziekte kunnen voorkomen. De bovenge noemde bloederziekte is echter maar een bepaald voorbeeld van een aan geslacht ge bonden ziekte, maar op deze wijze zouden ook andere soortgelijke ziekten kunnen worden bestreden. Men is er zich in wetenschappelijke krin gen echter wel van bewust, dat een en ander ook grote gevaren inhoudt. Wanneer men hetzij naar keuze van de ouders, hetzij volgens medische indicaties kan gaan kiezen tussen een jongen of een meisje, dan is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat het even wicht dat er nu in zekere zin bestaat tus sen het aantal geboren jongens en meisjes en dat geheel door de natuur wordt be paald, zal worden verstoord door het in grijpen van de mens. De kans is dan groot, dat het precies zo zal gaan, zoals met zoveel facetten waar de mens reeds heeft ingegrepen en waar het fout is gegaan. De natuurlijke verhoudingen raken uit balans en dat met de naarste gevolgen van dien. Zo ook waar het gaat om de verhouding tussen mannen en vrouwen in de wereld, wanneer men naar keuze een jongen of meisje geboren kan laten worden. Volgens de wet van de grote getallen, zou men hiervoor niet bevreesd behoeven te zijn. Het zal ongetwijfeld zo zijn, dat even veel mensen een jongen wensen als een meisje en zo zal de verhouding ongeveer gelijk blijven. Maar dat is in de praktijk niet geheel waar. Er kunnen zich in onze zeer ingewikkelde maatschappij gemakkelijk omstandigheden voordoen, waarbij de toe komstige ouders liever geen jongen of geen meisje zullen willen en zoiets doet zich dan niet bij één ouderpaar voor, maar wordt dikwijls een tendens die voortvloeit uit bepaalde maatschappelijke of religieuze oorzaken die algemeen gelden of gaan gel den. In dat geval zou het zo kunnen zijn, dat gedurende zo'n periode het aantal jon gens of meisjes veel groter of kleiner zou zijn dan normaal, het evenwicht in zo'n generatie raakt dan zoek en later wordt men geconfronteerd met de gevolgen, die zeer ernstig kunnen zijn als er een tekort of overschot is van een van de twee sexen. Het kunnen ingrijpen is en blijft een prachtige wetenschappelijke prestatie, maar ook een zeer dubieuze zaak, waarbij men veel vraagtekens moet plaatsen. CHIMPANSEES Zoals bekend kunnen chimpansees niet spreken. Toch kan men converseren met deze mensapen. Dit geschiedt dan op de doofstommenmanier met tekens en gebaren. Ook is het mogelijk door het aanbrengen van tekens (welker betekenis de dieren moeten leren) op een flanellenbord zinnen te vormen, die de apen kunnen begrijpen en waarop ze eveneens met tekens kunnen reageren. Hoe dit zij, de tekens moeten de dieren worden aangeleerd. In de vrije na tuur converseren ze op een andere manier. Nu is onlangs gebleken, dat de dwerg-: chimpansee (zeer zeldzaam!) zich wel in de vrije natuur van tekens bedient. Ram- baugh en Sue Savage van het Yorkes Pri mates Center in Georgia hebben dit ont dekt padat ze de dieren meer dan 600 uur lang nauwgezet hadden geobserveerd. In tegenstelling tot de grote soort is de gave voor een verstaanbaarmaking door tekens van nature bij de dwergchimpansee aan wezig. Onderzoekers hebben al 21 teken soorten ontdekt. Waarom dwergchimpan sees deze natuurlijke communicatietechniek hebben ontwikkeld en de grote soort niet, blijft vooralsnog een open vraag. In elk geval heeft de dwergchimpansee getoond potentieel een beter gesprekspart ner voor de mens te zijn dan de veel grotere broer. STERREN In de laatste tijd heeft men op bijna science fiction-achtige wijze zich bezig ge houden met het z.g. Sirius raadsel. Het gaat hier over de ster Sirius, het „oog" van het sterrenbeeld „Hond", de helderste ster aan de hemel cn die zich zeer dichtbij de zon bevindt. De afstand tot ons bedraagt 87 maal tien biljoen kilometer. Het raadsel stamt reeds uit de veertiger jaren en wordt nu weer opgepoetst en onder een heel ander „lichtval" bekeken. Wat houdt dit in? Dat de Dogons, een Afrikaanse stam uit het huidige Mali, al duizenden jaren lang wisten dat Sirius een begeleider heeft, Si rius B. Dit is zeer opmerkelijk, omdat deze ster niet met het blote oog waar te nemen is. Ook kende de Dogons sinds eeuwen zijn omlooptijd om Sirius, t.w. 50 jaar. Dan wist de stam al dat Sirius B, de „zwaarste ster aan het hemelfirmanent" was. Welnu, dit klopt in beginsel ook, want Sirius B bleek dank zij onze moderne apparaten een z.g. „witte dwerg" te zijn, d.w.z. een ster van superdichte materie. Dan wisten de Dogons ook iets van het bestaan van de vier niet-zichtbare (voor het blote oog) „galileische" Jupitermanen en van de ring van Saturnus. Men denkt nu, dat omstreeks 3.500 jaar v. Chr. (ontleend aan allerlei mythen en verhalen uit de oudheid) dat intelligente wezens uit de omgeving van Sirius in het Middellandse Zeegebied zijn geland en daar hun sporen ook in deze Dogons hebben achter gelaten.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 2