NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD s EEN ILLUSIE ARMER U noodt oo liet meest gelezen niad Christina 31 jaar No. 0799 Donderdag 16 februari 1076 81e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON 3 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ18,00 per jaar Franko per post ƒ30,00 per jaar Advertenties 30 ct per mm excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON door Leida Graafland Els is druk in ieder opzicht. Kan nooit lang stil zitten en evenmin lang haar mond houden. Zodoende hoort Jossa in deze twee dagen tal van gebeurtenissen uit Els' mond over haar huwelijk met Anton Slens, die haar onbekend waren. Maar het interesseert haar matig. Het huwelijk bestaat al niet meer, al moet de definitieve scheiding nog uitgesproken worden. Ze moet, als ze een maal hier rustig zit met haar kinderen, maar zo gauw mogelijk naar een andere man uit kijken, want wat is een vrouw alleen met drie opgroeiende kinderen? Vooral de drukke tweeling heeft een vader nodig om een beetje in de hand te houden. En ze denkt bij zichzelf: Stel je voor, dat ik met Sander getrouwd was om vroeg of laat tot de ontdekking te komen, dat hij nog een vrouw heeft met vier kinderen, in het verre Zuid-Amerika. Om door de grond te zakken van schaamte. Hoe ter wereld heeft hij dat verborgen kunnen houden? Nu ja, die éne vent, die haar die nacht overweldigde, wist het in ieder geval. De ellendeling Van oom Frans weet ze, dat Sander met de noorderzon is vertrokken. Men neemt aan, dat hij naar Zuid-Amerika is gegaan, naar de bewuste vrouw. Best mogelijk, dat hij tijdig een gedeelte van zijn kapitaal daar in veiligheid heeft gebracht om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Best mogelijk, dat hij al enige tijd de bui zag hangen. Hij is in Rotterdam in staat van faillissement gesteld, maar er schijnt niet veel meer te halen te zijn. De procuratie houder heeft enkele dagen vastgezeten op vermoeden van fraude en onttrekking van goederen uit een faillissement, maar moest wegens gebrek aan bewijzen worden vrij gelaten. Ook hij is er vandoor. De door de rechtbank aangestelde bewindvoerder heeft een accountant aangesteld om uit te zoeken, wat er nog te verzamelen "was aan debetzijde. Wat er allemaal aan schul den is, heeft hij al op papier staan en dat is niet mis. Vast staat, dat de overheid wel ongeveer alles in de iwacht zal slepen en er nog aan te kort zal komen. Zo groot is het deficit. En nu is Peet Voorhoud in haar leven gekomen. Ook een hoge piet. Net zoals ze dacht,- dat Sander was. In menig opzicht loopt er een analoge draad door de ont wikkeling tussen haar en Peet als indertijd met Sander. Beiden behoorlijk verliefd. Misschien met dit verschil, dat Peet zich beter weet te beheersen, maar ze voelt gewoon aan, dat hij weg is van haar. Er zijn evenwel teveel „maren". Tezamen waar schijnlijk vormend een te grote kloof om overbrugd te worden. Twee verschillende gelovenen dat zou nog niet zó org zijn, als de Voorhouds niet allemaal streng prak tiserend waren. Met een rits geestelijken en semi-geestelijken in de familie. De gedachte aan een hervormd kerkelijk huwelijk is on der deze omstandigheden daarom al absurd. Een lachertje. Dat doet Peet waarschijnlijk nooit. Er is dan in haar ogen maar één alternatief: geen kerkelijk huwelijk. Peet heeft haar de volgende dag gebeld. Niet dadelijk, afwijzend staan tegen zijn aanzoek. Er ondanks de moeilijkheden toch serieus over nadenken. Hij zal zijn zoon polsen om te vernemen, hoe die er tegen over staat. Gewoon open kaart spelen. „Je hoort vanzelfsprekend het resultaat van dit gesprek. En herinner je in de eerste Bent u reed* geabonneerd op een twee - maandelijks tijd- •ehift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omalag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechte 18,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: POSTBUS i - WISSENKERKE plaats de positieve dingen, Jossa, die er zijn als je met me trouwt. Dan is er vast wel een oplossing te vinden voor de pro blemen. Weliswaar zijn ze niet te verwaar lozen, maar we moeten er ook niet tegenop zien als tegen een berg. Met wederzijds geven en nemen is er best een compromis te bereiken." Ze denkt er over na, als ze met Els aan het schoonmaken is. Tussen de ge sprekken door. Behalve Dolf weet verder nog niemand, dat ze een huwelijksaanzoek heeft gehad van de directeur van een grote fabriek in Helmond. Gek, ze weet niet eens van welke fabriek hij de hoogste chef is. En wat die fabriek maakt. Dat moet ze toch eens te weten zien te komen. In het geval met Sander heeft ze 't vrijwel hele maal over het hoofd gezien. Van oom Frans wist ze, dat hij in het groot fruit en groen ten exporteerde. Dat zoiets als je het goed doet een lucratieve bussiness is. Waarschijn lijk heeft hij het niet goed gedaan, want nu is hij failliet met een miljoen aan schul den. Als het niet meer is. Hoe ter wereld krijgt iemand het voor elkaar om voor een miljoen in het krijt te staan. De enkele keer, dat haar giro voor enkele tientjes op rood kwam, kreeg ze al een vriendelijke herinnering om het tekort snel aan te vullen. Doen ze dat dan met zulke grote zakenlieden niet? Ze weet zo weinig af van het zakenleven. Els ratelt weer verder. Over de kinderen. Dat ze nog niet eens weet of er een be hoorlijke kleuterschool in de buurt is. En of ze daar midden in het semester aange nomen zullen worden. „Ik moet er niet aan denken alle drie de hele dag thuis! Het is al erg genoeg in de vakantie en bij tijd en wijle voel ik me dan of ik dolgedraaid ben. Dat was al zo toen ik nog getrouwd was. Anton zat de hele dag beneden in de salon, dus die had er geen last van. Mis schien kan ik ze tot de vakantie laten op de school, waar ze nu zijn. Enig idee, hoe de busverbinding van hier naar het centrum is? Waar loopt ergens de dichtst bijzijnde tram?" Jossa kan er geen antwoord op geven. Ze is te lang weg uit de stad om het te weten. Trouwens, ze maakte nauwelijks gebruik van het openbaar vervoer, sinds ze van oom Frans haar Morrisje heeft ge kregen. Vroeger wist ze het zon beetje, maar er zijn immers telkens veranderingen? Vooral nadat de metro is gaan rijden. Ze drinken koffie, die op een geimpro- viseerde manier is gezet. Maar het smaakt als je hard werkt en de koeken, die Jossa onderweg heeft gekocht eveneens. Enkel, als ze 's avonds terugrijden naar de Mathe- nesserlaan, is Jossa half geradbraakt. Ei genlijk ben ik gek geweest om me te laten strikken voor dit werk. Els heeft geld van tante Corrie, net zo goed als ik. Daar kan ze toch best een werkster van betalen, al vragen die tegenwoordig in de stad rustig zeven gulden per uur. En soms nog meer! En ik moet het maar pro deo doen. Jossa is die avond moe en geïrriteerd. Als Dolf belt dat bosgezicht bij Best wil iemand kopen, maar hij vindt drie honderd te duur; mag ik er wat af doen? zegt ze kort en bondig: „Nee, geen cent. Als-ie het niet wil voor driehonderd, laat je het maar hangen. Au fonds vind ik drie honderd laag genoeg. Als ik terugben en het is nog niet verkocht, maak ik er vier honderd van." Dan antwoordt Dolf, dat hij de laatste tijd geen hoogte meer van haar kan krijgen. „Zoals jij veranderd bent na het bezoek van die Voorhoudje hebt 't ineens wel hoog in je kop, hoor." Natuurlijk kregen ze die bewuste namid dag ruzie, toen Dolf haar zo ruw had beetgepakt en min of meer rauw had toe- Prinses Christina, de jongste uit het koninklijk gezin, is dit jaar nu ook al zelf moeder geworden. Het was een zeer heug lijke gebeurtenis en de Nederlander was er getuige van dat het goed gaat met de prinses. Er waren geruchten dat zij weer in Ne derland zou komen wonen, maar daar is nog steeds niets officieel van bekend. Het is natuurlijk aan de prinses zelf om daar over te beslissen, maar iedereep vindt het natuurlijk prettig om het wel en wee van de Oranje-telgen van dichtbij te kunnen volgen. Wij wenden prinses Christina in de fa miliekring een goede verjaardag toe. gebeten: Als je dan met alle geweld wilt trouwen, waarom doe je het dan niet met mij? Ze heeft zich losgerukt en verontwaardigd geantwoord: „Heb ik gezegd, dat ik. wil trouwen? Ik hoef helemaal niet zo nodig, als jij dat soms denkt. Iemand heeft mij ten huwelijk gevraagd, maar jij doet net of het omgekeerd is." Dolf heeft geschimpt en gescholden over en op Peet Voorhoud. „De stiekemerd, om te profiteren van mijn afwezigheid. Anders durft-ie natuurlijk niet." Maar Jossa heeft koeltjes opgemerkt: „Ik sta niet onder curatele van ene meneer Prinsse, wil je daar even aan denken? Ik kan trouwen met wie ik wil of helemaal niet trouwen. Die man heeft gewoon een serieus aan zoek gedaan. Het minste, wat ik nu kan doen is het even serieus in overweging nemen. Misschien is het de kans van mijn leven, weet jij dat?" „Je bent niet snikmet die knul? Hij heeft al een volwassen zoon!'? „Natuurlijk weet ik dit. En wat zou het nog'? Hij gaat zijn eigen weg wel als hij volgend jaar is afgestudeerd. Ik trouw toch zeker niet met zijn zoon, als ik het aan zoek van de vader aanneem!" „Bovendien is de familie hardstikke ka tholiek. Wellicht roomser dan de paus." „Weet ik ook, maar dat speelt tegen woordig geen rol meer, al ben ik zelf her vormd." Maar ze weet op hetzelfde moment, dat ze haar eigen woorden loochent. Ach, er is met Dolf hierover niet vruchtbaar te debatteren. Hij voelt zich verongelijkt, omdat ze hem nooit de gelegenheid heeft gegeven zijn hart uit te storten. Goed, Dolf wil ook met haar trouwen, maar ze ziet een huwelijk met hem helemaal niet zitten, omdat ze hem meer als een broer be schouwt. Hun omgang is helemaal anders omgebogen in de loop van de weken, dat ze dagelijks bij elkaar zijn. En werken. Ieder in zijn eigen hoekje. En in de winkel. En 's avonds boven de krant of de televisie of een boek. Of een spelletje schaak, dat ze beiden graag beoefenen. Ze vindt Dolf een fijne kameraad, waarmee ze uitstekend overweg kan, maar ze ziet hem niet als haar man. Nog minder als de vader van haar kinderen. Ik zal ook niet altijd hier blijven. Best mogelijk, dat ik weer terug ga naar huis, als Els eenmaal verhuisd is. Want wie moet er dan voor oom Frans zorgen? (Wordt vervolgd) UNIEKE AANWINST VOOR DIERGAARDE BLIJDORP VOOR HET EERST KIWI'S IN EUROPA TE ZIEN „In het kader van de tentoonstelling „Notogaea, het 5e werelddeel", die van 1 november 1977 tot 1 maart 1978 in Dier gaarde Blljdorp wordt gehouden, zijn uit Nieuw Zeeland een tweetal gestreepte Kiwi's aangekomen. Het bijzondere van kiwi's is zowel in hun anatomie als in hun levenswijze en gedrag gelegen. Het zijn vogels die al zo lang geleden in hun ontstaansgeschiedenis, waar schijnlijk al zo'n 80 a 90 miljoen jaar ge leden, het vliegvermogen verloren hebben, dat de vleugels nu bijzonder sterk geredu ceerd zijn. Er is aan het exterieur van een kiwi geen enkel spoor van de vleugels te zien. De veren van een kiwi zien er voor een vogel ook wonderlijk uit: de baardjes van de veren zijn afwezig, zodat elke veer een wat los en harig uiterlijk krijgt. Dit hebben de kiwi's gemeen met hun ver wanten, de andere loopvogels, zoals struis vogels, emoe's, casuarissen en nandoe's. In tegenstelling tot deze andere loopvogels echter zijn de kiwi's niet groter dan kippen. Toch zijn het de laatste overlevenden van een Nieuw Zeelandse vogelorde, waarin vroeger reuzen met een hoogte van maar liefst 3.50 meter voorkwamen. Kiwi's zijn nachtelijk levende vogels, maar hebben voor deze leefwijze niet de aanpassing die we hij nachtvogels zouden verwachten: grote ogen (zoals b.v. uilen). Nee, de kiwi's beschikken over een goed ontwikkeld reukvermogen en dat is in de vogelwereld zeldzaam. De neusgaten zitten zelfs aan het eind van de snavel en helpen de kiwi bij het opsporen van wormen en andere ongewervelde dieren die de hoofd moot van hun voedsel vormen. Voor het nest graven de kiwi's een hol en daarin worden één, twee of drie eieren gelegd, die relatief de grootste vogeleieren ter wereld zijn. Een ei kan 25°/o van het gewicht van het kiwivrouwtje wegen. De eieren worden uitgebroed door het mannetje, dat tijdens de zeer lange broedperiode (75 dagen!) door het vrouwtje wordt gevoed. De kiwi's komen in drie soorten voor op beide hoofdeilanden van Nieuw Zeeland. Ze leven in de dichte ondergroei van de bossen en worden in het wild maar zelden waargenomen. Desondanks staat de kiwi, die zijn naam van de Maori's kreeg (de oorspronkelijke bevolking van Nieuw Zee land) in hoog aanzien. Hij is het nationale symbool van de Nieuw Zeelanders. Het dier prijkt derhalve op munten, papieren geld en postzegels. Bij zeer hoge uitzondering heeft de rege ring van Nieuw Zeeland toestemming ver leend om deze, overigens dankzij de strenge bescherming, niet meer met uitsterven be dreigde dieren, uit te voeren en aan de zorgen van Diergaarde Blijdorp toe te ver trouwen. Daarmee is Diergaarde Blijdorp de enige in Europa die deze wonderlijke harige vogels in zijn kollektie heeft. Op voorschrift echter van de Nieuw Zeelandse regering moesten de kiwi's eerst nog enige weken acclimatiseren; pas daarna zijn deze vogels, geboren in een dierentuin in Nieuw Zeeland, die zich inzet voor het behoud van de kiwi's in het wild, overgebracht naar hun nieuwe verblijf in de Rivièra-hal. (Uit: Blijdorp Geluiden). Horizontaal: 1. bergplaats - 6. naar beneden gaan - 10. aanw. vnw. - 11. ophijsen - 14. inhoudsmaat - 16. niet dicht - 17. anno (afk.) - 18. stofmaat - 19. meisjesnaam 20. koekje - 23. zangnoot - 25. onmeetbaar getal - 26. dag (Duits) - 27. als volgt (afk.) 29. zangnoot - 30. wrede keizer - 32. selenium (afk.) - 33. bijwoord - 34. slimme 36. vreemde - 38. gemalin van Aegir - 40. groep zangers - 41. getij - 42. klopje - 43. deel van het kippenhok - 44. voedsel - 45. vogel - 47. mannelijk dier - 49. begrip 51. dunne - 52. zangnoot - 53. reeds - 54. koker - 56. de dato (afk.) - 57. het Romeinse rijk (Lat. afk.) - 59. vogel - 61. titel - 62. pers. vnw. - 64. plotseling - 68. zuidvrucht 70. lidwoord - 71. nummer (afk.) - 72. voertuig - 74. streep - 75. bedreiger - 78. aanzien - 79. dun - 80. kwaad. Verticaal: 1. vogel - 2. buitenstaander - hetzelfde (afk.) - 4. vervelend - 5. water in Friesland - 6. deel van Sumatra - 7. meisjesnaam - 8. vulkaan - 9. kloosterzuster 10. plaats in Utrecht - 12. beroep - 13. onwaarheid - 15. volk - 20. titel (afk.) 21. ongeveer (afk.) - 22. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) - 24. ontzag - 25. beroep 28. losse houten vloer - 29. vogel - 31. rondhout - 35. en omgekeerd (afk.) - 37. verlangen - 39. transportbedrijf (afk.) - 40. steen - 46. welwillende lezer (Lat. afk.) 47. drank - 48. vliegende hond - 50. Fr. voegwoord - 51. afgod - 55. elk - 58. in persoon (afk.) - 60. de somma van (afk.) 61. titel (afk.) - 63. bijwoord - 65. bloedvat 66. in aanzien houden - 67. grondsoort 69. plakmiddel - 73. Eur. Econ. Gemeen schap (afk.) - 75. dieregeluid - 76. N.V. (Duits) - 77. reeks. Qptos&ag krulmoordpuzxel oa 562 Horizontaal: 1. prins - 5. brood - 9. rok 10. nt - 12. me - 13. les - 14. ut - 15. roos - 17. kolf - 18. ir - 20. rollade - 22. materie - 25. revolte - 28. lepe - 29. die 30. Elim - 31. linde - 33. lenie - 35. koran 38. graaf - 41. Aida - 42. ode - 43. knul 45. afnemer - 47. slotsom - 50. anemoon 51. ss - 53. Odin - 54. leis - 55. el - 56. EU 58. ag - 59. te - 60. ons - 61. Maarn 62. tante. Verticaal: 1. pruim - 2. rot - 3. ik - 4. snorren - 5. beleven - 6. ol - 7. oei - 8. derde - 11. tooi - 12. mode - 16. slede 17. Karei - 19. stel - 21. Alie - 23. al 24. episode - 26. olifant - 27. tm - 32. dra 34. eer - 35. kink - 36. ramadan - 37. noren 38. gesol - 39. akoniet - 40. fust - 41. af 44. Ie - 45. alsem - 46. enig - 48. loot 49. malse - 52. sla - 55. ent - 57. ia - 60. on.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 1