NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD EEN ILLUSIE ARMER V houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland No. 3798 Donderdag 9 februari 1978 81e Jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON 3 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ18,00 per jaar Franko per post ƒ30,00 per jaar Advertenties 30 ct per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON De man zegt, ineens op veel zachtere toon: „Ik zou graag willen helpen al het leed, wat je hebt moeten doorstaan, te doen vergeten, Jossa." „Hoe stel je dat voor. Peet?" Ze is getroffen door zijn veranderd stemgeluid. Hij slikt enkele keren. Dan komt de man overeind en loopt op haar toe. Vlak voor de vrouw blijft hij staan en kijkt haar recht in de ogen. „Door je mijn naam aan te bieden," antwoordt hij. „Als je mijn vrouw bent, zal niemand meer gelegenheid hebben jou leed te berokkenen. Niemand zal het wagen. Ik zal je liefhebben en ver wennen. Natuurlijk blijf je schilderen al zul je als mijn vrouw bepaalde verplich tingen hebben, die je met mij moet delen. We zullen af en toe uit moeten of thuis een avondje houden, waarin jij de gastvrouw zult zijn. Met andere woorden: het middel punt. Je zult gaan behoren tot de society van Helmond. Ongetwijfeld zal men je aan zoeken om zitting te nemen in comité's voor charitatieve doeleinden. Maar de hoofd zaak zal zijn, dat ik je onder alle omstan digheden zal kunnen beschermen en het zal doen. Je zult een absoluut veilig bestaan hebben, omdat je mijn vrouw bent. Mevrouw Voorhoud was vroeger een begrip in onze kringen en dat zal de tweede mevrouw Voorhoud ook ten deel vallen." „Ik of een ander," valt ze de man in de rede. „Jij of een ander. Als er al een ander zou zijn, als jij zou weigeren. Zo. Misschien was de manier, waarop ik je vandaag be nader, in jouw ogen niet zoals 't hoort, maar ik wist echt geen betere mogelijkheid. Natuurlijk had ik het moeten doen als jij voorstelde, maar het is eenvoudig niet in me op gekomen. Jossa bergt het waardevolle briefje ein delijk op in haar zak. En begint te lachen. Hoofdschuddend zegt ze: „Lieve meneer Voorhoud, instinctmatig had ik al iets der gelijks verwacht, dus ik ga niet antwoor den: het valt rauw op m'n dak Dan zou ik liegen en ik heb een hekel aan liegen. Maar mijn beste Peet, je vergeet toch echt één ding: ik ken je nauwelijks. Al ben ik nu getroffen door je openhartigheid het zal je wel moed gekost hebben, maar daar om respecteer ik je des te meer ik ben vast niet van plan je om de hals te vliegen en zeggen: hier ben ik, schattebout, ren met me naar het stadhuis en ik ben van jou. Vast niet. Ik ga eerst inlichtingen over jou inwinnen. Hoe ik dat voor elkaar moet krijgen, weet ik nog niet, maar misschien schiet me wel iets te binnen. Dat is één. Vervolgens moet ik mezelf eens verdraaid goed onderzoeken om te proberen of ik kan ontdekken, dat ik voldoende sympathie voor je voel om je vrouw te worden. Want ik moet in één bepaald opzicht een veel gro tere weerstand overwinnen dan de meeste vrouwen, doordat ik op gewelddadige wijze werd geconfronteerd met iets, wat in een huwelijk op normale wijze wordt beleefd. Momenteel kan ik met de beste wil van de wereld nog niet zo ver kijken, dat ik dit als iets normaals zal kunnen aanvaar den. Ik hoop, dat je dit zult kunnen be grijpen. Dat is twee. Last but not least... hoe zal je zoon er over denken, als jij met een vrouw op de proppen komt, die maar twee jaar ouder is dan hij?" De man denkt na. „Daaraan ben ik, om je eerlijk de waarheid te zeggen, tot nog Bent u reedj geabonneerd op Magazhie? een twee - maandelijks tijd- schift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,— per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: POSTBUS 1 - WISSENKERKE door Leida Graafland toe aan voorbijgegaan. Dit aspect is totaal niet bij me opgekomen. Ik zal hem er eens voorzichtig over polsen. Het komende week eind is hij thuis". „En dan is er nog iets. Peet. Dat zou ik bijna vergeten. Jij bent warschijnlijk ka tholiek, ik ben het niet. Ik ben hervormd. En vast niet van plan katholiek te worden, vast nietWordt dit een breekpunt? Dan kun je maar beter je pas gekochte schilderij onder de arm nemen, in je wagen stappen en terugrijden naar Helmond. Want dan is dit een onoverbrugbare kloof." „Neem jij dat zó zwaar op? In deze moderne tijd?" De man kijkt haar verbaasd aan. „Ja, dat doe ik. Kom me niet aan boord met de zogenaamde oecumene, want daar komt in de praktijk maar weinig van te recht. Mijn broer is hoofd van een chris telijke school en zelf Bonder. Weet je, wat dat inhoudt? Hervormd, maar plus royalist que le roi. Als hij hoort, dat ik met een katholieke man wil gaan trouwen, spreekt hij de banvloek over me uit. Niet dat dit laatste me nu zo bar veel zal kunnen schelen, want zo dik zijn we niet met elkaar. En dan zwijg ik nog maar van het leeftijdsverschil. Sander was ook achttien jaar ouder dan ik en daar zijn indertijd heel wat woorden over gevallen, toen ik bekend maakte, dat we ons gingen verloven. Nee, beste jongen, ik zie een regiment be zwaren. Ga er zelf nog maar eens rustig over nadenken. Ik voel me hardstikke ver eerd door je aanzoek en ik wil best aan nemen, dat je het meent en het allemaal waar zult proberen te maken, wat je me voorspiegelt en belooft, maar ik blijf pro testant en wil in mijn eigen kerk trouwen en eventuele kinderen protestants opvoeden. Misschien in jouw ogen een vreselijk star standpunt, maar zo ben ik nu eenmaal." Tien minuten later is Peter Voorhoud weg. Met het gekochte schilderij. En weet Jossa, dat er van een huwelijk met de fa brieksdirecteur Voorhoud niets kan komen. Hij heeft een broer in een klooster en een zuster in de missie. Een oom van hem is pastoor en zijn vader, die nog leeft en acht en zestig is, zingt nog mee in het koor, zondags bij de Mis. Nee, zo iemand gaat er vast niet mee akkoord om in een pro testantse kerk te trouwen. Als Dolf die namiddag met een voldaari gezicht thuiskomt, vraagt hij: „Nog iets bi- zonders vandaag?'Hoe was de verkoop?" „De verkoop was vandaag uitgesproken pet en de laatste uren zullen het niet. meer goed kunnen maken. En wat bizönders? Even nadenkeno ja. Peet Voorhoud heeft me ten huwelijk gevraagd. Ik zou het bijna vergeten." „Wat?" Het klinkt als een kanonschot. „Meen je het?" Ze knikt. „Serieus. Hij was hier van morgen. Heeft en passant het schilderij gekocht, dat daar hing." Ze wijst noncha lant naar de open plek aan de muur. „Acht honderd heeft hij ervoor betaald." Nog grotere verbazing bij de man. „Acht honderd? Hoe heb je dat voor elkaar ge kregen? Het zou met de helft al goed betaald geweest zijn." „Dat zeg jij", antwoordde Jossa op kalme toon, inwendig grinnikend. „Ik ben van plan voortaan het dubbele te vragen voor mijn doekjes. De kunst moet betaald worden, is mijn standpunt." De man schudt 't hoofd, Jossa verbaasd aankijkend. „Ik snap er niets van. En meen je het, dat hij je ten huwelijk heeft ge vraagd?" „Allicht, meneer Prinsse, met zulke ern stige zaken steek je niet de gek." Ze maakt een pruimemondje. „Hij lijkt wel gek, die ouwe vent," roept de schilder uit. „Hoho, meneer Prinsse, Peet is maar twee jaar ouder dan jij. Om precies te zijn: vier en veertig. En je wilt jezelf toch zeker niet als een ouwe vent beschouwen?" „Hij ishij isje bent niet lekker, als je het doet!" De man snuift verontwaar digd. Jossa geniet en proeft duidelijk de jaloezie. Maar vervolgt op dezelfde kalme toon: „O, ik ga er rustig over nadenken. Natuurlijk heb ik bedenktijd gevraagd. Maatschappelijk bezien, doe ik vanzelfspre kend een uitstekend huwelijk, want als me vrouw Voorhoud kom ik te verkeren in de kringen van de Helmondse upper ten, niet waar? Misschien kom ik dan wel eens een keer in mijn nieuwe wagen hierheen om een schilderij van je te kopen. Als je ten minste niet te gek duur bent Nu is voor hem de maat vol. Opeens grijpt hij haar ruw beet en vraagt: „Als je dan met alle geweld wilt trouwen, waarom doe je het dan niet met mij?" Hoofdstuk 7. Jossa is een paar dagen naar Rotterdam. Om Els te helpen met het schoonmaken en vervolgens inrichten van haar huisje in Overschie. De kinderen vinden het geweldig, dat ze daar gaan wonen: lekker opnieuw buiten. Net als vroeger bij papa. Ze hebben het eigenlijk nooit zo prettig gevonden in de drukke stad. Al is „opa" Frans altijd lief voor ze. En verwent hij ze tot en met. Als ze in de woning aan het werk zijn, zegt Els: „Het is maar goed, dat we ein delijk weg gaan van de Mathenesserlaan; oom Frans bederft de kinderen, door bijna altijd hun zin te geven; het.is de hele dag: krijg-ik, mag-ik, heb-ik. Of ze zwerven door de winkel bij de meisjes, bedelend om een banaan of een sinaasappel. Een gewone appel is al niet meer lekker genoeg naar hun zin. Dat zal de eerste tijd nog wel wat problemen geven, want van de alimentatie, die Anton me betaalt, kan ik ook geen bokkesprongen maken. Bovendien stelt hij pogingen in het werk om verlaging te krijgen. Want hij schijnt bij die griet al een kind te hebben, al zal me dat overigens een zorg zijn. Hij wou scheiden, dan moet ie ook de konsekwenties er maar voor aanvaarden." Jossa luistert doorgaans zwijgend naar de confidenties van haar zuster. Ze krijgt het in haar rug, want ze is niet gewend vloeren te boenen en houtwerk af te sop pen. In de winkel neemt ze stof af en een enkele keer wast ze de ramen. Voor het overige werk is er de „schoonmaakster", want mevrouw Thissen wil niet betiteld worden als „werkster". Zo gaat dat tegen woordig. (Wordt vervolgd) AFSCHEID ADJUDANT A. M. WESTDORP TE KÜRTGENE Temidden van een groot aantal politie mensen, burgerlijke autoriteiten en andere belangstellenden, vond maandagmiddag 31 januari j.l. het afscheid plaats van adjudant A. M. Westdorp, in hotel „De Korenbeurs" te Kortgene. Nadat alle aanwezigen een plaatsje ge vonden hadden, opende de burgemeester van Kortgene de rij met sprekers. Hij zei o.m. dat een receptie eigenlijk iets feeste lijks is. Maar de aanleiding tot deze receptie vind ik niet zó feestelijk, omdat het ver trek van een alom gewaardeerde functio naris ons moeilijk in een feeststemming kan brengen. Dat neemt niet weg, dat het voor u, adjudant, voldoening zal geven dat u met zo'n goede gezondheid en zo vitaal, lichamelijk en geestelijk, in die om standigheden met pensioen kunt gaan. Verder memoreerde de burgemeester nog de twee etappes, waarmee adjudant West- dorp Noord-Beveland had genomen. De eerste etappe van mei 1941 tot december 1949, die hij beschreef met de woorden: oorlog - bezetting, verzet - bevrijding - wederopbouw. De tweede etappe van 1969 tot heden, die de burgemeester plaatste in de recreatieve ontwikkeling van Noord- Beveland. Voor wat het verzet in de oorlogsjaren betrof, verwees de burgemeester naar het boekje „Noord-Beveland in bezettingstijd", geschreven door de journalist Nic. J. Karhof, waarin een aantal daden van hem staan omschreven. Oók dat de toen jonge wacht meester tot de staf van de Binnenlandse Strijdkrachten behoorde. Hierna verkreeg Overste Lanting het woord, die in korte, maar treffende woor den de levensgeschiedenis van Westdorp als militair en politieman de revue liet passeren. Een man met karakter, een se rieus en doelbewust werker, waren in korte woorden het portret. Een goede kracht neemt afscheid van de politiedienst. Opperwachtmeester Hage vond dit af scheid ook een beetje triest, maar vond het ook een voorrecht dat men in zulk een conditie met pensioen mag gaan. Verder memoreerde hij zijn tijd van samenwerking met Westdorp en haalde enige anecdotes uit die tijd op. De heer Klaassen, oud-collega, memo reerde ook namens Van Elsacker de Thoolse periode van Westdorp. Hij was zo sterk als een beer, zei hij, en bij eventuele moei lijkheden bleef hij de rust zelve. Oud-wethouder Bom memoreerde de eerste kennismaking met Westdorp, de men senkennis van hem als politieman en uit de verzetsperiode noemde hij ook nog de namen van De Vor en Karei Brandes. Namens de politiebond Zuid- en Noord- Beveland sprak de heer Dellebeek lovende woorden voor zijn bemoeienissen met de politie-vakbeweging, waarvan hij de laatste acht jaar de voorzitter was. Volgende sprekers waren de heren J. A. Remijnse namens de Jagersvereniging Noord- Beveland, C. J. van Damme namens de evenementencommissie, dokter FI. Janssen als gemeente- en huisarts, Lindenbergh na mens de oud-Noord-Bevelandse politiemen sen, collega Griep uit de Thoolse tijd, ad judant Stroo namens de verkeersgroep en namens de groep Veere en Valkenisse. Hierna verkreeg Overste Lanting voor de tweede maal het woord en zei dat pas gis teren de officiële mededeling was binnen gekomen dat opperwachtmeester P. van der Giesen benoemd was tot commandant van de groep Kortgene en tevens bevorderd was tot adjudant van de rijkspolitie. Hij wenste de heer Van der Giesen een goede tijd toe in Kortgene en hoopte dat deze de voet sporen van Westdorp zou drukken, maar toch zichzelf zou blijven. Adjudant Van der Giesen dankte hierop voor de benoeming. Hij zei te zullen stre ven naar een goede samenwerking en deze te willen bestendigen. Open en eerlijk wil hij iedereen tegemoet treden. Hij zei te staan in dienst van de gemeenschap en niet andersom. De ontvangst hier geeft hem vertrouwen in de toekomst. Dat er veranderingen zullen komen, noemde hij natuurlijk. Iedereen werkt op zijn eigen wijze. Tegen het personeel zei hij: wees eerlijk tegenover uzelf, tegenover uw collega's en tegenover mij. Hierna dankte de scheidende adjudant allen hartelijk voor de zeer goede woorden tot hem en zijn vrouw gesproken. Hij was bijzonder verrast door de hem door de beide gemeentebesturen aangeboden recep tie, want zo zei hij, ik ben altijd voor mijn werk betaald geworden en dan vind ik dat je verder niets meer te verlangen of te wensen hebt. Bij dit alles betrekt hij ook zijn medewerkers, die hem dit alles mo gelijk hebben gemaakt. Hij wijdt ook enige woorden aan de bezetting en de daarna opgekomen ongeremde democratie. Hij is blij nog enkele verzetsmensen van het eer ste uur in de zaal te zien zitten. Het spijt hem de gemeenschap nu niet meer verder te kunnen dienen. In zijn-dankwoord zegt Westdorp slechts één naam te willen noemen, n.l. de heer De Regt, die als administrateur van de groep zoveel méér is dan alleen maar ad ministrateur en hij somt een aantal werk zaamheden op, die er niet om liegen. Een nadere classificatie voor zo iemand zou zeker op zijn plaats zijn. Krufawoordptmsl no. 562 Horizontaal: 1. vorstelijke titel - 5. voedsel 9. kledingstuk - 10. deel van de bijbel (afk.) 12. pers. vnw. - 13. watering - 14. grond toon - 15. bloem - 17. deel van een geweer 18. titel (afk.) - 20. vleesgerecht - 22. stof 25. omwenteling - 28. slimme - 29. aanw. vnw. - 30. Bijb. rustoord - 31. boom - 33. meisjesnaam - 36. Moh. heilige schrift - 38. adellijke titel - 41. bekende opera - 42. lofdicht - 43. jongeman - 45. koper - 47. einduitkomst - 50. bloem - 51. soort schip 53. Germ, godheid - 54. riem van jacht honden - 55. stofmaat - 56. Bijb. naam 58. N.V. (Duits) - 59. voorzetsel - 60. ge wicht - 61. plaats in Utrecht - 62. fa milielid. Verticaal: 1. vrucht - 2. bedorven - 3. pers. vnw. - 4. ruisend-brommend geluid maken 5. meemaken - 6. geogr. aanduiding (afk.) 7. uitroep - 8. rangtelwoord - 11. versie ring - 12. gebruik in kleding - 16. voertuig 17. jongensnaam - 19. paar - 21. meisjes naam - 23. reeds - 24. zelfstandig deel van een verhaal - 26. zoogdier - 27. tot en met (afk.) - 32. spoedig - 34. aanzien 35. kronkel in een kabel - 36. negende maand van het Moh. jaar - 37. soort schaatsen - 38. het grillig met iets om springen - 39. ranonkelachtige plant - 40. houten vat - 41. klaar - 44. soort onderwijs (afk.) - 45. bittere drank - 46. uniek - 48. ovenkrabber - 49. sappige - 52. groente 55. takje - 57. dieregeluid - 60. Frans onbep. vnw. Oploaalng kruiswoordpuzzel no. 561 Horizontaal: 1. room - 3. Leeds - 8. klad 11. ventiel - 13. nt - 15. re - 16. eb 18. hl - 19. tenor - 20. aga - 22. nagel 23. Ee - 24. basketbal - 27. te - 28. nr 30. ts - 31. mo - 32. ne - 34. ja - 36. ei 38. gade - 39. tabak - 40. stap - 41. nu 42. eg - 43. do - 44. ui - 46. el - 47. ev 49. Po - 50. waterpolo - 55. lb - 57. snaak 58. roe - 59. erker - 60. as - 61. de - 62. oa 63. KO - 65. rendier - 71. mare - 72. Drent - 73. rand. Verticaal: 1. rente - 2. of - 3. le - 4. en 5. etage - 6. di - 7. se - 9. Ik - 10. dolle 11. Vera - 12. Lena - 14. teen - 15. Rob 17. bal - 18. hete - 20. aks - 21. atm 25. statuut - 26. Boekelo - 29. radio - 32. notie - 33. ega - 35. abt - 37. Spa - 43. dons - 45. Ier - 46. Epe - 48. vlek - 49. psalm - 50. wad - 51. aker - 52. ronde 53. leer - 54. ora - 56. brood - 64. sr 66. Ed - 67. nr - 68. in - 69. et - 70. ca.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 1