NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD EEN ILLUSIE ARMER U houdt nu het meest gelezen op Noord-Beveland Magazine? Nd. 0707 Donderdag 2 februari 1078 81e jaargang MVK EN UITGAVEBRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON 3 08 - GIRO 866882 Abonnementsprijs 18,00 per jaar Franko per post 30,00 per jaar Advertenties 30 ct per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Ze lacht even. „Als u het zo beschouwt." „Laat dat u en meneer maar, Jossa. Voor mijn vrienden ben ik Peet." Ze staat nog met de cheque in haar hand en denkt terug aan een van die eerste keren, dat ze Sander van Slagen ontmoet. „Voor mijn vrienden ben ik Sander," zei hij toen. Analoog aan wat deze man zegt. Ze kijkt hem doordringend aan en vraagt: „Oké, Peet, dat praat wat gemakkelijker. Mag ik je een paar vragen stellen?" Ze leunt nu tegen een kast en kijkt de man nadenkend aan. „Ga je gang. Wat wil je weten?" „Als ik in jouw ogen te onbeleefde vra gen stel, zeg je maar: geen commentaar. Dan weet ik genoeg. Hoe oud ben je?" „Vier en veertig. Juist vorige week ge worden." „Gefeliciteerd. En nog vele jaren in ge zondheid," laat ze er droog op volgen. „Getrouwd?" „Weduwnaar. Eén zoon van twee en twin tig, die volgend jaar afgestudeerd is aan de Technische Hogeschool. Een fijne kerel. Je zult hem misschien wel eens ontmoeten." Ze knikt. „Verder nog vrouwen in de wereld? Of vaste vriendinnen?" De man kijkt haar nu nadenkend aan. „Sorry, dat ik even met mijn antwoord op deze vraag wacht, want het is me eigenlijk niet duidelijk, waar je met al die vragen heen wilt. Heb je daar een speciale be doeling mee?" „Allicht, anders stelde ik deze vragen niet. Maar je gaf geen antwoord." „O nee, dat is zo. Mijn vrouw is nu vijf jaar dood; we hadden een uitstekend huwelijk. Ik ben er nu zo ongeveer over heen." „Sorry, dat wist ik natuurlijk niet. Je geeft dan zeker ook nooit feestjes in je grote huis?" „Jossa, ik woon daar nog niet zo lang, dat heb ik je al verteld. Mijn huis aan de Koolakker was een stuk kleiner. Ik had daar herinneringen aan een gelukkiger tijd. We waren achttien jaar getrouwd." „Geen feestjes dus. Je zult het wel gekke vragen gevonden hebben, maar ik zal je uiteen zetten, waarom ik die stelde. Ik heb ehik 'ben verloofd geweest met ene meneer Van Slagen, Sander. Mijn vrien den noemen me Sander, zei hij in een vertrouwelijke bui. In veel opzichten leek hij op jou: zo ongeveer dezelfde leeftijd, een prachtig huis in Hillegersberg, waar ook hij een soort privé-museumpje had, en waar wij mochten kijken. Sander en ik werden het redelijk met elkaar eens en maakten trouwplannen. En verloofden ons. Maar op een keer had hij een feestje ge organiseerd, we dronken er teveel, ik even eens. Ik kan er helemaal niet tegen. Iemand stelde voor spelletjes te doen. Ik was in die tijd nog zo groen als ongemaaid gras en dacht aan een of ander onschuldig tijd verdrijf, zoals je wel eens op bruiloften doet, nietwaar? Maar al gauw bleek het een sex-spelletje te zijn. Toen ik dit door had, was het al te laat. De man, die mij, zoals hij zei gewonnen had, sleurde me mee naar een ander vertrek op een mo ment, dat Sander naar de kelder was ge gaan om nieuwe voorraad drank te halen. Wat er verder gebeurde, hoef ik je waar schijnlijk niet te beschrijven. Toen ik van alles probeerde om de vernedering te voor komen en stelde, dat Sander hiervoor on getwijfeld wraak zou nemen, vertelde die Bent u reeds geabonneerd op een twee - maandelijks tijd- schift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,— per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: POSTBUS 1 - WISSENKERKE door Leida Graafland man me, dat Sander In Zuid-Amerika een vrouw en vier kinderen had en in Grieken land een concubine, bij wie hij eveneens een kind had. En diverse andere vriendin nen. Ik ben 's morgens vroeg weggereden, gelukkig had ik mijn eigen wagen bij me en heb thuis een paar koffers gepakt om vervolgens hierheen te rijden. Zo kwam ik in Brabant, aanvankelijk een poos in een pension in Arten. Ik ging weer schilderen en kwam zodoende in aanraking met Dolf en sinds december woon ik bij hem in. Zonder meer. Ieder in zijn eigen slaap kamer. Ik hoop, dat dit duidelijk is." Ze heeft onder het spreken een kleur van op winding gekregen. Vermengd met een soort schaamte, omdat ze dingen vertelt, die niet bepaald prettig zijn. Maar ze was van mening, dat ze het onder deze omstandig heden moet zeggen. De man heeft aandachtig naar haar ge luisterd en het enige, wat hij kan uit brengen is: „Kind, wat moet jij dan een verschrikking hebben meegemaakt!" „Het was, alsof ik enkele uren in de hel verbleef. Sindsdien vertrouw ik geen man meer. Dolf ken ik zo ongeveer. Hij weet ook, wat ik moest doormaken. Hij heeft me geweldig gesteund, gestimuleerd om te werken, steeds maar weer te werken. We zijn heel goede vrienden, maar verder zijn er geen relaties tussen ons. Na dit alles zul je kunnen begrijpen, dat ik me uiterst kritisch opstel tegen iedere man, die op welke wijze dan ook in mijn leven komt. Ik heb jou een paar malen ontmoet, onder meer tijdens de tentoonstelling, die jij hebt georganiseerd en gefinancierd. Ik kreeg in eerste instantie geen ongunstige indruk van je, maar dat kreeg ik in het begin evenmin van Sander van Slagen. Later, toen Dolf en ik bij je thuis waren en je kunstver zameling bekeken, zag ik af en toe iets in je ogen, dat me niet beviel. De manier, waarop je me pas in de winkel bekeek, stond me evenmin aan. Dat je een keer hier zou komen, lag voor de hand. Maar dat je gebruik of misbruikhet is maar hoe je het bekijktmaakt van Dolfs afwe zigheid, nee, dat heb ik niet ingecalculeerd. Gelukkig ben ik over mijn vrees heen; daarbij heeft Dolf me geholpen. Dus bang ben ik allesbehalve. Ergo evenmin voor jou. Dank je wel voor het kopen van mijn schilderij ze wapperde even met de che que, die ze nog altijd in haar hand hield maar daarvoor kwam je hier niet. Wat was de eigenlijke bedoeling, Peet Voor houd?" De man is door de woorden van deze vrouw een beetje van zijn stuk gebracht. „Wel, gewoon een beleefdheidsbezoek. Echt om eens te kijken, of er iets is, wat ik graag zou willen kopen." „Schilderijen of mijn persoon? Jossa van Hunninkhuizen?" Het komt er a bout por- tant uit. Ze kijkt hem doordringend aan. Hij voelt zich hoe langer hoe minder op zijn gemak. „Hoe kom je erbij, dat ik jou zou willen?" „De blikken in je ogen spreken soms boekdelen, Peet. Daarin lees ik twee din gen: fantaseren hoe ik er onder mijn kleren uitzie, waarin voorts het verlangen in opgesloten ligt om mij te bezitten. He lemaal." Nu wordt de man rood. Hoofdschuddend zegt hij: „Je hebt een eigenaardige manier om bepaalde dingen te noemen. Waar zie je me eigenlijk voor aan?" „Voor de rijke fabrikantsdirecteur Peter Voorhoud. Die met zijn geld een heleboel kan kopen. Die de kunst steunt, waarschijn lijk onbaatzuchtig, art pro art, maar aan de andere kant een man is, een weduwnaar, dus iemand, die het klappen van de zweep donders goed kent en nog jong genoeg is om te proberen in kontakt te komen met een andere vrouw." „Misschien wil je me vertellen, wat daarvoor verkeerds aan is?" „Totaal niets. Volkomen normaal. Maar ik houd niet van gedraai. Het gaat om dg manier waarop. Komt precies op uren, waarop je er zeker van bent, dat Dolf er niet is. En dat vind ik ergens geniepig. Als je eens een keer had gebeld en ronduit had gezegd: Jossa van Hunninkhuizen, ik wil eens wat met je babbelen, koffie of thee drinken, op neutraal terrein. Jij in jouw wagen, ik in de mijne, ergens heen naar een behoorlijke gelegenheid, waar we rustig kunnen praten. Want je hebt indruk op me gemaakt. Zoiets, he? Dan zou ik geantwoord hebben: oké, dat is een eerlijk en redelijk voorstel. Noem maar tijd en datum wanneer jij kunt, want je hebt een fabriek en je zult dus niet te hooi en te ginnen niet veel eenvoudiger en duidelijker gras kunnen gaan. Was dat om te be- geweest dan wat je nu doet?" Hij schudt 't hoofd. „Heb ik me onbe hoorlijk gedragen? Dan wil ik mijn ex cuses ervoor maken." „Beste meneer Voorhoud," vervolgt de vrouw, nu op enigszins ongeduldige toon, „je weet best, wat ik bedoel. Voor wat mij betreft, zal ik eerlijk zijn. Er is bij mij voor jou een zekere sympathie gegroeid. Vanwege je belangstelling voor de kunst bijvoorbeeld. Dat je geld hebt, interesseert me geen snars; je leeftijd eigenlijk ook niet, al schelen we ongeveer twintig jaren. Maar... ik heb je al gezegd, dat ik geen enkele man meer vertrouw. Jou evenmin. Tenminste: nu nog niet. Best mogelijk dat alles, wat je me hebt verteld waarheid is, maar daar voor heb ik geen enkel bewijs. Mijn erva ringen ,in aanmerking nemende, zul je me niet kwalijk kunnen nemen, dat ik me zo opstel tegen iedere poging van de zijde der andere sexe om me te benaderen." „Je moet niet generaliseren, Jossa; alle mannen zijn geen schooiers." Ze schudt haar hoofd. Nog immer staat ze geleund tegen de kast, de cheque in haar hand. „Natuurlijk niet. Mijn oom Frans, die me samen met zijn vrouw heeft opgevoed, omdat mijn ouders betrekkelijk jong zijn gestorven, niet en nog een aantal anderen niet. Het zijn echt niet enkel wilde dieren, die er op vier poten rondlopen. Ook op twee benen vind je ze in deze wereld, hoewel het „lief zijn voor elkaar" tegen woordig op heel wat manieren wordt ge- interpreteerd." „Dat is jouw kijk op de dingen. Door je ervaringen ben je pessimistisch gesteipd en zie je alles door een donkere bril. Dat is niet reëel." „Best mogelijk, maar iemand, een man, heeft me gewond, in het diepst van m'n innerlijke. Die man was een bruut, een el lendeling. Het hele soepie was trouwens bocht van het laagste soort. Snobs en niets nutten. In die tijd was ik te groen om dat tijdig te onderkennen. En toen ik het door had, was het al te laat." (Wordt vervolgd). WERKGROEP DORPSHUIS KORTGENE GAAT FINANCIËLE AKTIES VOEREN T.B.V. HET DORPSHUIS In het kader van financiering vanwege de zgn. kommissie Fakkert, d.w.z. subsi diëring dorpshuizen mits samengebouwd met scholen, wordt het dorpshuis een feit. De scholen die aan deze bouw ook extra mogelijkheden zullen overhouden zitten nu nog in allerlei problemen welke de bouw met zich meebrengt, maar zij hebben dit er graag voor over, omdat zij ook het belang voor een goede dorpsaccommodatie zien. De bouw vordert gestaag en men is wat betreft de planning nog steeds op tijd, momenteel is de begane grondvloer gestort en de funderingsstroken voor de overige ruimten (stand 26—01—1978). C.R.M. en de gemeente Kortgene hebben een fors bedrag gereserveerd voor deze bouw. Toch vindt de overheid dat de toe komstige gebruikers een bijdrage moeten leveren voor dit gebouw. Vandaar dat de werkgroep dorpshuis op gesplitst is in een aantal commissies, die voor deze bijdrage een aantal akties gaan voeren. Wat betreft het beheer zal het gemeentebestuur van Kortgene ook zijn woord houden m.b.t. inspraakmogelijkheden, want er is een kommissie gevormd die de beheersvorm voorbereidt, zodanig dat de inwoners medezeggenschap krijgen. Het be stuur zal een kommissie ex. art. 61 van de gemeentewet zijn. Dat betekent inwoners (verenigingen, scholen, etc.) en enkele ge meenteraadsleden vormen dan het bestuur. Een eventueel aan te stellen beheerder zal een goede rechtspositionele positie krijgen, doordat deze dan in gemeentedienst komt. Voor de inrichting zijn een aantal men sen momenteel aktief, door op verschillende plaatsen in andere dorpshuizen te gaan kijken, waardoor een goed beeld verkregen wordt over wat er zoal in zo'n huis wordt gebruikt aan materialen en hoe de inven taris er uit ziet. Van de inwoners van Kortgene wordt ongeveer een bedrag van ƒ10.000,— verwacht t.b.v. een aantal za ken, die te maken hebben met de inven taris, bijv. een geluidsinstallatie of film apparatuur. Daarvoor is een groep ge vormd, die samen met allerlei verenigingen in Kortgene enkele akties wil gaan houden. Een dorpshuis vervult een sociale funktie en vormt een wezenlijk onderdeel voor de leefbaarheid van Kortgene. Want in dit dorpshuis zullen allerlei aktiviteiten plaats vinden, die mensen naar Kortgene halen, ook zorgen dat ze er blijven wonen en kontakten kunnen ontstaan. Desondanks zal dit dorpshuis geen concurrerende posi tie mogen hebben naar de bestaande ge legenheden, maar een aanvullende funktie moeten bieden. De aktiegroep financiën wil t.b.v. de nodige geldmiddelen een aantal aktiviteiten organiseren: 1. op 25 februari a.s. een boomplantaktie met medewerking van de plaatselijke ho veniers; 2. op Koninginnedag (1 mei a.s.) een veiling (welke geen rommelmarkt zal zijn); 3. een stekjes/kamerplanten ruilverkoop; 4. een barbecue rad van avontuur; 5. een verloting. Over een aantal aktiviteiten is de werk groep nog plannen aan het maken en is zij bezig kontakten te leggen met plaat selijke verenigingen, middenstand, bedrij ven, enz. om tot gezamenlijke uitvoering te komen. Werkgroep Dorpshuis Kortgene. JAARVERGADERING HENGELSPORT Op vrijdag 27 januari 1978 hield de Noord-Bevelandse hengelsportvereniging haar jaarvergadering in het Drenthehuis te Geersdijk, die door 46 personen werd be zocht. Na een welkomstwoord door de voor zitter P. v. d. Vreugde uit Kamperland opende hij deze vergadering. Hij noemde deze vergadering erg belangrijk omdat er volgens hem belangrijke beslissingen ge nomen moesten worden. Verder hoopte hij dat deze vergadering een prettig verloop zou hebben. Uit het verslag van de secretaris bleek, dat het ledental 532 bedroeg en met 3 leden was teruggelopen. In 1977 werden er 12 wedstrijden gehouden waarvan 8 voor de competitie. Aan al deze wedstrijden na men 763 personen deel. Met zijn allen vin gen zij 1959 bovesmaatse en 1659 onder maatse vissen, die een puntentotaal op leverden van 370.270 punten. Verder wer den er bij deze wedstrijden 233 prijzen weggegeven. Uit het financieel overzicht van de pen ningmeester bleek, dat er over 1977 nog een batig saldo was overgebleven. Er werd besloten om in 1978 weer 8 competitiewedstrijden te houden, benevens nog een onbepaald aantal vrije wedstrijden. Tevens werd besloten om voor de jeugd nog 4 extra wedstrijden te houden. De aftredende bestuursleden werden her kozen, terwijl er in de vacature van J. de Kam de heer M. G. de Smit uit Kam perland werd gekozen. De voorzitter P. van de Vreugde had te kennen gegeven om zijn taak als voorzitter aan een jongere collega over te dragen. In zijn plaats werd als voorzitter gekozen de heer J. Biondina uit Kamperland. Nadat de nieuwe voorzitter de verga dering had gesloten, waren de bezoekers het er over eens, dat het een gezellige vergadering was geweest. Kruiswoordpuzzel no, 561 Horizontaal: 1. zuivelprodukt - 3. plaats in Engeland - 8. vlek - 11. luchtklep - 13. deel van de bijbel (afk.) - 15. zangnoot 16. getij - 18. inhoudsmaat (afk.) - 19. zangstem - 20. oosterse titel - 22. deel van de vinger - 23. water in Friesland 24. soort sport - 27. voorzetsel - 28. num mer (afk.),- 30. toets alleen (afk.) - 31. soort onderwijs (afk.) - 32. deel van een Franse ontkenning - 34. bevestiging - 36. vogelprodukt - 38. wederhelft - 39. genots artikel - 40. schrede - 41. bijwoord - 42. landbouwwerktuig - 43. zangnoot - 44. bol gewas - 46. stofmaat - 47. evenredige ver tegenwoordiging - 49. rivier in Italië - 50. soort sport - 55. welwillende lezer (Lat. afk.) - 57. guit - 58. strafwerktuig - 59. uitbouw - 60. spil - 61. lidwoord - 62. en anderen (afk.) - 63. jongensnaam - 65. hoefdier - 71. bericht - 72. Nederlander 73. uiterste grens. Verticaal: 1. interest. - 2. voegwoord - 3. Frans lidwoord - 4. voegwoord - 5. verdie ping - 6. dat is (afk.) - 7. selenium (afk.) 9. maanstand (afk.) - 10. gekke - 11. meis jesnaam - 12. meisjesnaam - 14. deel van de voet - 15. jongensnaam. - 17. speelgoed 18. gloeiende - 20. grote bijl - 21. atmos feer (afk.) - 25. grondregel van een vere niging - 26. plaats in Overijssel - 29. com municatiemiddel - 32. begrip - 33. edel- grootachtbaar (afk.) - 35. kloostervoogd 37. plaats in België - 43. zachte veertjes 45. Europeaan - 46. plaats in Gelderland 48. smet - 49. kerkelijk lied - 50. ondiepte in zee - 51. putemmer - 52. deel van een wedstrijd - 53. gelooide huid - 54. bid (Lat.) 56. voedsel - 64. de oudere (afk.) - 66. jongensnaam - 67. nummer (afk.) - 68. voorzetsel - 69. Frans, voegwoord - 70. ongeveer (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 560 Horizontaal: 1. basis - 4. trant - 6. oom 8. zee - 9. Sneek - 11. ronde - 13. ao 14. planeet - 16. ga - 18. fles - 20. dauw 21. asla - 23. atm - 25. krab - 26. Turijn 28. idool - 30. Nel - 31. Epe - 32. Agnes 34. eleve - 36. Thea - 37. rib - 39. riem 41. pool - 44. glee - 45. er - 46. kanteel 50. de - 51. naast - 53. anode - 55. aat 56. tor - 57. kluis - 58. danig. Verticaal: 2. ion - 3. soep - 4. tent - 5. red 7. melk - 8. zoet - 9. Soest - 10. ka 11. re - 12. egaal - 13. ala - 15. nut 17. aub - 19. slungel - 20. droevig - 22. arena - 23. An - 24. mi - 25. koper - 27. ijle - 29. del - 32. ahorn - 33. sr - 34. eb 35. Eelde - 36. toe - 38. iet - 40. mee 42. kast - 43. vent - 46. kaas - 47. nt 48. ea - 49. lood - 52. aai - 54. dra.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 1