Drukkerij MARKUSSE Wissenkerke Raadsvergadering Wissenkerke De wereld der liefde Voor al uw naar Predikbeurten HULPCENTRUM Op maandag 23 januari j.l. kwam de raad der gemeente Wissenkerke in voltallige zit ting bijeen. Burgemeester P. Wisse opende deze vergadering met de beste wensen nog voor het jaar 1978, wat vanuit de raad wederkerig werd gewenst door de heer Die- leman, als oudste lid zijnde. Bij de mededelingen zei de voorzitter, dat de eerstvolgende raad zou zijn op 6 maart a.s. en dat de begroting 1978 zonder één op- of aanmerking is goedgekeurd door G.S. Op 27 mei komt de Belgische plaats Basel (brandweer en voetbal) naar de kern Kam perland en op 9 september zal de nieuwe raad, evt. met Apollo een bezoek brengen aan deze plaats. Over de notulen van de vorige vergade ring had de voorzitter nog enkele vragen te beantwoorden. Er is een gesprek geweest met de politie over het harde rijden in de kernen en de politie zal enkele straten gaan controleren op snelheidsbeperking van de automobilisten. Het gebruik van de ver pozingssteigers in het Veerse Meer blijft gehandhaafd op 24 uur. Bij de haven te Kamperland worden borden geplaatst ter verbetering van de verkeerssituatie op deze viersprong. De vergoeding voor de lokalen van de Open School komen voor rekening van het rijk. Verlichting in Geersdijk wordt door de PZEM onderzocht. En er zal een gesprek plaats vinden over het probleem van de scholen in de gemeente. De ingekomen stukken en mededelingen werden voor kennisgeving aangenomen. De tarieven voor de sportvelden gaan met 5% omhoog. Blok sprak van een on gelijke procedure, omdat alleen de sport velden werden verhoogd en waarom dan ook niet de tarieven voor de gymzalen? De burgemeester zei advies aan de sportcom- missie hierover te vragen. Voor 1978 werd het aantal wekelijkse uren vakonderwijs aan de openbare lagere school bepaald op l1/* In de Middenstraat komt een parkeer plaats voor 7 auto's van het gemeente- personeel. Kosten 25.000,—. Kouwer vroeg of er sprake was van een zuiver privé- gebruik, waarop de voorzitter antwoordde, dat er geen borden kwamen. Voor 69.264,— kocht de gemeente grond van de heer C. J. Prins ten behoeve van het bestemmingsplan Geersdijk-Oost II. In het saneringsplan in de Weststraat werden de vrijgekomen gronden verkocht aan verschillende huiseigenaren in deze straat voor uitbreiding tuin, e.d. De heer Zwemer uit Kamperland moet voor de gronden langs het havenkanaal een erfpachtscanon gaan betalen van 1,42 per m2. Boone en Besuyen BV uit Goes gaan voor een bedrag van ƒ38.500,— excl. BTW de riolering aanleggen achter de woningen aan de Dorpsweg, waarschijnlijk nog deze maand vangt het werk aan. Een krediet van ƒ200.000,— werd be schikbaar gesteld voor het bouwrijp maken van de laatste fase in het saneringsplan Wissenkerke Zuid-West. Het college vroeg daarbij tevens machtiging aan de raad om de aanbesteding zelf te bepalen. Blok vond alles nogal overdreven dat dit nu zo vlug moest gebeuren, enkele weken wachten kon er ook nog wel bij. Kouwer vond dat men te vlug in optie gaf aan bedrijven, waar door particulieren te laat kwamen. De burgemeester vond dat men moest opschieten, omdat alle grond reeds verkocht was. Men zou voortaan geen grote aantallen percelen grond meer in optie geven. Woning en erf, Langeviele 6, werd aan gekocht voor een bedrag van 32.000,—. Er werd medewerking verleend voor de verbouw en uitbreiding van de christelijke lagere school te Kamperland. Een bedrag dat rond de half miljoen lag. Een krediet van ƒ4000,— werd beschik baar gesteld voor het plaatsen van een toilet op het haventerrein te Kamperland. Kouwer sprak over een affaire die jaar geleden aangekaart was en Uijl zei: Beter laat, dan nooit. Aan Pit Beton B.V. te Kamperland werd een perceel grond in erfpacht uitgegeven ter grootte van 3500 m2, waarvan de canon 1,42 per m2 bedroeg. De voorzitter zei, dat het college veel waarde hechtte aan de werkgelegenheid die daarmee geschapen werd (een uitbreiding van het personeels bestand met plm. 20%). Er komt nu een nieuw plan van de ASD over het resterende gedeelte, maar dit zal op de hoorzitting ter sprake worden gebracht, alsook het nieuwe sportveld en de uitbreiding Veerweg II komen op die hoorzitting aan bod. Uijl vroeg of dit de laatste uitbreiding voor Pit Beton betekende, maar de voorzitter zei, dat er eventueel mogelijkheden waren aan de andere kant van het bedrijf. Aan het havenkanaal te Kamperland werd nog een stuk grond in erfpacht gegeven aan de Exploitatie maatschappij De Buck BV uit Dongen. Plaatsing van lichtmasten langs de toe gangswegen naar het gymlokaal/zwembad en sportvelden te Wissenkerke kostten een bedrag van 10.000,— (7 stuks). Voor ƒ3150,— worden 40 bomen geplant in de tuinen van eigenaren aan de Veerweg te Kamperland. Kouwer vond de bomen nogal duur, waarop Scheele zei, dat deze plm. 30,— per stuk waren, maar dat er werkloon van de gemeentewerklieden inbe- rekent was. Er werd een zeer uitvoerige overeenkomst vastgesteld met het Aannemersbedrijf P. C. Soffers B.V. uit Hoogerheide voor het in exploitatie brengen van het Landhuizen- terrein Heer Janszdorp. De heren J. C. Kouwer en J. A. Remijnse werden gekozen in een commissie om de gemeenterekening over 1975 na te zien. Diverse begrotingswijzigingen werden door één enkele hamerslag goedgekeurd. De gemeente treedt toe tot de Stichting Welzijn voor Ouderen, welke advies uit brengt over de opname van bejaarden uit de gemeente. Blok vond het wel overdreven om eerst te moeten toetreden tot een op namecommissie en nu weer tot een stichting. Zijn de adviezen openbaar en is daar beroep op mogelijk, zo vroeg hij verder. Wethouder Wisse zei dat er een voorstel lag om deze adviezen openbaar te laten zijn, maar de beroepsprocedure was nog niet duidelijk. De keukenvoorziening in het Drenthehuis te Geersdijk wordt voor een bedrag van 55.000,— uitgebreid. Remijnse sprak over het hard nodig zijn van deze uitbreiding. Van de heer J. Verburg uit Kamperland werd grond aangekocht ten bedrage van 15.525,—. Deze grond is gelegen in het nieuwe bestemmingsplan. Remijnse had ver schil in grondprijs geconstateerd met de aankoop van grond te Geersdijk. De voor zitter sprak van reeds aanwezige bouw rijpe grond in Geersdijk, die daardoor veel duurder gekocht moest worden. Uijl vroeg of de gebruikers van de grond akkoord gingen met de verkoop. De voorzitter zei, dat alleen maar overeenstemming was be reikt met de eigenaar van de grond. De wegensituatie op en nabij het jacht haventerrein wordt gewijzigd. Dit om het snelle rijden zoveel te beperken. Remijnse had twijfels over het bereikbaar blijven van de lier, nu daar een vernauwing in de weg gepland is. Dit vooral voor auto's met aanhangers. Maar volgens Scheele was hem verzekerd dat er ruimte genoeg bleef. Bij de rondvraag vroeg Kouwer als eerste hoe het nu met de VW Noord-Beveland verder zou gaan. Gaat deze nu kapot? De voorzitter zei, dat men nog met Kortgene ging praten en daarna met een nieuw voorstel zou komen. Kouwer vroeg of de tentoonstelling, die in september en oktober plaatsvindt van de Culturele Raad, of deze ook in onze ge meente zou komen. De .tentoonstelling be handelt de problematiek van de kleine kernen. Het zal in het college ter sprake komen, aldus de voorzitter. Kan de gemeente nu reeds geen gronden wijzigen in het nieuwe plan van ASD? Maar de voorzitter vond het beter eerst de hoorzitting te houden met het nieuwe plan en daarna tot bestemmingswijziging over te gaan. Komen er in Geersdijk nog woningwet woningen? De voorzitter zei, dat er voor 1978 niet op gerekend hoeft te worden en dat men het voor 1979 nog zou bekijken. Het strandje bij Geersdijk moet verbetert worden, waarop de voorzitter meedeelde, dat er zand bij zal komen. De laatste vraag van Kouwer was of men de afslag richting Kamperland beter kon aangeven. Ook dat zegde de voorzitter toe. Blok begon eerst met de opmerking, dat zijn fraktie blij was, dat de gemeente Kort gene een redelijker standpunt heeft inge nomen betreffende de subsidie aan de VVV. Zij zouden zo'n voorstel dan ook wel willen steunen, als dit in deze raad kwam. Hij vroeg verder hoe het kwam dat de knotwilgen bij de begraafplaats te Wissen kerke waren gerooid, terwijl op zijn vraag vorig jaar werd gezegd, dat men ze als gemeente ging onderhouden. De burgemees ter zei, dat de toestand van deze bomen zeer slecht was en ze waren niet meer te redden. Scheele vulde nog aan met de op merking, dat Staatsbosbeheer de andere knotwilgen aan deze dijk gaat onderhouden. De laatste vraag van Blok had betrekking op de molen Landzicht. Nu de bewoner daarvan vertrokken is, raakt deze steeds meer in verval en Blok vroeg het college stappen te ondernemen om de diverse in stanties daarover te benaderen voordat het straks te laat zou zijn en de kosten erg hoog zouden worden. De burgemeester gaf hem de verzekering dat men het ging on derzoeken of er mogelijkheden waren. Dieleman wees op het vuil dat er ligt op het parkeerterrein Langeviele-Midden- straat. De burgemeester sprak over bouw plannen op die plaats, maar men zou nu toch de bestemming moeten gaan bezien. De eerste vraag van Uijl betrof de stop lichten te Kamperland, of deze 's avonds niet konden gaan knipperen. Maar Scheele vond dat ongewenst en dat men wellicht later dat nog eens kon bekijken. Uijl sprak verder over enige moeilijkheden bij een gezin over inkomstenderving. De voorzitter zei, dat de aanvragen beter en op de juiste plaats moeten worden ingediend Uijl vroeg verder van het college om dit jaar eens serieuze aandacht voor de kern Kamperland te besteden. En het dit keer niet alleen bij plannen te laten, maar ook de uitvoering ter hand te nemen. De be dragen voor Kamperland waren te weinig ten opzichte van de andere kernen. Zorg daar nu in 1978 eens beter voor. De bur gemeester vond dat men wel aandacht voor Kamperland besteedde, maar dat de plan nen nu eenmaal tijd vergen. Maar, zo be sloot hij, we gaan dit jaar onvermoeid aan het werk om de plannen te realiseren. Met een woord van dank voor de goede afhandeling van deze agenda besloot bur gemeester P. Wisse deze vergadering. EEN NATUURLIJK VERSCHIJNSEL MET VELE FACETTEN In de natuur speelt evenals in onze mensenwereld de liefde de grote rol. Liefde is een bijzonder moeilijk te omschrijven iets, daar hebben de grootste geesten van onze wereld reeds hun krachten aan ge geven en het blijkt dat woorden ontoerei kend zijn om deze abstractheid te concre tiseren. We moeten beslist niet denken dat „liefde" iets typisch menselijks is, want dan vergissen Vve ons. Het is iets dat in de gehele levende natuur voorkomt en wan neer we daar eens op gaan letten, iets meer over lezen en van zien, dan staan we perplex over de vele vormen die de natuur ons op dat gebied laat zien. Vooral de laatste tijd hebben veel wetenschappe lijke onderzoekers van dit onderwerp een speciale studie gemaakt en zo zijn er een groot aantal merkwaardige en bijzonder interessante details ontdekt met betrekking tot wat men het liefdeleven zou kunnen noemen van een groot aantal dieren. Bij het grootste deel van de hogere dieren zien we een liefdeleven dat niet zo bijzonder veel verschilt van dat van de mens. Het komt er althans in grote lijnen mee overeen. Bij de vogels is er al wat meer variatie, vooral in de diverse manieren waarop in de paartijd de mannetjes trachten een vrouwtje te veroveren. Maar bijzonder in teressant wordt het in de insektenwereld. Van verschillende insekten wist men reeds dat zij elkaar aantrekken door geluiden. Zo bijvoorbeeld de sprinkhanen. Aanvanke lijk was men er nog niet zeker van, totdat een Oostenrijkse onderzoeker de volgende proef nam, die wel bewijst dat het de zang van de krekelmannetjes is, die het wijfje lokt. Hij plaatste een mannetjeskrekel met een luidspreker in een andere ruimte. Toen het vrouwtje het mannetje hoorde tsjirpen, ging zij zo snel mogelijk op de luidspreker af, verwachtend dat haar partner daar zou zijn. Verdere onderzoekingen wezen uit, dat elke soort sprinkhaan of krekel een eigen specifieke toon heeft, welke geluiden wij dikwijls nauwelijks van elkaar kunnen on derscheiden, doch die door de dieren zelf wel degelijk uiteen gehouden worden. Een vrouwtje gaat slechts op een geluid af, dat gemaakt wordt door een mannetje van haar eigen soort. De techniek heeft ons een handje geholpen bij het ontleden van die voor ons oor zo gelijksoortige geluiden. De geluiden kunnen namelijk via elektronische apparatuur omgezet worden in beelden, welke gefilmd of gefotgrafeerd kunnen worden, waardoor het mogelijk wordt de kleine specifieke verschillen te ontdekken in de beelden. Bij vlinders is het een geheel andere oor zaak die de verliefdheid doet ontstaan. Reeds lang wist men dat bij vlinders ge luiden vermoedelijk geen rol spelen. Men had ze tenminste niet kunnen ontdekken, ook niet toen men de beschikking kreeg over moderne apparatuur, waarmee het mo gelijk wordt geluiden op te nemen die door ons oor normaal niet waarneembaar zijn. Bij vlinders moest er dus een ander aan trekkingsmiddel zijn. Maar welk? Naarstig toog men op onderzoek om ten slotte tot de conclusie te- komen, dat het geuren zijn, die door het wijfje worden uitgestoten en die het vlindermannetje ra zend van liefde maken. We hebben ze alle maal wel eens gezien, twee van die uit gelaten, om elkaar dartelende vlinders: dat is hun liefdesdans, veroorzaakt door de minieme liefdesparfumwolkjes van het vrouwtje en die kunnen een mannetje al van heel grote afstand trekken. De samenstelling van het „parfum" bleek bij elke soort anders te zijn. Ook hier rea geert een mannetje alleen op de geur van de eigen soort. Zo zien we uit deze enkele voorbeelden dat in de natuur Amor een geheel eigen taal heeft, bestaande uit duizenden dialec ten en interessant is, dat elk slechts het eigen dialect verstaat. In de natuur is de wereld der liefde bijzonder wonderlijk en steeds weer staan de onderzoekers versteld over de vele vormen die er bestaan. Stichting Telefonische Hulpdienst Zeeland Dag en nacht bereikbaar! (ook in de weekends). TELEF. 01180-1 55 51 Bereikbaar in de weekends Stichting voor Jeugd en Gezin in Zeeland, Adviesburo voor jongeren en ouders, Londensekaai 39, Mid delburg, Tel. 01180-2 85 55, ook in het weekend. WEEKEND-DIENSTEN DOKTOREN NOORD-BEVELAND Spreekuur van 11.00-11.30 uur Dokter W. J. Klein Wassink, Telefoon 01199 - 3 04. WIJKVERPLEGING Weekenddienst en avond- en nachtdienst 28 29 januari A. v. d. Plank, Wolfertsplein 4 Wolfaartsdijk, Tel. 01198-362. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland JAN./FEBR. hoogwater 27 vrijdag 4.16 16.39 28 zaterdag 4.48 17.14 29 zondag 5.22 17.46 30 maandag 5.58 18.24 31 dinsdag 6.42 19.12 1 woensdag 7.33 20.06 2 donderdag 8.40 21.21 voor zondag 29 januari 1978. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 uur ds. Zoethout (bediening H. A.) en 2.30 uur ds. Zoethout Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur dhr. Schoenmaker en 2.30 uur ds. Hilhorst in de Herv. Kerk. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. De Liefde uit Vlis- singen (kindernevendienst oud ste groep en extra koll. kerkv.) en 2.30 uur ds. De Graaf uit Oudelande. Ned. Herv. Kerk Kats 10.30 uur ds. A. M. Attema, mmv Bejaardenkoor Rustoord. Ned. Herv. Kerk Kortgene 9.00 uur ds. Van de Most. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur dhr. J. Sinke uit Sou burg en 2.30 uur dhr. Geuze uit 's Heer Arendskerke. Geref. Kerk Colijnsplaat 10 en 2.30 uur drs. A. P. Heiner jr. (H. A.). Geref. Kerk Geersdijk 10 uur dhr. Schoenmaker en 2.30 uur ds. Hilhorst in de Herv. Kerk. Geref. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. J. J. Hietkamp uit Goes en 2.30 uur dhr. Geuze uit 's Heer Arendskerke. Geref. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. Arensman. Geref. Kerk Vrijg. Kamperland Gebouw Emanuel, Veerweg 53. 10.45 uur ds. L. Moes van Driebergen en 4.30 uur kand. H. Geertsma. Kollekte kerk. Gerei Gemeente Kamperland 10 en 5 uur leesdiensL Geref. Gemeente Colijnsplaat 10 en 4 uur leesdiensL Gerei Gemeente Kortgene 10, 2.30 en 6.30 uur leesdiensL Wilt u gaan verhuizen? Belt u dan Rodelko bv eens. Wij kunnen u meer dan 185 objecten aanbieden in geheel zuid-west Nederland. Wij doen echter meer! Wij kunnen in de verkoop van uw woning bemiddelen, ook kopen wij rechtstreeks als u dit beter uitkomt. Verder kunnen wij uw huis taxeren. Ook kunnen wij bij eventuele aankoop de financiering voor u regelen. Kortom: De verzorging van uw on roerend goed, zoals bemiddeling en aan- en verkoop wordt snel en prettig geregeld door: RODELKO B.V. Kade 23, Veere, Tel. 01181-5 55 Voor inl en afspr Tel. 01186-15 78 bgg tel 01187-539 NOORD- EN MiDDCN- ZEfifeAMO OfttOO .14444 drukwerk

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 3