NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD EEN ILLUSIE ARMER G3 U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland I' 1 L I8 I mm li li Li 1 is' A Zeeland 8 11 31 36 41 42 43 49 Nfc 3796 Donderdag 26 januari 1978 81e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON 308 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 18,00 per jaar Franko per post 30,00 per jaar Advertenties 30 ct per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON door Leida Graafland Maar dat deed Sander ook niet. Nu ja, toen we verloofd waren, ging' hij verder, al trok ik natuurlijk ergens een definitieve grens. Dat zou ik weer doen, als er ooit nog eens een man in mijn leven zou komen. Ik ben nu eenmaal niet van het type, dat zo nodig moet. En na mijn rot-ervaring, die avond en nacht in Sanders huis hele maal niet meer. En om dan maar weer op ons onderwerp terug te komen: ergens vertrouw ik die Voorhoud niet. Hij heeft iets in zijn ogen, dat Sander ook had en dat staat me helemaal niet aan." Dolf maakt schouderophalend zijn sigaret uit. „Mogelijk. Daar let je als man waar schijnlijk niet op." Enigszins lachend vraagt hij, de vrouw aankijkend: „Heb ik dat soms ook? Zullen de meeste mannen dat niet hebben? Als gevolg van het oer-instinct, zoals jij dat eens noemde?" Ze denkt er even over na, voor ze ant woordt: „Bij jou is het toch wel enigszins anders. Soms lees ik ook in jouw ogen het verlangen me te bezitten. O, schaam je er niet voor, want dat is heel natuurlijk. Tenslotte ben jij jaren getrouwd geweest. Maar in de ogen van Voorhoud las ik iets wreeds. En dat had Sander ook. Misschien overdrijf ik een beetje, ik weet niet, hoe ik het anders moet definiëren, maar daar let ik in de regel het eerste op, al bestaat daardoor het gevaar, dat je op deze wijze de mannen in een bepaald vakje of kastje gaat plaatsen." Nu lacht hij. „Categorie gevaarlijk, cate gorie ongevaarlijk en categorie weet-het- nog-niet. Zoiets?" Ze lacht eveneens en komt traag over eind. Een paar stappen in de richting van de keuken doende. „Ik ga eens beginnen aan het eten. Wil je thee? Of iets pittigs?" In het voorbijgaan drukt ze een kus op zijn hoofd en liefkoost hem even. „Geluk kig weet ik, dat jij een schat bent en daarom vind ik het fijn bij jou te wonen en met je samen te werken. Misschien later, als je geduld hebtvoegt ze er zacht aan toe, maar dan loopt ze naar de keuken, omdat ze zich rood voelt worden. Maar hoort wel, wat de man haar als antwoord naroept: „Maak jezelf geen verwijten, Jossa, je kent me: ik kan wach ten." Eind februari het is nog altijd koud en er ligt opnieuw een pak sneeuw belt Els uit Rotterdam en zegt, als Jossa het gesprek aanneemt, op blijde toon: „Jos, ik heb een huis! In Overschie! Oom Frans heeft 't voor me gekocht! O Jossa, je moet 't zienwe zijn er vanmorgen geweest... hardstikke leuk, helemaal buiten de stad met een tuintje voor en achter! Een para dijsje! Kom es gauw kijken!" Jossa is verrast. „Meid. wat fijn! Heb je de kinderen mee gehad? O, waren die naar school. Ik ben natuurlijk nieuwsgierig. Best mogelijk, dat ik een der komende da gen naar Rotterdam ga. Enig idee, wanneer je gaat verhuizen?" „In ieder geval volgende maand. De ves tigingsvergunning heb ik al." Jossa belooft nog eens, dat ze gauw komt kijken. En dat doet ze, als Dolf verklaart, dat hij zo ongeveer klaar is met het schil derij van Bep van Lierop. „Ze hoeft niet meer te poseren, maar komt wel een dag hier, zodra ze vrij heeft. Voor het overige zal ik 't hier wel kunnen afwerken, denk ik." Bent u reeds geabonneerd op een twee - maandelijks tijd- schift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,— per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: POSTBUS 1 - WISSENKERKE „Ik ben nieuwsgierig. Denk je, dat het geslaagd is?" Bep zelf is enthousiast; „Ze heeft 't van de week voor 't eerst gezien. Echt nog een vlotte, onbedorven meid, he? Geen idee, hoe een leuk type het is, entre nous." Opnieuw voelt Jossa een steek, maar ze laat niets merken. Al weet ze: diep in mijn hart ben ik jaloers. Al heb ik niet het minste verlangen om met hem naar bed te gaan, ik heb toch een gevoel over me, alsof ik recht op hem heb. Dat uiteindelijk alleen ik de beste papieren bezit om het aan me te binden. Is die dienstbode van Voorhoud een concurrent van me? Ze kan oo die vraag geen antwoord geven en is niet van plan Dolf naar meer bizonder- heden te vragen. Jossa gaat een dag naar Rotterdam en in de Mathenesserlaan neemt ze Els mee in haar wagen naar Overschie. En moet toegeven, dat het inderdaad een mooie woning is: niet groot, ook niet modern, maar het blijkt goed onderhouden te zijn. Tenslotte oogt het; vooral van buiten ziet het er lief uit. Het is helemaal, aan de periferie van de stad. Els zet uiteen, wij zend naar een onbestemde verte: „We zit ten hier maar een honderd meter van de gemeentegrens af." En de andere kant uit wijzend: „Ginds is een winkelcentrum, waar zo ongeveer van alles te koop is. Wat wil ik nog meer." Het huis is van binnen leeg op wat stoffering na. Maar vuil en stoffig. „Ik moet nog een schoonmaakhulp zien te krij gen," zegt Els, in de hoop dat Jossa zal zeggen, dat zij wel wil helpen. Maar Jossa stelt op droge toon voor: „Vertel het Frans in Utrecht. Misschien wil onze schoonzus je wel helpen schoonmaken." Els proest het 'uit. „Wie, Riet? Hou op, Jossa. Sinds ik gescheiden ben, is ze toch al zo koel tegen me. Stel je voor, zij als vrouw van een schoolhoofd. Nee, dat is onzin." Tenslotte zegt Jossa, als ze het hele huis plus de achtertuin hebben bekeken: „Ik zal zien, dat ik me een dag vrij maak. Wanneer wil je met de schoonmaak be ginnen?" „Als het kan volgende week. En dan een week later over. Oom Frans zal zorgen voor een vrachtauto, die mijn spulletjes hierheen zal brengen. Van de week ga ik meubelen en zo kopen. Dankzij het geld van tante Corrie kan ik gelukkig weer van alles aanschaffen." Drie dagen later rijdt Dolf nog een laat ste keer naar Helmond, want Bep heeft nog altijd geen gelegenheid gehad naar Boxtel te komen. Jossa heeft zodoende het rijk alleen en staat even verbaasd te kijken, als Peter Voorhoud onverwacht de winkel betreedt. De man neemt beleefd zijn hoed af en begroet Jossa, die in een slobberige trui net bezig is de winkel af te stoffen. Hij lacht, als hij haar verschrikte gezicht ziet en ze zich verontschuldigt vanwege haar minder charmante kledij. „Helemaal niet erg, juffrouw Hunninkhuizen. Of mag ik Jossa zeggen? Gebruik makende van de gelegenheid, nu meneer Prinsse bij mij thuis in Helmond is, dacht ik: ik ga eens naar Boxtel. Een babbeltje maken met Jossa. Misschien kan ik tevens iets van mijn ga ding vinden om te kopen." Ze voelt een kleur opkomen. Wat zenuw achtig wijst ze naar de schilderstukken, die in de winkel hangen en wijst ten over vloede op de uitstalkast. „Dit is er momen teel voor de verkoop. Kijkt u es rond, ja? Intussen verkleed ik me. Ik kan u zo niet ontvangen." „Maar lieve juffrouw Jossaof moet ik mevrouw zeggen? Ik vind dit helemaal niet erg. Doet u voor mij alstublieft geen moeite. U bent mooi in alle kleren, onder alle omstandigheden." Jossa begint ineens te begrijpen, dat hij expres voor haar gekomen is. Ze spreidt haar handen zegt, nog altijd enigszins in verwarring: „Zo u wilt, meneer. Komt u dan meer mee naar het atelier. Kan ik gelijk koffie klaarmaken." Ze gaat hem voor naar het grote vertrek en veegt daar een stoel schoon. En wijst naar een me talen doos op een bijzettafel. „Daar staan sigaretten. Als u me even wilt excuseren? Maak ik intussen koffie." Maar gaat dan eerst snel naar boven om een behoorlijke bloes aan te trekken en haalt nog gauw een kam door het haar. Een poos later zitten ze tegenover elkaar en drinken koffie. En roken. De man heeft wat rondgekeken en ziet een schilderij hangen, dat hem boeit. „Van u?" vraagt hij. Jossa knikt. „Afgelopen nazomer gemaakt in de omgeving van Arten. Dat is enkele kilometers hier vandaan." BEATRIX 40 JAAR Prinses Beatrix, die eens haar moeder zal opvolgen, wordt op 31 januari 40 jaar. De prinses doet haar bijnaam „prinses glimlach" nog steeds alle eer aan. Er is geen foto waaruit we niet kunnen opmaken hoe spontaan zij ieder tegemoet treedt. Een warme menselijkheid gaat van haar uit. Wat haar echter niet zal verhinderen haar taak serieus en met groot verantwoorde lijkheidsgevoel uit te voeren. Prinses Beatrix heeft te kennen gegeven, dat zij als koningin een grote hofhouding zal gaan voeren. Zij zal met haar gezin dan haar intrek nemen in het paleis Noord einde, in Den Haag, dat momenteel daar voor grondig gerenoveerd wordt. Het oog van de wereld zal dan weer op Nederland en haar residentie 's Graven- hage gevestigd zijn. De eeuwenoude band tussen Holland en Oranje zal mede daardoor weer wat hechter worden. Vooralsnog wen sen wij prinses Beatrix temidden van haar gezin een prettige verjaardag toe. „Is het te koop?" De man komt over eind, zonder haar antwoord af te wachten en loopt erheen, om het wat beter te kun nen bekijken. Ze zegt niets, maar oogt de man na. Zou hij net zo'n schooier zijn, als Sander was? Geeft-ie in dat onmogelijk grote huis van hem ook feestjes? Met sex- spelletjes, als iedereen een beetje teut is? Of durft men dat in Brabant niet? Of ligt Helmond niet in Brabant? Aardrijkskunde was nooit een vak, waar ik van hield. Waar ligt daar ergens de grens tussen Brabant en Limburg? „Het is bizonder mooi," zegt de be zoeker. En vraagt nog eens: „Is het te koop?" Jossa haalt de schouders op, ietwat ver legen lachend. „Ik weet het eigenlijk niet. Doorgaans kan ik maar moeilijk afstand doen van wat ik heb geschilderd. Maar ehals ik u er een plezier mee kan doen?" „Dat doet u zeer zeker. Duur?" In werkelijkheid heeft ze er weinig zin in 't kwijt te raken. Anderszijds stookt opeens een duiveltje in haar en daarom zegt ze: „Nu ja, omdat u het bent: acht honderd." De man begint te lachen. „En wat moet een ander ervoor betalen, Jossa?" Ze begrijpt hem onmiddellijk, maar zegt op vaste toon: „Voor een ander is het niet te koop, enkel voor u. Is dat duidelijk?" Hij knikt enkele malen. „Ik voel me vereerd en ga beslist niet afdingen. Wil je het straks voor me inpakken? Neem ik het gelijk mee. Intussen schrijf ik een che que uit voor achthonderd gulden." Hij gaat weer zitten en haalt een chequeboekje te voorschijn. Jossa kijkt geschrokken op. „Dat was maar een grapje, meneer. Achthonderd is natuurlijk veel te veel voor zo'n schilde rijtje." De man kijkt even op naar het gezicht van de vrouw, dat rood geworden is. „Je bent te bescheiden, Jossa. Als je dat schil derij in bijvoorbeeld Amsterdam in een kunsthandel laat uitstallen, kun je er dui zend voor vragen en krijg je het ook." Hij buigt zich weer over het chequeboek, no teert het bedrag en plaatst zijn handteke ning. Dan scheurt hij het waardevolle vel letje papier eruit en overhandigt het aan de vrouw. „Alsjeblieft. Gelukkig wordt de kunst niet meer zo slecht betaald als vroe ger. Weet je, wat Rembrandt van Rijn voor zijn eerste schilderijtje kreeg? Twintig daal ders. Dertig gulden. Maar van dat bedrag kon een gezin drie maanden van eten. Dat zelfde schilderij brengt nu een paar hon derdduizend op, als het geveild zou worden. Misschien nog meer." Hij maakt een niet te definiëren beweging van hoofd en handen. „Best mogelijk, dat dit schilderijtje van de steeds beter bekend wordende kunstenares Jossa Hunninkhuizen over een kwart eeuw het honderdvoud opbrengt. Dan heb ik het toch niet duur gekocht, wel?" (Wordt vervolgd). HERDENKING WATERSNOODRAMP TE KORTGENE Op woensdag 1 febr. a.s. zal in Kortgene het feit herdacht worden dat 25 jaar ge leden de watersnoodramp plaats vond. Er zal een krans gelegd worden bij het gedenkteken op het gezamenlijke graf van de slachtoffers uit de gemeente. Om 18.45 uur Vertrekken de genodigden vanuit het gemeentehuis te Kortgene naar de begraafplaats. BARTIMEUS GEEFT ZANGAVOND IN WISSENKERKE Op woensdagavond 15 febr. a.s. geeft het Chr. Blindeninstituut Bartimeüs te Zeist een propaganda-samenzangavond in de Ned. Herv. Kerk te Wissenkerke. Medewerking aan deze avond wordt verleend door de Chr. gemengde zangvereniging, interk. koor Wissenkerke en het jeugdkoor. Bartimeüs wil door middel van deze avond meer bekendheid geven aan het werk dat door dit instituut wordt verricht in Zeist en Doorn, daarom zal ook op deze avond door een medewerker een kort propaganda- woord worden gehouden. De toegang voor deze avond is vrij, alleen wordt er een kollekte gehouden voor Bartimeüs. Bartimeüs rekent op veel belangstelling voor deze avond. De aanvang van de avond is om 19.30 uur. AFSCHEIDSRECEPTIE A. M. WESTDORP Na het officiële afscheid op 31 jan. 1978, zal van omstreeks 18.00 tot 19.00 uur een receptie worden aangeboden in „De Koren beurs" te Kortgene, om afscheid te nemen van A. M. Westdorp, adjudant-groepscom mandant der rijkspolitie te Kortgene, die wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd de politiedienst gaat verlaten. Kruiswoorxipanel «o, 560 2 3 4 5 7 8 S 10 12 13 14 15 16 17 19 20 21 22 23 24 25 N. 2b 27 28 29 30 32 33 34 35 37 38 40 44 47 48 50 51 52 53 54 5b 58 58 Horizontaal: 1. grondvlak - 4. wijze - 6. familielid - 8. groot water - 9. plaats in Friesland - 11. deel van een wedstrijd 13. anno (afk.) - 14. hemellichaam - 16. bevel - 18. verpakkingsmiddel - 20. con- denswater - 21. deel van een kachel - 23. eenheid van druk (afk.) - 25. schaaldier 26. plaats in Italië - 28. afgod - 30. troef kaart - 31. plaats in Gelderland - 32. meisjesnaam - 34. leerling (Fr.) - 36. meis jesnaam - 37. gebogen been - 39. smalle strook leer - 41. Europeaan - 44. slijtage- plek - 45. bijwoord - 46. deel van een kastcelmuur - 50. lidwoord - 51. voorzetsel 53. elektr. aan de positieve pool - 55. wilde haver - 56. insekt - 57. bewaarplaats van geld - 58. duchtig. Verticaal: 2. elektr. geladen deeltje - 3. voorgerecht - 4. kampeerbenodigdheid - 5. redaktie (afk.) - 7. zuivelprodukt - 8. soort smaak - 9. plaats in Utrecht - 10. vogel 11. zangnoot - 12. gelijk - 13. op de wijze van - 15. voordeel - 17. alstublieft (afk.) 19. lang mager persoon - 20. verdrietig 22. strijdperk - 23. meisjesnaam - 24. zang- noot - 25. metaal - 27. dunne - 29. vallei 32. boom - 33. de oudere (afk.) - 34. getij 35. Nederl. vliegveld - 36. gesloten - 38. beetje - 40. bijwoord - 42. bergruimte - 43. kerel - 46. zuivelprodukt - 47. deel van de bijbel (afk.) - 48. en anderen (afk.) - 49. metaal - 52. aanhaling - 54. spoedig. Qplostlng kruiswoordpuzzel no. 559 Horizontaal: 1. o.i. - 3. kraag - 8. l.o. 10. bek - 12. toelage - 14. oom - 15. glazuur 16. Drent - 17. spa - 19. reu - 21. s.r.i. 23. the - 25. dek - 26. ach - 28. Inn 29. ark - 31. eg - 32. Johanna - 34. vage 35. leeuw - 37. aas - 38. Polen - 39. fris 40. Artemis - 42. ra - 43. tes - 44. pil 45. som - 46. beu - 47. neb - 48. sec 50. dan - 52. mrs - 55. gerst - 57. etalage 60. las - 61. torpedo - 63. elf - 65. al 66. edele - 67. ia. Verticaal: 1. Ob - 2. leg - 3. kou - 4. reus 5. alras - 6. Aa - 7. g.g.d. - 8. lot - 9. om 11. kloek - 12. t.z.t. - 13. erg - 14. onthaal 18. prinses - 19. regeren - 20. ich - 22. Ina 24. ergeren - 25. Delft - 26. A.O.W. - 27. Haarlem - 30. Kenau - 32. jus - 33. nat 34. vos - 36. eiseres - 38. Pim - 40. ais 41. mok - 46. bange - 49. crepe - 51. Est 53. stel - 54. vlo - 55. gal - 56. toe - 58. ade - 59. Eli - 60. la - 62. r.d. - 64. fa.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 1