NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD EEN ILLUSIE ARMER E U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveifflid in handen Zeeland Magazine? 3 13 r Hl42 BH*5 49 MÊ I 1 Ne. 3795 Donderdag 19 januari 1978 81e Jaargang DRUK EN UITGAVEDRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON 3 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 18,00 per jaar Franko per post ƒ30,00 per jaar Advertenties 30 ct per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Op zijn beurt nodigt Dolf de gastheer uit eens langs te komen, als hij in de buurt is. „Jossa en ik hebben wellicht wat meer. Al hebben wij niet zo'n mooie ruimte om het te plaatsen of op te hangen, we willen het uiteraard helemaal vrijblijvend best wel eens laten zien." En de man belooft het. „Wie weet, is er iets moois bij, dat past in mijn smaak en te koop is," zegt hij knipogend naar Jossa. Terwijl ze terugrijden van Helmond naar hun woonplaats, zegt Dolf: „Heb je dat dienstmeisje gezien? Wat zou ik die graag schilderen, maar ik durfde het niet te vragen." Jossa heeft een idee: „Bel morgen in de loop van de ochtend naar zijn huisTien tegen één, dat je haar dan aan de lijn krijgt." De man vindt het een goed idee. Het meisje blijkt Bep van Lierop te heten en uit Heeze te komen. Dolf heeft geluk, want hij krijgt de dienster meteen aan de lijn, als hij de volgende morgen belt. Ja, ze herinnert zich meneer en me vrouw, die gistermiddag de schilderijen heb ben bekeken. Wat wil meneer? Schilderen? Een portret maken van mij? Waarom van mij? Dolf legt op geduldige manier uit, dat hij in hoofdzaak mensen schildert: mannen en vrouwen. En dat hij daarom juffrouw van Lierop wil schilderen. De jonge vrouw weet niet dadelijk, wat ze hierop moet ant woorden. Maar ziet, aangenomen, dat ze ermee akkoord gaat, geen mogelijkheden. „Ik werk elke dag in Helmond en Boxtel is een eind hier vandaan. Ik heb trouwens geen auto. Wat zegt u? Natuurlijk heb ik mijn vrije dagen, maar niet steeds op vaste tijden. Meneer gaat wel eens op reis, dan ben ik helemaal vrij. Ja, ga ik op de brom mer naar huis. Van Helmond binnendoor naar Heeze is niet zo ver. Alleenik weet niet, of ze het thuis goed zullen vin den. Hoe oud ik ben? Ik ben drie en twintig. Jawel, ik ben meerderjarig en kan dus zelf beslissen, wat ik wil of niet wil, maar ik woon nog thuis, dus zal ik wel met het oordeel van mijn ouders rekening moeten houden. Geef me uw telefoonnummer, dan bel ik u met een paar dagen terug." En dat doet Dolf. Voor alle zekerheid belt Dolf ook Peter Voorhoud zelf. Want hij wil, aangenomen dat het meisje toestemt in poseren, zulks niet achter de rug om van de kunstkenner doen. Voorhoud blijkt echter enthousiast te zijn. „Goed idee, meneer Prinsse, ik zal Bep wel opwarmen te poseren. Wat mij betreft, mag u haar hier schilderen, hoor. In mijn huis. Als ik maar op tijd mijn natje en droogje krijg, kunt u enkele uren per dag over haar beschikken." Het is een schitterend voorstel, meer dan Dolf had verwacht. En als meneer Voorhoud zichzelf er voor inspant, zal die Bep van Lierop wel te bewegen zijn te poseren. Ze belt inderdaad drie dagen later: ja, ze wil wel geschilderd worden: meneer Voorhoud vindt het zelfs een goed idee. En haar ou ders hebben geen bezwaren, als ze maar niet naakt moet staan, want dat wil ze zelf ook niet. Dolf denkt bij zichzelf, dat ze waarschijnlijk een heel mooi naakt zal zijn, maar is al blij, dat hij gelegenheid krijgt haar op het doek te zetten. Dus wordt er een afspraak gemaakt. Dolf zal de volgende dag al beginnen. Liefst zo vroeg mogelijk na het ontbijt, want dan Bent u reeds geabonneerd op een twee - maandelijks tijd- ■chift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,— per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: POSTBUS 1 - WISSENKERKE door Leida Graafland heeft ze wel een paar uur gelegenheid. Dolf belooft er om ongeveer half tien te zijn. Tenslotte is het een klein half uurtje rijden naar Helmond. Jossa is minstens even enthousiast als de man zelf, al is er een spoortje van jaloezie in haar binnenste. Tenslotte is die Bep een knap ding met een ongetwijfeld immens machtig figuur. Dolf is tenslotte een man met al zijn hebbelijkheden. Al heeft ze beslist nooit over hem te klagen, ze ziet wel eens iets in zijn ogen schitteren, dat ze maar al te goed kent, maar waarop zij helaas voor hem geen antwoord weet. Ze zegt: „Neem mijn wagentje maar, die is wat betrouwbaarder dan de jouwe. Ik zorg tijdens jouw afwezigheid wel voor de winkel." De volgende morgen rijdt Dolf meteen na het ontbijt weg. Hij plaatst een kus op Jossa's wipneus en waarschuwt kwasi-ern- stig: „Geen vreemde mannen tijdens mijn afwezigheid in huis halen; ik heb je oom Frans beloofd goed op je te passen, maar als ik er niet ben, kan ik mij niet zo goed van mijn taak kwijten, snap je?" Jossa is er een beetje gepikeerd over, maar begrijpt, dat ze zich belachelijk zal maken, als ze het laat merken. Maar ant woordt wel, min of meer adrem: „Mannen mogen altijd alleen naar knappe vrouwen, maar een vrouw mag niet eens een knappe man naar binnen halen. Ik weet dus nog niet, wat ik doe, hoor!" Waarna ze beiden laclaen. Bep van Lierop is helemaal niet schuchter of verlegen. Ze laat hem vriendelijk lachend binnen en zegt: „Komt u eerst maar eens mee naar de keuken. Kop koffie of thee? U kunt kiézen." Ze drinken samen koffie en daarna gaat het meisje hem voor naar een vertrek, dat voldoende licht heeft. „Meneer zei, dat u hier waarschijnlijk wel zou kunnen werken. Morst u met verf? Dan leg ik een oud kleed neer, want dit zijn echte, oude Ax- minsters, begrijpt u?" Voor alle zekerheid worden er twee oude dekens op de grond gelegd. Dan stelt Dolf zijn ezel op en het doek, terwijl hij een schetsboek te voorschijn haalt. In de keuken heeft hij al gezegd, dat hij het meisje 't liefst van boven naakt schildert. Daar moet Bep wel even over nadenken. Ten slotte wordt er een compromis gevonden: Bep heeft een heel dun bloesje, dat ze over haar blote bovenlijf aantrekt. Dan is er formeel geen enkel bezwaar meer. Zelf zou ze niet ongenegen zijn halfnaakt te poseren, maar ze heeft 't thuis nu eenmaal beloofd, dus Dolf heeft al gezien, dat ze een uitste kend figuur heeft en begint te schetsen. Bep vertelt, dat ze de tentoonstelling ook heeft bezocht. Op advies van meneer Voor houd. Dolf luistert naar haar rustige stem. Hij werkt door tot de middag en dan is het pauze, want poseren in een zo onbe weeglijk mogelijke houding is de eèrste keer tamelijk vermoeiend. Ze zegt: „Ik loop liever een hele avond met bladen van bo ven naar beneden en terug. Dan word ik niet zo moe. Hemeltje, mijn armen trillen gewoon!" Hij lacht. „Gaat wel over, Bep. Maar je hebt je kranig gehouden. Heb je van middag nog een uurtje?" Dat heeft ze. Maar tot uiterlijk half drie, want ze moet ook nog het nodige huiswerk doen. „Ik heb maar drie keer in de week een werk ster en het is een kanjer van een huis. Wel mooi, maar bewerkelijk. Overigens, ik heb 't hier geweldig naar mijn zin." Tegen half vier is Dolf weer terug in Boxtel. Het is niet druk geweest in de winkel, Jossa staat in har eigen hoekje te schilderen, maar stopt ermee, als Dolf binnenkomt. „Hallo!" begroet ze hem. „En? De nodige inspiratie kunnen opdoen?" Hij knikt enkele malen, gewoontegetrouw zijn colbertjasje uittrekkend en die over een stoelleuning hangend. „Ja, het ging redelijk goed. Bep is een prima model. Ze heeft feeling voor poseren, maar haar mond staat geen moment stil." „Bracht ze je daarmee niet uit je con centratie?" Hij gaat zitten en steekt een sigaret op. „Och nee, je weet, als ik eenmaal goed aan de gang ben, vergeet ik alles om me heen." „Meneer Voorhoud nog gezien?" „Nee. Weet je, dat Bep helemaal alleen over dat grote huis gaat? Nu ja, ze heeft een keer of wat in de week een werkster, maar ondanks is er dan wel het een en ander te doen elke dag." „Is die Voorhoud vrijgezel? Weet je eigenlijk wat van hem?" „Ik ken hem enige jaren. Je weet, dat hij hier wel eens een paar keer in de zaak is geweest. Als ik me goed herinner, heeft hij me eens verteld weduwnaar te zijn." „Hoe oud zou hij zijn?" De man haalt de schouders op. „Houd op, Jossa, ik kan zo slecht leeftijden schat ten! Het kan net zo ged veertig zijn als vijftig. Geen idee." „Ik dacht, dat ie jonger is. Maar ja, je kunt je -vergissen." Dolf Prinsse begint iets te begrijpen. „Heeft hij een bepaalde indruk op je ge maakt?" Op de een of andere manier voelt Jossa zich ineens betrapt. Daarom probeert ze haar stem zo neutraal mogelijk te laten klinken, als ze antwoordt: „Dat is het niet. Je kunt niet generaliseren, maar de kwestie isSander van Slagen was ook een kunstminner en op zijn manier steunde hij financieel beginnende schilders, beeldhou wers, mannen zowel als vrouwen, noem maar op. Hij kocht een paar doekjes van me, toen ik nog thuis was. Oom kende San- der, want hij nam in het groot af voor export, ook wel op de veiling, waar oom Frans vrijwel elke morgen kwam. Sander had in zijn huis in Hillegersberg boven ook een zaaltje, waar hij de aangekochte kunst werken had staan en hangen. Ik had inder tijd de eer, als je het zo wilt noemen, dat zaaltje officieel te openen. Er bleef daarna iets hangen tussen ons. Mijn genegenheid jegens hem ging zo ver, dat ik instemde met een veloving, omdat ik van hem was gaan houden, snap je? Maar uiteindelijk bleek hij een schooier te zijn met vrouw en kinderen in Argentinië en een bijzit in Griekenland, bij wie hij ook een kind had. Natuurlijk was ik van dit alles onkundig. En weet je, wat nu het gekke is? Bij Voor houd is het analoog: een combinatie van vertrekken op de bovenverdieping, waar hij zijn kunstwerken bewaart. Een vrijgezel, althans een alleenstaande man op dit mo ment, en ook een directeur, zij het dan in een heel andere branche." Ze dacht na en stak een sigaret op. „Het is allemaal vreemd toevallig. Sander wist me op een geraffineerde wijze te bespelen, al was hij in de beginperiode de hoffelijke man, die me met geen vinger zou aan raken. Als je een dergelijke ervaring achter de rug hebt. Dolf, groeit je wantrouwen en blijft hangen, elke keer als je in kontakt komt met een man. Dit is vanzelf niet persoonlijk bedoeld, want ik meen je nu te kennen. Ik voel me gelukkig volkomen veilig bij je, want jij bent niet de man om iets onbetamelijks te doen. (Wordt vervolgd) Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: Geen. Ondertrouwd: 2 dec.: de Moor, Hendrik Izak, oud 22 jaar, wonende te Kortgene en Meulenberg, Maria Lena, oud 19 jaar, wonende te Kortgene. 13 dec.: Knopper, Jan Gerrit, oud 42 jaar, wonende te Wis- senkerke en Wyatt, Willy, oud 40 jaar, wonende te Wissenkerke. Gehuwd: 23 dec.: Hage, Dirk Philip, oud 25 jaar, wonende te Wissenkerke en van Damme, Elizabeth Maaike, oud 20 jaar, wonende te Wissenkerke. 30 dèc.: de Moor, Hendrik Izak, oud 22 jaar, wonende te Kortgene en Meulenberg, Maria Lena, oud 19 jaar, wonende te Kortgene. 30 dec.: Knopper, Jan Gerrit, oud 42 jaar, wonende te Wissenkerke en Wyatt, Willy, oud 40 jaar, wonende te Wissenkerke. Overleden: Geen. PRESTATIELOOP Zaterdag 21 januari a.s. organiseren Dy namo '70 uit Middelburg en de Werkgroep Domburg een prestatieloop. Voor de 2e keer gaat in Domburg een prestatieloop van start. De vorige loop trok bijna 400 deelnemers. De afstanden zijn ongeveer 4,5 en 9,5 km. De start is voor beide afstanden om 14.00 uur vanaf het Badpaviljoen aan de duinen. Kleedgelegenheid is aanwezig. Het parcours gaat over het strand, door bos en duingebied. Voor 2,50 per persoon kan men deelnemen en als beloning ont vangt men een lintje. Eventuele inlichtingen: 01180-28917. UITSTERVEN De Engelse bioloog Thomson heeft op nieuw het probleem van het spontane uitsterven van diersoorten ter hand ge nomen. Al eerder heeft men dit gedaan en allerlei oorzaken daarvoor aangewezen, variërend van vulcanisme via ultraviolette stralingen tot aan de ompoling van het aardmagnetisme. Thomson, gefascineerd door de op- en neergang der diersoorten in de loop der aeonen, stelde aan de hand van een studie van een groot aantal weekdieren, schaal dieren en lagere gewervelde dieren vast, dat elke diergroep een gemiddelde levens duur heeft van 62 miljoen jaar. Slechts een paar slakken, zeeëgels en mosselen maken op zijn regel een uitzondering. Deze groepen ontstonden en vergingen ook lang zamer. Volgens Thomson zou de voornaam ste oorzaak van het plotselinge uitsterven der diersoorten zijn gelegen in de toe nemende specialisatie. Ze passen zich steeds beter aan de Umwelt (leefmilieu) in de loop van hun ontwikkeling aan, vermenigvuldigen zich daardoor ook sterker om dan bij de geringste wisseling of verandering van Um- weltcondities in elkaar te klappen en uit te sterven. De hogere specialisatie brengt steeds een geringere flexibiliteit der reacties, der voe dingsbehoeften, van klimatologische eisen etc. mee. Ze „verstarren" zo ais het ware en breken tenslotte af bij de geringste milieuwijziging. Dit kan de mens ook te wachten staan. MAAK VAN UW HART GEEN MOORDKUIL Dit is een bekend gezegde in de volks mond. Het betekent zoiets als: vertel maar gewoon wat er aan de hand is, krop het niet allemaal op, misschien komen we er samen uit. Maar aan wie kan je iets van je problemen kwijt, bij wie weet je zeker dat het niet wordt door„geklept"? Bij wie kun je om raad gaan, hoe het nu verder moet? Wie geeft je dat laatste duwtje om eindelijk dat initiatief te nemen dat je al een jaar van plan bent? Je kunt je hart luchten bij familie, bij de huisarts, bij de dominee of pastoor. Veel mensen weten niet dat je daarvoor ook naar een maatschappelijk werker kunt, die deskundig is in het helpen van mensen met sociale problemen. Loop gewoon eens bij ons binnen, of bel eens op. U bent van harte welkom! Adres: Sociaal Centrum, Zusterstraat 11, Goes, Tel. 01100 -13930. Open tijdens kan tooruren; 's avonds en in de weekenden be reikbaar via het antwoord-apparaat (Tel. 01100 -13930). Spreekuur Kortgene, gebouw wijkverpleging, woensdags van 14.00 14.30 uur. Krmstvoordpaxzel no. 559 1 2 4 5 6 7 8 9 10 11 ,2 14 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 25 27 28 29 30 31 32 33 34 3 b 3 b 37 38 39 40 41 43 44 46 47 48 50 51 52 53 R9 54 55 5b 57 53 59 bU 62 64 6b bb bJ/ Horizontaal: 1. geogr. aanduiding (afk.) - 3. deel van een jas - 8. soort onderwijs (afk.) 10. muil - 12. extra uitkering - 14. familie lid - 15. tandemail - 16. Nederlander - 17. vruchtennat - 19. hond - 21. v. h. heilige Roomse Rijk (Lat. afk.) - 23. Eng. lidwoord 25. deel van een schip - 26. uitroep - 28. zijrivier van de Donau - 29. woonboot 31. landbouwwerktuig - 32. meisjesnaam 34. onduidelijke - 35. zoogdier - 37. lokspijs 38. land in Europa - 39. koel - 40. dochter van Zeus - 42rondhout - 43. klef - 44. geneesmiddel - 45. bedrag - 46. zat - 47. snavel - 48. drank - 50. in dat geval - 52. mevrouw (Eng. afk.) - 55. graansoort - 57. uitstalkast - 60. verbinding - 61. projectiel 63. telwoord - 65. reeds - 66. nobele - 67. dierengeluid. Verticaal: 1. rivier in Siberië - 2. vogel eigenschap -.-3. lage temperatuur - 4. enorm groot mens - 5. spoedig - 6. water in Brabant - 7. gem. geneeskundige dienst (afk.) - 8. bestemming - 9. voorzetsel - 11. vogel - 12. te zijner tijd (afk.) - 13. bar 14. ontvangst - 18. titel - 19. besturen 20. Duits pers. vnw. - 22. meisjesnaam 24. hinderen - 25. plaats in Zuid-Holland 26. sociale voorziening (afk.) - 27. plaats in Noord-Holland - 30. bijdehande vrouw 32. saus - 33. vochtig - 34. zoogdier - 36. zij die eist - 38. jongensnaam - 40. ver hoogde toon - 41. drinkgerei - 46. angstige 49. soort stof - 51. Europeaan - 53. paar 54. ongedierte - 55. bitter vocht - 56. ge sloten - 58. groet - 59. Bijbelse naam - 60. zangnoot - 62. eerwaarde heer (Lat. afk.) 64. zangnoot. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 658 Horizontaal: 1. ampul - 6. sisal - 11. aak 12. rib - 14. nts - 16. spar - 18. genre 19. Olga - 21. salet - 23. nto - 24. board 25. en - 26. lont - 27. nerf - 28. Ee - 30. Els 33. links - 36. psalm - 39. none - 40. es 41. ja - 42. ooit - 43. lager - 46. duwen 49. som - 52. nu - 54. rank - 55. enig 57. ir - 58, zwaan - 60. aan - 62. Eelde 64. iets - 65. malie - 66. raaf - 67. asp 69. toe - 70. usa - 71. speen - 72. kitty. Verticaal: 2. maal - 3. parel - 4. uk - 5. lint - 7. in - 8. stoof - 9. asla - 10. Assen 12. rente - 13. brons - 15. kader - 17. pan 20. Gré - 22. tolk - 24. bros - 29. pinas 31. l.k. - 32. sloep - 33. lol - 34. neg 35. S.E.R. - 36. pad - 37. A.O.W. - 38. min 44. elan - 45. Po - 47. unie - 48. onzin 49. skaat - 50. menie - 51. treft - 53. uwe 54. rasse - 56. gerst - 57. Ida - 59. atap 61. alom - 63. laat - 68. p.e. - 70. ui.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1978 | | pagina 1