NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIE! EEN ILLUSIE ARMER II bowlt nu het meest gelezen Noord-Beveland in handen Het levenssap der natuur druk en uitgave: drukkerij markusse te wissenkerke - telefoon 308 - giro 206882 Zeeland Magazine? postbus i - wissenkerke water is planten weten zich soms op ingenieuze wijze te behelpen disko-avond te kortgene No. 3792 Vrijdag 30 december 1977 Abonnementsprijs ƒ17,50 per jaar Franko per poat 27,50 per jaar Advertenties 28 ct. per mm., excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Jossa ziet verbaasd naar het spaarboekje, dat nu voor haar ligt. Met enige schroom kijkt ze er in en ziet een bedrag van bijna achtduizend gulden op haar naam staan. Zoveel geld ineens voor haar. Ze is er be duusd van. Ook Els heeft gekeken en het eindbedrag gezien, dat gelijk is aan dat van haar zuster. Ze begint te huilen. „Zo lief van tante en u ook, oom. Dadelijk was het goed, dat ik met de kinderen hier kwam en nu dit geld allemaalik ben er geweldig dankbaar voor. Als ik het geluk heb hier of waar dan ook een huis te kunnen krijgen, kan ik het behoorlijk in richten. Dankzij tante Corrie." Oom Frans krijgt het ook moeilijk. Van de weeromstuit. Hij moet eerst een brok wegslikken, voor hij wat kan zeggen. „Zo was jullie tante, kinderen, ze dacht altijd eerst aan anderen. Toen jullie moeder der tien jaar geleden stierf en jij en Jossa en Frans achterbleven, zei je tante: we zullen goed voor ze zorgen, Frans. We beginnen meteen met voor elk een boekje en storten er iedere maand wat op. Als wij later er dan niet meer zijn, hebben ze nog een klein kapitaaltje." Hij knikt enkele malen. „Nooit kunnen voorzien natuurlijk, dat de gulden zo in waarde zou dalen door al die onzinnige loonsverhogingen, want daardoor stijgen de prijzen in een sneller tempo. Enfin, het is in ieder geval meegenomen, moeten jullie maar denken." „Ik ben tante Cor ontzettend dankbaar voor dit geld," zei Jossa zacht en kwam overeind. „Zal ik maar koffie zetten? Blijf maar zitten, Els en droog je tranen. De toekomst ziet er zodoende voor jou weer een stuk minder somber uit." „Gelukkig wel. Dankzij tante Corrie." Een week later staat Jossa ineens weer in Brabant in de winkel. Dolf is bezig de etalage wat te veranderen, want er is de laatste dagen heel wat uit verkocht. De man kijkt verrast op, als hij de vrouw in eens ziet. Hij komt overeind en loopt op haar toe, haar de hand drukkend, maar Jossa kust hem op beide wangen. „Daar ben ik weer. In Rotterdam werd ik zo on geveer overbodig. Ik zou er trouwens toch niet meer kunnen werken. Wil je wel ge loven, dat ik in die enkele maanden de stad helemaal ontwend ben? Wat is het hier daarbij vergeleken dan heerlijk rustig. Hoe is het?" „Druk. Ik heb je gemist. Niet omdat het druk was natuurlijk, maar omdat ik zo aan je gewend geraakt ben. Het was gewoon leeg hier in huis zonder jou, wil je dat wel geloven? Ik was echt blij met je telefoontje, waarin je zei terug te zullen komen. Ik dacht: stel je voor, dat die oom van je liever heeft, dat je blijft. Dat was toch mogelijk, nietwaar? Ik geloof, dat ik me doodongelukkig gevoeld zou hebben bij de wetenschap, dat je niet meer zou terug keren." Jossa begon te blozen, onderwijl haar mantel uittrekkend. „Kom, kom, je moet niet overdrijven". Maar ze voelde zich wel gevleid. De man deed het deurtje van de etalage weer dicht en ging naar achteren. „Heb je al koffie gedronken? Ja? Nou, ik niet. Ik ga zetten.' Ofdoe jij het, haal ik wat gebak of zo vanwege je terugkomst. Het woord „vieren" ga ik onder de gegeven omstandigheden natuurlijk niet noemen, Bent u reeds geabonneerd op een twee - maandelijks tijd- schift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,— per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: door Leida Graafland want ik weet, dat je de onverwachte dood van je tante erg gevonden zult hebben. Maar liefje, het leven gaat nu eenmaal verder. Ga zo gauw mogelijk weer aan het werk. Schilderen, dat verzet de zinnen. En wees dankbaar, dat je goede herinneringen aan haar zult behouden. Van wat ik over je tante heb gehoord, moet het een zeld zaam lief mens geweest zijn." „Tante Corrie was een schat. Dolf. Mijn eigen moeder had me niet beter kunnen opvoeden dan zij gedaan heeft. Samen met oom Frans natuurlijk." Toen ze een kwartier later aan de koffie zaten en het gebak proefden, dat Dolf ge haald had, zei de man: „Ik heb groot nieuws voor je." „Zo?" Ze keek hem verwonderd aan. „Ga je soms hertrouwen?" Zijn gezicht betrok. „Praat geen onzin, Jossa, want niemand kan beter weten dan jij, dat er momenteel niemand anders meer in mijn leven is dan Julia, mijn dochter, en jij. Nee, het iseind januari is er in Den Bosch een tentoonstelling van kun stenaars uit deze contreien: Oost-Brabant. Wij, jij en ik dus, zijn uitgenodigd een aantal werkstukken in te zenden. Paneeltjes, doekjes of een paar beeldjes. We mogen er prijzen bij zetten, als we willen verkopen. De tentoonstelling duurt drie weken en zal hehoorlijk gepropageerd worden in de re gionale pers." „Gut, wat leuk, zeg! Hoe ben je dit te weten gekomen?" Hij kwam overeind en pakte een brief, die op een kastje lag. „Hier is de officiële uitnodiging. Vóór 14 januari moeten we bericht hebben gezonden of we al dan niet willen deelnemen. De organisator is een zekere meneer Voorhoud uit Helmond. Hij is kunstkenner en draagt alle kosten van zaalhuur en aankleding. Enfin, lees zelf maar." Ze keek het enige tijd in en knipperde met haar ogen, toen ze de man weer aan keek. „Voorhouddie naam komt me bekend voor, maar hoe?" „Hij wilde indertijd dat bosgezicht aan het meer van je kopen. Weet je nog, dat je 't hier bracht om te laten inlijsten? Je woonde nog in Arten. Daarna heb ik het een dag of tien in de etalage gehad. Als ik me goed herinner, wilde hij er zeshonderd voor betalen, is het niet?" Ze haalde haar schouders op. „Nu je het zegt, weet ik het weer, maar hoeveel de man er voor heeft geboden, ben ik al weer vergeten." „Het is één van je beste werken," ver volgde Dolf. „Je moet het in ieder geval showen." „Stuur jij Julia in?" vraagt de vrouw. „Als ze het zelf goed vindt. Niet om te koop aan te bieden natuurlijk. Als ze een en twintig is of eerder trouwt wat waarschijnlijk niet het geval zal zijn krijgt ze het doek. Dat heb ik al lang geleden besloten. Zoiets verkoop je vanzelf sprekend niet. Al neem ik aan, dat Julia er zelf geen bezwaar tegen zou hebben." De vrouw kijkt hem verrast aan. „Wer kelijk niet?" „O nee. Ze vindt alles, wat ik bij voor baat doe, goed. Natuurlijk is ze indertijd na de scheiding toegewezen aan haar moe der. Als ouders uiteen gaan, moet het kind of de kinderen, en zeker als ze nog erg jong zijn, bij de moeder. Uitzonderingen daar gelaten, verwaarlozing bijvoorbeeld. Maar Julia heeft na de scheiding altijd het meest aan mij gehangen. Hoe goed de man ook is, waarmee haar moeder nu samenleeft. In dit opzicht had ze het niet beter kunnen treffen. Ze zei eens enige jaren geleden, ik meen toen ze veertien was: ik heb er een hele poos over nage dacht, dad, en ben nu van mening, dat een scheiding helemaal niet nodig was. Mam wist wie je was en hoe je was voor ze met je trouwde. Aan een huwelijk met jou waren dus bepaalde konsekwenties ver bonden, omdat jij een kunstenaar bent. Gewoon een kwestie van geven en nemen. Zo ongeveer. Dat zal ze haar moeder wel op een bepaalde manier kwalijk genomen hebben." Jossa knikt. „Ja, kinderen zien vaak scherper dan volwassenen. Ik kreeg de in druk trouwens, dat Julia vroeg wijs was." „Inderdaad. Ze is geleidelijk aan een ernstige jonge vrouw geworden. In mijn ogen wel eens wat te zwaar op de hand, maar dat heeft ze van haar moeder. Ik maakte me in die eerste jaren van ons huwelijk nooit zorgen over geld, al was er soms geen cent in huis. Maar mijn vrouw kon er soms niet van slapen, begrijp je? Misschien had ik niet voldoende ver antwoordelijkheidsgevoel. Ik heb nu eenmaal een zorgeloze natuur. Geef mij een stuk linnen, penselen, verf en een model en je hebt geen kind aan me. Als ik achter elkaar kan doorschilderen, heb ik bij wijze van spreken genoeg aan brood en kouwe thee. Maar ja, een vrouw zal daar geen genoegen mee nemen, dat begrijp ik nu best." Jossa denkt: typisch, ik heb ook wel eens van die neigingen, als ik ergens mee bezig ben. Dan is het net of er een drang in me ontstaat, die me opzweept tot werken, al maar door. Al het andere om me heen vergetend. In dit opzicht hebben we wel wat met elkaar gemeen. Een paar dagen later zochten ze doeken, paneeltjes en enkele geboetseerde figuren uit, die ze wilden bestemmen voor de tentoonstelling in de Brabantse hoofdstad. Er waren een paar beperkingen in het vraagprogramma: geen volledig naakt, om dat de politie daar bezwaar tegen maakte. Dolf vond deze bepaling waanzin. „Je kunt merken, dat we hier in het zuiden zitten. Hier zijn ze voor wat de evolutie betreft altijd e een beetje trager dan bijvoorbeeld in het westen." (Wordt vervolgd) Water is een onmisbare stof voor alles wat leeft. Zonder water is er geen leven mogelijk. Dat is ook begrijpelijk, wanneer we weten, dat bij veel levende wezens het percentage water zeer hoog is. De mens zelf bestaat voor het grootste deel uit water en dat is bij veel planten ook het geval. Kool bestaat bijvoorbeeld voor ongeveer 90°/o uit water en sla spant de kroon met niet minder dan 98%. Dat zegt toch wel iets. Planten hebben nog veel meer vocht nodig dan dieren en dat komt voornamelijk door dat ze veel vocht verdampen via hun bladeren. Wil de verdamping kunnen blijven voort gaan, dan moet er een regelmatige water toevoer zijn via het wortelstelsel. Deze aanvoer is echter sterk afhankelijk van de temperatuur. Wanneer de thermometer rond het vriespunt staat, houdt de watertoevoer op en is er dus niets meer te verdampen, behalve dan de watervoorraad die de plant zelf bezit. Het is voor de plant dus zaak om in staat te zijn zuinig met water om te gaan wanneer de omstandigheden dit nodig maken. Daarom laat de plant, al thans de meeste, in de herfst de bladeren vallen. Minder bladeren, betekent namelijk minder verdamping, waardoor de plant langer kan leven op zijn voorraad water. Sommige planten maken het nog bonter en verdwijnen helemaal, althans wat het deel betreft, dat boven de grond uitsteekt. Zij overwinteren onder de grond, waar de ver damping nog geringer is. De natuur heeft de plantenwereld schit terend aangepast aan het milieu. Op vocht- rijke grond vindt men planten met grote bladeren, dus een grote verdamping. Zij kunnen zich die weelde permiteren. Daar waar de grond minder vochtrijk is, vindt men planten met kleinere bladeren. Soms zelfs zo, dat het in het geheel geen bladeren lijken. Denkt u maar eens aan de den en de spar, kortom de naaldbomen, waar de naalden eigenlijk bladeren zijn. Het is dui delijk dat hier een minimum aan verdam ping plaatsvindt. Deze bomen-kunnen rustig hun bladeren in de winter behouden, aan gezien de verdamping zo uiterst gering is. Er zijn andere planten die aanmerkelijk grotere bladeren behouden, maar die bla deren zijn dan met een droog, leerachtig, waslaagje bedekt, zoals de klimop, aucuba, hulst, rhododendron, die hier voorbeelden van zijn. Er zijn ook planten, die in een voortdurende zeer droge omgeving leven en die zijn daar helemaal aan aangepast. Zü hebben dikke vlezige bladeren en weinig huidmondjes. Een sterke beharing houdt de luchtstroom tegen. Hierbij denken we dadelijk aan de vetplanten, de taaie rakkers van de Amerikaanse, Afrikaanse en Azia tische woestijnen. Men vindt ze overal waar de opneming van water moeilijk is. Bevindt de opgezamelde watervoorraad zich in de bladeren, dan zijn deze dik en vlezig, denk aan de vetplanten. Doet echter de stengel dienst als waterreservoir, dan is deze dik en vol en ontbreken de bladeren, die zijn dikwijls ingeschrompeld tot stekels. De cactus geeft hiervan een duidelijk voor beeld. De doornen zijn bovendien een prachtige bescherming voor de plant. In waterarme gebieden zouden dieren wel eens trek kunnen krijgen in zo'n sappige stengel. Dergelijke planten hebben een wortelstelsel, dat niet diep gaat, doch zich zeer sterk verbreidt dicht onder de oppervlakte, waar door de plant in staat is het weinige vocht over een grote oppervlakte te pakken te krijgen, voordat het verdampt. Watertoevoer betekent voor een plant ook voedseltoevoer. Daarom zullen de planten die over water beschikken een behoorlijke vochtcirculatie hebben en snel groeien. Planten die hun domein vinden in dorre waterarme streken, zijn wel aangepast opdat ze kunnen blijven leven, doch groeien niet zo snel. Soms slechts enkele centimeters per jaar. Steeds valt het weer op, hoe de natuur zich aan allerlei omstandigheden weet aan te passen, ook wat betreft het zo belang rijke levenbrengende sap, dat water heet. Op vrijdag 30 december a.s. van 8 tot 12 uur wordt in de oude kleuterschool in de Burg. Snellenstraat een disko-avond georganiseerd, in samenwerking met de v.v. Cortgene en enkele jeugwerkers uit Kort- gene. Op deze avond zal de pas opgerichte disko-groep „Gloria" uit Kortgene haar debuut maken, die bestaat en opgericht is door de heren J. de Looff Lz., D. Slimmen en J. de Looff Jz. Het initiatief is genomen door de voor zitter van de v.v. Cortgene (J. de Looff sr), die enkele inwoners heeft benaderd die deze jeugdavond helpen organiseren. En zo het debuut van de groep „Gloria" in eigen dorp mogelijk maken en dit alles in de oude kleuterschool aan de Burg. Snellenstraat te Kortgene. Ter dekking van de onkosten zal 1,— entree worden geheven. Iedereen is van harte welkom. Kruiswoordpuzzel na. 556 Horizontaal: 1. kledingstuk - 5. ambtenaar (oude titel) - 9. bijwoord - 10. kleurling 12. pers. vnw. - 14. gedicht - 16. zelfzucht 17. tot nader order - 18. luizeëi - 20. verstand - 21. pook - 24. voorschrift - 26. waterhoogte (afk.) - 28. familielid - 29. voorzetsel - 30. pers. vnw. - 31. opening 33. kledingstuk - 35. vod - 37. deel van het oor - 38. muziekterm - 39. vaartuig 40. godin - 41. bid (Lat.) - 43. vis - 44. staatsbedrijf - 46. zijde van een schip - 47. lidwoord - 48. Gode zij lof (Lat. afk.) - 50. voedsel - 51. verlangen - 53. pronk - 56. mestvocht - 59. onbepaald vnw. - 61. vadsig - 62. bedreigen - 65. vlaktemaat 66. Fr. pers. vnw. - 68. elk - 70. voegwoord 71. onbrandbare stof - 72. hinderen. Verticaal: 1. gebruik in kleding - 2. bijwoord 3. nauwte - 4. jongensnaam - 5. vrucht 6. leger - 7. bevestiging - 8. luchtstroming 9. deel van de week - 11. kreet - 13. half- bolvormig dak - 15. aanzien - 17. seconde 19. kraan - 20. deel van een auto - 22. soort hond - 23. dierenliefkozing - 24. vogel 25. aap - 27. deel van iets - 30. gebaar 32. gesloten - 34. deel van het hoofd - 36. familielid - 37. Europeaan - 40. loogas 42. voorzetsel - 43. berg - 45. kantelen 47. aanw. vnw. - 49. deel van een etmaal 51. Bijbelse naam - 52. eens - 54. vorm van roeren - 55. Bijbelse naam - 57. ge hoorzaal - 58. verfrissing - 60. in aanzien houden - 63. Europeaan - 64. verlaagde toon - 67. nota bene (afk.) - 69. de oudere (afk.) Oplossing Kerstpuzzel Horizontaal: 2. monster - 8. groei - 12. do 14. kaai - 15. opaal - 16. step - 17. kaf 19. era - 22. afzet - 25. eh - 27. tablet 29. anno - 30. lot - 32. sr - 33. rad - 35. streek - 39. tijdig - 41. rap - 42. iv - 44. nasa - 45. eer - 47. soelaas - 48. ai - 49. vs 50. los - 51. hl - 52. vet - 53. on - 54. met 56. no - 57. vork - 58. kg - 59. hedel - 61. lo 63. schaker - 67. dar - 68. lok - 70. porto 72. ede - 73. agamie - 74. tol - 76. bd 77. nl - 78. gok - 81. edelen - 84. ei 86. fel - 88. mispel - 90. rie - 92. onmin 94. roe - 96. aam - 97. tegelen - 98. ut 100. slaap - 102. ie - 103. raad - 105. rk 106. inn - 107. kk - 108. bal - 109. la 111. ol - 112. el - 113. po - 114. garonne 115. ets - 117. luik - 118. se - 119. pel 121. tetra - 123. dradig - 125. tea - 127. eg 129. het - 131. egel - 132. gaarde - 135. ne 136. evert - 138. mo - 139. kim - 141. ion 143. ven - 144. etten - 146. unie - 148. lotto - 149. gitaar. Verticaal: 1. dd - 3. oker - 4. nap - 5. sa 6. tik - 7. roffel - 8. gade - 9. ra - 10. ole 11. idaho - 13. os - 18. aal - 20. rente 21. ja - 23. zt - 24. tarra - 26. al - 27. tt 28. blad - 31. of - 32. straal - 33. rijkleed 34. dinar - 36. epe - 37. kerstklok - 38. bison - 40. gas - 43. vos^ - 46. ever - 50. log - 51. hol - 52. voordeel - 54. meridiaan 55. tel - 58. kraker - 59. ham - 60. lot 62. op - 63. si - 64. helemaal - 65. ad 66. keg - 67. dam - 69. koelte - 71. oblie 75. ld - 79. of - 80. kpm - 82. erg - 83. voorbeeld - 85. li - 87. los - 89. sap 91. nn - 93. nu - 95. eli - 99. tra - 101. andorra - 102. ik - 104. aalt - 107. kleed 109. lollig - 110. raket - 111. ons - 114. git - 116. spa - 120. edele - 122. teer 124. regel - 126. de - 128. haring - 129. he 130. toon - 131. enkel - 132. ge - 133. ato 134. dd - 137. veto - 138. meer - 140. met 142. nut - 143. via - 145. tt - 147. na.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1