NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD EEN ILLUSIE ARMER IIK Mo. 3790 Donderdag 15 december 1977 81e jaargang DRUK EN UITGAVEDRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON 3 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ17,50 per jaar Franko per post 27,50 per jaar Advertenties 28 ct. per mm., excl. BTW m Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, Kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Twee dagen later is het niet zo koud meer. De wind is weg uit de oosthoek en de zon schijnt volop. Daardoor is het gelukkig wat behaaglijker op straat, mits je goed ingepakt bent. Al vroeg 's ochtends is het in de winkel merkbaar, want er komen kort na de openstelling om half negen de eerste mensen, die geschenken nodig hebben voor het Kerstfeest. Als er even een adempauze is en ze nog een kop thee wil drinken in het atelier, zegt Dolf: „Ik moet vandaag weg. Denk je, dat je het alleen aan kunt in de winkel?" Ze knikt. „Zeker. Waarom niet? Moet je ver?" „Het zal wel laat in de middag zijn, voor ik terug ben." „Neem mijn wagen maar, als je hem kunt gebruiken," zegt ze, maar de man schudt zijn hoofd. „Met al die sneeuw? Mij veel te gevaarlijk; zo'n held ben ik niet achter het stuur. Ik neem de trein wel." Die dag heeft ze het druk, maar verkoopt uitzonderlijk goed. In de winkel en de eta lage hangen verschillende schilderijen, zo wel van Dolf als van haar zelf, uitgezocht voor de handel. Want als men weet, dat er een schilder en een schilderes de hobby winkel exploiteren, wordt er gedurig ge vraagd naar een „niet te duur" doekje. Aanvankelijk liep het niet bepaald storm om een schilderij, temeer ook omdat men hetgeen aangeboden werd te duur vond. Jossa herinnerde zich, dat er enkele weken geleden een vrouw verschillende schilderijen bekeek en de prijzen vroeg. En als com mentaar gaf: „Wat is dat vreselijk duur: driehonderd voor zo'n schilderijtje. Bij Vroom en Dreesman staan diezelfde dingen te koop voor enkele tientjes." Waarop Jossa heel liefjes, maar inwendig kokend antwoordde: „Waarom gaat u daar dan niet heen? Spaart u zich een heleboel geld, nietwaar?" Maar op deze dag kwamen men sen, die het verschil tussen kits en kunst, massaproduktie en schepping wel konden zien. Ze verkocht die dag drie doekjes van Dolf en twee van zichzelf. Dat was bij elkaar elfhonderd gulden. Terwijl ze ook nog voor een paar honderd gulden aan andere hobby-artikelen verkocht. Toen Dolf om zes uur nog niet thuis was, sloot ze de zaak en nam het geld mee naar ach teren. Ruim dertienhonderd gulden, dat is toch te gek om in die ouderwetse toon- bankla te laten liggen. Dolf moet nodig eens een kassa aanschaffen. Mij dunkt, het hoeft tegenwoordig niet meer van de armen af. Omdat Dolf er nog altijd niet was, nam ze aan, dat hij wel buitenshuis zou eten, dus maakte ze provisorisch wat voor zich zelf klaar en at het boven op. Waarna ze brood, schaal en bestek op het tafeltje in de hoek zette. Morgenvroeg was ik wel af, dacht ze. Ik heb 't vandaag wel verdiend. Ik ben niet eens aan ander werk toege komen. Om van schilderen maar helemaal te zwijgen. Waar die Dolf toch uithangt? Ze stak een sigaret op en nam de krant, waarbij ze op haar gemak ging zitten. Daarin was ze zo verdiept, dat ze de man beneden niet had gehoord en pas tot zich zelf kwam, toen hij de kamer betrad. „Hallo!" begroette ze hem met een glim lach, de krant dichtvouwend. „Aan de boe mel geweest?" Maar toen ze zijn ernstige Bent u reeds geabonneerd op een twee - maandelijks tijd- schiit met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,— per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: POSTBUS 1 - WISSENKERKE door Leida Graafland gezicht zag, bestierf de lach over haar gezicht. „Is er wat?" Hij knikte en ging zitten. „Je tante is twee dagen geleden naar het ziekenhuis gebracht. Ze is ernstig ziek. Enneje zuster Els is gescheiden. Ze woont met haar kinderen bij je oom en tante in. Het lijkt me verstandig, als je naar huis gaat, want je oom zit helemaal in de put." Hoofdstuk 5. Drie uur later is Jossa terug in de Ma- thenesserlaan, waar ze huilend in de armen van haar oom valt. Els staat in de deur opening toe te kijken, terwijl ze consta teert, dat Jossa in al die maanden, dat ze haar zus niet heeft gezien, wel veranderd was. Daarna omhelzen de zusters elkaar, zwijgend. Want wat moet je onder deze omstandigheden zeggen. £e vraagt enkel: „Hoe is het met tante?" Frans Hunninkhuizen, die er verslagen uitziet, haalt de schouders op. „We zijn er vanavond nog geweest; het is niet best met haar. En dat zo ineens. We hebben helemaal niets gemerkt tot eergisteren, toen ze 's morgens niet opstond. Ik was al vroeg uit bed gegaan om naar de veiling te rijden. Els belde me daar op, dat het niet goed was. Ik ben meteen naar huis teruggereden. Daar was de dokter ook net, die Els geroepen had en deze besliste, dat ze meteen naar het ziekenhuis moest. Daar ligt ze nu sinds eergisteren." „Wat scheelt haar dan?" Jossa kijkt van de een naar de ander, niet-begrijpend. Tante Corrie was immers altijd het toon beeld van blakende gezondheid en pure levensvreugde. Nooit ziek, altijd opgewekt en vrolijk, misschien wat te gezet, maar ze zei, dat ze er nooit last van had. Dus liet ze er ook niets voor staan. Op dieet gaan vond ze flauwekul. Zolang ik er nog geen last van heb, was haar stelregel, eet en drink ik alles, wat ik lust en lekker vind. En daar voer ze altijd wel bij. Daar om heeft ze geen idee, wat tante Corrie ineens scheelt. Oom Frans helpt haar uit de drom. „Het is haar hart. Ze blijkt een aanval te hebben gehad. Volgens de dokter is ze veel te dik; haar hart zwemt in het vet. Misschien moet ze geopereerd worden. We horen dit morgen of overmorgen, denk ik." Er heerst die late avond een gedrukte stemming in huize Hunninkhuizen, vanwege alle narigheid. "Tijdens de rit over de be sneeuwde en soms vrij gladde wegen over dacht Jossa, hoe lang ze nu van huis was geweest. In eerste instantie had ze neiging om nijdig te worden op Dolf, omdat hij naar Rotterdam was gegaan. Hoewel ze nooit precies haar woonadres had genoemd, wist Dolf aan de hand van hetgeen zij die avond had verteld door combinaties en snuffelen in het telefoonboek het juiste adres van de heer F. Hunninkhuizen, in groenten en fruit, Mathenesserlaan, Rotter dam, te vinden. Waar hij in de late morgen aankwam. En geconfronteerd werd met het feit, dat de tante onverwacht naar een ziekenhuis, was gebracht. Heel voorzichtig had Dolf toen verteld, dat hij de verblijf plaats van Jossa wist en dat zij in ieder geval gezond was. Hij had ook het plan gehad om te vertellen, dat het maar goed was, dat Jossa de verloving met die meneer Sander had verbroken, omdat hij al ge trouwd was, maar onder deze omstandig heden vond hij het ongepast. Temeer omdat die Frans en zijn dochter Els al genoeg hadden aan hun eigen ellende. Dolf Prinsse moest in ieder geval blijven lunchen en wachtte die middag af, tot de man en zijn dochter teruggekeerd zouden zijn om te weten te komen, hoe de vrouw was. Maar de toestand van Corrie Hunninkhuizen bleek onveranderd. Hoewel hij nu meteen terug wilde gaan naar zijn woonplaats, moest Dolf vertellen over Jossa. Nu bleek de gelegenheid geschikter om uit te leggen, dat Jossa haar verloving had uitgemaakt, onder meer omdat gebleken was, dat die Sander een vrouw en kinderen ergens in Zuid-Amerika had zitten. Het zou dus bi gamie geworden zijn, want in Nederland worden geen twee huwelijken toegestaan. Maar van dit alles is Jossa onkundig, want Dolf heeft enkel verteld van de ziekte van haar tante en dat Els, haar zuster, gescheiden is van die dameskapper. Eerlijk gezegd mocht ze die Antoon Slens al van het begin af niet. De man had iets in zijn ogen, dat haar niet aanstond, al kon ze het niet determineren. Wat Dolf meer ver teld had, behalve dan dat ze in Brabant woonde en gezond was, wist ze niet, maar ze veronderstelde, dat Dolf wel de nodige reserve en discretie in acht zal hebben genomen. Wat ze hem uiteengezet heeft over de gebeurtenissen op die bewuste avond en nacht, was een kwestie van ui terste vertrouwelijkheid. Ze kende Dolf nu lang genoeg om te weten, dat hij dit nooit zou doorvertellen aan derden. Zelfs niet aan haar familie. Dominee Bateren krijgt misschien toch nog gelijk als hij beweert, dat er niets bij toeval geschiedt. Ik durfde niet terug te keren naar huis vanwege mijn deceptie op die bewuste avond en nacht. Omdat ik me ervoor schaam, dat het zo met me vergaan is. Al kon ik er tot op zekere hoogte niets aan doen. Nu, onder deze opeens gewijzigde toestand in huis, is het logisch, dat ik terugkeer. Dolf heeft me er eigenlijk toe gedwongen. Maar hij heeft gelijk. Ik heb niet enkel aan oom Frans veel te danken, maar zeer zeker ook aan tante Corrie. Ze waren vader en moeder voor me en hebben me na de dood van mijn eigen ouders alles gegeven, wat ik nodig had om in de eerste plaats het leed daarover te doen vergeten en me een zon nige en blijde jeugd te geven. Waarin ik zo ongeveer alles kreeg, wat mijn hartje maar begeerde. Dus nu hoor ik thuis, daar is mijn plaats. (Wordt vervolgd) Burgerlijke staand WISSENKERKE Geboren: 30 nov.: Maria Geertruida, d.v. H. J. Poortvliet en J. B. van der Maas. Ondertrouwd: jll nov.: Hage, Dirk Philip, oud jaar en van Damme, Elizabeth Maaike, oud 20 jaar. Gehuwd: 18 nov.: Versluijs, Leendert Ja cob Abraham, oud 20 jaar en Schiettekatte, Johanna Catharina, oud 18 jaar. 18 nov.: Warren, Ronald Karei Ferdinand, oud 26 jaar en Filius, Martine, oud 17 jaar. Overleden: Geen. NIEUW PONTON VOOR GRONDONDERZOEK OOSTERSCHELDE De aannemerscombinatie Dosbouw heeft een ponton in gebruik genomen, waarmee grondonderzoek zal worden gedaan voor de bouw van de stormvloedkering in de Oosterschelde. Deze ponton is nodig om binnen korte tijd intensief grondonderzoek te kunnen uitvoeren in de diepe geulen van de Oosterscheldemonding. Hij is 50 meter lang, 20 meter breed en heeft een waterverplaatsing van 700 ton. Hij heeft een bemanning van twaalf koppen. De pon ton is voorzien van omvangrijke technische installaties, die meer mogelijkheden bieden voor grondonderzoek dan met andere pon tons tot nu toe het geval was. De verkenning van de ondergrond met behulp van deze ponton kan op twee ma nieren geschieden: Met behulp van een zo genaamde sondeer/boortoren, die aan de achterzijde van de ponton op de zeebodem wordt neergelaten. Daarna begint vanaf pontonniveau het grondonderzoek; door een van de toren neergelaten geleidebuis wordt de apparatuur de grond ingedrukt. Bij de andere methode wordt een duiker klok gebruikt. Daarmee kan onder water op de bodem grondonderzoek worden ver richt. Deze bemande duikerklok kan door een gat in de ponton worden neergelaten op de zeebodem en tot ongeveer 60 ton worden geballast als tegendruk voor het in de bodem persen van de apparatuur. De sondeer/boortoren is ontwikkeld door het Laboratorium voor Grondmechanica en werd in de afgelopen jaren met succes toegepast op andere pontons. Het gebruik van de duikerklok voor diverse methoden van grondonderzoek werd in opdracht van de Deltadienst van Rijkswaterstaat getest. Het grote voordeel van het werken met de duikerklok is, dat in principe net zo gewerkt kan worden als op het vaste land; namelijk snel en met de beste controle mogelijkheden. Bij het werken vanaf de toren moet al tijd eerst de afstand tot aan de bodem worden overbrugd, terwijl geleidebuizen het gevaar van knikken moeten verminderen. Met behulp van de toren kan worden ge werkt tot waterdiepten van maximaal 50 meter; de duikerklok kan in principe wer ken tot diepten van 200 meter. Met de nieuwe ponton zal in de komende jaren op veel plaatsen in en in de nabijheid van de sluitgaten grondonderzoek worden verricht. Hij is genoemd naar ing. Johan Vermeiden, hoofd van de buitendienst van het Laboratorium voor Grondmechanica, wegens diens belangrijke verdiensten op het gebied van de ontwikkeling van apparatuur en de uitvoering van grondonderzoekingen. De kosten voor de bouw bedroegen ruim drie miljoen gulden. SINT NICOLAASWEDSTRIJD HENGELEN Het was wel wat aan de late kant om op zaterdag 10 december 1977 nog een St. Nicolaas-wedstrijd. te organiseren voor de hengelsportliefhebbers. Toch had de Noord-Bevelandse hengelsportvereniging nog succes met deze wedstrijd, waaraan 58 personen deelnamen. Sint Nicolaas had, omdat hij zelf niet meer aanwezig kon zijn, voor elke deelne mer een pracht van een boterletter achter gelaten. Om gelijke t;red te houden met Sint Nicolaas, had het bestuur gemeend om voor elke deelnemer een prijs beschik baar te moeten stellen wat bij alle deel nemers zeer op prijs werd gesteld. Aan de vangsten had Sint Nicolaas blijk baar ook niets kunnen doen, want deze waren die middag beslist aan de magere kant. Slechts 46 boven- en 18 ondermaatse vissen werden verschalkt, hetgeen een pun- tenaantal opleverde van 10.045 punten. Al les bij elkaar nog ruim 7 kg bovenmaatse vissen. Ook bij deze wedstrijd waren er nog 18 pechvogels, doch het was niet alles pech, want ook zij kwamen voor een prijs in aanmerking. Na afloop werden in café „Juliana" te Colijnsplaat de prijzen uitgereikt door de voorzitter P. v. d. Vreugde uit Kamperland. Hij bedankte alle deelnemers voor hun opkomst in het afgelopen jaar en hoopte het volgend jaar weer op dezelfde voet voort te gaan. Verder wekte hij de deelnemers op om op vrijdag 16 december a.s. de verlotings avond te bezoeken, die door de vereniging gehouden wordt in het Jhr. Mr. de Casem- broothuis te Kamperland, met o.a. het rad van avontuur en vele andere attraktie's. Aanvang om 19.00 uur. PRESTATIELOOP TE VEERE Op 17 december a.s. worden te Veere weer de jaarlijkse prestatielopen gehouden en wel de 3, 5 en 10 km. Het parcours gaat weer grotendeels door het bos. De 3,5 km gaat om 13.30 uur van start en de 10 km om 14.30 uur. Deze prestatie lopen worden voor de 9e maal gehouden. De organisatie is in handen van de heer Tacq van de sportclub Veere-Vrouwenpolder en Dynamo '70 uit Middelburg. De start en de finish zijn bij het club gebouw Jachthaven Oostwatering. Ieder, die de lopen met succes volbrengt, ontvangt een fraai herinneringslint. BEZEGELING VAN 'N BELOFTE ROYALE COLLECTIE VeHlplgSPgPIl IN GEEL- EN WIT-GOUD OF WIET BRILJANT Goes St. Adriaanstraat 11, Telefoon 10924. Kruiswoordpuzzel no. 555 Horizontaal: 1. Fr. onbep. vnw. - 3. op de wijze van - 6. hoefdier - 8. bestaat 10. fris - 11. Ital. dichter - 14. regel 15. oosterse titel - 17. rijstbrandewijn - 19. verfrissing - 21. wanddeneiland - 23. hoofd deksel - 25. familielid - 27. meisjesnaam 28. krantenjongen - 30. kuststrook - 33. deel van een wedstrijd - 35. treiter - 36. schatten - 39. Nederl. Televisie Stichting (afk.) - 40. bevestiging - 41. houten gebouw 42. bond - 43. spil - 44. aanhaling - 46. van node - 48. vogel - 50. jongensnaam 52. raadsel - 55. netto (afk.) - 56. water in Utrecht - 58. uitroep - 59. voor - 61. land in Europa - 64. gedicht - 66. gereed schap - 67. oevergewas - 69. plaats in Italië 70. spook - 72. vloeistof - 74. Eng voor zetsel - 75. hoefdier - 76. berg - 77. pers. vnw. Verticaal: 1. in orde - 2. rekening - 3. oosterse jongensnaam - 4. jongensnaam 5. voorzetsel - 6. pl. in Zwitserland - 7. etenbereider - 8. begrip - 9. selenium (afk.) 12. het zij zo - 13. wat gesproken wordt 16. hemellichaam - 18. Ind. gewoonterecht 19. zangstem - 20. meisjesnaam - 22. grond soort - 23. vorm van foppen - 24. groot water - 26. vogel - 29. vogel - 31. voormalig Russisch heerser - 32. Nederlander - 33. enkele - 34. gezang - 37. transportonder neming (afk.) - 38. bijb. naam - 45. van het jaar (Lat.) - 47. part - 49. handelsterm 50. kostbare stof - 51. rustbank - 53. slecht, moeilijk - 54. vlaktemaat - 56. nauwe 57. oorlogsgod - 60. meetk. figuur - 62. meisjesnaam - 63. meisjesnaam - 65. deel van de hand - 66. deel van een boom 68. deel van een berg - 69. familielid - 71. getij - 73. water in Friesland. Oploztlng kriümaordpuzze* na. 554 Horizontaal: 1. stram - 4. als - 7. danig 10. doedelzak - 13. case - 14. wrok - 16. abt - 18. eik - 20. nto - 22. lat - 23. kapgier - 25. aat - 26. lo - 27. een - 28. pm 29. oa - 30. set - 32. tno - 34. ba - 36. klikken - 37. despoot - 38. ea - 39. ion 41. rum - 42. em - 43. ik - 45. eer - 47. kr 48. oke - 49. kerkuil - 50. Rijn - 52. Pan 53. Ase - 54. one - 55. teen - 59. adem 62. violoncel - 65. liaan - 66. aks - 67. libel. y Verticaal: 1. staal - 2. Ada - 3. mos - 4. ad 5. lenigen - 6. sl - 7. dar - 8. Ako - 9. griot - 11. Ee - 12. zw - 13. Otto - 15. knap - 17. Balalaika - 18. Epe - 19. kin 21. tamboerijn - 23. koekoek - 24. ransuil 29. oke - 30. ski - 31. ten - 32. ter - 33. opm - 35. atm - 40. rekstok - 44. Kent 45. era - 46. rue - 47. krom - 48. opaal 51. netel - 56. Eva - 57. ein - 58. no 59. ac - 60. del - 61. Eli - 63. la - 64. NS.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1