O Christian Dior TILROE Begroting in Wissenkerke PONTIAC 30°/o korting Vanaf heden bij aankoop vanaf f6,00 ontvangt u onze jaarlijkse attentie UWENEEL OSTDIJK tilroe voor zichzelf. OPTICIEN ook gespecialiseerd op het gebied van KONTAKTLENZEN bezegeling van 'n belofte royale collectie verlovingsringen in geel- en wit goud of met briljant De burgemeester gaf de volgende realities op de algemene beschouwingen. Als eerste ging hij in op de beschouwingen van de P.v.d.A. en zei o.a. het volgende: De controle op de gemeentelijke diensten gebeurt door de besturen en de adviezen zijn in het algemeen goed te noemen. De subsidie aan de plaatselijke bibliotheek wil len we verhogen, omdat door de toename van de uitleningen de behoefte blijkt. We willen beide bibliotheken behouden. De VVV zal ook de steun van de overheid nodig blijven hebben, daarom subsidie. De con trole op het harde rijden is moeilijk, maar we zullen dit onder de aandacht van de politie brengen. Over het plan Tuindorp komen nog nadere voorstellen. De gemeente berging wordt deze winter gesloopt, waarna er een parkeerplaats wordt gemaakt Het wachthokje in de Voorstraat wordt in de loop van 1978 vervangen. De onderhan delingen over het parkeren in Kamperland zijn bezig. In het eerste gedeelte van de Nieuwstraat komt waarschijnlijk een par keerplaats (bij De Putter). De voorlaatste fase van het bestemmings plan in Kamperland is uitgegeven en in 1978 wordt dit volgebouwd. Op dit moment krijgen we geen woningen in de gesubsi dieerde sector. Misschien later na een ge sprek hierover met G.S. Over het aantrekken van schone industrie hebben we kontakt met het ETI. We willen geen zaken meer op korte termijn doen wegens slechte er varingen. De bouwplaats van de zuivering is voor ons nog steeds de Blikken, alleen heeft de provincie daar bezwaar tegen. Om ergens anders grond te krijgen lijkt ons onmogelijk, maar het Waterschap, G.S. en de gemeente gaan nog praten. Bij goed onderhoud gaan de bestaande installaties nog lang mee. De aanvraag voor subsidie voor de leiding te Geersdijk is nog steeds in behandeling. Om de sportvelden en het parkeerterrein vlug aan te leggen, is moeilijk te realiseren, omdat er vele instanties over moeten be slissen. Het is in vooroverleg en de kosten bedragen plm. een half miljoen. Het is mogelijk dat we eerst het parkeerterrein zullen aanleggen. De mogelijkheden voor subsidie bij het verbeteren van een woning is opgenomen in het gemeenteblad en van de mogelijk heden wordt in Wissenkerke ruim gebruik gemaakt. Over de tweede woningen: er is 1 proces en twee waarschuwingen en de lijst van ontduikingen is klein. Het onderwijsbeleid gebeurt in overleg met de inspectie en we proberen de kleine scholen te behouden. Dus ook de bestaande toestand behouden in Wissenkerke, dus 2 scholen. De tweede jachthaven staat in het basis plan vermeld. Èr is nog overleg met ASD. De erfpachtsovereenkomst komt nog in de raad en het bestemmingsplan moet inder daad gewijzigd worden. De subsidie voor de aanleg kunnen we vergeten en wat de financiële konsekwenties voor de gemeente zijn, valt nog te bezien. We zullen er als gemeente geen verlies aan moeten lijden. De oever verdwijnt niet helemaal, omdat er niet tot aan het Veerse Meer wordt gegraven. Over de uitbreiding van PIT Beton komt ook nog een voorstel. Het veranderen van het parkeer-systeem is ons niet bekend. De hoorziting zien we niet zo zitten, maar wanneer de raad dit wenst, zullen wij die organiseren. De gesprekken met de colleges van de Bevelanden zijn oriënterend. We betrekken algemene adviezen van de VNG' over de rechtskundige hulp. We zijn tegen samen voeging van gemeenten, evenals G.S. We moeten wel op lange termijnen rekenen, als er wat gaat gebeuren. De gemeentelijke commissies moet de nieuwe raad bezien, de raad vonden we nu te klein. De gemeenten op Zuid- en Noord-Beve- landen en Tholen gaan over het welzijns werk in de toekomst praten. Over de algemene beschouwingen van Gemeentebelangen zei hij het volgende: Het gebruik van gronden voor beplanting is geregeld in het bestemmingsplan. De helft is voor woningbouw. De sportvelden te Kamperland zijn in vooroverleg en de procedure is nog lang. De verbreding van de West-Havendijk is een langdurige zaak. De subsidie is belang rijk, omdat de kosten plm. een half miljoen gaan bedragen. Maar juist deze subsidie ligt moeilijk. Aan het parkeren in de Veer- weg zijn we bezig. Over de verkeerslichten is veel te doen geweest. De weg is aangelegd als verbinding rijksweg recreatiegebieden en geeft dus ontlasting van verkeer in de Veerweg. Er is met veel deskundigen overleg gevoerd en het college is niet bereid verdere maat regelen te nemen. De hogere overheden moeten zich dan maar over de bezwaar schriften uitspreken. De weg achter de Nieuwstraat is onhaalbaar wegens de be palingen in het bestemmingsplan en de weg achter de Molenweg is te bezien. De Hoofdstraat in Geersdijk wordt in 1978 herstraat. De klachten zijn door regelmatig onderhoud van de sloot bij de prov. weg beperkt gebleven. In Wissenkerke is nog plaats voor plm. 60 woningen. Het bestem mingsplan in Kamperland is binnen. De grond te Geersdijk is geschat. Het voorstel over de exploitatie van de tweede jachthaven wordt aan de raad voorgelegd. De ligplaatsen voor eigen inwoners zijn in de oude jachthaven al geregeld en voor de nieuwe jachthaven is dit te bezien. In antwoord op de CDA-beschouwingen het volgende: Over de subsidie van de VW willen we afwachten wat Kortgene doet. Om zelf te beginnen is in strijd met de gedachte van de VW en kan waarschijnlijk niet. De West- Havendijk is in overleg. De uitbreiding van het Drcnthehuis kost veel, maar er komt een voorstel. Het sportveld te Kamperland is aangemeld voor subsidie. De verfraaiing van de Veerweg gebeurt in overleg met de bewoners. De PZEM is om advies ge vraagd over de verlichting te Geersdijk. De Dorpsweg te Wissenkerke wordt verbeterd, maar voor verbreding voelt het college niet veel. Uw mening over de verkeerslichten wordt gedeeld. De kruising bij de Westhavendijk is volgens ons overzichtelijk genoeg. De huurprijzen van woningwetwoningen zijn te hoog en we hebben er geen toegewezen gekregen. Over Geersdijk willen we ons nog beraden of daar huurwoningen kunnen komen. We gaan ons buigen over nieuwe plannen voor Wissenkerke, waarbij ook het oude sportveld wordt betrokken. We houden de ontwikkeling van landhuizen in de hand, maar het is moeilijk de eigen aannemers daarbij te betrekken, omdat dit de vrijheid van de exploitant is. De grond in Geersdijk is bijna rond, wat de aankoop betreft. De Open School kan niets doen voor werklozen. Het zwembad overdekken is onhaalbaar, want het tekort word dan plm. 200.000, per jaar. We onderzoeken of de gymzaal in Geersdijk te vergroten is. Het strand te Geersdijk is een zaak van de Stichting Het Veerse Meer, misschien kunnen we er nog wat zand naar toe brengen. Om de tweede jachthaven door de ge meente te exploiteren zijn we aan het uit zoeken. De Stuurgroep Oosterschelde gaat aan het werk over de plannen, maar de recreatie moet niet te snel gaan, wat ons betreft op dit moment. In tweede instantie reageerden de woord-1 voerders Remijnse, Blok en Kouwer op de antwoorden van het college. Remijnse: Wanneer G.S. geen subsidie geeft, wat gebeurt er dan met de West- Havendijk? Kan er nog een verbetering ko men bij de verkeerslichten? Blok: Over de subsidie aan de VW nog het volgende. Hij vond het een afschuiven van het probleem naar Kortgene, want als Kortgene niet subsidieert, krijgen zij de schuld van opheffing. Hij wou dan ook dat het college dit voorstel terugnam en eerst eens beter overleg met Kortgene ging voeren en daarna met een gezamenlijk voorstel komen. Een verhoging van 500% vond hij geen redelijk voorstel meer. De zaken, die er voor 90% aan verdienen, leveren maar een bijdrage van 15.000,en de gemeen schap betaalt door dit voorstel 21.000, Dit vond hij geen verhouding. Zuid-Beve land geeft 15ct. per inwoner en Noord- Beveland gaat nu 3,50 per inwoner betalen Hij noemde verder nog allerlei onkosten die de recreatie met zich mee brengt. Hij had waardering voor de verfraaïng van de Voorstraat. Hij vroeg zich verder af of het plan bij het sportveld wel in 1978 volgebouwd zou worden. In welk jaar spreekt men over de aanleg van de sportvelden en parkeerplaats te Kamperland. Hij vond het jammer dat het college niet vooruitstre vender is bij het onderwijs, wanneer de integratie komt, waar komt dan de kleuter school in Wissenkerke bij? Ook uw oordeel over een openbare samenwerkingsschool heb ik gemist. We willen een hoorzitting over de tweede jachthaven om ook de mening van anderen te horen en ook om een goede voorlichting te geven aan Kamperland. Men ziet wat er gebeurt als de openheid en voorlichting ontbreekt, nl. een hoop ellende nadien, zoals bij de stoplichten. Wij maken er dan ook zeer zeker een voorstel van. Als laatste merkte hij op dat de vergaderin gen van b. en w. ook wat de PvdA betreft, openbaar mogen worden. Kouwer: We hebben veel inkomsten uit de recreatie, maar het college verschuilt zich wel achter Kortgene wat betreft de subsidie aan de VW. We willen toch ook wel aandringen op plannen in het onderwijs. Dit geldt ook voor de woningbouw. Niet afwachten, maar suggesties vragen. We vin den dat er wel een achterstand is bij de verbetering van wegen. Wanneer komt het voorstel over de tweede jachthaven? En heeft het college zelf al een plan voor het gebied rond de Oosterschelde. De burgemeester zei er dit van: Als er geen subsidie voor de West-Haven- diik wordt gegeven, gaan we ons nader be zinnen, we hebben nog geen oordeel daar over. En, reeds eerder gezegd, bij de ver keerslichten gaan we niet verder. Het college wil het voorstel over subsidie aan de VVV niet terugnemen. We zullen weer wel zien als Kortgene het afwijst. Hij brengt het voorstel van de PvdA in stemming en daaruit blijkt dat CDA en Gemeentebelangen het voorstel van het college steunen, aldus wordt aangenomen. We zijn niet voor een samenwerkingsschool. De toestand moet blijven zoals het nu is. Wanneer de integratie komt, zien we wel weer verder. Over de hoorzitting volgt nog een dis cussie waaruit blijkt, dat Kouwer en Diele- man dit niet zien zitten en liever dit in de raad bespreken. Uijl, Remijnse en Blok houden het bij een hoorzitting, waarop de voorzitter zegt dat het college die hoor zitting zal gaan organiseren. Kouwer dringt toch ook aan op plannen in het onderwijs en adviseert om de nodige kontakten te leggen in provinciaal verband. Dit wordt door de voorzitter toegezegd. Het stratenplan in deze gemeente wordt ook volgend jaar nog verder afgewerkt, wat betreft verbetering, e.d. De plannen voor de Oosterschelde moeten rustig be keken worden en de provincie is tegen de mosselcultuur aan de noordkant. Hierna gaat men over tot de procedure om tot afhandeling van de begroting 1978 te komen, waarin o.a. wordt besloten, dat de reinigingsrechten verhoogt worden tot 52,50 per gezin; de land- en watertoeristenbelasting wordt verhoogd; de liggelden in de jachthaven worden verhoogd; de tarieven voor het gemeentelijk zwem bad worden verhoogd. Het bedrag per leerling wordt gesteld op ƒ444,64 voor 1978. De vergadering bevatte ook nog andere agendapunten, welke wij hieronder laten volgen. De wijziging van de verplaatsingskosten werd goedgekeurd en de beslissing tot het in exploitatie geven van het landhuizen- terrein werd tot 10 juni 1978 verdaagd. Een wijziging in de kampeerverordening en een wijziging in de begroting 1977 werd zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. De heffing op de onroerend goedbelasting werd gelijk gesteld als vorig jaar en de woningwetwoning Nieuwstraat 42 werd aan de bewoner verkocht. De raad delegeerde de uitgifte van een invaliden-parkeerkaart aan het college. Voor ƒ6000,— werd een pneumatische snoei-installatie aangeschaft. Bij het verzoek tot medewerking voor het stichten van een nieuwe school te Geersdijk vroeg Blok of het niet beter was, dat de gemeente die bouwde en daarna zou overdragen. Deze opmerking zou in het overleg met de vereniging bepraat worden. Remijnse zag één school voor de hele ge meente als het beste, maar de burgemeester vond dit in strijd met de leefbaarheid. De gemeente gaat een geldlening aan ten bedrage van 500.000,—, af te lossen in 25 jaar. Het opstellen van rioleringsplannen voor de kernen ging 53.100,kosten. Blok vroeg of de recreatieterreinen daar ook bij hoorden, doch deze bleken al zo'n plan te hebben. De kosten van verbouw en uitbreiding van de openbare lagere school te Wissen kerke bedragen 300.000,— en daarbij komt nog een bedrag van ƒ35.000,— voor vervangende schoolruimte in de verbou- wingstijd. Uijl vroeg of men geen hulp van de andere scholen kon krijgen. De voorzitter zei, dat alle mogeÜjkheden onderzocht waren, maar er zat niets anders op dan voor vervanging te zorgen. De grondprijzen in het bestemmingsplan zuid-west te Wissenkerke werden herzien. Het inrichten van het schoolplein te Wissenkerke gaat 9538,83 kosten. Dit ge beurt na verbouwing van de openbare school De riolering van de huizen aan de Dorps weg wordt vernieuwd en men gaat daarbij een zakelijk recht aan met de grondeige naren. Kosten 58.000, Er werden 15 wijzigingen over de be groting 1978 aangenomen. Bij de rondvraag had alleen Kouwer nog twee kleine vragen. Hij vroeg hoe het nu zat met de verkeerssituatie bij de haven van Kamperland. Scheele zei, dat het ant woord van Westdorp (politie) onderweg was. Hij vroeg als laatste nog naar de vergoe ding van de lokalen bij gebruik van de Open School. De burgemeester dacht dat het rijk de kosten betaalde voor 2 jaar. Niets meer aan de orde zijnde sloot de burgemeester deze lange vergadering en nodigde personeel en raad nog uit voor een diner in hotel „De Kroon". APENWERKTUIG Het werktuiggebruik bij chimpansees in het wild is voor het eerst systematisch waargenomen door Jane Goodall in 1963. De dieren gebruiken een ongeveer 30 cm lange tak of grashalm die ze door een door hen gemaakt gat in de termietenheuvel steken om zo naar termieten te „hengelen". Zodra termieten zich aan de grashalm of tak hebben vastgebeten, trekken de apen hun „werktuig" uit het gat en halen dit tussen de saamgeperste lippen door om zo de termieten van de tak af te rissen en daarna op te peuzelen. Nu heeft McGrow van de Stirling Uni versity in het wild waargenomen, dat chim pansees ook mieren verorberen. Daartoe rukken ze een geschikte tak van de boom, ontbladeren deze en „hengelen" dan op bovengeschetste wijze naar mieren. Uit er varing weten ze, dat mieren niet zo „tam en mak" zijn als termieten. Alles moet even snel j»ebueren. Anders zouden ze door de mieren worden toegetakeld. E.e.a. ge schiedt ook heel verstandig. <Ze zorgen er voor dat de mieren die tegen de tak op klimmen hun hand niet dichter naderen dan tot 15 cm. Het oppeuzelen geschiedt eveneens heel snel ter voorkoming van allerlei ongerief in de mond. elegant en nauwkeurig Combinaties van uiterst nauwkeu rige gouden Pontiac-horloges met sierlijke gouden banden. Een uitgebreide collectie vindt U bij: JUWELIER - HORLOGER Lange Vorststraat 55, Goes, Telefoon 01100 - 1 69 20. WE HEBBEN ZE BINNEN DE NIEUWE BRILMONTUREN VAN Niet alleen apart van vormgeving of kleur, maar bij Tilroe ook gunstig in prijs, want evenals op al de andere monturen ontvangt u ook op de kollektie Christian Dior-monturen Dat spreekt natuurlijk bij Lange Delft 8a - 8b MIDDELBURG Walstraat 81 VLISSINGEN Raadhuisplein OOSTBURG Goes St. Adriaanstraut 11, Tclefoun lf>!»24.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 2