Begroting in Wissenkerke Tweede btad wo bet KtmnMtevetands Nieuws- es Advertentieblad d.d. 1 december 1977 no. 9788 Op maandag 28 november 1977 kwam de raad der gemeente Wissenkerke in open bare vergadering bijeen, dit ter behandeling van de begroting over het dienstjaar 1978. Algemene beschouwingen Gemeentebelangen Mijnheer de voorzitter, mijne heren. De ontwerpbegroting 1978 is ons weer aangeboden en ziet er als altijd weer zeer verzorgd uit. Wij willen dan ook de samen stellers hartelijk danken voor het duidelijk overzicht. Ook het begeleidend schrijven stellen wij bijzonder op prijs. Namens de fraktie Vrije Gemeente Belangen willen wij gaarne enige opmerkingen maken. In uw begeleidend schrijven begint u met de eindcijfers van de begroting 1978. Wij zien daar, bij vergelijking van 5 jaar terug, dat niet alleen uw begeleidend schrijven met 7 pagina's is vermeerderd, maar dat ook de in- en uitgaven zijn verdubbeld. We zien dat er een grote post voor on voorzien is, dat is aan de ene kant zeer verheugend, aan de andere kant vragen wij ons af of er wel voldoende aandacht wordt besteed aan zeer noodzakelijke in vesteringen. Wanneer we de belastingen bekijken, dan kunnen wij akkoord gaan met een kleine verhoging van 5% voor de tarieven van liggelden en reinigingsrechten. Voor de land- en watertoeristen belastingen is de verhoging wat hoger, doch menen wij dat het verstandig is het advies van het re creatieschap te volgen. De verhoging van 5% voor het gebruik van het zwembad achten wij een aanvaardbare zaak, gezien het grote tekort wat door de gemeente wordt bijbetaald. Wanneer we de uitgevoerde of nog uit te voeren werken bekijken, dan willen wij in de eerste plaats ons verbouwd gemeen tehuis noemen. We zijn er erg trots op en het voorziet in een grote behoefte voor de medewerkers, maar ook voor de inwoners die om welke reden ook, het gemeentehuis bezoeken. De aankoop en sloop van drie landbouw- schuren en een woning in Wissenkerke dragen bij tot verfraaiing van het dorp. We hopen dat de gemeente de grond op passende wijze gaat gebruiken zoals b.v. voor aanleg van struiken en bloemperken. De aanleg van speelterreinen in Kam perland en Qeersdijk zal straks bij de jeugd in goede aarde vallen. We zijn blij, dat het sportveldencomplex in Wissenkerke volledig in gebruik is en naar we vernemen tot volle tevredenheid van de clubs. Graag vernemen wij van u hoever het gevorderd is met het nieuw aan te leggen sportveldencomplex in Kamperland. Bij verdere nieuwe investeringen denken wij in de eerste plaats aan de verbreding van de Westhavendijk. Wanneer we terug zien op de toelichting op de begroting van 1974 komt de verbreding daar al op voor. De voorzitter maakt daarbij als aanteke ning, dat door de ontsluitingsweg het gedeelte van de Westhavendijk heel wat meer verkeer krijgt te verwerken. Verbre ding van deze vrij smalle dijk is daarom wenselijk. In 1975 vindt er nog steeds overleg plaats. In 1976 staat de dijk weer op de lijst van nieuwe investeringen. In 1977 weer op dezelfde lijst met vermelding van afhankelijk van financiering en subsidie. Waarom moet het tot 1977 duren voor besteksklare plannen worden ingediend? Graag horen wij van u of Gedeputeerde Staten van Zeeland al advies hebben uit gebracht aan C.R.M. Als dit is gebeurd, wanneer kan er dan met de werken worden begonnen? Wij praten al jaren over ontlasting van de Veerweg en het gebrek aan parkeer ruimte, maar er gebeurt niets. Ook de stoplichten brengen nog extra belasting mee voor het dorp, nu "er niet in en uit gereden mag worden via Ontslui- tingsweg Noordstraat. We zijn blij met een goed beveiligd kruispunt, we hebben daar ook om gevraagd, maar het moet toch mogelijk zijn om veilig met behulp van die lichten alle richtingen uit te gaan. We zijn van mening, dat er te weinig rekening is gehouden met de toch al ho peloze verkeerssituatie in het dorp. Wan neer er dan opmerkingen worden gemaakt zoals: het is verkeerstechnisch niet mogelijk het te wijzigen, dan vragen wij ons af hoe het mogelijk is, dat het kruispunt bij Kloetinge wel goed werkt, daar zijn ook vijf richtingen mogelijk. Bij de aanleg van kruispunten gaat men normaal uit van een grote doorlaatruimte om het verkeer zo min mogelijk te hin deren, alleen hier wordt het plaatselijk tot het minimum vernauwd. We mogen niet twijfelen aan de deskundigheid van de ontwerpers, hoewel het niet allemaal sol daten zijn die een uniform dragen, maar we zijn wel van mening dat het hier anders kan, zonder dat de veiligheid in het gevaar komt. We doen dan ook een dringend verzoek aan u, mijnheer de voorzitter, het zodanig te wijzigen, dat het dorp ook langs die richting weer is te bereiken en zonodig weer is te veriaten. Wat betreft de parkeerruimte en de ont lasting van diverse straten, willen wij u vragen hoever het staat met de aankoop .van grond voor parkeerruimte e*n de mo gelijkheid om een weg aan te leggen achter de Nieuwstraat en de Molenweg te Kam perland? We hebben met genoegen gelezen, dat het Drenthehuis op Geersdijk wordt ver bouwd; dit is ons inziens ook hard nodig. Ook de nieuw te bouwen school is een grote aanwinst voor Geersdijk. Gaarne wil len wij nog extra de aandacht vestigen op de slechte toestand van de Dorpsstraat; ze hebben daar veel last van piasvorming. Ook vragen wij uw aandacht voor de stank, die uit de sloot komt bij de pro vinciale weg. We hebben gezien, dat er op Wissenkerke nog grond bouwrijp is te maken. Hoeveel huizen kunnen er op worden gebouwd? In Kamperland en Geersdijk is bijna alles I volgebouwd. We zijn blij te vernemen, dat er nieuwe plannen zijn ingediend en hopen dat de grond spoedig kan worden aan gekocht. Gaarne horen wij van u of er al een exploitatie-rapport is van de tweede jacht haven te Kamperland. Het zal van deze cijfers afhangen of wij voor of tegen de gemeentelijke exploitatie zijn. In principe zijn wij voor gemeentelijke exploitatie. Wel zouden wij u willen voorstellen om dan de inwoners van de gemeente en die per sonen die hier regelmatig verblijven voor keur te geven bij de aanvraag van een ligplaats. Dit waren enkele opmerkingen mijnheer de voorzitter betreffende de begroting '78. Verder wil ik nog de dames en heren van de secretarie hartelijk danken voor de prettige samenwerking. Algemene beschouwingen C.D.A. Meneer de voorzitter, dames en heren, namens het C.D.A. willen wij u graag een algemene beschouwing aanbieden over het jaar 1977 en het wensenpakket voor 1978 bespreken. In de eerste plaats zijn we natuurlijk tevreden met een sluitende begroting waarin een post voor onvoorziene uitgaven is op genomen van ruim ƒ432.000,—. Bij deze beschouwingen zijn we uitgegaan van de toelichting van uw college, met de begroting voor 1978. Het CDA wil het secretariepersoneel dank zeggen voor de bewezen hulp in het afgelopen jaar. We hebben waardering voor de manier waarop de begroting is samen gesteld. Het CDA hoopt, dat de goede samenwerking ook het volgend jaar ge- kontinueerd zal worden. Financiën. We zijn het met uw college eens, dat in 1978 voor het merendeel der heffingen een pas op de plaats kan worden gemaakt. De kleine verhogingen van de reinigings rechten vinden we redelijk. Ook de ver hoging van de toeristenbelasting, de ta rieven voor het zwembad en de liggelden voor de pleziervaartuigen zijn ons inziens gerechtvaardigd. Subsidies. Met de meeste voorstellen van de sub- sidiecommiesie zijn we volledig akkoord. Twee voorstellen willen we er graag uit halen en speciaal onderstrepen. We vinden het bijzonder de moeite waard, dat de plaatselijke bibliotheekcom missie van Wissenkerke zijn bestaansrecht ten volle heeft bewezen. De verhoging van 200,— naar 350,— lijkt ons dan ook een stimulans voor de bibliotheekcommissie om hun werk met hetzelfde enthousiasme voort te zetten. Streek VVV Noord-Beveland. Deze V.V.V. heeft een begrotingstekort van 17.400,Dit lijkt op het eerste ge zicht een fors bedrag, maar als we weten dat er sinds enkele maanden een infor- matrice is aangetrokken, waardoor de VW veel meer mogelijkheden heeft, lijkt het het CDA een goede zaak, om samen met de gemeente Kortgene dit tekort voor gemeenterekening te nemen. Wat zou Noord-Beveland zonder recreatie zijn? Men kan gerust stellen, dat een groot deel van Noord-Beveland bestaat bij de gratie van de recreatie. Mocht de gemeente Kortgene tot een andere conclusie komen, dan wil het CDA als alternatief-voorstel doen: het oprichten van de VW gem. Wissenkerke. Werken. Als we de lijst van uitgevoerde of in uitvoering zijnde werken bekijken, dan kun nen we daar tevreden mee zijn. De lijst met nieuwe investeringen is volgens het CDA voor aanvulling vatbaar. Reeds vele malen is door diverse fracties gevraagd naar de verbreding van de West havendijk te Kamperland. Als we de ver keersproblemen, met name in de Veerweg op willen lossen, dan zal de verbreding van de Westhavendijk daar onlosmakelijk aan vastgeknoopt moeten worden. Reeds meerdere malen is met het bestuur van het Drenthehuis gesproken over een mogelijke uitbreiding van het Drenthehuis. Vooral de keuken is veel te klein en het CDA staat achter de plannen die er zijn m.b.t. de uitbreiding. De nieuwbouw van een chr. school te Geersdijk, de uitbreiding of verbouw van de o.l.s. te Wissenkerke en de c.n.s. te Kamperland hebben onze volledige instem ming. We willen later nog aparte aandacht schenken aan het hoofdstuk onderwijs. Reeds vorig jaar heeft het CDA gevraagd om te bevorderen dat er een uitbreiding komt voor het sportveld van Kamperland. Uw voorstellen komen ons zeer acceptabel voor. Gezien de grootte van de bedragen die met dit project gemoeid zullen zijn, zouden wij uw college willen verzoeken al het mogelijke te doen om dit project voor subsidie in aanmerking te laten komen. U hebt plannen om de Veerweg te ver fraaien. Akkoord, maar dan wel op vrij willige basis van de bewoners. De openbare verlichting is een jaarlijks terugkerende post. Graag had het CDA gezien, dat bij het wensenpakket, de ver betering van de verlichting Veerweg Kam perland, het aanbrengen van de openbare verlichting toegang sportcomplex Wissen kerke en een .gedeelte van de weg naar de jachthaven te Kamperland, ook de openbare verlichting van Geersdijk werd verbeterd, want daar staat de verlichting maar op een laag pitje. Onze visie op de tweede jachthaven te Kamperland zullen we bij het onderwerp sport en recreatie geven. Bij het onderwerp Algemeen bestuur wil het CDA graag het volgende opmerken. We zijn dankbaar dat er na jaren van terugloop van de bevolking weer betere tijden zijn aangebroken m.b.t. het inwoner tal van onze gemeente. Het heeft wat de samenstelling van de raad betreft, meer mogelijkheden: 11 raadsleden, betere af spiegeling van de in onze gemeente aan wezige politieke kleuren. Op 31 mei a.s. kan iedere stemgerechtigde zijn politieke voorkeur weer uitspreken. Het CDA prijst de brandweerkorpsen van Kamperland en Wissenkerke. Cursussen worden met goed resultaat gevolgd, tijdens provinciale en landelijke wedstrijden wor den prima resultaten geboekt. Een pluim op de helm van de brandweerkorpsen. Het CDA zou het, wat de straten en wegen betreft, erg op prijs sellen, als de achterstand die er is in het bestraten van diverse wegen in de verschillende kernen, zou worden weggewerkt. Als men Wissen kerke binnenkomt, vinden we de Dorpsweg met name, wel voor verbreding in aan merking komen. Vooral als men het groot aantal geparkeerde auto's ziet, die de Dorpsweg erg smal maken. We zouden u willen voorstellen de aangrenzende sloot te dempen. De aangebrachte verkeersvoorziening op het kruispunt Molenweg - A. van Heestraat - Ruiterplaatweg zal een aanmerkelijke ver lichting brengen voor het verkeer in Kam perland. De veiligheid zal hiermee worden vergroot. Hopelijk zal er in gezamenlijk overleg met- de middenstand en andere groeperingen overeenstemming worden be reikt, zodat de vlag niet halfstok, maar fier in de top zal wapperen. Zou de kruising van de Westhavendijk met de Ruiterplaatweg ook geen betere beveiliging verdienen dan momenteel het geval is? Volkshuisvesting. „De kleine dorpen in Zeeland moeten de mogelijkheid hebben om ook mensen van buiten op te nemen. Ze moeten niet alleen kunnen toenemen in inwonertal door „na tuurlijke groei". De groei via mensen-van buiten moet wel gebeuren in een tempo dat het mogelijk maakt de nieuwkomers t'e integreren in de dorpsgemeenschap." Dit is de algemene visie van de Zeeuwse inspraakorganen op de nota Landelijke Gebieden. In uw toelichting schrijft het college, dat ze geen woningwetwoningen voor 1978 hebben aangevraagd. Hoewel ik, wat dit punt betreft, niet namens heel het CDA spreek, zou ik u bij dezen willen verzoeken op uw besluit terug te komen. U stelt het juist, als u zegt dat er in de kernen Wissenkerke en Kamperland een nog steeds toenemende activiteit in de bouw valt te constateren. Jawel, meneer de voorzitter, maar Geersdijk behoort ook onder uw be stuur en Geersdijk wil ook graag uitbrei den. Het recente verleden heeft toch ge leerd, dat de woningwetwoningen vlug, ja zelfs vlugger gevuld waren in Geersdijk dan in de andere kernen. Bovendien be tekenen 10 woningen voor Geersdijk met een inwonertal van 300, meer dan de be kende druppel op de gloeiende plaat. De bestemmingsplannen in Kamperland en Wissenkerke zijn al grotendeels volge bouwd en het CDA zou u willen adviseren reeds nu met het gereedmaken van nieuwe bestemmingsplannen te beginnen, zodat de woningbouw in de 3 kernen gecontinueerd kan worden. In dif opzicht willen we het college adviseren de mogelijkheid van het gebruik van het oude sportveld te Wissenkerke voor woningbouw te gaan gebruiken. Het CDA vindt dat de groei van het dorp Wissenkerke wel planologisch, maar dan wel planologisch scheef gaat. Het gebruik van gronden aan de oostkant kan een juiste correctie betekenen. Landhuizenterrein Heer Janszdorp. In uw toelichting ben ik bij het lezen van projectontwikkelingsmaatschappijen voor het landhuizenterrein Heer Janszdorp wel een beetje geschrokken. Moet dat zo? Betekent dat, dat onze eigen aannemers buitenspel komen te staan? Op zo'n manier wordt dit terrein een goudkust voor de mensen met de vette beurs die deze grote percelen grond voor een goedkope prijs kunnen bemachtigen en voor de project ontwikkelingsmaatschappij, die de prijs voor de te bouwen landhuizen in eigen hand heeft. Wat blijft er dan voor voordeel over voor onze gemeente? Dit ruikt tamelijk ondemocratisch. Wat de plannen Geersdijk-oost II betreft, het CDA hoopt dat er nu vlug een prijs- overeenkomst zal zijn met dhr. Prins, zodat daar de grond bouwrijp gemaakt kan worden. Reeds meerdere malen hebben we aan gedrongen op verdere afwerking van het gebied Weststraat en Noordeindstraat te Wissenkerke. Bedrijfsterrein Haven Kamperland. We vinden het jammer, dat er bij deze begrotingsvergadering meer besteksklare grond beschikbaar is, dan bij de vorige. We hopen, dat er zich toch weer serieuze gegadigden zullen melden. Onderwijs. Het CDA stelt zich, zoals reeds eerder gezegd, achter de voorstellen van uw col lege m.b.t. de bouw nieuwe chr. school te Geersdijk, uitbreiding van de openbare school te Wissenkerke en de chr. school te Kamperland. Toch zouden we u willen adviseren spoe dig hardop te gaan denken over de a.s. ontwikkeüngen i.v.m. de integratie kleuter en basisonderwijs, zoals recentelijk is be pleit door de werkgroep van de P.O.C. Door de daling van het geboortecijfer zal het aantal kleuters tussen 1975 en 1982 met 25 procent afnemen. De gevolgen hier van zullen in het onderwijs duidelijk merk baar worden. Het zal ieder bekend zijn, dat indien een basisschool (4—12 jaar) vanaf 1983 3 jaar lang minder dan 75 leerlingen zal hebben, de school gesloten moet worden. Dat het ministerie zich op de achtergrond houdt, is enerzijds teleurstellend, maar an derzijds positief, omdat wij onze oplossingen als de meest passende voor onze streek naar voren kunnen brengen. De voorzitter van de werkgroep k.o./l.o. van de P.O.C., drs. W. Ovaa, zei desge vraagd:) „Het is de hoogste tijd dat er initiatieven worden ontplooid met betrek king tot de problematiek van de kleine school. Ik denk, dat het vijf voor twaalf is". We hebben geen tijd meer te verliezen. Als we nu beginnen is er misschien nog tijd voor een oplossing. Wie het initiatief neemt is niet belangrijk, als er maar wat gebeurt. Ook het ministerie zit te wachten op initiatieven vanuit de regio. Als je plaatselijk met oplossingen komt, zal het ministerie daar heus wel aan mee doen. Open School. We vinden het fijn, dat in onze gemeente de Open School van start is gegaan. Zou de Open School misschien ook iets kunnen doen voor de 27 werklozen in onze ge meente? Of misschien voor de 63 werklozen die er op heel Noord-Beveland zijn? We zouden het erg op prijs stellen als dit zou worden bekeken. Sport en recreatie. Het zwembad te Wissenkerke geeft, zoals te verwachten was, een flink nadelig saldo te zien (bijna 90.000,is niet niks). Zou het niet te overwegen zijn om in de nabije of iets verdere toekomst het zwembad te overdekken? De lasten zouden dan in het begin hoger zijn. maar op de lange duur zou de opbrengst toch heel wat hoger kunnen worden. Wat de gymnastieklokalen betreft, vra gen we ons af, of het in de toekomst niet mogelijk is, als de nieuwe school te Geers dijk is verwezenlijkt, het gymnastieklokaal te vergroten, zodat er in Geersdijk meer ruimte is om aan gymnastiek te doen. Het sportveldencomplex te Wissenkerke is een fraai geheel geworden. Dankzij de zelfwerkzaamheid van de leden, wat beslist wel eens genoemd en geroemd mag worden, ziet het er keurig uit. Als op dezelfde wijze te Kamperland iets dergelijks verwezenlijkt kan worden, dan is het CDA direct bereid zijn steun aan het bestemmingsplan „Sport terrein Kamperland" te geven. Er is in de afgelopen tijd ruime aandacht geschonken aan de aanleg en inrichting van speelterreinen. We zijn daar tevreden over en hopen dat de jeugd er volop gebruik van zal maken. In dit verband moeten we toch wel onze bedenkingen uitspreken over de wijze waarop het Geersdijkse strandje is gemaakt tot een verdedigingsgordel die zich slingert langs de boorden van het Veerse Meer. Dit is werkelijk weggooien van geld gewor den. Zou het nu niet mogelijk zijn hier over nog eens na te denken en over te praten met mensen die hier ieder jaar van het strandje hebben genoten en dat in de toekomst ook nog willen doen? Tweede jachthaven Kamperland. Zoals zal blijken, wil het CDA er bij uw college sterk op aandringen de bouw van de tweede jachthaven te Kamperland te bespoedigen. De ASD heeft volgens onze informatie een zeer deugdelijk plan ont worpen voor de tweede jachthaven, waarin ruim 400 ligplaatsen zijn. We zouden het bijzonder op prijs stellen, als we nog dit jaar door uw college geïnformeerd zouden worden. Dit ook mede vanwege het feit dat er in het noordoosten van Noord- Beveland plannen vastere vorm schijnen aan te nemen. U schrijft in uw toelichting, dat er grote vraag is naar ligplaatsen. Ook op provinciaal niveau zou men het wenselijk achten als de jachthaven te Kam perland zeer binnenkort gerealiseerd gaat worden. Het CDA zou het wenselijk vinden, als deze haven door de gemeente zelf ge ëxploiteerd zou kunnen worden. Ontwikkelingen Oosterscheldegebied. Nu de stuurgroep Oosterschelde is ge- installeerd, verwachten we grote dingen. Wat gaat er aan de noordkant van Noord- Beveland allemaal gebeuren? Heeft het college al een inventarisatie gemaakt voor de plannen, die men daar gerealiseerd wil zien en als dat zo is, wat zijn dan de plannen? We hebben al verschillende keren op raadsvergaderingen geinformeerd en gesug gereerd. Hoe staat het met de event, mos selcultuur die zich ten noorden van Wis senkerke zou kunnen ontwikkelen? Wat zou dat een werkgelegenheid voor onze gemeente kunnen scheppen. Het CDA hoopt dat het college de vinger aan de pols houdtl Komt de recreatie aan de noordkant van ons eiland ook aatj z'n .trekken? Een plan voor een bungalowterrein in Tuindorp zou Wissenkerke beslist niet misstaan. Voor hopen dat de stuurgroep voor deze mogelijkheden oog heeft en wensen de afgevaardigden steun toe bij het event, bijsturen als het verkeerd dreigt te gaan. Bejaardenzorg. In onze gemeente moeten we ook zeker oog hebben voor de bejaarden. Onze raad heeft besloten om deel te nemen aan de gemeenschappelijke regeling tot het instel len van een indicatiecommissie. Deze com missie gaat binnenkort zijn werk doen. Laten we hopen, dat het goed zal gaan. Iedereen hoopt oud te worden. Het CDA acht het haar taak goed te zorgen voor de bejaarden. Zij hebben het verdiend. Misschien kunnen we hen in de toekomst nog beter dan in het verleden met raad en daad terzijde staan en hen ook op hun manier laten deelnemen in de ontwik kelingen die er gaande zijn. Uit het een en ander kan geconcludeerd worden, dat wij over het algemeen te vreden zijn met de gang van zaken. We hopen voor nu en voor de toekomst op een goede samenwerking met de andere frakties. College, het CDA spreekt de wens uit, dat Wissenkerke nog heel lang een gezonde gemeente zal blijven in een welvarende constitutionele monarchie. Namens het CDA: J. C. Kouwer. Algemene beschouwingen P.v.d.A. College en heren raadsleden. Als PvdA-fractie willen wij u hierbij onze algemene beschouwingen aanbieden, dit naar aanleiding van de ons aangeboden be groting voor 1978. Ook wij spreken als eerste opmerking onze voldoening uit over de grote post on voorzien en wij hopen dat deze post, in overleg met alle andere partijen, een goede bestemming zal vinden. Er is weer in het afgelopen jaar een reeks van uitgevoerde werken geweest en staan er nog enkele op stapel. Dat dit niet altijd tot ieders tevredenheid is geschiedt, kan men begrijpen, daar dit nooit helemaal te realiseren valt. Wel zal men dienen te trachten de grootst mogelijke meerderheid achter zich te krijgen. In uw toelichting schrijft u dat het nieuwe gemeentehuis goed functioneert. Wij zouden verbaasd zijn als dit niet zo zou zijn, gezien de kosten welke daaraan ver bonden waren. Het zal u niet verbazen als wij u vragen de controle op ons ter beschikking staande diensten niet te laten verslappen. De relatie personeel en fraktie is goed te noemen en wij hopen dat te kontinueren. Bij onze vooruitblik en ook over enkele voorbije gebeurtenissen trachten wij zoveel mogelijk de toelichting bij de begroting te volgen. Subsidies. Bij de subsidies valt ons op de verhoging van het bedrag dat aan de plaatselijke bibliotheek wordt verleend. Een verhoging, die niet noodzakelijk is, want zonder ver hoging heeft deze bibliotheek nog geen te kort. Een subsidie derhalve die meer geld in kas brengt en dus geen tekort dekt. Een gang van zaken die onze goedkeuring niet kan hebben. Wij vragen u in dit ver band dan ook. Waar zijn wij mee bezig? Kosten bibliobus 8000,—; kosten plaatse lijke bibliotheek optrekken of willen we beide zaken optimaal in stand houden? De andere verleende subsidies, welke deze keer zeer matigend zijn, hebben onze steun. Over ons standpunt ten aanzien van de subsidie aan de VVV Noord-Beveland willen wij eerst uw voorstellen afwachten en daarbij ook betrekken het resultaat van het overleg met de gemeente Kortgene. Wij hopen daarom ook dat wij kennis kunnen nemen van de resultaten van dit overleg. Belastingen, e.d. Met de voorgestelde verhogingen van de liggelden jachthaven, tarieven zwembad, land- en watertoeristenbelasting en de rei nigingsrechten kunnen wij ons volledig verenigen. Openbare werken. Bij het beschouwen van de straten en wegen in onze gemeente worden wij her haaldelijk gewezen op het gebruik van en kele straten in de kernen als racebhnen. Is daar een betere controle op te ver krijgen? Wat voor plannen heeft uw college met het nieuwe wegenplan in Tuindorp. Reeds eerder hebben wij daar de aandacht voor gevraagd en toen werd ons medegedeeld dat een herziening in de maak was. Na sloop van de oude gemeenteberging in Wissenkerke is daar toch een parkeer plaats gedacht voor de medewerkers van het gemeentehuis? Wij zien deze uitvoering niet bij de werken voor de komende tijd staan. Nog steeds is het bushokje in de Voor straat te Wissenkerke ons een doorn in het oog. U sprak in uw terugblik over een verfraaiing van de Voorstraat door mid del van de aanplant. Maar dit „varkenskot" heeft u toch zeker wel vergeten? Hope lijk wordt daar spoedig iets aan gedaan. Het parkeren houdt reeds lang en nog steeds de gemoederen bezig. Vooral in Kam perland kan men daar nog al eens wat over te horen krijgen. Op den duur worden wij het wel beu om steeds te horen te krijgen dat er plannen op stapel staan. Wanneer gaat er nu eens iets definitiefs gebeuren? Bestemmingsplannen. Er wordt een voorstel voorbereid om de laatste fase van het bestemmingsplan in Wissenkerke bouwrijp te maken. In dit ver band willen wij u wel wijzen op het feit, dat in de voorlaatste fase wel veel grond verkocht of in optie gegeven is, maar dat het nog niet voor de helft is volgebouwd. Het lijkt ons niet verstandig zoveel bouw rijpe grond onbebouwd te laten liggen. Wordt dat plan binnenkort volgebouwd? Hoeveel woningen kunnen in 1978 in onze gemeente in de gesubsidieerde sector ge bouwd worden? Is uw college aktief bezig om schone industrie aan tc trekken voor het terrein langs het havenkanaal te Kamperland? Door de intrekking van enkele uitgiften is daar toch weer een aanzienlijk stuk grond be schikbaar. Onze fraktie is de mening toegedaan dat het onverantwoord moet worden geacht nog veel langer met de bouw van de zuivering in onze gemeente te wachten. Wordt er over de plaats nog steeds overleg gevoerd en wat is er reeds uit dit overleg naar voren gekomen? Hoe lang kunnen wij nog spreken van een redelijk functioneren van de zuivering in onze gemeente door de oude installaties? Ten behoeve van de zuivering werd ge zegd (in januari) dat een een stuk leiding bij Geersdijk aangelegd zou worden. Het wachten was toen op subsidie. Wacht men nog steeds? De uitbreiding van de sportvelden te Kamperland dient onverwijld te worden aangepakt. Nu wij er financieel zo goed voor staan, zal het nu moeten gebeuren. Ook al omdat in dit plan een parkeerplaats voor de auto's uit de Nieuwstraat is op genomen. Wij dringen aan op een spoedige aankoop en aanbesteding van tenminste deze parkeerplaats en hopelijk tegelijk de sportvelden en kleedaccommodatie. Volkshuisvesting. Zijn er nog initiatieven geweest ter ver betering van het woningbestand in onze gemeente? Nogmaals en voor de zoveelste keer vra gen wij uw aandacht voor het ontduiken van de tweede woningverordening. Het ant woord dat wij van uw college krijgen, weten wij al. Toch menen wij dit telkens aan de orde te moeten stellen, opdat u waak zaam blijft en onrechtmatigheid en willekeur zult blijven bestrijden. Onderwijs. Wat zijn nu de plannen voor de komende jaren in het onderwijs in deze gemeente? Wij wijzen hier vooral op de integratie van kleuter- en lager onderwijs. Wij hebben

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 3