NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD St. Nicolaas puzzel EEN ILLUSIE ARMER U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen Lil druk en uitgave: drukkerij markusse te wissenkerke - telefoon 3 08 - giro 206882 laatste competitiewedstrijd in 1977 sint nicolaas toch nog naar geersdijk Zeeland Magazine? postbus i - wissenkerke No. 3788 Donderdag 1 december 1977 81e jaargang Abonnementsprijs ƒ17,50 per jaar Franko per post ƒ27,50 per jaar Advertenties 28 ct. per mm., excL BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Het meisje knikt en lacht verlegen. Dolf vervolgt: „Martie wil poseren, want ze wil wat geld voor zichzelf verdienen." Ze knikt opnieuw en als Dolf tenslotte zegt: „Je weet de afspraak: tot je middel bloot. Ik zet de verhoging hier bij de verwarming en zal hem hoger opdraaien. Daar is een scherm, waarachter je je kunt ontkleden. Het is nu hij kijkt op zijn horloge bijna tien uur. Om te beginnen werken we twee uur." Martie vindt alles best en staat enkele minuten later op een soort voetstuk bij de verwarming. Het juiste licht valt op haar lichaam, dat misschien nog niet hele maal volwassen is, maar wel gaaf en mooi. Jossa ziet toe, hoe Dolf het model wat verplaatst en een lichte draai laat maken, zodat haar contouren nog scherper uit komen. Daarbij raakt hij haar lichaam een paar malen aan, maar het doet 't meisje klaarblijkelijk niets. Jossa voelt een steek. Verroest, ik lijk wel jaloers. Ze draait zich om en gaat naar de winkel, maar er is op het moment geen klant, dus gaat ze wat stof afnemen en op de toonbank de uitgestalde artikelen wat anders rangschik ken. Om onderhand tot de in haar eigen ogen verbazingwekkende ontdekking te ko men, dat ze inwendig werkelijk jaloers is op die Martie. Hoe is hij aan dat grietje gekomen? Voorzover zij zich kan herinneren, heeft hij er nooit met één woord tegenover haar van gesproken. Van zijn kennelijke plan om weer eens een half naakt te gaan schilderen, weet ze evenmin wat. Om half elf gaat ze naar de keuken en zet koffie. Even steekt ze haar hoofd door de deuropening van het atelier en vraagt: „Martie ook koffie?" „Alsjeblieft," ant woordt het grietje, dat zo onbeweeglijk mogelijk blijft staan. Een paar minuten later komt Jossa met de koffie en passeert dan opzettelijk de ezel, waarop Dolf al een behoorlijke schets van het meisje heeft gemaakt. Opnieuw krijgt ze een onbehaaglijk gevoel, maar vermant zich, zet de koffie bij hem neer en gaat dan naar het model, voor wie ze het kopje op een bijzettafeltje plaatst. Daarna gaat ze naar haar eigen hoekje en zet zich neer, kijkend naar de driftige streken, die Dolf over het doek doet. Iets over twaalven pas besluit Dolf, dat het zo welletjes is voor de eerste keer en maakt haar een compliment voor het poseren. „Morgenochtend zelfde tijd, kan dat? Heb ben we het beste licht." Hij haalt zijn portefeuille tevoorschijn en betaalt haar. Jossa ziet, dat het een rood briefje is en een groene: dertig gulden krijgt ze dus voor twee uur poseren. Zullen ze hier wel een heel bedrag vinden. Ze herinnert zich enige jaren geleden het model in Rotterdam, naakt, dat al vijftig gulden per uur kreeg. En dat was niet eens zon knappe griet als deze Martie. Pas enkele dagen later heeft Jossa gele genheid wat entre nous met Martie te praten. „Ben je katholiek?" Het is eigenlijk een overbodige vraag, want er is in dit stadje niet eens een protestantse kerk; wel in het naburige dorp. Ja, Martie is katholiek. „En vindt de pastoor het goed, dat je naakt poseert?" wil Jossa verder weten, maar dan haalt het meisje minachtend de schouders op. „Waarom niet? We doen toch niks? In onze kerk staan ook beelden van halfnaak- ten. Kunst is tenslotte kunst." Jossa ontdekt zodoende, dat Marie vast geen dom meisje is. Dat Dolf haar er zo tussen uit gehaald heeft, is op zichzelf al een prestatie. Dan komt ze te weten, dat het meisje op de middelbare school is geweest, maar twee jaar geleden, nadat haar moeder gestorven is, thuisbleef om voor het gezin te zorgen. Ja, ze heeft nog drie broertjes en een zusje, allemaal nog op school. Daar moet ze nu voor zorgen, al had ze graag haar diploma willen halen. „Maar ons va had iemand in huis nodig en een huishoudster kan va niet betalen." Jossa vraagt: „Vind je het leuk om zo te poseren?" Grote ogen bij Martie. „Waarom niet? Ik kan best met mezelf voor de dag komen of niet soms?" Jossa moet toegeven, dat het inderdaad zo is. En dan vraagt Martie: Hebt u geen kinderen?" De ander schrikt even en begint dan te lachen. „Nee, waarom zou ik?" „Nou, dat is toch heel gewoon? Houdt meneer niet van kinderen?" „Dat weet ik niet. Ik ben niet met meneer Prinsse getrouwd. We zijn gewoon colle ga's: hij schildert portretten, ik landschap pen." Ze maakt een beweging naar haar eigen hoek, waar enkele doekjes hangen. Maar dan komt Dolf van boven en Martie moet zich gereed maken om twee uur te poseren. Pas aan het eind van de week, als Martie met haar geld is vertrokken, roept Dolf Jossa bij het doek en vraagt: „Hoe vind je 't? Er moet natuurlijk nog heel wat aan bijgewerkt worden." Ze bekijkt voor de eerste maal het doek nu eens aandachtig en moet toegeven, dat het gezicht althans sprekend lijkt. Er is geen kwaad woord over te vertellen. Ze knikt en zegt: „Prima. Ik wou wel, dat ik zo kon schilderen." 's Avonds zitten ze boven en kijken naar de televisie. Maar Dolf heeft blijkbaar zijn gedachten er niet bij, want hij vraagt Jossa: „Hoe vind je haar?" De vrouw denkt, dat hij zijn oordeel vraagt over een teevee-ster, die juist voor de camera staat te zingen. En antwoordt, schouderophalend: „Mijn genre niet." „Gut, ik dacht nog wel: ze heeft het een en ander van jou weg." Jossa wijst op de zangeres, verbaasd: „Wie, zij en ik?" Dolf schudt zijn hoofd. „Ach welnee, ik heb 't over Martie Zwetselage. Weet je, hoe oud ze is? Net zo oud als Julia, toen ik haar schilderde: vijftien, bijna zestien. Wat een verschil, he? Zij is veel vroeger volwassen." Daar hoort Jossa van op: vijftien. Ze had haar minstens op zeventien geschat. Eerder nog een jaar ouder. Maar vijftien jaareigenlijk bloedlink. Ze vraagt: De Noord-Bevelandse Hengelsportvereni ging hield op zaterdag 26 november 1977 haar laatste competitiewedstrijd in 1977. Deze wedstrijd werd -gehouden in de Oos- terschelde in de omgeving van Colijnsplaat. Van de 8 gehouden competitiewedstrijden werd deze laatste wedstrijd het slechtst be zocht, want er kwamen maar 46 deelnemers opdagen. Toch viel de vangst niet tegen, want er werd het dubbele van het aantal vissen van de vorige wedstrijd gevangen, nl. 111 bovenmaatse en 40 ondermaatse. Bij de vorige wedstrijd bedroeg dit aantal 51 boven- en 39 ondermaatse vissen. Zij le verden nu 17.915 wedstrijdpunten op en het gewicht bedroeg 16.875 gram. Wanneer de vangsten beter zijn, dalen daarmede het aantal pechvogels. Ditmaal waren er maar 2 die zo ongelukkig waren. Er werden tenslotte nog 10 deelnemers gelukkig gemaakt met een prijs. Deze win naars waren: 1. Ed. de Kam, Kamperland 1110 pnt. 2. J. J. de Haze, Kamperland 1110 pnt. 3. L. v. d. Velde, Colijnsplaat 1105 pnt. 4. L. v. d. Maas, Geersdijk 1040 pnt. 5. B. Stage, Middelburg 1010 pnt. 6. H. de Pan, Kamperland 980 pnt. 7. C. Steendijk, Kamperland 955 pnt. 8. C. Augustein, Kamperland 885 pnt. 9. C. van Oosterhout, Eindhoven 860 pnt. 10. J. M. v. d. Guchte, Colijnsplaat 800 pnt. De prijsuitreiking vond plaats in café „Juliana" te Colijnsplaat, welke taak door voorzitter P. v. d. Vreugde uit Kamperland werd waargenomen. Nu de vangsten iets beter zijn, is het aantal deelnemers minder „Kun je geen geduvel krijgen met de jus titie? Het kind is hardstikke minderjarig." Hij haalt de schouders op. „Weet ik niet. Maak ik me trouwens niet druk over. Boer Zwetselage heeft een verklaring onderte kend, waarin hij zijn toestemming geeft tot poseren, dus Ze vraagt: „Staat er in voor naaktposeren?" De man grinnikt. „Ik kijk wel uit, dan had-ie waarschijnlijk nee gezegd. Dit is een onderonsje tussen Martie en mij." „Ik vind 't maar bloedlink. Dolf." „Mogelijk. Ik heb Martie goed op 't hart gedrukt over dat naaktposeren met geen woord te spreken. Met niemand. Overigens... I*:)e kom ik aan iemand anders voor een dergelijk schilderij? Ik ken iemand, die een goddelijk figuur heeft, maar weigert." Ze begrijpt terstond, dat hij haar be doelt. Wat niet wegneemt, dat ze op olijke manier vraagt: „Wat kan ik verdienen, als ik poseer als Martie?" „Wat in mijn vermogen ligt. Zeg het maar: honderd gulden per uur? Als ik het missen kan, geef ik het je graag." Ze voelt, dat ze een kleur gaat krijgen. „Je bent een dwaas. Dolf. Zeg dat ik twintig uur poseer, dat zou dan tweeduizend gul den voor jou betekenen. Leg je er geld op toe, want zo'n bedrag krijg je er nooit voor, als je het verkoopt." Hij kijkt haar enige tijd van terzijde aan. „Je denkt toch niet, dat ik jou zou schil deren om het te verkopen? Als het klaar is, hang ik het hier." Hij wijst naar de wand, die overigens al vrij vol is met diverse doekjes en paneeltjes. Jossa schudt haar hoofd. „Martie heeft alles, wat een vrouw nodig heeft om jouw schilderwerk ten volle te doen slagen. Be paal je maar bij haar." „Jij hebt 't ook," weerlegt hij. „Daarom zou ik je zo graag willen schilderen." „Daar weet jij niets van! Je hebt me nog nooit zo gezien!" Ze is rood geworden van verontwaardiging. Maar de man is er niet van ondersteboven. Hij komt overeind en loopt naar de kast, waar de flessen met drank staan. Met zijn rug naar haar toe schenkt hij zich een borrel in en zegt on derwijl: „Dat zal naar alle waarschijnlijk heid ook niet gebeuren. Jij hebt in het verleden iets verschrikkelijks beleefd met een man en dat dreigt voor je verdere leven een obcessie te worden. Het is geen preuts heid, maar angst. Door de wetenschap, wat er met je gebeurd is en dat zoiets zich onder bepaalde omstandigheden kan her halen." Hij keert terug naar zijn plaats,' onderwijl bij haar een glas sherry neerzettend. Het enige, wat ze 's avonds, wel eens drinkt. Zelf gaat hij dan zitten en nipt aan zijn borrel. Zonder haar aan te kijken, vervolgt de schilder: „Al ben je waarschijnlijk op een schofterige manier benaderd en be handeld door een man, die je misschien tot en met heeft beledigd en vernederd, wil dat nog niet zeggen, dat alle mannen schooiers zijn. Of Martie nu vijftien of vijf en twintig is, maakt voor mij geen verschil. Ik zie haar enkel als schoonheid; ik bewonder de prachtige bouw van haar jonge lichaam, maar denk jij soms, dat ik me ook sexueel tot haar aangetrokken voel? Vergeet het maar, Jossa, want dan ken je me nog niet." „Dit laatste heb ik helemaal niet ge suggereerd, laat staan gezegd!" protesteert de vrouw. „Weet ik. Maar ik wil het toch nog eens een keer naar voren brengen." (Wordt vervolgd). geworden, zo zei hij. Verder hoopte hij, dat er bij de St. Nicolaaswedstrijd op 10 dec. a.s. weer een groot aantal deelnemers aanwezig zullen zijn. Er wordt dan gevist vanaf 12.00 tot 14.30 uur. Inschrijven in café „Juliana" te Colijnsplaat vanaf 11.00 tot 11.30 uur. Het inleggeld is ditmaal 5,— per deel nemer, omdat iedere deelnemer een prijs in ontvangst mag nemen. Ondanks de enorme drukte voor Sint Nicolaas en zijn Pieten is het bestuur van de Jeugdvereniging Geersdijk er in geslaagd de Goedheilig-man met de Hoofd-Piet te strikken voor een bezoek aan de Geers- dijkse kinderen en wel op a.s. vrijdag om half vijf in het Drenthehuis te Geersdijk. De kinderen waren bijzonder teleurgesteld toen zij vernamen dat de Sint geen tijd had om zaterdag j.l. ook nog een bezoekje aan Geersdijk te brengen en vele ouders waren ook niet in de gelegenheid hun kinderen naar Wissenkerke te vergezellen. Toen de bestuursleden van de jeugdvere niging de Sint benaderden met het verzoek om alsnog naar Geersdijk te komen, aar zelde hij geen moment en zegde toe reeds om half vijf naar het Drenthehuis te komen en tevens 's avonds met Piet de gast te zijn op het Sint Nicolaasfeest van de vereniging in soos 't Keldertje en uiteraard met de nodige verrassingen. COLLECTEN Te Colijnsplaat heeft de collecte „Geven voor de Natuur" het mooie bedrag van ƒ2237,60 opgebracht. Horizontaal: 1. werpspies - 6. lekkers eten 12. land in Europa - 14. nobel - 15. loco burgemeester (afk.) -17. lekkernij - 20. reeds 21. bieding - 23. seconde - 24. open plek in het bos - 25. uniek - 26. hoofddeksel 28. gemalen schelpen - 29. meisjesnaam 31. deel van een schip - 33. liefkozing 34. hoofddeksel - 37. boom - 39. insect 40. Europeaan - 42. voorzetsel - 43. noord zijde (afk.) - 45. putemmertje - 47. linnen huisje - 49. erg - 50. onder andere (afk.) 51. Binnenlandse Strijdkrachten (afk.) - 52. familielid - 53. wandversiering - 55. in orde 56. heilige (afk.) - 57. danskoor - 58. keur troep - 60. lidwoord - 61. vloeistofvat - 62. welwillende lezer (Lat. afk.) - 64. eenheid van druk - 66. kleur - 69. hinderlijk - 73. soort wortel - 75. plaats op de Veluwe 77. vette vloeistof - 78. verhindering - 80. aanslibsel - 81. niet raak - 83. Trans Eur. Expres (afk.) - 85. voorzetsel - 86. per expresse (afk.) - 87. soort koek - 91. meisjesnaam - 92. edelgas - 93. borduursel 95. uiterst - 96. deelgenoot. Horizontaal: 1. polder - 5. lusten - 9. so 10. liaan - 12. ik - 14. toe - 16. meermin 17. neo - 18. asla - 20. hart - 21. kater 24. akker - 26. rr - 28. sr - 29. ot - 30. pe 31. ter - 33. ans - 35. ode - 37. nar - 38. nappa - 39. oksel - 40. atm - 41. ptt 43. uno - 44. bes - 46. te - 47. me - 48. eo 50. ti - 51. lente - 53. lakse - 56. eist 59. slap - 61. nok - 62. knorrig - 65. pre 66. eo - 68. tokke - 70. el - 71. donker 72. olijven. Verticaal: 1. beroemd schilder - 2. zangnoot 3. jongensnaam - 4. plaats in Afrika - 5. aanzien - 7. ontkenning - 8. Germ, godheid 9. lidwoord - 10. meervoud (Lat. afk.) - 11. achteloos - 13. meisje - 16. plaats in Duitsland - 18. oogziekte - 19. plaats - 20. zangstuk - 22. doorsnede - 24. zwevend rek 27. voorzetsel - 30. hemellichaam - 32. zangnoot - 35. werklust - 36. bijwoord - 38. goedheiligman - 41. kledingstuk - 44. be ginnen - 46. groot bouwwerk - 48. ijverig 52. leesmateriaal - 54. zangnoot - 59. soort voortplanting - 63. grondvlak - 65. houten schoentje - 66. bedorven - 67. geogr. aan duiding (afk.) - 68. in het kort - 70. meis jesnaam - 71. voorzetsel - 72. deel van Europa (afk.) - 73. blos - 74. meisjesnaam 76. zwarte knecht - 79. enzovoort (afk.) 82. familielid - 84. boterton - 87. Soc. Econ. Raad (afk.) - 88. lidwoord - 89. godin 90. vreemde munt - 92. deel van de bijbel 94. dus (Eng.). Verticaal: 1. poos'- 2. Is - 3. eleve - 4. rie 5. lam - 6. uniek - 7. tt - 8. nier - 9. staart 11. ark - 13. kotter - 15. elk - 17. nar 19. aas - 20. het - 22. trappen - 23. rus 24. ato - 25. koekoek - 27. rente - 30. palet 32. ram - 34. nat - 36. don - 37. neb 40. athene - 42. the - 43. uil - 45. simpel 47. met - 49. oss - 51. Isk - 52. tante 54. asiel - 55. elp - 57. lood - 58. ork 60. aren - 63. oor - 64. rko - 67. on - 69. nv. Bent u reeds geabonneerd op een twee - maandelijks tijd- schift met actualiteiten, cul tuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 18,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan: door Leida Graafland Oplossing kruiswoordpuzzel oo. 553

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 1