Begrotingsverslagen van de raadsvergadering Kortgene Van één tot vijf december Tweede blad van bet Noord-Bevetarais Nieuws- ea Advertentififciad d.d. 24 november 1877 na. 8787 Algemene beschouwingen V.V.D. Mijnheer de voorzitter, heren. Vorige maand bereikte ons de begroting en uw begeleidingsbrief, zodat ons vol doende tijd was gegeven die door te nemen en te bespreken. In een korte beschouwing wil onze fraktie hier graag op reageren. Dat de zogenaamde eerste gebruiksver- ordening na verloop van tijd toch weer gevolgd zou worden door een tweede, was wel te verwachten. Hoewel wij geen yoor- stander van een gebruiksverordening zijn, is deze tweede verordening in ieder geval duidelijker wat de omschrijving betreft. Tevens zijn daaraan gekoppeld de plannen van rehabilitatie en renovatie. Het ver nieuwen van woningen en het opknappen van bepaalde buurten en wijken. En deze laatste zaken zijn ons inziens wel belang rijk voor het leefbaar houden en maken van de kleine kernen. Wij willen dan ook zeker onze waardering uitspreken voor uw voornemen om mee te werken aan de res tauratie van zowel de hervormde kerk in Colijnsplaat als in Kortgene. Het enthou siasme van de kerkeraad en de bereidheid van de bevolking in beide dorpen hiervoor met allerlei akties te komen ten behoeve van het restauratiefonds, zal zeker door het gemeentebestuur moeten worden ge steund. Het beleid van de kleine kernen, houdt niet op met het hebben van een verordening, maar moet ons inziens mede gericht zijn op het tegemoetkomen aan de verlangens van de bevolking. Wij willen ervoor pleiten om eigen bewoners, die het op prijs stellen om in onze gemeente te blijven wonen, zoveel mogelijk ter wille te zijn. Het welzijn van elke burger wordt in sterke mate bepaald door de kwaliteit van het leefmilieu. Daarom zijn wij van mening dat beeldbepalende panden zoals torens, kerken en molens niet langer verwaarloosd mogen worden. Een stap in de goede rich ting is de renovatie van de 28 woningwet woningen, die bijna is voltooid. Dankzij de medewerking van de bewoners, die bereid waren tijdens de verbouwing al het onge rief te verdragen, of die zelfs een tijdelijk onderkomen zochten, was het net financieel haalbaar. Onze fraktie geeft de voorkeur aan verkoop aan huurders, die dat wensen. Wat betreft het overnemen van het ge meentelijk woningbedrijf wachten wij uw verdere voorstellen af. Zo wachten wij ook uw plannen af over de mogelijkheid van een eventuele beheers vorm van de camping. Onze fraktie vindt dat een camping geen juist objekt is om door een gemeente beheerd te worden. Een onvoldoende controle, extra werk op het secretarie, besprekingen en vergaderingen, vragen meer tijd en aandacht dan op de begroting in cijfers tot uitdrukking komt. Dat uw college besloot tot uitbreiding van de werkgroep van de camping, stellen wij op prijs; tot dusver was deze op een zeer ondemocratische manier samengesteld. Het is echter jammer dat er nog steeds weinig informatie wordt verstrekt omtrent reilen en zeilen op de camping. Als goed voorbeeld noem ik de vismijn, waarvan we maandelijks een overzicht krijgen. Het te kort van 40.000,— op de begroting van het gemeentelijk vismijnbedrijf willen wij niet verwaarlozen, maar te weten dat de visserij een wisselend bedrijf is en zeker ook gezien de leefbaarheid van Colijnsplaat, willen wij de vismijn handhaven. Wij vin den het zeer terecht dat u bij de provincie aanklopt voor nieuwe investeringen. Met u, mijnheer de voorzitter, zijn wij van mening dat de onderwijsfinanciering in haar totaliteit een rijksaangelegenheid moet zijn. Hetzelfde bezwaar hebben wij tegen de financiering van de RPCZ, opgezet vol gens rijksregeling, maar afgeschoven op de gemeenten. Het is niet alleen de financiële kant, maar de gehele gang van zaken in het onderwijs, wat ons interesseert. Be langrijk, zeker voor onze kleine kernen, is dat er goede scholen zijn. Ook over de gang van zaken op de scholen zouden we meer informatie willen hebben. Graag blij ven wij op de hoogte van de besprekingen die in Colijnsplaat tussen christelijk en openbaar onderwijs plaats vinden. Een goede zaak vonden wij uw voorstel dat belangstellenden zich kunnen abonneren op de raadsstukken en wij onderschrijven uw mening een zo open mogelijk beleid te voeren. Daar onze fraktie niet in uw col lege vertegenwoorrigd is, zouden wij het op prijs stellen tijdig kennis te nemen van belangrijke besluiten in het college. Wat de voorlichting betreft is het gemeentelijk informatieblad belangrijk, maar waarom in de stukjes „raadsbesluiten" niet vermeld de behandeling van de bezwaarschriftenwet AROB. Juist de burger moet op zijn nieuw verworven rechten werden gewezen. Onze fraktie vindt het heel belangrijk dat de burger een grotere rechtsbescherming krijgt tegen de gestadig machtig wordende over heid. Wij zijn de mening toegedaan dat het gemeeentelijk informatieblad een juiste, objektieve voorlichting moet geven. En niet het ene wel vermelden en het andere niet. wij willen uw college met klem vragen daarop toe te zien. De Oosterschelde plannen met daarmee de gevolgen voor Colijnsplaat hebben uw en onze volle aandacht. Wij menen dat dit bij het college in goede handen is. De struktuurschets voor zowel Colijnsplaat als Kats vinden wij een positieve bijdrage voor de toekomstige ontwikkeling in die kernen. Gezien de rekreatieve ontwikkeling die in Colijnsplaat en Kats nog moet worden op gebouwd, ligt hier voor de WV Noord- Beveland nog werk. Dat die WV een hogere bijdrage vraagt, komt niet onredelijk op ons over, want wanneer wij zien, dat de post reis- en representatiekosten alleen van de camping voor 1978 op 14.000,— is begroot, en dat voor deze post in 1976 (VERVOLG) zelfs bijna 16.000,— werd uitgegeven, dan hebben wij wel begrip dat WV Noord- Beveland wat meer financiële ruimte nodig heeft om haar taak te vervullen. Wij zijn bereid hierover te praten. Een VVV is een onmisbare voorziening bij de gehele rekrea tieve ontwikkeling. Wat uw voornemen betreft om de ver bouw van het gemeentehuis niet door te laten gaan, daarmee kan onze fraktie zon der meer instemmen. Nieuwbouw lijkt ons beslist geen haalbare zaak. De plaats van de Stadswijnkelder was voor een dorpshuis beschikbaar. Maar omdat zonder subsidie de kosten te hoog werden, zal dat ook zeker voor een nieuw gemeentehuis gelden. Ons inziens kan dan beter geprobeerd worden het voormalige gemeentehuis in Colijnsplaat in handen te krijgen en dat op te knappen. Enkele diensten zouden mis schien daar naar toe kunnen worden ver plaatst. Daarmee zou dan tevens de kern Colijnsplaat in niet geringe mate aan uiter lijk winnen. Weliswaar vinden we dat de lege plek van de Stadswijnkelder nu lang genoeg leeg gebleven is. Om de kernen leefbaar te houden zullen wij ook sportvoorzieningen en culturele ak- tiviteiten helpen bevorderen. Een verbetering in de begroting vinden wij het opnemen van de plannen van open bare werken. Overzichtelijker is ook dat in komsten en uitgaven naast elkaar staan. Gezien de post „onvoorzien" kunnen wij met geringe verhogingen van de belastingen instemmen. Mijnheer de voorzitter, wij wensen dat uw college, de raadsleden en alle mede werkers van de gemeente Kortgene, met plezier en inzet hun werk in het nieuwe begrotingsjaar kunnen uitvoeren. Kortgene, november 1977. De fraktie van de VVD, I. H. van Oeveren - de Rijke, P. M. van der Weele. Algemene beschouwingen S.G.P. Geachte voorzitter, mevrouw, mijne heren. Het is al weer een jaar geleden dat we eveneens uw begroting 1977 kregen aange boden. Dit begrotingsjaar is omgevlogen en toch is er veel in gepasseerd. We geloven zeker dat onze dank en erkentenis behoort uit te gaan aan de Heere, de God van hemel en aarde, die alles regeert en bestuurt. Hij heeft u en ons lust en kracht gegeven om het gedane werk te verrichten, en ook u als college en medewerkers weer verstand en wijsheid geschonken om de begroting 1978 enzovort weer gereed te maken. Ook in al ons werk voor de gemeente zijn we diep afhankelijk, op menigerlei wijze wor den we er bij bepaald dat in ons geen kracht is en het einde spoedig kan zijn. Daarom Hem zij alle eer. Ook willen we u en uw medewerkers onze dank betuigen voor de vroege aanbie ding van de begroting 1978. Ook lof voor de uitvoerige begeleidingsbrief. Door de uitvoerigheid van deze brief worden veel vragen voorkomen of reeds beantwoord. We willen ons daarom beperken tot opmerkin gen omtrent deze brief. We zijn blij, dat de post onvoorzien ca. 95.000,— bedraagt, zodat er nog enige ruimte is voor andere zaken. Als we zien dat het vorig boekjaar een post aangaf van ca. 28;000,— en we uiteindelijk aan het einde van de rit nog ongeveer op dit bedrag uitkomen, dan getuigt dit toch van een goed hanteren van de begrotingstech niek. Een korte terugblik op het afgelopen jaar, doet zien dat er zeer belangrijke zaken zijn gepasseerd en besluiten zijn genomen. De debatten waren wel eens heet van de naald, maar het mocht toch de goede menselijke verhoudingen niet vertroebelen. Wat de ruimtelijke ontwikkelingen be treft, blijven we bij hetgeen we gezegd hebben bij de behandeling van het streek plan. Het is goed, dat er plannen worden gemaakt, maar we zien hierin toch een te ver gaande bevoogding en inperking van de persoonlijke vrijheid om ergens te gaan wonen. We komen weer terug op de directe naoorlogse toestanden. De steden worden bevoorrrechj; in de toedeling van bouwvo lume en het platteland zal door de ont volking nog minder kunnen doen aan de algemene voorzieningen of het worden steeds zwaardere lasten. Dat er een besluit genomen is aangaande de Oosterschelde is toe te juichen en ook dat aan de onzekerheid een eind is ge komen. Het heeft daarom wel veel te lang geduurd, dat pas bijna 25 jaar na de stormvloed dit besluit genomen is. De veiligheid rechtvaardigde een veel eerdere beslissing. Maar ja, dit is nu eenmaal het gevolg van teveel inspraak. We hopen dat er voor Colijnsplaat ver vangende middelen en wegen gevonden zul len worden om de schade tengevolge van de enorme dijkverhoging te beperken. Wat de woningbouw betreft zouden we aan willen dringen op spoedige bebouwing van de verschillende bestemmingsplannen. De gemeente heeft hierdoor al genoeg in komstenderving moeten lijden. Soms vragen we ons wel af, of terwille van het landschapsschoon op Aqua Village nog gebouwd moet worden. Ook hopen we dat de rehabilitatie en de renovatie van de oude dorpskernen en wel inzonderheid te Colijnsplaat krachtig aangepakt kan worden. Ook pleiten we voor tijdige maatregelen opdat er voldoende bouwgrond aanwezig zal zijn voor particuliere woningbouw. Nu de sociale woningbouw praktisch on uitvoerbaar wordt, zijn we als gemeente wel aangewezen op de bouw in de vrije sector. Toch vragen we ons af of het niet mogelijk is de bouw van woningwetwo ningen te realiseren. Naar wij vernamen is het een andere gemeente met een andere bouwcombinatie wel gelukt. Misschien kan uw college hiernaar informeren waarom het aldaar wel kan. Voor de noodzakelijke werken en inves teringen ten behoeve van openbare werken kunnen we u onze medewerking toezeggen. We verhelen niet dat recreatie en toe risme de nodige impulsen gegeven heeft voor de werkgelegenheid, middenstand, enz. Toch menen we, dat een deel van de rus tieke rust van het polderlandschap verloren gegaan is en wat we nog belangrijker vin den de zondagsrust. Met God en zijn ge boden wordt meestal geen rekening ge houden. Dit geldt eveneens voor de sport enz. Het totale bedrag wordt een schier on dragelijke last voor zo'n kleine gemeente als de onze met zijn 3 sportcomplexen. U kent onze visie op de sport. Sport beoefening in de vorm van lichaamsoefe ning en ontspanning is niet verwerpelijk. Wel als het op zondag geschiedt en de competitiesport. Dat leidt tot sportver- dwazing en de nieuwe godsdienst van onze tijd. Ze heeft ons volk, dat grotendeels vraagt naar brood en spelen, in haar ban. Ook vinden we het onverteerbaar, dat sportliefhebbers zelf praktisch niets op brengen voor hun genoegens en anderen hiervoor laten opdraaien. Deze laatsten moeten vaak zelf grote offers brengen voor hun eigen levensovertuigingen en/of hobby's Daar helpen de eersten toch ook niet aan mee? Wat de speeltuin betreft, die zien we graag in ere hersteld. Dat het onderwijs de gemeente veel gaat kosten is begrijpelijk na al de gedane nieuw en verbouw van scholen. We hopen dat de verhoudingen tussen het openbare en bijzondere onderwijs evenredig zal zijn en dat, zoals uit de cijfers op het eerste gezicht blijkt, het bijzonder onderwijs niet achtergesteld zal worden. Ook staan we echt niet te trappelen om het onderwijs weer te veranderen. Het kost veelal enorm veel geld en de hoog gespannen verwach tingen worden vaak niet verwezenlijkt, ja zelfs achterhaald. De nieuwe plannen op het onderwijs gebied hebben toch een enorme weerstand verwekt, inzonderheid van de zijde van het bijzonder onderwijs. Ze wordt bijzonder in haar vrijheid beknot en nieuwe school stichting onmogelijk gemaakt. De hoog ge roemde democratie en verdraagzaamheid blijken dan bij de socialistische minister als Van Kemenade zoek te zijn. Als te Colijnsplaat bepaalde oplossingen gevonden moeten worden, dan hopen we dat u het protestant christelijk onderwijs zult blijven bevorderen en niet zal trachten van de kaart te vegen. Wat inspraak en voorlichting betreft zijn we voor goede voorlichting en advies, maar laten we alstublieft voorzichtig zijn met allerlei inspraakgroepen. Ze blijken vaak pressiegroepen te zijn en belemmeren de besluitvorming. Uw mening inzake personeel delen we volkomen. Goed personeel, goed betalen. Ook dringen wij bij uw college aan op spoed met de plannen rondom het ge meentehuis. Hoe langer we wachten met realisering, hoe duurder het wordt. Het plan van eventuele nieuwbouw op in ons bezit zijnde grond vinden we een oplossing, alhoewel andere mogelijkheden, die ook een oplossing kunnen bieden, on derzocht dienen te worden. Het verheugt ons dat de omzet van de vismijn nog steeds toeneemt. We vinden deze mijn voor Colijnsplaat onontbeerlijk en hopen dat er wegen gevonden worden om het exploitatieverlies te beperken. Het spreekt vanzelf dat er nog een heel lijstje van verlangens en investeringen is. In een bloeiende en aktieve gemeente zal dit wel zo blijven. Bij voorbaat willen wij u meedelen, dat wij aan restauratie van onder andere de hervormde kerken en torens grote prioriteit toekennen. Dit zijn zaken van grote alge mene belangen. Ook een uitstekende up to date toegeruste brandweer vinden we een dringende nood zakelijkheid evensals de aanwezigheid en bereikbaarheid van brandbluswater. Mis schien is het mogelijk, dat hierover nog eens een uitvoerig rapport wordt uit gebracht. Belastingen. Willen we als gemeente be paalde nuttige zaken uitvoeren ten nutte van onze inwoners en de stijgende kosten dekken, dan zal het onvermijdelijk zijn om hieraan een steentje bij te dragen. We menen dat we in de pas lopen en kunnen dan ook de door u voorgestelde verhogingen accepteren. Voorts hebben we nog enkele algemene opmerkingen en wensen die nog steeds bij ons leven, namelijk het aantrekken van droge industrieën c.q. toeleveringsbedrijven. Het hiervoor beschikbaar hebben van gronden. Dit zal de werkgelegenheid op ons eiland bevorderen en uittocht van bewoners voorkomen. Ook als SGP pleiten we nogmaals voor afschaffing van de kermis, c.q. verplaatsing. U kent in deze ons principieel standpunt. We achten dit in strijd met Gods Woord en de normen die de aloude christelijke kerk heeft voorgestaan. Voorts hopen we, dat de tijd nog eens zal aanbreken, dat u behoefte krijgt aan het ambtsgebed voor onze vergaderingen. De Heere zegt duidelijk in zijn Woord „Ken mij in al Uw wegen en Ik zal uw paden recht maken." Wc kunnen menen de Heere niet meer nodig te hebben, maar Hij blaast er in. De wijsheid der wereld is dwaasheid bij God. Hoe komt dit openbaar, ook in onze landsregering. De Heere geeft een zodanige babylonische spraakverwarring onder de politieke kop stukken, dat er schier geen regering te vormen is. Ons land glijdt steeds verder af naar links. Partijbelang staat boven landsbelang. De door God gestelde ordens in het maatschappelijke en staatkundige leven worden omgekeerd en met voeten getreden. Gezagsondermijning, toenemende criminaliteit, druggebruik, etc., het steeds driester optreden van terroristen, onveilig heid op vele plaatsen in den lande, het toelaten van predikers van anarchisme en nihilisme, goddeloze wetten als verruiming van de echtscheidingswetten, zodat één op de vier huwelijken, tegen Gods gebod in, ontbonden wordt, en abortus (moord) wet ten enzovoort worden gemaakt. Inmiddels hebben we te maken met enor me werkeloosheid, toenemende inflatie, slui ting van vele bedrijven, teruglopende export en economische bedrijvigheid, akties van bepaalde bevolkingsgroepen kunnen met moeite in bloed en tranen en harde akties gesmoord worden, neen, veel liever steken we onze vinger op naar het buitenland en dan niet naar landen waar miljoenen mensen onderdrukt worden en geen enkele vrije meningsuiting hebben, maar naar be paalde christelijke naties, waar nog orde en rust heerst en die nog een waarborg zijn voor voorkoming van de ondergang van de westerse wereld, ons koningshuis moet weg, enzovoort, enzovoort. Zo worden we langzaam maar zeker een prooi via het socialisme voor het com munisme en dictatuur. Daarom laten we de zonden afbreken, opdat de Heere niet met Zijn oordelen zal doortrekken. Daarom bidden we u toe de Zegen des Heeren in al ons werk, want de zegen des Heeren alleen maakt rijk. Dank U. KOLLEKTE De kollekte voor de blinden te Wissen- kerke heeft het mooie bedrag opgebracht van 375,19. <Wr' Toen ik een kleine jongen was, toen zette ik mijn schoen; daar mocht ik dan een wortel en een beetje hooi in doen. En bij de schoorsteen zong ik dan een lied voor Sinterklaas en dacht intussen bangelijk aan zwarte Pieterbaas. Want o, ik wist, ik was heus niet zo braaf als 'k wel moest zijn. Hoe vaak deed ik vader geen verdriet, hoe dikwijls moeder pijn als ik te laat aan tafel kwam of natte schoenen had, bij 't klimmen over prikkeldraad mijn broek beschadigd had, als ik op 't ijs me had gewaagd terwijl het lang reeds smolt, wanneer ik met mijn goeie pak gestoeid had en gehold. Mijn zieltje was dan zo bewaard bevreesd zong ik het lied van hem die alles zag en wist: de slimme Zwarte Piet. Die hoorde door de schoorsteen toe en noemde aan de Sint, die daar hoog op zijn schimmel zat, de naam van ieder kind, dat heel veel op zijn kerfstok had. En Sint schreef in zijn boek en zei: „De kinders krijgen^ straks geen lekkers en geen koek". En bevend zong ik bij de schouw, mij wetend boos en slecht: „Och Sinterklaasje, kom dan toch hier binnen met je knecht". Die knecht, dat hoorde er zo bij, maar 't was toch wel zo, dat ik voor die kroeskop met zijn zak 't meest in de piepzak zat. Zodra het één december was, werd ik angstvallig zoet, Zo zoet, dat moeder angstig vroeg: „Kind, voel je je wel goed?" Vier dagen restten mij dan nog vóór die fatale dag, om goed te maken al het kwaad, dat Sint heel 't jaar door zag. Vier dagen voor dat hele jaar, dat ik me had misdragen en waarvoor Sint mij heel gewis straks rekenschap zou vragen...... En dan, dan kwam de grote dag. De dag van elks verlangen. Onder een hoedje was ik dan die hele dag te vangen. Maar, eindelijk! Daar kwam de mand, de mand met de kadootjes. Ik gaf de Sint een klamme hand en bakte zoete broodjes. Daarna ging 't leven weer zijn gang; driehonderdzestig dagen leefde ik blij en onbezorgd, kon ik 't er weer op wagen. Genoot ik van mijn blijde jeugd met onbeklemd gemoed. Tot het weer één december was. En dan werd ik weer zoet (Nadruk verboden).

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1977 | | pagina 5